De Pil vast en zeker? Wat is blaasontsteking? Ritmestoornissen van het hart Artrose, wat is dat? Kruiswoordpuzzel Veranderde voeding door nieuwe leefwijze Pulsar Quartz Waterlady-serie: in de regen en de drup Wat betekent diabetes mellitus? Hoe werkt het hart? Mw 'twinkelen waard 12 13 Soester Courant van woensdag 19 januari 1983 13 De pil is een anticonceptiemiddel. Hij zorgt ervoor dat u niet zwanger wordt. Van alle manieren die er zijn, om niet zwanger te raken, geeft de pil de meeste zekerheid. I Hoe werkt de pil? Elke maand wordt er in uw eierstokken 'n heel klein eitje losgemaakt. Door uw eileiders gaat het op weg naar de baar moeder. Komt het daarbij een zaadje tegen, dan kan het bevrucht worden. Tegelijk gaat er 'n seintje naar uw ei erstokken, dat er geen eitjes meer mo gen worden gemaakt. U bent zwanger. Wat de pil nu zo ongeveer doet, is het zelfde seintje aan uw eierstokken ge ven, maar zonder dat u zwanger wordt. Er worden dan geen eitjes meer losge maakt. En u kunt dus niet zwanger worden. Hoe moet ik de pil innemen? Het innemen van de pil let erg nauw. Daarom krijgt u er altijd een foldertje bij. Een bijsluiter. Daar staat precies wat u moet doen. De meeste soorten moet u 21 dagen achter elkaar inne men. Dat zijn de pildagen. Daarna moet u ze 7 dagen niet innemen. Dat zijn de stopdagen. Vervolgens begint u weer aan een nieuwe strip. Meestal is in die 'stopweek' de menstruatie geko men en weer verdwenen. Het is heel belangrijk dat u de pil elke dag in de goede volgorde inneemt, daarom staat er meestal achterop de strip welke pil u op welke dag moet innemen. Die regel maat lukt het beste als u uw pil elke dag op 'n vast moment inneemt. Bij voorbeeld 's avonds voor u gaat slapen of "s morgens bij het opstaan. Zijn alle pillen hetzelfde? Er zijn verschillende soorten pillen. Bij sommige hoeft u niet te stoppen. Die moet u dus elke dag innemen. Er be staat ook een 'minipil'. Die bevat maar één soort hormonen in een geringe hoe veelheid. Hij is speciaal voor vrouwen die van de gewone pil erg veel last heb ben. Is de pil meteen veilig? Als u voor de eerste keer de pil ge bruikt is de eerste pilmaand nog niet veilig. Het beste is dan ook daarnaast een ander voorbehoedsmiddel te ge bruiken, bijvoorbeeld een condoom. Als ik de pil vergeet? Dat hangt een beetje af van het type pil. Eén keer vergeten is meestal niet zo erg. Zodra u merkt dat u hem verge ten bent. moet u hem meteen innemen. Dat verzuim moet in ieder geval bin nen 12 uur hersteld worden. Door zo'n vergeetachtigheidje kan het gebeuren dat u zomaar ineens ongesteld wordt. Dan hoeft u zich over die tussentijdse bloeding geen zorgen te maken. Pas wanneer dit regelmatig gebeurt, moet u kontakt op nemen met uw arts. Ver geet u de pil vaker, dan is hij niet veilig meer. Ook dan moet u kontakt op ne men met uw arts alvorens met de pil verder te gaan. Wat voor invloed heeft de pil? In het begin is het vaak even wennen. Misschien voelt u zich slap en hebt u hoofdpijn. Of u wordt wat zwaarder en hebt pijn in uw borsten. Dat gaat van zelf over. Op den duur hebben weinig vrouwen last van de pil. Ze zitten niet meer in spanning of ze in verwachting raken. Sommigen voelen zich daardoor ook weer ontspannen bij het vrijen. Maar het kan ook zijn dat u zich er helemaal niet zo prettig bij voelt. Ga dan gerust eens met uw doktor praten. En op de menstruatie? Grote kans dat u daar voortaan minder last van hebt. De bloedingen en de pijn zijn met de pil vaak niet zo heftig. Het kan voorkomen dat u soms helemaal niet menstrueert. Voor één keer heeft dat weinig te betekenen. Ga, als het va ker gebeurt, voor de zekerheid naar uw huisarts. Die kan dan controleren of u misschien toch in verwachting