'Projekt Thuishulp' nieuw initiatief in Soest Gemeentelijke overheid en ondernemingenverkeerd verbonden. Strakkere richtlijnen gemeente-garantie Fusie makelaars bonden een feit F0T0SC00P Prof. Barnaby over 'Defensie zonder kernwapens' Namibië-aktie van Amnesty International Voortaan ook schrijf- avonden bij Amnesty ANWB start periodieke veiligheidskeuring op vrijwillige basis Brede Maatschappelijke Discussie over Energiebeleid brandt los cOj- p Uniek hulpaanbod door experimenteel arbeidsproject Cursus van drie avonden in Amersfoort Vergadering Gemeen schappelijke schoolraad Aanrijding na alcoholge bruik Schennis der eerbaarheid Girobetaalkaarten gestolen Vondel Tarieven goedgekeurd Stuurgroep organiseert overal in Nederland bijeenkomsten Overvaller door WC-raam ontsnapt KNIPT1P Soes ter Courant van woensdag 2 februari 1983 Wat in deze tijd van bezuinigingen bijna niet meer te verwachten was is toch gebeurd. Kort geleden heeft de rijksoverheid toestemming gegeven een vorm van thuishulp te ontwikkelen waarin tot nu toe niet werd voorzien. Men is er hierbij van uitgegaan dat vele thuiswonende mensen bij allerlei za ken in hun thuissituatie waarschijnlijk wel hulp kunnen gebruiken. Het gaat om hand- en spandiensten, re gelmatig terugkerende behoefte aan begeleiding en hulp. alsmede sociale kontacten. Het projekt Thuishulp is gehuisvest bij de Stichting Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening aan de Burg. Grothestraat 74 te Soest. Het zal zelfstandig optreden door met jongeren deze thuishulp te gaan bie den. De jongeren worden aangenomen via het Gewestelijk Arbeids Bureau en komen in dienst van het projekt. Het gaat hier dus om werk voor jeugdige werklozen. Vooralsnog is het de bedoe ling na te gaan welke behoefte er be staat aan deze aparte vorm van thuis hulp. Om twee redenen mag er gestart wor den met dit projekt 1. Er wordt verwacht, dat er behoefte is aan deze vorm van thuishulp. 2. Het projekt biedt werkgelegenheid aan een aantal jonge mensen zonder werk. "Als het duidelijk kan worden welke behoeften en wensen voor thuishulp er bestaan, dan slagen we er ook in dit hulpaanbod uitgevoerd te krijgen én voor jongeren werk te krijgen." licht coördinator W. Veldhuizen toe. "Uit er varingen met soortgelijke projekten el ders in het land is gebleken dat vooral zelfstandig wonende bejaarden erg veel profijt kunnen hebben van deze projekten. Wij willen geen speciaal ter rein afbakenen. Wij willen hulp kunnen bieden aan iedereen die hulp nodig heeft." Bij voldoende vraag naar deze vorm van thuishulp kan vanaf maart '83 wor den voorzien in de behoeften en wen sen. Dan wordt in overleg met het G.A.B. een aantal jongeren aangetrok ken die in dienst van het projekt dit werk gaan uitvoeren. Dat werk zou kunnen inhouden: aparte huishoudelijke verrichtingen (b.v. zil ver- of koperpoetsenV. tuinonderhoud van eenvoudige aard. kledingrepara- ties. hulp bij opstaan en/of naar bed gaan. begeleiding naar dokter, biblio theek. sociëteit, helpen met koken. slaapdiensten, eenvoudige reparaties, kleine klussen, sneeuwruimen, voorle zen. oppas/opvang bijv. van kinderen thuis bij éénoudergezinnen. De heer Veldhuizen merkt op dat hij graag zou zien dat eventuele reacties uit de bevolking hem zo spoedig mo gelijk (liefst vóór 15 februari a.s. i be reiken. Hij nodigt belangstellenden graag uit voor zichzelf - of voor be kenden in de omgeving - te rade te gaan over vormen van hulp ter onder steuning of verbetering van 'thuissi tuaties.' Vragen, opmerkingen en suggesties op dit gebied zijn zeer welkomeventueel is een gesprek mogelijk. De heer Veldhuizen is op woensdag- en donderdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur telefonisch bereikbaar onder num mer 19004 (Stichting voor Maatschap pelijke Dienstverlening). Schriftelijke reacties verwacht hij graag op het vol gende adres: Projekt Thuishulp, Rem- nesserweg 10. 