Overneming activiteiten kinderboerderij door De Borg uitgesloten 2 halen 1 betalen cidamo 13 IllP Zo gezien... 9 |gfö| Stunt bij Frank Mode Vannacht geen ontvangst TV - en radiozenders via CAI Aan de bevolking van Soest Marktcommissie uit ongenoegen over staangelden OPRUIMING bij ADAMA DeEekhoorn hulzenkrant ^Kinghfs F^Hairfashion 'Nieuwe' informatie maakt duidelijk: Koop 2 en betaal slechts 1 stuks Soesterbergsestraat 51 Soest Tel.02155-12400 Door werkzaamheden aan CAl- station Albert Cuyplaan Hond doodt ganzen Toestemming kabellegging Kuzie om muilezel ruit ingeslagen Alcantara blazers Warme jacks v.a55.- Overhemdem o.a. flanel reeds voor19.- Flannel-, tweed- en terlenka pantalons 69,- 79,- 89,- Corduroy broeken v.a. .25.- Schoenen79.- 89.- Truienv.a35.- etc., etc. RUNDER LAPPEN Honsbergen STROOP WAFELS Honsbergen Honsbergen Parelpinda's Honsbergen Gelderse worst Honsbergen GERTH Verkeerd bezorgd Woensdag 12 januari 1983 61e jaargang no. 20 S OESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152' Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag In een geanimeerde bijeenkomst, maandagavond j.l., hebben buurtbewo ners en bestuur van de Kinderboer derij 'De Vrije Teugel' zich samen met een aantal vertegenwoordigers van de plaatselijke politieke partijen ander maal beziggehouden met de dreigende sluiting van de kinderboerderij, zoals die is voorzien in de gemeentelijke plannen sedert de raadsvergadering van november j.l. In die vergadering besloot de gemeenteraad de kinder boerderij van haar gehele subsidie te beroven. Namens de diverse partijen waren aanwezig Lydia Meijer (raads lid PvdA), de heer J. van Garderen (SGP/GPV/RPF). Jaap Ruiter (VVD-- lid), Leidje Tomassen (oud-raadslid Prog. Soest) en J. van Esseveld (D'66-- lid). Tevens aanwezig was de heer G. Gjaltema, beheerder van 'De Borg,' echter alleen als "belangstellende." Afwezig Opvallend afwezig waren een verte genwoordiger van het CDA. dat niets van zich had laten horen, en de Wijk- vereniging Overhees. die eveneens voor de bijeenkomst was uitgenodigd, maar door een tegelijk geplande eigen bestuursvergadering niet aanwezig kon zijn. De afwezigheid van zowel CDA als Wijkvereniging viel te meer te be treuren omdat daardoor niet duidelijk kon worden hoe met name de Wijkver eniging dacht over de vraag die buurt bewoners en bestuur haar hadden voorgelegd. Van het CDA kon op deze wijze ook geen betrokkenheid bij hel wel en wee van de kinderboerderij wor den vastgesteld. De discussie spitste zich vooral toe op de vraag die aan de Wijkvereniging en De Borg was voorgelegd: kunnen De Borg en/of Wijkverenigingen de activi teiten van de kinderboerderij, wanneer deze wordt gesloten, al dan niet geheel of gedeeltelijk overnemen? Uitgesloten Deze opvatting is in de wandelgangen van de Soester politiek al dikwijls als hèt motief aangevoerd om de subsidie voor de kinderboerderij geheel in te trek ken. De heer Gjaltema. die zich met nadruk presenteerde als werknemer van De Borg en uitsluitend op persoon lijke titel aanwezig was, kon deson danks een verhelderend licht over deze problemen laten schijnen. Hij maakte duidelijk dat zo'n overneming feitelijk uitgesloten was. Ten eerste omdat De Borg een volstrekt andere formule na streeft. waarin het zwaartepunt ligt op een commerciële exploitatie en op de functie die het Dorpshuis is toebedacht als cultureel centrum; ten tweede om dat het 'imago' van De Borg door zo'n overneming ongetwijfeld grote schade zou lijden; ten derde omdat hij eenvou dig geen permanente ruimte ter be