Kunstwerk Overhees I onthuld Makelaardij Peters: geen anonieme woninggids omorn Dodelijk ongeval op spoorwegovergang Peter v.d. Breemerweg w% mm de Stadhouder FONDUE DANSANT DeSoestef Mneii Groeiende problemen met betaling gasnota's Plannen winkelpool Soest- Zuid goed ontvangen Commissie Financiën 'Sport moet ton toch opbikken' Belasting Adviesburo Soest Contactavond 'De Vrije Vogels' in de Borg Kosten zwembaden moeten teruggedrukt :ips! Twee percelen in Soest afgesloten Wèl vrees voor verkeersoverlast Afstoten tennispark geen oplossing DE GOEDKOPE BOEKENKELDER vri foto-f ilm-v'ideoir^ Zet Uw belastingproblemen schaakmat en laat B.A.S. ze voor U oplossen. Met je bril moet je kunnen lezen en schrijven.. brilmode VLEUGELS-PIAIVO'S Soester Courant van woensdag 16 februari 1983 witte gevels met de om- 'asgazons. amer, open ikenvloeren, keuken, kel- ng: 3 slaap- 1 trappenhal. rs en berg- ^.-gas, vrij- elegde tuin. wd en ge- derne bad- ïnde dak overwegen serre, keu- Ie verdie- ler met 2e en luxe af- grote dak- lla met ga- uwelijks 5 een aller- vijkje ver rijdt u er •n ligt het tenteerde met open e en luxe n studeer/ igbad en 3 slaap- met kan- Sfeervol arage en ïuisje, 5 18.000.-. 'eg 37. arage en moderne 39.000,-. uxe half- vormige ikamers. 25.000,-. nde villa 2 grond, i souter- 'fl.000,-. staande op ruim eel ver houd. 9.000,-. '-W t Het kunstwerk dat al sedert veertien dagen in de vijver bij de Obrechtstraat in Overhees I pronkte, is vorige week met so ber ceremonieel officieel onthuld. Dat gebeurde door cultuur-wethouder Frans Kingma, die zich in een bootje naar het voorwerp moest begeven om het doek, dat daar even tevoren door drie medewerkers van de dienst Gemeentewerken was aangebracht, weg te trekken. Dat kostte overigens aanzienlijk minder moeite dan het aanbrengen ervan had gevergd. De onthulling werd vanaf de oever gadegeslagen door een gezelschap van enkele tientallen belangstellenden, onder wie uiteraard de kunstenaar Herman Joosten, die het object heeft vervaardigd, een aantal gemeenteraadsleden en de zo goed als voltallige culturele commissie. Na de onthulling begaf het grootste deel van de aanwezigen zich naar de Borg. waar de onthulling met een bescheiden drankje en hapje werd gevierd. Iedere zaterdagavond in februari een originele Oostenrijkse Huteavonó Heerlijk ontspannen dansen en dineren in Oostenrijkse omgeving 130 - p.p. onbeperkt. SOESTERBERGSESTRAAT 188. SOESTDUINEN.02155-12739. Het gemeentelijk Gas- en Centrale An- tenne-lnrichtingsbedrijf van Soest wordt steeds vaker geconfronteerd met problemen bij het betalen van de gasnota. Dat is nog niet zozeer af te lei den uit het aantal van twee percelen dat in Soest is afgesloten van de gasle- verantie, maar bijvoorbeeld wél uit het in de begroting van het Gas- en CAI-be- drijf opgenomen bedrag van 12.000 aan oninbare debiteuren, 13.000 aan incassokosten en 55.000 aan porto kosten. Veel tegenweer kregen de plannenma kers van de gemeente Soest en de pro jectontwikkelaar Empeo vorige week niet tijdens de voorlichtings- en inspraak avond over het nieuwe winkelcentrum in Soest-Zuid. Op wat detailpunten na ble ken de meeste van ongeveer zestig aanwezigen zich in de plannen te kun nen vinden, wat door een woordvoer der van Empeo mede werd toegeschre ven aan het vroegijdig betrekken van winkeliers uit de omgeving en consu menten bij het uitdenken van het winkelcentrum. Het enige probleem dat nog de kop zou kunnen opsteken, is de vrees van om wonenden voor de toename van ver keersoverlast in de buurt. Wethouder G. PLomp wilde niet toezeggen, dat de gemeente voor de ter visielegging van de plannen (in maart) nog een moge lijke oplossing voor het verkeer zou maken. De tijd was daarvoor volgens hem te kort. Eén van de aanwezigen waarschuwde hem, dat er dan uit de buurt wel eens bezwaarschriften zou