3741 GA Baarn. Het projekt is ook bekend gemaakt aan andere instellingen en organisaties die op thuishulp betrekking hebben. Dit o.a. om te voorkomen dat er op ter reinen wordt gewerkt waarop al door anderen activiteiten worden ontplooid. Bovendien is het nodig om van zoveel mogelijk mensen te horen welke be hoeften en wensen er bestaan. Over kernwapens wordt veel gespro ken en geschreven. Zelden echter ge beurt dat met de kennis van zaken die prof. Frank Barnaby op dit gebied heeft. Prof. Barnaby. eredoctor aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en oud-directeur van het gezaghebbende SIPRI-instituut te Stockholm, verzorgt een VUSA-cursus (Vrije Universiteit en Samenleving) o.a. in Amersfoort, waarbij zich de unieke mogelijkheid voordoet met hem van gedachten te wisselen over de mogelijkheden en de vooruitzichten van een kernwapenvrije defensie. De cursus in Amersfoort wordt gehou den op drie opeenvolgende maandag avonden 21 en 28 februari en 7 maart. Als basis voor de cursus dient het nieuwe boek ..Defensie zonder kernwa pens" i uitgave Meulenhoff). dat prof. Barnaby schreef, samen met de VU- hoogleraar prof. dr. Egbert Boeker. Bij de prijs van de cursus is een exem plaar van het boek. dat in de winkel 14.50 kost. inbegrepen. Hoewel prof. Barnaby Engels zal spre ken. zullen de hoofdpunten uit zijn in leidingen via ..overheadprojectie" in het Nederlands toegelicht worden. Prof. dr. Charles Frank Barnaby heeft een indrukwekkende staat van dienst op het gebied van de nucleaire fysica en kernwapens. Grote bekendheid ver wierf hij als directeur van het Interna tionale Instituur voor Vredesvraag stukken in Stockholm (SIPRI). Sinds 1980 is prof. Barnaby eredoktor van de Vrije Universiteit in de wis- en natuur kunde. Het cursusprogramma ziet er als volgt uit: ie avond: Kernwapens als wereld vraagstuk. Prof. Barnaby begint de cursus met een beschrijving van de huidige kern wapenwedloop. die de waarschijnlijk heid van een kernoorlog doet toene men. Hij geeft de argumenten voor dit stand punt. Bovendien stelt hij de kosten van de kernbewapening aan de orde, uitge drukt in mankracht, intellect, geld en grondstoffen, die nodig zijn om dit mili taire apparaat in stand te houden. 2e avond: Het Europese probleem Deze avond zal gaan over het speci fieke risico voor Europa in geval van een kernoorlog en over hetgeen dit con tinent zou moeten doen om haar eigen veiligheid te vergroten. Een mogelijkheid daartoe zou zijn het ontwikkelen van een alternatieve de fensiepolitiek zónder kernwapens. 3e avondMet het oog op de toekomst Wat kunnen wij doen met het oog op voortgaande kernbewapening? Op,deze avond komen de vooruitzich ten aan de orde van het onder controle houden van de kernwapenwedloop, die de grote mogendheden blijven ontke tenen. Er wordt ook ingegaan op de rol van de internationale wapenhandel en de verspreiding van kernwapens op wereldschaal. Prof. Barnaby besluit de serie lezingen met een schets van de rol. die de pu blieke opinie in deze zaken speelt. Men kan zich opgeven bij het VUSA-cen- trum. postbus 7161. 1007 MC Amster dam. tel. (020 5482674 (b.g.g. 5483713). Onder het motto "Honderd jaar schen dingen van mensenrechten" is de ba sisgroep van Amnesty International in Soest deze week gestart met de aktivi- teiten ten behoeve van de politieke ge vangenen in Namibië. Namibië is één van de weinige niet-on- afhankelijke landen van Afrika. Al meer dan tien jaar wordt het bestuurd door de republiek Zuid-Afrika. Het land is ruwweg twintig maal zo groot als Nederland en telt een miljoen in woners. warvan 88 procent Afrikanen en 12 procent blanken. Amnesty International, de onpartij dige organisatie voor mensenrechten, zegt dat er in Namibië onder meer de volgende schendingen van die rechten voorkomen: martelingen, gevangen schap zonder vorm van proces, "ver dwijningen", en buitengerechtelijke executies. In het Amnesty Centrum, Bonifacius- straat 24. Soest, is een brochure ver krijgbaar over de situatie in Namibië. Openingstijden: dinsdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Verdere