Massale huldiging voor dokter en mevrouw Kuipers IMKEH I ffbazthuigen Drukke receptie voor 25 jarig Sursum Corda VAARDERHOOGT 20 STUKS 1491, TAXI KLOMP 12984 Agrarisch onderwijs - de 'Groene' school trekt veel belangstelling (Duclebwefó (foed in cMebl Bloemenschikken, een fijne bezigheid Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Kweepeer of Mispel, terug van weggeweest Honderden in de rij voor 'langste spreekuur' Bezuinigen Nieuwe "Oude Enghe" Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte TEL. Autobanden stukgesne den Poppenhuis gestolen O voor 11 Soester Courant van woensdag 26 januari 1983 11 Foto: Goos van der Wilt oorbehouden. De receptie ter gelegenheid van het 25-- jarig artsenjubileum van dokter en mevrouw Kuipers is zaterdagmiddag j.l. uitgelopen op een werkelijk mas- sale huldiging. Een onafzienbare rij van vooral patiënten strekte zich tot buiten de deuren van 'Darthuizen' uit. Het duurde in veel gevallen bijna een uur voordat men het jubilerende dok tersechtpaar dicht genoeg benaderd was om gelukwensen aan te bieden: wel een bewijs dat dokter Kuipers en zijn echtgenote zich in een enorme po pulariteit mogen verheugen. Dat was overigens niet alleen gebleken uit de grootse opkomst. Namens het patiëntencomité dat de receptie had voorbereid kon de heer J. J. Bade de I feestgangers mededelen dat de giften die in de voorafgaande weken waren ingezameld voldoende waren om het doktersechtpaar niet alleen de receptie en het cadeau een dorpsgezicht van de Groningse schilder Henk Helmantel), maar ook nog een reis aan te bieden. De enorme stoet van gelukswensenden j werd een paar keer onderbroken voor een aantal sprekers. De eerste daar van was dr. C. H. Willemse, genees- heer-directeur van Zonnegloren, die zijn erkentelijkheid voor de uitsteken de samenwerking met dokter Kuipers onder woorden bracht. Hij sprak waar- j derende woorden voor het feit dat dok- j ter Kuipers zijn huisartsenpraktijk al tijd trouw is gebleven, al had hij ook gemakkelijk in een andere tak van de gezondheidszorg kunnen overstappen. "Dokter Kuipers heeft als een van de eersten begrepen hoe belangrijk de wisselwerking tussen de eerste-lijns gezondheidszorg en het ziekenhuis is. Wij hopen dat hij nog lang voor zijn pa tiënten wordt behouden. "Nog nooit hebt u zo'n druk spreekuur gehouden." merkte de heer Bade op. "Wij zijn buitengewoon blij dat u hier in Soest woont en werkt, en hopen dat u dat nog tot in lengte van jaren mag blij ven doen." De heer Bade kenschetste dokter Kuipers als een zeer geliefd arts. die niet alleen heel goed kan luis teren maar ook grote zorgvuldigheid betracht in de omgang met zijn patiën ten. Bij het overhandigen van het schil derij. waarin de kunstenaar Helmantel "aansluiting zoekt bij de beste tradi ties uit het verleden." merkte de heer Bade op dat deze zin ook heel typerend is voor dokter en mevrouw Kuipers, die hij omschreef als cultuurgevoelige mensen. Dokter Kuipers'zelf noemde het "geen enkele verdienste" dat hij en zijn echt genote zo in het middelpunt van de be langstelling stonden, iets waartegen, zo zei hij. zij beiden nogal hadden opge zien. Toch noemde hij de receptie boven alle verwachting. "Mij is teveel eer geworden, maar ik vond het wel erg fijn "haalde hij de woorden van ex- minister president van Agt instem mend aan. Mevrouw Kuipers bedankte op haar beurt de leden van het comité met een fraai boeket. Ook dokter B. Nicolas sprak de jubi larissen toe. Hij deed dat namens de gezamelijke Soester huisartsen in een humoristische toespraak, waarin hij een adequate beschrijving gaf van de manier waarop dokter Kuipers soms over zijn brilletje kijkt, enzijn patiën ten. na het aanhoren van het uiteen zettingen. soms toevoegt: "En wat denk je er zelf van?" Hij beschreef Wethouder