den kunnen komen tegen de plannen, geïnspireerd door de gevreesde ver keersoverlast. Het winkelcentrum aan de Soester- bergsestraat krijgt een oppervlakte van ongeveer 3000 vierkante meter. Bijna een derde daarvan is bedoeld voor een grootwinkelbedrijf. In de voorbereidingscommissie is bij die zo genaamde "trekker" de voorkeur uit gesproken voor de Hema- of een Ven- detvestiging. Of het lukt om een van deze bedrijven naar Soest te halen, is echter de vraag. De Hema zit in het Bijenkorf-concern, dat er op dit mo ment niet zo florissant voorstaat, en voor een Vendet-vestiging is het cen trum eigenlijk te klein. Op dit moment hebben zich al zo'n veertig belangstellende ondernemers gemeld. Hoeveel winkeliers er uitein delijk in het gebouw terecht kunnen, is neg niet bekend. Dat hangt af van de oppervlakte die zij per bedrijf nodig denken te hebben. In de plannen is ook ruimte voor een bank. Op de eerste plaats daarvoor staat op dit moment de Amro-bank genoteerd. Het is de bedoeling, dat het nieuwe cen trum, samen met de winkels aan de overkant van de Soesterbergsestraat, een van de twee plaatselijke winkel polen wordt. Door de Soester midden stand, naast een zestal buurtwinkel centra in twee polen te concentreren, zou het winkelen in de gemeente aan trekkelijker moeten worden. Volgens onderzoeken loopt op dit moment onge veer veertig procent van de potentiële klanten naar een dorp of stad in de om geving, met name voor aankopen in de zogenaamde duurzame gebruiksarti kelen. Om het nieuwe gebouw goed te combi neren met de winkels aan de overkant, is op papier ook nog geprobeerd de nieuwbouw nog dichter langs de weg te plaatsen. Dit bleek echter niet moge lijk door een belangrijke gasleiding, die op die plaats onder het trottoir loopt. Een oplossing daarvoor zou te kostbaar zijn. Datzelfde geldt voor de ideeën om de doorgaande wegen achter het centrum of achter de andere winkels te leiden. De wegenstrüctuur bleek zich daar niet al te best voor te lenen. Het tijdschema is erop gericht om na de bouwvakvakantie met de bouw te beginnen. In April van het volgende jaar zou dan opgeleverd kunnen wor den; de winkeliers hebben uiteraard ook nog enige tijd nodig om hun domein in te richten. IN dit tijdschema is het optreden van grote groepen bezwaarden niet inge calculeerd. De gemeente start namelijk twee procedures - één voor een nieuw bestemmingsplan en één om inspraakmogelijkheden een belang rijke plaats innemen. Het bouwplan ligt vanaf 4 maart ter visie in het ge meentelijk informatiecentrum, plan ligt vanaf 4 maart ter visie in het gemeentelijk informatiecentrum. De aanwezigen kregen allemaal een vragenformulier, waarop zij hun op- en aanmerkingen met betrekking tot de nieuwe winkelpool kenbaar kunnen maken. 30506 De commissie Financiën staat in zijn geheel achter het standpunt dat de kos ten bij de Stichting Lichamelijke Op voeding en Sport gedrukt moeten wor den. Eventueel in overleg met raads leden moet er op de begroting gezocht worden naar posten waarop bezuinigd kan worden. "Het afstoten van een ac commodatie, zoals bijvoorbeeld het tennispark aan de Schrikslaan, moet als extra gezien worden", aldus de heerR. van Logtenstein (CDA). "Daarnaast moet nog de honderddui zend gulden uit de begroting worden gehaald, die de raad in november heeft opgelegd." Van Logtenstein betoogde vorige week bij de behandeling van de begroting van de Sportstichting verder dat alle posten opnieuw bekeken moeten wor den. "De mensen van de stichting die nen intern tot een bezuinigingsoperatie te komen." Hij bood zich aan om hier bij hulp te verlenen en gaf een paar voorbeelden: "De reis- en verblijfkos ten voor congressen zijn aan de hoge kant. Het kan best een jaartje zonder congressen." Hij wees verder op een mogelijke besparing op de energie kosten van de accommodaties. "Met een