Basisschool Overhees helpt kindertehuis in Kenia Nooit meer honger. Daar werken wij aan. 28 premie-huurwoningen bij winkelcentrum Overhees Eerste sleutel van 3e flatsplitsingsproject uitgereikt Alle foto's zijn te bezichtigen in onze zaak. A.s. vrijdag oplevering laatste woning Overhees II-2 Onder andere de optocht, kinderkarnaval, kortom alles werd gefotografeerd door de hoffotograaf van PRINS PIETERI Veel activiteiten rondom project verre landen 9 Soester Courant van woensdag 18 februari 1983 S februari De woningbouwvereniging mag in de toekomst 28 driekamerwoningen gaan bouwen bij het winkelcentrum Overhees, aan de bouw waarvan bin nen afzienbare tijd wordt begonnenj. Mits de financiering van het projekt geen problemen zal opleveren heeft de woningbouwvereniging zich kunnen verzekeren van de toestemming voor de bouw, die waarschijnlijk deze zo mer van start kan gaan. Directeur G. Snelder van de woningbouwver eniging deelde een en ander mee tijdens een korte persconferentie ter gele genheid van de oplevering van de eerste woning van het derde "splitsings project" in de wijk Smitsveen. De woningbouwvereniging heeft deze toe stemming verkregen mede dankzij de steun van het gemeentebestuur en de rijksconsulent voor één- en twee-persoonshuishoudens van het ministerie van Volkshuisvesting, de heer P. K. Bij. De 29 driekamerwoningen zullen in twee lagen worden gebouwd. Oplevering vindt mogelijk nog voor het einde van dit jaar plaats. Naar verwachting zal de huurprijs ongeveer 350 per maand gaan bedragen. De eerste plannen voor woningbouw bij het winkelcentrum vonden geen doorgang toen het centrum werd ingekrompen tot slechts 1800 m2. Oor spronkelijk was rekening gehouden met 2500 m2. Een later ontwikkeld plan om woningen te bouwen los van het winkelcentrum kon niet door gaan, doordat de toewijzing van woningen aan Soest sterk werd beperkt. Het plan voor de 28 woningen is een herhaling van een plan voor Over hees 3. Het zal daarom ook worden gerealiseerd door architectenbu- Café- Restaurant .Soester ^Natuurbad" v. Weerden Poelmanweg 4 Soest Tel. 02155-13156 b.g.g. 11121 Zaterdag 19 febr. dansen of luisteren naar populaire en goud van oude" muziek We draaien met een perfecte installatie Aanvang 21 00 uur 12 maart Trio Jaap Dekker (live) Tevens is onze zaak bijzonder geschikt voor feesten koffietafels koude buffetten etc Cap 30 250 pers Foto's verkrijgbaar vanaf donderdag 17 Van Weedestraat 17 - Soest Telefoon 02155-13917 De eerste woning van het derde spllt- singsproject dat de Woningbouwver-, eniging Soest in de wijk Smitsveen uit voert. is vorige week ter beschikking gekomen van de toekomstige bewoon ster. Coranna Koelink ontving de sleu tel van haar flat aan de Weegbree- straat uit handen van drs. P. K. Bij, rijksconsulent voor één- en twee-per soonshuishoudens van het Ministerie van Volkshuisvesting, tijdens een korte plechtigheid op de galerij van de flat. Ook wethouder G. Plomp en'mevrouw Van Stiphout, oud-wethouder van Soest, woonden de overhandiging bij. Drs. Bij wees er later, In het gebouw van de Woningbouwvereniging, in een korte toespraak op dat er een te grote voorraad vier- en vijfkamerwoningen aan het ontstaan is, terwijl de behoefte aan kleinere hulzen daarentegen sterk Opmerkelijk In vergelijking met de nieuwbouw is de huur van de splitsflats laag te noemen. De huurprijzen variëren van 210,- tot 229,- (kaal), waardoor deze woningen juist voor de minder draagkrachtigen (jongeren bijvoorbeeld) niet onbereik baar zijn. Toch is het opmerkelijk dat, terwijl er gesproken wordt over een grote woningnood onder jongeren en andere alleenstaanden, er meer dan 70 kandidaten aangeschreven moesten worden om de eerste dertig woningen verhuurd te krijgen. Dat wil zeggen dat meer dan 30 kandidaten met een vrij hoge