bent geraakt. Of dat er iets anders aan de hand is. En als ik zwanger wil worden? U maakt de strip waar u mae bezig bent op. Daarna stopt u. Het kan ge beuren dat er 'n paar maanden over heen gaan voordat uw lichaam weer in het normale ritme is. U moet dus een tijdje geduld hebben. Het is beter 2 - 3 maanden na het staken van de pil zwangerschap te vermijden. Daarna kunt u net zo gemakkelijk zwanger worden als iedere andere vrouw. Is de pil veilig als ik ziek ben? Meestal wel. Als u de pil gebruikt sa men met andere geneesmiddelen kan de veiligheid minder worden. Dit geldt ook bij overgeven en diarree. Dan kan de pil zijn werk niet doen. Als u daar langer dan 24 uur last van hebt, doet u er goed aan de doktor te raadplegen. Moet ik me laten controleren? Afhankelijk van uw klachten zal uw arts u controleren. In het begin zal het mogelijk wat vaker en uitgebreider ge beuren, dan wanneer gebleken is dat u de pil goed verdraagt. Een groot deel van het vocht dat we ge bruiken wordt door de nieren omgezet in urine. Dit wordt verzameld in de blaas. Van daaruit loopt een afvoerweg naar buiten. De urinewegen zijn bekleed met een laagje, het slijmvlies. Bij blaasontste king is dit slijmvlies ontstoken. Als reactie zwelt het en gaat pijn doen. Dat merkt u vooral als een brandend ge voel bij het plassen. De urine ziet er nogal troebel uit en kan zelfs stinken. Soms komt er met de urine ook wat bloed mee. U hebt het gevoel dat u veel vaker moet plassen dan anders, ter wijl er telkens maar een beetje komt. Hoe ontstaat het? Blaasontsteking wordt veroorzaakt door bacteriën. Dat zijn microscopi sche kleine beestjes. Ze komen terecht in uw blaas. Hoe ze daar komen? Ze zijn meestal afkomstig uit de darmen. Daar leven miljoenen bacteriën. Ze gehoren er thuis. Daar bezorgen ze u geen last. Maar ze komen ook voor aan de uitgang van uw darmen. Rond de anus. Van daaruit kunnen ze zich versprei den. Ze kunnen via de urineleider binnen dringen in uw blaas. Bij vrouwen gaat dat gemakkelijker dan bij mannen. Dat komt omdat bij hen de urineleider korter is en daardoor de barrière voor de bacteriën wat kleiner. Ook door ge slachtsgemeenschap kunnen bacteriën in de richting van de blaas gebracht worden. Hoe ernstig is het? Blaasontsteking is meer lastig dan ge vaarlijk. Toch is er een risico: de ont steking kan zich uitbreiden naar uw nieren. Een ontsteking daarvan kan tot nare gevolgen leiden. Een blaasont steking moet men dan ook nooit ver waarlozen. Zijn er geneesmiddelen voor? Ja, er bestaan speciale geneesmid delen tegen ontstekingen. Ze heten antibiotica. Ze doden bacteriën en daardoor geneest de ontsteking. Uw huisarts kan u bij een blaasontsteking een kuur met antibiotica geven. U moet ze precies innemen volgens het voorschrift en de kuur ook helemaal af maken. Doet u dat niet, dan bestaat de kans dat niet alle bacteriën gedood worden. Ze gaan zich weer vermeer deren en u hebt zo weer een blaasont steking. Voor de tweede keer zijn de bacteriën dan vaak moeilijker te be strijden omdat ze al aan de antibiotica gewend zijn geraakt. De kuur moet dus altijd helemaal worden afgemaakt. Hoe weet ik of het over is? Natuurlijk kunt u zelf uit het verloop van uw klachten opmaken of de blaas ontsteking aan het genezen is. Maar uw weet nooit zeker of de ontsteking ge heel verdwenen is. De beste manier om zekerheid te krijgen is om uw urine te laten controleren. Dit moet eigenlijk altijd gebeuren. Daarom vraagt uw doktor u om uw urine na zo'n kuur met antibiotica nog eens te komen brengen. U moet dan een z.g. 