l/an Qosi&i ^vtocftafte ontwikkelt uw jfftn ïèff/_ ga r|Y?fc\liSM PvdA toont weinig geestdrift voor bouwplan Overhees 4 Fruitspecialist Jan Hilhorst voortaan elke vrijdag op de Van Weedestraat Gemeente overweegt maatregelen tegen caravanhandel Oprichters feliciteren gemeentebestuur met jubileum Kinderboerderij Franse stijlklokken <lf Stadhouder Excuses voor boze brief over Richelleweg STUDIEBEGELEIDERS M/V Kielenbal 1983 geslaagd FONDUE DANSANT QDeSoestef Vuineti Kursus "Hoe zegje watje denkt" in Soest Open dag Scholengemeen schap 'Kernland' alle films voor 4 uur's middags a-r^artrH-rg Plaats voor 179 ongesubsidieerde huizen Soesterbergs Belang INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING bij TIFFANY v. Weedestraat 52 - Soest DE GOEDKOPE BOEKENKELDER 3 Soester Courant van woensdag 19 januari 1983 3 alle foto's worden met de hand in eigen laboratorium op kleur gekorrigeerd. Met uitzondering van Raymond van Gelder (PvdA) reageerden de leden van de commissie Ruimtelijke Orde ning vorige week nogal enthousiast op het bouwplan voor 179 ongesubsidi eerde woningen in Overhees 4, uit te voeren in opdracht van het in Zeist gevestigde Pensioenfonds voor de Ge zondheid, Geestelijke en Maatschappe lijke Belangen (PGGM). Van Gelder vroeg zich af wat de volkshuisvestings aspecten bij dit plan zijn; in welke ma te de realisering ervan voorziet in de eigen woningbehoefte; wat de effecten zijn als niet-Soesters ook huizen zouden betrekken en wat er te verwachten valt met betrekking tot de bezetting van de vrijkomende woningen. Wethouder drs. G. Plomp (VVD) zei dat het College van B. en W. bij zijn standpunt blijft dat het plan financieel haalbaar is. Het marktonderzoek naar de behoefte aan deze woningen, die gemiddeld 145.000 gulden gaan kosten, is gedegen geweest. Naast Soest is nog een aantal gemeenten benaderd om van het aanbod van het PGGM gebruik te maken. De belangstelling is breder dan het aantal gemeenten (vier) dat tot nu toe is benaderd. Overigens zal het PGGM nog nadere informatie verstrek ken over hoe het precies met de financiële aspecten (toepassing van de nieuwe loonvaste hypotheekzit. Van Gelder had het plan met gemeng de gevoelens ontvangen. De huizen zijn bestemd voor inkomensgroepen tussen 35.000 en 40.000 gulden per jaar. Uit onderzoeken is gebleken dat slechts een klein aantal woningzoeken- Inbraak Bij een inbraak in een woning aan de Prins Bernhardlaan hebben de daders een antieke Friese klok, een jas een een versterker buitgemaakt. Het slachtoffer deed aangifte bij de politie, die al was gewaarschuwd door een in woner van Hilversum, die achter de ge sloten gordijnen licht had zien bran den. maar zeker wist dat de bewoner niet thuis kon zijn. Inbraak in sigarenzaak Bij een inbraak in.een sigarepza^k aan de Smitshof werd vorige" week' voor een bedrag van maar liefst f 9.370.- aan rookwaren meegenomen. alsmede voor een bedrag van ca. 5.000,- aan aanstekers. Bovendien werd ook een hoeveelheid kasgeld, ca. 300,-. buitge maakt. De daders verschaften zich toe gang tot het winkelpand door eerst de voordeur open te wrikken, waarna zij van binnenuit de achterdeur konden openen. den in Soest tot die categorie behoort. Hij vroeg zich af of dit dan wel het type woning is dat Soest op dit moment nodig heeft. Zo niet, wat voor effecten ontstaan er dan? Hij vond een aantal van 403 kandidaten voor 179 woningen aan de krappe kant. De PvdA-fractievoorzitter vroeg zich verder af wat er gebeurt met de wonin gen die