urgentie voor een woning bedankt hebben. Stuk voor stuk waren de re denen die aangevoerd werden heel be grijpelijk, maar op papier waren het toch urgente woningzoekenden, die aangeschreven zijn. Foto: Goos van der Wilt Het jaarlijks wisselende onderwijspro ject van de Openbare Basisschool Overhees aan de Willaertstraat staat dit jaar in het teken van de "verre landen," en dat is in en rondom de school heel goed te merken. Al weken lang gonst het van de bedrijvigheid, die volgende week een hoogtepunt vindt in een groot aantal activiteiten, met als voornaamste doel het bijeenbrengen van zoveel mogelijk geld. Dat geld is bestemd voor het Nanyuki Children Home in Kenia, of om precie zer te zijn: voor de kippenfarm die bij het kindertehuis wordt opgezet. Op die manier zal het kindertehuis minder af hankelijk kunnen worden van geldge vers en door eigen inkomsten in eigen behoeften kunnen gaan voorzien. De basisschool Overhees steunt dit pro ject, samen met nog een aantal scholen in het Gooi. De kontakten lopen via de Stichting Terre des Hommes, die zich inzet voor directe hulp aan kinderen in nood in de Derde Wereld. Landen Het onderwijsproject loopt door alle lessen heenalle groepen zijn er op hun eigen manier bij betrokken. De kleu ters zijn bijvoorbeeld-al weken in de weer met "indianen" (waartoe de lo kalen zijn herschapen tot een waar indianendorp), klas 1 koos Turkije, klas 2 Spanje, klas 3 Tsjaad (de Sahel), en klas 4 'ontfermde' zich over Zim babwe. In klas 5 staat Peru centraal, in de combinatieklas 5/6 Kenia, en de 6e klas heeft zijn aandacht gericht op de "Aborigines," de oorspronkelijke be woners van Australië. Tijdens de lessn komen allerlei aspec ten aan de orde, zoals het klimaat, de leefwijze, de voedingsgewoonten van de mensen in die landen. Het wordt aan de hand daarvan duidelijk hoezeer het leven in "verre landen" verschilt van het leven in Nederland. Onderwijs kundig gezien is de bedoeling van het project dat de kinderen inzicht verkrij gen in de levensomstandigheden van mensen in de Derde Wereld. Leerlingen van de basisschool 'Over hees' plakken weer een aantal kippen op het grote vel bij de ingang van de school. de dagen) wordt een zelf te bepalen aantal kilometers gelopen langs een uitgezette wandelroute. Per gelopen kilometer krijgt de deelnemer een be paald bedrag, hun via een "loopkon- trakt" toegezegd door ouders, groot ouders, buren of wie dan ook. Kippen Voor het eerst wordt aan het onder wijsproject binnen de school nu ook een geldinzamelingsactie verbonden. Een goed begin is er al gevormd door de verkoop van balpennen, die tot dusver al bijna 600,- in het laatje bracht, en door een kleur/tekenwedstrijd. De "winstcijfers" worden in de school tot uitdrukking gebracht door voor elke 20,- die binnenkomt (ongeveer het bedrag dat een kip kost) een papieren kip op een groot vel papier te plakken. Vorige week hingen er dus al bijna 30 kippen. Het is de bedoeling dat dit aantal nog aanzienlijk wordt verhoogd. In de eerste week na de krokusvakantie be reiken de activiteiten een hoogtepunt Van maandag tot en met vrijdag kun nen de leerlingen en andere belangstel lenden deelnemen aan een "gespon sorde" loopweek. Elke dag (of een van Aktiedag Op zaterdag 26 februari begint om 10.00 uur 's morgens de grote aktiedag die het geheel zal afsluiten. Er worden in de school dan een tentoonstelling en een kindermarkt georganiseerd, met een overzicht van alle activiteiten die elke groep in het kader van het project heeft uitgevoerd. Kinderen zullen zelf gemaakte spullen verkopen. Er is ook een standje van de S.O.S.