schikking heeft, die bovendien in alle andere opzichten geschikt is als alterna tief voor de kinderboerderij. Met zo veel woorden legde de heer Gjaltema ook uit dat De Borg de toeloop van jongeren bewust weert. Opzet Leidje Tomassen (prog. Soest) wees erop dat dit ook van de aanvang van de activiteiten in De Borg af de bedoeling was geweest. Het is nooit de opzet ge weest dat het dorpshuis onderdak zou bieden aan vormen van jongerenwerk zoals de kinderboerderij die bedrijft. Van de Wijkvereniging was ook schrif telijk geen reactie binnengekomen, zo dat men naar het standpunt daarvan slechts kon gissen. Toch werd er van diverse kanten op gewezen dat juist de Wijkvereniging als 'breekijzer' binnen De Borg zou kunnen fungeren, om al thans nog iets van de kinderactivi teiten van de kinderboerderij in Over hees te redden. Ideaal Algemeen heerste de overtuiging, door Leidje Tomassen met gloed verwoord, dat de kinderboerderij de meest aange wezen en meest ideale plaats is voor jeugdactiviteiten in dit deel van Soest. "Het is waanzin om de subsidie van de ene dag op de andere dag in te trekken, en bovendien kan het gewoon niet." De heer Van Esseveld meende dat slechts soelaas te verwachten was van een sa menvoeging van alle vormen van jeugdwerk in Soest in één overkoepe lende organisatie, die desnoods met wat minder mankracht in totaal, toch de bestaande vormen, waaronder ook de kinderboerderij, zou kunnen blijven bemannen. 'Dubbelgangersfunctie* Intensief werd gesproken over het blijkbaar in brede kring (met name in de wandelgangen van de plaatselijke politiek) toch heersende taaie misver stand dat De Borg een 'dubbelgangers functie' zou kunnen hebben ten op zichte van de kinderboerderij. Dat dit niet het geval kan zijn moet de toehoor ders namens de politieke partijen mede op grond van het betoog van de heer Gjaltema, wel duidelijk geworden zijn. Tijdens de bijeenkomst beraadde men zich hoe men, onder de druk van de tijd, dit voor velen 'nieuwe gegeven' nog zou kunnen overbrengen aan de di verse fracties, die in de raadsverga dering van 20 januari moeten besluiten of de beslissingen van november wor den uitgevoerd. Namens de VVD wilde Jaap Ruiter in elk geval wel kwijt dat wat hij deze avond had vernomen belangrijke infor matie was, die in de fractie zwaar zou moeten wegen. Ook Lydia Meijer (PvdA) drong er bij de buurtbewoners en het bestuur op aan dat zij de informatie die nu op tafel was gekomen zo duidelijk mogelijk op nieuw onder de aandacht van de ver antwoordelijke gemeentebestuurders dienen te brengen. "De Borg wil en kan de activiteiten van de kinderboer derij niet overnemen. Signatuur Van het voorstel van de heer Van Esse veld verwachtte men overigens niet het gewenste resultaat. De signatuur- verschillen binnen het jeugdwerk in Soest maken het onwaarschijnlijk dat een zo intensieve samenwerking haal baar lijkt. Bovendien zou een initia tief in die richting moeilijk van de kin derboerderij kunnen uitgaan. Ook het element van het verlies van arbeids krachten werd als bezwaarlijk erva ren. Vooral het feit dat men van het ge meentebestuur nog altijd geen enkele wezenlijke mededeling heeft ontvangen over de motivering achter het besluit om juist de kinderboerderij volledig haar subsidie te ontnemen lag de deel nemers aan de bijeenkomst zwaar op de maag. Men werd het erover eens dat daarop, opnieuw en zeer intensief, moest worden aangedrongen. "Van de zijde van de gemeente hoor je wel steeds dat we met onze vragen moeten komen, maar als elke feitelijke moti vering wordt ontweken heb je ook niet de kans om tegenargumenten op tafel te leggen," aldus voorzitter Paul Ware- man. Hij betreurde ook het feit dat het bestuur, dat slechts uit vrijwilligers bestaat, door tijdgebrek nauwelijks in staat is goed weerwerk te leveren. "Onder de druk van de tijd lijkt het ge meentebestuur de zaken te kunnen af dwingen. Zij immers stellen de tijdsli miet zelf vast." 