niet aan Soesters verkocht zullen worden. Men moet gezien het kleine aantal kandidaten rekening houden met interesse van buiten. In ieder geval is het zo dat de huizen niet bestemd zijn voor de starters, maar voor doorstromers, ook van bui ten Soest. Dat vooruitzicht is mede een reden om nog geen ja tegen het plan te zeggen. De heer R. van Logten- stein (CDA) vond doorslaggevend dat voor ..redelijk lage" inkomensgroe- geen halt worden toegeroepen, vindt hij. Hij zei dat de huizen bestemd zijn voor „redelijke lage" inkomensgroe pen. Hij raadde het gemeentebestuur aan om het plan met grote spoed door te zetten, zodat zo spoedig mogelijk de bouw in Overhees 3 kan beginnen. De heer W. A. Blaauw (VVD) wees er op dat bij niet-uitvoeren van dit plan er geen bouw in Overhees is. „We kun nen nu mensen helpen." Hij meende dat het plan een goede kans biedt tot bevordering van de doorstroming. „Als we dit niet doen plegen we een misdaad ten opzichte van de andere mensen, die ook om een huis zitten te springen." De heer Blaauw drong aan op een snelle realisering, vooral ook omdat dit de gemeente tonnen rente verlies scheelt. Zijn fractiegenoot G. Beijen noemde de belangen voor Soest erg groot, om dat dit plan de woningbouwstroom op gang zal helpen. Dit plan is de basis voor de wèl gesubsidieerde bouw. „Als we dit niet aannemen, kunnen we misschien pas over jaren in Overhees UI en IV bouwen"zei hij. De heer J Blom (CDA) zei dat de bevolkingsopbouw van Soest zo is dat er relatief weinig middeninkomens zijn. Deze situatie zou door dit plan in gunstige zin kun nen worden beïnvloed, zodat er sprake is van een evenwichtsherstel. Wethouder Plomp vond dat Soest zeker de plicht heeft de door het PGGM aangeboden woningen te bouwen, te meer omdat het rijk gezien de financiële problemen waarmee het worstelt min der contingenten toewijst, een aantal dat zelfs nog verder zou kunnen dalen. ,,Ik denk dat u er gezien de woning nood in Soest goed aan zou doen deze huizen te laten bouwen", aldus de wet houder. In een brief aan het gemeentebestuur heeft het bestuur van de vereniging Soesterbergs Belang excuses aangebo den aan het gemeentebestuur voor de slechte 'toon' van de brief die het des tijds verzond over de kwestie-Richelle- weg. Het bestuur verontschuldigt zich door op te merken dat de brief door tijdnood niet voldoende was gecor rigeerd. De vereniging heeft zich van het begin af verzet tegen de aanleg van de afslag Richelleweg-Rijksweg A 28. Mede daar door besloot de gemeenteraad in eerste instantie, met twaalf, tegen veertien stemmen, de aanleg van de afslag af te wijzen^, Doordat rijkswaterstaat tegen deze afwijzing in beroep ging. werd de kwestie opnieuw behandeld, eerst in de commissie voor de beroepschriften die een positief afvies uitbracht, daarna in de gemeenteraad. Deze ging in tweede instantie overstag door de aanleg als nog toe te staan. Omdat Soesterbergs Belang dit wilde voorkomen, schreef het bestuur een brief aan het gemeentebestuur, waarin onder meer stond: 'Het is onbegrijpelijk dat de Soester gemeenteraad met het col lege van burgemeester en wethouders voorop, een deel van de gemeente, het dorp Soesterberg, tot de dood veroor deelt. Dat de in eerste instantie vrijge- sprokene door de officier van justitie alsnog voor de rechtbank wordt ge sleept." Het bestuur van Soesterbergs Belang betreurt de emotionaliteit met name de passage die verre van zakelijk wa ren. Tot die conclusie kwam het bestuur echter pas nadat de brief al was