Nieuw ABN-kantoor eind mei in gebruik BYOUTERIEEN VAARDERHOOGT TAXI KLOMP 12984 NCVB Soest-Zuid vierde 25-jarig jubileum Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Abrikozen in eigen tuin N 'Dubbele' auto aangehou den TEL. Schooljeugd op de bon Rondje Leven niet duurder Dallas, en nog wat Gekke dingen Bejaarden carnaval bij TIFFANY v. Weedestraat 52 - Soest voor 11 Soester Courant van woensdag 16 februari 1663 11 De receptie van de jubilerende NCVB-afdeling werd 'opgeluisterd' door een koortje van Soester V redes vrouwen, dat overi- Foto: Goos van der Wilt gens maar matig werd gewaardeerd. De goed gevulde aula van het Griftland College aan de Noorderweg was vorige week woensdagavond het domein van de jubilerende afdeling Soest-Zuid van i' de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB), die hier haar 25-jarig bestaan vierde met een feestelijke jaarverga dering. Tijdens de receptie die aan de bijeenkomst voorafging was de zaal bevolkt met leden en delegaties van tal van andere vrouwenorganisaties uit de gemeente Soest, waarmee in de Vrou wenraad wordt samengewerkt. Zij allen boden het bestuur van de afde ling, dikwijls met de gelijktijdige over handiging van een geschenk, hun gelukwensen aan. Onder hen bevonden zich afgevaardigden van o.m. het Hu manistisch Verbond, de Rooie Vrou wen, de organisaties van CDA- en VVD-vrouwen, de Unie van Vrijwil ligers, het Katholiek Vrouwengilde, de Hervormde Vrouwendienst en de Ver eniging van Huisvrouwen. Ook afvaardigingen van NCVB-afde- lingen uit de regio, zoals Soestdijk, Baarn, De Bilt, Bilthoven, Maartens dijk en Soesterberg, brachten hun feli citaties over. Leden van de plaatselijke groep Vrou wen voor Vrede zorgden voor een op merkelijke bijdrage door het zingen van een althans gedeeltelijk speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd lied. Het bestuur toonde zich overigens maar matig ingenomen met deze "on gewenste" verrassing en stond niet toe dat de vredesvrouwen een meege bracht spandoek ontrolden met de woorden "Werk je ook al aan de vre- de?" Na de receptie, die een goed halfuur in beslag nam, opende presidente me vrouw J. C. van der Vlugt de verga dering met gebed, bijbellezing en een korte meditatie. Namens het hoofdbestuur van de NCVB bracht mevrouw Meijering de gelukwensen over. In haar toespraak ging zij met name in op de motieven die aan het lidmaatschap van de bond ten grondslag liggen: was men lid ge worden omwille van grondslag en sta tuten, of voor de gezelligheid? Dat laat ste achtte zij geenszins onbetamelijk, maar met nadruk wees zij op de sta tuten van de NCVB. waarin de doelstel ling als volgt omschreven staat: voor lichting aan de leden over vraagstuk ken van maatschappelijke, culturele en staatkundige aard. Veel was er sinds de oprichting van de bond, zo'n 65 jaar geleden, veranderd, aldus me vrouw Meijering, maar in 1983 staat de NCVB nog voor dezelfde taken. "Steeds moeten we ons afvragen: zijn we met de doelstellingen bezig, of doen we maar wat?" Zij sprak de hoop uit dat de jubilerende afdeling nog lang zou bestaan en de doelstelling zou waarmaken. Zij wenste het bestuur Gods zegen toe bij dit "moeilijke maar fijne werk" en bood namens het hoofd bestuur een tafelbel en een medaille voor het vaandel aan. Namens het rayon Utrecht van de NCVB sprak ook mevrouw Kroeze een korte gelukwens. Zij hoopte dat de af deling nog een vruchtbare periode tegemoet zou gaan en overhandigde onder couvert een bijdrage in de aan schaf van het vaandel In vogelvlucht schetste presidente me vrouw Van der Vlugt de geschiedenis van de afdeling, die in november 1957 werd opgericht. De eerste vergadering