Zo gezien... Groots jubileumconcert van 'Sursum Corda' f Begroting Soest 1983 sluitend Brutale roofoverval op station Soest-Zuid Oefening op de vliegbasis Soesterberg Gegoochel met courtage Woensdag 2 februari 1983 61e jaargang no. 23 Nieuw in het INFOrmatiecentrum TOILET PAPIER /I 69 KUIKEN BOUTEN PREI *198 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Meerwaarde Het gas- en c.ai.bedrijf in de maand december Uitgavenvermindering in totaal 0,28% SOESTER S COURANT Bureau voor redactie en administratie: Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152 Buiten Soest per half jaar f24.— Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Foto: Goos van der Wilt 2 KILO van 17.00 voor door GEKARD PAUL De concept begroting voor 1983 die het College van Burgemeester en Wet houders de gemeenteraad van Soest dezer dagen heeft aangeboden is slui tend. Dat mag althans worden gecon cludeerd, schrijft het College in zijn aanbiedingsbrief. In plaats van een stijging van de uitgaven voorziet de nieuwe begroting van Soest voor het eerst sinds lange tijd in een daling van de totale uitgaven en wel met 0,28% ten opzichte van het vorige jaar (in 1982 bedroeg de stijging nog 3l/2%, in 1981 zelfs 7%). Het College voldoet hiermee aan de nadrukkelijk wens van het overgrote deel van de gemeenteraad, dat een en andermaal heeft aangedrongen op een begroting die sluitend was. Nullijn De uitgavenvermindering ten opzich te van vorig jaar met het bescheiden ogende percentage van 0,28% is het re sultaat van de opdracht die het Col lege zichzelf had gesteld om de nul lijn" te handhaven. Dat is gelukt, on danks het feit dat de ontwikkeling van een groot aantal uitgaven niet door de gemeente te beïnvloeden is. De be langrijkste stijgingen betreffen de energiekosten, de kosten van algemene sociale voorzieningen die ten laste van de gemeente blijven, de personeels kosten voor zover die het gevolg zijn van algemene salarismaatregelen, en de verdere sanering van het grond bedrijf. Overschotje Mede als gevolg van het netto-resul taat van de ombuigingsoperatie waar toe op 25 november vorig jaar werd besloten 1.321.000,-) kon het tot dan toe becijferde tekort 1.420.300,-) wor den verminderd tot 99.300,-. Ook daarna zijn echter weer nieuwe feiten bekend geworden, die tot aan zienlijke veranderingen hebben geleid. Verwerking van deze wijzigingen ver toont een batig saldo van 297.000,- in totaal. Ondanks dit .overschotje" is het naar de overtuiging van het College nodig extra dekkingsmiddelen te vinden, omdat er, ten eerste, nog onvoldoende ruimte is voor het treffen van nood zakelijke nieuwe voorzieningen, en omdat in de tweede plaats de gemeen- Wethouder Menne van Financiën. te een korting op de rijksbijdrage uit het gemeentefonds tegemoet kan zien van 330.000,-. Meevallers Een aantal meevallers, alsmede de resultaten van een 'herbezinning' binnen de gemeentelijke diensten en het nog eens uitkammen van een aan tal begrotingsposten, hebben ervoor gezorgd dat nog eens een extra ruimte van 539.685,- is ontstaan. Samen met het eerder genoemde 'overschotje' van 297.000,- levert dit een totale ruim te op van 836.685,-, waaruit echter allereerst de extra korting uit het gemeentefonds moet worden bestre den. Voor het treffen van nieuwe/ver vangende voorzieningen is per saldo dan ook 836.685,- minus 330.000,- 506.685,- beschikbaar. Meer Volgens wethouder van financiën drs. J. L. Menne, die een korte toelichting gaf bij het verschijnen van de begro ting, is er alle reden om tevreden te zijn over het feit dat de begroting in derdaad nagenoeg sluitend is. "Maar eigenlijk