'Carnaval is er voor alle mensen in Soest' Het 60+ Karnaval Kroegentocht en sluiting Dinsdagavond ALAAFÜ! Prins Pieter de Eerste: Voor de vijfde keer in successie 21.00 uur - 22.00 uur: de Oude Elnghe 22.00 uur - 23.00 uur: 't Luykje 23.00 uur - 24.00 uur: de Kuil 24.00 uur: sluiting op het Kerkplein alwaar Knelis begraven wordt. 21.00 uur: Begin kroegen tocht Voor de vijfde keer gaat op maandag middag het 60+ karnaval van start voor de Knollendammers uit de "Ere galerij van de oude Glorie." (om maar eens een bekende betiteling van Ba rend Barendse aan te halen). Evenals de vier voorgaande jaren verzorgden de leden van de Raad van Elf een flink aantal advertenties voor deze Knollen- krant. Van de opbrengst van deze ad vertenties ontvangen zijn een behoor lijk bedrag, waarmee een deel van de kosten voor deze bejaardenmiddag ge dekt kan worden. De samenwerking tussen Soester Cou rant en Raad van Elf werd al vier maal een succes en als u de Knollenkrant eens aandachtig doorkijkt ziet u dat ook voor de vijfde keer deze formule erg succesvol blijkt te zijn. Hierbij is natuurlijk een dankwoord aan de Soester middenstand op z'n plaats, om dat zij weer massaal wilden meewer ken aan de "financiering" van het 60 karnaval. Voor de bezoekers blijft echter een kleine bijdrage vereist; deze bedraagt net als vorig jaar 6 gulden. In dit be drag is het vervoer per bus inbegrepen. De aanvang van de middag is om twee uur. het einde om ongeveer vijf uur. De zaal is open vanaf kwart over één. Er is een goed programma samengesteld voor de ouderen van Knollendam, waarover wij niet zullen uitweiden, dan den van de Amigo's en de Hofkapel van Prins Pieter de Eerste. Verder zijn er nog enkele artiesten gearrangeerd waarvoer wij niet zullen uitwijden, dan is de verrassing eraf. Vanzelfsprekend wordt er op deze middag goed voor- ge zorgd. dat de "inwendige mens" ook aan z'n trekken komt. Op het moment dat u dit leest is op enkele bejaarden centra al kaartverkoop geweest en op andere plaatsen zal dit nog deze week gebeuren door leden van de Raad van Elf. De data en tijden zijn op betreffen de verkooppunten bekendgemaakt. Mocht u desondanks geen kaart hebben kunnen kopen, aan kunt u dit alsnog doen op de voorverkoopadressen die op de eerste pagina van de Knollenkrant zijn afgedrukt. Op maandagmiddag rijdt de bus twee routes om de mensen naar de Knollenburcht te brengen van af de verschillende opstappunten De eerste begint om 12.45 uur bij de Drie Eiken in Soesterberg; om 12.55 uur, De Hertenhof. Soestduinen. 13.00 uur. Ser viceflat De Soesterduinen, 13.05 uur Busstation Soest-Zuid. 13.10 uur Me disch Centrum - Nieuweweg en zal om 13.15 uur bij de zaal zijn. De tweede rit verloopt als volgt: 13.20 uur Kerkstraat (t.o. Volvo-Garage 13.25 uur Molenschot, 13.35 uur Ge meentehuis. 13.40 uur Mariënburg - Nieuwerhoekplein, 13.50 uur Hons- bergen en dan om 13.55 uur bij de zaal. Einde van de middag om ongeveer vijf uur. Het vervoer terug wordt dan ui teraard ook verzorgd met de bus. Voor- inlichtingen kunt u na 17.00 uur kontakt opnemen met dhr. Peter Verlinden. te- Voor de vijfde keer in successie; mis schien wel oud, maar zeker nog niet versleten. lefoon 19976. De Narre Knollen rekenen op uw komst. Tot ziens! 