vond plaats op 8 januari 1958, in Elthe- to, en de afdeling telde toen 31 leden. Vandaag zijn dat er 150. Onderwerpen die in de eerste jaren be handeld werden waren bijvoorbeeld 'emigratie,' 'de vrije zaterdag' en 'de vrouw en de Europese eenwording.' Later kwamen ook thema's als 'Hoe kleedt zich de'christenvrouw?' en een cur sus zelfbescherming aan de orde, en ook wel onderwerpen als 'de was,' 'de uitzet' en 'diepvries.' Een goede ont wikkeling noemde mevrouw Van der Vlugt het dat het accent in de loop der jaren toch meer werd gelegd bij studie onderwerpen. Speciale hulde bracht mevrouw Van der Vlugt aan de aanwezige oud-presi dentes van de afdeling, onder wie de dames Hoekstra, V.d. Kerk, Reyenga en Rinzema. Zij ontvingen allen een roos en een boekenlegger, evenals een aantal dames die al vanaf de oprich ting lid van de afdeling zijn geweest. Veel oud-bestuursleden zijn actief op velerlei gebied in de NCVB, aldus me vrouw Van der Vlugt, die nog even stil stond bij de moeilijkheid om nieuwe bestuursleden te vinden. "Desondanks is de afdeling blijven bestaan, en dat geeft ons de moed om door te gaan, op weg naar ons volgende jubileum. Na het jaarverslag van de secretaresse volgde de pauze, waarin de aanwe zigen werden onthaald op een kopje koffie met gebak. Het tweede deel van de jaarverga dering was geheel gewijd aan de op voering van een musical onder de titel "Poesje mauw - katje klauw," waarin de problemen uit het leven van elke vrouw op een milde, kritische manier onder de loupe werden genomen, zoals jaloezie en afgunst. De musical werd geheel gespeeld door de eigen leden van de afdeling. Na afloop mochten de dames gezame- lijk terugzien op een geslaagde viering van het jubileum. Op de Koningsweg hield de politie vorige week een 28-jarige Soester aan, die boven op zijn personenauto nog een ander auto vervoerde. De bovenste wa gen, waaraan de Wielen ontbraken, was op het dak van de onderste beves tigd. Desgevraagd deelde de bestuur der mee niet in het bezit van een ver gunning voor dit transport te zijn, maar dat het gevaarte bedoeld was om ermee deel te nemen aan de Carna valsoptocht. Met veel begrip heeft de politie de man begeleid naar de plaats waar hij moest zijn. De bouw van het nieuwe bankkantoor van de ABN te Soest, op de hoek van de Van Weedestraat en het Nassau- plantsoen, vordert gestaag. De ruw bouw is op dit moment zo goed als ge reed, de afwerking zal nog enige maan den duren. Het bankgebouw, ontwor pen door het architektenbureau Van Wijk Gelderblom en partners, zal als alles volgens schema blijft verlopen eind april door de aannemingsmaat schappij T. van Hoogevest b.v. aan de ABN worden overgedragen. Verwacht mag worden dat het gebouw in de laatste dagen van mei officieel en tegelijk feestelijk in gebruik zal worden genomen. Op de dag van de of ficiële opening zal er eveneens 'open huis' gehouden worden. Iedere belang stellende kan dan een kijkje nemen en zien hoe een modern bankgebouw er heden ten dage van binnen uitziet. nieuwe kantoor voor zowel de zakelijke ais de particuliere cliënt merkbaar zijn. De tweedeling zakelijk en particulier is in het nieuwe pand verder uitgewerkt. Zo is de benedenverdieping gereser veerd voor dienstverlening aan de par ticuliere cliënt. Behalve voor het kas- verkeer (geld opnemen en storten) kan men daar ook terecht voor hypothe ken, persoonlijke leningen, sparen, effekten-zaken, verzekeringen, reizen en dergelijke. Voor het opnemen van geld en het storten van geld is gekozen voor een open balie. De bankmedewerkers kunnen op die manier, niet gehinderd door een dikke glaswand, direkt kon takt onderhouden met de cliënten. Er is ook