verstuurd. Het biedt het ge meentebestuur dan ook 'welge meende excuses' aan voor de naar zijn mening slechte 'toon' van de brief, in het bijzonder waar deze afwijkt van het zakelijke. Tenslotte wijst het bestuur van de ver eniging Soesterbergs Belang erop. dat het streeft naar een open en eerlijk ge sprek met het gemeentebestuur. Ons instituut houdt zich bezig met het begeleiden van scholieren bij hun studiemoeilijkheden. Voor onze verstigingen te Soest, Amersfoort en Hilversum roepen wij op; Zij zullen op part-time basis ons begeleidersteam komen versterken. Wij vragen: Vooropleiding VWO; representatief voorkomen: goede contactuele eigenschappen. Wij bieden: hohorepng i.o.m. de te verrichten werkzaamheden; leuk en afwisselend werk; prettige werksfeer Informatie en sollicitatie: bel 02155-17089 (vragen naar Hr. Meiners) Foto: Goos van der Wilt De Soester fruitspecialist Jan Hilhorst, onder veel Soesters bekend van zijn standplaats op de donderdagse markt aan de Weegbreestraat, heeft zich van een plaats op de Van Weedestraat ver zekerd. "Elke vrijdag is hij met vers fruit present op de hoek van Weede- straat/Lindenlaan. Zijn echtgenote en hii zoveel mogelijk af. Overigens troffen zij het j.1. vrijdag niet. De eerste dag aan de Van Weedestraat was het weer allerbelabberdst. "Maar daardoor laten we ons niet uit het veld slaan," aldus Jan Hilhorst. Die eerste dag heeft hij trouwens niet te klagen gehad <over belangstelling van het publiek, ondanks het barre weer. Hij ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. Afgelopen zaterdag organiseerde kar- navalsvereniging de Narre Knollen haar Kielenbal, de jaarlijkse "ge nerale repetie" voor het grote Karna val dat dit jaar zal plaatsvinden van 11 tot en met 14 februari. Voor dit Kielen bal waren de Narre Knollen terugge keerd op het "oude nest," het Soester Natuurbad. Vanaf half negen verzorgde het orkest Kameleon, de begeleidingsband van Andrè Moss, het muzikaal gedeelte van de avond. Toen om half tien de zaal al goed gevuld was maakte Prins Pieter I zijn opwachting. Voorafgegaan door z'n hofkapel, dansgarde en Raad van Elf- maakte hij voor de tweede maal voor eigen publiek z'n entree. Na een korte toespraak liet hij vervolgens z'n gasten op deze avond, Prins Leo XVIII en Gevolg van de Erwtenschieters uit Bussum. binnenkomen. Na een klein officieel gedeelte gingen beide prinsen voor in een polonaise, waarna de avond uitgroeide tot een oergezellige karna- valshappening, die de ruim 200 bezoe kers van deze avond ongetwijfeld heeft "opgewarmd" voor het grote gebeuren van half februari. Prins Pieter I verwelkomt z'n gast, Prins Leo XVIII van de Erwtenschie ters uit Bussum Foto: Goos van der Wilt Iedere zaterdagavond in januari en lebruari een originele Oostenrijkse Huteavond. Heerlijk ontspannen dansen en dineren in Oostenrijkse omgeving 30.- p.p. onbeperkt. .SOESTERBERQSESTRAAT 18®. SOESTDUINEN. 021S5-12739. "-•JH OP - Het gemeentebestuur stelt momenteel een onderzoek in naar de vraag of de handel in tweedehands caravans, die zich heeft gevestigd op het braaklig gende terrein van voorheen Meubidick aan de Rademakerstraat in Soester berg, er kan blijven of niet. Wethou der drs. G. Plomp (VVD) deelde dit vorige week de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening mee. In een gesprek is komen vast te staan dat de eigenaar van het terrein nog geen huurcontract heeft gesloten met de gebruikers, die er inmiddels zo'n 25 caravans hebben geplaatst. Over de