'Gehoorzaamheidstraining van de lond is eigenlijk een stukje >p voeding van zijn baas' ^baztliuitfen Tennisvereniging "Soest-Zuid breekt met harde banen VAARDERHOOGT Soester handelsonderneming komt met persoonlijke kopieermachine tfudefawetó In al/eó! Ook Soester André in "De Boezemvriend" Gehannes... f DOE-HET-ZELVERS 4 De vasteplantenborder vernieuwen!! redragscursussen bij Hondenvereniging 'Zoys' Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Na 7 jaar asfalt-misère terug naar gravel Antieke bijbels gestolen Inbraakpoging mislukt Auto's uit verkeer genomen ll voor Soester Courant van woensdag 12 januari 1983 13 Foto: Goos van der Wilt -• tl1 ■Wie op zaterdagochtend in de bossen ■bij Soestduinen besluit te gaan wan- ■delen of fietsen, loopt een goede kans ■ze daar aan te treffen: de leden van de I honden vereniging "Zoys," uiteraard f vergezeld van hun geliefde huisdier. De mensen van "Zoys" zijn als het ware gedreven, als het om het wel en i wee van hun viervoeters gaat. Dat I blijkt wel uit het feit dat zij ook op de I koudste dagen van het jaar het bos op- I zoeken, waar de trainingen plaatsvin- Iden van de "gedrags- en gehoorzaam- I heidscursus" die "Zoys" zijn leden I aanbiedt. IIn groepen van een hond of tien (plus I de begeleiderswordt daar een pro- gramma afgewerkt, waarin het begrip "elementaire gehoorzaamheid" cen- I traal staat. De basistraining bestaat I vooral uit het leren opvolgen van de be- I velen van de "baas," zoals volgen zon- I der trekken, zitten op momenten dat I zulks door de baas wordt verlangd, 1 maar ook het weigeren van voedsel dat I de hond door een vreemde wordt aan- I geboden. Dit laatste kan van groot be- 1 lang zijn, omdat de laatste tijd nogal eens sprake is geweest van opzettelijke vergiftigingsgevallen. juist ook in de Soester duinen. De hond is een geliefd-huisdier. Toch f hebben veel mensen dikwijls heel veel moeite met hun "troetelkinderen" en worden ze tot wanhoop gedreven door 1 het feit dat hun hond zich weinig of niets gelegen laat liggen aan de beve len van zijn baas of bazin, hoe hard de ze ook schreeuwt of welke strafmaatre gelen deze ook neemt. Klinkers Bij 'Zoys' doen ze daar wat aan. In 16 wekelijkse trainingen wordt de hond geleerd de bevelen van zijn baas op te volgen en zich naar de wensen van zijn begeleider te voegen. "Die bevelen moeten kort, duidelijk en consequent zijn," legt trainer Kees van Leeuwen uit. "Honden reageren op korte com mando's en luisteren vooral naar de klinkers. De standaard-commando's zijn "zit," "af," "blijf," "volg," "foei," "zwijg" en "nee." Meer heb je eigenlijk niet nodig." Samen met Nicole Veerman en Guus Groenestein verzorgt Kees van Leeuwen de trainingen in de Soester duinen. Hij is bovendien voorzitter van de club met die merkwaardige naam "hondenvereniging Zoys." waarin hon denvereniging uiteraard niet slaat op de honden maar op hun eigenaars, en 'Zoys' (de oude naam voor Soest) te danken is aan het feit dat de vereniging werd opgericht in het jaar waarin Soest het 950-jarig bestaan vierde (1979). Intussen is de vereniging offi cieel erkend als "kynologenclub." maar omdat dit woord associaties op roept met vreemde ziekten houdt men het doorgaans liever op de "honden vereniging.' Ook de overige leden van het actieve bestuur zijn doorgaans bij de trai ningen te vinden, zoals Bob Veerman en mevrouw Gelderman de dierenarts van de Bosstraat), die samen het se cretariaat op zich hebben genomen, en penningmeester J. den Boeèterd. De vereniging is in haar korte bestaan intussen uitgegroeid tot een club van tegen de 90 