uzikale kwaliteit staat bij 'Sursum Corda' voorop OPRUIMING Mikimo kindermode 'Gegoochel met courtage' Soester Jaap Eden Jr. ontvangt boek over Jaap Eden Sr. Olieverfschilderijen van Corrie Hoorn stra en Wil Koning in ''De Bereklauw" bij Mikimo KINDERKLEDING Looss Lbnbon Een onthullende vergelijking Velvet Swingtet in 'De Flint' frr. Koorvereniging bestaat in januari 25 jaar Geïnspireerd door mystieke omgeving der Katharen Gehoorzaamheids- cursus voor honden Openbare schennis Vleesverkoop Op alle bekende merken kortingen van 10 to 40% KERKSTRAAT 7 - SOEST Getankt zonder betalen Hoe kleine dingen kunnen uitgroeien tot grote bewijst dezer dagen het 25- jarig bestaan van de Christelijke Koor vereniging 'Sursum Corda' uit Soest. Ooit begonnen als een groepje 'gele genheidszangers en -zangeressen', dat op verzoek van de evangelisatiecom- sie van de Hervormde Kerk een Kerst viering in de Heeskapel (aan de In- singerstraat) ondersteunde, is het in betrekkelijk korte tijd geëvolueerd tot een volwaardig gemengd koor, dat aan de hoogste muzikale eisen kan voldoen. Op 3 januari 1958 staken de zangers en zangeressen, die onder leiding van de heer L. J. Meijer in de Heeskapel hadden gezongen, de hoofden serieus bij elkaar en op diezelfde dag werd 'Sursum Corda' geboren. Vanaf het prille begin zwaaide (adju dant Meijer - hij is tot vorig jaar ver bonden geweest aan het korps van de Soester politie - de dirigeerstok, en dat was niet toevallig. Hij stond al bekend als een man met een goed gevoel voor muziek, enthousiast en deskundig. Al voor de oorlogsjaren volgde hij een opleiding die hem later in staat zou stellen zijn kwaliteiten aan het koor te verbinden. De Soesters kenden hem van het jubileum van de Zondagsschool, die kort na de oorlog 50 jaar bestond. Bij die gelegenheid vormde hij de zang groep van het personeel, dat het ju bileum opluisterde met gezang. Doorgaan "Dat koortje in de Heeskapel bestond uit een man en vrouw of twintig, denk ik", vertelt de heer Meijer. "We had den de smaak te pakken gekregen en de meesten zeiden: Doorgaan! Nu telt het koor zestig leden." Toen eenmaal tot de oprichting was besloten stond het vast dat er ook een goed koor van gemaakt moest wor den, met goede kwaliteit. "Dat is in de loop der jaren ook inderdaad gelukt." De thuisbasis van het koor is inmiddels alweer vele jaren de Emmakerk, waar mee uiteraard een bijzondere relatie wordt onderhouden. Bij verschillende gelegenheid treedt Sursum Corda in de Emmakerk op, maar ook in Zonne gloren en de Hervormde en Gerefor meerde kerk in Soesterberg is het graag gezien. Jarenlang werd er overi gens gerepeteerd in 'Eltheto', bij het busstation Soest-Zuid. Maar de ruimte daar werd ongeschikt toen men be sloot tot een Verbouwing, waarbij het plafond aanmerkelijk werd verlaagd. Mekka Hoogtepunten in het "leven" van het koor zijn er vele geweest: vooral het optreden in de Grote Kerk in Gouda, intussen al weer enige jaren geleden, maakte grote indruk, en nog vorig jaar genoot het koor de eer van een uit voering in de Grote Kerk in Naarden, "het Mekka voor de koorzang", zoals de heer Meijer het uitdrukt. Ook het repertoire heeft zich in de kwart eeuw dat het koor nu bestaat verdiept en verbreed. "In het alge meen is het repertoire geestelijk, maar we wagen ons daar ook wel eens bui ten. Bij het 950-jarig bestaan van Soest hebben we operettemuziek gezongen. Maar het zwaartepunt ligt toch bij het geestelijke lied en bij het populaire klassieke koorwerk", licht de heer Meijer toe. De voorzitter van 'Sursum Corda', de heer A. Oudenbroek, vult hier en daar het verhaal aan. Hij is al zeer lang in functie: lid sinds 1961 en ook sinds dat jaar voorzitter van het koor. "We heb ben al dikwijls meegewerkt aan radio- en tv-uitzendingen van de Evangeli sche Omroep. Een jaar of drie geleden zijn we zelfs opgetreden op de beken de EO-landdag in Utrecht. Volgende