Z» gezien... Brandweerhelmen en -overalls liggen A.B.Z.-commissie zwaar op de maag 1IIVJ 1 Commissie A.B.Z. hikt vooral tegen vervanging Onthulling Kunstwerk Overhees I politie-auto's aan ê!VLp<ê I 2?8 De Eekhoorn hulzenkrant Grabbelton j|GKingh,s Tiair fashion Bezoek gevolmachtigde minister Nederlandse An tillen Woensdag 9 februari 1983 61e jaargang no. 24 TAXI TAK 12636 Boeren - metworst Navelsinaas appelen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Eigendomweg 6 weken afgesloten Naakt achter het stuur SOESTER S COURANT Bureau voor redactie en administratie: Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152 Buiten Soest per half jaar f24.- Postglro 126156 Gecontroleerde oplage s.350 Verschijnt iedere woensdag door GEHARD PAUL Commissaris Adema kon hem uit de droom helpen: het betreft hier geen liefhebberij van het Soester korps, maar een cursus waaraan deelneming van hogerhand verplicht is gesteld. Op vragen van de heer A. Bolhuis (CDA) over de stand van zaken m.b.t. de huisvesting van de politie kon burge meester Scholten antwoorden dat er nog geen bericht van Binnenlandse Zaken was binnen gekomen. Wel is er al veelvuldig kontakt geweest met het ministerie. Er moet nog afrondend overleg tussen Binnenlandse Zaken en Financiën plaatsvinden, maar dat kan een kwestie van enige weken zijn, al dus de burgemeester. Hij benadrukte het grote belang van een spoedig "groen licht" voor de nieuwbouw van het po litiebureau, zodat nog van de zomer ("met mooi weer") met de bouw zou kunnen worden gestart. Een punt dat de commissieleden dui delijk hoog zat was het feit dat in de begrotingsposten van de politie ook een forse omslag van de dienst gemeen tewerken was opgevoerd. Deze omslag was in een aantal gevallen fors ver hoogd. Dat ook vanuit de politie bezwa ren hiertegen werden kenbaar ge maakt juichte met name Jenny Allard toe. Burgemeester Scholten kapte echter discussies over deze gevoelige kwestie af, door deze te verwijzen naar de fi nanciële Commissie, hetgeen diverse commissieleden tot de verzuchting bracht wat dan nog de zin van het vra- gen stellen zou zijn. Djesel Bij de post vervanging auto's (waar van er in 1983 vier worden aange schaft tegen een prijs van 80.000,-) deelde burgemeester Scholten mee dat binnen de korpsleiding wordt over wogen te gelegener tijd over te gaan op diesel in plaats van benzinemoto ren. Daardoor zouden de auto's langer gebruikt kunnen worden, zodat er in de toekomst mogelijk minder snel tot vervanging zou moeten worden over gegaan. Neks Blommers (VVD) vroeg zich af waarom daarop dan in deze begroting niet alvast werd ingespeeld. Zij wilde wel een termijn genoemd hebben waarop de invoering van diesel zou gaan plaatsvinden. Commissaris Adema meende dat dat nog niet kan; geschikte auto's met dieselmotoren waren nog te kort op de markt om niet bevreesd te hoeven zijn voor het optreden van kinderziek ten, en hij wees erop dat het vervan gen van minder dan de voorgenomen vier politiewagens de gemeente vol gend jaar ongetwijfeld in de knoop zal brengen. Ook de heer Bolhuis liet zich niet ge makkelijk overtuigen van de nood zaak daarvan. Het noemde het 'best voorstelbaar dat een raadslid op dit punt het verlenen van een krediet zou willen aanhouden'. Over de opmerking dat bij het politiebureau, ingeval al op korte termijn op diesel zou moeten worden overgegaan', dan ook al snel een dieseltank zou moeten worden ge plaatst, hetgeen beter zou kunnen wor den uitgesteld tot een nieuw politie bureau gerealiseerd kon worden, zei hij: "Ja ja, zo wordt de invoering van diesel via een tank opgehangen aan een nieuw politiebureau dat er misschien niet komt!" Burgemeester Scholten zegde over deze kwestie een notitie toe. Zowel Jan Visser als C. Verheus be pleitten onderzoek naar de mogelijk heid van samenwerking met resp. het korps van Baarn en de Marechaussee bij het gebruik van de radarsnelheids- controle-apparatuur. Het toepassen van deze controles zal wellicht in de toekomst afnemen, meende commis saris Adema, door personeelsgebrek. Bovendien is de installatie intussen zo dringend aan vervanging toe dat zij het ieder ogenblik kan laten af weten. Burgemeester Scholten zag weinig mogelijkheden