De Soester E.H.B.O. doet een boekje open VAARDERHOOGT Nieuwe activiteiten van de Soester E.H.B. O. Tentoonstelling 'Afval, hoop der toekomst' Noorse emaille- en weefkunst 1880 1980 Gehannes DOE-HET-ZELVERS Spiraea's, leuke bloemheesters Rondje Het stond in de krant De Borg in 1983 Molensoos en Titusville Van 1 febr t/m 13 maart in de Zonnehof te Amersfoort Auto uit verkeer genomen voor 9 Soester Courant van woensdag 2 februari 1983 9 (KONINKLIJK El 1 NEP, vereniging! Waarom zou iemand eigenlijk niet een E.H.B.O.-cursus volgen? Misschien uit angst om bij een ongeval te moeten optreden? Maar als je aan de andere kant weet wat je moet doen, dan voel je je een stuk zekerder. Bovendien, wie komt er in zijn leven nooit een ongeval, groot of klein, tegen? Daarom zou het voor een ieder aantrekkelijk moeten zijn een E.H.B.O.-cursus te volgen. Waar zou je zo'n cursus kunnen vol gen? Er is in Soest een afdeling van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging Eerste Hulp Bij Ongelukken, die actief probeert de leden de beginselen van eerste hulp bij te brengen. Dat ge beurt wekelijks in hun gebouw aan de Parallelweg. Dit is echter niet de enige activiteit van de E.H.B.O., want naast het op- leiding3werk heeft de E.H.B.O. een dienstverlenende functie binnen onze gemeente. Bij diverse manifestaties, tournooien en wedstrijden ziet U E.H.B.O.-ers helpen. Bovendien wordt, en dat is in onze mo derne jachtige tijd zeer belangrijk, het gezelligheidsaspect niet vergeten. Het is niet alleen leren en oefenen, wij wil len ook. dat er tussen de leden een vriendschapsband ontstaat. Dat komt onder moeilijke omstandigheden de samenwerking alleen maar ten goede. Om de afdeling ook voor oudere leden levend te houden wordt telkens weer gepoogd het lesprogramma levendig te houden o.a. met behulp van modern lesmateriaal en uitbreiding van het lesprogramma. Zo zal nog dit jaar voor de wat meer gevorderde leden de mogelijkheid zijn om een hartmassagecursus te volgen. Hiervoor hebben zich al vele leden op gegeven. EHBO-voorzitter dokter J. H. H. Over beek Een andere uitbreiding zal zijn een G.O.R.-cursus. Deze letters beteke nen Gewondenopvang Onder Ramp omstandigheden Ook onze gemeente moet een rampen plan hebben voor eventuele calami teiten. Noem alleen maar het indus triegebied, de hoofdweg door Soest, het treinverkeer door onze gemeente en de aanwezigheid van de vliegbasis als mogelijke ongevalsbronnen. In samenwerking met andere hulpver leners, politie, brandweer en Rode Kruis hopen wij op deze manier ons steentje bij te kunnen dragen aan het welzijn in onze gemeente. Dit zijn zo enkele activiteiten, die de E.H.B.O. afdeling Soest organi seert. Heeft U belangstelling hiervoor? In september beginnen we weer met de nieuwe cursus, die in de courant zal worden aangekondigd. U kunt bij onge vallen op de E.H.B.O. rekenen, kan de E.H.BlO. ook op U rekenen? Het 55-jarig bestaan van de Soester E.H.B.O. is in november 1982 in beslo ten kring herdacht zonder uiterlijk vertoon, hetgeen echter niet betekent dat de Soester EHBO zich neerlegt (verliest) in een rustig bestaan. Haar rijke staat van dienst, zoals het (jarenlang verzorgen en in stand hou den van het ambulancevervoer, het - regelmatig assisteren bij sportevene- menten, feesten, manifestaties, en de ontelbare gevallen van individuele I hulpverlening door de EHBO-ers, staat niet toe op de lauweren te gaan I rusten. Ook in de EHBO-wereld geldt dat stil- stand achteruitgang is. en het ligt niet in de bedoeling van het