rekening gehouden met een ingang voor minder validen. Het nieuwe kantoor zal als moederkan toor fungeren voor de twee bijkantoren te Soest, aan de Soesterbergsestraat in Soest-Zuid en aan de Wiardi Beck- manstraat, onder Honsbergen. Tevens kan men kennis nemen van de geavanceerde computerapparatuur, waarvan de bank gebruik maakt. Deze apparatuur zal een rechtstreekse ver binding krijgen met het computercen trum van de ABN in Amstelveen. Het voordeel daarvan voor de cliënt is dat de overboekingen sneller dan thans verwerkt kunnen worden. Ook de rekeningafschriften voor de cliën ten worden dan dagelijks op het kan toor te Soest vervaardigd en verzon den. Na het in gebruik nemen van het nieu we pand zal successievelijk de ad ministratie, welke nu nog tijdelijk door het ABN-kantoor te Baarn wordt ge voerd, naar Soest worden overgebracht. Een betere en efficiënter dienstver lening zal na in gebruikneming van het De eerste verdieping is gereserveerd voor het ontvangen van de cliënten in de zakelijke sfeer. Men kan hier te recht voor kredieten op korte en lan gere termijn, voor leasing en voor voorlichting omtrent alle andere bank zaken. Voor wie de situatie in de Van Weede straat kent is het bijzonder prettig dat de ABN-bank over parkeerplaatsen (ca. 20 stuks) op eigen terrein beschikt, waarvan ook de cliënten gebruik kun nen maken. Dit betekent dat de par keersituatie langs de Van Weedestraat wat meer lucht zal gaan krijgen. Het bankgebouw is op twee manieren toegankelijk: door middel van een draaideur op de hoek van Van Weede straat en het Nassauplantsoen, en ook rechtstreeks vanaf het parkeerterrein. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting Bij een vorige week uitgevoerde ver keerscontrole aan de Vredehofstraat en omgeving bekeurde de politie 13 jongelui wegens verkeersovertre dingen, met name het aan de verkeer de kant van de weg fietsen. De week daarvoor had de politie al diverse waarschuwingen uitgedeeld. Foto: Goos van der Wilt door Ane Wandelaar Heeft U 't tussen half december en half januari ook gemerkt aan de inhoud van uw portemonnee? Het leven werd vol gens de kranten in die periode niet duur der. Arie bij Marie informeren of ze wellicht de afgelopen maand drie dub beltjes had overgehouden. Dat bleek helaas niet het geval te zijn. Integen deel zelfs. "Dat bureau voor de Statis tiek heeft makkelijk praten", stelde Marie tijdens de koffie stekelig vast. "Moet je lezen hoe ze tot zo'n uitspraak komen. Goedkoper werden schoenen, kleding en benzine. Alsof je dat op je brood kan smeren, of 's avonds bij een kruimig aardappeltje opdienen. Ik zie er geen kans toe." Uit Arie's stilzwij gen stelde Marie instemming vast en vervolgde: "Gas, kranten, roomboter, vers fruit, water en de luister- en kijk gelden werden duurder. En dan toch maar volhouden dat het leven de afgelopen maand hetzelfde is gebleven." Toen Marie's spraak waterval tot stilstand was gekomen had ze een blik in haar ogen die Arie 't ergste deed vrezen. Zonder daartoe een uitgesproken verzoek te hebben gekregen schreef Arie een blauwe giro uit. Marie zou er wel raad mee weten. Toen ze naar het postkantoor onder weg was om het niet duurder geworden leven te verzilveren bedacht Arie: "Hoeveel huishoudgeld moet er vol gende maand bij wanneer het Bureau voor de Statistiek ons komt vertellen dat het leven goedkoper geworden is. Want zeg nou zelf, cijferen kunnen ze in Den Haag niet. Marie kan 't ze zo voorrekenen. Arie heeft zich er wel eens over ver baasd, dat in gezinnen, waar de leef tijden van de bewoners nogal variëren, de noodzaak van meer dan één tele visie-toestel aanwezig is. Hier en daar eens informerend