Vogelbeurs goed bezocht Nieuwe kursussen kreatief centrum Artishock R Stalenhoef bv TAXI KLOMP 12984 ^7 groe.i e.n bloej ^7 Autoraces in Soesterberg De Animatie werken: Synthesizerconcert met computeranimatie door Floris Kolvenbach gewassen Vrouwenraad Soest organiseert cursus Ruimtelijke Ordening Ouderkursus voor solo- ouders en ouderparen Laatste inschrijfweek voor Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Scholen-info over voortgezet onderwijs Filmhuis Artishock start animatieweken WJ WJ Veredeling van sier- SOESTDIJK HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Filmhuis Artishock donderdag 13 januari: zaterdag 15 januari: CAFÉ-RESTAURAIMT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES TEL Oudheidskamer Soest 9 Soester Courant van woensdag 12 januari 1983 9 Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 Foto: Goos van der Wilt De vogelbeurs die de 'Soester Vogelvrienden' in samenwerking met de plaatselijke zustervereniging 'Vogelvreugde' j.1. za terdag organiseerde in gebouw 'Vogelzang' aan de Parallelweg, is door een goede opkomst een succes geworden. Tijdens de beurs werden diverse soorten vogels te koop aangeboden, zowel kanaries als tropische vogels. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -195 77. Zondag 16 januari a.s. organiseert de Modelbouwvereniging Micro uit Baarn in samenwerking met Modelbouw van der Wel uit Utrecht haar derde open clubwedstrijd Electroracen 1 12 in het Dorpshuis te Soesterberg. Electroracen is een snelgroeiende hob by/sport in Nederland; modelbouw auto's (schaal 1 12) worden aangedre ven door een electromotor en door de deelnemers - op afstand - radiografisch bestuurd. Op een van te voren uitgezet circuit met haarspeldbochten, chicanes etc. gaat het er om, wie in 8 minuten tijd de meeste ronden rijdt. Iedere deelnemer rijdt zgn. kwalificatieheats; aan de hand van de in deze heats be haalde resultaten worden er twee halve finales gereden. Uiteindelijk wordt er dan in een finale, waar de acht snelste deelnemers aan meedoen, bepaald wie de sterkste is. Er wordt gereden in twee klassen, te we ten: "standaard" en "modified." Het verschil tussen deze twee klassen be staat uit het gebruik van verschillende motoren: in de standaardklasse mogen de motoren namelijk niet harder lopen dan 17.000 toeren per minuut, terwijl in de modifiedklasse deze grens niet be staat. daar mogen de deelnemers alles aan de motoren veranderen om zo hard mogelijk te kunnen rijden. Tijdens de wedstrijden kunnen de auto's (copieën van hun grote broers op Zandvoort) snelheden bereiken van zo n 70 km per uur. Er komt dan ook heel wat voor kij ken voor de deelnemers om hun auto's foutloos over het circuit te "jagen." De Vrouwenraad Soest organiseert de komende maanden weer een cursus Ruimtelijke Ordening. Deze cursus heeft tot doel deelneemsters een in zicht te geven hoe men moet handelen bij inspraak en algemene aspecten van de Ruimtelijke Ordening en de daar aan gekoppelde planologische aspec ten. Zo worden in vijf ochtenden de vol gende onderwerpen behandeld: waar om een bestemmingsplan?plannen en procedures; de voorbereiding van be stemmingsplannen eerste aanzet tot het ontwerpen van bestemmings plannen en bestemmingsplannen en inspraak. Ook zal aandacht worden besteed aan plannen Overhees III en IV, winkelcentrum Overhees en win kelcentrum Soest-Zuid. De Vrouwenraad vindt het belangrijk dat vrouwen inzicht krijgen in de ruim telijke ordening ter plaatse en gecon fronteerd worden met de totstandko ming van de verschillende plannen en ook welke wegen bewandeld moeten worden voor een verbouwing of voor overlast. De deelneemsters worden tij dens de vierde ochtend zelf ook in de gelegenheid gesteld een bestemmings plan te maken. De cursus wordt geleid door de heren W. Hulsbergen, projectcoördinator van de gemeente, en B. van Os, voorlich tingsambtenaar. De cursus wordt gehouden op de don derdagen 24 februari, 3 maart, 10 maart. Op dinsdagavond 25 januari a.s. organiseert het Buro voor Toegepaste Omgangskunde van het CPS te Soest in Gebouw "De Rank aan de Soes- terbergsestraat no. 18 weer een in formatie-avond over de ouderkursus volgens de methode van Dr. Thomas Gordon. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Op deze avond kunnen ouders informa tie krijgen over en kennismaken met de methode van Gordon. De kursuslei- ders die deze kursussen geven hebben een intensieve training hiervoor achter de rug. De ouderkursussen genieten in het land een toenemende belangstel ling. Het opvoeden van kinderen wordt vaak beschouwd als iets wat ouders vanzelf kunnen, alsof het aangeboren zou zijn. Overal kun je voor worden op geleid, maar voor het ouderschap be staan geen opleidingskursussen. Je voedt op met elementen uit hoe je zelf bent opgevoed al dan niet aangevuld met je eigen ideeën hierover. Maar de éne keer gaat het je gemakkelijker af dan de andere keer. Iedereen heeft wel eens strubbelingen met de kinderen. Soms zou je de dingen wel eens anders willen aanpakken, maar je weet niet goed hóe! Voor die ouders die alleen De volksuniversiteit Soest/Soesterberg heeft in zijn voorjaarsprogramma nog enkele plaatsen open voor nieuwe cur sisten voor de volgende onderwerpen. Broodbakken. Wegens overweldigend succes is er een ochtend- en een avond cursus onder leiding van het echtpaar Van Brummelen. De cursussen starten eind januari op maandagochtend en dinsdagavond. Cursusprijs bedraagt voor 5 lessen fl. 95.-- p.p. Het zelf ge bakken brood neemt u na de les mee naar huis. Franse wijnen. De Grand Maitre van de Confrérie du Vin des Vignobles, Geurt Heijkamp. neemt u 5 avonden mee langs de Franse wijngaarden en laat u proeven en genieten van het heerlijke natuurproduct van onze zui derburen. De cursus start op dinsdag avond 25 januari a.s. De cursusprijs bedraagt fl. 90,-- inclusief wijnen. Voor de toeschouwers is dit een uiter mate spectaculair schouwspel. De "eli te" in deze tak van sport zal a.s. zon dag naar Soesterberg komen om hun beste beentje voor te zetten, zoals o.a. Ron Ton, Han Hippe (Nederlands Kampioen Outdoor) en Bert van de Vecht (Nederlands Kampioen stan daard Indoor en Outdoor) uit Oss, alle maal bekende namen met een respec tabele erelijst achter hun naam. Het belooft dan ook een uitermate span nende dag te worden De wedstrijden beginnen om 09.30 uur, eindigen om 17.00 uur en worden verre den volgens de NOMAC-reglementen. Voor belangstellenden is de toegang gratis. Voor deelname en/of informa tie kunt u zich wenden tot de heer J. van Kooy (tel. 02155-18100) of de heer R. W. van de Pol (tel. 033-15875), bei den na 18.00 uur. Fietsendiefstal Een bewoonster van de Middel wijk straat meldde de politie vorige week de diefstal van een meisjesfiets, een crossfietsje, een slee en enig kinder speelgoed. Computer gestolen Bij een bedrijf aan de Koningsweg werd vorige week uit de kantoorruimte een computer gestolen Het apparaat vertegenwoordigde een waarde van ca 1200.-. Hoe de diefstal heeft plaatsge vonden kon niet worden vastgesteld. 17 maart en 24 maart in de instructie zaal van de brandweerkazerne, Lange Brinkweg. De kosten bedragen 15 gul den. De uren van de cursus zijn van 9.30 tot 11.30 uur. Men kan zich opgeven vóór 15 februari bij mevrouw E. M. A. Kuyper, Kerk- pad NZ 37, tel. 14684 of bij mevrouw B. van Schalk, Jac. van Looylaan 2, tel. 13786. BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal komen te staan, wordt bovendien de opvoedingstaak nog eens extra zwaar. Dan kun je een steuntje, een aanmoe diging en nieuwe ideeën goed gebrui ken. De Amerikaanse psycholoog. Dr. Thomas Gordon, heeft hier ook over nagedacht en hij kwam tot het schrij ven van het