Informatie verstrekt: H. Aerts. Kerkpad ZZ22. Soest. tel. 20161. De bemiddelende organen hebben aan gekondigd dat bij de advisering door de bemiddelende organen aan de ge meenten t.a.v. het verstrekken van gemeente-garanties de normen per 1 februari 1983 worden verscherpt. Bij de beoordeling van een aanvraag voor gemeente-garantie geldt als basisnorm dat de jaarlijkse woon last ten hoogste 20% van het bruto jaar inkomen mag bedragen. Op dit percen tage wordt een aantal correcties aan gebracht met het uit fiscaal aftrek baarheid van de hypotheekrente voort vloeiende belasting- en premie AOW- voordeele.d. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars in onroerende goederen NVM, acht het van belang zo veel mogelijk met het netto-inko men rekening te houden. In de dage lijkse praktijk is het niet zo zeer van belang welk deel van het bruto inko men aan het wonen wordt besteed, maar of men van het netto besteed baar inkomen na aftrek van de woon lasten kan en wil rondkomen. De wijze waarop de bemiddelende or ganen het bruto inkomen terugrekenen naar het netto inkomen kan naar de mening van de NVM verbeterd wor den. Zo heeft men een aantal vaste inkomensbestanddelen niet omschre ven maar gewoon achterwege gelaten. Als voorbeeld kan de kinderbijslag genomen worden, die bij uitstek een netto-inkomensbestanddeel is, maar voortaan niet meer als zodanig wordt meegeteld. De NVM heeft bij de bemiddelende organen bepleit om bij de normering uit te gaan van het netto besteedbaar inkomen. Deze normen zijn objectief meetbaar en geven een beter inzicht in de bestedingsmogelijkheden van de aspirant koper. Dit criterium wordt ook gehanteerd bij het zogenaamde Stappenplan dat door de leden van de NVM gehanteerd kan worden bij de advisering over de financiering. Het secretariaat van de bemiddelende organen heeft aangekondigd hiervoor in overleg te willen treden met de NVM. De bemiddelende organen zijn daar naast van mening dat voortaan alleen die leningen voor garantie in aanmer king komen waarvan de rente en af lossing in maandelijkse termijnen wor den voldaan. De achterliggende ge dachte is dat bij eventuele wanbeta ling de achterstand zo klein mogelijk blijft. Hier staat tegenover dat de geldnemer sterk in zijn keus wordt beperkt. Bo vendien werkt deze maatregel in vele gevallen kostenverhogend. Deze kosten verhoging kan worden voorkomen door met de geldverstrekkers afspraken te maken over tijdige signalering van be talingsachterstanden. Overigens is het bestuur van de NVM van mening dat bij de gemeente-ga rantieverstrekking meer uniformiteit moet zijn. Het is nog steeds zo dat vele gemeenten zwaardere en verschillende normen stellen, waardoor een rechts- ongelijke lappendeken is ontstaan. De NVM acht het van groot belang dat de regering voortgang maakt met de in de regeringsverklaring aangekon digde maatregelen om het gemeente garantie-instrument weer gezond te maken. De Gemeenschappelijke Schoolraad van het Openbaar Onderwijs in Soest houdt op maandag 7 februari a.s. een vergadering in de Openbare MAVO. Varenstraat 85. De aanvang is om 19.45 uur. Op de agenda staan o m. een nabe schouwing van de gehouden school raad-enquête en het verslag van de werkgroep Medezeggenschap in het onderwijs. De fusie van de Makelaarsvereniging Amsterdam (MVA) en de Nederlandse Bond van Makelaars in o.g. (NBM) werd per 1 februari 1983 een feit, de juridische vormgeving van de fusie volgt later dit jaar. De naam van de gefuseerde vereniging wordt: Nederlandse vereniging van Makelaars in, onroerende goederen NVM. De fuserende verenigingen tellen sa men ca. 1700 leden. Door de fusie is het merendeel van de gekwalificeerde makelaardij in één vereniging georga niseerd. Met de fusie worden de regels op basis waarvan de leden hun beroep uitoefe nen vernieuwd. Enerzijds heeft een aanscherping van de gedragsregels van de makelaar plaatsgevonden, anderzijds is het dienstenpakket uitgebreid en beter toegankelijk gemaakt. Hiermee