Gemeente en bedrijven 215° 145° welkom in De Borg XXOOOKJ Nieuw bestuur bepleit intensiever gebruik van dorpshuis Glashandel 65 beuken kregen nieuwe standplaats van Ede voor Met raad en daad Amnesty schrijfmiddag voor ge vangenen in Zuid-Korea, Syrië, Zambia en de U.S.S.R. Vrouwen in de VVD: krachten bundelen Soester katten vielen in de prijzen Beknopt overzicht Begroting 1983 van de gemeente Soest Soesterbergs Belang vierde eerste lustrum rtrtr**\ I 3ÉKv0 Soester Courant van woensdag 2 februari 1983 if 17.00 uur. Foto: Goos van der Wilt instanties en bij politie en persbureaus, en dan moesten de telegrafisten reek sen onbegrijpelijke letters en cijfers overseinen waarin geen enkele fout mocht voorkomen. VERSTIJFDE PANNEKOEK - Als ik pannekoeken bak, verstijven ze hele maal als ze afkoelen. Hierbij mijn recept. Zit daar een fout in? Antwoord: Ja, want u gebruikt een soort margarine die niet geschikt is om pannekoeken mee te bakken. Deze is vervaardigd uit allerlei vetafvallen. Het gevolg is, dat uw baksels te stug worden. Bij dit recept moet u voortaan slaolie of zonnebloemolie gebruiken. En als u bij een recept margarine genoemd ziet staan, neem dan plant aardige als u iets moet bakken, want die bevat geen hardende vetten. ^EER EN PEKEL - Is er een mogelijk heid om te voorkomen dat je leren schoenen en laarzen wit uitslaan van de pekel, die er op straat gebruikt is? Antwoord: Ja, bij uw schoenenwinke- lier kunt u een vloeistof kopen, die vol gens dé fabrikant helpt tegen het inbij ten van pekel. De naam is Probi en een gebruiksaanwijzing is ingesloten. ir alles en ancerF >ishi de Jrmige e. Met een Titewinst towel in sop de sde i voor- er: u hebt t van een unnel De vereniging Soesterbergs Belang heeft vrijdagavond j.l. op fecstelijké wijze Itci v ijtjarig bestaan gevierd in restaurant 't Zwaantje in Soesterberg. Voorzitter G. Stekelenburg opende de avond met een terugblik op de geschiedenis van de vereni ging, die ooit ter gelegenheid van de wijkraadsverkiezingen in Soesterberg werd opgericht - een wijkraad die er overigens niet kwam.De avond werd gevuld met sketches en voordrachten, die betrekking hadden op de roerige historie van Soes terbergs Belang, dat naar de overtuiging van een van de optredenden beter het Soesterbergs Bevrijdingsfront zou kunnen heten. De avond werd muzikaal omlijst door het trio Theo Hes, waardoor bet geheel uitliep op een gezellig en feestelijk ge beuren. HOTTEN TOTTENTENTEN - In mijn jeugd werd me vaak verteld, dat ,,hot- tentottententoonstelling" het lang ste Nederlandse woord zou zijn. La ter hoorde en las ik veel langere woor den. Is er soms iets anders mee aan de hand? Antwoord: Jawel, het werd bedacht als moeilijkste opdracht bij de oplei ding van radio-telegrafisten. In het Morse-alfabet wordt de H geseind als vier punten, de O als drie strepen, de T als een enkele streep en de E als één enkele punt. De N bestaat uit een streep en een punt. Wie nu met zijn seinsleutel het woord ,,Hot- tentottentententoonstelling" moet ver talen in de voorgeschreven punten en strepen met de vereiste rust daar tussen, komt al gauw in de knoop, als hij zijn vak nog niet goed be heerst. En de radio-telegrafisten moes ten zéér geroutineerd zijn, want het kwam in vroeger jaren (toen er nog geen of weinig telefoons waren en voor al schepen voor hun verbindingen on derling en met de wal geheel afhanke lijk waren van de radio-telegrafie) wel voor, dat er op het gehoor moest wor den gewerkt. Ook zijn er in de bloei tijd van het telegraafverkeer veel co des gebruikt, o.m. in de handel en bij het geldverkeer, door