Carnavalsoptocht oter dan ooit 239 "199 189 wj, Directeur W. Rietveld gaat mid- denstandsbank Soest verlaten V" VAARDERHOOGT 1?» 1?» 1?9 7." 37» TAXI KLOMP 12984 2?5 Van Kooy introduceert nieuwe Mercedes-Benz 190/190E Soest krijgt zijn eerste ,kleutermeester, Gehannes DOE-HET-ZELVERS Olijfwilg en Sier kwee fonen TEL. Oudheidskamer Soest Baanbrekende automobieltechniek in een nieuwe klasse Terug van weggeweest Zonnegloortjes (1) Zonnegloortjes (2) Zonnegloortjes (3) Zonnegloortjes (4) Wim ter Haar (22) benoemd bij't Klimrek" voor W»SJ.V Soes ter Courant van woensdag 19 januari 1983 11 De Knoilenbokaal, hoofdprijs voor de beste praalwagen weken te bouwen aan een produkt, dat behouden Voor de Narre Knollen nadert het kar naval met rasse schreden. Het pro gramma is al enkele weken "rond" en in Narre Knollen-kringen twijfelt men niet aan een goede afloop van het ote gebeuren medio februari. Als een van de grootste evenementen staat voor zaterdagmiddag de karnavalsop- tocht op stapel. Alles wijst ook voor dit evenement op een groot enthousiasme. >e route is rond en zal dit jaar gaan langs de gebruikelijke straten Beuken laan. Beetzlaan, Koninginnelaan, Burg. Grothestraat, Van Weedestraat. Steen- hoffstraat en Dalweg. Er zijn al vele aan- eldingen binnen van de vaste kern zo als Birkt, Brink. Bunt, Smeeing, S.O. Soest en een vijftal nieuwe groepen. De grote vraag voor de optochtcommissie blijft^waar blijven de praalwagens van Ov^nrces (1-2 en' 3», 't Hart, de Eng, Middelwijk en Soesterveen? Ook voor |deze "wijken" van Soest zijn er mooie geldprijzen (in totaal 900 gulden 1 te verdienen met een stukje prestatie van expressief en inventief enthousiasme. Zoals vele "vaste kern-leden" kunnen beamen is het erg gezellig om enkele gaat meedingen naar de hoogste eer; de Knoilenbokaal. Wat is het niet mooii om ten aanschouwe van vele Soes-' ters als beste praalwagens gekozen te worden, om vervolgens na de op tocht in de Knollenburcht de Bokaal en de geldprijs van 250 gulden in ont vangst te nemen. De tijd dringt, het duurt nog krap drie weken, maar mocht u desondanks willen meedoen met een praalwagen of loopgroep neemt u dan kontakt op met Jeroen Vis. Da Costalaan 3. Soest, telefoon 02155-18565. Oproep Voorts zoekt de optochtcommissie van de Narre Knollen naar stukjes film van de optocht van vorig jaar. Er zijn ge noeg mensen in Soest die een stukje film geschoten zullen hebben van de stoet van vorig jaar. Men wil van deze stukje een grote film monteren'en deze op korte termijn gaan vertpnen om een nog groter enthousiasme óp te wekken. Heeft u een paar meters film (8 mm van de optocht van 1982 en wilt u deze best even ter beschikking stellen van de Narre knollen: belt u dan s.v.p. 18565. I Tassendief aangehouden I Een 68-jarige inwoonster van Soest l meldde zich maandagmiddag j.1. aan het bureau en vertelde dat zij zojuist op de Korte Melmweg door een langsfiet sende jongeman van haar handtas was I beroofd. De fietser was in de richting van het Kerkpad verdwenen. De politie politie ondernam onmiddellijk actie, in de hoop de dief nog te kunnen achter halen. Met succes: binnen tien minuten zagen agenten op de A.P. Hilhorstweg een fietser rijden die aan het opgege ven signalement voldeed. Bij het na deren van de politie reed hij de Peter v.d. Breemerweg op. fietste een grep pel in en vluchtte te voet verder over het weiland. De agenten konden hem daar aanhouden. Het bleek een 14-ja- rige jongeman uit Voorthuizen te zijn, die bekende de handtas te hebben ge stolen. In zijn zak had hij een bedrag van bijna 200.