willen we meer", aldus de heer Menne. Hij verwijst daarvoor naar de zgn. "C-lijst", die bij de om buigingsoperatie op de achtergrond een belangrijke rol heeft gespeeld. Deze lijst bevat een aantal naar-het inzicht van het gemeentebestuur zeer noodzakelijke verlangens, aan de rea lisering waarvan feitelijk niet te ont komen is. Het betreft hier o.m. de aan leg van riolering, de subsidies voor De Borg en het dorpshuis in Soester- berg, de huisvesting van het maat schappelijk werk en het gezondheids centrum in Soest-Zuid, de vervulling van de vacature voor een brandweer officier. de aanschaf van meubilair voor lagere en kleuterscholen, de ver vanging van tractiemateriaal, en niet te vergeten de kosten van de huis vesting van de Gemeentelijke Sociale Dienst en de gemeentesecretarie. Het totale "verlanglijstje" vergt een be drag van 696.200,-. Geen huisvesting Het College stelt nu voor deze verlan gens te realiseren door de in de be groting gevonden ruimte hiervoor te gebruiken, met uitzondering van de post huisvesting GSD en secretarie (ter hoogte van 157.000,-). De C-lijst- uitgaven belopen derhalve 539.200,-. Het verschil dat dan nog blijft bestaan (506.685,- minus 539.200,-) geeft een overzienbaar tekort van ca. 33.000,-. Dit is verantwoord, aldus de heer Men ne in zijn toelichting. "De gemeente Soest is nu eenmaal zeer dynamisch, en een dergelijk bedrag kan in het voort durend wisselende evenwicht tussen uitgaven en inkomsten zonder proble men worden gevonden. Vinger Na 1983 wordt het overigens volgens de wethouder van financiën niet ge makkelijker. "Het is absoluut nood zakelijk de vinger aan de pols te hou den. Een nieuwe bezuinigingsronde voor 1984 lijkt welhaast onvermijde lijk, gezien de voor de komende jaren te voorziene vermindering van de rijks bijdragen aan de gemeente." Zoals hiervoor aangegeven bedraagt die ver mindering in 1983 330.000,-. Voor 1984 wordt echter een verdubbeling daar van voorzien 660.000,-), voor 1985 een bedrag van 1,1 miljoen en voor 1986 zelfs 2,1 miljoen. De wethouder noemt de C-lijst overi gens "erg karig". De post voor riole ring alleen al zou bij voorbeeld eigen lijk veel hoger moeten zijn. In de be grotingsbehandeling van de gemeente raad komen deze zaken verder aan de orde. Deze raadsvergaderingen vin den plaats op 7 en 9 maart a.s. Een beknopt overzicht van de begro ting 1983 en een vergelijking met de begroting 1982 is elders in deze krant opgenomen. Politie vraagt getuigen zich te melden Vorige week donderdag vond in de a- vonduren op het station Soest-Zuid een roofoverval plaats, waarbij de 58 .ja rige lokettist uit Soest lichte verwon dingen opliep. Tegen half tien 's avonds verliet de man zijn kantoor om de deur van het wachtlokaal af te sluiten. Op datzelfde moment werd hij geconfron teerd met een naar schatting 25-jarige man, die hem onder bedreiging met een broodmes dwong weer naar binnen te gaan en de kluis te openen. Daarbij ontstond een korte worsteling, waarbij de lokettist snijwonden aan hals en handen opliep. Bij het onver wachte naderen van een treinpassa- gier sloeg de dader op de vlucht, echter niet dan nadat hij een bedrag van ca. 500,-- had weten weg te grissen. De overvaller verloor daarbij zijn mes en de door de lokettist gewaarschuwde passagier zette de achtervolging in. Hij kon nog juist zien dat de man in een ge reedstaande geelkleurige auto stapte, waarin zich reeds een bestuurder be vond. De auto verdween over de Ei kenlaan en de Buntweg uit het zicht. Het signalement van de overvaller luidt volgens de gegevens die de politie ter beschikking staan: leeftijd