'Bij P.V.O. krijgt ieder zijn meug' Mini-caravan wint terrein Ford Siërra Stationwagon K. W. Jaarsveld over jubilerende muziekvereniging Gerustgesteld Gehoorzaamheids cursus voor honden Vleesverkoop Soester Courant van woensdag 12 januari 1983 Wie aan P.V.O. denkt, denkt aan Jaars veld. Zo simpel ligt dat. Praten over P.V.O., omdat het dit jaar 85 jaar bestaat, betekent dan ook onvermijde lijk praten met K. W. Jaarsveld, in het dagelijks leven beheerder van „De Open Hof" aan de Veenbesstraat, maar in Soest veel bekender als ex- voorzitter, thans erelid en „manager", jarenlang onvermoeibaar strijder voor het belang van „zijn" P.V.O. en in elk geval gedurende een lange reeks van jaren de man die P.V.O. een „gezicht" heeft gegeven. Praten over P.V.O. be tekent ook luisteren naar een verhaal, een geschiedenis, waarin hoogtepunten en dieptepunten elkaar afwisselen, een stukje historie van Soest in-het-klein. Patièntia Vincit Omnia. Geduld over- wist alles. Wie 85 jaar geleden deze naam heeft bedacht voor het gezel schap van muzikanten („dat was meester Van Enthoven, van de open bare school in de Kerkebuurt, de eer ste dirigent ook", weet Jaarsveld te vertellen) heeft een zeer vooruitziende blik gehad. Want geduld is er dikwijls aan te pas moeten komen in al die 85 jaar, en dat met veel geduld, èn een ongelooflijke inzet van een aantal men sen, ook ontzettend veel is bereikt blijkt wel uit het zeer bloeiende bestaan dat P.V.O. vandaag leidt. Eens Op 5 januari 1898 besloot men in Soest tot de oprichting van een „fanfare". Aanleiding daarvoor was o.m. het ver zoek dat een aantal Soester notabelen aan Amsterdam bracht, toen Wilhel- mina zou worden ingehuldigd als ko ningin. Een aantal mensen stak de hoof den bij elkaar, zoals ds. Brands en notaris Prillewitz, de smid Valkenet, van Schalkwijk, de schilder, en nog ande ren. Zij waren het in elk geval over éèn ding roerend eens: Soest miste de muziek. En daar moest iets aan wor den gedaan. De geschiedenis verhaalt dat men het onder het genot van een aardige hoeveelheid spiritualiën, genoten in het toen nog bestaande établissement „De Koopmansbeurs" al snel eens werd. De vereniging ging van start in september 1898 met ca. 15 mensen. Bij die eerste bijeenkomst was ook burgemeester Loten van Doelen Grothe aanwezig. Goedkeuring De fanfare (zo geheten omdat alleen koperen blaasinstrumenten voorhan den waren, plus een aantal trommels) verkreeg „koninklijke goedkeuring" in 1899 een feit dat in die tijd nog wel zo gewichtig werd gevonden dat op het vaandel (nu in onbruik) het jaar tal 1899 staat aangebracht, zoals op oude foto's is te zien. Vanaf 1921 wordt P.V.O. een echte harmonie: ook dè houten blaasinstru menten zijn dan vertegenwoordigd, al beperkt zich dat in die tijd nog tot klarinetten. Potkachel Met grote stappen lopen we de historie door. Jaarsveld zelf werd 51 jaar ge leden lid van de klarinettengroep en weet nog nauwkeurig te vertellen over het houten schuurtje aan de Korenweg, eigendom van de familie Van Velzen, waar de repetities plaatsvonden. Hoe hij vooraan moest zitten (waar de klarinettisten nu eenmaal altijd moesten zitten) en dat achterin het gebouw de potkachel brandde. „Hoe zwaarder je instrument was, hoe warmer je zat. Het was de legendarische Bertus La- gemaat die in die tijd de lessen gaf, de vader van Wim Lagemaat, die on langs werd gehuldigd voor zijn 50- jarig lidmaatschap van P.V.O. „Die familie Lagemaat heeft ontzettend veel voor P.V.O. gedaan", vertelt Jaarsveld. „Zonder hun inzet