--. De tas had hij in een sloot gegooid, maar deze kwam later alsnog terecht. De fiets waarop hij reed was gestolen, zoals hij toegaf. Ziekenfondsven/oer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting bij het bestuderen van oude platte gronden van Soest zijn diverse her kenningspunten te vinden. De spoorlijn Baarn Utrecht is er éèn van. Een plat tegrond, waarop deze spoorlijn is gete kend is van na 1905. Men vindt in de Oudheidskamer ook de loop van de telegraaflijnen, boven gronds en de paardentram, en molens, boerderijen, landhuizen met namen, zoals de Windhond, de Vlijt, Willems hoeve. Hofslot, 't Klooster, Bleiendaal, Vosseveld. Herkennig is er ook bij de bezoekers van de Oudheidskamer, vooral bij ou deren van oude voorwerpen, personen op foto's. Er wordt dan ook veel bij ver teld. De Oudheidskamer Ferdinand Huyck- laan 18, is geopendzondags van 13.00 - 17.00 uur. De directeur van de Nederlandse Mid- denstandsbank in Soest, de heer W. Rietveld, zal binnen enkele maanden afscheid nemen van de Soester vesti gingen van de bank. Per 1 mei a.s. is de heer Rietveld benoemd tot directeur van de NMB-vestiging in Amersfoort, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd aan de Utrechtseweg. Onder dit hoofd kantoor vallen ook de vestigingen aan het Euterpeplein in Amersfoort en de bijkantoren in Bunschoten. Nijkerk en Leusden. De heer Rietveld sluit hiermee een meer dan 15-jarig verblijf in Soest af. waar hij per- 1 november 1967 werd be noemd als directeur. Destijds was de NMH in Soest nog gevestigd in het oude pand aan de Van Weedestraat II. waarin thans de afdeling Bevolking van de gemeente Soest is onderge bracht. Door de onstuimige groei van de bank in de jaren zestig was de nood zaak om te zien naar een modern ge bouw. waarin de service aan het pu bliek optimaal kern zijn, één van de grote opdrachten waarvoor de heer- Rietveld zich geplaatst zag. Onder zijn bewind is dan ook de nieuwe vestiging aan de Van Weedestraat 10 tot stand gekomen, op de plek waar voorheen, zoals oudere Soesters zich zullen herin neren. de melksalon van de familie Kok was gevestigd. Het directeurschap van de NMH in Soest omvatte tegelijk ook dat van het bijkantoor aan de Soesterbergsestraat 1 en van het kantoor in Baarn. aan de Nieuwstraat aldaar. Voordat de heer Rietveld in Soest werd' benoemd was hij gedurende een peri ode van tweeëneenhalf jaar directeur van Foto: Goos van der Wilt de NMB in Driebergen. Daarvoor had hij al een lange loopbaan van ongeveer 20 jaar afgelegd bij de NMB in Utrecht, in verschillende functies. Onlangs is Daimler-Benz gestart mei de produktie van een nieuwe (derde) serie personenwagens, die de type aanduidingen 190 en 190 E zullen dra gen. Het betreft hier Mercedes- Benz sedans met afmetingen en in een gewichtsklasse door de onderne ming sinds de jaren '50 niet meer zijn aangeboden. Zowel de produktie- kwaliteit als de rij-eigenschappen zul len echter in geen enkel opzicht onder doen voor die van de wagens die op het ogenblik op de markt worden gebracht doorJ'het merk met de ster." De nieuwe serie 190/190 E, de meest compacte en lichtste, heeft een jaren lang buitengewoon intensief ontwikke lingsprogramma ondergaan. Het produktieproces voldoet aan de meest moderne eisen. De meest kenmerkende elementen van de nieuwe Mercedes-Benz 190/190 E zijn: - de consequent doorgevoerde metho de van een stabiele maar lichte bouw wijze, zonder concessies aan de be kende hoge veiligheidsnormen; - de aërodynamische kwaliteiten, waar bij ook de vuilwerende vormgeving ge handhaafd bleef - de overzichtelijkheid en het vervoers- comfort. De toepassing