ambtelijke Het nieuwe bestuur van dorpshuis De Borg, dat sinds vorige week geheel vol tallig is, heeft in zijn eerste verga dering vorige week de functies ver deeld en zich gebogen over de aanpak •die van De Borg een zo goed mogelijk functionerend centrum moeten maken. Voorzitter is geworden de heer G. T. Kleiberg. Samen met het oud-raadslid P. J. L. M. Storimans, die penning meester is geworden, en de heer T. Middelkoop is de heer Kleiberg door de gemeenteraad benoemd. De beide andere bestuursleden, de heer W. Ver- hart (de nieuwe secretaris) en de heer B. J. Prinz, zijn benoemd door de ge bruikersraad van De Borg. Geen tovenaars In een korte persconferentie, daags na de eerste bestuursvergadering, kon voorzitter Kleiberg opmerken dat het bestuur alvast twee dingen had vastge steld. Ten eerste dat er met veel inzet naar moet worden gestreefd om het ge bouw beter te benutten, zowel overdag als in de avonduren, en vervolgens dat het gemeentebestuur van Soest er goed van doordrongen moet zijn dat het nieuwe bestuur, hoe slagvaardig het ook kan werken,.niet uit tovenaars be staat. die de zaak met een jaar voor el kaar zullen hebben. "Te veel mensen in Soest weten nog nauwelijks wat De Borg is." aldus de heer Kleiberg. "Het besef moet door dringen dat De Borg er voor alle Soes ter inwoners is. niet alleen maar voor het Veen. En het idee moet verdwijnen dat het uitsluitend een jeugdcentrum of een dienstencentrum voor bejaarden is." Met een gericht commerciële aanpak, die vooral effect zal moeten hebben op de omzet van het buffet in De Borg (van de opbrengst aan zaalhuur zijn geen wonderen te verwachten) hoopt het nieuwe bestuur te bewerkstelligen dat het jaarlijks exploitatietekort op den duur teruggedrongen kan worden - een taak die het bestuur als zijn voor naamste ziet. Realiter zal zeker de eerste jaren echter nog rekening moeten worden gehouden met een jaarlijks tekort van 200.000, aldus de heer Kleiberg. Overigens benadrukte de "niéuwe voor zitter dat er in heel Nederland voor zo ver hem bekend was slechts één dorps huis is dat 'quitte speelt.' Het bestuur neemt zich voor binnen afzienbare tijd zijn licht te gaan opsteken bij andere dorpshuizen, ongetwijfeld ook bij dat ene financieel goed draaiende. ----- - Iedere eerste donderdag van de maand houdt de Amnesty-groep in Soest haaf schrijfmiddag in het Amnesty Cen trum, Bonifaciusstraat 24. Op donder dag 3 februari wordt begonnen óm s 13.30 uur. Tijdens deze schrijfmiddag kan iedereen een persoonlijk profest schrijven tegen gevangenneming er\ marteling van mensen om hun geloof, overtuiging, huidskleur en/of ras. Ditmaal wordt geschreven voor ge vangenen in Zuid-Korea: een 30-jarige econoom zit een levenslange gevange nisstraf uit. waarbij hem adequate me dische hulp steeds is onthouden. Syrië: een groep van 7 leden van de Koerdische gemeenschap, die op ver schillende plaatsen gevangen zitten. De groep heeft in 1973 geprotesteerd tegen het plan om de Koerdische bevol king in Noord-Syrië te deporteren. Zambia: het betreft hier een man die sinds 1981 opgesloten zit wegens betrekkingen met een verdachte in een ander proces. U.S.S.R.: een Estlander die in 1979 een oproep ondertekend heeft aan de auto riteiten van'de Sovjet-Unie om het ver drag nietig te verklaren waarbij Est land werd ingelijfd bij de U.S.S.R. Aan de autoriteiten van bovengenoem de landen gorden brieven geschreven met verzoeken om vrijlating, stopzet ting van marteling, medische behan- deling'en opheldering over verblijf plaatsen. Er zijn voorbeelbrieven beschikbaar. Voor schrijfmateriaal en postzegels