bestuur om op Idit trotse verleden te gaan teren. Zij heeft open oog voor de eisen en moge- - lijkheden die aan de tegenwoordige I EHBO worden gesteld. Kortom, zij heeft de vinger aan de pols! I De gevaren die ons omringen zijn gro ter geworden en het risico dat er iets verkeerd kan gaan is in grotere mate aanwezig, met mogelijke noodlottige I gevolgen. Daarop adequaat kunnen 1 reageren is een eis van deze tijd, en Ide Soester EHBO staat steeds open voor de nieuwe inzichten, die er be- I staan betreffende opvang en behande ling van gewonde slachtoffers. Daaraan aansluitend is ook het EHBO- onderwijs steeds aan vernieuwing on derhevig. Voorgelicht en ondersteund door medici die grote ervaring hebben met de aard en behandeling van let- f seis van gewonde slachtoffers. Het eigen EHBO-gebouw, de trots van I bestuur en leden, gonst op de oefen avonden van bedrijvigheid. IHet enthousiasme waarmee door de (iedere week aanwezige) cursisten in verschillende lokaliteiten de EHBO wordt beoefend, is hartverwarmend, zeker als men bedenkt dat hen steeds voor ogen staan om het leed van de medemens zoveel mogelijk te beper- I ken. De Soester EHBO is zeer bevoorrecht Idat zij de beschikking heeft over 4 ka- der-instructrices, die via een aparte cur- Isus geleerd hebben het EHBO-onder- richt op heldere en duidelijke wijze Iop de cursisten over te brengen, daar bij gesteund door 3 "Lotus"-mensen, die ook middels een opleiding in staat zijn de verschillende letsels te schminken en uit te beelden, waardoor de oefen- I avonden zeer levendig en instructief zijn. I Het bestuur stimuleert en geeft de 1 financiële mogelijkheid aan de daar- Ivoor geschikte EHBO-ers, om deze hoog gekwalificeerde opleidingen te volgen en voorziet haar kader van het I allermodernste lesmateriaal, daarmee Het riante onderkomen van de Soester EHBO aan de Parallelweg te Soest aantonend zich van haar verantwoor delijkheid bewust te zijn. Steeds vaker wordt het publiek gecon fronteerd met gewonde slachtoffers die dringend deskundige hulp behoe ven en het kan dan de verdienste van een aanwezige EHBO-er zijn, om in afwachting van die deskundige hulp, de aard en de gevaren van het letsel te onderkennen en de nodige EHBO toe te passen hetgeen voor het slacht offer van levensbelang kan zijn. Ook de jeugd voelt zich thuis bij de Soester EHBO. De jeugdafdeling om vat nu ongeveer honderd kinderen, in de leeftijd van 11-15 jaar, die zich onder deskundige leiding bekwamen in de EHBO die aan de jeugd is aange past. Het is een lust om te zien, hoe de kin deren serieus bezig zijn tijdens de les sen en men kan vol bewondering zijn als men deze jeugdige EHBO-ertjes tijdens een EHBO-wedstrijd een ge wond slachtoffer ziet verzorgen. De Soester EBHO is trots op haar jeugd. Toch is het bestuur zich bewust van nieuwe verantwoordelijkheden. In de nabije toekomst zal de Soester EHBO de cursus "Reanimatie" in eigen beheer starten, onder de inspi rerende leiding van haar voorzitter dokter J. H. H. Overbeek. Veel aan dacht is er reeds door diverse media geschonken aan de mogelijke gevolgen van een ramp, resulterende in het ma ken van een 'Rampenplan' Kaderinstructrice van de Soester EHBO mevrouw J. C. Verkade-Bodt Niemand kan voorzien, hoe, wat voor en waar een dergelijke calamiteit plaats kan vinden, waardoor het kan gebeuren dat in een korte spanne tijds een groot aantal gewonden te verzor gen valt onder vaak moeilijke omstan digheden. Die snelle eerste hulp kan dan levensreddend zijn, en het kan dan de verdienste van de