is hem duidelijk ge worden dat menig Soester gezin door twee, soms zelfs drie ontvangers wordt geteisterd. Een dergelijke investering schijnt de huiselijke vrede in stand te houden. Er zijn nogal wat'avonden waarin Arie de stralende aanwezigheid van slechts één televisie-toestel nog te veel van het goede vindt. Program ma's als Dallas, Dynasty en Falcon Crest bezorgen hem reeds vooraf een licht onpasselijk gevoel. Een stevig ommetje met zijn hond is dan een me dicijn met een afdoende werking. Met het dalen van de temperatuur is Arie's vierbenige maatje slechts, wanneer er sprake van zeer hoge nood is, uit de warme huiskamer te branden. Dat heeft als konsekwentie dat Arie heel wat t.v.-programma's moet uitzitten. Marie heeft namelijk de eigenaardig heid dat ze geen Dallas, Dynasty of Falcon Crest wil missen. Voor dat slor dig omgaan met vrije uren verschaft ze zich een schitterend alibi: breien. Arie heeft de combinatie nooit begre pen. Of een mens zit te kijken, of een mens houdt zich met breiwerk bezig. Volgens Marie een volstrekt onjuiste gedachte. Zij stelt zich op het stand punt dat je 't kunt één doen zonder 't an der te laten. Een theorie, die deze week enigszins aan het wankelen is gebracht. Dat kwam zo. Verderop gelegen buren werden geruime tijd geleden verblijd met de geboorte van een baby. Ene Frank was in de luiers terecht geko men. We kregen een zeer origineel ge boorte-kaartje in de brievenbus. Aan leiding voor Marie een wolwinkel bin nen te stappen en met blauwe knotten thuis te komen. Ze doet maar, van Arie mag het, mits zijn oordeel niet wordt gevraagd over het te volgen "patroon tje". Het getik van de pennen begon ongeveer zo'n maand geleden. Arie schonk er weinig aandacht aan. Het is in zijn huwelijk altijd een vertrouwd geluid geweest. De kinderen en ook buitenstaanders bewonderen Marie om haar vaste en snelle hand van breien. Ongeveer een maand nadat de ooievaar bij de buren was overgevlogen, viel het Arie op dat Marie met haar huis werk nauwelijks zichtbare vorderin gen had gemaakt. Gevraagd naar de oorzaak van de in het ooglopende ver traging deelde Marie, zij 't aarzelend, mede, dat ze tijdens het breiend kijken naar Dallas, Falcon Crest en Dynasty door onbegrijpelijke redenen steken liet vallen en het huiswerk iedere keer opnieuw moest "opzetten". Daar kijkt een mens dan toch van op hè. Wat Arie in zijn lange huwelijksleven ook aan belangrijks heeft betoogd, het schijnt nooit de moeite waard te zijn geweest om er een steek voor te laten vallen. Blake Carrington, die mooie Chase Gioberti en het gluiperidje J. R. met zijn Prodentglimlach zijn daar wekelijks wel toe in staat. Arie's ver stand staat bij zoiets stil Op z'n vrien delijkst gezegd kan wel worden vast gesteld dat breien en het kijken naar absolute onzin dus niet samen gaan. Nog wordt deze conclusie door Marie met steeds minder wordende stellig heid bestreden, de magere productie wijst echter onbarmhartig in de rich ting van Arie's gelijk. De wekelijkse porties Dallas, Dynasty of Falcon Crest zijn nog niet geweest, of Marie be gint weer zuchtend de wol van de brei pennen te halen. Arie vreest dat het hemelsblauwe ba by-jasje wordt afgeleverd wanneer de baby van de verre buren een oproep voor het vervullen van zijn militaire dienstplicht ontvangt. Met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid mag dan ook worden verondersteld dat tegen die tijd de laatste afleveringen van Dallas, - Dynasty en Falcon Crest te zien zijn geweest. Alhoewel, een mens weet maar nooit. Waar gemeentelijke commissie-verga- deringen al niet goed voor zijn. Twee daarvan, gehouden begin februari, wil Arie in dit