f Makelaardij Peters: geen koperscourtage door de achterdeur! Eén vraag kost minstens 1.000,- Sociale uitkeringen in Soest blijven stijgen uon de Stadhouder JV n Leesbril hoeft niet Soester leerlingen van Muziekschool uitstekend op dreef Discussie over christelijk onderwijs mijdt hete hangijzers Soester tenor Charles Gabriël haalt hoogste aantal punten in zangwedstrijd FONDUE DANSANT tips! brilmode Talen- praktikum Amersfoort DE GOEDKOPE BOEKENKELDER Begroting in commissie R. O. v] foto-f ilm-videoir^ 2 lergebouwde Dp het Zuid ken tot een nvloeren op jratieve pla- open keu- >t Slaapver- dkamer met ïgane grond mer i ligt aan de d woonhuis prijkt in een dse kleuren, iet prachtige iten keuken tagd plafond woonkamer ratieve wan- Dnd Verder en studeer- loilet en hal s. badkamer t vaste kas- eglazing en jas en diepe 1 Vrije ach- met open jten zit/eet- hal. 1e Ver- dkamer met swerkte villa s en royale badkamer, getuigt alle- )ofd gezien. Ikenplafond en keuken, hal. 1e ver- bergkamer jke douche- lorende ac- i zolder die mer is om- gebruik als wd in een n aangeleg- arage Veel /vjaar 1977. ilitatieve af- kenplafond sterbanken ise schouw, aal. 1e ver- dkamer en logelijkheid ergruimte. n kap, sóu- Gebouwd ngels land- "nte met al- r ook in het appervlakte. verdeeld in er met bal let en hal. badkamer, n overloop, heid voor 1 ïdige isola- n dubbele ande villa. ristiek. vrij- tntasierijke aieuwd) op n vrije tuin vrijstaande olie woon- ienslaande n, toilet en aers, bad- aortaal. De 6. Roman- met grote 185.000,-. )dern mid- apkamers, 190 000.-. taande vil- oonkamer, <amer. 295.000.-. riant half- trage, eet- 298.000.-. traat 114. a living, 4 uis en ro- 625.000,-. 5251 3-630506 Foto: Goos van der Wilt Meer dan 2000 tjA) boeken in prijs verlaagd in Stadhouderslaan les 8 lichten flitslicht (RESTAURANT gediplomeerd optometrist lid OV. birkstraat 2 soest tel;02155-12874 Verstaat u uw Europese collega? Effectieve talenstudie: Eng., Du., Fr., Sp., Port., Ital., Russ., Ned. Intensieve kursus: 20 weken. Inlichtingen 03372 9097 Huizenkopers betalen geen courtage in Nederland. Tenminste.als u weet wie de makelaar is die een huis te koop aan biedt. Collectieve woninggidsen vermelden geen namen van makelaars. Als u dus noodge dwongen een tweede makelaar inschakelt, betaalt u toch. Dat kan ook voor de verkopers nadelig zijn (knibbelen op de koopsom). Daarom geeft Peters een eigen huizenkrant uit (De Eekhoorn). Zodat u weet waar u terecht kunt. zonder kosten. Dat is duidelijk. II betaalt nooit courtage of kosten voor informatie. Zoals het hoort. Peters bw Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, Birkstraat 87,02155-16251, Amersfoort, Stadsring 147,033-630506 Binnenkort ook in Baarn en Hoevelaken van boekhandel Van Weedestraat/ Wij kopen uw oude boeken bel eerst 17699 Gewoon even een leuk montuur uit onze modieuze kollektie kiezen... ->• Soester Courant van woensdag 9 februari 1983 Foto: Goos van der Wilt Judith Bosch en Dick Passchier presenteerden de Tweekamp-quiz. Rechts het winnende team van de Chr. Mavo Soest. Chr. MAVO Soest wint 'Tweekamp' rije aan. Ofschoon de heel leuk bege leidende speelgroep (je hoorde violen, blokfluit, gitaren en dwarsfluit) van Joh. de Boer en het Kinderkoor on gelijk inzetten, herstelden ze zich snel. Een piepklein meisje speelt het Poesta- lied nog eens op haar - tijdens het speelkwartier bijna gesneuvelde - vi ool. Ze zit daarbij op haar knieën, als een zigeunermeisje verkleed. Dan gaat het naar het verre Oosten. Er wordt gezongen over de kat van China, genaamd Mina, van de Mandarijn, waarbij een als kat verkleed meisje rondzwerft. Het volgende liedje voerde het publiek mee naar Rusland, waar een in bont gehuld Russische meisje over barre tij den zingt. Het liedje over de balalaika is zo typisch Russisch, dat de tekst "als je je bord niet op hebt" heel komisch aandoet. Als "alle zorgen in je plunje- zak" zijn gestopt, holt het kinderkoor door de zaal weg en klinkt een welver