huisvesting van de caravanhandel bestaat nog geen duidelijkheid. Wel is er gezegd, aldus de heer Plomp, dat er geen permanent gebouw zal wor den neergezet. Momenteel is één cara van in gebruik als kantoor. Het gemeentebestuur gaat pu bekij kend de jcaravarihandel óp deze plaats gevestigd kan en mag zijn. Dit ge beurt aan de hand van de Algemene Verordening Soest (AVD); de veror dening op de kampeerplaatsen en kam peermiddelen; het uitbreidingsplan dat de bestemming regelt van gron den ten zuiden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort, en het in juni 1982 voor het gebied genomen voorbereidingsbe- sluit. „We hebben al wel een voorlo pige conclusie getrokken, maar die moet nog intern bekeken worden", al dus de wethouder. Hij wees de commissieleden erop dat opslag op het terrein is verboden. Er is geen ontheffing verleend, noch aan gevraagd. De procedure tot het ver wijderen van de caravans van het ter rein begint met een aanschrijving daartoe. Daarna moet worden overwogen waar om geen ontheffing, kan worden ver leend. Verder moet vaststaan dat het uiterlijk aanzien van de gemeente op ontoelaatbare wijze wordt geschaad, terwijl daaraan door het stellen van voorwaarden niet tegemoet te komen is. Dit wat betreft de bepalingen in de AVS. Met betrekking tot de verordening op de kampeerplaatsen en kampeer middelen ligt de situatie anders. Het op grond van deze verordening ver lenen van vrijstelling geeft problemen en zou slechts voor één kampeermid del gelden. Optreden op grond van het uitbreidingsplan en/of het voorberei- dingsbesluit is nog minder eenvoudig, aldus de wethouder. Hij zegde de com missie toe dat hij haar van de ontwik kelingen op de hoogte zal houden. De ongerustheid over het lot van de Kinderboerderij heeft een aantal van de oprichters van "De Vrije Teugel" ertoe bewogen zich dezer dagen op hun beurt tot het gemeentebestuur van Soest te wenden. Zij doen dat met een klein oranje boekje, versierd met een rode strik, met het veelzeggende op schrift "12'/2 jaar Kinderboerderij. "Het boekje heeft als motto een regel uit de statuten van de Kinderboerderij, zoals die 12% jaar geleden werden ge- toenemende verstedelijking in Neder land de noodzaak oproept voorzie ningen te treffen voor kinderen, die hen in staat stellen in een natuurlijke omgeving op een recreatieve wijze hun creatieve zin te ontwikkelen. Het boekje bevat verder een aantal foto's en knipsels uit kranten van des tijds, waarin vooral de betrokkenheid van koningin Beatrix en prins Claus, en die van de gemeente Soest in haar totaliteit, tot uitdrukking komen. Ver der bevat het brieven van kinderen aan de koningin en aan het gemeente bestuur van Soest. In een begeleidende brief schrijven de oprichters: Geacht gemeentebestuur, wanneer over enkele dagen uw gemeen te zich mag verheugen in het bezit van een jubilerende kinderboerderij wil len wij u als oprichters van De Vrije Teugel van harte gelukwensen met dit unieke jeugdwerk, dat door u zo lang gestimuleerd en in stand gehouden is. Daarbij spreken wij de hoop uit dat u de donkere wolken die boven dit stukje natuurgebied zijn samengepakt, weet te doorbreken met uw voorstellen en plannen, zodat er weer zon kan schij nen boven de duizenden kinderen die hier jaarlijks kijkend en spelend ge vormd worden. Met de meeste hoogachting, namens de mede-oprichters, w.g. Emmy Joosten-Eerdmans, oud-secr. G. Huijgen-Haring, oud-voorz. H. D. Huijgen, oud-penningm. H. J. Schneider P. H. Walter W. v.d. Schoot-Sijbolts