stukje onder uw aandacht brengen. Ze trokken zijn aandacht, omdat daarin werd aangegeven hoe de gemeentelijke overheid op onge bruikelijke wijze kan bezuinigen. Tij dens een vergadering van de commis sie algemene bestuurszaken werd ons duidelijk door politie-commissaris J. K. Adema, dat Soest van de opbrengst, verkregen uit bekeuringen, geen cent wijzer wordt. Sterker nog, er moet geld bij. De politie schrijft de bekeu ringen uit, de gemeente betaalt de ver zendkosten, de minister van Justitie ontvangt. De lachende derde dus. De hele grap kost Soest jaarlijks ruim 14 mille aan porti-kosten. Suggestie van Arie, zolang deze rege ling gehandhaafd blijft: Stoppen met het schrijven van bekeuringen. Op nieuw kan een klein begrotingsgaatje worden gedicht, gemeente en burgers worden er financieel wijzer van. Bij de commissie ruimtelijke ordening is, als het even meezit, straks nog meer te halen. Ir. S. H. Brunekreef, directeur van gemeentewerken, heeft ons voor gerekend dat het stellen van vragen door leden van de gemeenteraad nogal in de papieren loopt. De beantwoording van één vraag kost tenminste duizend gulden, er was er zelfs een bij die 45 mille kostte, terwijl de beantwoor ding van een vraag over de aanleg van een voetpad langs de Banningstraat meer heeft gekost dan de aanleg zou zijn geweest. Dat is nog eens zaken doen. Advies van Arie aan burgemees ter Scholten: De vergaderingen waar in zaken betreffende ruimtelijke orde ning aan de orde dreigen te komen openen met de opmerking "Vragen?", en daar zonder adem te halen direct op laten volgen "Geen vragen dus." Dat gaat geld schelen. Geen kosten voor de beantwoording van vragen. Daling van het presentiegeld. Want wie van de gekozenen laat zich zien en ho ren wanneer hij of zij geacht worden er in de eerste plaats te zitten om te zwijgen? En dan de ambtenaren. Eindelijk eens een beetje rust voor de antwoordmannen en vrouwen van de gemeente. Het zijn gekke dingen die een mens op een zonnige Camavalszondag te bin nen kunnen schieten. Bijna net zo gek als de werkelijkheid van de overige 364 dagen in Soest. Je moet er zijn geweest om er over mee te kunnen praten. Dat laatste kun nen Marie en Arie. Deinend - dansend - lachend en zingend maakten ze deel uit van de grote familie, die maandag middag j.1. in de Knollenburcht door de Narre Knollen werd ontvangen. Wij waren waarschijnlijk de jongsten. Opa Joop de Kruyf (92)de vroegere groen teboer in de Kuyperstraat, was on betwist de oudste. Met de "jon gere" garde van boven en ben je zes tig keek en luisterde hij naar de muziek van de op volle kracht spelende hof kapel, de square dance club de Holland Windmillers, met zang van kaashan delaar Charles van Luneschlorf (wat een stem die man) en de "andere" André Hazes, die door René v.d. Berg op voortreffelijke wijze werd neerge zet. Verder waren er de muzikanten die samen het orkest De Amigo's vor men, de dansmariekes, een volledige Raad van Elf met hun onvolprezen Prins Carnaval. Op de achtergrond Peter Verlinden als "Manus van en voor alles", druk in de weer het iedereen naar de zin te maken. Met Prins Carna val smoesde "meester" Fred Engbrink alles aan elkaar en waren ontelbare vrijwilligsters en vrijwilligers de ge hele feestmiddag druk met het serve ren van drankjes en hapjes. Gelegen heidsbarman Wim Schut vertrouwde Arie bij een pilsje toe dat met pils, Harteveldt en grote "bellen" advocaat een omzet werd behaald waar iedere Soester kastelein dagelijks voor zou willen tekenen. En daarmee is bij lan ge na nog niet alles gezegd en geschre ven. Alle gratis consumpties waren vergezeld door de gratis hapjes van de vanouds bekende klasseslager