diend applaus. Alle lof voor Hilde van Kuyeren en haar Kinderkoor! Jeugdig talent DAt Soest heel wat jeugdig talent heeft op muzikaal gebied bleek deze avond duidelijk. Als je bedenkt hoeveel stu dietijd er aan zo'n voorspeelavond voorafgaat en ook. hoe moeilijk het is alleen of samen met een ander voor publiek te moeten musiceren, dan mag je naam toch heus wel een keer in de krant. Esther van Putten en Mathijs van Zutpen hadden de niet zo lichte taak de avond te openen met 2 duetten voor altsaxofoon. Vooral het tweede stuk Na de pauze begon Nicolette de Bruin met drie dansen van landgenoot Jur- riaan Andriessen. Na veel barokmu ziek weer eens iets anders en knap ge speeld door deze jonge pianiste. Ein delijk was de beurt aan Quinten Lange en Rof Wilmes, piano vierhandig, die met hun "kleine Rapsodie" werden verschoven na de pauze. Goed samen spel van deze leerlingen. Eén van hen, Rolf, speelde een wals van Chopin, knap gespeeld, alleen met een beetje sterk gebruik van het pedaal. Toen Max Feldbrugge het Largo en Allegro uit een Altvioolconcert van Telemann speelde (met pianobegelei ding) genoten de aanwezigen van het zuivere en muzikale spel van deze ta lentvolle leerling. Iris Hes, viool, en Ilse Houtgast, piano, speelden mooi samen in de Sonatine Opus 100 van Dvorak. Iris groeide naarmate het stuk vorderde en de pia niste had een erg mooie aanslag. Toen Machiel Boneschansker, viool, met zijn vader aan de piano als laatste een sonatine van Telemann vol overgave speelde, kom men zich voorstellen in de toekomst meer van deze jongste leer ling te zullen horen. Een heel geslaagde avond van de Mu ziekschool. waarbij vooral het enthou siasme van de kinderen (en hun docen ten! en het plezier in het samen musi ceren opviel. H.H. In een goed gevulde "Open Hof" vond donderdag j.1. een uitvoering plaats van de Soester leerlingen van de Regio nale Muziekschool Amersfoort. Er was vooral veel jeugdige belangstelling en dat ook de kinderen hebben genoten bleek wel uit de stilte in de zaal. Vooral tijdens de mini-musical keek en luisterde iedereen aandachtig. Omdat er veel jonge kinderen in het Kinder koor meezongen, werd de musical net vóór de pauze opgevoerd in plaats van zoals het programma aanvankelijk vermeldde - aan het slot van de avond. En voor de kleinste toeschouwers (je hoorde soms ineens een kleuterstem metje door de zaaldie voor hun zusje of broertje uit het koor meemochten, was dat maar goed ook. anders waren er heel wat knikkebollende hoofdjes ge weest klonk mooi. Altsaxofonist Jaap Pluvier speelde Romantic Piece van Dvorak; hij deed dat heel romantisch en muzi kaal en werd daarbij opvallend mooi begeleid op de piano door oud-R.M.A.- leerling Hendrik-Jan Bosma. Mirjam Tepper liet Mozart al heel zui ver klinken in het Andante in C gr. KV 315 voor fluit en piano. Toen het gitaar trio Coen Beijer, Peter Vrakking en Adriaan Korthuis daarna een lange fu ga van Scarlatti lieten horen, werd het heel stil in de zaal, zó mooi klonk het. De thema's werden er goed uitgehaald. Wat zal dit drietal genieten van het sa menspel Aandoenlijk Dat de altblokfluit een warm geluid heeft werd duidelijk, toen Ruben v.d. Herik en Daphne Balvers een sonate van Sammartini met daarin een snel moeilijk deel, prachtig speelden. Wie daarna de twee kleine meisjes, Ma- rije van Kam en Cynthia Struyk. samen viool zag spelen, moet dat heel aandoenlijk hebben gevonden, vooral omdat ze al zo keurig maat houden. Annemarie Steen, viool, "vertelde een aardig verhaaltje." samen met haar moeder (piano). worden steeds nijpender. Voor het college van burgemeester en wethouders heeft de heer Hengeveld een nota geschreven waarin hij voor stelt, samen met een buurgemeente (zeer waarschijnlijk bedoelt hij de gemeente1 Baarneen sociale recher cheur aan te stellen. De behoefte aan zo'n functionaris is thans aangetoond, al vergt dit geen full-time baan. "Mijn mensen hebben voor deze controles geen tijd en zij zijn er ook niet geschikt voor", aldus de directeur in de verga dering van de commissie Welzijn. Wet houder Frans Kingma (PvdA) deel de mee dat de dienst dit jaar met nieuwe medewerkers is uitgebreid. Het aantal contacten dat de dienst heeft met Soester burgers die zich tot de dienst wenden om hulp en bij stand is gestegen van 3996 tot 4741 per sonen. Een kleine verlichting in de admini stratie van de dienst is dat de werklo zen en R.W.W.