179 ongesubsidieerde woningen inOverhees 4 L/ II m of» m ior 98 Z» gezien... M Huisvesting gemeente met 3 ton voorlopig uit problemen Soester Missionarissen ontvangen elk 3.000,- Volop ijspret op 'Peters Baan' Regionale stichting gaat gasapparaten onderhouden De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 16 februari 1983 61e Jaargang no. 25 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Energiezuinige huizen bieden grote mogelijkheden Welzijn vindt onderdak in 'De Springplank' N\?,Nze <£r. Frank De lederwaren- afdeling van Nic van Dam... Verrassend veelzijdig. PATAT FRITES Honsbergen KIPPEN Honsbergen Kogelharde SPRUITEN Honsbergen SNIJWORST Honsbergen ROOMBRIE Honsbergen Den Haag Vandaag TAXI TAK 12636 S OESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152 Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Inwoners van Soest met een inkomen van ongeveer 35.000 gulden kunnen in aanmerking komen voor een koopwo ning die om en nabij de 140.000 gulden gaat kosten. In Overhees 4 zal Sanders Verenigde Bedrijven 179 van deze wo ningen bouwen. Het zijn geen premie- koopwoningen, maar doordat men er een loon-vast hypotheek bij kan ne men, worden ze aantrekkelijk. De le ningsvoorwaarden van de loon-vast hy potheek wijken namelijk sterk af van de voorwaarden van normaal gangba re hypotheken. Een sterk punt van het systeem is dat de aanvangslasten laag zijn: voor een lening van 130.000 gulden bedragen deze ongeveer 745 gulden, en na aftrek van het belastingsvoordeel ongeveer 477 gulden per maand. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, brengt deze hypotheek op de markt. De hypotheekvorm is ontwikkeld door het Pensioenfonds PGGM. De woningen zijn ontworpen door Sanders Verenig de Bedrijven in samenwerking met het Soester architectenbureau Duêrmeijer, Verweij en Messing. Pas vanaf 21 maart kan men zich in schrijven voor één van de 179 wo ningen. Wel kan men zich nu reeds la ten informeren in het gemeentelijk in formatiecentrum, waar tekeningen van de woningen hangen en ook informatie is in te zien over de loon-vast hypo theekvorm. Alle 179 woningen zijn tuinkamerwo ningen met een basisafmeting van on geveer 5.40 meter bij 9.50 meter. De woningen hebben afhankelijk van de indeling twee, drie of vier slaapka mers. De zolder is met een vaste trap te bereiken. De woningen hebben een open keuken. Het worden energie-zui nige woningen. Het bijzonder lage energiegebruik is mogelijk dankzij een goed doordachte isolatie, gekoppeld aan luchtverwarming met warmte- terugwinning. Een tussenwoning ge bruikt ongeveer 700 kubieke meter aardgas per jaar, een hoekwoning ongeveer 940 kubieke meter. Dit bete kent dat de stookkosten in deze wo ningen respektievelijk ongeveer 35 gul den en ongeveer 50 gulden per maand bedragen. Midden vorig jaar is door Sanders Ver enigde Bedrijven een opdracht ver strekt voor een onderzoek naar de afzetbaarheid van een groot aantal koopwoningen in Soest, die dan ge bouwd moesten worden via de PGGM-- formules van de loon-vast hypotheek. Vergrijzing Per 1 januari 1982 was het inwoneraan tal van Soest 40.670 bij een totale wo ningvoorraad van 14.421. De laatste vijf jaar zijn in Soest tamelijk weinig woningen gebouwd en vertrokken meer inwoners dan dat nieuwe inwo ners werden gevestigd. Het aantal wo ningzoekenden is echter vooral de laat ste jaren sterk toegenomen en beweegt zich thans rond de 3.000. Wannner men kijkt naar de ontwikkeling van de be volkingssamenstelling over de afgelo pen jaren valt het op dat de vergrijzing van de bevolking in Soest meer dan in het gehele land en de provincie Utrecht blijkt toe te nemen. Dit is mede te wij ten aan de geringe huizenproduktie van de laatste jaren, waardoor met name starters zich elders gevestigd hebben. Bijna 70 procent van de Soester wo ningzoekenden bevindt zich in de leef tijdscategorie tussen 20 en 40 jaar. Van het aantal woningzoekenden is in be ginsel 500 man bereid om een woning te Deze foto van de maquette laat zien hoe de huizen eruit zullen gaan zien. (Zie ook het artikel 'De loon-vast hy potheek' elders in deze krant.) kopen. Daarnaast is een grote groep van ruim 600 woningzoekenden aanwe zig bereid zijn huren te betalen die in de buurt komen van de aanvangs- woonlasten van de loon-vast hypo theek. Voor hen is er nu dus een grote mogelijkheid voor een eigen huis. Markt Het beeld wordt in Soest dan ook be vestigd dat de markt voor koopwoningen tot 150.000 gulden aantrekt. Het laatste nieuwbouwprojekt waarin een aantal premiekoopwoningen