van gewichtsbesparen- de materialen, zoals hoogwaardïgè staallegeringen, lichtmetaal en kunst stof, heeft een gunstige invloed op hët brandstofverbruik: resp. 8,5 liter /100 km. en 8,3 liter/100 km. De beide nieuwe compacte Mercedes- Benz-modellen schrijven geschiedenis op het gebied van rijveiligheid door een onderstel dat zich wezenlijk on derscheidt van alle andere automo bielen: een nieuwe vooras (met schok- dempergeleide voorwielophanging) en een nieuw achteras-concept (met ruimtelijk geleide wielophanging). Deze nieuwe Mercedes-achteras zorgt voor een maximum aan comfort en exact rijgedrag. De nieuwe serie wordt aangedreven door 4-cylinder benzine-motoren, waarvan het vermogen 66 kW/90 pk, resp. 90 kW/122 pk bedraagt. Bij de 190 zorgt een carburateur voor het brandstof-luchtmengsel, terwijl de 190 E beschikt over een nieuw mecha- door Arie Wandelaar Beste mensen, wat doet het Arie een plezier om na ene onderbreking van bijna twaalf weken velletjes papier in zijn schrijfmachine te draaien en de toetsen van het letterbord weer te gaan bewerken. Alvorens zeer uitvoerig over zijn belevenissen in ziekenhuis Zonne gloren te gaan berichten wil hij eerst iedereen bedanken, mede namens Ma- rie, voor de kaarten - brieven en bloe men die hem werden bezorgd. Arie zit zelden om woorden verlegen. In dit ge val wel. Hartelijk bedankt. Het waren vitaminen die alleen harten van men sen kunnen produceren. Omdat in oktober j.1. Arie's huisarts en de therapeut er geen been meer in zagen, kreeg hij voor lange tijd vaste grond onder de voeten in ziekenhuis Zonnegloren. Om precies te zijn zeven weken en twee dagen. Marie en Arie's zoon verzorgden het retourtje. Nou was Arie in het Soester ziekenhuis aller minst een onbekende. Van de 600 ziek ten waaruit men in het medisch ge- zondheidsboek voor het gehele gezin (uitgave Zomer Keuning) geheel vrijblijvend kan kiezen had Arie er in Zonnegloren al met vijf in de afgelopen twintig jaar kennis gemaakt. Statis tisch gezien niet slecht, hetgeen mede werd veroorzaakt doordat de medici en het verplegend personeel van Zon negloren met hun zorg en aandacht dagelijks de indruk wekken je liever gezond kwijt, dan ongezond rijk te zijn. Wat het laatste verblijf in Zonneglo ren betreft is het wat uit de hand ge lopen. Dat kwam zo: Arie kon met goed fatsoen zijn rechtervoet niet meer voor zijn linker plaatsen zonder daarbij gekke bekken te trekken en nog niet eerder gehoorde geluiden in zijn omge ving achter te laten. In zulke situaties kan een specialist, in dit geval dr. Sille- vis Smit, je adviseren 24 uur rechtop in een ziekenhuisbed plaats te nemen om er vervolgens aan toe te voegen, dat dit merkwaardige etmaal zal wor den gevolgd door een aantal weken die wat ligging betreft horizontaal van opzet zullen zijn. Een advies dat, het zal U duidelijk zijn beste vrienden, ook op Arie van toepas sing is geweest. Zo de heer Sillevis Smit van een hoed is voorzien is een dergelijk advies daaruit niet afkomstig. Op vooraf ge maakte kiekjes was duidelijk te zien geweest dat de wervels van Arie's rug. een opvallende gelijkenis vertoonden met de bochten en kronkels waarmee vermicelli in de soep wordt gedaan. In dit geval was de uitkomst echter geen soep maar iets wat men in medi sche kringen als hernia pleegt aan te duiden. Arie zou het bij deze diagnose kunnen laten ware het niet, dat aan het maken van een foto een onvriendelijke prik in de rug vooraf gaat. Nou is in deze kolommen al eens eer der verkondigd dat een mens het meest lijdt van het lijden dat hij vreest, het geen in 't geval van Arie een uitspraak