-trekkers van 58 jaar en ouder voortaan niet om de veertien dagen krijgen uitbetaald, maar één keer in de maand. Wat meevalt in Soest is het aantal bur gers dat de gasrekening niet kan be talen of hun huurschuld niet kan vol doen. "Tenminste als je dat met bij voorbeeld Amsterdam vergelijkt", antwoordde de heer Hengeveld op een vraag van raadslid Jan Visser (Prog. Soest). Het aantal schoolverlaters dat geen werk kan vinden en zich tot de sociale dienst wendt bedraagt 73. Dat is 30 jongelui meer dan in 1982. De bekende Soester tenor Charles Ga briël (47) heeft in de zangwedstrijd 'Laat eens iets van je horen,' dat een vast onderdeel is van het NCRV-radio- programma "Twaalfuurtje," afgelopen donderdag het hoogste aan tal punten behaald. De punten worden toegekend door de luisteraars naar het programma en Charles Gabriël pres teerde het in de vorige week de kop lopers tot dusver voorbij te streven. In de wedstrijd treedt iedere week een andere (amateur) musicus op. In mei a.s. wordt bekeken wie over het gehele seizoen de hoogste score heeft behaald. De winnaar wordt beloond met een fraai cadeau, mogelijk een stereo-in stallatie. Dat Charles Gabriël thans 'lijstaan voerder' is is een knappe prestatie, ge zien het feit dat hij deelnemers uit Gouda (genoemd: de Goudse nachte gaal) en uit Enschede voorbijstreefde. Zij behaalden elk 24*6 punt. Charles Gabriël kreeg 25*6 punt. De heer Gabriël. die de zangkunst al ruim 20 jaar uitoefent, is een door ve len zeer geliefde tenor. Zij repertoire bestaat vooral uit opera- en operette melodieën en Napolitaanse liederen. Doorgaans werkt hij mee aan kooruit voeringen, waarbij hij als solist op treedt. Op 26 februari a.s bijvoorbeeld zal hij meewerken aan een uitvoering van het Harlinger opera- en operettekoor, in een programma waaraan ook Thijs van Leer optreedt. Mini-musical Zo'n 30 kinderen (de jongens waren op één hand te tellen: kom. jonge zanger tjes uit Soest, er kan wel wat verster king komen!in kleurrijke kleding zijn aan 't spelen op het schoolplein, tot de bel gaat en de lessen beginnen. Op de melodie van "Ik heb zo waanzinnig ge droomd," het overbekende "kinderen voor kinderen" liedje, wordt gemeld dat ze balen van school en ze vatten het plan op samen op reis te gaan naar verre landen. Twee meisjes spreken op heel leuke wijze de teksten uit tussen de liedjes en vertellen waar ze met z'n allen heengaan. Zo komen ze via een pittig liedje over de poesta in Honga- Quatre mains spelen doe je met ple zier! Dat zag je duidelijk aan Nynke Wijmenga en Willemiek van de Heu vel, die een wals van Strauss en een deel uit de Notenkrakersuite van Tsjai- kowski speelden. Het simpel stellen van een vraag brengt voor de beantwoording zoveel werk met zich mee dat deze vaak meer dan duizend gulden kost. Degenen in de gemeenteraad die vragen stellen realiseren zich dat niet genoeg. Dat zei de directeur van gemeentewerken, ir. S. H. Brunekreef, maandagmiddag j.1. tijdens het vooronderzoek van de begroting 1983 in de commissie ruimte lijke ordening. Als voorbeeld noemde hij de vragen over de situatie Eigen domweg-Nieuwe weg, waarvan het be antwoorden, inclusief het aandragen^ van alternatieven, 45.000 gulden heeft gekost. Een nog sprekender voorbeeld is de kwestie van de eventuele aan leg van een voetpad langs de Banning- straat in Soesterberg. De behandeling van alle correspondentie hierover heeft méér gekost dan het bedrag dat ge moeid zou zijn geweest met de aanleg. De heer Brunekreef wees erop dat de aanleiding tot vragen en verzoeken om alternatieven