drs. J. Th. Oudemans feli citeert dokter en mevrouw Kuipers tij dens de receptie ter gelegenheid van hun 25-jarig artsenjubileum in 'Dart- huizen' uit naam van het gemeentebe stuur van Soest. dokter Kuipers als een man met een uititpkpnd gevoel voor het hanteren van oude waarden en roemde zijn loyaliteit, zowel naar zijn patiënten toe als naar zijn collega's, zowel "in- als extramuraal." Dokter Nicolas meende dat de jubi lerende arts het verdiende dat er in Soest een straat naar hem werd ge noemd ("een soort tweede F.C. Kui perstraat"), al vond hij dat iemand pas écht een goede dokter was als er een ziekte naar hem werd genoemd. "En dat je heel bedachtzaam bent is tegen woordig ook aan je bouw te zien!" voegde hij dokter Kuipers ten slotte plagend toe. Tenslotte roemde dokter Nicolas de kookkunst van mevrouw Kuipers, die hij een toepasselijk ca deau aanbood. Het lager agrarisch onderwijs omvat scholen voor tuinbouw-, landbouw- en bosbouwonderwijs. Vroeger leek deze vorm van onderwijs alleen bestemd te zijn voor kinderen van tuinders en boe ren, maar dat is in de laatste vijftien jaar wel sterk veranderd. Heel veel jongens en meisjes uit niet-agrarische gezinnen gaan naar een agrarische school. Wanneer een jongen of meisje een dui delijke belangstelling heeft vor de na tuur. voor alles wat leeft - groeit en bloeit, dan kan zo'n agrarische school een leuke voorbereiding zijn op een be roep in de "groene sector." De agrarische school is derhalve een school, die voorbereidt op een beroep. Op de ene agrarische school zal men dat doen via de dierenhouderij en plan tenteelt en vooral een algemene op leiding geven, op een andere agra rische school onderscheiden we duide lijk teeltrichtingen, waarmee de school een doelbewuste keuze bij de leerling probeert wakker te maken. In beide agrarische schooltypen pro beert men vóór alles door middel van "het doen," door de praktijk vakken dus, de motivatie van de leerlingen te stimuleren. De tuinbouwschool in N aarden kent de teeltrichtingen: bloementeelt, bloem- sierkunst en aanleg en onderhoud van tuinen. Aan deze school is ook een afde ling voor individueel onderwijs verbon den, die speciaal bedoeld is voor theo retisch zwak begaafde leerlingen die moeite hebben om het gewone pro gramma te volgen. Ook zijn aan deze school leerlingstelsels voor bloemsier- kunst en de hoveniersvakopleiding ver bonden. Geïnteresseerden kunnen bij de School voor Bloemsierkunt en Tuinarchitec tuur, Prinses Marijkehof 40, 1411 CN Naarden (telefoon no. 02159-43680) een overzicht van de diverse studiemoge lijkheden op dit gebied aanvragen. door Arie Wandelaar (n een tijd, lang geleden, dat Arie nog Haagse lucht hapte, werd hij eens uit genodigd voor een receptie teneinde er kennis te maken met het nieuwe col lege van B en W. Denk over zo'n uitno diging niet te geringschattend, want de regenten van het grootste dorp van Eu ropa selecteren op een weegschaaltje. Arie, als vertegenwoordiger van een Haagse sportorganisatie, in 't pak naar de plaats waar de handen zouden wor den geschud. Ter plekke trof hij een lange rij wachtende genodigden aan, die door zeer deftig uitziende bodes van een hoeveelheid drank werden voor zien waarmee een kastelein, die op Nieuwjaarsdag zijn klanten de eerste gratis consumptie verstrekt, niet graag zou willen ruilen. Terzake. De verstrekte hoeveelheid vloeibare ver snaperingen maakte het lange wachten tot een met plezier te dragen last, te meer daar de conversatie vrolijker en vooral openhartiger werd. Een mens beluistert dan wel eens zaken, die niet in de eerste plaats voor hem bestemd zijn, maar waarvan altijd iets blijft hangen. Dat overkwam ook Arie. Een van de receptiegangers in zijn omge ving informeerde, waarschijnlijk door een met drank ingegeven zorg, hoe veel