'gewassen plas' in leveren. Wat is een gewassen plas? Het doel van een gewassen plas is zo schoon mogelijke urine voor het onder zoek te krijgen. Door verontreini gingen buiten het gebied van de urine wegen kan men gaan denken aan een blaasontsteking die er niet is. We moe ten dus urine hebben die eigenlijk direct uit de blaas komt. U gaat als volgt te werk. U maakt de uitwendige geslachtsorganen goed schoon, gaat urineren, maar laai- dé éérste portie wegstromen. De tweede portie vangt u op, waarna u het laatste gedeelte van de straal weer weg laat lopen. Uit dat aldus opgevangen plasje kan men een goed beeld krijgen van wat in de blaas aan de hand is. Zo'n gewassen plas is dus nodig om vast te stellen of u een blaasontsteking heeft en ook om vast te stellen of de blaasontsteking genezen is. Hoe voorkom ik dat ik 't terugkrijg? Maak er een gewoonte van om veel te drinken en bedenk geen redenen om niets te drinken opdat u maar weinig hoeft te plassen. Als u vaak moet plas sen, spoelen de bacteriën mee naar buiten en krijgen ze geen kans zich te vermeerderen. Belangrijk is ook per soonlijke hygiëne. Houd de streek rond de anus zorgvuldig schoon. Gebruik hiervoor een schoon washandje. Elke ochtend, elke avond en elke keer als u naar het toilet bent geweest. Doet het met warm water (en eventueel baby- zeep). Beweeg het washandje van voor naar achter. Daarmee voorkomt u dat u de bacteriën zelf naar uw urineleider toebrengt. Doe dat ook zo bij gebruik van toiletpapier. ACHTERUIT ZWEMMEN - Kunnen vissen vér achteruit zwemmen! Ik zie ze in een aquarium bij vrienden wel eens achteruit schieten. Antwoord: Wat u gezien hebt, is de plotselinge schrikbeweging van een vis die onverwacht gevaar zag. U kwam misschien met uw hand of gezicht te dicht bij het glas. Een vis kan dan even achteruit schieten, ma^r van een regelmatige beweging met de staart en/of vinnen om over lange afstand achteruit te zwemmen, is geen sprake. Dat kunnen normale vissen niet. WINTERACCU - Omdat ik met koud weer last had met starten, heb ik een zg. super-accu gekocht met groter ver mogen. Die paste ook in mijn auto. Moet ik na de winter de accu s weer verwisselen om die super-accu houden voor de volgende vorstpenod Antwoord: Juist als een accu onge^ bruikt wordt weggezet, gaat ze eerd® te gronde. U hebt nu die kleinere al te lang laten staan, zonder haar pS®1"1**" tig te ontladen en weer op te laaea zonder de zuurgraad te controleren e zonder gedestilleerd water toe te voe gen. Laat dus die grote accu liever m de auto en laat die regelmatig con r - leren bij smeerbeurten. Dan gaat ze langer mee dan wanneer u haar erge opbergt en maahdenlang vergeet. KERSTPUT - Ik zag een kerstput. Wat heeft dat met Kerstmis te doen? Antwoord: Het is een kersteningsput, dus de waterput of bron waaruit de evangeliepredikers in de eers e eeuwen na Christus water schepten om bekeerlingen te dopen. Bekend zijn de Bonifaciusput in Dokkum en de wmi- brordusputten in Deurne, Diesen, Geis teren, Heiloo, Maashees, Oss, Stam prooi, Venraay en die in de Onze-Lieve^ Vrouwekerk in Maastricht. Een aantal van die putten was voorheen gew1) aan heidense goden. De aanduiding kerst (enings)putten stamt dus uit ae tijd dat het christendom hier vaste voet aan de grond kreeg. Het hart is een grote spier. In de holte ervan zit bloed. Als die spieren samen trekken wordt het bloed eruit gestuwd en stroomt het door ons lichaam. De kleppen in het hart zorgen ervoor dat het in de juiste richting gebeurt. Het is dus eigenlijk een pomp die zo'n 70 of 80 slagen per minuut maakt. En op com mando kan dat nog sneller. Gaat dat vanzelf Bijna wel. alle spieren trekken zich sa men zonder dat u er aan hoeft te den ken. De spieren krijgen opdracht van uit één plaats in het hart, het hartcen- trum. Uit dat centrum komen de be velen voor het hart om aan de slag te blijven. Dat gaat als een