CDA verdeeld over automatisering Doek valt voor kinderboerderij s 3ï8 Zo gezien... ■W Gemeentelijk INFO-centrum verdubbeld ^airjashion Bericht aan ziekenfonds verzekerden Gegoochel met courtage DeEekhoorn huizenkrant Koningin 45jaar Woensdag 26 januari 1983 61e jaargang no. 22 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Werkgelegenheidsaspect weegt te zwaar: Eigen bijdrage geneesmiddelen MARGARINE Honsbergen CASHEW NOTEN Honsbergen Honsbergen FILET AMERICAIN Honsbergen VLEES RIBBETJES Honsbergen Bijenkorf SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Sinds vorige weck beschikt het gemeentelijk INFO-centrum aan de Steenhotfstraat over dubbele ruimte, nu het voormalige VVV-kantoor bij het informatiecentrum is gevoegd. De veel ruimere opstelling komt de overzichtelijkheid zeer ten goede, zoals uit de foto blijkt. Foto: Goos van der Wilt "Een donderslag bij heldere hemel," zo kwalificeerde Jan Visser (Prog. Soest) tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering het door een deel van de CDA-fractie ingenomen stand punt over de automatiseringsnota, die enige weken geleden werd gepresen teerd. In de commissievergaderingen waarin de nota tot dusver aan de orde was geweest was van een negatieve op stelling van CDA-zijde niets gebleken. Nu drong men aan op uitstel met vijf jaar. Dat vijf leden van het CDA Blom. Ver- heus, Bolhuis. Van den Breemer en mevrouw Greefhorst) zich tegen de aanvaarding van de nota uitspraken, en wel op grond van het ^it dat de werkgelegenheid door automatisering wordt bedreigd, hoefde overigens vol gens woordvoerder Blom helemaal geen verrassing te zijn. "Wie ons ver kiezingsprogramma goed gelezen heeft kan begrijpen waarom wij op dit punt zoveel nadruk leggen." De o- verige leden van de fractie stemden overigens wel in met de nota, evenals de andere fracties. Conservatief Raymond van Gelder (PvdA) strafte de houding van het CDA af door te zeg gen dat eens te meer bleek dat het CDA een conservatieve partij is, "die niet vooroploopt, maar vernieuwingen juist probeert tegen te houden." Hij beval de CDA-ers aan hun zorg over de werk gelegenheid over te brengen aan hun .geestverwanten in Den Haag. "Mis schien helpt dat wat!" De situatie waarin de gemeente verkeert vereist volgens de PvdA-fractieleider "durf, fantasie en creativiteit. Het CDA maakt zich er nu veel te gemakkelijk van af." Ook de heer Krijger (VVD) nam met verbazing kennis van het CDA-stemge- drag. Hij legde er de nadruk op dat. wanneer de gemeente in eigen huis niet efficiënter zou gaan werken, dit tot ge volg zou hebben dat er in de toekomst weer meer externe bezuinigingen zou den moeten plaatsvinden. "Wij voelen daar niets voor. Wij staan pal achter het College," aldus de heer Krijger, die overigens opmerkte dat hij de automa tiseringskwestie beter uit de kranten had gesnapt dan uit de nota zelf. "Als zelfs de VVD de kranten beter snapt dan de raadstukken, waar zijn we dan mee bezig?" vroeg Jan Visser zich hierop vertwijfeld af. Hjj wees erop dat het "georganiseerd overleg" en de medezeggenschapscommissie van de gemeente-ambtenaren zich po sitief hadden opgesteld tegenover de nota, mits er een garantie zou komen dat de invoering ervan geen arbeids plaatsen zou gaan kosten. Koffie Burgemeester Scholten reageerde daarop met de woorden"Een absolute garantie is natuurlijk niet te geven, dat moet gewoon gezegd worden. Wij stre ven ernaar de gehele automatisering kostendekkend te maken, liefst nog kostenbesparend." Hij ontraadde het voorstel van CDA-er Blom c.s. dan ook ten sterkste. "Als we ae zaak voor vijf jaar uitstellen komen we misschien nog veel erger op de koffie," waar schuwde hij. "Er wordt trouwens al