boek "Luisteren naar kin deren. Dit boek gaat ervan uit, dat ou ders wél altijd de schuld krijgen als de opvoeding niet naar wens verloopt, maar dat vele ouders gewoon geen andere manier weten om het te doen. Ouders zijn belangrijk, kinderen zijn be langrijk, relaties zijn belangrijk! Soms gebruiken ouders óf macht om gedaan te krijgen wat ze willen van hun kinde ren óf geven toe aan de wensen van hun kinderen. In beide gevallen ont staat een gevoel van wrok. niemand (zijn gezicht) hoeft te verlie zen en waar het punt "macht" niet eens een rol speelt! De kursus omvat 10 avonden van 3V& uur. Men leert nieuwe vaardigheden naast de eigen manier van opvoeden, waardoor de omgang met de kinderen soepeler kan verlo pen. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot het Buro CPS. Ook kunt u vragen om toezending van de in schrijfformulieren. Het telefoonnum mer is: 02155-21598 (tijdens kantoor uren en tussen 19.00-20.00 uur). vegetarisch koken. Deze cursus be staat uit 8 donderdagavonden en start op 20 januari a.s. Theorie en praktijk worden samengevoegd en het resultaat kunt u zelf proeven. De cursuskosten zijn voor 8 avonden 105,-- 40.-- voor ingrediënten. De eenvoudige keuken. Lekker koken hoeft niet duur te zijn. Deze cursus brengt u op weg met eenvoudige mid delen een heerlijke maaltijd te bereid en. 6 donderdagavonden vanaf 20 ja nuari a.s. De cursusprijs bedraagt fl. 80.-- fl. 30,-- voor ingrediënten. Aanmelden. Op iedere woensdag ochtend op het kantoor Steenhoffstraat 46 te Soest van 09.00 12.00 uur. Tel. 02155-22195. Buiten de kantooruren kunt u alle informatie telefonisch ver krijgen bij Mevr. Heijkamp, tel. 02155- 13226 te Soest en Mevr. Opien, tel. 03463-1310 te Soesterberg. De nieuwe kursussen van kreatief cen trum Artishock starten in de week van 17 januari. Huis aan huis kreeg u nog vóór de kerstdagen een folder met dit cur susprogramma. Deze kursussen, op het gebied van bijv.: dans, toneel, mime, kreatief spel, handenarbeid, enz., bestaan hoofdzakelijk uit 15 les sen van één of twee uur. Uit ervaring is bekend dat veel mensen graag willen deelnemen aan de aktivi- teiten van het kreatief centrum maar dat zij de kursusduur van 15 of 30 les sen nog als een belemmering zien. Ar tishock heeft daar een oplossing voor trachten te vinden. In een kort verband van 5 lessen worden vanaf 21 februari kursussen aangeboden. In de morgen-, middag- en avonduren. Omdat deze kursussen zo kort zijn kunnen de prij zen ook erg laag blijven. De kursus- prijs behoeft dus geen belemmering De Vereniging voor Openbaar Onder wijs te Soest organiseert op woensdag 19 januari a.s. weer een „Scholen-info" over het voortgezet onderwijs in de Openbare Lagere School „De Scha kel", Klaarwaterweg 7. De avond be gint om 19.30 uur en duurt tot omstreeks 21.30 uur. Deze informatie-avond is bedoeld om ouders van kinderen die binnenkort voor de keus worden gesteld welke vorm van voortgezet onderwijs zij na de lagere school zullen volgén, zo breed mogelijke informatie te ver schaffen. Een groot aantal scholen voor voortgezet onderwijs in de regio werkt aan de informatie-avond mee. Diverse vormen van onderwijs komen aan de orde, zowel technisch, admini stratief, algemeen-vormend als voor bereidend-wetenschappelijk onder wijs. De informatie geeft ook antwoord op vragen als: welke mogelijkheden biedt elke studierichting, welke mogelijk heden zijn er om tussentijds over te gaan op een andere richting; hoe ver loopt de aansluiting in de praktijk, etc. Er zal volop gelegenheid zijn om met vertegenwoordigers van de scholen voor voortgezet onderwijs van ge dachten te wisselen. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft ge constateerd dat deze vorm van voor lichting in een grote behoefte voorziet. De avond is overigens ook toegankelijk voor de kinderen zelf. Aan de „Scholen- info" wordt meegewerkt door: len-info" wordt meegewerkt door: Scholengemeenchap „Eemland" - Soest (lager technisch- en huishoudonder- wijs) Openbare School voor MAVO - Soest; „Midland" - Amersfoort (scholenge meenschap voor commercieel en ad ministratief onderwijs „Jan Ligthartschool" - Amersfoort (school voor lager economisch en ad ministratief onderwijs ..Het Baarnsch Lyceum" - Baarn (HAVO, Atheneum en Gymnasium Rijksscholengemeenschap - Amersfoort HAVO en Atheneum Jazz-concert in De Borg Op vrijdag 21 januari a.s. organiseert de Borg opnieuw een jazz-concert in de theaterzaal van het dorpshuis. Uitge nodigd is de "Westland Jazz Society." welk orkest is gespecialiseerd in dixie- landmuzi'ek. Nadere informatie volgt in onze editie van volgende week. Inbraak in kelderbox Een bewoner van De. Akkeren deed vorige week aangifte van een inbraak in zijn kelderbox. Door het slot te ver breken hadden dieven zich toegang verschaft en voor enige honderden gul dens aan gereedschappen weggeno men. De bult bestond uit een vlak- schuurmachine, een gasbrander, een dopsleutelsel, een winkelhaak en een schuifmaat. Diefstal van autoportier Een inwoner van Soest deed vorige week aangifte bij de politie van de dief stal van het complete rechter voor por tier van zijn Mercedes-personenauto. De wagen stond geparkeerd op het erf van een woning aan de Zandlaan. meer te zijn. Of vindt u 30 tot 35 gulden veel? Voor ons allemaal geldt dat we op de dubbeltjes moeten passen. Ar tishock doet daar ook iets aan. Voor materiaalkosten wordt een ge ringe meerprijs in rekening gebracht, afhankelijk van de gebruikte hoeveel heid materialen. Veel kaarsen maken, gebruik van veel koper, enz. maakt de meerprijs vanzelfsprekend hoger. Om dat materialen groot worden ingekocht blijft alles scherp geprijsd. U kunt deelnemen aan: Etsen, Kaarsen maken, Karakterpoppen maken, een voudige Sieraden maken. Potten bak ken, Emailleren en beatdans voor mannen. Voor de laatste aktiviteit heb ben zich al 7 belangstellenden opgege ven. Er is bewust gekozen voor mor gen-, middag en avondkursussen omdat véél mensen niet alleen in de avonduren tijd hebben. Bij voldoende belangstelling, d.w.z. 15 deelnemers. Johan van Oldenbarnevelt Gymna sium - Amersfoort; „De Amersfoortse Berg - Amersfoort (scholengemeenschap voor MAVO, HAVO en Atheneum) „Schothorst" - Amersfoort (scholenge meenschap voor MAVO, HAVO en Atheneum); Avondscholengemeenschap - Amers foort; Scholengemeenschap voor Beroeps onderwijs - Zeist (afd. I.T.O.); Tuinbouwonderwijscentrum - Utrecht (lagere tuinbouwschool). Op deze avond is ook de Vereniging voor Openbaar Onderwijs aanwezig met een Informatiestand en een Klank beeld over het voortgezet onderwijs. Animatieweken Op donderdag 13 januari start Film huis Artishock de animatieweken. Tot en met donderdag 27 januari zullen di verse facetten van de animatiefilm be licht worden. Ter ondersteuning van het animatiefilmprogramma is er een tentoonstelling over animatie en zullen eigengemaakte video-animatie-op- names vertoond worden. Naast schrif telijke informatie en illustraties over animatie, zal op iedere avond een ani mator aanwezig zijn, die dit animatie- filmprogramma zal begeleiden. Het filmhuis is er in geslaagd om de beken de animators Harrie Geelen en Hans Nassenstein naar Soest te halen. Har rie Geelen is o.m. medewerker aan de nieuwe „Bommel"-film die in februari uitkomt, terwijl Hans Nassenstein voor zijn animatiefilm „Nog Eens", die op donderdag 27 januari gedraaid wordt, het Gouden kalf van 1982 won. Wat is animatie? Animatiefilm is een filmtechniek waarbij eigenlijk met stilstaande beel den (tekeningen, plaatjes, voorwer pen gewerkt wordt. Door de stand en/ of vorm van deze beelden steeds een fractie te veranderen wordt, bij pro jectie, de suggestie gewekt van „ech te" bewegingen. Zo zijn allerlei