Terug in de tijd ^baztkuitfen Inter Casa: Doordachte woonideeën voor een breed publiek VAARDERHOOGT ilCa x TbiNNENkis SOESTDIJK (Ductebwefó gwcl in aHeb! ir - r Gehannes DOE-HET-ZELVERS V A M v Modern of klassiek. CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Rondje Dallas - Dynasty en Falcon Crest Jenny, 't krantenvrouwtje van Soest-Zuid België I of België II, dat is de kwestie Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Nieuwe meubelzaak start met originele prijsvraag inter Kas opengebroken 7 TUINZADEN ZAADHANDEL J. Kraan Zn. Varens in huis voor 11 Soester Courant van woensdag 23 februari 1983 11 Foto: Goos van der Wilt Afgelopen zaterdag deed Soest weer een stapje terug in de tijd met de intro- duktie van het paard en wagen ter ere van bruiloften, jubilarissen, partijen etc. De heer J. Kraaij (oud-instructeur van Manege Eldorado in Soest) en zijn zoon Jan jr. zijn namelijk begonnen aan een activiteit die in het kort neer komt op het houden van men-cursussen in hotel Anastasius in Garderen. In dit prachtige hotel, bijzonder fraai gelegen, kan men in één weekend de grondbeginselen van het mennen le ren. Ook de familie kan natuurlijk meekomen en dan van de omgeving genieten. Tevens is er de mogelijkheid om het eigen paard mee te nemen en aldaar te laten beleren. Voor het rijden van personen heeft de familie Kraaij momenteel de be schikking over een z.g. Victoria rijtuig, een type dat meer dan 200 jaar oud is en dat voor het eerst gebouwd is in Parijs, voor een adellijke familie al daar. Deze Victoria komt uit Oosten rijk, terwijl de assen van het rijtuig nog uit Parijs komen. De wagen is ge heel in oude stijl gebracht, compleet met lampen, enz. Naast de Victoria kan men ook gere den worden met bijvoorbeeld een arre- slee, een Oostenrijkse boodschappen wagen (een open model koets). Voor de paarden kan men ook kiezen, men heeft o.a. de beschikking over een tweespan friezen. Momenteel zijn besprekingen gaande om met een grotere wagen voor ca. 12 mensen tochten te maken over het nationaal park de Hoge Veluwe. Voor inlichtingen over de cursus men nen en over het gebruik van een rij tuig met paard kan men contact op nemen met de heer J. Kraaij. te Soest, tel. 13297. klassiek: mollerusstraat modern: laanstraat 22 3713 BG Baam tel. 02154-1279' Een verschil van nauwelijks 100 meter. 3 etages-vol modern wonen in ons pand in de laanstraat. En net om de hoek, in de mollerusstraat, staat het klassieke breeduit te pronken. Samen heten ze u van harte welkom. k.de boer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal door Arte Wandelaar De vorige week heeft Arie in deze ko lommen nogal uitgepakt over de brei- aktiviteiten van Marie in relatie tot t.v.-programma's. Zoals daar zijn Dal las, Dynasty en Falcon Crest. Een verhaal, dat hem tenminste door één persoon niet in dank is afgenomen. Net zou Arie bij het ontbijt op vrijdag morgen in een zacht gekookt eitje gaan lepelen, toen Marie schijnbaar achte loos hem een brief overhandigde, die volgens haar zeggen zonder bemidde ling van de PTT in de brievenbus was gegleden. Wat Arie betreft mag b wel even meelezen. "Beste Arie Wan delaar". Aldus begon de typte brief. "Wat je de vorige week in de Soester Courant hebt geschreven over pro gramma's als Dallas, Dynasty en Fal con Crest slaat werkelijk nergens op. Het zijn stuk voor stuk fantastische programma's waar miljoenen mensen ook mannen dus, iedere keer echt voor gaan zitten. Dat jij er met je hond voor op de vlucht gaat zegt ons niets. Ik ken voldoende vrouwen die in de keuken, of naar buiten vluchten wanneer er pro gramma's op de buis verschijnen, die alleen voor mannen interessant zijn. Sport bijvoorbeeld. Heb je er wel eens bij stilgestaan dat er wekelijks via de kabel bijna tien uur sport te zien is? Volwassen kerels die tegen een balletje trappen, elkaar zoenen wanneer er een doelpunt is gemaakt, of elkaar bijna afmaken wanneer ze elkaar op een voetbalveld onderweg ontmoeten. Daar word ik als vrouw dan niet goed van