loopt de georganiseerde makelaardij deels vooruit op een nieuwe wettelijke re geling van de bemiddeling in onroe rend goed. De Sociaal Economische Raad werkt op verzoekt van het Mini sterie van Economische Zaken aan een advies over de eisen die aan de make laarsfunctie moeten worden gesteld. De vernieuwde regels houden onder meer in dat de NVM-makelaar bij het totstand brengen van een transactie één van de partijen en niet allebei als opdrachtgever mag hebben. Een lo gisch gevolg hiervan is dat één make laar bij slechts één van de partijen kan declareren. Ook mag de makelaar geen handel drijven in onroerend goed of belang hebben bij het object waarbij hij zijn diensten aanbiedt. Eén van de nieuwe onderdelen in het dienstenpakket van de makelaar is de zogenaamde oriëntatie-opdracht. Via een soort abonnement wordt de woningzoeker regelmatig op de hoogte gehouden van, ook bij zijn collega's, in verkoop komende woningen die aan zijn eisen voldoen. Deze eisen worden vooraf in overleg met de makelaar vastgesteld op basis van de woonwen- zen en de financiële mogelijkheden. Vanzelfsprekend blijft de mogelijk heid bestaan dat men direkt een zoek koopopdracht verstrekt. Tegelijkertijd met de fusie zijn de tarieven aangepast aan de kostenstij gingen van de laatste jaren en de ge daalde koopprijzen van onroerend goed. De courtage bij koop/verkoop zal in de gangbare prijsklassen 1,85 van de koopsom gaan bedragen. De taxatietarieven bedragen 10van de courtage bij koop/verkoop; derhalve 1,85% 0/00 in de gangbare prijsklas sen. De percentages zijn lager naar mate de prijzen hoger zijn. De tarieven gelden niet alleen voor woonhuizen maar ook voor ander onroerend goed. Een oriëntatie-opdracht gaat 300,- per 3 maanden kosten. Dit bedrag krijgt de cliënt terug indien de makelaar ook bij de koop door hem wordt inge schakeld en de transactie vervolgens totstand komt. Over de nieuwe voorwaarden en tarie ven is overleg geweest met het Mini sterie van Economische Zaken en de consumentenorganisaties Met de nieuwe tarieven is de zorgwek kende situatie in de makelaardij niet voorbij. Volgens een bedrijfsverge- lijkend onderzoek over 1980 zat 70 van de makelaarskantoren in de rode cijfers. In 1981 bedroeg dit percentage 75%. In 1982 is deze situatie niet ver beterd. De besturen van de makelaars verenigingen zijn van mening dat de uitbreiding van het dienstenpakket en de nieuwe regels beter aansluiten bij de functie van de makelaar en de Wensen van de cliënt. Hierdoor zal in de praktijk vaker van de diensten van de georganiseerde ma kelaar gebruik worden gemaakt. Als dit gepaard gaat met een toename van het aantal onroerend goed trans acties kan op langere termijn in econo mische zin een gezonde makelaardij ontstaan. Gemeentebestuurders en hun ambte naren zijn veel meer tevreden over hun relaties met ondernemers dan omge keerd. Sterker nog: de lokale overheid is over zichzelf en over zijn verhouding met de bedrijven in hun gemeente wel wat al te voldaan. Dit is een van de meest opvallende con clusies uit een rapport over de verhou ding tussen de lokale overheden en be drijven in de provincie Utrecht, dal vrijdag 28 j.1. ter gelegenheid van het afscheid van de heer mr. F. H. Brust als voorzitter van VNO-Provincie Utrecht werd gepresenteerd. Het onderzoek is in opdracht van VNO- Provincie Utrecht uitgevoerd door de Werkgroep Massacommunicatie van de Rijksuniversiteit Utrecht, onder lei ding van prof. dr. A. van der Meiden, bijzonder hoogleraar in de Leer der Public Relations. De onderzoekers constateren, dat de ondernemingen van mening zijn dat er wel wat schort aan de behartiging van hun belangen door lokale overheden in de provincie Utrecht, zonder dat zij aangeven in hoeverre het door de ge meenten gevoerde beleid inhoudelijk aanleiding geeft tot ontevredenheid bij het bedrijfsleven. Zowel de gemeenten als de ondernemers vinden goede on derlinge betrekkingen van groot be lang. Hoe groter de gemeenten, hoe be langrijker