burgers het college van B en W in Den Haag op dat moment te besturen had. Door het geroezemoes ontging Arie het juiste aantal. Het moeten er veel geweest zijn, want de vragenstel ler concludeerde niet ten onrechte dat zo een volksverzameling een grote zorg en verantwoordelijkheid voor 't college van B en W moest zijn. De burge meester liet er nog een inglijden en sprak sober: "Inderdaad is een derge lijke grote bevolkingsgroep voor ons College een grote zorg, maar eerlijk gezegd geloof ik dat wij dat voor hen ook zijn." Het laatste deel van deze op merkelijke uitspraak is voor Arie aan leiding met dit waar gebeurde verhaal bij u binnen te komen. Dat heeft met 't volgende te maken. Tijdens Arie's ver blijf in het ziekenhuis heeft hij met ver bijstering en verbazing de krantenbe richten gevolgd die verslag deden over de bezuinigingsdrift die in Soest had toegeslagen. Dat daaraan niet viel te ontkomen was in de loop der jaren een onvoorspelbare zaak ge worden. Boven je stand leven doe je nu eenmaal niet ongestraft. Afgaande op de wijze waarmee het rode potlood werd gebruikt doet velen met Arie vre zen dat het verdere voortbestaan van grote en kleine verenigingen, die op re creatief en cultureel gebied Soest in vrije tijd leefbaar maakten, op de tocht komt te staan. Inleveren, het is een noodzakelijk kwaad, maar dat je er dientengevolge door zal sneuvelen is voor vele burgers van dit dorp onaan vaardbaar. Het is een beleid waardoor het Soester College van B en W voor talrijke ingezetenen een grote zorg ge worden is. Wie de doelstellingen, voor nemens, plannen en beloften, vastge legd in partijprogramma's die ons voor de gemeenteraadsverkiezingen ter in zage werden gegeven er op naleest (de Soester Courant van 19 mei '82 geeft daar een weergave van) kan jammer genoeg tot slechts één conclusie ko men: "Niemand in politiek Soest heeft wat de sectoren sport en welzijn betreft de bui zien hangen, of men heeft de stemgerechtigde burger in het stem hokje een fopspeen voorgehouden. IJlt welk van de twee mogelijkheden men ook kiest: over de geloofwaardigheid van een groot aantal politieke partijen zal men uitglijden. Vrijdagavond j.l. hebben de heer en mevrouw Henneberke, eigenaren van taveerne De Oude Enghe, gevestigd op de hoek van de Middelwijkstraat en de Molenstraat, afgerekend met een aan tal onaangename geruchten. Uit de serie mogelijkheden waaruit ze konden kiezen waren de fabeltjes dat hun kwa litatief uitstekende horecabedrijf fail liet zou zijn en de bouw van een nieuw Soester sexhuis 't hardnekkigst. Dege nen die deze berichtgeving meenden te moeten verspreiden hebben er niet lang plezier van gehad. Het fraaie karakteristieke pand staat steviger dan ooit op de benen, en dat mocht ie dereen vrijdagavond j.l. komen be kijken. Tijdens de feestelijke receptie ontmoette het echtpaar Wandelaar vele oude bekenden. Prins Carnaval was er incognito en ook de veel gelezen Hannes v.d. Nengh en zijn "Pieternel" kwamen op het sukses van de nieuwe onderneming het glas heffen. Want al is de Oude Enghe dan ook niet onder de last van de jaren bezweken, er moesten wel wat veranderingen plaatsvinden om dit gastvrije huis overeind te hou den. Daarvoor gingen de Henneberke's een samenwerkingsverband aan met Ryer Schaatsbergen. de vroegere ei genaar van bar-restaurant Het Luykje. Laatstgenoemde ontpopte zich als een talentvol architect en renoveerde met vele medewerkers van boven tot onder het gehele etablissement. Wat de sfeer betreft is alles bij het oude gebleven, slechts in zakelijk opzicht wordt een andere koers gevaren. Het duo Henne- berke-Schaatsbergen heeft het accent naar het café en bargebeuren verlegd. De aankleding van de zaak is daarvoor aangepast en oogstte tijdens de openingsavond de oprechte bewon dering van vele