maand, op 3 februari, vindt weer een radio-opname plaats, in de Ichthuskerk aan de Albert Cuyplaan, ook voor de EO. 25.000 Platen Grote bekendheid in binnen- en zelfs buitenland heeft 'Sursum Corda' ge kregen door de grammofoonplaten die Philips van het koor maakte. ,,In totaal zijn er zeker zo'n 25.000 platen van het koor verkocht", vertelt de heer Ouden broek. "We waren een van de eerste koren die dat deden. We lieten ze bij Philips maken, en .die: vroegen ons "Vreten jullie die platen soms?", zo snel gingen ze weg. Eigenlijk heb ben we de markt voor Philips aange boord. Daarna is het bedrijf met enorm veel köorplaten op de markt gekomen." De eerste platenopname werd overi gens mogelijk gemaakt door een inwo ner van Soest, geen koorlid, maar wel een warm bewonderaar van 'Sursum Corda', die het geld er in de vorm van een renteloze lening voor beschik baar stelde. Wat maakt 'Sursum Corda' zo bij zonder? "Het muzikale gehalte", ant woordt voorzitter Oudenbroek, "en de discipline die er heerst. Het is gewoon een heel goed getraind koor, er wordt geconcentreerd gewerkt en je kunt altijd absoluut op de mensen rekenen. Het peil is n de loop der jaren aanmer kelijk hoger geworden, horen we van de heer Meijer. "Het repertoire is uiteraard ook een stuk moeilijker ge worden, de eenvoudige liederen van het begin zingen we nauwelijks meer. In kerkdiensten kun je natuurlijk geen al te grote muzikale hoogstandjes op voeren, maar we hebben heel wat veel eisende stukken onder de knie. Jubileumconcert Gert Muts, de nationaal befaamde organist/pianist uit Soest, was een van de eerste begeleiders van het koor. Tegenwoordig is dat mevrouw Adrie Goor-Schipper. Beiden werken overi gens mee aan het jubileumconcert dat 'Sursum Corda' volgende week zater dag, 29 januari, in de Julianakerk geeft. Daaraan geven trouwens nog heel wat illustere personen hun medewerking zoals de beroemde alt Reinata Heems kerk, het Soester Muziekgezelschap o.l.v. H. Wilderdijk, de gebroeders Van Santbrink (trompet en orgel) en de Gemengde Zangvereniging 'Paleis Soestdijk', waarvan de heer Meijer ook dirigent is. Dit koor, destijds opge richt door Koningin Juliana (die zelf ook een tijdje heeft meegezongen), doet iets terug voor de medewerking die 'Sursum Corda', dat drie jaar geleden, bij het 30-jarig bestaan van het Paleis koor, optrad. Het concert wordt ge presenteerd door Diane van Hulst (NCRV). "We hebben nooit subsidie gehad", klinkt het uit de mond van dirigent Meijer "Het concert kunnen we geven van onze spaarcenten, een potje dat we in de laatste jaren hebben opgebouwd. We hoeven niemand scheef aan te kij ken." Het geld is bij elkaar gekomen door aller medewerking, door middel van een loterij, bingo-avonden en zo meer. Familie Overigens gaat het bij 'Sursum Corda' heel gezellig toe. "Natuurlijk, de mu zikale kwaliteit staat voorop, maar reken maar dat we met z'n allen ook een p^el stuk plezier hebben. Het koor ïs eigenlijk één grote familie, die lief en leed met elkaar deelt,," Wat die muzikaliteit betreft: het koor kan best nog wat zangers en zangeres sen gebruiken. "Vooral jongere stem men, daar hebben we wel behoefte aan". Wie zich aanmeldt kan een maand op proef komen meezingen. Lukt het alle maal, dan wordt men gewoon lid. Lukt het niet, dan wordt er door de heer Meijer wel voorzichtig te ver staan gegeven dat het misschien toch maar beter is naar een andere hobby om te zien. "Ik ben nu eenmaal een pietepeuter. Als 't niet goed is krijgt er wel eens iemand een stootje", ver telt hij lachend. "Er moet goed en veel gezongen worden. Er wordt veel van ons geëist." Receptie A.s. zaterdag, 22 januari, wordt het jubileumjaar ingezet met een feeste lijke receptie in de grote zaal van de Emmakerk, aan de Regentesselaan. Die begint om 16.