Meer dan 2000 vxuboeken in prijs verlaagd in van boekhandel Van Weedestraat/ .Stadhouderslaan Wij kopen uw oude boeken bel eerst 17699 Gebruikersraad 'De Borg' Op maandag 24 januari a.s. vindt de vergadering van de Gebruikersraad van De Borg plaats. Dat gebeurt uiter aard in De Borg, om 20.00 uur. In deze vergadering zal de Gebruikers raad twee bestuursleden voor het Stichtingsbestuur van De Borg benoe men, t.w. één lid uit de permanente huurders en één lid uit de incidentele huurders. Zij zullen dan samen met de drie door de gemeente Soest benoemde bestuursleden het nieuwe Stichtingsbe stuur gaan vormen. De vergadering is openbaar. Openlijke geweldpleging Zaterdagavond ontving de politie van de Hockeyvereniging een melding dat vier jongelui een feestavond trachtten te verstoren. Toen hen het verblijf in de kantine werd verboden vernielden zij drie ruiten van de toegangsdeur. Later op de avond hieldde de politie, telefo nisch gewaarschuwd, vier jongelui aan die met de auto van de vader van een van hen op de Energieweg stonden, waar zij "de wagen onderzochten." De jongelui werden aanvankelijk niet aan gehouden. maar later toch op het bu reau ontboden om na te gaan of zij iets rnet de vernieling bij de hockeyclub te maken hadden. Dat bekenden zij. Het ging om een 16-jarige en drie 17-jarige jongelui uit Soest, die overigens al eens vaker van zich hadden doen spreken. Insluiping Een bewoner van de Dorrestienweg deed bij de politie aangifte van dief stal van een radio-cassetterecorder en een bedrag van 110,-. Een en ander was uit de keuken van de woning weg genomen. terwijl de bewoners in de huiskamer verbleven. Aanrander gepakt op roep om aangiften Na een telefonische melding, dat op de Birkstraat een meisje was aangerand door een jongeman die in het bezit was van een racefiets, trof de gealarmeer de politie bij het NS-station Soest-Zuid een fiets aan. die voldeed aan de opge geven kenmerken. In de buurt ontdekte zij een 21-jarige Soester. die toegaf de bezitter van het rijwiel te zijn. Nader aan de tand gevoeld bekende hij de aanranding op de Birkstraat, terwijl hij bovendien toegaf op de Dalweg. de Parklaan en de Molenstraat vrouwen te hebben aangerand. Van al deze ge vallen was bij de politie ook aangifte gedaan. Bij verder verhoor bekende de jonge man in totaal maar liefst 57 aanrandin gen. die hij in ruim een jaar tijd heeft gepleegd in Soest. Amersfoort, Leus den en Baarn. In al deze gevallen had hij vanaf de fiets "geopereerd." Aan vankelijk trok de jongeman zijn beken tenissen in. maar later gaf-hij ze alsnog toe. De politie verzoekt eventuele .slachtoffers van aanranding zich alsnog te melden. In veel gevallen wordt namelijk geen aangifte gedaan, waardoor het voor de politie erg moei lijk is om de bekentenissen op hun waarheidsgehalte te onderzoeken. Op 2 februari a.s. start er weer een kur sus "Hoe zeg je wat je denkt." De vorige kursus is in december '82 afgerond. Een aantal vrouwen, die de vorige kur sus doorlopen hebben, willen zich opnieuw opgeven. Zij hebben goede er varingen opgedaan. In de kursus wordt geoefend in "opko men voor zichzelf", in het ontdekken van wat men precies voelt, vindt en wil. Hier bij is het belangrijk niet te blijven ste ken in "praten,over," maar steeds te zoeken naar konkrete stappen die vrouwen kunnen ondernemen. Iedere deelneemster komt aan bod met dingen die zij moeilijk vindt. Doordat er dingen zijn die herkenbaar voor veel vrouwen zijn, kan men er samen aan wer ken en