zou P.V.O. nooit geworden zijn wat het nu Fles Jaarsveld zelf is het oudste lid van de vereniging. Als 11-jarig jongetje P.V.O. in 1921. nog als fanfare. De foto is genomen in het voormalige hotel Kernland,' nog vroeger "De Koop mansbeurs' geheten, dat destijds stond op de plaats waar nu de Stadhouders laan op de Van Weedestraat uitkomt. speelde hij voor het eerst mee en zijn lange loopbaan bij de harmonie werd in 1966 „bekroond" met het voorzit terschap. Bij wijze van anekdote wil Jaarsveld overigens wel kwijt dat hij niet al die 51 jaar heeft meegespeeld, al is hij zonder onderbreking lid ge weest. „Een paar jaar lang heb ik ge woon geweigerd mee te doen, maar dat kwam omdat er in die tijd binnen P.V.O. wat al teveel belangstelling was voor de fles, en wat te weinig voor de muziek." In de na-oorlogse jaren heeft P.V.O. ontzettend veel te danken gehad aan burgemeester Corver, die als stuwende kracht op de achtergrond een enorme steun is geweest. Een dieptepunt was het jaar 1966, ho ren we van Jaarsveld. De vereniging was teruggelopen tot een aantal van ca. 12 leden en een fatsoenlijk concert kon er niet meer worden gegeven. Een tijd lang heeft men, in die benarde omstandigheden, nog wel eens „leen tjebuur" gespeeld bij Den Dolder, en het gebrek aan belangstelling dreig de Soest op dat moment haast defini tief van P.V.O. te beroven. Vijf-jaren-plan Op dat kritieke ogenblik springt, zo blijkt, Jaarsveld in het gat. Samen met Wim Lagemaat zet hij alles op alles om P.V.O. te redden („we maakten een vijf-jaren-plan, en dat werkte"). Van af dat moment begint P.V.O. weer een constante groei te vertonen, hetgeen eveneens leidt tot een groot aantal mu zikale hoogtepunten. „Vooral de laatste jaren gaat het uitstekend. Dat blijkt toch wel uit het feit dat we concerten kunnen geven met beroepsmusici ais Marco Bakker", benadrukt Jaarsveld. De activiteiten verbreden zich. In 1970 gaat het majorettenkorps van start, aanvankelijk wel, later niet in samen werking met de Soester Turn Club (la ter bekend als „De Springbokken"). Vooral mevrouw Jaarsveld kan daar over meepraten: zij heeft zich jaren lang beziggehouden (en nog) met het majorettenpeloton en gaf de lessen in bewegingsleer. Nog weer later wordt begonnen met de groep „puppirettes", die niet voor de majoretten worden opgeleid, maar juist voor actieve muziekbeoefening. Show Allengs krijgt daardoor het „show"- element wat meer nadruk. „Allicht", betuigt Jaarsveld. „We kregen wel een behoorlijke subsidie, maar daarvoor moest je dan ook eens wat laten zien. Bovendien levert de showband altijd een aardige duit op, en dat is voor een grote vereniging als P.V.O.m met z'n dure instrumenten buitengewoon wel kom. Alleen een bas kost al bijna 6000 gulden Toch luidt die nieuwe richting die P.V.O. inslaat (waarnaast overigens het „ech te" harmonie-gebeuren rustig bleef voortbestaan) een nieuwe periode van onrust in. Een aantal mensen schrikt terug van deze ontwikkeling, vooral als er plannen worden gemaakt om het eigen P.V.O.