De Peugeot 205 in 't kort De nieuwe Opel Kadett GT/E gaat van start RIAL.TOnieuwe Reliant voor de jaren tachtig Nieuwe 5-deurs versie van de Ford Escort Stationwagon Opel Corsa Opel Rekord Opel Kadett De Ford Probe IV Opel Manta De nieuwe Senator en Monza Opel Ascona te _en F een ist in lebt een W Soester Courant van woensdag 16 februari 1983 -| 7 Stijl Nieuwe, moderne, goed uitgebalan ceerde lijn. groot glasoppervlak (2.59 m2). Binnenruimte Ondanks zijn geringe lengte (3.70 m). een bijzonder comfortabele binnen ruimte in zijn klasse, zowel wat betreft lengte van de passagiersruimte (1.64 m i als breedte op ellebooghoogte Structuur Voor de structuur zijn dezelfde studie- en technische middelen gebruikt als voor het Y.E.R.A.-programma. Ont worpen met hulp van de computer (C.A.O.is de 205 zeer robuust en vei lig en tegelijkertijd licht en ruim (ge wicht van de structuur: 194 kg». Bij bot singen wordt de passagiersruimte be schermd door een progressieve kreu- kelzone tot aan het schutbord, dankzij de triangelvormige verbinding met de voorste draagbalken. Een brede laad vloer achterin, dankzij een wielop hanging zonder verticale bevestings- punten. Aërodynamica De aërodynamica van de 205 werd be studeerd door middel van schaalmo dellen van 1:1, dat wil zeggen op ware grootte. Toepassingen van de erva ringen opgedaan met de V.E.R.A.. die het mogelijk hebben gemaakt het fron tale oppervlakte luchtweerstandscoëf- ficiént SCXmaximaal te verlagen. Anti-carrosie en lak Het onderstel is zó gebouwd, dat de modder er niet aan hecht en de deuren beschermd zijn tegen steenslag. Geen direct contact tussen de diverse meta len carrosseriedelen en de lak. 42'van het totale gewicht van de corrosserie wordt vervaardigd uit vöorbeschermd plaatstaal. Kataforese-bad voor het spuiten Afdichting van de naden van de portie ren met P.V.C.-kit. De binnenkant van de holle delen van het onderstel zijn met vloeibare., was ingespoten. Vóór het spuiten van de wielen zijn de ze tegen corrosie en tegen steenslag be schermd. dankzij kataforese. Motoren Ruime keuze uit motoren om aan de volgende voorwaarden te voldoen prestaties, lage aankoopprijs, laag brandstofverbruik, souplesse Uitlaat met een lengte die aangepast is aan het gestelde doel Transistorenontsteking met elektromagnetisch opneemele ment. zonder contactpunten geen slij tage op lange termijn, dus behoud van de motoreigenschappen en de presta ties die hiervan afhankelijk zijn. Geen onderhoud vereist Diagnosestekker aansluiting die in Europa is genormali seerd Aandrijving Keuze uit verschillende eindreducties, aangepast aan de gebruikseriteria prestaties, brandstofverbruik, souples se Wielophanging 4 Onafhankelijk geveerde wielen, ge trokken armen en dwarsgeplaatste tor- siestaaf achter Nieuwe achterwielop hanging - resultaat van het V.E.R.A. experiment - grote wieluitslag. een ga rantie voor een uitstekend rijcomfort. ongeacht de gebruiksomstandigheden De compacte achtertrein is in zijn ge heel onder de bagageruimte bevestigd en laat een maximum aan binnenruim te over. Voorwielophanging van het type McPherson met naar achteren gerich te en zijdelings gesteunde stabilisator stang. welke een goede toegang tot het mechanische gedeelte mogelijk maakt. Licht positieve schuurstraal (om en nabij de nul», waardoor stuur- reacties worden voorkomen en de koersvastheid wordt bevorderd. De wielophanging-units zijn aan de car rosserie bevestigd met "silent-blocs." waardoor de rij-geluiden worden gefil treerd. Anti-corrosie bescherming van de wielophangingelementendit is éen garantie voor een lange levensduur, evenals een gemakkelijke demontage. Stuurinrichting Uit drie delen bestaande veiligheids- stuurkolom met cardankoppelingen. Remmen Remsysteem met diagonaal gescheiden hydraulische remcircuits. Vóór schijfremmen van