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. "Het is niet zomaar een receptie, maar tegelijk ook een soort reünie", vertelt de heer Ouden broek. "We hopen in elk geval ook een heleboel oud-leden te kunnen begroe ten." En verder wordt natuurlijk iedereen uit Soest of daarbuiten ver wacht die 'Sursum Corda' ("de harten omhoog"een warm hart toedraagt. Auteur Wil Smulders (r.) overhandigt het eerste exemplaar aan de heer Jaap Eden Jr. Vrijdagavond 21 januari a.s. om 19.30 uur wordt in het kunstwinkeltje "De Bereklauw," Steenhoffstraat 63 Soest, een tentoonstelling geopend van Corrie Westerduin-Hoornstra en Wil de Wit-Koning. Beide dames, die in Den Haag wonen, hebben hun opleiding genoten aan de Vrije Academie in Den Haag. Oor spronkelijk als beeldhouwsters, zijn zij zich later meer op schilderen gaan toe leggen. Op deze expostitie zullen voornamelijk schilderijen worden getoond, geïnspi reerd door "de Minervois," de streek ten noorden van de lijn Narbonne-- Carcassonne in Zuid-Frankrijk. Deze streek werd in de 12e eeuw be woond door veel aanhangers van het Katharisme. Deze godsdienstige stro ming baseerde zijn leer op uit het Oosten afkomstige filosofieën. De stro ming had zowel onder de adel als burgerij veel aanhangers. Zij zagen het bestaan als een voortdurende strijd tussen Goed en Kwaad. Uit hun ideeën vloeide een ascetische levenswijze voort. Er werdén eigen diakenen en bisschop pen benoemd bij een Kathaars Concilie in 1167. Centra van het Katharisme wa ren Toulouse, Béziers, Carcassonne, Albi, Minerve en Avignon. In 1210 werd een kruistocht tegen de Katharen jit- geroepen onder leiding van Godfried van Bouillon. Hele steden werden inge nomen en er vielen vele doden. Een van de laatste steden was Minerve, een oud vestingstadje, een van de steunpilaren van de Katharen. Na een beleg van 7 weken stierven 180 Katha ren op de brandstapel. Op deze plaats wappert nog een rode vlag ter herin nering aan deze dagen. Ook vele kas teelruïnes herinneren nog aan deze tijd. Na een beleg van 6 maanden viel in 1244 Monségur 'het laatste bolwerk van de Katharen. De streek ademt nog de oude Katha- rengeest, de bewoners en vooral de jeugd voelen zich steeds meer met die tijd verbonden. Het plaatsje Minerve verkeert nog in Middeleeuwse staat. Geïnspireerd door deze mystieke om geving, deze kleurenpracht, de rijp heid van de druivenoogst, de tijd waar in de bevolking zich gelukkig voelt en met het land verbonden, samen één grote familie die hun oogst naar de Coöperatieve Cave brengen, hebben Corrie Hoornstra en Wil Koning hun werken geschilderd. Zo zijn zij, getuige hun schilderijen, zeer getroffen door de uitzonderlijke mysterieuze krach ten van deze streek, het vroegere Occi- tanië. Corrie Hoornstra zegt hierover: "Wan neer je diep creatief bezig bent maak je jezelf helemaal open. Je staat jezelf dan totaal niet in de weg. Ei gaat een kosmische stroom door je heen, die hetzelfde effekt heeft als meditatie." Wil Koning voegt daaraan toe: "Met veel kleur werken vind ik fascinerend; het is of alles in je gaat ademen en doorstromen. Je voelt de krachten in en buiten jezelf en voelt je verbonden met de hele Schepping." Deze boeiende tentoonstelling van beidé Haagse schilderessen wordt vrij dagavond a.s. om 19.30 uur geopend door Annemarie Huitema. De mu zikale omlijsting wordt verzorgd door Franske en Reijer Le Coultre Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats hebben aan alle houders van kaarten. Een inwoonster van Soest deed bij de politie vorige week aangifte van een geval van openbare schennis der eer- baarheid, gepleegd tegenover haai" bei de kinderen, resp. 8 en 11 jaar oud. Een en ander deed zich voor in de omgeving van de Mariaschool. De dader, een 4 naar schatting 20 - 25-jarige man. is on bekend. Vrijdagmiddag j.l. vond ten huize van de familie Eden aan de Heideweg in Soest de enigszins plechtige overhan diging plaats van het eerste exemplaar van het boek "Jaap Eden, kampioen der kampioenen." In een verder onge