leden. Naast de eerste cur sus, waarin de grondbeginselen van de gehoorzaamheid worden aangeleerd, is er ook een vervolgcursus. Daarbij wordt de hond ook geleerd te reageren op gebaren zonder woordelijke beve len. Tenslotte wordt er, eventueel, ook getraind voör het officiële landelijke examen, dat wordt afgenomen door de landelijke bond van kynologenclubs Cynophilia. die al sedert het begin van deze eeuw als overkoepelend orgaan op dit gebied werkzaam is en o.m. ook het Hondenstamboek bijhoudt. Bijgeschaafd Men moet zich overigens niet voorstel len dat de training een kille, uitsluitend op discipline gerichte aangelegenheid is, al geldt dat in zekere zin natuurlijk wél voor de honden. Toch is ook voor hen het volgen van de training een ge noeglijk uitstapje, zo leggen de trai ners uit. "De honden worden hier wat je noemt 'sociaal bijgeschaafd.' Ze ma ken nu eenmaal graag onderling kon- takt, en dat komt er in gewone omstan digheden haast nooit van. Tot op ze kere hoogte zijn honden dan ook dik wijls wat wereldvreemde wezens." De resultaten van de training zijn in de meeste gevallen verbazingwekkend. "Het afvalpercentage is vrij gering. Als mensen afhaken komt dat meestal doordat ze een bepaalde portie kritiek op hun manier van omgaan met de hond niet goed kunnen hebben. Gehoor zaamheidstraining van de hond is nu eenmaal voor een groot deel een stukje opvoeding van zijn baas. En daar komt het toch op aan. Het kontakt tussen de hond en zijn baas is het belangrijkste. Wat de hondenbezitters hier leren is hoe ze hun hond "de baas" kunnen zijn." Na 't uitlaten Overigens is het aanbevelenswaardig om, ook buiten de trainingen om, elke dag drie keer tien minuten zelf te oe fenen, wordt opgemerkt. "Maar dan wel na het uitlaten. Een hond die er dringend aan toe is om zijn behoefte te doen is veel minder gevoelig voor de oefeningen." Op de vraag of er ook honden zijn die 't nooit leren klinkt het antwoordt: "Er zijn eerder bazen die 't nooit leren. Wel is het zo dat jonge hon den ontvankelijker zijn dan oudere honden, en dat honden die uit het asiel afkomstig zijn of al verschillende ma len van baas zijn gewisseld het wat moeilijker hebben. Wolven Eén van de grondbeginselen van de ge hoorzaamheidstraining is dat de baas vooral consequent moet zijn. Toegeef lijkheid kan een funeste uitwerking hebben. "We moeten nooit vergeten dat honden in zekere zin nog precies eender reageren als wolven, waarvan ze afstammen. 'Er moet er één de lei der zijn." Bij de trainingen wordt nooit gewerkt met een prikkelband. Honden slaan is naar de mening van de trai ners uit den boze. "Je straft een hond door hem in de nen oi onder de kop vast te pakken en zijn kop dan zacht heen en Het "afliggen" van de honden tijdens de training bij 'Zoys/ De trainer loopt met zijn eigen hond voorbij, zonder dat de andere honden daarop reageren. Op deze wijze leert de hond vreemde hon den te accepteren. weer te schudden. Dan weet hij dat hij het fout heeft gedaan. Zo doet de wol- venleider het ook. kluif De hondenvereniging treedt niet zo doelbewust naar buiten. "Het gaat ons primair om het bezig zijn met honden. Een gezelligheidsvereniging met bin goavonden zijn we nog niet. Wel heb ben alle honden met Sinterklaas een kluif gekregen en organiseert de club wel eens een puzzelwandeltocht. Vorig jaar heeft 'Zoys' ook meegedaan aan de Avondvierdaagse. "Je hoorde langs de route wel eens van die reac ties als 'Gut, wat zielig voor die bees ten,' maar na vier avonden 15 kilo meter lopen waren niet de honden, maar wel de bazen uitgeput!" Er is overigens wel