het opbouw type welke gemakkelijk zijn te demon teren. In de achtertrommels geïnte greerde remdrukverdelers, voor een betere remdrukverdeling tussen de vóór- en achtertrein. Uitrusting Lichte kunststofbumpers, die bot singen bij lage snelheid kunnen door staan zonder vervorming Polyethy leen brandstoftank met een grote in houd. geplaatst voor de achteras en onder de achterzitting een veilige plaats bij botsingen Reservewiel onder de bagageruimte. in een van bin nenuit te bedienen houder- Dashboard ontworpen met behulp van de computer, een maximum aan berg ruimte biedend en een goede indeling van het instrumentenpaneel, bedie ningshandles en knoppen, luchtka nalen etc Verwarming en ventilatie Nieuw ontworpen systeem van lucht menging die vier volkomen onafhanke lijke functies (temperatuur, capaci teit. luchttoevoer van buiten, luehtver deling over de passagiersruimtebe vat, met progressieve bediening en de mogelijkheid om de temperatuur naar beneden hoger te stellen dan de temperatuur naar boven Luchtver versing in de passagiersruimte vindt iedere 20 seconden plaats bij perma nente maximum en minimum capaci teit, zelfs bij het stilstaan Zittingen Hun ontwerp is direcht afgeleid van het V.E.R.A. concept. Voorstoelen: licht frame uit stalen buis, met gewelfde vorm voor een goede rug- en zijsteun Veiligheidsgordels aan de stoel beves tigd. een constante positie veroorlo vend ten opzichte van het lichaam, on geacht de stand van de stoel Achterbank: uit één stuk of nalf-neer- klapbaar, afhankelijk van het model Vier uitsparingen voor de luidsprekers- twee in de vóórportieren en twee, jii de achterstijlen Sloten en raammechanismes Eén sleutel voor alle sloten. Sloten van een geheel nieuw technisch concept, uit kunststof vervaardigd en moeilijk open te breken. Lichtgewicht metalen raam- mechanismen volgens het V.E.R.A. concept gewichtbesparing Geluiddemping Zeer zorgvuldige demping van gelui den en trillingen dikke vloerbedek king. hemel met künststofschuim be kleed, afdichtingsrubber onder de motorkap en langs de afdekplaat van de bagageruimte Geen windgeruis door het weglaten van regengoten en door platte voorruitrubbers etc Opel introduceert op de RAI als wereldprimeur een nieuw Kadett mo del met een roemruchte naam. de Ka dett GT/E. I>e Opel Kadett GT/E be schikt over een 1.8 liter injectiemotor, standaard gekoppeld aan een 5 ver snellingsbak: vanuit stilstand tot 100 km/uur heeft de Kadett GT/K slechts 9,5 seconden nodig, terwijl de topsnel heid 187 km/uur bedraagt. Ondanks het hoge prestatie-niveau van de nieuwe 1800 cc motor, met elektro nisch gestuurd brandstofinjectiesys- teem. is het benzine verbruik gunstig, bij constant 90 km/uur is het verbruik slechts 5.7 liter In het stadsverkeer en bij 120 km/uur zijn de verbruikscijfers resp II liter en 7.6 liter (volgens DIN norm De GT/E valt op door de voor en achterspoiler, de fraaie lichtmetalen 5'2 .J sport velgen, de spatbord verbre ders de dorpels en de bumpers gespo ten in de kleur van de auto. alsmede het ontbreken van chroom in hel in terieur kenmerkt de UT K zich door de Recaro kuipstoelen. hel sporlinstru mentarium en het sportstuur- Het onderstel van de GT E heeft een aantal aanpassingen ondergaan in ver band met het gestegen motorvermo gen. zoals de montage van een stuur demper, geventileerde schijfremmen voor en gasgevulde schokdempers achter, alsmede een stuggere afstel llng van het verlaagde onderstel Star» daard zijn op de lichtmetalen velgen 185/60 HR 14 banden gemonteerd Naast de reeds bestaande 3-deurs Es cort Stationwagon is nu ook de 5-deurs versie beschikbaar. Deze 5-deurs ver sie zal in geheel Europa, behalve in Spanje, verkrijgbaar zijn. Deze be langrijke toevoeging aan de bijzonder succesvolle Escort versie wordt op de RAI Automobieltentoonstelling van 3 t/m 13 