voorkwam, was zeer snel verkocht. De belangstelling was dermate groot dat er aanzienlijk meer vraag dan aanbod te konstateren viel. Het onderzoek heeft dan ook vorig jaar uitgewezen dat er voor woningbouw met de nieuwe hypotheekvorm een flinke markt in Soest aanwezig is. Vorige week behandelde het college van burgemeester en wethouders de bouwaanvraag, waarna een artikel 19- procedure volgt. De verwachting is dat over een paar maanden met de bouw gestart kan worden op de plek onge veer achter het nieuwe winkelcentrum Overhees, direkt aan de vijver. Tijdens de perconferentie in het pers centrum Nieuwspoort in Den Haag liet de wethouder van Ruimtelijke Orde ning, drs. G. A. W. G. A. Plomp blijken zeer content te zijn met de bouw van die 179 woningen. De heer Plomp zei: ,,Nu de contingenten premiekoopwo ningen dit jaar Soest voorbij gaat en naar de groeisteden Amersfoort en Houten gaan, komt deze mogelijkheid als een zeer welkom geschenk bij het gemeentebestuur. Op deze manier kun nen mensen met een inkomen van 35.000 gulden toch in aanmerking ko men voor een energie-zuinige koopwo ning." Hij verwacht dan ook veel animo voor deze woning met haar gunstige hypotheekvorm De gemeentelijke afdeling Welzijn ver huist waarschijnlijk nog dit jaar naar de leegkomende kleuterschool De Springplank aan de Prins Hendriklaan. Daardoor krijgt de Gemeentelijke So ciale Dienst, die nu samen met Welzijn in het gebouw naast Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg is gehuisvest, de zo broodnodige ruimte. Burgemees ter Scholten deelde dit vorige week mee aan de leden van de commissie algemene bestuurszaken, tijdens het vooronder zoek van de begroting 1983. Hij liet weten dat het College niet van plan is naast het gemeentehuis aan de Steen- hoffstraat (weer) een nieuwe vleugel te bouwen, om het hoofd te bieden aan de huisvestingsperikelen van het ge meentelijk apparaat. Volgens de burgemeester heeft gemeentesecre taris, mr. J. M. Kruiwagen, een plan netje gemaakt dat een stuk goedkoper Dit houdt in, dat het bureau Welzijn (Lange Brinkweg) zal verhuizen naar de kleuterschool "De Springplank" aan de Prins Hendriklaan, naast en achter restaurant Darthuizen. Het ge volg is dat de Sociale Dienst in het ge bouw aan de Lange Brinkweg eindelijk lucht krijgt. Verder is men van plan het oude gemeentehuis op te knappen, waarna nog met een aantal afdelingen zal worden geschoven om de beperkte ruimte zo efficiënt mogelijk in te delen. Het hele plan, dat in de maand mei door de gemeenteraad wordt behan deld, gaat 300.000 gulden kosten. In twee jaar wil het gemeentebestuur dit plan uitvoeren. Daartoe is voor 1983 een bedrag van 150.000 gulden gereser veerd. De kosten van de tweede, fase zullen in 1984 op de begroting worden geraamd. Dat de Soester Missionarissen op hun plaatsgenoten kunnen rekenen is wederom een bewezen feit! Ieder van hen ontvangt ook dit keer een kerstgeschenk groot 3.000,-, bij elkaar gebracht door de Kerstcollecten. Hieronder vindt U de verantwoording Parochie: totaal: Maria Onbevl. Ontvangen 3.817.50 kerstcollecte: per Bank en Giro: 2.870.- 8.062.72 2.994.41 1.375.40 H.H. Petrus en Paulus 10.347.72 H. Familie 4.244.41 H. Joannes 2.290.40 Totaal: 20.700.03 15.302.53 Het daadwerkelijk medeleven betekent voor de Soester Missionarissen ongetwijfeld een grote morele en materi'de steun om hun moeilijke opdracht uit te voeren. 947.50 2.285,- 1.250,-- 915.-- 5.397.50 Foto: Goos van der Wilt Ondanks het feit dat de schaatsliefhebbers deze winter wel erg lang hebben moe ten wachten voordat de ijzers weer uit het vet konden worden gehaald, heeft koning Winter voor de meeste jeugdige rijders en rijdsters niet op een sletn. moment van zijn aanwezigheid blijk gegeven. Op de eerste dag van de krokus vakantie ging Soests enige en officiële ijsbaan, 'Peters Baan' aan de Eennve. open. Talrijke schaatsers vonden, onder meer gewaarschuwd door de bekende vlaggen in Soest, direct al de weg naar de ijsbaan die zolang de vorst aanhoudt elke middag van 13.00 tot 17.00 uur en elke avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend zal zijn. Er is een stichting van gasinstallateurs in Soest, Baarn, Bunschoten en Spa kenburg in oprichting, waarin ook de gemeentelijke gasbedrijven in Soest en Baarn alsmede het Gasbedrijf Cen traal Nederland participeren, om het onderhoud van gastoestellen van het gemeentelijk gasbedrijf over - te nemen. Directeur B. M. Boneschans- ker van het gemeentelijk gas- en CAI-- bedrijf in Soest deelde dit vorige week mee