kleine ingreep is daar een grote besparing te verkrijgen", aldus de heer Van Logtenstein, die ook de pacht voor de kantines en restaurants op de terreinen van de sportstichting mini maal noemde. "Als er niet bezuinigd wordt, moeten de tarieven voor het passepartoutsysteem omhoog. Dat kan niet meer." Zijn fractiegenoot J. Blom vond de stij ging op de personeelskosten met meer dan dertigduizend gulden te hoog. Dat geldt volgens hem ook voor de kosten van onderhoud aan terreinen en ge bouwen, dat door gemeentewerken wordt uitgevoerd. Ook Jenny Allard (D'66) was van me ning dat het niet de bedoeling is ter reinen af te stoten, om zodoende aan de te bezuinigen ton te komen. Verkoop betekent volgens haar ook inkomsten vernietiging, omdat de vereniging dan geen lid meer van de Sportstichting hoeft te zijn. "De verenigingen willen zelf zoeken naar die ton. Dat moeten ze dan ook doen." Directeur J. Hilhorst verklaarde dat de Sportstichting in een moeilijke situatie verkeert. "Aan de ene kant moet er een ton worden bezuinigd, maar aan de andere kant hebben we ook het beheer over de accommodaties. Het afstoten van terreinen moet in een breder kader worden gezien. Het gaat daarbij niet alleen om het tennispark." Hij wees verder op de invloed van het terug lopende leerlingenaantal op scholen, waardoor er minder gebruik wordt ge maakt van de accommodaties, terwijl aan de andere kant de kosten voor het personeel stijgen. Op een vraag van Jan Visser (Prog. Soest) verstrekte de heer van der Haar van het Gas- en CAI-bedrijf enkele cijfers, nadat hij had opge merkt dat er sprake is van toenemende problemen met het betalen van de gas nota, in het bijzonder door het ook toe nemende aantal faillissementen. Van de 14.000 gasnota's die tweemaande lijks werden verzonden in 1982 (sinds kort gebeurt dat maandelijksworden er 6.000 automatisch voldaan. Van de resterende 8.000 nota's wordt in eerste instantie ruim 40% (3.300) niet direkt voldaan. Dat betekent dat daarvoor een aanmaning wordt verzonden. Bijna 60% van de mensen reageert daarop, maar 1.400 gasverbruikers be talen na ontvangst van de aanmaning evepmin. Dat is 17% op het totaal aantal van 8.000 nota's die het Gas- en CAI-bedrijf verstuurt. In de zesde periode van 1980 moesten 789 kwitan ties worden geïnd; in de overeenkom stige periode van het vorig jaar was dat aantal met 80% gestegen tot 1.414. Daling verbruik De behandeling van de begroting van het Gas- en CAI-bedrijf in de commis sie bedrijven en personeelszaken (die wegens ziekte van wethouder drs. J. Th. Oudemans onder leiding stond van wethouder Frans Kingma) leerde on der meer dat rekening wordt gehouden mét een dalend gasverbruik In 1981 werd nog 60 miljoen kubieke meter gas geleverd, evenals in 1982. Voor dit jaar is echter een gasleverantie geraamd van 52 miljoen kubieke meter. Jassendiefstal opgelost De jassendiefstal die op zaterdag 22 januari j.1. in de kantine van een plaat selijke sportvereniging plaatsvond is inmiddels opgelost. Door de Baanse po litie werd vorige week een 2l-jarige in woner van die plaats aangehouden, die bekende een zwartleren jack te hebben meegenomen uit de kantine. Hij had overigens nog een aantal diefstallen op zijn kerfstok. Inmiddels is gebleken dat de bestolene zichzelf op wederrech telijke wijze van een andere jas had voorzien. Hij had, zich ernstig gedu peerd voelend, in de kantine de jas van een Soester dame maar meegenomen. Hij heeft dit kledingstuk intussen teruggegeven aan de eigenares. Onze eigen woninggids (De Eekhoorn) scheelt kopers en verkopers enige duizendjes. Want u weet dat elk huis daarin vermeld, in de verkoop staat bij Makelaardij Peters. Zodat u geen zoekopdracht hoeft te geven. En geen courtage betaalt. Vandaar dat op de koopsom bij Peters geen extra kosten komen. Dit geeft ook de verkoper de zekerheid dat zijn vraagprijs geen "overvraagprijs" is. U weet waar u aan toe bent bij Makelaardij Peters. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone. Soest Birkstraat 87,02155-16251, Amersfoort, Stadsring 147,033-630506 Binnenkort ook in Baarn en Hoevelaken Meer dan 2000<Wboeken in prijs verlaagd in van boekhandel Van Weedestraat/ Stadhouderslaan Wij kopen uw oude boeken bel eerst 17699 ZONDAG A.S. OP ÜW SCHERM (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen les 3 kleur en filters Als u méér wilt weten over dit onder werp of als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken; we zullen u graag alle informatie geven. r Inruil-occasions Birkstraat 2 SOEST Straks sociale woningbouw in Soesterberg Als reactie op de oproep voor sociale woningbouw in Soesterberg van de Werkgroep Sociale Woningbouw Soes terberg, heeft het College van Burge meester en Wethouders de Werkgroep meegedeeld dat op dit moment wordt nagegaan of voor vier lokaties in Soesterberg sociale woningbouw uit fi nanciële en planologische, overwe-. gingen haalbaar is. Omstreeks april/- mei van dit jaar verwacht het College hierover uitsluitsel te kunnen geven. - Fiscale advisering, i Verzorging van boekhoudingen. I Advisering tb.v. leningen. Advisering tb.v. verzekeringen. Smitsweg 537 3765 CR Soest Telefoon: 02155-22302 b.g.g. 02155 -15139 De Vogelvereniging "De Vrije Vogels" houdt haar maandelijkse contactavond op 18 februari 1983 in het Dorpshuis "De Borg", Willaertstraat 49 (Over hees) te Soest, aanvang 20.00 uur. Na de gebruikelijke opening door voor zitter H. ten Hoedt en de mededelingen door het secretariaat zal de avond in het teken staan van grote parkieten en andere vogels, waarover toelichting zal worden gegeven door de gediplo meerde keurmeester Visser uit Biltho- Rijverbod Op de Amersfoortsestraat hield de poli tie vorige week een 25-jarige Amers- foorter aan, die opviel door zijn merk waardige rijgedrag. Hij moest de blaastesten afleggen en kwam er met een rijverbod af. ven. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn vragen te stellen. Deze nog zeer jonge vereniging spaart kosten nog moeite om het de leden naar de zin te maken. Het ledental stijgt en de contactavonden worden be zocht door 80% van de leden Ook de Bingo-avonden in De Borg wor den druk bezocht. Wilt 13 informatie over het lidmaatschap, steunend lid, of donateur worden dan kunt U belle naar voorzitter H. ten Hoedt, tel. 02155- 20332 of de secretaris, tel. 03463-2482, of de penningmeester 02155-18707. Ook is aan de vereniging een afdeling Jeugd verbonden, die de helft van de contributie betaalt. Ook leden boven de 65 betalen halve contributie. Er werd ook een damesclub opgericht. Nu is reeds bekend, dat begin november een grote vogeltentoonstelling in De Borg zal worden gehouden. v' V- Maandagmiddag j.1 deed zich op de spoorwegovergang op de Peter van den Breemerweg een zeer ernstig ongeval voor, dat het leven kostte aan de 57-jarige P. H. Bijlard uit Soest. Om even na half vier stak hij, komende uit Amersfoort en rijdende in de richting Soest, als bestuurder van een bestelbus de spoorweg over, juist op het moment dat daar de stoptrein Amers foort-Amsterdam passeerde met een snelheid van 120 kilometer per uur. Door de botsing werd de wagen te een een Dortaal en een regelhuisje geslingerd. De bestuurder werd uit het voertuig geworpen en werd op slag gedood. De bestelbus werd to taal vernield. De trein bestuur door een 52-jarige machinist uit Amersfoort, liep aanzienlijke schade op en kwam ruim 500 meter verder op het baanvak tot stilstand. Het treinverkeer liep een vertraging op van ongeveer een uur, waarna de trein op eigen gelegenheid het volgende station kon bereiken. Volgens ooggetuigen functioneerden de waarschuwingslichten bij de overgang naar behoren. Vermoedelijk is de bestuur der