-gebouw aan de Rem- brandtlaan aan te kopen. „Het was dui delijk dat we daarvoor vijf jaar lang armoe moesten lijden", vertelt Jaars veld. De financiële aspecten geven voedsel aan al langer sluimerende te genstellingen binnen de verenigingen. De conflicten laaien zo hoog op dat in 1977 een „uittocht" plaatsvind, waaruit later het Soester Muziek Gezelschap voortkomt. Groot genoeg „Ach, het was natuurlijk doodzonde", meent Jaarsveld, „maar aan de an dere kant: Soest is groot genoeg voor twee orkesten. Dat blijkt toch ook wel." Een commissie van goede diensten, onder leiding van wethouder Hoekstra, heeft nog geprobeerd te bemiddelen in de gespannen verhoudingen, maar dat leidde niet tot het gewenste resul taat. Er is trouwens ook veel positiefs om bij stil te staan. P.V.O. verkeert momen teel op een toppunt met maar liefst 138 leden, waarvan zo'n 45 in de concert afdeling en de overigen in de „show"- afdeling. „Zo krijgt ieder zijn meug", vindt Jaarsveld. Er is nog altijd grote toeloop van nieuwe leden. „Op 't ogen blik zie je weer een soort verandering. De mensen kiezen wat meer voor het serieuze, en de grootste toeloop vindt plaats bij het orkest", licht mevrouw Jaarsveld toe. Sinds 1979 is er ook een kinder-boeren- dansgroep (in het leven geroepen ter gelegenheid van het 950-jarig bestaan van Soest), terwijl door de jaren heen de „Eemlander Blaaskapel" van tijd tot tijd naar buiten treedt. Het gebouw is de hele week door bezet en bruist van de P.V.O.-activiteiten. „Zonder eigen gebouw zou dat ondenk baar zijn". Alles is eigen bezit van P.V.O. De kleding wordt ook altijd zelf gemaakt (vooral mevrouw Jaars veld is daarin zeer actief) en het werk wordt uitsluitend door vrijwilligers gedaan. Zelfwerkzaamheid Over de subsidievermindering maakt men zich bij P.V.O. geen al te grote zorgen. „We hebben zeker 65 jaar lang zonder subsidie gedraaid, dus we kun nen wel wat aan. Toch zit je wel raar te kijken, je hebt je helemaal ingesteld op subsidie, en als je dan 4000 gulden moet gaan inleveren. Contributieverhoging, om het dreigen de gat op te vullen, is naar Jaarsvelds smaak niet de goede weg. „We moeten de leden niet te zwaar belasten, het moet in alle opzichten volks-muziek kunnen blijven die we maken." P.V.O. zal het zoeken in toenemende zelfwerk zaamheid: oud-papier-acties, oliebol len-verkoop, etc. „Dat scheelt toch al weer wat." Open „P.V.O. is een van de weinige vereni gingen in Soest waarin alle geledingen, van links tot rechts, van hoog tot laag, te vinden zijn", benadrukt Jaarsveld. „Het is een algemene club, die open staat voor iedereen." En over het ka rakter: „We zijn een echte muziekver eniging. Het gaat niet alleen maar om de show, en we spelen ook niet alleen maar marsmuziek. Het leven in huize Jaarsveld wordt vol strekt bepaald door „de muziek". „Er is iedere dag wel wat, maar 't houdt je jong", merkt mevrouw Jaarsveld op. „Geduld overwint alles blijft het mot to", spreekt haar man tenslotte met enige nadruk. „Lukt 't vandaag niet, dan lukt 't morgen, maar lukken zal het." Plannen Op zaterdag 15 januari a.s. begint de viering van het jubileumjaar van P.V.O. met een grootse receptie in het P.V.O.- gebouw aan de Rembrandtlaan. Daar wordt iedereen verwacht die de mu ziekvereniging een warm hart toedraagt of zich op een of andere wijze betrok ken voelt bij het fenomeen dat P.V.O. in Soest is geworden en nog lange tijd zal blijvep. De receptie begint om 16.00 uur en duurt tot 18.30 uur. Een week later houdt de muziekver eniging een reünie met de oud-leden, die uit alle delen van het land naar Soest zullen komen, zo is de verwach ting. Op 26 februari volgt een onder ling solistenconcours, in maart een feestelijke jaarvergadering met een gezamenlijke maaltijd, en op 16 april zal het officiële jubileumconcert plaats vinden, waaraan zowel de concert- als de showafdeling zullen meewerken. Ook verder in het jaar zijn er grootse dingen te verwachten. Op 13 juni geeft P.V.O. een zomeravondconcert in Soest en tijdens de Gildefeesten