tijdens het vooronderzoek van de begroting 1983 in de commissie bedrij ven en personeel. Tot 1 juli voert het gasbedrijf de con troles uit. De verbruikers konden zich hierop abonneren. Het gasbedrijf stoot deze serviceverlening nu af ten gunste van de particuliere installatiebedrij ven. De installateurs vormen hiertoe nu een stichting. In een brief aan het college van burgemeester en wethou ders wordt gevraagd hiermee in te stemmen. Tevens wordt het college verzocht tot aanwijzing van een lid, dat zitting neemt in het stichtingsbestuur. Volgens directeur Boneschansker heeft de overdracht van de onder- houdscontroles aan de particuliere be drijven geen personele consequenties voor het gas- en CAI-bedrijf. Voor de controles werden al medewekers van buiten ingeschakeld. "We hoeven hen alleen maar te bedanken voor de bewe zen diensten," aldus de heer Bone schansker. Verzekeringsadvies nodig? Dan is van Rouwendaal niet overbodig! Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 voor schaatsen slijpen KONINGINNELAAN 22 TEL. 12963 WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! :^"a" De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Loop er eens rond. Ontdek de veelzijdigheid in vormen en dessins. En ervaar dat luxe lederwaren best betaalbaar kunnen zijn. Dat geldt overigens óók voor de schoenen- en sportaf deling. Tot ziens, bij Nic van Dam vakkundig, voordelig en vlakbij 'an Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 Dit weekend Alleen donderdag 2 VERSE van 13.50 voor slechts Alleen donderdag KILO Alleen donderdag FIJNE 150 gram van 2.24 voor Alleen donderdag 150 gram van 2.75 voor GERARD PAUL Onlangs kon ik het nuttige met het aangename verenigen en in gezelschap van een vriend een uitgebreide commissieverga dering bijwonen in de grote zaal van de Tweede Kamer. Die vriend speelde in het ver haal een belangrijke rol, want zonder hem zou ik als politiek onbenul waarschijnlijk Ed Nij- pels niet eens herkend hebben. Hij zat als Absolom in de poort. Zittend in het gangpad kon nie mand om hem heen. Van de spreker heeft de VVD-voorman volgens mij niets kunnen horen want in die roezemoezentent lo pen de geachte afgevaardigden in en uit en alleman bleef even met hem kletsen. De spreker was van dezelfde partij als de zich als oudste zoon in huis ge dragende Nijpels en hij wist dus waarschijnljk toch wel zo'n beetje vantevoren wat er ver teld zou worden. Het is trouwens volgens mij en mens gegeven om al- lt op te nemen wat zo 'n man in in een half uur tijd aan woor den uitspuugt. Het is niet om aan te horen. Zo veel, zo toon loos en zo saai. Het was een hele opluchting toen de woor denstroom zonder hoogtepunt te bereiken als door een won- dny~ tot stilstand kwam. Aan de edragen spreektoon van de volgende kon ik opmaken dat we nog verder Tiaar rechts af dwaalden, maar door de andere toonzetting lukte het mij een paar zinnen te volgen waardoor ik in de gaten kreeg dat het over het minderheden beleid ging. Nu begreep ik ook waar al die gekleurde gezichten op de pu blieke tribune voor gekomen waren en dat die voortdurend geeuwende en zich uitrekkende man geen zich vervelende ambtenaar, maar de heer Jan maat was. Net als de vorige spreker, die ook door een klei- partij wem afgevaardigd, kreeg hij maar vier minuten spreek tijd hetgeen hem, nog vóór dat hij begonnen was, als aan weerbarstige leerling nadruk kelijk onder de neus gewreven werd. Daar ging nog de nodige tijd vanaf, omdat de voorzitter de nieuwkomer geduldig uit legde dat een commissieverga dering bedoeld is om iets aan de regering duidelijk te maken en dat ambtenaren dus buiten schot moeten blijven. Na pre cies vier minuten moest hij weer op de vingers getikt worden. Hij mocht nog één zin zeggen om de zaak af te ronden. Na wat geharrewar praatte hij ge woon door en praatte de voor zitter daar weer gewoon door heen, om weer aan iemand an ders het woord te geven, die dat waarschijnlijk ook weer veel te lang hield. Maar daar hebben we niet meer op ge wacht. Hoe stuntelig en weinig slag vaardig die hele poppenkast ook funktioneert, toch deed het me goed toen ik in de middag pauze al die mannen en vrou wen gewoon zag lunchen en wandelen. Zelfs Janmaat liep zonder lijfwacht. DAG NACHT S/a geen nummer over. Een ruime keuze van koophuizen in Amers foort, Soest, Baarn en omgeving. Bij ieder huis een foto en volledig adres. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonet Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506

Soester Courant | 1983 | | pagina 1