dan ook verblind geworden door de felle zon. Foto: Goos van der Wilt 'n Modieuze bril. is een belangrijke gëzichtsbepaler. I Maar je moet er ook nog 'ns mee om kunnen gaan. En ifif eventuele korrekties moeten dan ook met de grootste zorg uitgevoerd worden. gediplomeerd optometris! lid 0 V birkstraat 2 soest tel. 02155-12874 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Nieuw in het INFOrmatiecentrum In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum hangen uitvoerige bouwteke ningen van de 179 energie-zuinige wo ningen die binnenkort gebouwd zullen worden in de wijk Overhees IV. Ook zijn folders aanwezig waarin de loon- vast hvootheek wordt beschreven. Belangstellenden kunnen gratis de spe ciale krant meenemen die is samenge steld door de Stuurgroep Maatschappe lijke Discussie Energiebeleid onder de titel "Energiebeleid voor morgen." Verder ligt in het INFOcenrum om mee te nemen de folder "Stand van Za ken" met daarin een beknopt overzicht van de sociale verzekeringen per 1 ja nuari 1983. Op toeristisch gebied is sinds deze week het veertiendaagse blad V.V.V.-- INFO gratis mee te nemen. Dit blad op een formaat van 21 bij 14,5 cm, met zo'n 32 pagina's staat vol met informa tie over evenementen en bezienswaar digheden in de gebieden 't Gooi. Eem- land en Utrechtse Heuvelrug. Het is niet alleen bestemd voor de toerist, maar ook voor de eigen inwoners van deze streek. Het eerste nummer behan delt de periode 5 tot en met 18 februari. Op vrijdag 18 februari ligt het tweede nummer voor de volgende veertien da gen gereed om mee te nemen. Winkeldiefstal Een 21-jarige inwoonster van Soest werd vorige week in een winkel aan de Smitshof betrapt op de diefstal van kruidenierswaren voor een waarde van 56,-. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. "De gemeentelijke bijdrage van ruim 250.000 gulden voor het schoolzwem men moet sterk worden verlaagd. De iders nemen tegenwoordig zelf het initiatief om de kinderen op zwemles te doen." Deze opvatting bracht de heer J. Blom (CDA) vorige week bij de behandeling van de begroting van de Stichting Zwembaden in de com missie financiën naar voren. Wethouder J. L. Menne stemde hier mee in. Directeur J. Hilhorst maakte duidelijk dat het alternatief voor het volledig stoppen met schoolzwemmen in zwembad De Turf onherroepelijk sluiting van het bad betekent. De commissieleden toonden zich on gerust over de stijging van de kosten van het zwembad. Het gasverbruik steeg bijvoorbeeld met tienduizend gulden. "Ik weet dat de gasprijs ge stegen is", aldus R. van Logtenstein (CDA), "maar toch zeker niet zó sterk." Jenny Allard (D'66) zei totaal niet on der de indruk te zijn van een daling op de begroting van de Stichting Zwem baden van ruim vijftigduizend gulden ten opzichte van het vorige jaar. Neks Blommers (WD) toonde zich verontwaardigd over de hoge telefoon kosten die in het Soester Natuurbad worden gemaakt. "Een bedrag van 1250,- voor gesprekskosten is toch veel te hoog, voor die vijf maanden dat het zwembad open is! Volgens directeur J. Hilhorst is er een onderzoek gaande naar energiebespa rende maatregelen voor De Turf. Dat zelfde geldt voor het Soester Natuur bad, waarvoor een warmtepomp (kos ten 275.000 gulden) al jaren op de be groting staat. "Op het ogenblik is de technische kant van deze zaak in be handeling". aldus Hilhorst. Installe ring van de warmtepomp kan een aan zienlijke besparing op het gasverbruik (verleden jaar 70.000,-) van het na tuurbad opleveren. sinds 1887 Gespecialiseerd in de betere merken, zoals STEINWAY SONS 'SCHIMMEL BöSENDORFER YAMAHA 'BECHSTEIN 'ZIMMERMANN GROTRIAIM—STEINWEG in diverse modellen en uitvoeringen. UTRECHT, Biltstraat 62-68, tet.030 - 712299 AMERSFOORT, Arnhemsestraat 8-10, tel. 033 - 630144 's Maandags gesloten.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3