ja ren geautomatiseerd. Wat dat betreft zitten we in een rijdende trein." Mode Blom reageerde daarop met de op merking: "We zitten wel op hetzelfde spoor als het college, alleen willen wij bij het eerstvolgende station liever even wachten tot de baan vrij is." Hij meende ook dat automatisering in veel gevallen een mode-verschijnsel is. "Nou, dan doen wij even niet mee aan die mode." Jan Visser toonde zich met name ver bijsterd over het standpunt van de CDA-fractie, omdat "zij zojuist de werkgelegenheid van het personeel van de kinderboerderij hadden geliqui deerd." Het voorstel werd na hoofdelijke stem ming met 21 tegen vijf stemmen aan genomen. Unicum: raad wijst collegevoorstel una niem af Eén van de vele punten die op de agenda van de vorige week ge houden raadsvergadering prijk ten was het voorstel tot verkoop van een stuk grond aan de Beu kenlaan aan de firma Van Asch in Soest. Zowel op grond van de gevraagde prijs 56.000,-), die hij te laag vond. als op grond van de procedure die gevolgd was verklaarde de heer Van Logtenstein (CDA) zich als eer ste tegen het voorstel. Naar zijn mening was deze grond bij uit stek geschikt voor woningbouw; hij meende dat het terrein open baar moest worden verkocht en niet onderhands, zoals nu ge beurde. In zijn voetspoor keerde de gehele gemeenteraad van Soest zich tegen het voorstel, dat dan ook unaniem werd verwor pen. Voor zover kan worden na gegaan is een dergelijke afwij zing een unicum in de geschie denis van de Soester gemeente raad. 3E&. Hare Majesteit Koningin Beatrix wordt maandag 31 januari 45 jaar. J Voor haar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20 -HILVERSUM 0 43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST 017756 Vanaf 1 februari 1983 bent u voor geneesmiddelen voor rekening van het ziekenfonds een eigen bijdrage verschuldigd. Regering en parlement hebben namelijk - ondanks protesten van de ziekenfondsen - bepaald dat vanaf die datum en eigen bijdrage van 2,50 voor ieder geneesmiddel dat op een recept wordt voorgeschreven aan de apotheek of apotheekhoudende huisarts moet worden betaald. De eigen bijdrage kan dus bij die ene rijksdaalder per keer blijven, maar het kan ook meer zijn. Heeft u bijvoorbeeld drie verschillende medicijnen nodig, dan moet u 7,50 betalen. De maximale eigen bijdrage per hoofd- en medeverzekerden, vermeld op uw verzekeringsbewijs tezamen, is 125- per jaar. Om dit bij te houden krijgt u via de post een Blauwe Kaart toegestuurd. Telkenmale als u 2,50 aan eigen bijdragen voor geneesmiddelen aan de apotheker of de apotheekhoudende huisarts betaalt, krijgt u - bij wijze van kwitantie - van de apotheek of de apotheekhoudende huisarts een stempel tje op de kaart. Wanneer u vijftig stempels heeft is de kaart vol en stuurt u hem op (afge ven aan het kantoor mag ook) naar uw ziekenfonds. U krijgt dan een vrij- waringsbewijs en op vertoon daarvan in de apotheek hoeft u tot 31 decem ber van dit jaar niets meer bij te betalen. Hoewel op de Blauwe Kaart ook uw verzekeringsgegevens staan vermeld kan deze niet gelden als verzekeringsbewijs. U dient dus bij het afhalen van medicijnen uw bewijs van inschrijving én de Blauwe Kaart te tonen. Als u de kaart - om welke reden dan ook - niet bij u heeft dient u tóch de bij drage te betalen. Wanneer u geen geld bij u heeft zal het geneesmiddel niet aan u worden meegegeven. Zorg dus dat u voortaan, vanaf 1 februari a.s., geld en de kaart meeneemt als u geneesmiddelen gaat halen. De Blauwe Kaart is alleen geldig samen met uw bewijs van inschrijving. Beide registratienummers moeten dus hetzelfde zijn. Pas als de kaart, waarvan tussentijds geen duplicaten worden verstrekt, vol is vervalt uw