EHBO-er zijn in de eerste fase na een dergelijke ca tastrofe menig slachtoffer voor er ger te behoeden. Het zou van onverantwoord optimisnpe getuigen om voetstoots aan te nemen dat zich in Soest een dergelijke situatie nooit zal voordoen, en de Soester EHBO meent dat zij haar diensten beschik baar moet stellen, mogelijk ter voor koming van veel leed en pijn. Zij is dan ook van plan met de opleiding van EHBO-ers voor de cursus Gewonden- zorg Onder Rampomstandigheden te starten en zal daartoe een beroep op haar leden doen. Deze cursus zal wor den gegeven door mevrouw Verkade, jarenlang kader-instructrice bij de Soes ter EHBO, die al eerder les gad in wat toen genoemd werd Eerste Hulp Bij Rampen. Met instemming van het bestuur heeft mevrouw Verkade een speciale kader cursus voor het G.O.R.-diploma ge volgd die gehouden werd in het staf- kwartier van de B.B. in Putten. De "EHBO" Soest weet zich gedragen door de sympathie van de Soester be volking en zij is haar dankbaar voor haar financiële steun. Zij hoopt nog vele malen haar belange loze assistentie te verlenen bij sport, feest of manifestatie. Heel gewoon: ,,De EHBO is niet meer weg te denken in Soest. In de zijvleugel van het Zeister Slot organiseert de werkgroep Recycling een tentoonstelling over afval en her gebruik van 5 t/m. 27 februari (di. t/m. vrij. 10.00 17.00 uur, za. en zo. 14.00 - 17.00 uur). De werkgroep Recycling is een onder deel van de Stichting Milieuzorg Zeist e.o. en houdt zich reeds jaren bezig met het tegengaan van vervuiling van het milieu en het bewust maken van de burger wat deze daar zelf tegen kan doen. Het tegengaan van vervuiling houdt ook in dat er geen goederen en grond stoffen bij de afvalberg komen die in de ruimste zin geen afval zijn. Dat houdt tevens in dat afval dat toch nog overblijft op milieu verantwoorde wij ze worden weggewerkt en dat er geen grondstoffen en energie worden ver spild. Daartoe zijn reeds in het verleden met succes door Stichting Milieuzorg Zeist opgezet de glasactie, de papieractie, de blikactie en de compostactie. De werkgroep geeft met de tentoon stelling een overzicht wat er reeds al lemaal gedaan wordt aan hergebruik van de goederen en de grondstoffen, maar ook wat er in de nabije toekomst nog meer mogelijk is. - Wat er van het afval reeds kan wor den hergebruikt en wat de toekomstige mogelijkheden zijn, maar vooral wat de mogelijkheden zijn voor de burger zelf. - Het is onnodig het afval dat een ge meenschap produceert zonder meer te verbranden of door het riool te spoelen, want dit werkt sterk verontreinigend op lucht, water en bodem. - Er zijn voorbeelden te zien welke grondstoffen opnieuw kunnen worden gebruikt. - Een duidelijke uitleg van het afval probleem is te lezen op panelen. - Er wordt aanschouwelijk in beeld gebracht wat er momenteel met glas en blik gebeurt. - Ook is er aandacht voor het composte- ren. Immers 49% van het afval dat uit de huishoudens komt is organisch afval (schillen etc.). Dat is uitstekend 'te composteren. Momenteel brengen we h,et tegen een hoge prijs naar de •verbrandingsoven. - - Textiel, papier, aluminium komen aan de orde, zo ook de plastics: wat kan er nu gerecycled worden en wat in de nabije toekomst? - Er wordt getoond wat schade be rokkent aan het milieu, zoals wegge gooide batterijen. - Vaak is het mogelijk iets anders te gebruiken, zoals een melkfles i.p.v. een melkkarton. - De afvalprodukten kunnen beter ge scheiden worden, zodat de grondstof fen hun waarde blijven behouden en opnieuw kunnen worden