'Bijzondere krachten' Aan het begin van de bijeenkomst las Paul Wareman de brief voor die de staf van de kinderboerderij op 6 januari aan koningin Beatrix heeft geschreven en waarbij haar de nodige informatie is verstrekt, zoals zij had gevraagd. Verwijzend naar het feit dat koningin Beatrix, met haar man en kinderen, de boerderij destijds officieel heeft ge opend wordt in de brief uitgelegd dat het helaas noodzakelijk is te proberen het bestaan van de kinderboerderij vei lig te stellen. De koningin wordt ook uitgenodigd haar steun te verlenen, als dat maar enigszins mogelijk zou zijn, al blijft in het midden of de koningin als "beschermvrouwe" van de kinder boerderij mag worden beschouwd: "Wij weten niet of u iets kunt doen en of u over bijzondere krachten beschikt." Vannacht om ca. 23.45 uur worden alle TV- en radiozenders die via het CAI-sta- tion aan de Albert Cuyplaan worden ontvangen "afgeschakeld." Dat gebeurt in verband met de reeds enige maanden geleden aangekondigde ombouw van het station, die tot gevolg moet hebben dat de ontvangst van TV- en radiosignalen voortaan aanzienlijk storingsvrijeer zal verlopen dan tot dusver het geval was. Door de PTT op verzoek van het gemeentelijk Gas- en CAI-bedrijf verrichte me tingen hadden uitgewezen dat het Deltakabel Kiestelevisie Systeem DKSeen grotere storingsgevoeligheid vertoonde. Naast andere factoren speelde hierin de te kleine behuizing van het ontvangststation een rol. In de nacht van woensdag op donderdag zullen de TV- en radiosignalen wegval len. Er wordt naar gestreefd de radio-signalen morgenochtend (donderdag) te gen 07.00 uur terug te hebben. Voor de TV-signalen geldt 16.00 uur (donderdag middag) als streeftijd. Wél kunnen zich in de loop van donderdag nog radiostoringen voordoen in ver band met de noodzakelijke bijstelling van de apparatuur. Ook vrijdag bestaat die kans nog. De verwachting is gerechtvaardigd dat de radio-signaalregeling daarna aanzienlijk zal zijn verbeterd. Voor wat betreft de TV-signalen is het wachten vooralsnog op iets betere weers omstandigheden, die het mogelijk moeten maken dat de nieuwe (veel hogere) antenne op het CAI-station kan worden geplaatst. Vorige week trof de gewaarschuwde politie aan de Parklaan een herders hond aan die zich tegoed deed aan een gans, die hij tevoren had gedood. Bij nader onderzoek bleken er verderop in een weiland nog eens 6 dode ganzen te liggen, die door de hond waren aan gevallen. Bij de nadering van de politie verdween de hond overigens uit het gezicht. Even later, bij een tweede poging om het beest te pakken te krij gen, ontdekte de politie opnieuw een dode gans, terwijl op de Eng nog weer later eveneens drie dode dieren wer den gevonden. De eigenaars van de hond bleken van niets te weten, maar werden wel geconfronteerd met een proces-verbaal. B. en W. hebben aan de Puem vergun ning verleend voor het leggen van een laagspanningskabel aan de N.W.