eigen bijdrageplicht voor de rest van het jaar. Vergeet hem dus niet te laten afstempelen door uw apotheek of apotheekhoudende huisarts. Indien u vóór 8 februari aanstaande géén Blauwe kaart heeft ontvangen, terwijl u toch hoofdverzekerde bij het ziekenfonds bent, neem dan contact op met uw ziekenfonds, (Dit artikel werd op verzoek van de Soester apotheken overge nomen uit 'Welzijn' Red. Voor de gemeenteraad van Soest is het doek voor de kinderboerde rij De Vrije Teugel nu definitief ge vallen. De grote meerderheid van de raad, t.w. de fracties van VVD en CDA, hebben er vorige week in de raadsver gadering geen doekjes om gewonden: aan een nieuwe discussie over het lot van de kinderboerderij hadden zij bei de geen enkele behoefte. Het punt kwam aan de orde omdat het College in een voorstel tot herziening van twee besluiten, genomen in de ver gadering van november, ook de kwes tie van de kinderboerderij ter sprake bracht, zonder dat overigens een nieuw standpunt werd ingenomen. De voor stellen tot herziening van de subsidie besluiten aan de Dierenbescherming en de Stichting Jeugdzorg (namelijk handhaving vna de subsidie van 2800,- voor de Dierenbescherming en de ver mindering van de subsidei voor de Stichting Jeugdzorg met 38.000,-, zo wel in 1983 als in 1984 werden zonder veel omwegen door de raad goedge keurd. Geen punt Namens de VVD-fractie liet Neks Blommers het College weten dat zij verbaasd was het agendapunt door burgemeester Scholten te horen aan kondigen als "het punt kinderboer derij." "Er zijn allerlei gesprekken ge weest, en de verslagen daarvan gaven ons geen enkele aanleiding om terug te komen op ons eerder ingenomen stand punt. Er is helemaal geen punt kinder boerderij." Lydia Meijer (PvdA) stelde nogmaals met nadruk de vraag naar de moti vering van het besluit tot intrekking van de totale subsidie van de kinder boerderij aan de orde. "De argumenta tie is te summier, en daarom onaccep tabel. Waarom wordt één wijk van Soest totaal verstoken van jeugd werk Jan Visser (Prog. Soest) sloot zich daarbij aan. Hij wees erop dat de com missie Welzijn nog vorige week una niem om nadere motivering had ge vraagd. Opnieuw sprak hij zijn grote twijfels uit over de prijs die met de op heffing van de kinderboerderij door de gemeenschap van Soest moet worden betaald. "Het vandalisme neemt hand over hand toe. Bij sluiting van de kin derboerderij vrees ik het ergste," al dus Visser. Tempo De heer Van Garderen (SGP/RPF/- GPV betreurde het dat naar zijn voor stel om de kinderboerderij in een lang zamer tempo "af te bouwen" niet was geluisterd. Hij verklaarde "Het is niet reëel om de kinderboerderij nu ineens te sluiten." Geld en sleutels gesto len Een bewoner van de Van Weedestraat deed bij de politie aangifte van de dief stal van een bedrag van 125,- en een stel huissleutels. Onbekenden waren zijn woning binnengedrongen via een aanbouw, waardoor zij zich door een niet afgesloten tuimelraam op de zol der toegang verschaften. De gehele woning bleek doorzocht te zijn. Fractievoorzitter C. Verheus (CDA) sloot zich volledig aan bij het standpunt van de VVD. Ook had hij zich erover verbaasd dat het punt kinderboerderij alsnog ter tafel werd gebracht. "Wij staan.nog achter het besluit van 25 no vember. Er is geen andere mogelijk heid. Wethouder Frans Kingma, die het meerderheidsstandpunt van het College moest verdedigen reageerde op de verbazing van CDA en VVD over het opnieuw ter sprake gebrachte punt met de opmerking dat het onderwerp nu eenmaal her en der in discussie was. Als motivering beperkte hij zich tot de opmerking dat die meerderheid vond dat de kinderboerderij op dezelf de manier was behandeld als alle overige