van Asch. Zo een jaarlijks gebaar mag ook wel eens een andere klasse apart worden genoemd. Bejaardencarnaval in Soest. Wat Marie en Arie betreft het meest ongecompliceerde feest van 't jaar. Wij kwamen er ons zelf en hon derden anderen tegen. Blij met de blijen, een paar uurtjes in het jaar gewoon weer kinderlijk doen en kinderlijk zijn. Met en zonder feestneus. Zorgen ver geten en voor een keer alles, maar dan ook alles, aan je laars lappen wat de dokter heeft voorgeschreven. Carnaval vieren is vitaminen slikken, die de meest geleerde medische professor je niet kan voorschrijven. Bedankt gek ke, lieve mensen die ons de middag van het jaar bezorgden. Bedankt Soes ter Middenstand, die ons heeft laten merken dat de oudjes in dit dorp nog meetellen. In één woord fantastisch. Wij kunnen er met z'n allen weer een jaar tegen. Alaaf. Bij leven en welzijn tot in 1984. Veurige week haa'k ezeid, daa'k nog waat over Soesder- baarg kwiet wouw, moar as ter dringende aangdere zoake kwoame, zouw ik die eerst an- paakke. En die ben d'r, dus doar goat ie. Mojje luustere. Ongderlest kwaam ik deur O- verhees fietse en toeng zaag ik doaro uut un viever iets op- vliege, waa'k nog nooit in de lucht haad ezien. Un groot zïlle- vere gevaal, daat glom as un hongdekeutel in de moane- schien. Paas toen'k op me ge- maak sting te bekieke waat of daattut waas, kwaam ik ter aachter. Ut waas un sóórt uut- erekte gaans of zwoan. 't Gaaf geejn geluud, dus ik kaan t niet krek zegge, moar d'r zaat wel un laange steert of haals an. Ik kon niet zien an welke kaangt of tie vaast zaat. In de Soesder sting, daat de ge- meengte daat pluumvee zelluf besteld haad. Aal un poar joar eleje. Toeng woare ze zeker in de anbieding? Of hong d'r in 1978 aal un prieskoartje an vaan f 70.000, - Of is de pries zo omhoog egoan? Of goan ze per meter vaan de haangdDaat ken ok best, ajje die laange steert ziet! 's Is in aalle gevaal moar goed, daattut heule beest midde in 't woater veraankerd legt, waant voortemee is ut vurt met de vogeltrek as 't blieft vrieze. Ik vin ut un stief pries je, zo'n f 70.000,- veur daat geflaadder. Doar haawwe ok vier pliesie- woages veur kenne kriege, waant die ben ok haard nodig, zee kommissoaris Oademoa. De road is denk' op de RAI e- weest en doar wiere ze ut niet eejns of de pliesie beziene of diesels mos kriege. Diesels ben veul goejekoper ajje veul mot rieje en daat doet de plie sie op Soest wel, doch ik. En toeng zaatte ze ok nog te dübbe of ter daan un diesel- taank in de grongd mos bie 't ouwe bero of aal bie 't nieuwe kluphuus an de Daalweg. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge An de Daalweg vaan ei- ges, waant ak de baarrege- meester zo hoort, daan greuje de kaanse veur 't nieuwe bero weer oardig. Diesels benne zuniger, dus op un end kenne de tute best zo laang effe an de Daalweg goan taanke. Kenne ze telkus geliek kieke of ter niet te haard ereje wordt op de helling. En denk ter om, we kriege un haarde baarregemeester, daat hette zelf ezeid. Daat wordt daan un haard gelaag veur de road. En un haard gelaach veur HANNES VAN DE NENG Nog effe verder luustere: In 't veurige gehannes sting un fout. De drukkert zee, daat Hannes ter veur waas daat Soesderbaarg zellufbestuur wouw hebbe. Moar ik haad op me pepiertje eschreve, daa'k ter baang veur waas daat. enz. enz. 