-zijde van de Parallelweg Rijksweg 223. Huis gekocht? Geen cente? Bij van Rouwendaal lage rente! Bij ons hypotheekrente vanaf 7,9% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 fpMi] WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! vLidNBMi De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Het bestuur van "Stichting Midden-Nederland helpt de Polen" wil langs deze weg een ieder hartelijk danken voor de hulp en goede gaven welke wij in 1982 van u mochten ontvangen. Door uw medewerking zijn wij in staat geweest het afgelopen jaar 50 vrachtauto's vol met hulpgoederen.- zoals kleding, medicijnen, voedsel en kerstpakketten - naar de Poolse bevolking te sturen. Nog steeds blijft hulp bieden noodzakelijk. Onze aktiviteiten blijven derhalve onverminderd doorgaan om ook in 1983 weer een groot aantal auto's met goederen naar Polen te kunnen la ten vertrekken. Geef ons daarom ook dit jaar wederom uw steun en medewerking. Stichting Midden-Nederland helpt de Polen Bij monde van de heer Brakenhof heeft heeft de marktcommissie vorige week haar ongenoegen uitgesproken over de hoge staangelden van de marktkoop lieden in Soest. Hij maakte gebruik van het spreekrecht van de publieke tri bune in de commissie bedrijven en personeelszaken om te wijzen op de bezuinigingsmaatregelen die deze maand zijn ingegaan. Deze houden onder meer in dat geen containers meer worden geplaatst op de markt voor het afval en dat de marktkoop lieden zelf de boel moeten opruimen en afvoeren. De heer Brakenhof vroeg zich af wat de gemeente dan eigenlijk voor ser vice biedt voor de 60.000,-, die ze per jaar van de marktmensen int aan staangeld. Dat komt neer op een be drag van 3,- per strekkende meter. In Baarn is dat 1.65. In veel gemeen ten staan zg. „kraakwagens" op het marktterrein voor het afval. De heer S. H. Brunekreef, directeur van gemeentewerken, lichtte toe dat Soest zo'n wagen niet heeft. De finan ciële besparingen (30.000 gulden) zijn uitvoerig in de marktcommissie met wethouder Plomp besproken. Deze groep ging akkoord met de nieuwe re geling, waardoor de verhoging van twintig procent teruggenomen kan worden als de raad deze maand hier mee akkoord gaat. Het ministerie in Den Haag heeft de nieuwe tarieven reeds goedgekeurd. De nieuwe verho ging wordt dan acht procent waardoor Ue markt (mede door de bezuinigingen en besparingen) kostendekkend is ge worden. De heer Brakenhof had hiervoor wel begrip, maar vond de kosten nog zo hoog, dat hij zich afvroeg of het alle maal niet voor wat minder kan. Hij kondigde aan ook de vergadering van de financiële commissie te zullen bezoeken. De commissie bedrijven en personeels zaken ging akkoord met de nieuwe prijsverhogingen van acht procent. Financiële commissie De volgende dag was de heer Braken hof present bij de vergadering van de financiële commissie, waar hij op nieuw zijn bezwaren te berde bracht. Hij vreest, dat de gemeenteraad op 20 januari de marktbezuinigingen zal doorvoeren en daarnaast de verhoging van de marktgelden met twintig pro cent zal handhaven. Wethouders drs. J. L. Menne (CDA) stelde hem gerust en beloofde de nieuwe maatregelen in juni te zullen evalue ren. Als de proef mislukt, worden de kosten opnieuw herzien. De heer Brakenhof hield vol, dat de marktgelden in Soest en Soesterberg veel te hoog zijn voor de marktkoop lui en de gemeentelijke service, die er tegenover staat, miniem. „Wat doet u nou eigenlijk voor die 63.000,- van ons?" was zijn vraag. De voorzitter van de financiële com missie stelde nadrukkelijk vast dat al le kosten nu uitvoerig zijn bekeken en dat het voor minder geld echt niet kan. Een bewoner van de Beetzlaan meld de de "politie vorige week dat een grote ruit van zijn woning door een 37-jarige plaatsgenoot was ingeslagen. De scha de bedraagt ca. 600,-. Een en ander