-Wereldwin kel, waar derde-wereldartikelen te koop zullen zijn. Er zullen bovendien allerlei hapjes en drankjes uit de diverse landen te krijgen zijn, terwijl het rad van avontuur, waarvoor veel Soester winkeliers belangeloos hun medewerking hebben gegeven in de vorm van prijzen (o.m. fietsen"zal draaien. Ook kunnen er allerlei spelletjes voor een kwartje worden gedaan Uiteraard is iedereen uit Soest die dag hartelijk welkom in de school. kaderleden blijven als begeleiders aan het centrum verbonden. In het centrum worden de boeren ge traind in de verbouw van diverse pro ducten zoals gierst met rijst het hoofd- voedsel van de Senegalees), maniok, niébé, penen, kool dat ook in de droge periode groeit), uien, tomaten en sla. Daarnaast besteedt men aandacht aan alfabetisatie, gezondheidszorg, hygiëne en aan kleinschalige projecten zoals de opzet van kippenfokkerijen. Dit al les gebeurt vooral om de bevolking een zo gevariëerd en gezond mogelijk diëet voor te zetten. Een andere doelstelling van de Mai- sons Familiales Rurales is dat de dorpsgemeenschappen zelfvoor zienend worden voor wat betreft de voed selvoorziening. Met eventuele extra op brengsten kunnen weer andere activitei ten, gericht op de ontwikkeling van de be- Bijvoorbeeld de aanleg van een water leiding of de aanleg en verbetering van wegen om betere transportmoge lijkheden te krijgen. die huizen hadden daarmee de moge lijkheid om de woning naar hun eigen inzicht en smaak af te bouwen. Gast aan Tafel werkt reeds langer met Maisons Familiales Rurales samen. In 1975 al is de aanleg van waterput ten gefinancierd, en later werden met fondsen van Gast aan Tafel 16 oplei dingscentra ingericht. Verspreid over heel Senegal werken er nu in totaal 52. Ieder centrum bereikt ongeveer 2000 tot 7000 mensen. Elk centrum richt zich uitsluitend op de bevolking ter plekke, en op de diverse problemen van het be trokken gebied. Maisons Familiales Rurales is de zes de partnerorganisatie van het Gast aan Tafel Plan naast JRM Nicaragua, Aware India, CDTF Tanzania ICS Kaap Verdische Eilanden en CAP Maleisië. De organisaties zijn in het Plan opge nomen omdat zij hun werk nooit al léén kunnen volbrengen. Zij hebben steun nodig. Daarom heeft Gast aan Tafel de mogelijkheid geschapen om op één van deze organisaties in te te kenen. Intekenaars op Maisons Fami liales Rurales Senegal 180,- per jaar, 45,- per kwartaal of 15,- per maand ontvangen naast een informatiemap over de organisatie regelmatig (zo'n vier keer per jaar) een nieuwsbrief van Maisons Familiales Rurales. De-" ze brief wordt grotendeels door de or ganisatie zélf geschreven en staat vol informatie over de ontwikkelingen bin nen MFR en de behaalde resultaten. Ook is het mogelijk voor de intekenaar om vragen te stellen aan de organisatie zélf. Contactpersoon voor Maisons Fa miliales Rurales is Niko Tetteroo, actie secretaris Afrika, Novib, Amalia- straat 7, 2514 JC 's-Gravenhage, tel. 070-624081. Wie in deze krokusvakantie tot de ont dekking komt dat er aan de lichame lijke konditie nog het een en ander schort, heeft vanaf volgende week dinsdag gelegenheid om daar weke lijks iets aan te doen. Met ingang van dinsdag 22 februari wordt namelijk onder deskundige lei ding een speciaal konditie-uurtje ge houden in de Soester duinen. Het is de bedoeling dat men zich om half tien verzamelt op de parkeerplaats aan de Sparrenlaan. Het trim-uur zal onder meer bestaan uit warming up, oefe ningen en diverse spelen. Het tijdstip van half tien is zodanig gekozen dat ook mensen met schoolgaande kinderen in de gelegenheid zijn zich bij de groep aan te sluiten. Bewegen is voor iedereen nodig. Dat bewegen bestaat niet uitsluitend uit gymnastische oefeningen want bewegen is méér. Het heeft te maken met plezier, samen sportief bezig zijn en tevens fit blijven. Iedereen kan in eigen tempo aan het uurtje deelnemen. De kosten bedragen 2,50 per keer. Inlichtingen kan men krijgen bij Joke van Os, Middelwijkstraat 20, Soest. Tel. 