voor de bepleite samenwerking. De apparatuur is tech nisch zo kwetsbaar dat gezamenlijk Wethouder Fr. Kingma van culturele zaken zal donderdag 10 februari, 's middags om 15.30 uur het kunstwerk onthullen dat inmiddels geplaatst is in de vijver Obrechtstraat/Koningsweg. Het abstracte kunstwerk is van roestvrij staal en kan ronddraaien op zijn as. De maker is de Soester Herman Joosten die op 28 augustus 1978 van het college van B. en W. de opdracht kreeg. Met het maken van het kunstwerk in 70.000 gulden gemoeid geweest. Tijdens de behandeling van de begro tingsparagrafen die betrekking heb ben op de brandweer in Soest en Soes ter- berg hebben de leden op de commissie voor algemene bestuurszaken zeer kritisch gereageerd op de post van 17.000,- voor kleding en uitrusting, in verband met "de ontstane achter stand in de vervanging". Vorig jaar was hiervoor nog slechts een bedrag van 7.000,- in de begroting opgeno men en diverse leden staken hun onge noegen over een dergelijke verhoging niet onder stoelen of banken. Met name de heer Bolhuis (CDA) brak de staf over deze stijging. "In de bezuinigingswerkgroep is ons destijds bezworen dat er bij de brandweer ab soluut niets bezuinigd mocht worden. En dan zie je dit!" Hij nodigde, de ook aanwezige brandweercomman dant J. F. Groart uit maar aan te geven waar bezuinigingen konden plaatsvinden. "Wij doen als raad toch niet meer mee..." Ook het handhaven van contributies aan instanties als de Ned. Vereniging voor Brandweer commandanten en het Nationaal Brand weermuseum schoten hem in het ver keerde keelgat. gebruik alleen aanleiding tot moeilijk heden kan geven, zoals in het verle den al eens was gebleken. Over de onlangs gehouden politie- enquête kon burgemeester Scholten meedelen dat het eindrapport momen teel wordt klaargemaakt. Mogelijk komt het al in de eerstvolgende ABZ- vergadering op tafel. Hij nodigde de commissieleden alvast uit voor een bezoek aan een bijeenkomst in Gro ningen op 13 april a.s., georganiseerd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waar met name de kwes tie van beleidsnotities op het terrein van de gemeentepolitie aan de orde zal komen. Ook Raymond van Gelder (PvdA) wil de, evenals de heer Bolhuis, wel graag een verantwoording zien voor deze be grotingspost. Overigens meende Van Gelder dat op de 'middelen' nog wel zo'n 15.000,- a 20.000,- te bezuinigen moest kunnen zijn. Burgemeester Scholten reageerde in eerste instantie met de opmerking dat al eerder in de commissie gesproken was over de noodzaak van vervanging. De veiligheid van de mensen is daar bij het belangrijkste uitgangspunt. "De mensen vinden het zelf niet meer verantwoord", aldus de heer Scholten. Van Gelder: "Zo is er iedere keer wat. Ik zou nu wel eens inzicht willen krij gen in wat er allemaal gebeurt bij de brandweer." Harde De kritische opmerkingen van de he ren Bolhuis en Van Gelder brachten de burgemeester tot de uitspraak "U krijgt een harde aan mij." De goe de zorg voor de veiligheid van het brand weerpersoneel was volgens hem aan de orde. Hij weerlegde de opmerking van de heer Bolhuis, als zou de korting op de vrijwilligersvergoeding de enige bezuinigingsmaatregel zijn bij de brand weer, met de opmerking: "Nee, dat is het vooruitschuiven van de aanschaf van nieuw materieel Eerder was het punt regionalisatie onderwerp van bespreking geweest. Raymond van Gelder had uit de begro tingsstukken niet anders kunnen op maken dan dat deze regionalisatie de gemeente vooralsnog veel geld kost, en vroeg zich af wat het de gemeente nu eigenlijk zou opleveren. Neks Blom mers (WD) zei het zeer op prijs te stellen voortaan elk samenwerkings verband waarin de gemeente partici peert uitputtend te behandelen, om verrassingen als bij de Muziekschool in de toekomst uit te sluiten. Burgemeester Scholten noemde de regionalisatie van de brandweer op zichzelf een goede gedachte. De taak van de brandweer moet ook gezien worden in het kader van de ontwikke ling naar de rampenbestrijdingsor ganisatie, mede in verband met het "afkalven van de B.B." Hij zegde een notitie toe over de invloed van de raad bij deze en dergelijke samenwerkings verbanden en gaf mevrouw Blommers toe dat deze invloed