11 Knollenkrant van woensdag 2 februari 1983 staan overigens alleen tijdens de Carnavalsdagen. Aan het einde van de kroegentocht, die op dinsdag de viering van het feest afsluit, als "Soester Kne lis wordt begraven" zoals dat al sinds jaar en dag heet, hou den ook de functies op te be staan. In de loop van het nieuwe seizoen (zeg maar begin sep tember) wordt weer uitgekeken naar nieuwe leden van de Raad van Elf, waaruit dan de Prins en zijn adjudanten worden ge kozen. Vrouwelijke raadsleden, laat staan een Prinses, kennen De Narre Knollen niet. Wel komen de dames dikwijls bij elkaar in onderonsjes, als de echtgenoten druk zijn met het carnavals- werk, vertelt echtgenote Ria. "En reken maar dat dat ook gezellig is!" Eén van de belangrijkste taken van de Prins is het voorlezen van de "Proclamatie" op vrij dagavond. Zo'n proclamatie is een verhaal vol zottigheid, dat de Prins wordt geacht zelf sa men te stellen. Verder is de taak van de Prins niet nauwkeurig te omschrijven. Eigenlijk is het een representatieve functie. Ook het uitreiken van de jaar lijkse onderscheidingen hoort erbij. Beeld Prins Pieter I vindt het belang rijk dat het 'beeld' dat veel mensen van het Carnaval heb ben wat wordt bijgeschaafd. "Het gaat niet om het laden van zoveel mogelijk drank," zegt hij. "Het is gewoon heel gezel lig, er is sfeer. Het idee van: je moet niks. Er zit niets ver plichts in. Iedereen kan trou wens op zijn eigen manier car naval vieren. Carnaval is er voor alle mensen in Soest. Bovendien gebeurt er rondom carnaval veel goeds, wat zelfs de scherpste kritiek van de bui tenstaander kan weerleggen. Zo is er een jeugdcarnaval, een bejaardencarnaval (waarvoor de deelnemers worden afge haald bij de bejaardencentra) en wordt er traditiegetrouw een bezoek gebracht aan Eemer- oord, het centrum voor geeste lijk gehandicapten in Baarn. Ook daar wordt een stukje van het feest en het plezier van car naval gebracht. "De mensen moeten aan de an- Na een jaar of vier oordeelde Hare Majesteit de Koningin het absoluut noodzakelijk dat Piet Blom haar wapenrok zou gaan dragen. En dat deed hij ook, bij een leger-onderdeel dat hem als het ware 'op het lijf geschreven' was: de Aan- en Afvoertroepen. Daar kreeg hij een uitstekende rijopleiding, op de grootste trucks en allerlei andere voer tuigen. Na op die manier twee jaar lang de eer van het vader land te hebben veiliggesteld meldde Piet zich terug bij Ten- sen, en daar werd hij onmid dellijk op de bus gezet. Logisch. ,,'s Zaterdags kwam ik uit dienst, en 's maandags kroop ik achter het stuur," vertelt Prins Pieter. Tourwerk Tot 1980 toe, het jaar waarin de firma Tensen ophield te be staan en de zorg voor het bus vervoer overdroeg aan Centraal- Nederland, heeft Piet de bussen van Tensen gereden, zowel op de lijndiensten als in het 'tour- werk'. Dat laatste werd overi gens van lieverlee het belang rijkst. Met veel genoegen denkt Ben beeld dit vervlogen jaren: piet Blom, conducteur op de bus van Ten sen. De prins in zijn 'gewone doen,' hier ge kiekt in Kiva, Italië. Nog maar een luttel aantal nachtjes slapen, en dan breekt ook in Soest voor de gelegenheid weer omgedoopt tot Knollendam - het carnaval los, in al zijn zotte hevigheid, of hevige zotheid. In al lerlei huizen, hallen, schuren en niet te vergeten établissementen heerst al voorpret: de voorbereidingen voor het grote feest, dat op 11 februari begint en op 15 februari zal eindigen, zijn in vol le gang. Achter de schermen gonst het van bedrijvigheid, want reken maar dat er een heleboel werk moet worden verzet om het feest te laten slagen! Denk alleen maar eens aan wat er allemaal bij komt kijken om een béétje praalwagen te maken, laat staan als het echt een hele mooie moet worden. Bij de grote carnavalsoptocht op zaterdag de 12e wil men goed voor de dag komen. dere kant ook niet al te kritisch kijken," vindt de Prins. "Car naval is een feest zonder ver plichtingen. Je hoort de men sen wel eens angstig vragen: 'Moet ik dan verkleed?' of 'Moet ik zus of