golfbeweging. Elk klopje van ons hart is dus eigenlijk een nogal ingewikkelde gebeurtenis. Precies op tijd en elk op z'n beurt trek ken de spiervezeltjes zich samen. En als het niet goed is? Het is mogelijk dat al die verschillende spieren niet op hun beurt wachten. Ze trekken zich samen in een andere volg orde. Uw hart klopt dan niet regel matig meer en u kunt dat voelen. Dat kan komen omdat het hartcentrum de boodschap niet duidelijk genoeg door seint. In beide gevallen is het gevolg hetzelfde: de verschillende spieren gaan alleen of in kleine groepjes sa mentrekken. Niet in de goede volgorde en niet op het goede moment. Zoiets noemen we een ritmestoornis van het hart. Hoe komt het? Er kunnen verschillende oorzaken zijn. Bijvoorbeeld de leeftijd. De hartspie ren kunnen op den duur wat minder ge voelig worden voor de opdrachten uit het hartcentrum. Ook kunnen ritme stoornissen het gevolg zijn van een hartziekte. Vaak ontstaan ze door een verkeerde manier van leven. Roken, koffie en alcohol hebben een nadelige invloed. U weet natuurlijk dat het ver keerde gewoonten zijn. U weet nu ook waarom: de hartspieren worden er extra door belast. Ze worden geprik keld bij het minste of geringste. Als u zich maar even druk maakt, slaat u hart over. Ineens maakt het extra sla gen of krijgt u hartkloppingen en een licht gevoel in uw hoofd. Sommige mensen gaan zweten en worden bleek. Ze worden bang en vallen soms zelf flauw. Is dat ernstig? Als het geen kwestie is van ouderdom of van een ziekte, is het niet zo ernstig jals u denkt. Uw hart kan normaal best een stootje hebben. Maar met slechte leefgewoonte scheppen we zelf een ab normale situatie. En ons hart waar schuwt ons daarvoor, het licht springt als het ware op oranje. Op zich hoeven ritmestoornissen van het hart dus niet zo ernstig te zijn. maar u moet wel maatregelen nemen. Gelukkig is dat niet zo moeilijk. Wat moet ik doen? U hebt het tussen de regels door al kun nen lezen: u moet wat voorzichtiger omgaan met uw hart. Wat kalmer aan doen, dus minder jachten en jagen. Daar bent u al een heel stuk mee ge diend. En u kunt er rekening mee hou den bij uw leefgewoonten. Minder zout in het eten en niet roken bijvoorbeeld, minder vet en alcohol gebruiken en ook minder koffie. U zult zien dat u dan al minder last zult hebben. En als dat niet helpt? Uw huisarts zal dan geneesmiddelen aan u geven om uw hart weer in zijn normale ritme te brengen. Ze zorgen dat uw hartspieren wat minder snel worden geprikkeld. Doorgaans hoeft u zulke geneesmiddelen niet lang in te nemen. Als de hartritmestoornis wordt veroorzaakt door ouderdom of door hartgebreken dan moeten er natuurlijk blijvende maatregelen genomen wor den. Nog een goede raaddoe niet over dreven bezorgd over uw hart. Normaal doen is het beste. U doet er goed aan wat rust te gunnen en rekening te hou den met uzelf en uw hart. Dan zullen uw klachten vanzelf minder worden. Het lichaam heeft vele gewrichten: zo als schouders, ellebogen, heupen en knieën bijvoorbeeld, maar ook in de wervelkolom. Het zijn eigenlijk schar nieren: twee stukken bot die ten op zichte van elkaar kunnen bewegen. Als u last hebt van slijtage van uw ge wrichten (uw arts noemt dit artrose) merkt u dat goed. Wat zijn de gevolgen? Stijf en moeilijk bewegen. Vooral als u uit bed komt. Vaak zijn uw gewrichten ook ;pijnlijk. De..pijn kah minder wör- den als u wat meer beweegt. Koud en vochtig weer kan ook van invloedzijn^ Wat is de porzaak? Artrose is het onvermijdelijke gevolg van ouder worden. Iedereen zal er vroeg of laat in enige mate aan gaan lijden. De binnenzijde van de gewrich ten is bekleed met kraakbeen, waar door de botten in dat gewricht mak kelijk over elkaar kunnen bewegen. In