men onderlinge contacten acht. Belangrijke conclusies uit het onder zoek zijn onder meer: - de lokale overheden vinden, dat zij ondernemers in voldoende mate be trekken bij de besluitvorming van de overheid rondom het behartigen van bedrijfsbelangen. De ondernemers zijn overwegend de tegenovergestelde mening toegedaan. - de lokale overheden zijn van oordeel, dat zij ondernemers in redelijk voldoende mate betrekken bij de be sluitvorming over infrastructurele za ken (bijv. wegenaanleg, verkeersplan nen. enz.). Een ruime meerderheid van de ondernemers vindt dat dit niet genoeg gebeurt. - van de lokale overheden vint 89' dat het College van B&W voldoende re kening houdt met de belangen van het bedrijfsleven. Van de ondernemers is 31% het daarmee oneens; maar bijna evenveel 28'-/ kan zich er wel in vin den. - bij de gemeenten is 40'/ van oordeel, dat er bij de overheid voldoende inzicht bestaat in de gang van zaken bij onder nemingen,maar eveneens 40% denkt, dat dit inzicht niet aanwezig is. Dit laatste oordeel wordt door 60'van de ondernemers gedeeld. - van de lokale overheden vindt ruim de helft, dat ondernemers onvoldoende begrip hebben voor de afwegingen, die de overheid moet maken ten behoeve van het algemeen belang. Van de ondernemers is één vijfde het er mee eens; niet meer dan ruim één derde vindt, dat de ondernemers wel voldoende begrip opbrengen; maar bijna de helft (43'; i onthoudt zich van een oordeel. Interessant is ook dat blijkt dat de overheden een aanzienlijk minder hoge dunk hebben van de werkwijze van on dernemers dan van hun eigen werkwij ze. Slechts 59'/ van de ondernemers worden "bereidwillig" genoemd. Om gekeerd vinden de lokale overheden zichzelf voor 96'/ bereidwillig, voor 81% deskundig en voor 71% geïnteres seerd. Bijna de helft van de ondernemers heeft daarentegen een positief oordeel over de houding van de gemeete-- ambtenaren. Het bestuur van VNO-Provincie Utrecht verbindt bij monde van de nieuwe voorzitter, de heer drs. .1 C. van Ek, een aantal beleidsaanbeve lingen aan het rapport onder het motto: "Direct beginnen! VNO-Provincie Utrecht is van mening dat gezien de slechte situatie in het be- <ii ifsleven hard moet worden gewerkt aan h«-i uit de wereld helpen van de slo gan: "Overheid-bedrijfsleven. ver keerd, verbonden." Zij geeft concrete wegen aan om de verbinding tussen lokale overheid en het bedrijfsleven op korte termijn te verbeteren, waarbij VNO-Provincie Utrecht zich zowel richt op het verbete ren van de directe contacten tussen on dernemingen en lokale overheden als tussen bedrijvenkringen en lokale overheden. Het volledig rapport, alsmede de be leidsaanbevelingen. zijn op aanvraag verkrijgbaar bij VNO-Provincie Utrecht, Maliesingel 9 3581 BB U- trecht. tel. 030-328147. Op veler verzoek zal de Soester Amnes- ty-groep, naast de maandelijkse schrijfmiddag, ook een schrijfavond organiseren. Dit om degenen die over dag niet in de gelegenheid zijn om de schijfmiddag te bezoeken, s' avonds de mogelijkheid te bieden om ook te schrijven voor mensen die gevangen zitten om hun geloof, overtuiging, ras of huidskleur. Deze schrijfavonden zullen elke twee de donderdag van de maand gehouden worden van 19.30 uur tot 21.30 uur in het Amnesty Centrum. Bonifaciusstraat 24. De eerstkomende schrijfavond zal dus worden gehouden op donderdag 10 fe bruari a.s. Meer informatie verstrekt Mevr. Nyn- ke Rinzema. Wiardi Beckmanstraat 20. Soest. Op het kruispunt Koningsweg/Dorps- streek, ter hoogte van De Borg. deed zich vorige week een aanrijding voor. Een 37-jarige automobilist uit Soest verleende geen voorrang aan een 3l-ja- rige autobestuurder uit Zeist, die over de Koningsweg in de richting Biltse- weg reed. Een botsing was het gevolg. De politie stelde vast dat de Soester te veel gedronken had; hij onderging de blaastest en moest de bloedproef afleg gen. Dit alles leverde hem naast een rijverbod ook een proces-verbaal op. De auto's werden beide beschadigd. Vorige week pleegde een tot