dwongen sfeer ontving de de heer Jaap Eden Jr., zoon van de legendarische schaats- en wielerkampioen van de laatste jaren van de vorige eeuw, dit exemplaar uit handen van de auteur, de heer Wil Smulders uit Rosmalen. De grote Jaap Eden leverde een pres tatie die waarschijnlijk nooit geëve naard zal worden, laat staan overtrof fen. In een tijdbestek van drie jaar ver overde hij maar liefst vijf wereldtitels in twee verschillende takken van sport: hij werd drie maal wereldkampioen schaatsen (1893, 1895, 1896» en twee maal wereldkampioen wielrennen (1894,1895). Vrijdag 14 januari j.l. was het exact 90 jaar geleden dat Jaap Eden zijn eerste wereldtitel veroverde. Een passende datum dus voor het ten doop houden van het boek, dat Wil Smulders over deze grote Nederlander schreef. Min stens zo passend was het dat hij het boek aanbood aan de zoon van Jaap Eden, per familietraditie ook Jaap Eden gehe ten, die al sinds de jaren vijftig in Soest woont. Overigens heft de heer Eden jr. de voetsporen van zijn vader nauwelijks gedrukt. Wel heeft hij in zijn jeugd veel schaatswedstrijden gereden, maar toen hij op 16-jarige leeftijd werd uitge nodigd om de trainingen in Da vos te volgen, reageerde de direkteur van de HBS daarop zo negatief, dat de jonge Jaap Eden er maar vanaf zag en zich verder alleen voor zijn plezier met schaatsen bezighield. De heer Eden Jr. heeft overigens wel een opmerkelijke loopbaan achter de rug. Jarenlang was hij vlieger bij de koninklijke Luchtmacht, met als standplaats Soesterberg. Al voor de oor log, in 1937, werd hij leerling-vlieger, en zijn meeste uren heeft hij gemaakt in de beroemde Spitfire. Later werd hij commandant van de toen nog in Hilver sum gevestigde Meteorologische en Verbindigingsdienst van de Lucht macht. Sinds ongeveer 10 jaar is de heer Eden gepensioneerd. Gevraagd naar zijn mening over het boek ("verdraaid aardig, heel reëel in elkaar gezet"en naar wat het geheim was van de grootheid van zijn vader, ant woordt hij: "In elk geval moet hij een oersterke vent zijn geweest. Ga maar na. in die tijd woog een racefiets nog wel een kilo of twintig, tegenwoordig een kilo of vijf. Zijn training bestond uit hardlopen langs het strand Wil Smulders, de schrijver van het boek en medewerker aan het blad Wie lerrevue. waarvoor hij veel historisch- documentair werk verricht, tekent daarbij aan: "Bij recordpogingen op de supersnelle baan van Ahoy in Rotter dam halen de grote jongens van tegen woordig met hun aërodynamische fiet sen een snelheid van 1,15 minuut per ki lometer. Het record staat op 1.06 of 1.07. Jaap Eden kwam in zijn tijd al op 1.16,6. nauwelijks een seconde langza mer!" Jaap Eden Sr. leeft nog voort in de her innering van tallozen en blijft inspi rerend voorbeeld voor sportlief hebbers. Zij naam is nog verbon den aan de trofee, die de AVRO tel- kenjare beschikbaar stelt aan de beste sportman van het jaar. In 1972. toen de Jaap Eden-trofee voor het eerst werd uitgereikt, ontving Ard Schenk deze uit de handen van zoon Jaap E- den. Het boek "Jaap Eden, kampioen der kampioenen" telt 96 pagina's en is geïl lustreerd met maar liefst 75 foto's. Hef geeft een schat, aan informatie over de sportbeoefening aan het einde van de vorige eeuw. De prijs bedraagt 19,50 2,50 verzendkostenHet kan wor den besteld bij het Documentatiecen trum voor de Wielersport, Eikakker- hoeven 23, 5242 Rosmalen. Ook in Soest bestaat de mogelijkheid voor bezitters van honden om hun dier een Gedrags- en Gehoorzaamheidscur sus te laten volgen. De Hondenvereni ging ,,Zoys" organiseert cursussen voor „beginners" en „gevorderden", terwijl er ook gelegenheid bestaat om het offi ciële landelijke gehoorzaamheidsdiploma te behalen. De kosten zijn zeer beschei den. Alle gewenste informatie is verkrijg baar bij B. Veermen (tel. 22542) en F. Gelderman (tel. 12269). (resp. lier en gitaar), die enkele frag menten spelen uit werken van Bela Bartok. De tentoonstelling duurt tot en met 10 februari. De openingstijden zijn: dins dag t/m vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en 14.00 -18.00 en zaterdag van 10.00 -17.00 uur. hoi ïiosmühio Misleidend Hoe komt het nu dat nog steeds té veel kopers eigenlijk ongewild de courtage wél betalen? Volgens de heer Peters is de reden hiervoor dat het door de Nederlandse Bond van Makelaars ge hanteerde systeem eigenlijk mislei dend is. 