geval van artrose is de kwaliteit van het kraakbeen achteruit gegaan waar door de beweging van de botten minder gesmeerd verloopt. Soms treedt artrose op in een gewricht waarvan één van de botten gebroken is geweest. Ook een gewricht dat lange tijd overbe last is geweest door te zwaar werk of een hoog lichaamsgewicht (knie of heup) kan aangetast worden. Geneest het? Nee. Artrose betreft een slijtage van de gewrichten en kan alleen worden gene zen door het betreffende gewricht te vervangen. Dat is tegenwoordig wel mogelijk, maar de operatie is zo omvangrijk dat hij alleen is voorbe houden aan die mensen met een zeer ernstige vorm van de ziekte. Dan pas wegen de voordelen van een operatie op tegen de nadelen. In het algemeen valt er met artrose te leven. Natuur lijk, het is een lastige kwaal. Maar u hebt er ook weer niet zo'n hinder van dat u niets meer kunt ondernemen. Zijn er geneesmiddelen voor? Ja, uw doktor kan medicijnen geven te gen de stijfheid en de pijn, zodat de klachten worden verminderd en u zich beter kunt bewegen. Het is wel belang rijk dat u zich precies aan de voor schriften houdt. Die kunnen namelijk verschillen. Het ene middel moet u 's avonds innemen voor het naar bed gaan. Het ander juist 's morgens als u er nog in ligt. Sommige worden over dag ingenomen.t Wat is nu het beste - beweging of rust? De waarheid ligt in het midden. Te veel lichaamsbeweging of zwaar werk kun nen uw gewrichten nog verder bescha digen. Een matige hoeveelheid li chaamsbeweging is juist gunstig, het houdt de gewrichten soepel. Ooi zelf kunt u goed aanvoelen wanneer het tijd is om rust te houden, wanneer u merkt dat zitten of liggen juist de gewrichten verstijft, en het tijd is om wat lichaamsbeweging te nemen. Ieder moet voor zichzelf het evenwicht vin den tussen te veel en te weinig. Bestaat er nog een speciaal dieet voor Er zijn geen speciale dieten die de artrose bestrijden. Als u te zwaar bent en daardoor de aangedane gewrichten overbelast worden, moet u afslanken. Uw doktor zal u precies kunnen vertel len hoe zwaar u mag zijn en wat u moet doen om dat gewicht te bereiken. Kan warmte helpen? Dat koud en vochtig weer de ge wrichtsklachten doet toenemen, is be kend. U doet er dan goed aan daar rekening mee te houden. Kleedt u warm, ook een warm bad doet welda dig aan. Van het toepassen van warmtebehandelingen (infrarode lamp) is bekend dat het bij sommige mensen tijdelijk verlichting van de klachten kan geven. Op de lange ter mijn echter is er geen heil van te ver wachten. Zijn er nog kunst- of hulpmiddelen noodzakelijk? Al naar gelang het aangedane gewricht en de mate van de klachten is het mogelijk de omgeving van de artrose patiënt aan te passen. In het algemeen is dat misschien niet nodig maar het is goed te weten dat er hulpmiddelen zijn. Deze variëren van speciaal aangepast schoeisel alsmede artikelen voor de huishouding tot aanpassingen van woon- en leefruimten. Sinds de Tweede Wereldoorlog is er veel in het Nederlandse voedings- en leefpatroon veranderd. Er is een ver schuiving opgetreden van sobere voe ding in de jaren vijftig naar een voeding met duurdere en meer luxe produkten in de jaren tachtig. De ver andering in leefwijze kenmerkt zich in het algemeen door een ander werk patroon van de mens. Vergeleken bij vroeger zijn het werken buitenshuis en het huishouden meer geautomatiseerd, waardoor de lichamelijke activiteit minder is geworden. Het leven van de mens wordt vandaag de dag groten deels beheerst door lange perioden van inactiviteit: zitten, staan en rijden. De behoefte aan energie neemt hier door af, waardoor een verandering in het voedselpatroon noodzakelijk is, wil men een gezonde voedingswijze blijven nastreven. Vele deskundigen