nu toe on bekende jongeman schennis der eer baarheid tegenover een inwoonster van Soest, die over de Parallelweg fiet ste. De jongeman had zich in de bosjes daar verborgen gehouden tot het mo ment dat de vrouw langs reed. Zij deed aangifte bij de politie. Een inwoonster van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van drie girobetaalkaarten, dié tij dens het winkelen uit haar tas waren weggenomen. Het is niet zeker in welke plaats de diefstal heeft plaatsgevonden. Zowel Soest als Hilversum komen in aanmerking. Waar werd een bozer bend' Op aarde ooit gevonden. Dan in de Amstelstad, Die zo vernielen konde. En haalde naar omlaag Mijn stenen konterfeitsel, Loopt er een troep bijeen. Volkomen zonder leidsel? Waarom moest die mijn beeld nu naar beneden halen. Is dit de duist're eeuw Met allerlei vandalen? De vrome burger schreit En roept er ach en wee. Nu 'k van mijn voetstuk viel In drieën naar benee. Had ik geweten toch Dit euvel van bij tij-e. Ik had er van gewaagd Voorzeker in de rei en. Ik liet u. nageslacht. Toch de beschaving erven. Hoe kond gij nu mijn beeld Zo schaamteloos bederven? Gij pleegt uw wandaad niet Bij Rembrandt op het plein. Omdat ook daar des nachts Rechtschapen burgers zijn. Maar in het Vondelpark Waar dan geen mensen komen, Hebt gij geveld mijn lijf En 't hooft werd meegenomen. Waar is toch uw moraal. Ligt die soms uit de vorm En richt u zich dan nu Tot deze beeldenstorm? t Ontbreekt mij aan respect, Gij laat uw feilen blijken. Volvoert uw laffe streek. Uw duistere praktijken. Uit wraakzucht? 'k weet het niet. Maar 't zij u tot een troost. Gebroken hebt gij mij. As Is dit uit wellust? Joost. Het ministerie van economische zaken heeft onlangs de volgende tarieven goedgekeurdschoolinstructiez wem men 1983/1984, aanlegkosten gaslei dingen 1983, centrale antenne-inrich ting 1983 en aansluitkosten riolering 1983. De ANWB introduceerde per 1 januari 1983 de periodieke veiligheids keuring op vrijwillige basis. Deze keuring loopt vooruit op de periodieke veiligheidskeuring, die m.i.v. 1985 wordt verplicht voor iedere auto mobilist. Alle aspecten die straks bij die verplichte keuring aan de orde zullen zijn. maken deel uit van deze nieuwe dienstverlening. Kleine afstel- en bijstelwerkzaamheden zullen, voor zover passend in het raam van de keuring, gelijktijdig worden verricht. (De kosten bedragen 75,-. incl. BTW, alleen voor leden). Tevens start de ANWB per 1 janu ari 1983 als nieuwe dienstverlening de dieselcompressiemeting. Door dat het aantal auto's met dieselmotor toeneemt, is de vraag naar diesel compressiemeting gegroeid. De Bond heeft daarom besloten deze me ting als extra dienstverlening aan het bestaande pakket toe te voegen (De kosten bedragen 95,-. incl. BTW, alleen voor leden. Als aanvul ling op een bestaande keuring bedragen de kosten 75.- incl. BTW Nederland staat dit eerste halfjaar voor de keuze. Regering en parlement moeten binnen niet al te lange tijd beslissingen nemen over bet energiebeleid dat tot het jaar 2000 moet worden gevoerd. Met name op het gebied van de elektriciteits voorzieningen staan beslissingen voor de deur. Moeten we méér of juist minder energie gaan gebruiken? Moet het gebruik van steenkool worden uitgebreid? Wat moet er gebeuren met kernenergie? Moeten we veel meer gebruik gaan maken van wind- en zonne-energie? Om te komen tot een verantwoord ener giebeleid, willen regering en parlement weten hoe de bevolking erover denkt. Want het energiebeleid is geen op zich zelf staande zaak. De keuzen die straks op energiegebied zullen worden ge maakt. hebben alles te maken met za ken als onze economie, het milieu, de werkgelegenheid, onze koopkracht en de ontplooiingskansen voor de armste landen. Om erachter te komen hoe de bevolking over het energiebeleid denkt, heeft de regering - in overleg met het parle ment - een Stuurgroep ingesteld, die een "Brede Maatschappelijke Dis cussie" over het energiebeleid heeft voorbereid. Die discussie brandt nu - in