is die recht overeind blijft staan. Als patiënt, die zoiets te wachten staat, doe je er 't verstandigst aan je neus vooraf zo min mogelijk buiten de zie kenzaal of kamer te steken. Arie deed dat de avond die aan de prik vooraf ging niet en belandde in de recreatie ruimte in een conversatie, die er op neerkwam dat specialisten in zulk soort gevallen fiun gereedschapkist te voorschijn ha)bn, daaruit hamer en spijkers nemen en vervolgens aan het werk gaan. Flauwekul en baarlijke non sens natuurlijk, maar toch zijn er mede patiënten, die eerst dan rustig kunnen slapen wanneer ze menen anderen met hun angstaanjagende ervaringen een onrustige nacht te bezorgen. In Zonne gloren hebben ze daartoe weinig kans van slagen. De specialist die „de Prik" letterlijk en figuurlijk voor zijn reke ning neemt een nuchtere, meestal vriendelijke verpleegster vertelt je vooraf precies wat je een dag later te wachten staat. Arie's belevenis achter af: een goed glas wijn smaakt naar meer, de behandeling zelf is er een om niet van wakker te liggen. In het voorafgaande heeft Arie specia listen en verplegend personeel in zijn beschouwing laten opdraven. Daar over nu meer. Als je ruim zeven weken ergens verblijft, dan is dat ruim vol doende om voorstellingen die je van mensen en situaties vooraf hebt aan de werkelijkheid te toetsen. Een stukje van de toch altijd subjectieve uitkomst in deze rubriek. Arie zou tot de mensen die in de veronderstelling leven dat specialisten te veel verdienen het vol gende kwijt willen; In Zonnegloren is hij geen Albert Schweitzer tegenge komen. Wel heeft hij er te maken ge had met mensen die hun inkomen ver dienen met een beroep, waarin naast jaren van studie en regelmatige „bij scholing", achting, medeleven en in vele gevallen ook begrip voor de men sen die zij behandelen dagelijks cen traal staan. Meestal zeven dagen in dé week. De ruim zeven weken dat Arie in Zonnegloren verbleef heeft hij op de vingers van een hand de dagen kun nen tellen, dat hij zijn behandelende specialist niet heeft ontmoet. Voeg daarbij de persoonlijke verantwoor ding die hij heeft voor ieder van de patiënten. Geen mens zou 't in zijn hoofd moeten halen het inkomen van specialisten ter discussie te stellen. Evenmin ontmoette Arie de verpleeg ster waarvoor Florence Nightingale model heeft gestaan. En toch is in ziekenhuis Zonnegloren de verpleging het zwaarst belaste beroep. Het zwaarst belast voor degenen, die er ook nog iets van een roeping of ideaal in zien. Een meerderheid doet dat. Het bleek Arie uit gesprekken en de wijze waarop patiënten werden be naderd en opgevangen. Denk niet dat Arie bezig is de meeste ideale voorstel ling van zaken weg te geven. Hij deed ook ervaringen op met verpleegsters die, wat de psychologische aanpak van patiënten betreft, veel hebben gelezen maar er niets van hebben begrepen. Bij het herlezen van deze bewering is Arie achteraf best bereid wat gas terug te nemen. Het goed funktioneren van het verplegend personeel heeft ook, misschien vooral, te maken met een zekere wisselwerking in het tegemoet- treden van elkaar. Arie herinnert zich een patiënt, die het de dienstdoende verpleegsters toch wel kwalijk nam, dat het niet was toegestaan, dat zijn kinderen met enige manege-paarden rond het bezoekuur een demonstratie kwamen geven, en vervolgens met de cavalerie in een tunnel van het zieken huis rust en beschutting zochten. Even min stelden verpleegsters het op prijs wanneer patiënten door het bezoek werden gevoerd met zakken frites, fricadellen, mayonaise en gerookte pa ling. Een afkeuring, die te maken had met