houden zich bezig met het geven van voedingsadviezen. In grote lijnen komen deze adviezen neer op een toename in het gebruik van plantaardige voedingsmiddelen en een afname in het gebruik van vet en vetrijke, dierlijke produkten. Zo'n verandering in voeding is niet altijd even gemakkelijk te realiseren. Een goed hulp bij deze verandering is de Maaltijdschijf, een voorlichtings model van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, om tot een verant woorde voedselkeuze te komen. Om de vetopname te verminderen zal men meer produkten moeten kiezen, die weinig vet bevatten en/of meer complexe koolhydraten, zoals brood en graanvlokken. In de schijf zijn de vakken met plantaardige voedings middelen dan ook groter afgebeeld dan de vakken met produkten van dierlijke oorsprong en het vet-vak". De grote vakken duiden op een gewenste toe name in het gebruik van de produkten die in deze vakken behoren (plantaar dige produkten). De kleine vakken geven aan, dat een vermindering in het gebruik van vet en minder vetrijke dierlijke produkten noodzakelijk is. Eveneens noodzakelijk voor een goede voeding is het aanbrengen van varia tie. Afwisseling in het voedselpatroon wordt verkregen als men de dagelijkse maaltijden samenstelt uit produkten die in de vier vakken voorkomen (uit een groter vak dient men vanzelfspre kend relatief meer te nemen). Onder het motto: ,,Een goed begin is het halve werk", geeft Kellogg Consu menten Voorlichting een ontbijtadvies dat aansluit bij het idëe van de Maal tijdschijf en de verandering in het voedselpatroon. Begin de dag met een ontbijt dat b.v. bestaat uit: cornflakes met melk, volkorenbrood met beleg; vers fruit en natuurlijk iets te drinken. Een dergelijke start van de dagelijkse maaltijden draagt ertoe bij dat de ver scheidenheid aan voedsel in het dage lijkse menu, zoals de voedingsdeskun digen die voor ogen hebben, inderdaad wordt verkregen. Pulsar Quartz introduceerde onlangs een serie waterwerende dameshorlo ges, die bovendien plat en elegant zijn, onder de naam 'Waterlady'. 'Waterwerende' dameshorloges ko men, zeker in de prijsklasse onder de driehonderd gulden, weinig voor. Dit is eigenlijk erg onlogisch als gedacht wordt aan de vele huishoudelijke klus jes waar water aan te pas komt: de af was, het kind in bad doen, de ramen ze men. De meeste horloges moeten hier bij worden afgedaan, of worden on danks voorzichtigheid toch nat. Voor mannen zijn er voldoende horloges die tegen een plens water kunnen, maar voor de praktische en elegante vrouw is er nu ook ruimere keus uit betaal bare horloges met de kwalificatie 'waterwerend'. 'Waterwerend' is één van de vier kwa lificaties die de Federatie Goud en Zil ver oktober jongstleden heeft vastge steld om de verwarring rond de al dan niet waterbestendigheid van horloges te vangen in algemeen geldende be grippen. Deze zijn: A. stof- en zanddicht - geschikt voor da gelijks gebruik, niet bestand tegen wa ter; B. waterwerend - stof- en zanddicht, bestand tegen water, maar niet ge schikt om mee te zwemmen C. waterdicht - kan mee gezwommen worden, maar wel onderhoudsbeurten, condensvrij, een jaar leveranciersga rantie op waterdichtheid bij normaal gebruik D. duikerkwalitiet - bestemd voor zeer hoge eisen aan waterdichtheid, voor professioneel gebruik (met instelbare ring), voor diepte: zie wijzerplaat, een jaar leveranciersgarantie op water dichtheid bij normaal gebruik. Met de introducite van de Waterladies heeft Pulsar Quartz een antwoord wil len geven op de grote vraag naar ele gante, platte dameshorloges in de prijsklasse tot driehonderd gulden die tóch waterwerend zijn en een seconde wijzer hebben. Diabetes mellitus is de officiële naam voor suikerziekte. In