wordt gezorgd. Nadere informatie F. Munniksma, Bartolottilaan 7. tel. 24263. Het vorige week aangetreden nieuwe bestuur van De Borg. V.l.n.r. P. L. J. M. Storimans (penningmeester), W. Verhart (secretaris), G. T. Kleiberg (voorzitter), T. Middelkoop en B. J. Prinz. Motto Als motto heeft het bestuur voor de nieuwe aanpak bedacht: "De Borg van Soest voor allen in Soest!en dat geeft al aan dat het bestuur voor de toekomst het meeste heil vérwacht van een in tensiever gebruik van het dorpshuis. Daarbij is het van belang dat de hui dige gebruikers van De Borg het niet onmogelijk wordt gemaakt, als gevolg van gemeentelijke bezuinigingsmaat regelen, het gebruik te continueren. Met name de bibliotheek, Artishock en het maatschappelijk werk, maar de Stichting Peuterspeelzalen en de Sport stichting, zijn voor het blijvend ge bruik van De Borg goeddeels afhanke lijk van gemeentelijke subsidies. "Be zuinigingen bij de gebruikers zullen ongetwijfeld consequenties hebben voor De Borg," aldus de heer Kleiberg. Het nieuwe bestuur is er veel aan gele gen dat zoveel mogelijk mensen de weg «aar De Borg gaan vinden. In dat ver band heeft men de meeste verwach tingen van het Soester "bedrijfsleven, waarvoor De Borg uitermate geschikt is. "Het is onnodig datr men in die kring zo gauw onderdak zoekt in omliggende gemeenten." Techniek Het bestuur zou verder graag zien dat de gemeente Soest haar vergaderingen in De Borg zou. laten plaatsvinden. Met name wordt gedacht aan commissie vergaderingen, die uit financieel oog punt al aantrekkelijker zouden zijn om in het dorpshuis te worden gehouden, maar ook aan de raadsvergaderingen. Directeur Gjaltema weet te vertellen dat er ooit, bij wijze van proef, een raads vergadering in De Borg heeft plaatsge had, maar dat het bij die ene keer is ge bleven omdat de kwaliteit van de ge luidsinstallatie niet beviel. "Maar de techniek staat toch voor niets? Wij kunnen ervoor zorgen dat de techniek in orde is," aldus de heer Gjaltema. Tegenover de plaatselijke horeca neemt De Borg in de optiek van het be stuur allerminst een concurrerende po sitie in. Integendeel: de plaatselijke horeca profiteert mee van de acativi- teiten in De Borg. Bij grotere gezel schappen kunnen we bijvoorbeeld ge makkelijk een koud buffet organi seren, dat wordt geleverd door één van Niet alleen in Soest maar ook in Baarn is enige weken geleden Jan P. van Ede gestart met een glashandel. De erva ring en kennis, die deze glasexpert in tien jaar bij de firma Brandsma in Soest heeft opgedaan, staan garant voor een goed produkt, een juiste ser vice en een voortreffelijke afwerking. De laatste vijf jaren heeft van Ede bij Brandsma op de verkoopafdeling ge werkt. Hij wilde echter zelfstandig verder gaan en is daar aan het begin van dit jaar mee begonnen. De geboren Baarnaar, die nog gehuisvest is aan de van Goyenlaan maar per 1-3-'83 naar de Nieuweweg 3 te Soest zal verhuizen, wil via zijn vele relaties zich in de glas handel waarmaken. Tot op de dag van vandaag loopt het uitstekend. Zijn glasprodukten betrekt van Ede van zijn voormalige baas, waardoor hij een vlotte levertijd kan garanderen. De mond-tot-mond reklame is voor hem in dit primaire stadium van eminent be lang. In principe staat v. Ede 24 uur per dag ter beschikking, een service die alom geapprecieerd wordt. Toch worden de werkzaamheden verricht tegen zeer acceptabele prijzen. Daar bij staan logischerwijs de kwaliteit en de service voorop. Van overheidswege wordt tegenwoor dig gehamerd op energiebesparen. Niet alleen middels isolatie van de muren maar ook de raamisolatie speelt