de constatering, dat de gevoeder de patiënten tijdens de bezoekloze uren werden geacht zich te houden aan de voorschriften van een vermagerings- dieet. Dan dreigen er wel eens menings verschillen te ontstaan. Net zo als bij de patiënt, die een verpleegster op allervriendelijkste wijze verzocht een appeltje voor hem te schillen. Het lieve mens leek met dit verzoek door de bliksem getroffen te zijn. En dus werd het appeltje niet geschild en kwamen er alleraardigste dames van de UW aan te pas om een dag later het ver zoek alsnog in te willigen. Verpleegsters, het zijn net mensen. Met goede en kwade dagen. Wat Arie daarbij is opgevallen is, dat ze geen enkel onderscheid maken tussen klasse en fondspatiënten. Dit in tegenstelling tot hun directie, die louter op zakelijke gronden van mening is, dat klasse- patiënten langer en meer bezoek kun nen verdragen dan fondspatiënten. Zo iets is en blijft toch even raar als waar. Terugkijken naar een verblijf van ruim zeven weken Zonnegloren is, wat het noteren van herinneringen betreft, een onbegonnen werk. Plaatjes kijken in een foto-album, dat als reportage incompleet is. Wat zou Arie nog veel kwijt willen over het eindeloze geduld waarmee mensen in de therapie-ruim te andere mensen weer op de been hel pen. Of schrijven over de twee werk sters die, zeer rap van tong, met pa tiënten in discussie gingen, daarbij de kamers en de zalen schoon, en de patiënten in een vrolijke stemming achterlatend. Dan was er nog de zie kenhuisdominee die je als niet lid van zijn „club" uitnodigde Het Avondmaal te vieren. Arie behoort tot een kerkge nootschap, dat zijn „hoofdkwartier" in Rome gevestigd heeft. In Zonneglo ren heeft hij die zondagmorgen erva ren dat de hemel vlak boven je is. Je hoeft er alleen je ogen en oren voor open te doen. nisch/elektronisch benzine-inspuit- systeem. Styling Het nieuwe, tot nog toe meest compacte model van het Mercedes-personen- wagenprogramma zal iedereen sterk aanspreken. Het is weer een typische Mercedes, met een geheel eigen karak ter, licht én solide, modern én traditio neel. Behalve zuiver esthetische overwegin gen stond bij het ontwerp ook het streven naar optimale aërodynami sche kwaliteit voorop. Nog zwaarder woog echter de overbekende "vorm- gevingsfilosofie" van Daimler-Benz: kenmerkende principes als kwali teit, rendement, precisie en dynamiek. Deze komen alle in deze nieuwste Mercedes tot uitdrukking, waarmee het model een ondubbelzinnige, duide lijke Mercedes-Benz-identiteit heeft gekregen. Opmerkelijk is de harmonie van de totale vormgeving van de 190/190 E, door de goed op elkaar afgestemde proporties. Deze op het eerste gezicht weer "typische" Mercedes is niette min een succesvol op zichzelf staand stukje vormgeving, waarvan de prin cipes en de details door consequent design-werk zijn geïntegreerd in een totaal systeem, dat als een stilistisch en functioneel uitgebalanceerde een heid overkomt. Toptechniek Het streven naar duidelijke energie besparing en de noodzakelijke be perking van de milieu-overlast hebben, naast andere factoren, de "kleinere auto" meer in de belangstelling ge bracht. Tegen deze achtergrond kre gen de constructeurs van Daimler-Benz de moeilijke opdracht allerlei ogen schijnlijk tegenstrijdige doeleinden met elkaar te verenigen. Dat is hun ge lukt: de nieuwe Mercedes is ener zijds compacter, lichter, aërodyna misch gunstiger en daardoor zuiniger dan de andere modellen, anderzijds is geen afbreuk gedaan aan al die eigenschappen rijveiligheid, be scherming van passagiers, rij-com- fort, kwaliteit, betrouwbaarheid en „Service-vriendelijkheid" die