mag men concerteren in de feesttent op de Blaak, omstreeks eind augustus of begin sep tember. Op een avond wordt een geza menlijk concert gegeven met een aan tal orkesten uit omliggende plaatsen, voorafgegaan door een stertocht, en bovendien vindt in diezelfde tijd een nationaal blaaskapellenfestival plaats, waaraan naar verwachting zo'n 12 a 15 gezelschappen uit het hele land zullen deelnemen. Op 19 november geeft P.V.O. een groot concert, waarvoor nog onderhan delingen gaande zijn met vooraan staande artiesten. Mogelijk komt Lee Towers naar Soest, of het Volendams Operakoor. HetC.B.S. deelt mee: (Centraal Bureau Statistiek) "De kerstboom is in prijs gedaald", en daarom, mensen lief, geen hoop verloren, acht procent minder dan een jaar tevoren hebben we dit keer voor een boom betaald. Wie heeft het eig'lijk in z'n hoofd gehaald, om nu te zeggen dat de prijzen stijgen, laten de pessimisten nu toch zwijgen, wordt alles duurder? dat nu niet bepaald. En wie beweert dat 't prijsbeleid zo faalt? As. Als logisch gevolg van de huidige economische teruggang constateert Nederlands grootste kampeerwagen- fabrikant Kip Caravans B.V. te Hooge- veen een zich doorzettende trend in de verkoop van kleine caravans. Op de a.s. Caravan Camping RAI, die van 20 t/m 24 januari 1983 in Amsterdam wordt gehouden, komt Kip dan ook met drie nieuwe modellen mini-caravans in de prijsklasse van rond de tienduizend gulden en met een eigen gewicht onder de 500 kilo, waardoor deze kleinere toerwagens door vrijwel ieder type auto getrokken kunnen worden. Lelijk kipje De stijgende vraag naar kleinere cara vans, die vorig jaar al inzette, is in deze tijd natuurlijk weinig verwonder lijk: voor vakantiegangers die hotels, appartementen of vakantiehuisjes te duur vinden worden, maar wel enig comfort willen, is de kampeerwagen vaak een goed alternatief, waarbij de kleine caravans goedkoop in aanschaf zijn en door hun geringe formaat en gewicht dubbel-zuinig. (minder brand stof door het gewicht en getrokken achter relatief goedkope en zuinige auto's). Op de vorige Caravan RAI speelde Kip reeds op deze trend in met de eerste Kompakt-Caravan, die mede door de mogelijkheid van een uitklapbaar dak, aërodynamische vormgeving en royale aanbouwtent, weliswaar compact qua formaat, maar toch zéér comfortabel is. Aangemoedigd door het succes is hiervan in de RAI nu een tweede model te zien: de Kompakt-400, waarbij door een vernuftige constructie het dak nu over de gehele lengte omhoog kan. De lichtgewicht „open" chassis-construc- tie, ontwikkeld en beproefd in de vlieg tuigbouw, is bovendien nog enigszins verbeterd: het zwaartepunt ligt 6 cm lager dan voorheen en door bijzonder materiaalgebruik en een zwaardere as is het laadvermogen met zo'n 150 kilo vermeerderd. Naast de Kompakt-modellen introdu ceert de fabrikant haar zogeheten Mini-Kip in twee modellen. Hoezeer het dit „lelijke kipje" ook aan schoon heid moge ontbreken, het wint op alle fronten in zijn wendbaarheid. Door zijn compactheid (breedte slechts 1,81 m) manoeuvreert men er gemakkelijk mee door de kleinste dorpsstraatjes en op volle campings. Maar de Mini-Kip mag dan voor onderweg handig klein zijn, na aanbouw van een zijtent wordt de vloeroppervlakte ruim verdubbeld tot circa 10 m2 en bovendien kan de gehele keuken ook buiten de caravan worden gebruikt. De lage Mini-Kip is geheel op functionaliteit gebouwd, waarbij elk plekje is benut: men slaapt waar het laag is en kookt waar het hoog is. Er is ook een tweede versie verkrijgbaar