manieren bedenken, waardoor men er verder mee komt. In de kursus wordt met "kontrakten" gewerkt. Zo'n kontrakt wordt door de deelneemster opgesteld. Een kontrakt wil zeggen dat een deelneemster zelf kiest wat voor haarzelf moeilijk is om mee om te gaan. Met ondersteuning van m- andere deelneemsters en bege leidsters probeert een ieder gedurende de kursus een kontrakt uit te werken. De kursus duurt 12 ochtenden en begint met een kennismaking met elkaar en met de manier van werken. De eerste keer komt dan ook ter sprake wat men wil veranderen voor zichzelf, vooral aan wilt werken. De kursus wordt begeleid door twee leidsters die de kadertraining voor de "Hoe zeg je wat je denkt"-kursus ge volgd hebben. Ook hebben de leidsters vaker met groepen gewerkt. De kursus start op woensdagmorgen 2 februari a.s. in "de Open Hof." De tij den zijn van 9.15 tot 11.15 uur. De kosten van 12 bijeenkomsten zijn 50.- Opvang voor kinderen is aanwezig. Vrouwen die belangstelling hebben en meer informatie willen kunnen zich wenden tot onderstaande adressen Toos Slagt, Koninginnelaan 113c, tel. 17641 en Marijke de la Mar, v. Goyen- laan 135, tel. 10084. Met het oog op de komende tijd, waarin bijna alle zesde-klassers van de basis scholen moeten bepalen welke vorm van onderwijs zij gaan volgen, vindt donderdag 27 januari a.s. de traditio nele "informatiedag" c.q. "open dag" van de Scholengemeenschap "Eem- land" plaats. Beide gebouwen in Soest, Soesterengweg 15 en Talmalaan 42, staan overdag speciaal open voor alle leerlingen uit Soest, Baarn en om geving van de zesde klassen van de ba sisscholen met hun leerkrachten. s' Avonds is er eveneens gelegenheid voor de ouders van deze leerlingen en andere belangstellenden de school te bezoeken. De openingstijden zijn 's morgens van 9.00 - 12.00 uur, 's mid dags van 13.30 -16.00 uur, 's avonds van 19.00 - 21.00 uur. Scholengemeenschap "Eemland" is een school voor lager beroepsonder wijs. Het eerste en Het tweede leerjaar zijn algemeen vormend, waarbij veel aandacht aan de creatieve vakken be steed wordt. In deze leerjaren zitten de jongens en de meisjes bij elkaar In de klas. Aan het eind van het tweede leerjaar kan de leerling! e) een keuze maken uit vele mogelijkheden. De L.T.O.-afdeling heeft drie vakrich tingen: mechanische techniek, bouw techniek en motorvoertuigentechniek. De L.H.N.O.-afdeling heeft als moge lijkheden: verzorgende beroepen, ver kooppraktijk en vrije afstudeer richting. Alle leerlingen, jongens en meisjes, hebben dus de keuze uit zes richtingen. Bovendien kan men in beide afdelingen nog kiezen voor verschillende niveaus A-, B- en C-niveau. De schooldekanen geven advies aan de ouders en leerlingen om te bevorderen dat er een zo goed mogelijke keuze wordt gedaan. Volgende week donderdag, 27 januari, probeert de school zich zo goed moge lijk te presenteren. Hiertoe wordt in elk geval een overzicht gegeven van wat er zoal gedaan wordt. Ook zullen de leerlingen bezig zijn aan werkstuk ken of andere opdrachten. De bezoeker kan een goed beeld krijgen van de acti viteiten in een school voor beroepson derwijs. In de hal van het hoofdgebouw van de school aan de Soesterengweg wordt een informatiestand geplaatst, waar u met al uw vragen terecht kunt. Vak technische zaken kan men ook aan de in hun lokaal aanwezige leerkrachten vragen. Het is alleszins de moeite waard om op 27 januari een bezoek aan de Scholengemeenschap "Eemland" te brengen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3