gebruikt, zoals glas, papier, blik, metalen, tex tiel en organisch afval. - De tentoonstelling wil jong en oud waarschuwen voor een maatschappij die zich neerlegt bij wegwerpproduk- ten. Restaurant „Soester Natuurbad" v. Weelden Poelmanweg 4 Soest Tel. 13156 b.g.g. 11121 In onze sfeervolle vernieuwde zaak verzorgen wij alle mogelijke partijen koffietafels - koude en warme buffetten etc. Cap. van 30 tot 250 pers. Zeer ruime parkeergelegenheid. Gehele jaar geopend. Informeer vrijblijvend Eig. Gor Donkers. Zondags in 't café, koffie met appelgebak ƒ3.50: 2e kopje gratis. Tevens plateservice. door Arie Wandelaar Uitgevers van dagbladen, hoe verschil lend ze in redaktioneel opzicht tegen de zaken aankijken, hebben één ding met elkaar gemeen: Ze zijn van mening dat je de krant geen dag kunt missen. Wie als lezer enig gevoel voor humor heeft zal deze uitspraak beamen. Kranten le zen. een mens blijft lachen. De grootste nonsens krijgt onderdak op de pagina's en wordt inhoudelijk met een serieuze ondertoon aan de lezer verkocht alsof als vanzelfsprekend wordt aangeno men dat een absolute meederheid van Arie's landgenoten niet ver van het dement-zijn af is. Tot die conclusie moet je wei komen wanneer je, zoals Arie deed, een aantal berichten van een willekeurige dag leest en vooral nog eens herleest. Oordeelt u zelf. Bericht I. "Met nieuwe telmethode 750.000 werklozen." Sinds wanneer is de uitkomst van 1 1 veranderd? Marie blijft hardnekkig volhouden dat het cijfer 2 de juiste oplossing is. Een conclusie die door alle schoolhoofden, werkzaam bij het Lager Onderwijs te Soest, werd bevestigd. Slechts ambte naren van het ministerie van Sociale Zaken denken daar, blijkens het kran- tebericht, anders over. Blijft deze verknipping in Den Haag stand houden dan zijn wij voorlopig nog niet klaar met inleveren. Bericht 2: "School moet zuiniger met WC-papier." Over inleveren gesproken. Het bericht heeft betrek king op het "misbruik" maken van toi letpapier op een MEAO in Almelo, het geen leidt tot verstoppingen van het ge meentelijk riool. Arie's eerste gedachte was: Terug naar af, terug na de po. Een niet zo smakelijke sanitaire voorziening voor jongelui op weg naar volwassenheid, maar er zit niets an ders op. Als er dan ingeleverd moet worden, dan heeft een mens er recht op te weten waar de dagelijkse "belas ting" blijft. Het Almelose riool moet schoon blijven. Ook, of beter gezegd, juist in 1983. De kans dat in Nederland se scholen de opdracht "de pot op" steeds luider zal worden gehoord lijkt in een tijd van recessie hoogst waar schijnlijk. Bericht 3: "Ouders gooien auto's op de bon." Hoe dat in zijn werk moet gaan is Arie volstrekt onduidelijk, maar waar schijnlijk heeft de journalist bedoeld dat ouders bepaalde auto-bestuurders op de bon kunnen slingeren. Een ver onderstelling. die bij verder lezen bleek te kloppen. Ouders die waken over het oversteken van schoolgaande kinderen mogen met medewerking van getuigen vastgestelde overtredingen vastleggen, waarna de overtreders een bekeuring zullen krijgen. Tot nu toe heeft deze nieuwe gedragslijn zich tot Amsterdam beperkt. Het lijkt Arie niet uitgesloten dat in de toekomst dit hoofdstedelijk primeurtje ook tot andere steden zal doordringen. Het zal wat banen bij de gemeentelijke politie gaan kosten, hetgeen in een tijd van in leveren uitstekend van pas komt, maar dit bijkomstige ongemak is slechts een kleinigheid vergeleken met de zeker heid dat, wie daar behoefte aan heeft, voor agent(e) mag gaan spelen. Geen bon