'Zoals gezegd, hebben de aangesloten makelaars zich meestal per plaats of regio verenigd in een beurs. Die beurs geeft een woninggids uit, waarin het aanbod van die make laars is opgenomen. Het probleem voor de toekomstige koper hierbij is, dat bij die huizen niet vermeld is, bij welk kantoor het in de verkoop staat. Voor de koper zit er vaak niets anders op, dan één van die kantoren in te schake len en de huizen die zijn belangstelling hebben met de betreffende makelaar te gaan bekijken. Hierbij komt dan wel een zoekopdracht op tafel. Daarin staat dat de makelaar het recht heeft courtage te berekenen als er een huis wordt aangekocht dat bij één van zijn collega's in de verkoop staat. Als er in een plaats een vijftal kantoren zich verenigd heeft in zo'n beurs, is de kans groot dat de keuze valt op een pand van een collega. Zeker hier in het Gooi, waar ongeveer tachtig kantoren ver enigd zijn in een beurs. De koper hapt toe en betaalt courtage. Zo gaat het bij het leeuwendeel van de transacties. Bij ons hoeft de koper zich daar geen zorgen over te maken. Ons systeem is zeker niet uniek, want in vrijwel heel Amerika wordt het met succes gehan teerd'. De heer Peters vertelt verder dat het door de Nederlandse Bond van Make laars gehanteerde systeem een aantal 5 nare bijverschijnselen heeft. 'De ma kelaar zal een koper namelijk bij voor- keur een huis verkopen van een colle- ga. Hierdoor houdt hij zijn eigen huizen weer beschikbaar voor een collega- makelaar, die met een koper aan de hand een huis uit zijn portefeuille koopt. Door deze werkwijze doen de beurs-makelaars twee transacties, ter wijl er maar één nodig is zoals bij ons 1 systeem. In het beurs-systeem is het gevaar van belangenconflicten natuur lijk sterk aanwezig en hieruit komt een groot deel van het niet zo positieve imago voort, dat een makelaar met zich meesleept'. Openheid De Nederlandse Bond van Makelaars was zeker niet verrukt toen makelaar- dij Peters het oude systeem de rug toe- keerde en haar eigen gezicht bepaalde. 'Dat is logisch', zo reageert de heer Peters. 'Als het publiek duidelijk wordt dat hun systeem onjuist is, dan explo deert het. Het zou namelijk betekenen dat de kleine^ 'gelegenheidsmakelaar' gedoemd is te verdwijnen. Hij heeft immers zelf weinig huizen in zijn por- tefeuille en moet het hoofdzakelijk hebben van de kóper die töevallig bij hem binnenvalt. Zo'n ontwikkeling zou onplezierig zijn voor de bond, omdat het een aanzienlijk ledenverlies met f-i zich meebrengt. Toch hoop ik dat het huidige systeem zijn langste tijd gehad heeft. Het betekent meer openheid te- genover de consument. Die bepaalt in feite hoe lang het gegoochel met cour- tage nog gehandhaafd blijft'. Vooralsnog hebben slechts weinig ma kelaars de stap gezet om van het oude systeem los te komen. Makelaardij Peters vaart echter wél bij de ingesla- gen weg. De kopers waarderen het systeem en velen zijn weer terugge- komen, maar nu als verkoper. Reden genoeg voor de heer Peters om aan zijn eigen werkwijze vast te houden. 