zo?' - Nou, er moet niks! Je kunt eens even je zelf zijn. De mensen moeten niet zo op elkaar letten..." Heeft de Prins ook nog hobby's? Centraal tijdens alle feestelijk heden, die gedurende enkele dagen als een springvloed over Soest/Knollendam zullen spoe len, staat een figuur op eenzame hoogte. Een man met een zware taak, een man met grote ver antwoordelijkheden. Een man die een paar etmalen lang de heerschappij over Knollendam zal voeren. De Prins. Prins Carnaval. Prins Pieter I! ste! Wie is Prins Pieter I? Om die vraag, die op dit mo ment nog talrijke Knollendam mers kwelt, zo goed mogelijk te beantwoorden dalen we (of stijgen we?) op een doorde weekse middag af naar de Hartmanlaan in Knollendam- Zuid, naar de residentie van de Vorst der Soester Knollen, waar Hoogstderzelve ons minzaam een informele audiëntie heeft toegestaan. Met gepaste schroom naderen wij de Woning die overigens uit niets laat blij ken dat hier de man woont die binnenkort als soeverein vorst over vele honderden, duizenden karnaval-vierende knollen zal regeren). Op ons eerbiedig aanbellen wordt de deur geopend en wij worden vriendelijk binnen ge nodigd. We zijn er... De Prins is bereid ons te woord te staan, tussen zijn vele drukke werk zaamheden door. We worden hartelijk uitgenodigd ons te la ten zakken in het comfortabele leer van een (met recht) 'vor stelijke' bank en we zitten oog- in-oog met Prins Pieter I Wielen Bij de burgerlijke stand blijkt onze Prins bekend te staan als Piet Blom. Hij is geboren, dat ook, in november 1931, en dat betekent dat hij nu zo'n 51 jaar al op deze aarde rondloopt, of liever: rondrijdt. Want Prins Pieter heeft ongetwijfeld in zijn leven meer kilometers afgelegd tussen de wielen dan op zijn voeten. Dat moeten, zoals voor Plezier "De bus!klinkt het zonder de minste aarzeling. "En verder. nou, ik ben graag onder de men sen, ik hou van 'n praatje, ook van 'n beetje actie. Maar ik ben ook niet zo'n onrustig mens, die nooit 's op z'n stoel kan blijven zitten. Ik denk altijd maar: al les op z'n tijd. En 't klinkt mis schien een beetje gek, als ik 't zo zeg, maar ik vind 't leuk om mensen een plezier te doen Echtgenote Ria vat het beeld in gen paar woorden samen: "Piet is gewoon een gezellig mens. Aan Prins Pieter I zal 't dan ook niet liggen als het Car naval van de Soester Knol len per "ongeluk" geen succes zou worden. Dat houdt hij zelf trouwens absoluut voor onmo gelijk: "Het is natuurlijk alle maal flauwekul. Een hoop show, dat weet iedereen, 't is wel vreselijk gezellig." Dat klinkt zeer overtuigend. Het is zo klaar als een klontje het Carnaval in Soest kan al niet meer stuk, en dan is het nog niet eens begonnen de meeste gewone stervelingen geldt, in het begin vooral de wielen van de kinderwagen zijn geweest. Die kinderwagen heeft waarschijnlijk voornamelijk dienst gedaan in Leiden, waar de Prins ooit het levenslicht aanschouwde. Toch bleek het lot te beschikken dat de kleine Plet het grootste stuk van zijn leven in Soest zou doorbrengen (tenminste: als-ie thuis zou zijn - en dat is-ie niet vaak Al op de leeftijd van anderhalf jaar verhuisde Piet Blom naar het dorp waarover hij een halve eeuw later als Prins Carnaval zou gaan heersen. Hoewel dus geen geboren Soester kent hij ons dorp als zijn broekzak, en de Soesters kennen hém Korte broek Op de aanvallige leeftijd van vijftien jaar besloot Piet Blom zich te voegen in het grote leger van mensen die door ge woon te werken aan hun brood komen. Hij deed dat bij de in Soest alom bekende firma Ten sen, het autobusbedrijf aan de Birkstraat, dat tot voor een jaar of twee met zijn donkerrode bussen Soest met