als ik zoiets zie. Beste Arie je zat er de vorige week helemaal naast. Ik zie tien keer liever J.R. dan 22 man nen die het wekelijks met elkaar aan de stok hebben. Ieder mag zijn voor keur hebben, maar gun mij een mil joenen anderen ons wekelijks ple ziertje met Dallas, Dynasty en Falcon Crest. Vrouwen mogen onder die pro gramma's misschien wel eens een steekje van hun breiwerk laten vallen, mannen maken tijdens het kijken naar sportprogramma's op de televisie soms de indruk dat de rest van hun omge ving niet bestaat. Hun eten laten ze er zelfs voor staan." Werd getekend: "Een goede bekende". Arie moet een wat aangeslagen indruk hebben gemaakt. Terwijl hij zwijgend de brief opvouwde informeerde Marie met iets zuinigs in haar stem of er soms iets bijzonders aan de hand was. Arie schoof haar zijn "fanmail" toe. In gezelschap van een kop koffie nam ze er de tijd voor. Na enige ogenblik ken kwam ze ietwat plechtstatig uit haar gemakkelijke leunstoel overeind, en sprak met een overtuiging die bij voorbaat geen tegenspraak duldde: "Ik ben 't van a tot z met de briefschrijf ster eens. Ze heeft volkomen gelijk." Arie ontweek de warme instemming en informeerde of Marie er enig idee van had wie "de goede bekende" zou kun nen zijn. "Geen flauw idee", luidde haar reactie, "maar een ding kan ik wel zeggen: "Ik had zo'n brief zelf kun nen schrijven." Ze sprintte weg in de richting van de keuken, en begon zingend aan de af was. Sinds dat ogenblik knaagt de onzeker heid aan Arie. Een onzekerheid, die nog eens werd verstevigd tijdens de zondagochtendkoffie. Met een effen ge zicht informeerden zijn dochters of Pa nog reacties had ontvangen op zijn vorige stukje. Marie deed voor Arie op zoet-zure wijze het woord. In de namid dag verscheen onze zoon ten tonele. Arie maakte hem deelgenoot van zijn problemen. Zijn stamhouder opperde de mogelijkheid dat wellicht zijn moe der als "een goede bekende" achter de schrijfmachine had gezeten. Om zeven uur in de avond zaten wij samen naar Studio Sport te kijken. Het vrouwelijk deel van de familie was met enige aanhang de afwas aan het verzorgen. Veel gegiechel vulde de keuken. De sfeer in de hulskamer, waar televisie werd gekeken, had iets berustends. Ruim een uur, nadat de lottoballen het laatste stukje sport had den weggespoeld, begon Dynasty aan zijn zoveelste aflevering. "Kan het toch nog gezellig worden", voorspelde Marie hoorbaar. Arie zocht hulp bij zijn hond die misschien wel trek in een ommetje had. Die lag met halftoege- knepen ogen en reageerde niet op zijn uitnodiging. Arie had 't kunnen weten. Op haar hondenpaspoort staat als ge slacht vermeld: teefje. Zelfs in de die renwereld blijkt het feminisme te heb ben toegeslagen. U heeft van Arie nog een verslag te goed over het optreden van Jenny, 't krantenvrouwtje van Soest-Zuid, in Amersfoort. Veertien dagen geleden vertelde ze Arie, dat ze aan haar optre den in SHOWROOM, een ander optre den, met honorarium, had overgehou den. De blazende winterkou had Jenny een weekje binnengehouden, waardoor wij elkaar een tijdje niet gesproken hadden. Deze week trok de bakfiets, met Jenny er achter, weer door de Soest-Zuid-straten, en was er tijd om een verslag van haar optreden in Amers foort te beluisteren. "Arie", zo begon Jenny, "ik heb bij de opening van de schilderijententoonstelling 150 kerels laten lachen en huilen. Het is een groot sukses geworden. Dat kwam ook, om dat ik bij sommige van mijn liedjes be geleiding had. Er was in Amersfoort een man met een orgeltje op zijn buik. Ene Douwe Jan Draayer. Die man draaide heel mooi. Wij kregen ook nog bisschopswijn aangeboden. Niks voor mij. Ik ben geen zuiperd. Voor de ge zelligheid toch maar twee glaasjes ge dronken. Sommige mensen denken dat ik ze wel lust omdat ik zo'n rooie neus heb. Niks van waar. Zit 'm zomers in de bloedsomloop en 's winters in de kou. Weet je wat zo leuk is? Douwe en ik zijn samen uitgenodigd om op te tre den in een bejaardenhuis in Amers foort. Gaan wij binnenkort doen. Gek eigenlijk dat ik nog nooit in een Soester bejaardenhuis ben opgetreden. Ik zou het zo doen als ze me vroegen. Met of zonder die man met dat buikorgeltje." Luid zingend verdween ze uit het ge zicht. U en ik weten in ieder geval dat Jenny en/of Douwe Jan Draayer best eens met muziek uit de oude doos bij U binnen willen komen. "Tante Jen en Ome Jan" luidt de naam van het nieuw geboren artistenpaar. Sinds ze aan de Albert Cuyplaan de centrale t.v.