'Wij zullen ons profiel koste wat kost hand- haven'. Foto: Goos van der Wilt Tegemoetkomende aan het verzoek van één onzer regelmatige adverteer ders publiceren wij hieronder een arti kel uit „De Eekhoorn", van de hand van Anthon van der Neut, n.av. een interview met de heer J. Peters van het gelijknamige makelaarskantoor te Soest. Courtage. Volgens het woordenboek is 'make laarsloon' de beste vertaling van dit 'moeilijke woord'. Het gaat hier om een geldbedrag van enkele duizenden guldens dat door de verkoper van een huis aan de makelaar wordt betaald. Een goede zaak, want de makelaar doet veel moeite om voor de woning een geschikte koper te vinden. Nu is het echter in de meeste gevallen zo, dat óók de koper van een huis courtage betaalt aan de makelaar. Dit nu is minder terecht en dat is één van de redenen waarom de koper vaak teleur gesteld is, als hij merkt dat hij enkele duizenden guldens méér dan de koop som moet betalen. Ook makelaardij Peters in Soest han teerde tot voor vijf jaar dit vervelende systeem. Een systeem dat gehanteerd wordt door het overgrote deel van de ongeveer veertienhonderd makelaars die aangesloten zijn bij de Nederlandse Bond van Makelaars. Deze makelaars hebben zich meestal per gemeente ver enigd in een zogenaamde beurs. Makelaardij Peters is als eerste kan toor in Nederland afgestapt van dit systeem en het bevalt deze makelaar uitstekend. De Stichting Jazz in Amersfoort pre senteert zondag, 23 januari 1983 in het restaurant van Cultureel Centrum „De Flint", Coninckstraat 60 te Amersfoort het Velvet Swingtet! Het ontstaan van het Velvet Swingtet is te danken aan een muzikale ontmoe ting tijdens een jamsession in een Amersfoorts café op een regenachtige zondagmiddag in het najaar van 1978. De vier heren, die de vaste kern van het Velvet Swingtet vormen, kenden elkaar weliswaar een tiental jaren waarin zij deel uitmaakten van ver schillende New Orleans- en Dixieland- formaties, maar ontdekten op deze gedenkwaardige jamsession, dat ook jazz in de swing- en boptraditie een ge meenschappelijke interesse was. Sindsdien is het Velvet Swingtet een graag gezien gezelschap geworden op zeer uiteenlopende manifestaties, Vvan jazzfestivals, verenigingsfeesten, verkiezingsbijeenkomsten, parties en diners, tot winkélopëningen. De bezetting van het Velvet Swingtet is als volgt: Jaap van Berkum: trompet/alt en tenorsax. Raymond Spruyt: piano. DaanBijsterveld: drums. Willem Meijboom: contrabas. Het Velvet Swingtet treedt ook veel vuldig op met gastsolisten, zoals voka- liste Irene Allard, violist Guido Niel- sen en tenor-saxofonist Jaap Froentjes, welke laatste op 23 januari a.s. als gast- solist zal optreden. Aanvang 15.00 uur. Toegang 10,-, f 7,50 voor donateurs van de Stichting Jazz in Amersfoort. Kinderen tot 12 jaar onder geleide gratis toegang. Een medewerkster van een benzinesta tion aan de Smitsweg deed begin deze week bij de politie aangifte van de dief stal van een hoeveelheid benzine ter waarde van 50,-. Een- vrouw had de benzinetank van haar autó gevuld, maar was weggereden zonder af te re kenen. De politie stelt een onderzoek in. Ontevredenheid •Voorheen gebruikten wij ook dit cour tagesysteem waarbij zowel verkoper als koper een bedrag aan de makelaar betalen', aldus de heer John Peters. 'Dit beviel echter totaal niet, omdat veel van de kopers er problemen mee hadden. Zij bemerkten tot hun grote schrik dat ze niet alleen voor de koopsom moesten zorgen, maar ook nog eens een paar duizend gulden extra aan de makelaar moesten betalen. Dat werd als onterecht ervaren en dat is het ook. Naar mijn mening is het pure onzin om als koper van een huis courtage te betalen. De ontevreden heid van de kopers over deze regeling drukte bij ons een duidelijk stempel op de werksfeer. Na een interne vergadering zijn we vijf jaar geleden van het oude systeem afgestapt, zodat bij ons alleen de ver koper van een huis de courtage betaalt. Dit systeem is veel eerlijker. De koper waardeert het en het werkt uitstekend. Het is beslist niet zo dat nu de verkoper het gelag moet betalen in de vorm van meer courtage. De verkoper betaalt gewoon de wettelijk vastgestelde cour tage, die nu maximaal 1,75 procent van de verkoopsom mag zijn. De verkoper is dus niet duurder uit!'

Soester Courant | 1983 | | pagina 15