is beter dan een verre vriend. En de Amsterdammers ploegen voort in hun ludieke stad. Bericht 4: "Russische order van drie miljoen voor Lindner b.v." Vraag van Arie aan het College van B en W: "Heb ben burgemeester Scholten en wethou der Plomp toen ze in 1982 vol goede be doelingen tijd vrij maakten voor een goodwill en zakenreis naar Titusville wellicht in het verkeerde vliegtuig ge zeten?" En zo kan Arie nog wel even doorgaan. Beste mensen, als u ook uw krant geen dag kunt missen laten wij dan een ding met elkaar afspreken: "Blijven lachen." "Wist jij," informeerde Marie bij Arie, dat er in ons land mar één dorpshuis bestaat waar de gemeentelijke over heid geen geld op moet toeleggen?" Eerlijk gezegd, Arie wist 't niet. Hij vermoedde alleen dat het quitte spe lende dorpshuis niet in Soest zou staan. Hetgeen bij nadere informatie bleek te kloppen. Wat Arie betreft mag een dorpshuis de gemeente jaarlijks best wat geld kosten, mits aantoonbaar kan worden gemaakt dat zo een instelling de bewoners van stad of dorp iets te bieden heeft. En daar zit 'm nou vol gens Arie, wat dorpshuis De Borg in .Soest betreft, precies de kneep. Qua ligging lijkt het op een voogdijkind dat na veel inspanning plaatsing bij pleeg ouders heeft gekregen. Beide partijen komen al snel tot de conclusie dat er nog al wat hapert aan de combinatie. Desondanks proberen alle betrokkenen soms tegen beter weten in, er van te maken wat er van te maken is. Een in stelling, zo is Arie gebleken, waarmee ook het bestuur van Dorpshuis De Borg bezield is. Dat mag dan ook wel. want per hoofd van de bevolking kost de Borg iedere inwoner van Soest ruim 7 gulden per jaar. Het nieuwe bestuur van het Soester dorpshuis probeert nieuw leven in De Borg te blazen. "De Borg van Soest voor allen in Soest" luidt de slagzin waarmee het nieuwe jaar is ingezet. Als de gemeentelijke overheid de taakstellende opdracht geeft dat alle gemeentelijke verga deringen die voorheen buiten de ge meentelijke deuren plaats vonden in de toekomst naar De Borg verhuizen, dan is er tenminste een instelling, uitge rekend de belangrijkste financier van De Borg, die de aanpak van het nieuwe bestuur serieus neemt. Elders in Soest zijn er ongetwijfeld gelegenheden waar het aangenamer vergaderen is, maar dan wordt men wel een dief van eigen portemonnee. En die van Arie en Marie. Tien dagen geleden liet Arie zijn neus zien in het jongerencentrum De Molen soos. In gezelschap van vele Soester prominenten hielden bestuur en be woners van de soos receptie ter gele genheid van het 10-jarig bestaan. Ei genlijk geen leeftijd voor een feestje, maar ook in de Molenstraat ging men van de gedachte uit: je bent jong en je wilt wat. Vandaar. Ter plekke ook aan wezig het Soester 2e-kamerlid drs. G. Gerritse, die het bestond op te mer ken dat De Molensoos de komende 10 jaar met een zelfde medewerking, een zelfde enthousiasme en een zelfde goodwill zou kunnen draaien. De man moet verkeerd zijn voorgelicht of zijn huiswerk niet goed hebben gemaakt. want wie enigszins tussen 1973 en 1983 bij De Molensoos betrokken is geweest weet wel beter. De medewerking van de gemeente om in de Molenstraat onderdak te krijgen werd destijds met niet kinderachtige protestacties afge dwongen, en wat de verworven good will betreft: er zijn bewoners in de Mo lenstraat die daar anders over denken dan de geachte afgevaardigde. Enfin Arie had er niks te verteilen. Met een glas in de hand luisterde hij naar de vreemdeling die kennelijk verdwaald was. Wie de feestvierende