ca. 25 jaar, donker uiterlijk met een smal snorretje en een kleine baard, een bril met een donker montuur. De over valler had bovendien een kanariegele helm op en was gekleed in een licht jack en een spijkerbroek. De door de recherche samengestelde compositie foto zal de opsporing mogelijk verge makkelijken. De auto waarmee de overvaller en zijn medeplichtige verdwenen was vermoe delijk van het merk Toyota. De passa gier verklaarde dat de wagen met brandende lichten op de Eikenlaan had staan wachten. De politie verzoekt mogelijke andere getuigen zich te melden. Zij heeft vooral interesse voor de bestuurder van een rode Opel Ascona, die om streeks het genoemde tijdstip (21.20 uur donderdagavond) bij het station een fiets heeft opgehaald. Overigens is er een mogelijk verband tussen deze overval en het verdachte gedrag van een man, eerder op dezelf de donderdagavond, bij het filiaal van Albert Heyn aan de Van Weedestraat. Bij het sluiten van de zaak omstreeks 18.00 uur) ontwaarde het personeel een man bij de deur, die zich verdacht ge droeg. Men bleef tenslotte binnen staan, omdat men een overval op de bedrijfsleider vreesde. De verdachte man vertrok ten slotte onverrichter- zake. Hij stapte in een gele auto en ver dween. Het vermoeden bestaat dat het hier om dezelfde man en dezelfde auto gaat als die bij het station Soest-Zuid werden opgemerkt. Het signalement van de man bij Albert Heyn en dat van de overvaller op het station komen vrijwel overeen. De politie van Soest verzoekt ieder die meent informatie te kunnen verschaf fen zich met haar in verbinding te stel len. Het concert, zaterdag j.1., ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Oir. Koorvereniging "Sursum Corda" te Soest was, een groots zang- en muziek feest in de Julianakerk te Soest. Vanaf 19.00 uur stroomden de bezoekers de kerk binnen en te 20.00 uur waren om streeks 1000 (duizend) mensen'in de kerk aanwezig, toen voorzitter Ouden broek het koor in de nieuwe kleding aan het publiek presenteerde. De altsoliste Reinata Heemskerk, pre sentatrice Diana van Hulst alsme de dirigent L. J. Meijer, werden met een groots applaus ontvangen. Men had grote verwachtingen zo bleek. Het programma vertoonde welover wogen opbouw en eiste het uiterste van de uitvoerenden. De werken werden met grote muzikaliteit uitgevoerd, waarin vooral de nuanceringen opvie len in het "Gebed" van Bortnianski en het prachtige "Blijf bij mij heer." waarin Reinata Heemskerk ae melodie zong. Het koorwerk "Tres Hymni." waarin vele vreemde klankscnaxe- ringen voorkomen, werd op meester lijke wijze uitgevoerd door het koor. Speciaal moeten hier de le sopranen worden genoemd. De orgelpartij was in handen van Gert Muts, die zeker tot het sukses heeft bijgedragen Reinata Heemskerk bracht op gloed volle wijze haar aandeel in de negro spirituals "He's the Lilly of the val- ley "The Gospel Train," "He gives me." In de periode van 15 tot en met 17 februari vindt op de vliegbasis Soester berg een gecombineerde Nederlands-Amerikaanse oefening plaats. In het kader van deze oefening, die tijdens de normale openingsuren (van 08.00 - 17.00 uur) zal worden gehouden, zal op verschillende tijden het luchthoornwaarschuwingssysteem worden beproefd. Ook zullen vliegtuigen de basis enkele keren vanuit andere dan gebruikelijke richtingen overvliegen. Zo veel mogelijk zal hierbij de bebouwde kom worden vermeden. In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum kunnen geïnteresseerden kennis nemen van het ontwerp-bestemmings- plan Smitsveen en het ontwerp-be- stemmingsplan Apollo. Beide be stemmingsplannen voorzien