februari a.s voor het eerst in Europa aan het publiek getoond. De 3-deurs versie blijft eveneens lever baar. De nieuwe Wagon is het eerste nieuwe produkt dat Ford lanceert in 1983; ge durende het gehele jaar zal gemiddeld eens per maand belangrijk produkt- nieuws worden geannonceerd. Ford verwacht met de komst van deze 5-deurs Escort Stationwagon, in een markt waar een duidelijke tendens in de vraag van 2/3-deurs naar 4/5-deurs wagens aanwezig is, dat het Stations wagon aandeel in Europa van de totale Escort lijn omhoog zal gaan van zes naar elf procent; van alle Escort Wagon verkopen zal 60 procent bestaan uit 5-deurs uitvoeringen. Praktisch en toegankelijk De belangrijkste overwegingen bij het ontwerp van de 5-deurs Stationswagon waren, dat de wagen praktisch in het gebruik moest zijn en een gemakke- Vorig jaar introduceerde Opel een nieuw model voor een klasse, waarin het merk uit Rüsselsheim nog niet eerder was vertegenwoordigd: de Cor sa in de ,,small car" klasse. De beperk te produktie bij de aanvang vormde de reden, dat de Corsa in eerste instantie uitsluitend in Spanje, Italië en Frank rijk leverbaar was. Na de RAI show wordt de Corsa ook in het leveringspro gramma voor Nederland opgenomen. Voor dit jaar voorziet Opel een totale produktie van 200.000 eenheden, het geen neerkomt op een marktaandeel in de kleine wagen klasse van 8%. In 1984 verwacht men 270.000 Corsa's te produ ceren. De Corsa is zowel leverbaar met een klassieke kofferbak als met een derde deur. Er is keuze uit 3 motoren: 1.0 liter (45pk), 1.2liter (55 pk) en 1.3 liter (70 pk). Naast de bekende drie uitrus tingsvarianten, Standaard, Luxus en Berlina, zal de Corsa ook beschikbaar komen in de SR uitvoering met 1.3 liter motor, voorzien van een 5 versnellings bak, bak. Bij het ontwerpen stonden vier eisen voorop: - optimale binnenruimte bij compacte buitenafmetingen - zo laag mogelijk gewicht - gering brandstofverbruik - zo groot mogelijke actieve en passie ve veiligheid. De Corsa is leverbaar in twee model varianten: met een derde deur of in tweedeurs uitvoering met kofferbak, onder de aanduiding TR. De 3-deurs versie heeft een bagage ruimte van 225 liter, te vergroten tot 550 liter. De traditionele kofferbak van de TR is 430 liter groot. De verbruikscijfers van de Corsa zijn: 1.0 S 1.2 S 1.3 S bij 90 km/uur 5,2 5,1 4.7 bij 120 km/uur 7 7 6.3 stadsverkeer 7.7 8,5 8,8 Nog maar net in de showroom van de Opel dealers gearriveerd, is de nieuwe Opel Rekord, die op de valreep van 1982 officieel werd geïntroduceerd. Een aërodynamisch verbeterde carrosserie, nieuwe motoren en een groot aantal functionele details ken merken de nieuwe Opel Rekord. Dit model is leverbaar als 4 deurs sedan en als 3/5 deurs caravan. Er is keuze uit 3 benzinemotoren, de nieuwe 1,8 S, de 2.0 S en de 2.0 E, evenals de zuinige 2.3 die selmotor. Om de luchtweerstand te verbeteren werd de neus lager aflopend gemaakt en de kofferbak iets verhoogd. De Cw waarde nam door alle maatregelen 20'/, af. Naast de bekende en beproefde 2.0. S, 2.0 E en 2.3 D motoren, werd de 1.8 S aan het programma toegevoegd. Met een als extra leverbare 5 versnellingsbak gebruikt de Rekord 1.8 S bij 90 km/uur constant slechts 5,9 liter benzine per 100 km. De Rekord 2.3 D is zeer economisch in het gebruik, zeker als de optionele 5- versneilingsbak is geïnstalleerd. Deze 48 Kw (65 pk» sterke krachtbron ge bruikt dan slechts 5.2 liter dieselolie bij een constante snelheid van 90 km/uur. Andere vernieuwingen aan de Rekord zijn - nieuwe 4-versnellingsbak - nieuwe 5-versnellingsbak - nieuwe koppelomvormer voor auto matische versnellingsbak - nieuwe "pendulum-controlled" stabi lisator - nieuwe hydraulische demping van de motor - onderhoudsvrije stuurinrichting - grotere rembekrachiger - nieuw instrumentenpaneel - verbeterde stoelen - verbeterde geluiddemping Bovendien is de accessoiresiijst uitge breid met een boordcomputer, ver warmde buitenspiegel, centrale deur vergrendeling, automatische niveaure geling, achterspoiler etc. Ook in 1982 bleeft Opel het meest gekochte automobielmerk in Neder land een succes dat al sinds 1969 onaf gebroken voortduurt. De belangrijkste bijdrage aan dat suc ces levert de Kadett, die ook in 1982 de meest gekochte auto in Nederland was. In 1982 werd de Kadett serie uitge breid met een 1.6 S benzinemotor, als mede een 1.6 liter dieselmotor; een 5- versnellingsbak werd eveneens lever baar op de 1.6 S modellen. Voor 1983 staat de Opel Kadett GT/E op het programma, een model met een illustere type-aanduiding. De kadett GT/E zal met name de sportieve rijder aanspreken, want de 1.8 liter injectie motor levert maar liefst 115 pk. Tal van sportieve extra's zijn standaard op de GT/E, zoals 5-versnellingsbak, kuipstoelen, sportinstrumentarium en lichtmetalen velgen met brede banden. De Kadett GT/E beleeft op de RAI zijn wereld-première De Kadett is behalve met de nieuwe 1.8 E motor, nog leverbaar met 5 andere krachtbronnen: 1.2 S - 60 pk, 1.3 N - 60 pk, 1.3 S - 75 pk, 1.6 S - 90 pk en 1.6 D met 54 pk. Vanzelfsprekend is de Kadett in ver schillende modelvarianten te verkrij gen: 3 deurs en 5 deurs alsmede 3/5 deurs caravan of Voyage. 's Werels best gestroomlijnde 4-persoonswagen De Ford Probe IV is, als de laatste van een reeks experimentele prototypen die is ontwikkeld met als doel de grenzen van de voertuig-aerodynamica te ver leggen, een volwaardige vierpersoöns sedan die bij metingen in de Lockheed windtunnel een luchtweerstandscoëffi- ciënt vam slechts 0.15 liet registreren. Een dergelijke lage waarde is tot nog toe alleen bereikt door éénpersoons- recordwagens. De Probe IV, die ont worpen en ontwikkeld door Ford's In ternationale Ontwerpeentrum in Dear- born (Michigan, USA), werd op 14 januari j.1. voor het eerst aan het pu bliek getoond tijdens de opening van de Automobieltentoonstelling te Detroit, U.S.A. Het Europese debuut zal plaats vinden op de Geneefse Salon in maart. De carrosserie van de Probe IV werd in Turijn gebouwd door de Ghia Ontwerp- studio. De opvallendste uiterlijke kenmerken van de Probe IV zijn geheel afge schermde wielen, de ruiten die volko men gelijkliggen met de aangrenzende carrosseriedelen en een gestroomlijnde neus zonder koelluchtopeningen, door dat de radiateur voor de motorkoeling en de condensor van de airconditioning installatie zich achterin de wagen be vinden. Computergestuurde vering Het opzienbarendste aspect van de wa gen vormt echter de toepassing van een computergestuurde, pneumatische ve ring die bij hogere snelheden de bodem hoogte en de invalshoek van de Probe IV regelt teneinde een optimale aëro dynamica te bereiken en de luchtweer stand en 'lift' te beperken. De inge bouwde computer regelt tevens de stand van een onder de neus aange bracht luchtschild dat bij lage snelhe den wordt ingetrokken. Het speciale chassis van de Probe IV werd geconstrueerd in de Verenigde Staten en vervolgens naar Turijn ver scheept waar het door Ghia, die al van af 1915 speciale carrosserieën bouwt, van een uit staal en Kevlar samenge stelde carrosserie werd voorzien. Het volledig functionele prototype heeft voorwielaandrijving en is uitgerust met een experimentele viercilinder 1.6 liter OHC-motor, voorzien van een lichtme talen cilinderkop en Bosch elektroni sche benzine-inspuiting. De krachtbron is dwars ingebouwd en 70° naar voren gekanteld om een ex treem lage motorkaplijn mogelijk te maken. De lange, speciaal ontwikkelde injectieleidingen lopen over het cilin- derblok vanaf het regelhuis aan de achterzijde van het motorcomparti ment. Het carter en het smeersysteem zijn speciaal uitgevoerd door de nagenoeg