soos van bin nen ook bekeek was drs. G. Plomp. Wethouder en met burgemeester Scholten goodwill-ambassadeur voor Soest in Titusville. (VS) Of en hoe de Soester-Zakenkring profijt zal hebben van de missie die het twee-tal in '82 ondernomen heeft kan Arie nog niet beoordelen. Wel is komen vast te staan dat de jeugduitwisseling tussen beide steden zal verlopen zoals Arie in deze rubriek al eerder heeft voorspeld. Weg gelegd slechts voor een totaal van 23 financieel bevoorrechte scholieren uit beide landen. "Soest moet de blik naar buiten richten," adviseerde burge meester Paul Schotten Soester zaken mensen tijdens een nieuwjaarsrecep tie. Tip van Arie: Misschien is het ver standig, alvorens de blik op oneindig te werpen, eerst in eigen huis eens orde op zaken te stellen. Wat het jeugdwerk betreft bijvoorbeeld. De Molensoos kan de komende 10 jaar best een extra steuntje in de rug gebruiken, en straks, op de receptie van de Kinderboerderij zou het leuk zijn de feestelijke mede deling te beluisteren dat de begrafenis van De Vrije Teugel voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Dat is andere koek dan gemeentelijke impulsen geven aan internationale uitwisseling en verbroe dering. Trouwens wat verbroedering betreft behoeft het College van B en W ook niet om werk verlegen te zitten. Tijdens de viering van het 5-jarig be staan van Soesterbergs Belang werd onomwonden uitgeroepen dat Soester- berg om een Bevrijdingsfront verlegen zit teneinde tegen de gemeente Soest ten strijde te trekken. Dat liegt er ook niet om. Als kind mocht Arie vroeger pas buitenspelen, wanneer de rotzooi binnen was opgeruimd. "En hoe moet 't dan met de uitwisseling van de 23 scholieren?" hoort Arie ergens piepen. Niks aan de hand. Daar zijn reisbu reaus als Gerth en Holland Interna tional voor in het leven geroepen. Die bestaan er van om de blik naar buiten te richten. Sterker nog, zij zijn er wél voor ingehuurd. Arie Wandelaar Van 1814 tot 1905 vormde Noorwegen een Unie met Zweden. Gedreven door een steeds sterker wordend nationaal bewustzijn, streefden de Noren ernaar zich ook in cultureel opzicht los te ma ken van Zweden, Dit verklaart de opleving van de Noor se emaille- en weefkunst aan het einde van de vorige eeuw. Aan het begin van deze ontwikkeling zijn vooral de tradi tionele thema's en motieven van de Noorse volkskunst populair. De weef kunstenaars konden daarbij bogen op een rijke Noorse traditie. De ontwikke ling van de emaillekunst echter was geheel nieuw, maar paste door de grote kleurenrijkdom goed in de beleving van de volkskunst. Emaillekunst De vroege ontwikkeling van de email lekunst in de twintigste eeuw sluit aan op de Europese traditie. Torolf Prytz en Gustav Gaudernack zijn de pioniers van deze periode. De volgende genera tie, waaronder Oskar Sörensen, Ivar David-Andersen en Harry Sörby, bracht een vernieuwing met functio nele ontwerpen, maar brak niet geheel met de Europese traditie. Dit in tegen stelling tot de kunstenaars elders in Europa. De zogenaamde 'Scandinavian design' van na de tweede wereldoorlog vloeit uit deze mentaliteit voort. De werken van Grete-Prytz Kittelsen en Sigurd Alf Eriksen typeren deze stijl, evenals werken van de jongere kunste naars Tone Vigeland, Anne-Grete Pioen, Toril Bjorg en Kikki Kvaal. In de tentoonstelling zijn ±100 werken van diverse kunstenaars opgenomen. Motieven ontleend aan de volkskunst zijn in de Noorse weefkunst rond de eeuwwisseling steeds aanwezig. Voor al in het werk van Gerhard Munthe, die daardoor in