de volksmond wordt suikerziekte vaak afgekort tot suiker. Maar hoe men deze ziekte ook noemt, er is eigenlijk geen passende naam voor. Suiker is niet ziek en de urine is bij deze 'ziekte' niet altijd overvloedig en zoet, want dat is in feite de vertaling van diabetes mellitus. Geldt wat hieronder staat voor elke patiënt met suikerziekte? Nee, wat artsen onder diabetes mel litus verstaan zijn een groep ziekten die veel op elkaar lijken omdat ze alle maal met een te hoog suikergehalte van het bloed gepaard gaan. maar ver schillend behandeld moeten worden. Welk onderscheid wordt dan gemaakt? Het onderscheid tussen de verschillen de patiëntengroepen is van praktisch belang. Er zijn suikerziekten die van hun jeugd af aan insuline moeten ge bruiken. Er zijn suikerzieken die met dieetmaatregelen alleen uitkomen en er zijn suikerziekten die ook nog eens tablet ten moeten gebruiken. Gedurende een mensenleven kan men als het ware van groep veranderen en anders behandeld moeten worden. Wat is suikerziekte? In ons bloed zit een soort suiker, glu cose. Glucose is de brandstof voor onze cellen en wordt door het bloed getrans porteerd naar alle plaatsen van ons lichaam tot de kleinste celletjes toe. Maar glucose komt niet vanzelf in die celletjes. Daar is hulp bij nodig, die krijgt het van insuline. Bij diabetes is er of onvoldoende insuline aanwezig of werkt deze niet goed meer. Daardoor krijgen de cellen niet wat ze moeten hebben en blijft er ook teveel glucose in het bloed zitten. Wat zijn daarvan de gevolgen? Voor de cellen, die dus geen glucose binnen krijgen, betekent dat een tekort aan brandstof. Dat verklaart waarom suikerzieken zo moe zijn en minder weerstand hebben. Diabeten kunnen dan ook sneller dan iemand anders een ontsteking krijgen. Soms hebben ze op de meest ongelegen plaatsen last van jeuk. Wat gebeurt er met het glucose dat in het bloed blijft zitten? Teveel glucose in het bloed is slecht voor de bloedvaten. Op de langere ter mijn kunnen die vaten er schade door ondervinden. Vooral de vaten van het oog, het hart, de benen en de nieren. Maar als het glucosegehalte in het bloed te hoog is, kan die glucose met urine worden uitgescheiden. Dan vindt men suiker in de urine. Bij oudere sui kerzieken is dat echter niet altijd het geval. Als de suiker met de urine wordt uitgescheiden gaat er veel water mee. Het gevolg is dat de diabeet dorstig is en veel plast. Wordt de glucose niet met de urine uitgescheiden dan zal men alleen een hoog suikergehalte in het bloed vinden zonder dat de ver schijnselen van dorst en veel plassen optreden. Wat is er aan te doen? De behandeling van diabetes is er op gericht het juiste eve.pwjsjit. té vinden, tussen vraag en aanbod: Heeft meii in het tichaam nog de beschikking over werkzaam insuline dan kan "mén met' dieet al een heleboel doen. Door het di eet af te stemmen op de behoefte en niet maar klakkeloos suiker en andere koolhydraten te eten kan men proberen met dieet alleen uit te komen. Ook af slanken kan belangrijk zijn. Als men te dik is, is de kans groot dat met af slanken en dieet de suikerziekte onder kontrole wordt gebracht. Wat is er verder nog mogelijk? Een bepaalde groep diabeten kan met geneesmiddelen worden behandeld. Ze krijgen tabletten die de afgifte van insuline stimuleren. Het is echter nutteloos deze geneesmiddelen te ge ven als de patiënt te dik blijft en zich niet aan zijn dieet houdt. Wanneer wordt insuline gegeven? Er zijn dus diabeten die insuline nodig hebben. Zij worden meestal onder spe cialistische kontrole behandeld. Het gaat om de mensen die op latere leef tijd suikerziekte krijgen, het juiste ge wicht hebben en met dieet en genees middelen niet in te stellen zijn. Zij moe ten