horizontale motoropstelling en de wa gen heeft een automatische vierver- snellingsbak met overdrive-karakte ristiek. Voor de motor bevinden zich twee elektrisch aangedreven com pressors, die dienen voor de - door de computer geregelde - toevoer van sa mengeperste lucht naar de veerele- menten. De onderzijde van de wagen is vol komen glad, afgezien van een centrale tunnel voor de geribde aluminium koel vloeistofleidingen, die geheel zijn be kleed met warmtegeleidend materiaal. Verwijderbare panelen zorgen ervoor dat de vitale componenten gemakkelijk bereikbaar zijn voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Speciaal geconstrueerde wielen De Probe IV heeft speciaal geconstru eerde lichtmetalen wielen met Good year banden van een nieuw type dat een lage rolweerstand bewerkstelligt. De voorwielen worden omsloten door plas tic kappen die aan de fusees en de McPherson-veerelementen zijn beves tigd zodat ze meedraaien met de stuur inrichting. De voorwielkasten zijn af gesloten met uiterst flexibele plastic membranen die bij het verdraaien van de wielen meerekken. Een verdere reductie van de lucht weerstand werd bereikt door de bin nenzijde van de wielkasten en de wiel- draagarmen met flexibele schermen af te sluiten. De Probe IV biedt rondom een uitste kend zicht dankzij ruim bemeten rui ten die alle volkomen vlak in de carros serie zijn opgenomen. De voorruit en de achterklep zijn ter vermindering van de luchtweerstand in twee vlakken gebogen en de achterruit is voorzien van een oplopende spoiler om de lucht stroming achter de wagen te beïnvloe den. De vaste portierruiten zijn uitgerust met kleine schuifruiten die in speciale sponningen zijn gemonteerd en elek trisch kunnen worden geopend t.b.v. het betalen van tol- of parkeergelden. Druktoets-contactslot Een ringvormige console bevat knop pen voor de fijnregeling van de aëro dynamische wagenpositie en het sleu- telloze contactslot wordt door geco deerde druktoetsen bediend. Grote Kevlar bumpers zijn rondom be vestigd. De achterbumper bevat venti- latiegaten voor de koelventilator van de radiateurs die de lucht via de zijkant van de wagen aanzuigt en aan de ach terzijde afvoert. De Probe IV is uitgevoerd in een spe ciale, sprankelende zilverkleur met ac centen in een donkere karmozijntint en heeft een hoogte van slechts 1203 mm, maar biedt toch ruimschoots voldoen de hoofd- en beenruimte voor vier pas- wassenen. Lengte 4758 mm Breedte 1824 mm Wielbasis 2718 mm Hoogte 1203 mm Rialto is de naam van het nieuwste mo del van de Reliant autofabrieken dat met ingang van I februari in Neder land verkrijgbaar is. Als opvolger van de legendarische Reliant Robin, een geheel in polyester uitgevoerde 3-wie- lige auto rijbewijs A of BEzal de ver schijning van de Rialto ongetwijfeld een verrassing zijn voor de fervente aanhangers van dit merk. Vergeleken met zijn voorganger biedt de Rialto naast een aantrekkelijke, moderne, carrosserie een groot aantal wijzigingen en verbeteringen die het beproefde concept aanmerkelijk hebben verjongd. Belangrijk is ook dat het onderhoud verder is verminderd, het rijcomfort merkbaar is verbeterd en de standaarduitrusting belangrijk is uitgebreid. Bovendien is de bagage ruimte vergroot en aanzienlijk gemak kelijker toegankelijk geworden De model vernieuwing is gepaard ge gaan met een prijsverhoging tot ƒ21.500.