in de noodzaak om voor de bestaande be bouwing de daarbij passende bestem mingen vast te stellen en het gebruik van de bouwwerken en de onbebouw de gronden te regelen. Van de twee ontwerp-bestemmingsplannen hangen tekeningen in het INFOrmatiecen trum. Ook zijn er uitvoerige tekeningen van de nieuwe winkelpool Soest-Zuid te zien, alsmede van de kantorenflat die op de hoek Parklaan/Nieuweweg komt. pp brochuregebied kan men kennis nemen van de folder met uitgebreide informatie over minimum jeugdloon. Sinds 1 januari kan men in het INFOr matiecentrum ook informatie krijgen op toeristisch gebied, met name over Soest en omgeving. Deze week is een speciale hoek in het INFOcentrum ge reedgekomen waarin alle toeristische aktiviteiten die in deze omgeving plaats hebben bij elkaar staan. Ook wanneer men naar bijvoorbeeld een toneeluit voering in Hilversum, Bussum, Utrecht of Amersfoort wil, kan men in de toe ristische hoek precies te weten komen wat er speelt en hoe laat het begint. Plaatsbespreken voor de uitvoerin gen kan niet vanuit het INFOrma- trum plaatsvinden. Het Soester Muziekgezelschap speelde o.l.v. de heer Wilderdijk. het "Cho- raal" van Huggens en leverde hierme de een prachtig en goed uitgevoerde af wisseling in het eerste gedeelte van het programma. De gebr. van Sant brink, leverden ook hun aandeel. Na de pauze toonde Gert Muts zijn kun nen in het orgelstuk "Allegro Maestoso from sonata for organ" van Edward Elgar. Hij deed dit op een wijze zoals men dat van hem ge wens is, grandioos! Een hoogtepunt in het programma vormde "De Deutsche Messe" van Schubert, waarin "Sursum Corda. be geleid door het Soester Muziekgezel schap schitterde. Het Soester Muziekgezelschap liet zich in het tweede gedeelte van het pro gramma ook niet onbetuigd, met name in "Nightfall in camp." Het optreden van twee jonge trompetsolisten was zonder meer schitterend. Zij kregen een zeer verdiend applaus. Aan het laatste gedeelte van het pro gramma werkte mee de gem. zangver. "Paleis Soestdijk," ook o.l.v. de hr. Meijer. De gezamenlijke koren voerden onder afwisselende orgelbegeleiding van Adrie Goor-Schipper en Gert Muts het "Lead me Lord" uit, waarin Reinata Heemskerk ook weer de solo zong. hjet Heemskerk ook weer de solo zong, het "O how Amiable", Psalm 24 en het den tesamen een machtig sluitstuk van dit prachtige concert. Diane van Hulst, die het programma op zeer vakkundige wijze presenteerde, vestigde tijdens het con cert de aandacht nog even op de diri gent van het koor, de heer L. J. Meijer, die als mede-oprichter van "Sursum Corda" het koor nu 25 jaar leidt. "Sur sum Corda" kan trots zijn z'n Ju bileumconcert. De avond werd besloten met het uit duizend monden gezongen: "U zij de Glorie." Alle medewerkenden ontvingen bloemen en burgemeester Scholten sprak zijn dank uit voor het gebodene. Hij vond dat er meer man nen moesten komen om de rijen te ver sterken en wilde drie mannen aanbie den. Na enige aarzeling kwamen ze. maar of ze ook zullen komen. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! (LidNBMj De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Om verzekeringsadvies te winnen, ga je bij van Rouwendaal naar binnen. Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Bord en hek vernield Op de Schans werden een verkeersbord en een 4 meter lang stuk van het hek vernield. De schade bedraagt 880,--. Namens de gemeente deed een mede werker aangifte bij de politie. Zie onze advertentie op pagina 2. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest. 02155-16251 Amersfoort. 