was het gevolg van een heftige ruzie tussen beide mannen over de verkoop van een muilezel, eerder op de dag. De opruiming begint 13 januari a s (met genummerd etiket), div. kleuren 49o." herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Alleen donderdag Magere KILO van 18.70 voor Dit weekend Pak a 10 stuks van 2.75 voor Alleen donderdag Versgebrande 500 GRAM van 4.50 voor Alleen donderdag Gekookte 250 GRAM van 2.49 9 7Q WOENSDAG 19 JANUARI A.S. MULTI DIA SHOW INDONESIË OPEN HOF (hoek Dalweg/veenbesstraat) AANVANG 20.00 UUR Toegangskaarten f5 - verkrijgbaar bij v. Weedestraat 58 - Soest Telefoon 02155-22144* Soesterbergsestraat 22 - Soest Telefoon 02155-12683 GERARDPAl I. Op de redaktie van de univer siteitskrant waaraan ik was verbonden ontvingen we op een dag een studentikoze brief die duidelijk per abuis daar was bezorgd, want niemand had ooit gehoord van het verjaar dagcomité Van de Wetering", noch riep de naam bij iemand associaties op aan de gelijk namige voorzitter/secretaris/ penningmeester. De keurig van naam en adres voorziene uitnodiging luidde: "Gulle Gever, Wij kennen allen het nare ge voel dat zich van ons meester maakt wanneer wij met lege handen voor een jarige staan. Met ogen vol verwachting kijkt hij ons aande uitgestoken hand aarzelend terugtrekkend. Denken wij dan niet allen: wat een mispunt ben ik toch. Om te voorkomen dat u zich op 14 februari a.s. op een derge lijke wijze tegenkomt, hebben wij gemeend u mijn verlang lijst met handleiding te moeten opdringen. Verlanglijst van Comelis Adria- nus van de Wetering (25), ter gelegenheid van zijn 26e ver jaardag. Electrische boormachine, Ste reo casette deck, Honda Civic, Racefiets, Oosthoek Encyclo pedie, Lamp(lees), Kookboek (en), Fotoalbum, Ruime etage met keuken, Stofzuiger, Boe- kenbon(nen), Bureaustoel (hout), Longdrink glazen, Bloe- menspuit, Zonnebril, Broekriem en Bescheurkalender. De volgorde van deze wensen berust op louter toeval. Handleiding U leest de lijst door. U kunt het artikel van uw keuze niet vin den. Lees de lijst nogmaals door. U kruist twee artikelen aan. De aangekruiste artikelen be spreekt u met uw vriend (in). Indien er overeenstemming is bereikt over de aan te schaffen artikelen begeeft u zich onver wijld naar de dichtstbijzijnde detailhandelaar die u kan ver tellen hoe een aankoop in zijn werk gaat. Als artikel de aan- schafwaarde van f 50,- over schrijdt is een tweede artikel niet beslist noodzakelijk. Bij onduidelijkheden kunt u zich in verbinding stellen met het secretariaat. In het vertrou wen dat u het initiatief van de commissie zult toejuichen (hoe ra, hoera, hoera), nodigen wij u uit vrijdagavond 14 februari het door u aangeschafte arti kel te komen inruilen voor een glaasje fris*'. Altijd in voor een geintje deden wij alsof onze neus bloedde en schreven op officieel briefpa pier van de krant hoe gretig wij met z'n allen de uitnodiging accepteerden. We zijn er nooit achter gekomen of hij in zijn piepzak heeft gezeten of de ze ventien ondertekenaars ook echt zouden komen. Als u wilt weten wat er te koop is dan kunt u hem niet missen. Huizen in de Eekhoornkrant vindt u namelijk in geen andere gids. Plezierige informatie over veel koophuizen in Soest. Amersfoort, Baarn en omgeving met foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonet Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Voor haar en hem VAIM HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM Cf 43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST 017756

Soester Courant | 1983 | | pagina 1