't Scheelt ééjn woord je, moar 't zeit heul waat aang- ders. Ajju. de zuidmuur te telen kan de gevoeligheid voor nacht vorst wel enigszins worden beperkt. Een zuidmuur is in ons klimaat de meest zonnige en warme stand plaats. De teelt als halfstamboom of struikvorm is eigenlijk alleen in niet nachtvorstgevoelige streken te overwegen. Elders is de oogst te onregelmatig en levert veel teleurstelling op. Een humeuze losse grond liefst wat kalkrijk is voor de abrikoos het meest ideaal. De boom is van nature al een vrij sterke groeier, zodat er niet te veel stikstof gegeven mag worden. Oude goede verteerde stalmest is bruik baar. Een kleine hoeveelheid kunstmest in de vorm 12-10-18 mag eventueel in februari - maart worden toegediend. Het planten van de abrikoos kan tegen woordig vrijwel alle tuinplanten in pot te koop zijn buiten het plantseizoen uit de volle grond, tegen- wooridg vrijwel alle tuinplanten in pot te koop zijn zodat ook in de zomer geplant kan worden. Geregel de watertoediening in het eerste groeijaar is ge wenst voor een goede hergroei. De kweek van de lei boom in waaiervorm is zoals reeds gezegd het meest geschikt. Om dit te bereiken kunnen we bij de ge kochte leivorm het beste de harttak verwijderen, omdat deze te krachtig groeit en te weinig vrucht voortbrengt. We moeten zorgen voor zo'n 6 stevige gesteltakken per boom. Als we abrikozen snoeien in het voorjaar verwijderen we allereerst het dode hout en de waterloten (dit zijn zeer snel omhoog groeiende scheuten die, nooit vruchten zullen dra gen). Vruchttwijgen blijven uiteraard zitten en houtscheuten worden op 10-15 cm gesnoeid. Als de bloei en vruchtzetting zeer voorspoedig verlopen kan het zijn dat er te veel abrikoosjes aan de boom komen en om goed uit te kunnen groeien. Het met de hand uitdunnen van de aanwezige vruchten is dan aan te raden. We kunnen hierbij een onderlinge af stand van 10-15 cm aanhouden. Het oogsten kan plaatsvinden als de vruchten een geeloranje kleur krijgen. Een leuk gegeven voor de liefhebbers is ze ker het feit dat er weinig hinderlijke insekten zijn die de boom belagen. Voor meer informatie kunt u na tuurlijk altijd terecht op uw tuincentrum. De abrikoos is een van de vroegstbloeiende steen- vruchtsoorten, waardoor de plant erg gevoelig is voor nachtvorst. Hierdoor kan de grootte van de oogst van jaar tot jaar erg uiteenlopen. Eigenlijk is de abrikoos dan ook in ons land niet helemaal op zijn plaats. In Zuid-Europa in warmere landen dus, ge dijt de abrikoos uitstekend. Toch willen steeds meer hobbykwekers tot de aanplant van een abrikoos overgaan. In de praktijk valt dit meestal tegen, om dat de juiste kennis ontbreekt en dat is toch jammer. Door de boom namelijk op een zeer beschutte en zonnige plek te plaatsen en op de juiste manier cul tuurmaatregelen toe te passen kan er wel een leuk resultaat worden behaald en dan is het een erg aan trekkelijke fruitsoort. Omdat ons klimaat maar nau welijks geschikt is voor de abrikozenteelt komen slechts enkele rassen in aanmerking. Goede rassen zijn "Tros Oranje" "Bredase" abrikoos en "Hon gaarse" abrikoos. Het eerstgenoemde ras wordt over het algemeen het meest aangeboden op tuin centra en kwekerijen. "Tros Oranje" heeft een re gelmatige produktie, die groot genoemd kan wor den. De vruchten zijn vrij klein en de smaak is goed. De vruchten zijn rijp eind juli tot half augustus. Alle drie genoemde rassen zijn zelffertiel d.w.z. dat ze na bestuiving door eigen stuifmeel vrucht kunnen zetten. Eén boom is dus genoeg. Afhankelijk van de weersituatie in het voorjaar begint de bloei van half maart tot begin april. Hierdoor is de abrikoos nog veel gevoeliger dan de perzik die iets later bloeit. Om verzekerd te zijn van regelmatige oogsten is het beschermen van de bloemen en jonge vruchten te gen nachtvorst in de meeste jaren noodzakelijk. Een rietplaat of mat kan in deze wonderen verrichten. Door de abrikoos als leiboom in waaiervorm tegen

Soester Courant | 1983 | | pagina 11