daarbij een belangrijke rol. Van Ede wil door een juiste voorlichting de mensen een goede keuze laten maken bij het isoleren van hun ramen. Glas-in-lood, glasverzekering en glas reparatie zijn de verdere onderdelen zijn de verder onderdelen waar van Ede zich mee bezighoudt. Dat hij op dat gebied een echte vakman is kunt u zelf gaan aanschouwen. Wilt u meer weten dan kunt u bellen nummer 02155- 16055 b.g.g. 18429. de Soester horecaondernemers," meent de heer Gjaltema. Het streven blijft erop gericht het spe cifieke karakter van het dorpshuis te behouden, ondanks een sterker aange zette commerciële koers. De Borg zal voor alle bevolkingsgroepen toeganke lijk moeten zijn, vindt men, als een semi-culturele ontmoetingsplaats voor allen, zonder dat het accent dóórslaat naar een bepaalde groep. Promotie "We kunnen nog zo goed.besturen, toch zal de Soester bevolking haar weg naar De Borg moeten vinden. Dat kunnen we als bestuur niet alleen bereiken. Daarvoor is goede promotie een vereis te." Vooralsnog hoopt men vooral het cultu rele element te kunnen versterken. Goede aanzetten daarvoor zijn de maandelijkse koffieconcerten en de sinds kort plaatsvindende jazzconcer ten. Een evenementencommissie is druk bezig met het uitdenken van andere mogelijkheden. De nieuwe pen ningmeester is belast met de taak de jaarcijfers over 1982 op te stellen, nog voor de begrotingsbehandeling in de commissie welzijn. "Dat is kort dag," aldus de heer Klei berg. "Het is trouwens toch te gek dat De Borg een jaar lang zonder penning meester heeft gezeten Foto: Goos van der Wilt Van de jonge beukebomen die in maart 1971, ter gelegenheid van de nationale boomplantdag, door de zesde-klassers vai. diverse Soester scholen werden aangeplant op het terrein achter de sporthal Beukendal aan de Dalweg, hebben er vorige week 65 stuks een nieuwe bestemming gevonden. Zij werden met behulp van een laadschop stuk voor stuk door de Nationale Bomenbank overgebracht naar de Veldweg, waar zij dienst zullen doen als omheining voor het nieuwe gedeelte van de alge mene begraafplaats. Een aantal vrouwen in de VVD heeft besloten de vele aktiviteiten waaraan vrouwen meedoen, gezamelijk aan te pakken. Daar heeft men wel voor moe ten overleggen, omdat men van de VVD toch in het algemeen kan zeggen dat de vrouwen voldoende kansen krij gen. Dat klopt wel. maar uit de prak tijk blijkt dat vrouwen individueel die kansen maar weinig benutten. Een voorbereidingsgroep van vrouwen in de VVD, wil dat op korte termijn ver anderen. Wil de vaak bestaande drem pelvrees om, iets 'in die politiek' te doen wegnemen. Daar is voldoende re den toe omdat veel vrouwen al zelf standig lid zijn van die VVD, maar nog niet of nauwelijks hun stem laten ho ren. "Dan maar gezamelijk." vindt de voorbereidingscommissie, "want de eigen visie en inbreng op maatschap pelijk gebied, hulpverlening, belasting gebied, emancipatiebeleid enz. enz., moet gehoord worden. Voorbereidingscommissie De voorbereidingscommissie is in middels begonnen de vrouwelijke VVD-leden te benaderen om in kleine gespreksgroepen de aktiviteiten te bundelen. Zo kan men uiteindelijk meer vrouwen bij het politieke werk betrekken. De vrouwen gaan niet apart zitten, blijven binnen de VVD aktief én kun nen daarna ook via de Nederlandse Vrouwenraad hun mening laten horen. Stemmen Eén keer stemmen in de zoveel jaar is niet genoeg. Men kan haar stem elke dag laten horen. Alleen kan, maar samen gaat het beter. Kontaktadres van de voorbereidings commissie Joke Jongsma, Valeriaanstraat 124. telefoon 23079. Voorlopig bestuur Vrouwen in de VVD: Corline Hofman, voorzitter. Lucy van de Helm. secretaris, Marijke Weide- ma, penningmeester. Joke Jongsma, voorlichting. Diefstal van gasbranders Een bewoner van de Smitsweg deed bij de politie aangifte van de diefstal van twee 1-pits gasbranders. Onbekenden hadden zich, vermoedelijk via het bo venlicht, toegang verschaft tot de kel derbox. Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt Inkomsten Totaal In procenten Stijging in (x ƒ1.000,-) van de totale t.o.v. 1982 begroting Algem, uitkering gemeentefonds Rijksbedragen \apctiijcnc ujiHeruigeu; a. t.b.v. onderwijs: 28.446 50.19 2,73 uitkering gemeentefonds t.b.v. lager onderwijs 4.381 7,73 - 11,42 kleuteronderwijs 1.209 2.13 - 1,47 art. 13 L.o.-wet 1920 486 0.86 8,97 Mavo-scholen 610 1,08 - 3,33 Sub-totaal uitkeringen t.b.v. onderwijs 6.686 11.80 - 7.78 b. politiekosten 5.417 9,56 5,88 c. volkshuisvesting 576 1.02 -34,69 d. wet uitkeringen wegen 210 0,37 7,14 e. bibliotheek 1.057 1,86 4,76 f. sociaal-culturele activiteiten 0,73 416 - 25.71 g. open bejaardenwerk 433 0,76 -11,27 h. maatschappelijke dienstverl. 145 0,26 - 20,33 Sub-totaal overige specifieke uitkeringen 8.254 14,56 - 2,12 Gemeentelijke belastingen en rechten a. onroerend-goedbelastingen 6.818 12,03 .3,70 b. overige gemeentelijke belastingen en rechten 3.969 7,00 7,50 Sub-totaal gemeentelijke belastingen en rechten 10.787 19,03 5,06 Rente, aflossing, huren, pachten vergoeding bewezen diensten enz. 1.131 2,00 - 6.14 Uitkering van bedrijven en waterleidingmij. 1.232 2,17 10,99 Beschikking over reserves 143 0,25 - 83.84 Totaal 56.679 100,00 - 0.28 Uitgaven Totaal In procenten Stijging in% (x ƒ1,000,-) van de totale t.o.v. 1982 begroting Algemeen beheer openbare veiligheid 9.230 16,29 1.83 a. politie 5.918 10.44 3,26 b. brandweer Soest/Soesterberg 1.487 2.62 1,23 c. brandweer algemeen (o.a. regio) 274 0,48 d. overige (o.a. straatverl. 1.451 2,56 8,93 Volksgezondheid 038 1.13 2,24 Volkshuisvesting 1.665 2.94 -17,85 Openbare werken 11.670 20,59 - 6.34 Eigendommen (o.a. sanering grondbedrijf) 2.461 4.34 19,23 Onderwijs (excl. salarissen) a. kleuteronderwijs 1.520 2.68 - 8,43 b. basisonderwijs 4.424 7.81 - 9,55 c. buitengewoon onderwijs 495 0.87 0.4 d. voortgezet onderwijs 562 0.99 - 1.4 e. lager onderwijs algemeen 1.674 2.96 2.07 Cultuur en Recreatie a. cultuur 2.999 5.29 - 5.24 b. recreatie 20 0.04 - 79.6 c. sport 2,575 4,54 - 1,3 d. zwembaden 701 1.24 - 1.12 e. jeugdzorg 688 1,21 -20.7 f. overige 46 0,08 -43.2 Sociale zorg en maatschappelijk werk 5.285 9,32 15,8 Economische aangelegenheden 60 0,11 26,8 Onvoorziene uitgaven incl. lasten van nieuwe activiteiten 836 1.47 31.6 Totaal 56.679 100 - 0,28 Maar liefst vier van de zes katten van cattery Von Belvedère uit Soest vielen in de prijzen tijdens de internationale kattententoonstelling Neocat, die in het afgelopen weekeinde in de Beatrixhal van de Utrechtse Jaarbeurs werd ge houden. Alle vier zijn het 'Oosterse kortharen' luisterend naar de doorluchtige namen Silas Parcival von Belvedère (de beste in het showen in de jeugdklasse voor katers van 6 t/m 9 maanden); Liza Lucilla von Belvedère (in dezelfde klasse uitkomenut oan voor poezen): Nina Lucha von Belvedère (de beste variëteit, vanwege de beste kleurslag, in haar klasse) en Kyrili von Belvedère (een castraat in de volwas sen klasse). Silas en Liza Lucilla zijn ebony-kleu- rig; Kyrili lavendelkleurig en Nina Lucha Havana-bruin. Alle vier werden zij de eerste in hun klasse. De foto toont eigenares José Veldhui zen te midden van de vier trotse prijs winnaars.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13