033-630506 Dit weekend Celtona tissue Pak a 12 rol nu voor Alleen donderdag STUNTPRIJS en donderdag Kilo voor "Zeg, wie is die mooie vrouw toch met wie ik jou gisteren zag praten?" vroeg iemand nadat ik daags tevoren uitgebreid op straat bijgepraat was met iemand met wie ik vroeger in de klas gezeten had en die nu door haar huwelijk tot de nota belen gerekend wordt. "O", zei ik, "da's een lieverd. En dat is meer dan mooi, niet waar? Da's prachtig. Ze is een heel intelligente vrouw, bij wie je je bepaald niet hoeft te ver velen. Als wij eenmaal aan de praat raken dan is er geen hou den meer aan. We hebben gis teren wel een uur staan te blauw bekken voordat we er een punt aandraaiden. "Ja, dat geloof ik graag van jou, maar nou weet ik nóg niet une ze is", zei hij. "Nee, logisch. Ik zie geen kans om zo iemand in een paar woor den te schetsen zonder haar te kart te doen. Het is een buiten gewoon charmante vrouw, een goeie gastvrouw en voorzover ik dat kan beoordelen, een pri ma echtgenote. Ik durf zelfs wel te stellen dat het een fijne vriendin van me is, maar dat kun je beter voor je houden. Na een paar gespreksronden is dat opgepoetst tot een driehoeks verhouding en dat wil ik haar niet aandoen. "Dus hoe ze heet, weet je niet", dramde hij door. Ik prees zijn vasthoudendheid en noemde haar naam. Zonder acht te slaan op de ironische ondertoon achter mijn woorden wilde hij weten of dat haar eigen naam was. Ik antwoordde dat ze die eerlijk van huis meege kregen had, maar hij was nog- niet tevreden. Hoe heet ze dan nu?" vroeg hij vermoeid. "Je bedoelt met wie ze getrouwd is vroeg ik onnozel. "Ja, natuurlijk", blafte hij. Zo'n meisjesnaam zegt toch niks. Ik voelde dat ik de zaak niet langer kon rekken en zei uitge breid: "O, bedoel je dat Weet je, een paar weken terug zag ik in de krant een "in memo- riam" van een vrouw met een heel bekende familienaam. De verdiensten van haar man en diens vader werden breed uit gemeten, terwijl ook haar eigen vader niet werd vergeten. Wat ze zelf betekend had kwam nau welijks ter sprake. Alsof ze geen enkele waarde in zichzelf had. Het was ronduit beledigend. Die gedachte speelde door mijn hoofd toen jij zo graag wilde weten hoe zij heette. Vandaag had ik nou toevallig eens geen zin om jou aan je neus te hangen hoe hoog of laag zij maatschap pelijk gewaardeerd wordt. Vrouwenraad op bezoek bij Gasbedrijf Woensdag 26 januari j.1. hield de Vrou wenraad zijn contactochtend in het voorlichtingscentrum van het Gasbe drijf aan de Lange Brinkweg. De jaar lijkse bijeenkomst heeft ten doel de aangesloten organisaties de gelegen heid te geven samenwerking te bevor deren en van gedachten te wisselen. Bij de Vrouwenraad zijn 20 groeperingen en organisaties aangesloten. Namens al deze organisaties is de Vrouwenraad de gesprekspartner naar de gemeente. In overleg met de ge meente komen diverse cursussen tot stand. Deze cursussen staan open voor alle inwoners van Soest. Op 24 februari a.s. start de cursus "Ruimtelijke ordening." Het resterende gedeelte van de och tend werd verzorgd door de afdeling voorlichting van het Gemeentelijk Gasbedrijf. De gasinkoop in de maand december bedroeg 9.656.310 m3. Dat was 2.110.473 m3 minder dan in december 1981 toen de gasinkoop 11.766.783 m3 bedroeg. In 1980 was dat 10.139.963 m3. De gas inkoop in heel 1982 was 62.581.330 m3. In 1981 was dat 68.168.015 m3. Vorig werd 8 procent minder gas verbruikt dan in 1981. Het aantal gasverbruikers steeg ver geleken met de maand november van 14.100 naar 14.181. Het aantal c.a.i.- abonnementen steeg in dezelfde perio de van 11.102 naar 11.172.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1