getraind met de dieren, om vooral de voetzolen te versterken. Nu en dan organiseert de club een avond met een lezing, bijvoorbeeld over vachtverzorging en een diaserie. Een toekomstdroom is het vastleggen van de trainingen op video, zodat ge makkelijk zichtbaar wordt wat er eventueel aan mankeert. Nieuwe cursus De vereniging heeft ook verder nog plannen genoeg. In februari wordt weer met een nieuwe cursus gestart, op zaterdag de 26e. De week daarvoor, op de 19e, wordt de lopende cursus met een examen afgesloten. Daar komt zelfs een officieel diploma en een pun- tenlijstje aan te pas. De cursus kost o- verigens voor leden slechts 20,- in to taal. Daar is tegelijk ook het lidmaat schap van de vereniging 15,-) bij in begrepen; de overige 5,- gelden als entreegeld. Bovendien krijgen de leden daarvoor nog het blad van de vereni ging, dat in de toekomst met een fre quentie van eenmaal per twee maan den zal verschijnen. Voorafgaande aan de nieuwe cursus zal nog een speciale informatieavond worden gehouden. De gegevens daar van worden nog nader bekend ge maakt. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij het secretariaat: postbus 39, 3760 AA Soest. Bellen kan ook. Bob Veerman is te bereiken onder nummer 22542, echter alleen na 18.00 uur 's a- vonds. Postbodes Tot slot wil men nog wel een advies kwijt aan mensen die bang zijn voor honden. "Als je je door een hond be dreigt voelt kun je het beste stil blijven staan. Vooral geen onverwachte bewe gingen maken of achterwaarts weglo pen. En dan maar, zonder het uit te schreeuwen, de begeleider zien te waarschuwen. In elk geval nooit de hond rechtstreeks in de ogen staren, maar langs hem heen kijken, 'n Goeie tip voor postbodes! Het is duidelijk - voor adviezen over de omgang met de hond is men aan het goede adres bij de hondenvereniging 'Zoys. 'n goed verzorgd kapsel JÈ ^^^voor HAAR en voor HEM Als dealer van Canon kopieermachines introduceert Handels- en Adviesburo A. J. Brink te Soest de Personal Copier. Een gewoon-papier-copier die klein en licht is en bovendien zo veelzijdig dat kopieën gemaakt kunnen worden in verschillende kleuren, (zwart, blauw en bruin) De PC 10 en PC 20 zijn niet groter dan een schrijfmachine. Het opvallend ste is het ,,hart" van het apparaat. Bij conventionele machines is dit meestal de beelddrager, ontwikkelaar en reini ger. Bij de Personal Copier is dit slechts één patroon, die door de gebruiker zelf kan worden verwisseld. Voortaan geen periodiek onderhoudsprobleem meer. Hierdoor kan er tevens in verschillen de kleuren worden gekopieerd. Het apparaat weegt krap twintig kilo en kan dus overal worden neergezet, (bij vergaderingen, thuis) De PClO/20 kopieert in diverse forma ten van visitekaartjes tot A4 en op vrij wel iedere papierdikte. De PC 20 is bo vendien uitgerust met een automati sche papierinvoer. De nieuwe Personal Copier van Canon. Met alle kwaliteiten voor het bedrijfs leven. En toch klein genoeg voor huis gebruik. Tegen een prijs die voor nie mand een probleem zal zijn. Voor informatie: Handel- en Advies- buro A. J. Brink, Soest, tel. 02155- 14706. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Foto: Goos van der Wilt Wie de afgelopen week nietsvermoe dend het tennispark van TVSZ aan de Bosstraat betrad kon wellicht zijn ogen niet geloven: een reusachtige vierwie lige laadschop was bezig met groot ge mak het Greenset baanoppervlak in stukken te breken en de loodzware brokken zwierig in kolossale vrachtwa gens te kieperen. Het was een ontluis terend gezicht, dat echter de voorbode bleek van een operatie waarop talloze leden van deze tennisvereniging al lange tijd bijna smartelijk hebben ge wacht. Knoop doorgehakt in jubileumjaar In het 15e jaar van zijn bestaan heeft TVSZ voor de tweede maal een ingrij pende beslissing genomen. Werd er 8 jaar geleden besloten om op grond van economische overwegingen van gravel over te gaan op verharde banen van het type Greenset, omdat die minder onderhoud zouden vergen dan het toen aanwezige slechte gravel-oppervlak, afgelopen december gaf de ledenver gadering aan het huidige bestuur vol macht om in te gaan op een regeling met de Heidemij die voorziet in een terugkeer naar de oude situatie. Uit gangspunt daarbij is echter wel, dat er zodanig aan bodemverbetering wordt gedaan dat overmatige wateroverlast na een flinke regenbui - zoals vroeger vaak voorkwam - niet meer kan voor komen. Met dit besluit rondde TVSZ zijn 3e lustrum waardig af. Al jarenlang ergernis Aan deze mijlpaal zijn ruim 3 jaar voorafgegaan, waarin geduldig maar hardnekkig werd onderhandeld met de Heidemij die destijds de verharde ba nen had aangelegd. Al bij de ople vering in 1976 werden in het oppervlak bulten en scheuren gekonstateerd die weliswaar onder de garantie werden gereapareerd maar die steeds en in toenemende mate terugkwamen. Van speelgenot kwam op dit manier niet veel terecht, want er ging bijna geen seizoen voorbij of er werd gehakt, ge broken en weer dichtgemaakt. Dat ging menigeen zo vervelen, dat een groep verontruste leden in augustus 1979 de kat de bel aanbond en het be stuur om een drastisch aanpakken van de leverancier vroeg. Een daaruit voortvloeiende 'Greenset-commissie schakelde de Koninklijke Nederlandse Tennis Bond en een advocaat in en be gon de Heidemij onder druk te zetten. Tap,i gevecht Omdat de Heidemij niet zonder slag of stoot ongelijk wilde bekennen en TVSZ niet meteen met grof geschut wilde werken werd het geduld van de leden wel zwaar op de proef gesteld, maar na inschakeling van het hoofdbestuur van de KNLTB en hardnekkig onderhan delen door het eigen bestuur wist voor zitter Cees de Bruin in laatste instantie met de Heidemij tot het vergelijk te ko men waaruit de bovenvermelde werk zaamheden nu voortvloeien. Over de financiële kant van de zaak is men bij TVSZ niet ontevreden, ook al zullen de leden voor de nieuwe gravel-banen wél enkele tientjes meer kontributie moeten gaan betalen. Een nieuw begin in het nieuwe seizoen Maar voor dat geld komt er wel een park met meer sfeer, uitgerust met een automatische beregenings-installatie, en waarschijnlijk minder spier- en ge wrichtsklachten bij de bespelers er van. Als er geen roet in het eten wordt gegooid door langdurige vorst kan het vernieuwde park eind maart in gebruik worden genomen. Dan zal de nieuwe clubvlag van TVSZ ongetwijfeld met veel feestelijk vertoon officieel worden gehesen op weg naar het 4e lustrum. Cees van Drongelen Hoewel de Nederlandse filmwereld nog geen ontdekking in hem ziet, is de 22- jarige Soester André Stork als figurant al aan zijn tweede speelfilm bezig. Zijn eerste optreden vond plaats in de bios coopfilm "De smaak van water," een film die nog niet Allé theaters heeft ge haald. Met de tweede film was het raak. Als een van de vele soldaten in Napoleons leger is André, de verschil lende shots bij elkaar optellend, ten minste vijftien sekonden nadruk kelijk aanwezig in "De Boezem vriend." André Stork, in het dagelijks leven werkzaam als administratief mede werker. heeft naast de film. S O.Soest en het R.K. Jongerenkoor Soest-Zuid als hobby's. Hij reageerde op een ad vertentie waarin figuranten werden gevraagd