instellingen. De meerderheid van het College is van mening dat er geen aanleiding bestaat het ingenomen standpunt te wijzigen, omdat de gehele afweging dan van voren af aan zou moeten worden overgedaan. Lijstje Jan Visser constateerde op dat mo ment "dat er voor de kinderboerderij dus geen redding meer is." Hij wilde de VVD-fractie wel een lijstje geven van instellingen die óók opgeheven konden worden. Het CDA voegde hij toe dat zij de opvang van zwerfdieren kennelijk belangrijker vond dan de op vang van loslopende kinderen in Over- hees. "Een slechte zaak! Lydia Meyer verzocht nog met klem om een inhoudelijke motivering. Zij be- twisste de opmerking van wethouder Kingma dat de kinderboerderij "ge lijk" behandeld was. "De pijn wordt helemaal niet gelijk verdeeld!" Frans Kingma stelde daarop stoïcijns vast dat hij bij zijn motivering in eerste in stantie bleef, hetgeen Jan Visser de op merking ontlokte: "Als de wethouder weigert antwoord te geven op de vraag naar verdere motivering, dan stel ik de Part.ij van de Arbeid volledig verant woordelijk voor het liquideren van de kinderboerderij "Mijn standpunt mag bekend worden verondersteld," antwoordde Kingma. "Daar koopt de kinderboerderij niets voor!aldus Jan Visser. Klein wonder Bij de stemming over het voorstel (dat dus uitsluitend handelde over de subsi dies aan de Dierenbescherming en de Stichting Jeugdzorg) keurden alle raadsleden met uitzondering van Jan Visser het voorstel goed. In de wandel gangen toonden zich de aanwezige leden van staf en bestuur van De Vrije Teugel zich buitengewoon teleurge steld over het verloop van de discussie. Sinds de vergadering van de commissie Welzijn, in de voorafgaande week gehouden, had men uit de opstel ling van de daar aanwezige CDA- en VVD-raadsleden de stille hoop op een klein wonder gekregen. Van de milde en begripvolle houding van de meer derheidspartijen was in de raadsvergadering niets meer te merken geweest. "We hebben het spel altijd zo fatsoenlijk mogelijk ge speeld." aldus een woordvoerder. "En dan krijg je dit te horen. Het is toch nauwelijks te geloven dat ze er niet eens meer woorden aan vuil willen ma ken." Reactie van de Nederlandse Bond van Makelaars op misleidend artikel Onlangs verscheen in deze krant een artikel, dat werd gepubliceerd op verzoek van makelaar Peters uit Soest. In het artikel sprak de heer Peters ondermeer over „gegoochel met courtage", het beurssysteem, en venti leerde hij de mening dat de koper ten onrechte courtage betaalt. Het is duidelijk dat, wanneer het bovenstaande wordt toegeschreven aan de NBM-makelaardij, een dergelijke „onthullende vergelijking" niet zon der reactie van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goede ren (NBM) kan blijven. Vandaar een „vergelijkende onthulling". Zie verder op pag. 3 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Steen op treinrails Tijdens de rit over het traject Baarn- Utrecht hoorde de machinist van de trein zaterdagavond j.1. ter hoogte van het Berkenlaantje een klap, terwijl hij ook vuur zag spatten. Hij veronder stelde in botsing te zijn gekomen met een auto. De meldkamer van de Spoor wegen in Utrecht, waarmee hij kontakt opnam, stelde de Soester politie op de hoogte, die op onderzoek uitging. De machinist had de trein inmiddels tot stilstand gebracht. Langs de rails trof de politie een kapotte straatklinker aan. Waarschijnlijk is deze de oorzaak van de klap geweest. Mogelijk is de steen door vandalen op de rails gelegd. Op het Berkenlaantje trof de politie overigens ook een beschadigde auto aan, die naar bij onderzoek bleek niets met het bovenstaande te ma ken had. De auto verkeerde echter in zo'n slechte staat, dat hij uit het