honderden bezoekers. Dat het niet verloren gaan van de ta veerne op prijs werd gesteld bleek uit de tientallen bloemstukken en geschen ken die de ondernemers van De Oude Enghe "nieuwe stijl" in ontvangst mochten nemen. Nog in een ander op zicht is er in De Oude Enghe iets ver anderd. Het vertrouwde gezicht van gastvrouwe mevr. Henneberke zult u er niet meer terugzien. Zij is de zes kruisjes gepasseerd en gaat 't wat kal mer aan doen. Voor de rest blijft alles in de nieuwe Oude Enghe bij 't oude: goed van kwaliteit - betaalbaar en vooral gezellig. Dagelijks vanaf 17.00 uur kunt u aan de stamtafel en aan de bar plaatsnemen. Zonder enig voorbe houd luidt het advies van de familie Wandelaar: Doen Arie Wandelaar Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. Botsing onder invloed Een 30-jarige automobilist uit Soest raakte vorige week de macht over het stuur kwijt toen hij 's avonds over de Eigendomweg reed. Hij schrok door nog onbekende oorzaak en schoot dwars de weg over, waarbij hij tegen een boom tot stilstand kwam. Een om stander verklaarde later dat hij het vege lijf had weten te redden door achter een boom te gaan staan. De be stuurder moest de bloedproef onder gaan, waarbij bleek dat hij onder in vloed van alcohol was. Met snijwonden en een hersenschudding werd hij per ambulance naar Zonnegloren overge bracht. Een 20-jarige Soester deed bij de poli tie in het weekeinde aangifte van de vernieling van twee banden van zijn auto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Varenstraat. De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen SBOV start weer met een nieuwe cursus bloemenschik ken in Soest in de IVO Mavo, Va leriaanstraat 167a. Aanvang: woens dag 16 maart 1983. Bloemenschikken is plezier voor iedereen die van bloemen houdt. Vroeger kocht men vaak bloemen om alleen de vaas te vullen. Gelukkig denken veel men sen hier vandaag anders over. Kennis van de regels helpt de fantasie en crea tiviteit bij het bloemenschikken en bepa len het verschil tussen de vaas vullen en prachtig bloemwerk. De cursus bloemenschikken wordt door een ervaren en bevoegde leer kracht gegeven. Iedere les begint met een uitgebreide demonstratie waarbij verhouding, kleur en lijnenspel wordt aangegeven en de technieken worden besproken. Op deze wijze leert u eerst de grondbeginselen. Bij het bloemen schikken zijn er namelijk bepaalde re gels die u moet weten. Pas als u die re gels beheerst, kunt u uw fantasie beter toepassen. Het is niet alleen het plezier van de lesavond, wat deze cursus bloemenschikken biedt. De bloemen, het materiaal alsmede een cursusboekje worden tijdens de les uitgereikt. Men neemt via iedere les een fraai bloem stuk mee naar huis, waarvan uw ken nissen, familie en vrienden zeker zullen genieten. En weet u een leuker, origineler cadeautje voor uw vrienden te bedenken dan een eigengemaakt bloemstuk? Nadere informatie over de volledig verzorgde cursus bloemenschikken kunt u inwinnen bij de Stichting, tel: 01717-2010. Ook kunt u een brief of briefkaat sturen naar SBOV, Sir Wins- ton Churchillweg 2, 2251 CX Voorscho ten. Foto: Goos van der Wilt Als de drukte op de receptie die het be stuur van de christelijke koorverenig ing Sursum Corda ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan hield een voor proefje is van het bezoek aan het jubi leumconcert dat zaterdag in de Ju- lianakerk wordt gehouden, zingt het koor voor een "volle-bak." Het was erg druk op de gezellige receptie, die na mens het gemeentebestuur werd be zocht door cultuur-wethouder Frans Kingma. Er werden geen toespraken gehouden. Het handschudden werd alleen onderbroken door het oud-lid mevrouw B. van der Horst-van der Pol uit Elle- com. Zij droeg een zelfgeschreven ge dicht voor ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van