de rest van de wereld verbond. Piet 'monster de' aan op de lijn Baarn-Amers foort (we schrijven het jaar 1946) als conducteur. Nog be schikt hij over een deel van zijn uitmonstering: het kaarten- bakje, de kniptang, een aantal kaartenhoekjes uit de glorieuze historie van het busbedrijf, en nog veel meer. Oudere Soesters zullen zich misschien de jeug dige conducteur herinneren, die in korte broek de kaartjes ver kocht. De bussen waren in die jaren kort na de oorlog meer dan overvol, weet Piet zich te herinneren. Weinig mensen hadden een fiets, en van auto's was nauwelijks of helemaal geen sprake. De week had toen nog 6 werkdagen, en niet van die korte: van 's morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur was het aanpakken. Piet Blom terug aan de Tensen- tijd. Tegenwoordig rijdt hij al leen tourbussen voor de Gooi- lander, ook wel bekend onder de naam D-Tours in Hilversum. De overgang van Tensen naar Centraal Nederland beviel hem toch niet helemaal, en nu reist hij op en neer naar de meest uitheemse oorden in Duitsland, Oostenrijk, Joego-Slavië, Italië en Spanje. De laatste jaren trouwens het meest in de rich ting Oostenrijk en Joego-Slavië. Het is afwisselend werk, vertelt Pieter I. Elk jaar veranderen de bestemmingen. In de winter gaat het doorgaans om reizen naar de wintersportcentra. Op de dag dat wij hem spreken zal hij in de vroege avonduren weer vertrekken naar Tirol. Drie da gen later zal hij, als alles goed gaat, weer terugkeren op het 'thuishonk', bij echtgenote Ria en de drie jongens. "Het leukste is als je met een heel gezelschap op stap bent," horen we. "Dan ben je tegelijk ook reisleider. Als je veertien dagen lang met een bij elkaar horende groep mensen op stap bent, dan is dat meestal heel plezierig voor het kontakt. Gek Al sinds z'n anderhalfde jaar woont Piet Blom op de Hart manlaan, waaruit af te leiden zou zijn dat hij een honkvast type is, al wordt dat dan weer gelogenstraft door zijn veelvul dige reizen naar het buitenland. Aan het eind van de jaren vijf tig heeft hij overigens wel een paar jaar lang aan de Soester- bergsestraat gewoond, waar zijn vader toen (en zijn broer, nu) de bekende 'vogeltjeswin- kel' Avicultura drijft, waarvan zich ook in Soesterberg een fili aal bevindt. Op de vraag of Piet nooit trek had in de winkel volgt resoluut het antwoord: "Nee, mij niet gezien. Ik ben veel te gek op de bus!" Pas de laatste jaren hebben Piet en Ria zich wat intensiever in het bruisende leven van de Soester carnavalsvereniging gestort. Dat heeft vooral te ma ken met het feit dat ze vroeger (ook al door de baan van Piet) veel minder "de deur uitkwa men". "Maar de kinderen zijn Prins Pieter I, hier omringd door de Dansmariekes. nu groter, dus dan kun je er makkelijker tussenuit. Wat betekent het voor hem om Prins Carnaval te zijn? Grote eer "In de allereerste plaats is het uiteraard een grote eer", be nadrukt Piet Blom. "En ik vind het heerlijk om 't te doen. Ik zit graag tussen de mensen en ik hou van gezelligheid." Al twee jaar is hij lid geweest van de Raad van Elf, en nu hij zelf tot Prins is uitgeroepen moet hij de leiding geven aan diezelfde raad - "al gaat 't bij ons ontzet tend democratisch toe" Er zit enorm veel werk aan het Carnaval vast, en het leeuwen deel daarvan wordt verricht door het bestuur van De Narre Knollen De carnavalsvereni ging) dat weer boven de Raad van Elf staat, legt Piet uit. De Prins wordt in de uitoefening van zijn functie gelukkig ter zijde gestaan door zijn beide adjudanten, Paul Smit en Ad Bosboom - dus dat is een gerust stellend idee. De functies be-

Soester Courant | 1983 | | pagina 27