anima tietechnieken mogelijk. De bekendste en tegelijkertijd de moeilijkste ani matietechniek is de tekenfilm. En wie kent ze niet: Donald Duck, Popeye, Woody Woodpecker, The Flinstones, enkele voorbeelden uit een lange rij. Er zijn echter vele andere technieken die veel simpeler te hanteren zijn. De cut-out techniek werkt met uitge knipte plaatjes uit tijdschriften, zelf gemaakte figuren, die door verplaat sing en verandering van details de be wegingssuggestie wekken. Een andere is de model-animatie. Hier wordt met bestaande voorwerpen, eventueel zelf vervaardigd, of met een vervormbaar materiaal als plasticine (kunstklei) ge werkt. Bij pixilation tenslotte worden mensen voorwerpen die bewogen wor den: je kunt zo iemand een trap op laten glijden. Eigenlijk is alles mogelijk met anima tiefilm: door de beeld-voor-beeld op name technik is het dè super truc film. Dat maakt het interessant om er mee te werken. Programma Do. 13: Animatie 1906-1966; uniek his torisch materiaal met o.m. de aller- kan de kursus van start gaan. Het kreatief centrum Artishock zou graag willen dat mensen die echt wel eens overwogen hebben deel te nemen aan kursussen, maar dat om de een of an dere reden niet durfden, zich opgeven voor deze korte kursussen. Er wordt gewerkt onder leiding van ervaren do centen. De kursussen zijn niet inge wikkeld maar bieden mogelijkheden om te ervaren wat er allemaal ge- daan kan worden en hoe diverse tech nieken beoefend worden. En als het even mogelijk is in een gezellig en ont spannen sfeer. Als u de folder over de kursussen en de nieuwe korte kursus sen niet hebt gezien kunt u zich telefo nisch met het kreatief centrum Ar tishock in verbinding stellen: 02155-- 18456, op werkdagen van half negen tot 17.00 uur. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting eerste tekenfilm ooit gemaakt. Voor meer informatie: zie de Artishock-ko- lom. Za. 15: Computeranimatie/synthesi zerconcert door Floris Kolvenbach; na de film „Solar system" geeft Floris een synthesizerconcert. Met zijn ge avanceerde elektronische appara tuur leidt Floris ons verder de jaren tachtig in... Een experiment. Do. 20: Allegro non troppo van Bruno Bozzetto; een parodie op Fantasia van Walt Disney. Met Harrie Geelen als begeleider. Do. 27: Nederlandse animatie; een overzicht met o.m. de met een Oscar on derscheiden film van Co Hoedeman „Het Zandkas teelt je" en „Nog Eens" van Hans Nassenstein, die op deze avond zelf aanwezig is. Aanvang alle avonden 21.00 uur. En tree 5,-/CJP, leden 4,-. Filmhuis Artishock - SECU-project In samenwerking met het SECU-pro ject wordt dit animatiefilmprogram ma ook aan de scholen geboden. Het SECU-project heeft tot doel de samen werking tussen scholen in het SEcun- dair onderwijs en CUlturele instellin gen te stimuleren. Het gaat daarbij natuurlijk niet alleen om de samen werking, maar juist om hetgeen die samenwerking concreet oplevert. Doel van de samenwerking is de culturele vorming in het voortgezet onderwijs te stimuleren. Culturele vorming niet als losstaande incidentele activiteiten, maar juist als onderdeel van leer programma's. Een van deze aktiviteiten van het SECU-project, is het project animatie. Het animatie-project start 17 januari en loopt door tot eind april. Met dit project wil men de leerlingen kennis laten maken met de animatiefilm in uiteenlopende facetten en hoe ze zelf een animatiefilm kunnen maken. Als ondersteuning van het animatie- project wordt het animatiefilmpro gramma van Filmhuis Artishock aan de deelnemende scholen geboden. Dit programma wordt op de donder dagen 13, 20 en 27 januari om 16.00 uur in het filmhuis gedraaid. De be trokken leerlingen kunnen via de school, een toegangsbewijs verkrijgen. Ook op deze middagen is er deskundige begeleiding van een animator. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met Frank de Melker (SECU- project) 02155-23503, of Wim Groart (Filmhuis Artishock) 02155-18411. Animatie 1906-1966 Met vanavond een overzicht uit 60 jaar animatie start Filmhuis Artishock de Animatiewerken. In d«e Animatie- werken zullen diverse facetten van de animatiefilm belicht w«orden (zie het artikel over de animatieweken elders in de Soester Courant). Op deze avond een greep uit de vele hoogtepunten van 60 jaar anitmatie. Het animatiefilm programma wordt begonnen met de al lereerste animatiefilm ooit gemaakt: Humorous Phases vaji Stuart Black- ton. Een stomme zvwart/wit film uit 1906, waar eem onzichtbare hand, die de draak steekt met het racisme, fi guurtjes tekent op een schoolbord. Van de vader van de animatiefilm, de Fransman Emil Cohl, worden 4 films gedraaid met onder meer de eerste te ken- en objectanimatie (het sprekend gebit). Naast animatiefilms van de be- Als onderdeel van de Animatieweken, die de werkgroep Filmhuis Artishock organiseert, vanavond een experimen tele avond met Floris Kolvenbach. Flo ris Kolvenbach houdt zich met een ver scheidenheid aan aktiviteiten bezig. Hij geeft af en toe een audiovisueel concert, doet veel op diverse scholen, maakt grafische programma's d.m.v. een Apple computer en werkt aan een plaat. Floris is de bezitter van een on gelooflijke hoeveelheid keyboards en elektronica. En als hobby verzamelt hij robotspeelgoed. Hij begon zijn carrière met een groep uit Tiel, 'Dream' genaamd, en werkte later met Turbo, toen nog Metal Voices geheten. De naam geeft een aardige aanduiding van de toen ten gehore ge brachte muziek. Door zijn sterk toege nomen interesse voor de kreatieve mo gelijkheden van synthesizers en com puters besloot Floris voor zichzelf te beginnen. Dat hield in alléén optreden/musiceren met behulp van de elektronica. Op deze avond zal Floris een door een computer gegenereerde film vertonen, genaamd Solar System. Daarbij zal hij enige uitleg geven hoe dit tot stand ge komen is. Vervolgens het synthesizer concert waar ritme en experiment bij Op dinsdag, 18 januari a.s. organiseert de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de "Groei en Bloei" een lezing, gewijd aan een onderwerp, waarvoor bij ie dere groenliefhebber zeer zeker grote belangstelling zal bestaan. De heer Ir. C. Broertjes uit Wage- ningen houdt een lezing met dia's over de veredeling van siergewassen. In de afgelopen jaren hebben in de Ne derlandse tuinbouw grote verande ringen plaatsvonden. Een daarvan is het drastisch toegenomen aandeel van de siergewassen in de produktiewaar- de, met name van de "Aalsmeerse ge wassen." Nederland heeft daarbij een nog belangrijker plaats ingenomen als exporteur van siergewassen dan voor heen en zal alles moeten doen om deze vooraanstaande plaats te behouden, ja zelfs nog verder uit te bouwen. In 1980 hadden siergewassen in Nederland een produktiewaarde van ruim drie mil jard gulden, dat is plm. 38 procent van het totaal aan akker- en tuinbouwge- wassen. Hiervan werd ruim 2,8 miljard geëxporteerd. Wanneer men deze cijfers leest kan men zich voorstellen, hoe belangrijk de teelt van siergewassen voor onze eco nomie in werkelijkheid is. Daarom is het zaak, deze tak van akker- en tuin bouw alle aandacht te geven, te bewa ken en op peil te houden in verband met de concurrentie op de wereldmarkt. Een van de instituten, die zich daar mee bezighoudt is het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, gevestigd te Wageningen. waarvan Ir. C. Broertjes een van de belangrijkste medewerkers is. Het instituut houdt zich o.a. bezig met mutatieveredeling. die. evenals andere methoden, haar specifieke mogelijkheden en beper kingen heeft. De kracht van de mutatieveredeling bij vegetatief (ongeslachtelijk) ver meerderde siergewassen is de moge lijkheid om één enkele eigenschap te verbeteren met behoud van