Sursum Corda. Onder de bezoekers waren oud-wethou der D. Hoekstra; veel plaatselijke pre dikanten; afgevaardigden van (kerk)- koren, en oud-leden. Het bestuur, bestaande uit voorzitter A. Oudenbroek; mevrouw S. J. dèn Ou- den-Kornelis. secretaris; H. van Ginkel, tweede voorzitter en bibliothe caris; mevrouw L. W. Bos-Brons. twee de secretaris; mevrouw J. van 't Land- Hulsbos, penningmeester, mevrouw H. J. van der Horst-Houtappels, tweede penningmeester, en mevrouw J. Bak- ker-Hogeveen, algemeen-adjunct, als mede dirigent L. J. Meijer, kreeg naast gelukwensen ook tal van cadeaus aan geboden. Op zaterdag 29 januari geeft Sursum Corda de jubileumuitvoering, om acht uur in de Julianakerk aan de Juliana- laan. De algehele leiding heeft dirigent L. J. Meijer. Dirigent L. J. Meijer van Sursum Cor da neemt de gelukwensen van één van de vele bezoeksters in ontvangst tij dens de receptie in de Emmakerk. 'Sursum Corda' bij EO- radio De Evangelische Omroep organiseert voor opnamen van het radio-program ma "Laat ons de rustdag wijden" een groot aantal avonden in het gehele land. Het programma is iedere zater dagavond op Hilversum 2 te beluis teren. Eén van deze avonden wordt gehouden op donderdag 3 februari a.s. in de Ned. Herv. 'Tchthuskerk," Albert Cuyplaan 2, Soest. Medewerkenden aan deze avond zijn ds. J. H. Gijsbertsen. dr. J. C. Maris en de Christelijke Koorver eniging "Sursum Corda," onder lei ding van L. J. Meijer. De orgelbege leiding is in handen van Jan van der Velde. De avond begint om 20.00 uur en de toe gang ls vrij. De kerk is open vanaf 19.30 uur. Er is een boekentafel aanwezig. Iedereen is van harte welkom. D'r ben op Soest voak vaan die zoake goande, die zo lekker laang kenne dure en woarvaan je el ke week wel un oaflevering kaan schrieve. Vaandoag de daag kaajje b.v. an de gaang blieve met: 't Pliesiebero, de Richel- leweg, Egghermonde, bezuni- ge en noeng kuwwe weer un heu- le tied veuruut met de Vrieje Teugel. Ik hettut aaltied wel un oardige noam evongde, hie paast goed bie deuze tied. De jongeluu hebbe veul vrieje tied en ok veul geld. As ter in- eleverd mot worre, daan baarst ter un gejaammer los, moar d'r vliegt met ouwejoar wel veur miljoene geknaal de lucht in. D'r ben winkels woar ze voak veur hongderd guldes en meer an knoape verkochte. Met aal die vrieje tied en aal daat geld verveelt de jeugd zich rot. Ajje vrogger uut de school kwaam, daan zaat je moeder op je te waachte met un koppie thee. Doamoa kojje goan speule ofhuuswaark moa- ke, net noardaajje oud waas. Teugeswoordig kaajje vaan school zo deurrieje noar de op- vaang. En daat ben daan Proat- poale en Vaangreelze en de Vrieje Teugel, of hoe die vaang- nette nog meer hiete. Je ken ok an 't vemiele goans daa's noeng de trend. Ongder- lest kwaam ik over de Kolonie- weg en doar woare net twee knoape an 't probere om 't rooje spoorweg stoplicht kepot te goóie. Ik kon ut niet loate en zee d'r waat vaan. Weet je waat ze te rugzee je? "Daat zulle wullie uutmoake, aster waat kepot mot!" 't Is verdeed woar. Omdaa'k bleef stoan te kieke ben ze vurt egoan, moar ze haadde me ok in mekoar kenne sloan. Hek nog maazzel ehaad. An de Daalweg ben d'r een troep boompjes dwaars deurmidde eknaakt. De ouwe Chr. Mavo- school wordt voortemee ok e- sloopt. Moar daan wel deur de jeugd. Beneje ben omtrent aal- Ie rute aal innegoöid. Ik kwaam bie un aangdere school laangest en die gong net uut. 