eigen land grote populari teit verkreeg. De tapijten van Frida Hansen uit diezelfde tijd hadden een 'Europees' karakter. Zij ontwikkelde een transparante techniek, die veel in vloed heeft gehad op de kunstenaars na haar. In de Noorse weefkunst neemt Hannah Ryggen een bijzondere plaats in. Haar tapijten, uit de dertiger jaren, maakte zij zonder ontwerp vooraf, di rect aan het weefgetouw. De ontwikke ling van de nieuwe weefkunst begint pas na 1952 wanneer in Oslo een weef- atelier wordt geopend, dat van beslis sende invloed zal zijn op de na-oorlogse weefgeneratie. Van acht hedendaagse kunstenaars is werk in de tentoonstel ling te zien, met een speciaal accent op de weefsels van Björg Abrahamsen. De tentoonstelling kwam tot stand in het kader van het cultureel akkoord met Noorwegen en werd zondag 30 ja nuari om 14.30 uur geopend door me vrouw Turid S. Skancke. cultureel attaché van de Ambassade van Noor wegen. Bij de tentoonstelling verschijnt een Duitstalige catalogus, prijs 12,50. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 10.00 - 17.00 uur; zondag 13.00 - 17.00 uur maandags gesloten. t Het geejn baarst eholpe, aal daat proate over de kingder- boerderie. 't Beestespul kriegt geejn cengte meer vaan de gemeengte. Daat hewwe daan pl weer ehaad. Pungt, uut! De dierebescherming sting denk' in un goed bloadje - die vaange, behaalve diere, nog wel waat. D'r zee iemand in de road daat zo de diere op Soest beter be schermd wiere daan de king- dere. Maag ik daan effe zegge daat kingdere deur de voaders en moeders behóre oppepaast te worre? Diere hebbe aal gauw geejn ouwelu meer en je ken ze zo op stroat zette. Nee, daat leg wel waat aangders De Soesder kaas is tot op de bo jem leeg, daat weet iedereejn zo zaachies an wel, moar d'r ben toch argus nog un poar cengte veur de daag ekomme om doarvan de mure vaan de flatte an de Aakkeren te ver- siere. Kiek, daat vink noeng ok zoiets fraappaants. As de jeugd de mure vol kaalkt, zo as in ut Daalweg-tunneltje, daan spreekt iedereejn d 'r schaande vaan, moar noeng worre gróte mense ongezocht om de mure vaan die flatte op te koalefoa- tere. Waas er daan over ekloagd, daat die mure zo saai stinge te weze? Deur wie daan, deur de veurbiegaangers, of licht deur de bewoóndersMoak daat de kaat wies, moar Hannes niet. Ze wille eerst un poar 'módelle' vaan de kungstwaarke loate moake, daan kenne de Soes- ders vertelle ovve ze ut oardig vingde. Nee, deuze keer geejn moakettes, waant die mojje vlaak houwe, plaat, zaak moar zegge. Je ken op un end toch niet vertikoal kieke, daan krie- je un stieve nek. Ik vroag me aallenig aaf hoe die kunste- moakers zo hoog bie de mure motte komme. Un móóie ofening veur de nieuwe laad- derwoageDaat wordt ok effe gevoarluk waark, voortemee vroage die maanne nog ge- voaregeld ok. Ik het waat aangders bedaacht veur die koale vlaaktes. Ajje d'r noeng us rekloame op zet. Nee, ik bedoelt geejn geklaad- der of oanplaakbiljette. 's Oaves met un koameroa d'r fiitns op projectere, met re kloame veur de Soesder be- drieve. Un soort drief-in-bioscoóp. Daat brengt geld in 't loatje vaan de gemeengte. en doar ben ze haappig op. Ajje t ming vroagt, daan mok zegge, probeert ut us. As 't niet goat, daan is ter nog geejn buul an gevaalle, moar as t schil- derwaark niet mooi wordt, daan hejje ut ter nog niet zo gauw weeraaf. Hannes van de Neng Op de Soesterbergsestraat hield de po litie vorige week een 32-jarige auto mobilist uit Baarn aan. wiens voertuig diverse gebreken vertoonde, o.a. aan de