met een zogeheten „eindkeuken" en een toiletruimte. Gehandicapten en CV Naast genoemde kleine modellen toont Kip op de Caravan-tentoonstelling een ruime selectie uit haar totale assorti ment van 16 basismodellen, in prijs en een eigen gewicht variërend van circa 10.000 tot 26.500 en van 425 tot 895 kilo. Tegen meerprijs zijn al deze modellen bovendien geheel op maat aan te passen aan de wensen van de koper. In de RAI laat Kip onder meer twee van zulke mogelijkheden zien. Allereerst de zéér luxe Hy-line cara van, standaard uitgevoerd met een complete vloeistof CV-installatie, een systeem dat bijvoorbeeld voor winter- sportkampeerders ook in andere mo dellen kan worden ingebouwd. Voorst kan vrijwel iedere Kip-caravan voor gehandicapten worden aangepast met allerlei doordachte accessoires tot aan een rolstoellift toe. Al deze en andere caravan-accessoires vindt men in de RAI op stand nr. 102 met als interes sante noviteit een electronische snella- der (LEAB), die supersnel de caravan accu oplaadt en onder het rijden op peil houdt: onontbeerlijk voor de vrije kampeerder, die niet alleen maar af hankelijk wil zijn van de 220 Volt-aan- sluiting op de camping. Doorrijding Een inwoonster van Soest meldde <to politie een geval van doorrijding, dat maandagavond had plaatsgevonden op de Dalweg. Zij reed daar in de richting van de Beukenlaan, toen zijn op het hoogste punt van de Dalweg werd aan gereden door een haar tegemoetko mende onbekende automobilist. Bij de botsing ontstond enige schade, maar de tegenligger vervolgde zonder te stoppen zijn weg. Diefstal uit portemonnee Een inwoonster van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van een bedrag van 125,--, dat was weggenomen uit haar portemon nee. Een en ander vond plaats in een gebouw aan de Kolonieweg. Inbraak in padvinders clubhuis Het clubhuis van de 'Paltz- en Eemgeu- zen' aan de Den Blieklaan werd vorige week bezocht door onbekenden, die er een aantal vernielingen aanrichtten. Bovendien werden 15 meter vlagge- masttouw, een hoeveelheid hand- cleaner en vier stormlantaarns wegge nomen. 'Schenner' aangehouden Verdacht van 'openbare schennis der eerbaarheid' heeft de politie deze week een 24-jarige Bunschoter aangehou den. Op Oudejaarsdag had hij op de Soesterbergsestraat een 16-jarig meisje uit Soest lastig gevallen. Rijverbod Bij een controle op de Van Weerden Poelmanweg hield de politie deze week een 25-jarige inwoner van Huis ter Hei de aan, die door zijn opvallend rijge drag deed vermoeden dat hij teveel alcohol had gebruikt. De blaasproeven wezen uit dat dit inderdaad het geval was. De man moest ook de bloedproef ondergaan en werd onthaald op een proces-verbaal en een rijverbod. Ook in Soest bestaat de mogelijkheid voor bezitters van honden om hun dier een Gedrags- en Gehoorzaamheidscur sus te laten volgen. De HondenVerenl- ging „Zoys" organiseert cursussen voor „beginners" en „gevorderden", terwijl er ook gelegenheid bestaat om het offi ciële landelijke gehoorzaamheidsdiploma te behalen. De kosten zijn zeer beschei den. Alle gewenste informatie is verkrijg baar bij B. Veermen (tel. 22542) en F. Gelderman (tel. 12269). Met ontzegging achter het stuur Vorige week hield de politie bij een con trole op de Koninginnelaan een 27- jarige plaatsgenoot aan, die aanvan kelijk een valse naam en een vals adres opgaf. Dat deed hij overigens niet zonder reden, want bij nader on derzoek kwam vast te staan dat hem tot het einde van deze maand de rijbe voegdheid was ontzegd. In eerste in stantie