voor "De Boezemvriend." André bleek geknipt voor deze rol en kon dus beginnen. Aan twee filmdagen hield hij een honorarium van zestig gulden over en een aantal interessante gesprekken met regisseur Dimitri Frenkel Frank. André van Duin én. Vanessa. Speciaal laatstgenoemde mag zich in André's belangstelling ver heugen. Wat André Stork betreft is hij desnoods bereid geld mee te nemen, om nog eens met haar in een film "op te treden." Omdat hij het zonder- vrij- kaartjes moest stellen, hebben de bios copen waarin "De Boezemvriend" wordt vertoond, aan hem een uitste kende klant. Of dat in de toekomst zal veranderen? Van een filmcarrière droomt hij allerminst. Vanessa "boe zemt" hem meer vertrouwen in. Uit een woning aan het Eerste Heeser laantje werden vorige week drie antie ke bijbels gestolen. De eigenaar, een inwoner van Amsterdam, deed.aangif te bij de politie, nadat hij had ontdekt dat insluipers zich van de antieke (achttiende-eeuwse) boekwerken had den meester gemaakt. De waarde van de bijbels is onbekend. Door het feilloos in werking treden van de alarminstallatie is een inbraak in café-restaurant Soestdijk vorige week mislukt. Toen de dieven een ruit uit de serre wilden wegnemen begon het alarm te werken; ze zijn er toen maar snel vandoor gegaan. "De gemeente verwacht veel van de automatisering.Daat sting met gróte letters in ongze Soesder Kraangt. Waat ik ter vaan verwaachtf Daat vroeg ik us bie me eige aaf. Ik kaan d 'r niet zo doaluk waat op zeg ge, moar ik doch: niet veul! Om eerluk te weze, en daat ben 'k aaltied in 't Gehannes, daan mok zegge, daa'k vaan daat heule geautomoatiseer niet veul snaapt, moar daat de komputers de waas motte uut- zoeke voortemee, daat krieg ik wel in de goate. Ze bewere wellus, daat aamte- noare ut niet zo drok hebbe, moar daat mojje vaan de Soes der JcaUntoormaanne niet zeg ge. (Loa'k de vrouwluu niet vergete, aangders krieg ik doar weer laast meej.) Affing, die aamtenoare hebbe met ze aalle in de loop der joare un stel koartebaakke angelege, woar je teuge op stoat te kieke. D'r ben zoveul gegeves bie mekoar ehaarkt, daatter un heule zooi zoake mekoar stoan te overlaappe. Je het best kaans daatter op de aafdeling bevolking nog un kaartsysteem is vaan aalle bienoame op Soest vaan vrogger. Zo as: Pe ter van Maart, Aant Kos, Teus de Poepert, Gijs Broodje en nog veul meer. Licht ben d'r hier en doar wel zoveul koarte over, daazze maakkeluk met mekoar an 't kwaartette kenne goan. Ze hebbe zoveul baakke ver- zoameld, daazze die zellufs aargus in Noord-Holland hebbe opgesloage. Ik bedoelt: koarte baakke, niet die ze an mekoar vertelle. Die sloat ik zelluf aal tied op in me eige komputer. Daat goat maakkeluk zaat. Ik stopt ut eerste woord ter in en daan rolt de heule baak ter zó uut. En ze blieve aaltied goed. De baakke met plaanne kaan de gemeengte veur ming paart rustig in un koelhuus opsloan, doar hewwe de eerste tied toch niks an. Die ben licht veur 't noageslaacht. De V.V.V. goan ze denkok in de baakke opsloan. Ik vin ut moar haarstikke jaammer, daat die d'r meej ho houwe! Daat goat de gemeengte zelluf in der eige ha and houwe, en doar ziet ik niks in. Je ken aal- lenig waat over Soest te wete komme. Daat kaajje bie ming ok. Ik vertelt d 'r groag over. Schrief moar noar de kraangt en ak ut weet, daan zaa'k ut zegge. Kos niks! Je weet ut toch: ajje t ming vroagt, daan mok (ut) zegge. HANNES VAN DE NENG Vorige week hield de politie bij een controle op de Beetzlaan een 26-jarige> inwoner van Soest aan. wiens perso nenwagen rijtechnisch in een zeer slechte staat van onderhoud