ver keer moest worden genomen. Een 25 jarige inwoner van Amersfoort die de eigenaar was, deed op het bureau af stand van het voertuig. Verzekeringsadvies nodig. Wat moet ik beginnen? Stap dan bij van Rouivendaal naar binnen! Bfj ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Dit weekend Doos a 20 pakjes GOUDA'S GLORIE Alleen donderdag 250 gram van 4.98 voor Alleen donderdag 200 gram van 3.38 voor Alleen donderdag KILO DIKKE Max. 3 kilo per klant GERARDPAIL Behalve nichtjes waren ze vroe ger ook vriendinnetjes geweest, maar in de loop van vele jaren neemt zoiets in hevigheid af, als de een in Rotterdam blijft wonen en de ander naar Gelder land emigreert. Om familie- en vriendschapsbanden wat aan te halen hadden de dames af gesproken om een dagje te gaan winkelen in de grote stad. Ze hadden natuurlijk niets nodig, maar klepperden alle leuke win keltjes en warenhuizen af tot ze rond het middaguur in de Bijen korf strandden. „Zoek jij nou even een leuk ta feltje bij het raam, dan kunnen we over de Coolsingel kijken. Ik tracteer op erwtensoepen weg was ze. De Rotterdam trouw gebleven nicht werd daarvoor karig be loond, want er restte geen en kel leeg tafeltje. Een wat sjofel uitziende dame van onbestem de leeftijd straalde echter aan alle kanten toen haar werd ge vraagd of de lege plaatsen aan haar tafel bezet waren en ze zei: „Nee hoor, aan één stoel heb ik genoeg", en nadat de Gelderse nicht een blad met twee dampende koppen soep triomfantelijk op tafel gedepo neerd had: Nou nou, u durft! De dames negeerden de inmen ging en verklaarden om strijd dat de soep zalig was. Dat mag ook wel", ging de vrouw onverdroten voort Vijf gul den per kop is ook niet niks". „Om u de waarheid te zeggen wilde ik mijn nichtje tracteren en nu verklapt u haar wat het kost. Bovendien winkel je toch ook niet elke dag „Dat kon ik toch niet weten" gaf ze vinnig terug. U komt hier zeker niet vandaan? „Nee". Waar woont u dan?" „In Apeldoorn", antwoordde de Gelderse kort. „O, dan ben je zeker met de auto?" „Nee, met de tram." „Ja, dat maak je mij niet wijs", lachte ze. Toch is het zo, want mijn nicht je hier woont in Schiebroek en daar logeer ik." „Zo, woont u in Schiebroek. Waar dan wel?" en ze wendde onvermoeibaar de steven. "In de Diephuisstraatant woordde de Rotterdamse zo zacht dat het nauwelijks hoor baar was. „O, in die leuke lage huisjes. Daar woon je mooi, zeg. Ik heb maar zo'n rot flatje. „Ja mevrouwzei de Rotter damse. „Ik woon in één van die leuke lage huisjes die u bedoelt en ik woon daar inderdaad met plezier. Maar ik ben ook dol op warme erwtensoep, dus als u daar geen bezwaar tegen heeft concentreer ik me nu even op dat laatsteZe schrok van zichzelf en plantte nadrukkelijk haar lepel in de soep. „Dan ga ik maar weer es. Goeie- middag dames", zei ze, plukte een verschoten jas van de kap stok en verdween in de drukte. Aanrijding met letsel Maandag j.1. deed zich op de kruising Burg. Grothestraat/Ir. Menkolaan een aanrijding voor. waarbij een 56-jarige automobilist uit Soest en een 12-jarige fietster, eveneens uit Soest, betrokken waren. Het meisje stak plotseling de rijbaan over. toen de automobilist kwam aanrijden. De laatste kon een botsing niet meer voorkomen. Het meisje viel, maar werd ogenschijnlijk niet gewond, hoewel zij klaagde over mis selijkheid. Haar vader heeft zich over haar ontfermd en zich met de huisarts in verbinding gesteld. S/a geen nummer over. Een ruime keuze van koophuizen in Amers foort. Soest, Baarn en omgeving. Bij ieder huis een foto en volledig adres. Vraag gratis toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonet Soest. 02155-16251 Amersfoort. 033-630506

Soester Courant | 1983 | | pagina 1