-. lijke toeganKeujkneia lot ae laadruim te diende te hebben. Ook bij de 5-deurs versie kan de rugleuning van de achterbank neerge klapt worden; door de nieuw ontwor pen armleuningen op de achterste zijdeuren, kan de achterbank neerge klapt worden zonder de achterste zij deuren ie openen. De inhoud van de benzinetank is, even als bij de Escort XR3i, vergroot en heeft nu een inhoud van 48 liter. De Escort 5-deurs Stationwagon is ver krijgbaar op de 1300 en 1600 modellen en is 704,- incl. BTW) duurder dan de 3-deurs uitvoering. door de Ascona CD en Ascona SR/E. Beide modellen zijn voorzien van de 1.8 liter motor voorzien van een brandstof injectiesysteem en gekoppeld aan een 5-versnellingsbak. Dit type Ascona, met de krachtige 115 pk motor, ge bruikt bij constant 90 km/uur slechts 6 liter benzine per 100 km. Qua uitrusting onderscheidt de CD zich ondermeer door een boordcomputer met 7 informatie-sectoren, elektrisch bedienbare ramen en luxe stoelbekle- ding. De SR/E heeft een duidelijk sportief karakter met een sportief afgestelde wielophanging, brede 195/60 banden op lichtmetalen velgen en kuipstoelen. De topsnelheid van de Ascona met 1.8 E motor bedraagt 187 km/uur. Medio 1982 werd de B Manta ver vangen door een nieuwe serie Manta s waarbij de nadruk kwam te liggen op een modern en sportief uiterlijk meer luxe in het interieur en de beschikbaar heid van de nieuwe l 8 S motor De Manta is standaard voortaan voor zien van brede doorlopende kunststof bumpers, een grote voorspoiler en een extra koelsleuf in het front De goedkoopste aanbieding in de Manta serie blijft de GT J die thans is uitgerust met een aantal accessoires uit de vroegere Deluxe modellen Ook de uitrusting van de andere Manta modellen werd flink uitgebreid De Manta wordt geleverd met de nieuwe l 8 liter krachtbron van 66 Kw (90 pk» die zijn maximum vermogen al levert bi 3000 3400 toeren per mi nuut Die lage toerentallen zorgen voor een gunstig orandstofverbruik Zeer sportief van uiterlijk is de Manta 2.0 GT E. met lichtmetalen sport velgen, spoilers vóór en achter en zij dorpels Van de Manta heeft Opel een speciale sportuitvoering ontwikkeld, de Manta 400. die met name zal worden ingezet tijdens autosportevenementen In ge- prapareerde versie levert de 2400 cc zestien kleppen motor ca 270 pk In de standaard uitvoering die in beperkte serie is geproduceerd is de zestien kleppen 144 pk sterk Opel presenteert op de RAI voor het eerst de Senator en Monza in een nieuwe uitvoering De nieuwe topmodellen van Opel onderscheiden zich door - koetswerken, die een lagere lucht weerstand hebben - de uitbreiding van het motorenaan bod met de uiterst zuinige 2 liter vier cilinder krachtbron met een elektro nisch gecontroleerd bezine-injectiesy- steem - verbeterde onafhankelijke wielop hanging - toegenomen comfort - verbeterde veiligheidsvoorzieningen Alleen al de wijzigingen aan het koets werk hebben de luchtweerstand ver laagd en daardoor ook het brandstofge- bruik met 7r r Nog een stap op de weg naar optimaler brandstofverbruik is de uitbreiding van het motorenprogram ma met de 110 pk sterke 2 liter injectie motor. Met deze krachtbron, waarvan de toevoer van benzine wordt stopgezet bij het gas terugnemen, realiseert de Senator zeer gunstige verbruikscijfers 7.5 liter bij 90 km/uur. 9.8 liter bij 120 km. uur en 11.9 liter in het stadsver keer. De Senator 2.0 E. leverbaar later in het voorjaar, accelereert vanuit stil stand tot 100 km 'uur in 13.5 seconden en heeft een topsnelheid van 180 km/uur. Later dit jaar zal een sportieve variagnt van de Monza met een beroemde naam. de GS/E op de markt verschij nen. Een prototype hiervan wordt eveneens opde Opel stTnd getoond De derde generatie van de Ascona, geïntroduceerd in 1981, heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot een waardig opvolger van de B Ascona. In Neder land was de Ascona de op een na best verkochte auto na de Open Kadett. In 1982 werd de Ascona reeks eerst uit gebreid met de zuinige en krachtige dieselmotor, in september gevolgd Gezien de spreekwoordelijke zuinig heid, de zeer lange levensduur en de lage vaste kosten van het Reliant con cept kan dit bedrag op lange termijn toch zeker als een gezonde investering worden gezien. 4

Soester Courant | 1983 | | pagina 17