't Heule trottwoar sting vol met studente enfietse. Un moe der mos met de kingderwoage tusse 't verkeer om te paasse- re. Toen 'k d'r waat vaan zee, woare de woorde vaan drie let ters niet vaan de lucht. Ik schrief liever gehannese woardaajje om laache ken, moar dit mos ik toch ok us un keer kwiet. En zo kom ik weer terug op de Vrieje Teugel. As die boer- derie blieft bestoan, zouw die daan niet un aangdere noam kenne kriege? Ajje 't ming vroagt, daan mok zeggeDe Straakke Teugel". Zouw daat waat helpe an de opvoeding? Ak ut zo bekiekt, daan wordt de teugel nogaal us gevierd op hede. Ik doch daatter toch ok wellus waat beteugeld mos wor re. HANNES VAN DE NENG Een bewoner van de Smitsweg deed vorige week bij de politie aangifte van diefstal van een grenehouten poppen huis. Het speelgoed had in de hal ge staan, in verband met het feit dat de bewoners juist aan het verhuizen wa ren. Toen zij even uit de buurt waren werd het poppenhuis door onbekenden weggenomen. u De Mispel en de Kwee behoren beide tot de familie der roosachtigen en zijn beide al sinds oude culturen bekend. Door nostalgie gedreven komen nog steeds dingen van vroeger weer in trek, wat ook met deze twee vruchten het geval is. Laten we deze gewassen daar om eens van dichtbij bekijken, wat betreft de ge bruikswaarde van beide planten en hun vruchten. Wat zou u denken van een glaasje Kweeënsap of een fles Mispelwijn? De Kweepeer is een wat slordig groeiende heester, die op den duur een behoorlijke omvang kan krijgen. De bladeren zijn vrij groot en aan de onderzijde dicht viltig behaard. In mei ver schijnen grote witte bloemen. De vruchten zijn eveneens sterk behaard, sterk geurend, onregelma tig van vorm en geel gekleurd. In de maand oktober zijn ze rijp. De Kwee groeit in elke grond zowel op een zonnige plaats als in lichte schaduwDe zuur- wrange smaak nodigt niet bepaald uit tot verse con sumptie maar wel tot verwerking. Vroeger werd er, vooral in Frankrijk, wel speciale Kweewijn van gemaakt en als gekonfijte vruchten waren de Kweeperen zeer in trek. De vrucht is heel stevig en door Zijn sterk aroma kan hij het beste niet in combinatie met ander fruit worden bewaard, om dat alles er naar gaat ruiken. Ze kunnen alleen ge stoofd worden of in combinatie met appels of peren tot compote verwerkt worden. Kweeënsap kan men er ook van maken door de vruchten zeer klein te snijden en te stoven in weinig water. Door toevoeg ing van honing of rietsuiker ontstaat een heerlijke puddingsaus. Voor het maken van gelei wordt het gewonnen sap aan de kook gebracht en met suiker vermengd. De Latijnse naam voor de Kweepeer is Cydonia oblonga en het gewas is de laatste tijd weer wat eenvoudiger op tuincentra en kwekerijen te ver krijgen. Dit geldt ook voor de Mispel ofwel Mespilus germanica. Deze plant groeit uit tot een flinke hees ter of kleine boom, met gedoomde twijgen. De lang werpige bladeren worden 6 a 12 cm lang. zijn gaaf- randig of iets gekarteld en zowel boven- als onder zijde zijn viltig behaard. In mei verschijnen grote witte bloemen, die wel 40 meeldraden dragen. De variëteit die wij in cultuur hebben is praktisch altijd Mespilus germanica 'Macrocarpa.' De vruchten vertonen enige gelijkenis met een grote rozebottel en zijn bruin van kleur. Ze zijn zuurzoet van smaak en kunnen pas worden gegeten als het harde vrucht vlees bruin en zacht is geworden (september - de cember). Ze hebben een stoppénde werking. In Ne derland komen in de Achterhoek nog wel verwilder de exemplaren voor. Oorspronkelijk komt de Mispel voor in Azië. hoewel de soortnaam germanica iets heel anders doet vermoeden. Dit komt door Lin- naeus, die de leer der plantennamen heeft ontwik keld. Hij dacht dat de Mispel in Duitsland inheems was, omdat hij hier zelfs in de bossen was verwil derd. De struik is een liefhebber van schaduw en vocht, maar kan ook op een iets zonnige plaats staan. De vruchten kunnen zo gegeten worden en er kan ook heel goed Mispelwijn van gemaakt worden. De Mispels kunnen ook op brandewijn of cognac worden gezet en net als de Kweepeer zijn ze gecon- fijt heel smakelijk.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11