een Mercedes tot een Mercedes maken. Bovendien moest de nieuwe serie een herkenbaar "eigen gezicht" vertonen, zonder afstand te doen van de onmis kenbaar karakteristieke Mercedes- kenmerken. Ook daarin zijn de con structeurs van Daimler-Benz volledig Presentatie De Mercedes *190/190 E wordt 'döor Gebr. van Kooy B.V. (Bussum, Amers foort, Hilversum) gepresenteerd op donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 januari a.s. in de bekende Van Kooy- showrooms, o.a. aan de Nijverheids- weg 65 N in Amersfoort. ARIE WANDELAAR Met ingang van volgende maand heeft de gemeente Soest zijn eerste „kleu- termeester" binnen de muren. Het is de 22-jarige Wim ter Haar, die per 1 februari is benoemd aan de protes tants-christelijke kleuterschool. Het Klimrek", aan de Oude Utrechtseweg. Het is de bedoeling dat Wim ter Haar daar volgende maand de oudste groep kleuters onder zijn hoede neemt. Momenteel is de nieuwe kleuterleider nog werkzaam in het Zuidhollandse Valkenburg, aan de kleuterschool De Kleuterburg, waar hij een tijdelijke aanstelling had. De ouders van de kleuters zijn door het bestuur van de kleuterschool schrif telijk op de hoogte gesteld van deze op merkelijke benoeming. De boaze vaan de Borg toulle de kingderboerderie d'r niet bie hebbe. Die boerderie zit in de aarmoei, as ze zongder sub sidie roake en doarom haadde ze denk' bie de Borg us un baal lot je oppegoöid, moar doar haadde ze d'r heul geejn oar- digheid in. Toch is die kingder boerderie heulemoal un ange- legeheid vaan 't Veen, ajje 't ming vroagt. Kingders vaan Soest-Zuud of vaan 't Haart zajje d'r laang niet zoveul kriege as vaanuut Hees of Kloarwoater, waant daat beestespul legt un end vurt vaan huus veur veul mense. En as die de kingders d'r motte breng e en ophoale, daat kost un hóóp tied. Toch Hek ut me heul niet gek, un fusie tusse de Borg en de kingderboerderie. Ajje ut goed bekiekt kongde ze d'r un stuk gemaak vaan hebbe. Bie de Bruuloft vaan Kloris en Roosje haadde ze kippe en eengde nódig op ut tonneel en die haadde de speulers zelluf meejebrocht vaan huus. As de Borg de menoagerie vaan de boerderie overneemt, kenne ze un zoói service geve op daat gebied. Hongde kenne ze b.v. gebruke om op ut gebouw te paasse. Kaatte om de muze in de keuke te vaange. Kniene ben goed om ut graas tusse de steejne te loate weg- groaze, dat scheelt aalweer veur gemeengtewaarke. Kippe kaajje loate koakele as ter geejn volk genogt in de zoale zit. Daan hejje geliek de leveraansiers veur de omme- lette bie de haangd. Schoape kaajje over de daam loate lópe. Da a's goed veur de klaandizie, waant as ter ééjn schoap over de daam is, volge d'r veul meer. Geitekoas is haarstikke lekker bie un haartig haapje as de ke- gelaers moei worre. Duve ben maakkeluk om de vrede te brenge bie aal de ru zies die d'r al om de Borg woa- re. (Spoar)vaarkes kaajje gebru ke om zunig an te doen met de begroting, waant ze motte voortemee netuurluk wel re kening houwe met un uutgoave veur voer. Ik doch daa'k ut zo oardig veur mekaar, haad, moar ik weet niet waa'k zo gauw met de menners vaan de Vrije Teugel an mot. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, goat us proate met de Borg en ziet daajje d 'r ongder- daak komt, moar kiek uut, waant op ut tonneel lekt ut oardig. Hannes van de Neng Autodief gepakt In de nacht van zaterdag op zondag trof de politie op de Van Weerdestraat een auto aan, die geparkeerd stond bij een radio- en tv-zaak. Uit de wagen za gen zij een jongeman naar de winkel deur toelopen. Toen de politie ari- veerde zette de man het op een lopen, maar op de Korte Brinkweg kon hij worden aangehouden. Het bleek een 24- jarige Amsterdammer te zijn. die de auto in zijn woonplaats had gestolen. In de voering van zijn jas trof de politie een dolkmes aan. De man vertelde dat hij verslaafd was aan verdovende mid delen en dat hij veel belangstelling had voor video-recorders. Bij onderzoek bleek de man al een hele waslijst van diefstallen op zijn naam te hebben. I'S Dit keer wat aandacht voor twee geheel verschillen de heesters. Juist in deze tijd probeer ik altijd wat afleveringen te besteden aan planten die om de een of andere reden tot de "dankbare" tuinplanten gere kend kunnen worden. Op deze manier passeren een aantal aantrekkelijke gewassen de revue voordat de "plantdrift" bij tuinbezitters weer gaat groeien. Het is overigens met niet vriezend weer ook in deze tijd goed mogelijk te planten. De herbeworteling komt in deze tijd met zacht winterweer al goed op gang. De olijfwilgen behoren net als de duindoorn tot een plantengroep die door de met de wortels samenle vende "sterzwammen" stikstof uit de lucht in de bo dem brengen. We zien de bladverliezende groei vorm in groten getalen in de duinen groeien. De smal bladige olijfwilg "Elaeagnus angustifolia" kan in ons land uitgroeien tot een flinke boom. Hij ver draagt zeewind zo goed, dat het een van de gewas sen is, die in de duinen het ergste doorstaan. Ze kun nen op de schrale zandgrond groeien omdat ze zelf voor hun stikstof zorgen. Voor de particuliere tuin zijn er echter olijfwilgen die meer in aanmerking komen. Een goed voorbeeld hiervan is de bontbla- dlge olijfwilg "Elaeagnus pungens" maculata." De ze plant behoudt ook gedurende de winter zijn blad en kan veel wind en behoorlijk schaduw verdragen. De bovenkant van het blad is geel/groen gestreept en de onderkant is zilverkleurig. Als de wind met de bladeren speelt geeft dit dan ook een heel leuk beeld te zien. De struik wordt zo'n 1,5 m hoog en verdraagt snoeien goed. Een andere groenblijvende olijfwilg is "Elaeagnus ebbingei" die 2 tot 3 m hoog kan wor den.. Deze struik voldoet ook bijzonder goed als groenblijver op zeer winderige plaatsen. Het blad is van boven glimmend donkergroen, terwijl de onder zijde ook weer helder zilverkleurig is. Bij zeer stenge vorst kunnen de bladeren afvallen maarr de planten bevriezen niet. In het voorjaar groeit er van zelf weer nieuw blad voor terug. De kleine witte bloemen verschijnen in oktober en november, ze rui ken erg lekker en staan vrij lang in de vaas in huis. De Japanse sierkwee ofwel Chaenomelis Japonica is een stuik die meer opvalt door zijn prachtige vroege bloei en zijn citroengele vruchten. Door het zachte weer van de laatste tijd staan op veel plaatsen de struikjes in volle bloei en liggen de gele appels er nog onaangetast onder. Jammer eigenlijk want de vruchten zijn zeer geschikt voor de verwerking tot een heerlijke gelei. De sierkwee groeit op elke grond, als deze maar voldoende vochtig is. Planten uit stek voldoen het best; geënte exemplaren geven op den duur veel "wild" en die takken zijn moeilijk te onderscheiden van de goede. In de loop der jaren is er een rijke variatie in kleurnuances ontstaan bij de veredeling van de sierkwee. Een heel mooie oranje-rode vorm is Chaenomelis superba 'Nicoti ne.' Ook in de halfschaduw kan de plant nog goed bloeien. Als leiplant is de struik erg decoratief en als zodanig helaas (te) weinig gebruikt. Door de van de muur afstaande takjes in de zomer terug te snoeien op 3 of 5 blaadjes ontstaat er een veel betere knop- zetting.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11