verkeer de. De wagen werd uit het verkeer ge nomen. De eigenaar deed vrijwillig af stand van het voertuig. In de daaropvolgende nacht werd een automobilist op de Vredehofstraat aan gehouden. Het bleek een 29-jarige in woner van Vlissingen te zijn, van wie bij de Soester politie overigens bekend was dat hem de rijbevoegdheid was ontzegd tot begin april a.s. De auto werd in beslag genomen. Gezien het feit dat ook dit voertuig in slechte staat verkeerde deed de eigenaar er vrijwil lig afstand van. •SpT'? I Op den duur (en dat hoeft niet eens na een lange perio de te zijn) gaat de groei er in een vasteplantenborder wat uit. Heel sterke groeiers zijn een overheersende rol gaan spelen en de wat bescheidener planten moe ten het dan al gauw met een kleiner grondoppervlak en minder licht doen. Dan kun je wel zeggen dat de plantkeuze bij de aanleg van de border niet goed is geweest. Dit kan wel gedeeltelijk waar zijn, maar iedereen die wel eens met vaste planten aan het ex perimenteren is geweest, weet dat je steeds voor grote verrassingen kan komen te staan. De stand plaats, de grondsoort en de bemestingstoestand van de grond en het weer kunnen voor een heel groot ge deelte de gedragingen van de vaste plant bepalen. We moeten in ieder geval iedere 3 tot 4 jaar corri gerend optreden bij vasteplantenborders. Dit houdt in dat we de vaste planten gaan scheuren. Hoe gaan we daarbij te werk? Het scheuren van vaste planten kan gebeuren in het najaar of in het vroege voor jaar. We halen de planten uit de grond, de oude mid delste stukken doen we weg en het jonge gedeelte dat aan de buitenkant van de plant aanwezig is ge bruiken we als fris planmateriaal. Niet alle vaste planten moeten regelmatig worden opgenomen en gescheurd. Planten als de Kerstroos, leverbloem pjes en pioenrozen bijv. worden pas echt mooi als ze lang vast staan. Er is geen vast recept voor het scheuren te geven, het is vaak ook een zaak van aanvoelen. Nu is er ook een aantal vaste planten dat liever na de bloei wordt gescheurd. De hergroei ver loopt dan over het algemeen veel vlotter en de kans op een rijke bloei in het volgend voorjaar is aanmer kelijk groter. Ik noem bewust volgend jaar omdat veel planten die na de bloei moeten worden ge scheurd juist in het voorjaar bloeien. Als we de voor- jaarsbloeiende sleutelbloemen (primula's) eens als voorbeeld nemen. Als we deze vaste plant direkt weer uitplanten bloeien ze volgend jaar weer volop. De Duitse knoliris verplanten we bij voorkeur ook na de bloei in juli dus. Bij het opnieuw planten mogen de bovenkanten van de wortelstokken niet door grond bedekt zijn. Volgens sommige Iris-ken ners is het zelfs gewenst de wortelstok naar het zui den te richten. Een intensieve beschijning door de zon bevordert de groei en de bloeirijkheid. Omdat planten van Saxifraga (steenbeek) gras anjer en kruipphlox op den duur vaak lelijk worden en ze vrij vroeg bloeien moeten ook deze bij voor keur na de bloei worden gedeeld. Dit geldt verder voor de witte en gekleurde margriet de gele voor jaarszonnebloem en vroegbloeiende astersoortjes als de Alpenaster. Voordat de gescheurde delen van vaste planten weer worden opgeplant bemesten we de grond met tuinturf en compost in de verhouding 4:1. Inplaats van compost is het gebruik van goed verteerde stalmest natuurlijk ook mogelijk. De be mesting wordt voor het planten nog iets door de bo venlaag gewerkt. Een vasteplantenborder die eens in de paar jaar zo'n behandeling ondergaat zal veel meer bloem geven en gezonder uitgroeien.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13