het eerste halfjaar - overal in Neder land los. Tussenrapport De onafhankelijke, breed samengestel de Stuurgroep, onder voorzitterschap van Mr. M. L. de Brauw. begon haar werkzaamheden met het verzamelen van informatie over het energievraag stuk en van de opvattingen en vragen op energiegebied die bij de bevolking leven. Mede op basis hiervan heeft de Stuur groep nu haar "Tussenrapport" uitge geven; een boek van ruim 200 pagina's, waarin uitgebreide informatie over energie wordt gegeven en waarin bo vendien wordt geschetst welke samen hangen er bestaan tussen energie, economie en milieu. Dit tussenrap port is vanaf 1 februari 1983 voor vijf gulden verkrijgbaar bij nagenoeg alle openbare bibliotheken. Het Tussenrap port kan ook worden besteld door ƒ9,25 over te maken op postgiro 121488 t.n.v. Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid. Postbus 20102. 2500 EC 's-Gravenhage. BMD-krant Op alle postkantoren ligt tot begin maart de gratis BMD-krant, "Energie beleid voor morgen". Die is gratis. Daarin staat waar het in de BMD om gaat. De krant bevat ook informatie over energiebronnen, energiegebruik en de gevolgen daarvan. Discussiebijeenkomsten Aan de hand van het Tussenrapport en/Of krant zal tijdens het eerste half jaar van 1983 overal in Nederland "breed maatschappelijk" kunnen wor den gediscussieerd over het energie beleid. De Stuurgroep organiseert daartoe plaatselijke discussies in vrijwel alle gemeenten. Daarnaast zullen een groot aantal organisaties en instellingen (bijv. vakbonden, werkgeversorgani saties, kerken, milieuorganisaties, vrouwenorganisaties en politieke partijen) in "eigen kring" bijeenkom sten beleggen in het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie. Individuele vragenlijst De bijeenkomsten die door de Stuur groep worden georganiseerd, beslaan in de regel twee avonden. De eerste avond wordt uitgebreid informatie ver strekt over energie en energiebeleid. Op de tweede avond - bijvoorbeeld een week later - vindt de eigenlijke onder linge discussie plaats. Aan het einde van de eerste discussie avond ontvangen de deelnemers een persoonlijk BMD-invulformulier. De deelnemers kunnen dit formulier thuis bespreken en het tijdens de tweede discussiebijeenkomst invullen. De ingevulde vragenlijsten gaan naar de Stuurgroep die de reacties verwerkt in het Eindrapport, dat eind dit jaar wordt aangeboden aan regering en parlement. Info-telefoon Plaats en tijd van de discussiebijeen komsten worden aangekondigd op af fiches in nagenoeg alle openbare biblio theken en in gemeentelijke informatie centra. De Stuurgroep heeft die infor matie ook. Het nummer van de Infor matietelefoon is 070 - 62 45 62 Een bewoner van de Birkstraat hoorde in het afgelopen weekeinde gestommel op de bovenverdieping van zijn huis. Hij ging naar boven en zag daar een man staan. De bewoner greep een mes en dreef de indringer een WC in. nadat hij hem een breekijzer afhandig had gemaakt. Wat verwacht kon worden gebeurde: de indringen deed de WC- deur op slot en verliet het pand vervol gens door uit het raampje te klimmen. Hij verdween per fiets. De politie heeft de zaak in onderzoek. Er komt een nieuwe Teleac-cursus 'Fotografe ren en filmen' op de beeldbuis. Die cursus start op 6 februari 1983. NIET WACHTEN MET DE CAMERA Zelfs het KNMI zal moeten erkennen, dat het weer Kleine fototip in woord en beeld moeilijk te voorspellen is. Daarom is het niet zeker of u deze winter wel zo'n foto zult kunnen maken. En daarom is het ook verstandig om als het buiten zo mooi is, niet te wachten met de camera maar - als het even kan - er meteen op uit te trekken Fen advies: winterse schoonheid levert een mooiere foto op als u bewust de dieptewerking versterkt Dm is ook hier gebeurd. Door die twee donkere figuren op te nemen vóór in het beeld werd bereikt' dat er nog meer diepte in de foto kwam. Ook die in de verte dichter bij elkaar komende stammen van de bomen versterken dat effect.

Soester Courant | 1983 | | pagina 6