doorgaans bezuinigen is. "Kan het niet goedkoper?" wordt er dan gevraagd, maar het effect van het uitstel door behandeling van vragen is vaak tegengesteld. De heer R. van Logtenstein (CDA) merkte op dat de meeste vragen van het college van bur gemeester en wethouders komen, gemeester en wethouders komen, "dus het lijkt me zinvol dat vooral het col lege inzicht heeft in wat het beant woorden van een vraag kost." Door de vingers Ook werd gesproken over de taak van bouw- en woningtoezicht. De heer J. Blom (CDA) pleitte ervoor dat ambte naren van deze dienst meer door de vingers zien, om zich meer op de hoofd taken te kunnen toeleggen. Voor dat "door de vinger zien" haalde hij de politie aan, die ook dingen laat pas seren. "kennelijk zonder in gewetens nood te komen." Wethouders drs. G. Plomp (VVD) wees hem er echter op dat een overtreding uit politie-oogpunt een kwestie is van een moment, terwijl een klandestiene bouw iets „blijvends" is. In soest wordt vrijwel wekelijks een clandestie ne bouwaktiviteit gesignaleerd en aan het college van burgemeester en wet houders gemeld. Op een vraag van de heer Van Logten stein antwoordde wethouder Plomp dat het niet opnemen in de begroting van een post externe adviezen tot ge volg heeft dat minstens éènvijfde ge deelte van de aktiviteiten op het gebied van de ruimtelijke ordening geen door gang kan vinden. Dit heeft mogelijk tot gevolg dat de bestaande achter stand niet zo snel wordt ingelopen als men wel zou willen, met name waar het de aanpassing van oude bestem mingsplannen betreft, en dat er aan de planning op ruimtelijke-ordening- gebied niets kan worden toegevoegd. "Het moet spoed herzien van bestem mingsplannen komt erg onder druk te staan", aldus wethouder Plomp. Hij zegde toe hierop terug te komen bij de herziening van het werkplan ruimtelijke ordening, in maart. Inbraakpogingen Een bewoonster van de Wiardi Beek manstraat stelde de politie op de hoog te nadat zij een man had zien weg vluchten bij haar woning. Zij was opge schrikt door gemorrel aan de keuken deur. Van een bedrijfspand aan de Raadhuisstraat werden vorige week de dubbele stalen toegansdeuren openge broken. Ook hier werd bij onderzoek niets vermist. Inbraak bij Artishock Ook het pand van Artishock aan de Steenhoffstraat kreeg in het weekeinde bezoek van ongenode gasten. Dezen na men 20 flesjes bier en 10 flessen cola mee. Door het vernielen van een zijruit waren zij binnengekomen. Binnen had den zij. zo bleek, trouwens al vast een paar flesjes bier gedronken. Voor 10.000,- aan sieraden vermist Een uit Suriname afkomstige vrouw, die tijdelijk in Soest verblijft, deed vorige week aangifte van diefstal van sieraden ter waarde van 10.000,-. De voorwerpen hadden zich bevonden in de koffer, die de vrouw bij haar ver trek uit Paramaribo op het vliegveld had afgegeven. Bij haar aankomst op Schiphol bleken ze te zijn verdwenen. Directeur H. Hengeveld van de sociale dienst in Soest vertelde maandagmid dag tijdens het begrotingsonderzoek 1983 dat het aantal aanvragen om bij stand nog steeds stijgt. In 1981 bedroeg dit 1048, in 1982 keerde de dienst aan 1303 burgers een bijstandsuitkering uit en eind 1983 verwacht men dat dit aantal gestegen is tot 1500. Ook blijven steeds meer werklozen langer in de uitkering bij gebrek aan werk. De medewerkers van de sociale dienst staan onder zware druk en kun nen het werk bijna niet aan. Voor hercontroles heeft men steeds minder tijd. Ook de krappe werkomstandig heden en het gebrek aan ruimte om de cliënten behoorlijk te woord te staan leden dat zij het model van een ver eniging prefereerden boven het stich tingsmodel, als het gaat om de invloed van de ouders op de scholen. Vanuit de zaal werd daarbij gewezen op het feit dat de Chr. Schoolvereniging in Soest er desondanks uitermate slecht voor staat, nu de conficten over de uitleg en de toepassing van de grondslag (de bijbel) zo hoog zijn opgelopen dat het bestuur zijn leden en de hoofden der scholen een