beweerde de man afkomstig te zijn uit Gorinchem, maar de politie kon dat gemakkelijk ontzenuwen. De auto bleek niet te zijn verzekerd en bovendien diverse mankementen te vertonen. De wagen is in beslag ge nomen en tegen de bestuurder is pro- ces-verbaal opgemaakt. Rijverbod Begin deze week hield de politie in de nachtelijke uren op de Soesterbergse straat een 27-jarige automobilist uit Hilversum aan. Hij bleek teveel te heb ben gedronken en moest de bloedproef ondergaan. Bovendien diende hij nog een achterstallige boete van 100,- te betalen, hetgeen hij ter plaatseneed. Autoportierscherm gestolen Een bewoner van het Minstreelpad deed bij de politie aangifte van de dief- stal van een windscherm, dat was weg genomen van het portier van zijn per sonenauto. Diefstallen uit auto's Plen bewoner van de Ereprijsstraat, wiens auto geparkeerd stond op de Beukenlaan, deed aangifte van de dief stal van zijn rijbewijs, kentekenbewijs, giropas en 15 eurocheques, die uit zijn wagen waren ontvreemd. Ook een bewoner van het Choi'istenpad deed aangifte van diefstal uit zijn auto. Het betrof hier twee kogel-luidspreker boxen. De dief heeft hier vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. Donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan alle houders van kaarten. Inbraak in kelderbox De eigenaar van een kelderbox aan de Kamperfoeliestraat deed vorige week aangifte van het feit dat er was inge broken. Dieven 'ontfermden' zich over een boormachine, een flaxmachine. een schaafmachine en een kabelhaspel met 50 meter kabel. De waarde van de buit bedraagt meer dan 1.000,--. Aanranding mislukt Een bewoonster van de Rubenslaan deed vorige week aangifte van een po ging tot aanranding. Bij het verlaten van haar woning kwam er een jonge man op haar af, die haar onzedelijk be tastte. Toen de vrouw begon te schreeuwen sloeg de onbekend geble ven jongeman ijlings op de vlucht. Na de Siërra sedan is nu ook de produk- tie van de 5-deurs Stationwagon versie begonnen in de Ford-fabrieken te Genk, België. De Stationwagon is verkrijgbaar in de Custom, L, GL en Ghia uitvoering. Er is keuze uit vier benzinemotoren, van de 1.6 liter 4 cilinder met 55 kW (75 pk) tot en met de 2.3 liter V6 motor met 84 kW (114 pk) en de nieuwe 2.3 liter Diesel motor met 49 kW (67 pk). De adviescatalogusprijzen liggen tus sen de 24.900,- (incl. BTW) voor de 1600 Custom en 37.342,- (incl. BTW) voor de 2300 Ghia. De wagens zijn stan daard uitgerust met brede 175 SR 13 staalgordel radiaalbanden, een extra buitenspiegel aan de passagierszijde en een wis/wasinstallatie op de achter ruit. De 2300 Ghia is o.m. uitgerust met een 5-versnellingsbak, een bagagerek en zelfstellende achterschokbrekers. De Stationwagon versie van de Siërra heeft dezelfde gunstige CW-waarde (0.34) als de sedan maar is wel tien centimeter langer. De laadruimte heeft een basisinhoud van 1073 liter, maar bij een naar voren geklapte rugleuning van de achterbank bedraagt de laadruimte bijna twee ku bieke meter (1946 liter). De maximale lengte van de laadvloer is 1862 mmde maximale laadhoogte 816 mm. Net als bij de sedan kan de achterbank vanaf het L model geheel of gedeeltelijk (in de verhouding 40/60) worden neerge klapt, zodat men de bagage- en passa- Giersruimte naar behoefte kan variëren. Het laadvermogen bedraagt maximaal 545 kg. Op de foto, P.V.O. kort na de oorlog. Omdat de leden geen uniform hadden, slechts een pet, noemde men het gezel schap gekscherend wel 'Pet Voor Ons.'

Soester Courant | 1983 | | pagina 11