momenteel niet goed tot zijn recht komt. Toch gezellig Jan Visser (Prog. Soest) en Raymond van Gelder (PvdA) verklaarden zich nu al tegen de begrotingspost van 5.000,-, die gebruikt zal gaan worden om het 60-jarig bestaan van de brand weerverenigingen en tegelijk het af scheid van de Soester commandant te vieren. Visser merkte op wel een af scheidsfeestje te kunnen organiseren dat niets zou kosten en tóch gezellig zou kunnen zijn, en Van Gelder meende dat deze feestelijkheden maar uit de post "representatie" van het gemeen tebestuur moest worden betaald. De begrotingsparagrafen gewijd aan de Volksgezondheid konden door tijd gebrek niet meer besproken worden. Daartoe werd afgesproken dinsdag j.1. een extra-vergadering in te las sen. WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Een afspraak met uan Rouwendaal en U bent verzekerd optimaal Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 DAG NACHT Als u wilt weten wat er te koop is dan kunt u hem niet missen. Huizen in de Eekhoornkrant vindt u namelijk in geen andere gids. Plezierige informatie over veel koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving met foto I en volledig adres. Vraag toezending. Peters bv iA. Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ^H^ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Li Alleen donderdag Stukje van 250 gram van 3.48 voor Alleen donderdag 4- 2 kilo Spaanse Heerlijk zoet, van 4.49 voor Mij wordt vaak gevraagd hoe lang ik nog denk door te gaan met het schrijven van cursief jes. Aansluitend word ik nog meer in verlegenheid gebracht door de vraag waar ik "het allemaal vandaan haal." Die verlegenheid wordt veroor- zaakt door het feit dat ik tel kens na het schrijven van mijn wekelijkse bijdrage ervan overtuigd ben dat het nu echt de laatste keer is geweest en dat ik er verder ook absoluut niet voor voel om nog ooit weer eens naar een leeg vel papier te gaan zitten staren met de we tenschap dat de redaktie de ruimte rechts op de voorpagina gereserveerd houdt om daar aj te drukken wat ik zo gezien heb. Om althans iets terug te kunnen zeggen vertel ik soms dat ik er een soort grabbelton op na hou. Die "ton" bestaat uit stapels kranteknipsels en onuitgewerkte ideeën. Tussen al die onoverzichtelijke troep zitten volgeschreven bloknoot- jes en papiertjes van allerlei herkomst met aantekening en en invallen, die mij moeten in spireren tot het schrijven van een verhaal of tot het vormen van een mening over een be paald onderwerp, wnat "zo ge zien" kan natuurlijk net zo goed betekenen dat ik het weliswaar zo zie, maar dat hoeft helemaal niet in te hou den dat u er precies eender over zou moeten denken. Het lijkt in tegenspraak tot wat ik eerder schreef als ik zeg dat het vinde>\ van onderwerpen meestal niet zo'n probleem is. Soyns, als ik in pri?na conditie ben, vind ik het zelfs jammer dat de Soester Courant geen dagblad is, waardoor ik ver plicht zou zijn zes cursiefjes per week te produceren. Nu ik er wat verder over doordenk kan ik zeggen dat het inder daad wel meevalt om een on derwerp te vinden. Het leven is boeiend genoeg en er gebeurt zo verschrikkelijk veel. Het moeilijkste is eigenlijk om de zelfde rust te vinden die er voor nodig is om een persoonlijke brief te schrijven. Je komt er eenvoudig niet toe oyndat je er voor moet gaan zitten. Toch is het alleen maar een kwestie van je even concentreren op de ontvanger en dan maar gewooyi opschrijven wat je bezig houdt. Dan gaat de rest vanzelf wel. Net als met dit stukje dus, want nu ben ik nog steeds niet in mijn grabbelton gedoken. Om u de waarheid te zeggen doe ik dat eigenlijk nooit. Toen ik er laatst op een vrije dag eens in zat te snuffelen merkte ik echter wel dat ik haast de helft weg kon gooien omdat ik die ongemerkt al gebruikt had. Zo gezien is het eigenlijk ge woon een zenuwenbaantje. Met verslavende bijwerking. Met ingang van maandag 14 februari a.s. zal de Eigendom weg (tussen de Nieuwe weg en de Koningsweg) voor alle verkeer, uitgezonderd voetgangers, zijn afgesloten. De maatregel wordt genomen met het oog op de werk zaamheden die de herinrichting van de weg met zich meebrengt. Naar verwachting zullen deze werkzaamheden een periode van