met insuline behandeld worden. Ze vallen in dezelfde groep als de mensen die vanaf hun jeugd insuline hebben ge kregen. Wat kan men zelf doen? Op het juiste gewicht komen en blijven is belangrijk. Daarbij dient men zich nauwkeurig aan de dieetvoorschriften te houden. Geneesmiddelen moeten re gelmatig en volgens de instrukties van de arts ingenomen worden. Men mag vooral niet te veel en te vet eten en ook niet roken. Met regelmatig voldoende lichaamsbeweging blijft de konditie goed en dat kan een positieve invloed hebben op het gewicht en de konditie van het hart en bloedvaten verbeteren. Als je als suikerzieke behandeld wordt met insuline bestaat de kans dat het bloedsuiker wel eens te laag wordt. Dat geldt in zekere mate ook voor de men sen die met geneesmiddelen worden behandeld. Daar zal in ieder geval door de arts over gesproken worden aange zien het een gevaarlijke situatie kan opleveren. De arts zal dit uitleggen en leren hoe men zo iets kan voorkomen en welke maatregelen men moet nemen. Men moet in voorkomende ge vallen zelf het probleem de baas kun nen. Met begrip voor de ziekte en de wilskracht om er naar te leven, hoeft men niet zoveel last te hebben van dia betes. 10 11 12 63 64 Horizontaal: 1. onderwijzer; 7. oneer; 13. uitroep; 14. oosterse titel; 15. collektieve arbeidsovereenkomst (afk.16. deel van de dag; 17. de onbekende (afk.); 18. meisjesnaam; 19. Europeaan; 20. slede; 22. aanw. voornaamwoord; 24. voormalige eiland in Nederland; 26. verharde huid; 29. werpstrik; 31, dichtbij; 33. enig; 35. pl. in België; 36. bevel; 37. zangnoot; 38. vogeleigenschap; 40. hoofddeksel; 41. vervoerbedrijf (afk.); 42. plaats in Iran; 43. of dergelijke (afk.); 45. danskoor; 46. gegraven gat; 48. administratie-troepen (afk.); 50. dier; 52. niet raak; 54. planeet; 56. reus; 57. voorschrift; 59. draai, omwenteling; 60. aanw. voornaamwoord; 61. jongensnaam; 63. de oudere (afk.); 65. bijb. naam; 66. ijzerhoudende aarde; 67. zangnoot; 68. kraan; 70. fr. lidwoord; 72. pl. in Gelderland; 73. insekt; 74. begeleiding; 75. groente. Verticaal: 1. beroep; 2. lidwoord; 3. vogelprodukt; 4. deel v.h. gebit; 5. effen; 6. rondhout; 7. scandium (afk.); 8. pl. in Egypte; 9. meetkundeterm10. bijwoord; 11. spoedig; 12. vroeger; 21. oosterse jongensnaam; 23. stapel; 24. deel v. Amerika (afk.); 25. laboratorium (afk.); 27. een zekere; 28. sekonde; 30. weldra; 31. visgerei; 32. waardebriefje34. keukengerei; 36. pl. in Italië; 39. lopend touw; 40. voedsel; 43. mil. rang; 44. spaanse titel; 45. elasticiteit; 47. geheel de uwe (fr. afk.); 48. groet; 49. grondig; 51. ijle stof; 52. voorzetsel; 53. droog (van wijnen); 55. zeehond; 57. vrolijk en bekoorlijk; 58. noodgebouw, keet; 60. deel v.e. huis; 62. smalle strook; 64. soort; 67. deel v.h. lichaam; 69. permanente commissie (afk.); 71. water in Friesland; 72. en anderen (afk.); 73. titel (afk.). ■jiu gi :na 24 lag '14 ted 69 '3tu zg :snj *9 Jdaaa Z9 '.Jnap 09 ïspooi ge Uireu ig :qoj gg !aas gg Jjaui gg :sbS -yg !a3apjaj 6* !apB '8* 'tei 'Lf 'Sf- :uop lajsaaAO 8* :ded 0* !ja8 '0g :nnu9Q -gg iiajaif *g :uoq ze :jau ig :Stpaods 08 82 '9U9 iz :q«l 'S2 :vsn 'fZ 83 :tiv iZ :spfnjaa Zl "TI 01 :>iaoq 6 tojjno 8 tes l 9 ïiBBSa g ipunj f Ija 'g :uaa z '.Jnajuoiu x ipraaniaA aSaadsB g 1 lajaoasa ÏL '.Snui gi lapg zi !aun 04 :d^j '89 19 :jao 99 !naq 99 '-JS gg :joo 19 UïP '09 '-Jaoy eg IjaSaj ig Dpma 99 tepJBtï *g :spu ZQ UaSoA 09 've '8* Und 9* !iaj gf :po g* '.UBjaqax Zf '-SK 'lf :iad "0* !3ai '88 '48 :poqa3 gg :ads gg l^aiun gg '.fiqmi T8 Iossbj 62 Uiaa '92 liWl fZ =tep ZZ 02 -Jai '61 bui 81 11 laan -91 !oVD 'SI !b3b fi tjao gi '.apumps;, laajsaaui 1 qckiuozijoh lazzfiddHooMSinmi onissotjo

Soester Courant | 1983 | | pagina 13