11586. Carnavalsoptocht: één gewonde Bij de zaterdag j.1. gehouden Carna valsoptocht heeft zich één incident voorgedaan. Op de Dalweg kwam een tienjarig jongetje uit Soest ten val toen hij op een van de wagens trachtte te klimmen. Hij moest met een hoofd wond naar Zonnegloren worden over gebracht. De ontwikkeling van het platteland heeft eveneens een remmende wer king op de fatale trek naar de grote stad. Deze migratie is in vele ontwikke lingslanden een groot probleem. Arme boeren die op het platteland geen goe de bestaansmogelijkheden hebben, proberen hun geluk in de stad. Voor de stad levert dat het probleem op van toenemende werkloosheid, woning zoekers en bijgevolg groei van de krot tenwijken. Konditie-training voor vrouwen op dinsdagoch tend in Soester duinen toeneemt. Over enkele jaren zal ca. 65% van het aantal woningzoekenden vragen om een kleine woning. Deze stijging wordt vooral veroorzaakt door het feit dat het aantal kleine 'huishou dens' fors is gestegen. In Soest maken zij al bijna 60% van het totale aantal huishoudens uit, en van de als woning zoekenden ingeschrevenen zelfs 70 a 80%. In weerwil van de algemeen verbreide opvatting dat het hier gaat om jonge ren beneden de leeftijd van 20 jaar zijn het vooral personen in de leeftijdscate gorie van boven de 20 jaar, echtschei- dingsgevallen en ouderen, van wie de partner is overleden óf van wie de kin deren het huis hebben verlaten. Leeuwin De heer Bij bepleitte meer aandacht voor het woonruimteverdelingsbeleid en terugdringing van de ontstane scheefgroei in de voorraad woningen. Hij roemde overigens de inspanningen van mevrouw Van Stiphout voor de realisering van de flatsplitsingsprojec- ten. "De leeuwin van Soest," zo typeer de hij haar, vanwege haar strijdvaar digheid en haar inzet. Directeur G. Snelder van de Woning bouwvereniging onderstreepte op zijn beurt de erkentelijkheid die Soest aan de heer Bij verschuldigd is. Hij toonde zich zeer ingenomen met de toeneming van het aantal woningen door het split singsproject en wees erop dat de flats alleszins betaalbare huren hadden, van ca. 220 per maand. Wachttijd Wachttijd Toen er in 1979, ten gevolge van de doorstroming naar Overhees II-1, veel 4-kamerflats in het Soesterveen vrij kwamen, is er van de gelegenheid ge bruik gemaakt om een aantal 4-kamer flats te splitsen in wooneenheden. Door de huidige doorstroming naar Over hees II-2 deed zich weer de gelegenheid voor om een aantal flats te splitsen, teneinde een aantal 1-persoonshuishou- dens woonruimte te kunnen bieden. Doordat een groot aantal 4-kamerflats is vrijgekomen, is de wachttijd voor deze flats aanmerkelijk teruggelopen. Omdat éénpersoonshuishoudens niet voor een 4-kamerflat in aanmerking komen, en een tweepersoonshuis-1 houden wél, doet zich op dit moment de situatie voor dat een tweepersoons huishouden veel snller aan de beurt is voor een woning dan een éénper soonshuishouden. Het woningbezit van de Woningbouw vereniging "Soest" bestaat voor namelijk uit 4-kamerflats en eenge zinswoningen. Voor beide woningty pen komt een éénpcrsoonshuishouden niet in aanmerking. Geen soelaas Na de oplevering van 100 twee- en drie- persoonswoningen in Overhees II-2, ziet het ernaar uit dat - op enkele klei nere bouwplannen na - de eerste jaren weinig of geen woningen voor éénper soonshuishoudens gerealiseerd kunnen worden. Het voor Soest beschikbare aantal nieuwbouwwoningen, "het contin gent", wordt de komende jaren klein dat een bouwplan als in de omvang van Overhees II-2, moeilijk te realiseren is. Zowel de bestaande woningvoorraad als de toekomstige nieuwbouw bieden dus niet veel soelaas voor de éénper soonshuishoudens en vooral voor die grote groep woningzoekenden met een smallere beurs. ER was dus alle aanleiding om we derom een splitsingsproject op te