zes weken in beslag nemen. Vorige week ontving de politie een tele fonische melding van een plaatsge noot, die 's nachts om half vier op de Van Weedestraat was aangesproken door twee geheel naakte dames, die uit een daar stilstaande auto stapten en hem uitnodigde de reis met hen voort te zetten. Voorwaarde daarbij was dat ook hij zich van zijn kleding zou ont doen. De man ging niet op het verzoek in. De dames verdwenen daarop in de richting van Amersfoort. Vanuit Amersfoort bereikten de politie nog enkele meldingen van soortgelijke voorvallen. Daarbij kwam overigens vast te staan dat de dames, wanneer ze met een positieve reactie op hun voor stel werden geconfronteerd, ijlingj wegreden. Voor haar en hem VAIM HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM O 43100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST Q17756 Foto: Goos van der Wilt De behandeling van de gemeentebe groting 1983 van Soest in de commissie Algemene Bestuurszaken, die maan dagmorgen j.1. al om 9.00 uur begon, heeft niet geleid tot groot enthousias me, noch tot scherpe afwijzing. Kri tische vragen waren er wel, met name op het punt dat de salarisposten bij zowel de politie als de brandweer op nieuw hoger zijn uitgevallen dan vorig jaar, zoals CDA-fractievoorzitter C. Verheus tot zijn ongenoegen vast stelde. En dat ondanks het feit dat het College omstandig heeft beweerd dat men voor het totaal van de begroting zoveel mogelijk "op de nullijn was gaan zitten". Raymond van Gelder (PvdA) sloot zich daarbij aan. Hij miste in de begro ting een duidelijk beeld van de perso neelsformatie. met bijbehorende ran gen. Ook al door de door de Rijksover heid toegepaste kortingen zou het totaalbedrag aan salarissen naar zijn smaak lager hebben moeten uitvallen. Namens het College kon H. van Don gen, chef financiën en als zodanig een van de hoofdsamenstellers van de be groting, uitleggen dat in de begroting als uitgangspunt de salarissituatie per 1 januari 1982 was genomen. De bruto salarissen blijven gelijk; de kortingen krijgen pas een zichtbaar effect in de netto-salarissen. De politie was het eerste onderwerp van gesprek tijdens deze commissievergadering. Consequenties Met name het punt van de door de po litie gemaakte overuren werd voor werp van discussie. De in 1983 te be zuinigen 16.000 gulden op deze post, waarvoor in de plaats slechts compen satie in vrije uren gegeven kan wor den, zal ongetwijfeld consequenties hebben voor de taakvervulling en de dienstverlening door de politie, bracht commissaris J. K. Adema naar voren. Wel liet hij weten dat een regionaal bureau sinds enige weken actief was binnen het Soester korps om te onder zoeken op welke wijze via automati sering aan een efficiënter werkwijze kon worden bijgedragen. Jenny Allard wilde weten wat zij zich bij de genoemde consequenties moest voorstellen. Eventueel zou het uittik ken van processen-verbaal naar haar idee kunnen worden opgelost door het inschakelen van part-time hulpkrach ten. De heer Adema wees erop dat de ver minderde beschikbaarheid van het politiepersoneel zich bijvoorbeeld deed gevoelen bij de surveillance in het spitsuur, als de schooljeugd zich mas saal over de weg begeeft. De admini stratie van de processen-verbaal gaf hem wat minder problemen, zij het dat op de politiebegroting tegenwoor dig ook de portokosten daarvan druk ken, terwijl deze vroeger werden ge dragen door justitie, waarop Jenny Allard de vrees uitsprak dat dit feit mogelijk aanleiding kon zijn om dan maar minder processen-verbaal op te maken. M.E., weg ermee? Jan Visser (Prog. Soest) had zichtbaar moeite met de post opleiding M.E., die voor 2.400,- op de begroting stond. oriënteren op de Nederlandse samenle ving, waarbij het bedrijfsleven voorop stond. Na een korte rondrit door de gemeente zijn de heer Di Castro en zijn beide medewerkers naar de Kamer van Koophandel in Amersfoort gegaan. De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, de heer drs. >1. •I. Di Castro heeft vorige week donder dagmiddag een bezoek gebracht aan de gemeente Soest, waar hij is ont vangen door het college van burge meester en wethouders. Het doel van het bezoek was zich te I

Soester Courant | 1983 | | pagina 1