zwijgplicht heeft opgelegd over tot dusver alleen intern besproken voorstellen. De geruchten willen dat men aankoerst op een breuk binnen de vereniging, waarbij de scholen zouden worden verdeeld in enerzijds een groep van christelijke scholen met een 'zwaar' (reformatorisch) karakter, an derzijds een groep van scholen met een meer open christelijke signatuur. Forumvoorzitter De Jong benadrukte dat de avond geen ledenvergadering van de schoolvereniging in Soest was en dat het gesprek niet moest worden toegespitst op de naar zijn inschatting "zeer ontvlambare situatie" ter plaat se. Het gesprek kwam bovendien niet uit de verf. omdat al snel gepauzeerd moest worden. In het tweede deel van het programma volgde een cabaretvoorstelling door leerlingen van de Chr. Pedagogische Academie in Utrecht en de van de tele- vizie bekende scholierenquiz "Twee kamp". gepresenteerd door Dick Pas schier en Judith Bosch. Het team van de Chr. MAVO uit Soest versloeg daarin het team van de Waldheim-MAVO uit Baarn onder zeer luide bijvalsbetuigin gen van het jeugdige deel van het pu bliek, dat overigens pas na de pauze in de zaal had plaatsgenomen. De Soes- ters scoorden 67 punten, de Baarnaars 62 punten. Unie-voorzitter De Jong reikte na afloop de prijzen uit. ZONDAG A.S. OP UW SCHERM (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen Als u méér wilt weten over dit onder werp of als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken: we zullen u graag alle informatie geven. inruil-occasions Birkstraat 2 SOEST Rijverbod Een 29-jarige inwoner van Soest werd door de politie in het weekeinde aange houden toen hij 's nachts met zijn auto over de Burg. Grothestraat reed. Zijn opvallend rijgedrag leidde tot het af leggen van zowel de blaasproeven als de bloedproef. Voor het gebruik van te veel alcohol werd hem een rijverbod opgelegd. De man kreeg bovendien een proces-verbaal. De forumdiscussie die vorige week onder leiding van oud-staatssecretaris drs. K. de Jong, thans voorzitter van de Unie School en Evangelie, in het Griftland College plaatsvond, is vooral opgevallen door de zorgvuldigheid waarmee het aanroeren van de plaatselijke conflicten binnen de Chr. Schoolvereniging werd getracht te vermijden. Dat lukte overigens maar ten dele. Na het welkom door H. J. Boor. hoofd van de Da Costaschool, zette de heer De Jong in een aantal stellingen zijn visie uiteen over "Ouders in de school", het thema van de avond. Ouders zijn de eerst-verantwoordelij- ken voor het onderwijs en de opvoeding van hun kinderen, luidde een van zijn stellingen. Kiezen voor de christelijke school betekent: kiezen voor de bijbel als uitgangspunt voor al het denken en handelen in de school. De christelijke school heeft als doelstelling onderwijs te geven aan leerlingen uit de eigen geestelijke gemeenschap maar ook apostolair bezig zijn ten behoeve van allen die de school bezoeken, ongeacht hun achtergrond. De rol van de bijbel op school schetste de heer De Jong vooral als het "boek van de verhalen". Het geloof is dan meer dan een systeem, meer dan ken nis. Het gaat ook om het overdragen van het niet-tastbare, niet-grijpbare karakter van het geloof. Verschillen van inzicht over de uitleg van de bijbel zouden binnen de school moeten kun nen bestaan. De christelijke school heeft daarin juist een brugfunctie te vervullen. Theologische verschillen komen daarbij alleen aan de orde als ze voor de school relevant zijn, aldus de heer De Jong. Aan de forumdiscussie die op deze in leiding volgde namen behalve de voor zitter tevens deel mevrouw P. Bredius, lid van de oudercommissie van het Griftland College en de heer B. Weistra. hoofd van de lagere school "De Bron". Enige spanning ontstond naar aanlei ding van opmerkingen van de forum- Iedere zaterdagavond in februari een originele Oostenrijkse Hüteavond. Heerlijk ontspannen dansen en dineren in Oostenrijkse omgeving f 30.- p.p. onbeperkt.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3