zet ten. De Woningbouwvereniging "Soest" is dan ook erg verheugd dat in goede samenspraak met gemeente, de Provinciale Direktie voor de Volks huisvesting van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde- ning en Milieubeheer en de Rijksconsu lent van het Ministerie in 1982 een ex tra contingent van 30 wooneenheden ten behoeve van deze flatsplitsing is verkregen. Bovendien ls er reeds monde ling toestemming om aansluitend nog eens 12 eenheden te realiseren. Een en ander betekent dat er dit jaar in totaal 42 splitsflats zullen worden opge leverd. Dit aantal weigeringen, alsmede het feit dat er in de toekomst maar mond jesmaat gebouwd kan worden, confronteert alle bij de volkshuisves ting betrokkenen met de dwingende noodzaak dat er een beter inzicht ver kregen wordt in de harde vraag op de woningmarkt. Bij elk nieuwbouwplan zal eerst een goed inzicht moeten zijn in waar de knelpunten liggen. Het is de Woningbouwvereniging "Soest" geble ken, dat alleen een cijfermatig over zicht van het aantal woningzoekenden daartoe niet voldoende is. Nader on derzoek naar wat de ingeschreven woningzoekenden echt willen is daar toe o.m. een vereiste. In goede samenwerking met de Ge meente Soest, Gas- en CAI-bedrijf, Gemeentewerken en PUEM heeft de Woningbouwvereniging "Soest" met architektenburo Inbo en aannemer G. W. van de Grift b.v. in korte tijd (vanaf 1 december 1982) dit projekt gereali seerd. Dit was mogelijk omdat deze verbouw in het verleden ook reeds door betrokkenen is uitgevoerd, zodat er dl- rekt op kon worden ingespeeld. Overhees H-2 Op vrijdag 18 februari a.s. worden de sleutels uitgereikt aan de bewoners van de laatste van de 272 woningen in Overhees II-2. Daarmee wordt een pro jekt afgerond dat om meerdere re denen voor de Woningbouwvereniging "Soest" een bijzonder projekt is ge weest. In de eerste plaats is dit het eerste grote projekt geweest, waar- Coranna Koelink opent de deur van haar nieuwe woning met de sleutel die zij zojuist ontvangen heeft uit handen van drs. P. K. Bij (r.). voor de Woningbouwvereniging "Soest" van het begin tot het eind de verantwoordelijkheid droeg. Ten tweede is Overhees II-2, zoals het er nu naar uitziet, voorlopig het laatste projekt geweest. De eerstvolgende ja ren zal het waarschijnlijk niet meer mogelijk zijn om in één keer een pro jekt met een dergelijk aantal woningen te realiseren. Gezien het huidige re geringsbeleid zal het aantal woningen dat in één jaar gebouwd mag worden, in de toekomst zeker aanmerkelijk minder zijn dan de 185 huurwoningen en 87 premiekoopwoningen die in Over hees II-2 gebouwd zijn. Een derde bijzonderheid van dit plan was dat de huur- en koopwoningen vol ledig geïntegreerd waren in het plan. Voor beide categorieën fungeerde de Woningbouwvereniging als opdracht gever. Ook dat is voorlopig voor het laatst geweest, omdat de premiekoop woningen in het vervolg niet meer door de Woningbouwvereniging, maar door anderen gebouwd zullen gaan worden. Een vierde bijzonderheid is dat ge tracht is de toekomstige bewoners zo veel mogelijk inspraak te geven in hun toekomstige woning. Daartoe is niet al leen een inspraakprocedure opgezet, maar is ook besloten om een aantal koopwoningen als casco- en afbouwwo- ningen op te leveren. De bewoners van Doorstroming Nu alle woningen opgeleverd en merendeels bewoond zijn kan ook al iets gezegd worden van de doorstro ming die opgetreden is ten gevolge van dit projekt. De bouw van 87 koopwo ningen heeft in totaal 55 flatwoningen en slechts één eengezinswoning vrijge maakt. Ook de doorstroming naar de 185 huurwoningen heeft maar één vrij komende eengezinswoning opgeleverd. Van de bouw van huureengezinswo- ningen is inderdaad niet te verwachten dat daardoor eengezinswoningen wor den vrijgemaakt, omdat deze wo ningen, op