het over grote deel van het genotype (b.v. erfe lijke aanleg) van het uitgangsma teriaal. Erfelijke veranderingen in planten kunnen kunstmatig worden ver kregen door behandeling van piantma- teriaal met bijvoorbeeld Röntgen- of gammastralen. Bij mutatieveredeling wordt hiervan gebruik gemaakt en vooral vegetatief vermeerderde ge wassen lenen zich goed voor deze methode. Bestraling Bestraling heeft bij siergewassen tot opmerkelijke resultaten geleid; een in teressante ontwikkeling, want de sier teelt is, zoals reeds vermeld, van grote economische betekenis voor ons land. De inleider zal allerlei aspecten, die met het gewas en de methodiek samen hangen, de revue laten passeren. Hij zal ook antwoord geven op de vraag, in hoeverre mutatieveredeling een bij drage kan leveren bij het oplossen van kende striptekenaar Wlnsor McCay, kunt u films zien van Max Fleischer Betty Boop, Popeye), Walt Disney (Alice Eggplant), George Pal en Chuck Jones. We eindigen de avond metMr Rossy buys a car" van Bruno Bozetto uit 1966. Van Bozetto draaien we op don derdag 20 januari zijn lange avondvul- lende animatiefilm Allegro Non Trop po. Deze in 1976 gemaakte film is een parodie op Fantasia van Walt Disney uit 1940. Deze avond wordt begeleid door Cor Laurens. Hij is docent te kenen aan de scholengemeenschap De Glopper in Capelle aan de IJssel. Naast enig animatiewerk verzamelt Cor ani- matiefilms. Op deze avond zullen ook een paar films uit zijn collectie worden gedraaid. Aanvang: 21.00 uur Entree: 5,--/CJP en leden 4,--. Floris voorop staan. Een ding zal op deze avond duidelijk worden: de jaren tachtig neemt bezit van Artishock en Floris neemt ons mee. Aanvang: 21.00 uur Entreed: 5.--/CJP, leden 4.--. een bepaald probleem in een bepaald gewas. Tot die aspecten behoren o.a. de aard van het gewas, de keuze tussen kruisingsveredeling, mutatieverede ling of een combinatie van beide, de aard en het aantal van de genen die be trokken zijn bij de betreffende eigen- schappen, enz. Na afloop van de lezing, die zal worden verlucht met een groot aantal door de inleider gemaakte dia's, kunnen vra gen worden gesteld. De lezing, georganiseerd door de afde ling Soest van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde "Groei en Bloei" vindt plaats op dins dag 18 januari, 's avonds om 20.00 uur. De avond begint met een algemene le denvergadering, waarna om plm. 8.30 uur niet-leden welkom zijn. Voor hen bedraagt de entreeprijs 3.--. Na afloop wordt, traditie getrouw een verloting gehouden van planten enz., die ditmaal een extra-feestelijk karak ter zal dragen. Kijkend naar oude foto's - plattegron den merk je, dat Soest doorlopend ver andert. De ligging van de wegen, paden, en hun namen. Zo werd het Kerkpad vroeger de Zoest Dijck, een hoger liggende weg, genoemd. Het vervoer, de tentwagen, de post koets, de paardetram, de bus en het spoor „Bello". De verlichting, binnen en buiten, gas lantaarns, electra. Koffiehuizen, bij de stations café's, restaurants, snackbar. Velen zijn er gekomen, ook vele ge gaan. Er ligt nog een groot terrein open voor de Historische Vereniging en de Stichting Oud Soest om gegevens hierover te verzamelen. Bij de tentoonstelling, Oude Soester families, werden de opmerkingen ge- plaats: waarom allen deze families, er zijn er toch meer? Deze willen we ook graag tonen, maar foto's ontbreken. Heeft u ze breng ze naar de Oudheidskamer, er worden reproducties gemaakt en u ontvangt ze retour. De tentoonstelling is nog te bezichtigen. Op dinsdag 18 januari houdt de His torische Vereniging een lezing in de Oudheidskamer met als titel „Wagen- makersroem", dia's en films. Belang stellenden zijn van harte welkom. De Oudheidskamer is geopend, zon dags van 13.00 tot 17.00 uur. U kunt hem vinden aan de Ferdinand Huycklaan nr. 18. AFDELING SOEST

Soester Courant | 1983 | | pagina 9