schokbrekers. de uitlaat en de fusee- kogel. De bestuurder kreeg twintig da gen de tijd om de gebreken te laten repareren. Tot zolang werd het ken tekenbewijs van de auto in beslag ge nomen. Van het geslacht Spiraea zijn vele soorten en culti- vars in cultuur. Voorjaarsbloeiers. zomerbloeiers en nazomerbloeiers. Een prachtige voorjaarsbloei- ende spierstruik is Spiraea arguta met zijn spierwit te bloempjes. De in massa aanwezige bloempjes zijn in opvallende schermen gerangschikt en bloeien af hankelijk van het weer al rond eind april. De struik wordt tot 200 cm hoog. dichtvertakt met veel dunne twijgen. De twijgen hangen sierlijk over en geduren de de zomer heeft de struik frisgroen smal blad, dat erg prettig aandoet. De plant kan zowel als eenling als in groepen en zelfs als haag worden gebruikt. De meeste Spiraes's hebben het liefst een niet te natte en niet te droge tuingrond. Bovengenoemde struik is echter zeer droogteresis- tent. In wildrijke streken beeft hij wel eens last van vraat. Bij het snoeien van deze vroege bloeier moe ten wij er rekening mee houden dat de snoei pas plaats mag vinden na de bloei, omdat we anders on ze eigen bloei wegknippen. In het vorig snoeiseizoen zijn de knopjes nl. al gevormd. In de winter kunnen we eventueel wel oud hout verwijderen. Een kom- pakte groeivorm van de Spiraea arguta is Spiraea arguta 'Compacta.' De plant wordt max. 60 cm hoog. Een andere Spiraea uit het reusachtige assor timent van zo'n 80 a 90 soorten is Sp. vanhouttei. De ze struik bloeit in de voorzomer rond eind mei/begin juni en kan eveneens zo'n 2 meter hoogte bereiken. Door zijn brede uitgroei is hij alleen in heel grote tui nen geschikt voor aanplant als haag of in groepen. De snoeiwijze is hetzelfde als bij eerstgenoemde spierstruik. Anders is de snoei bij Spiraea douglasii ook wel 'lampepoetser' genaamd. Deze strik heeft rose-rode pluimen, die op lange smalle borstels lij ken. De bloempluizen verschijnen in dit geval aan de uiteinden van de in hetzelfde groeiseizoen ge vormde scheuten. Ze bloeien dus een stuk later van juli tot september. Deze spierstruik snoeien we direct na de winter door het oude en overbodige hout er uit te halen en verder door de scheuten terug te knippen tot op het oude hout. Een heel dankbaar struikje is Spiraea japonica 'Lit- tle Princess,' een lage dicht plant met platte rose tuilen in juni-juli, die ook uitgebloeid nog sierwaar- de hebben. De maximale hoogte is zo'n 40-50 cm. Een mooie plant voor het gebruik in heidetuinen of tussen bodembedekkende vaste planten. De her komst van deze dwerg is onbekend. Ook Spiraea Bu- malda 'Anthony Waterer.' die slechts 80 cm hoog wordt, heeft bloemen in brede tuilen en is de aan plant dubbel en dwars waard. De bloei valt van juni tot augustus op het jonge hout zodat voorjaarssnoei- en tot op de grond geen bezwaar is. De bloemkleur is rose-rood. De variëteit 'Coccinea' heeft fraaie pur perrode bloemen. Bij de cultivar 'Goldflame' is het blad aanvankelijk bij het uitlopen goudgeel van kleur. In de zomer is dit groen-geel. De bloemen zijn dof paarsrose. Alle drie zijn aan te bevelen voor grotere plantvakken of voor randen. Als we het assortiment Spiraea zo eens aan ons voor bij laten gaan, valt het op dat ze onderling nogal wat verschillen, maar allen rijk van bloei zijn en gemak kelijk groeien. Van robuuste struik tot rotstuin- dwerg. Laat daarom eens een spierstruik in welke gedaante dan ook deel uitmaken van een nieuwe aanplant.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9