een enkele uitzondering na, toegewezen zijn aan gezinnen met 2 of meer kinderen, die voor het merendeel op een flat gehuisvest waren. De bouw van 12 bejaardenwoningen heeft echter ook maar één eengezinswoning vrijge maakt, terwijl het juist de categorie van bejaarden is, waar op papier de meeste vrijkomende eengezinswo ningen te verwachten zijn. Qua aantal is de doorstroming wel geslaagd te noe men het is alleen jammer dat er eigen lijk alleen maar flatwoningen vrijge komen zijn. De behoefte aan eenge zinswoningen is in Soest namelijk veel groter en daarvoor heeft de doorstro ming weinig opgeleverd. De grootte van de huurwoningen va rieert van tweekamerwoningen tot zes kamerwoningen. Uit de gebleken be langstelling voor de verschillende wo ningtypen heeft de Woningbouwver eniging Soest de conclusie getrokken dat in volgende bouwplannen voorna melijk drie- en vierkamerwoningen ge bouwd moeten worden. Binnen de hui dige verdelingsregels is de belangstel ling voor andere woningtypes aanmer kelijk minder. Differentiatie Hoewel er van een uitermate gedif ferentieerde bouw gesproken kan wor den, zijn in dit bouwplan de gezinnen met één kind toch niet aan bod geko men. Voor de eengezinswoningen kwa men ze niet in aanmerking en de andere woningtypen waren in de regel te klein voor deze huishoudens. Juist voor deze categorie had de W.S. graag een aantal driekamerwoningen in Over hees Hl gebouwd, maar de eerste jaren zit dat er in ieder geval niet in. De hiervoor genoemde conclusies zijn gebaseerd op de eerste verwerking van de gegevens van dit projekt en de door de Woningbouwvereniging Soest een jaar geleden gehouden woonwensen quête. De gevolgen van de doorstro ming en de differentiatie in de bouw moeten zeker nog nader onderzocht worden om met deze gegevens volgen de bouwplannen zo goed mogelijk op de wensen van de Soester woningzoeken den te kunnen afstemmen. Met dit motto wordt Maisons Familia les Rurales de zesde partnerorganisa tie van Gast aan tafel. Maisons Familiales Rurales werkt in Senegal, een land in de Sahelstreek. Net als de andere Sahellanden is het in de zeventiger jaren getroffen door een droogteperiode van een aantal jaren achter elkaar. En nu nog steeds ligt de jaarlijkse regenval ver onder het ge middelde. De Franse kolonisatie van het land heeft eveneens sterk bijgedragen aan de huidige voedseltekorten. Gebieden waar men voor de bezetting allerlei soorten voedsel teelde, werden door de kolonisten omgevormd voor de ver bouw van aardnoten, voornamelijk be stemd voor de export. Zo ontstond een monocultuur waardoor de grond sterk uitgeput raakte. Op het ogenblik werkt meer dan 70% van de bevolking op het platteland en probeert net genoeg voedsel te verbou wen om het eigen gezin te kunnen on derhouden. Maisons Familiales Rurales is door de boeren zelf opgericht. De organisatie richt zich voornamelijk op het geven van landbouwonderwijs en op de ver betering van de voedselproduktie. Bij de lessen worden de theorieën direct op het land in praktijk gebracht. De bevolking van een bepaald dorp of streek moet zelf bij het hoofdbureau van Maisons Familiales Rurales in Thies een verzoek indienen voor de op richting van een Maison Familiale, een vormings- of trainingscentrum. Vanuit het hoofdbureau komen dan twee ka derleden naar het betreffende gebied en onderzoeken de mogelijkheden voor een dergelijk centrum. In overleg met de betrokken bewoners wordt uiteinde lijk een centrum ingericht. De bevol king zelf kiest uit haar midden een be stuur van het centrum en heeft dus zo de leiding in handen, want de inwoners moeten zich wel in de plannen en idee ën van het centrum kunnen vinden. De Boeren ontginnen de grond voor de verbouw van allerlei voedselprodukten.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9