-antenne hebben verhoogd is bij Arie de ontvangst van België U er minder op geworden. Hetgeen nooit de bedoeling kan zijn geweest, want de antenne-inrichting kreeg er juist een stuk bij om de Vlaamse zender beter in de huiskamer te ontvangen. Het zal dus wel aan Arie's t.v.-ontvanger thuis liggen. Deze week eens met Schoema- ker bellen. Wat straks niet aan Arie's televisietoestel ligt is de vraag of er België I of België II op te zien zal zijn. Daaruit moet in de toekomst worden gekozen. Dat doet voor ons de gemeen teraad. Raar, maar waar. Nou mag je van geen enkele politieke partij in Soest verwachten dat de keuze van België I of H in de beginselprogramma's wordt opgenomen. Arie neemt echter wel aan dat de dames en heren, die ons in de gemeenteraad vertegenwoordigen, al lerminst in staat zijn om te beoordelen welke Belgische t.v.-programma's in Soest het meest op prijs worden ge steld. Desondanks, toch wordt hun oor deel over enige tijd gevraagd. Gratis adviesje van Arie volgt hierbij. Infor meer, door een apart briefje bij de maandelijkse rekening te voegen, bij de afnemers van de kabeltelevisie naar hun voorkeur. De uitkomst geeft dan wel geen pasklaar antwoord, een hand vat voor een verantwoord besluit in het in ieder geval. En nu Arie zich toch met België bezig houdt wil hij deze nog even aan U kwijt. Onlangs zag Arie in Amsterdam een Belg een gul den In een automaat stoppen waaruit vervolgens een kartonnen doosje met een halve liter melk te voorschijn kwam. De Belg herhaalde de hande ling vele malen en had een hoeveel heid melk verzameld waarmee menig melkboer de dag zou doorkomen. "Waarom doet U dat?" informeerde Arie. "Als ik geluk heb ga ik altijd door", luidde het antwoord. Arie Wandelaar Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Foto: Foto: Goos van der Wilt Voorbijgangers over de Burg. Grothe- straat hebben het intussen al enige weken lang kunnen opmerken: Soest is sinds kort een nieuwe zaak op het gebied van woninginrichting rijker met een geheel eigen gezicht. Niet zo maar een "meubelzaak", volgetast met allerhande kleine- en grote meu belen, maar een moderne, smaakvol ingerichte woon-winkel, waar de op stelling van de meubels en de vele an dere artikelen verraadt dat hier men sen achter staan met liefde voor hun vak en met frisse, eigentijdse ideeën. Intercasa is dan ook een zaak-met- een-filosofie. Anders dan Artihome, dat tot voor enige tijd op hetzelfde adres gevestigd was, is Intercasa minder een showroom en veel meer een echte winkel, waar het publiek gemakkelijk binnenloopt (zoals intussen al geble ken is) om te zien wat er van zijn ga ding te vinden is. En dat is heel wat. Uiteraard valt, zoals bij elke woning inrichtingszaak, de volle nadruk op meubelen (vooral losse fauteuils, maar ook heel veel banken), op vloerbedek king, gordijnen en verlichting. Opmer kelijk zijn daarbij vooral de combi naties van lichte, pastelachtige tinten en kleurrijke contrasten. Ook voor glas werk, cadeau-artikelen (waarvan heel wat beneden de magische 25-gulden- grens) en allerlei andere zaken die de sfeer in een woning kunnen bepalen, kan men trouwens bij Intercasa ruim schoots terecht. Internationale stijl Bij de meubelen is het accent duide lijk gelegd op een moderne, interna tionale stijl, met een herkenbare Skan- dinavische "toets". De Deense en Zweedse woonideeën zijn in meubel- stiji en kleurenbeeld heel goed te her kennen. Dat is trouwens niet zo verwonderlijk, gezien de oude voorliefde die eigenaar Guus van der Weijden en zijn naaste medewerker Harm van Wieren voor het Skandinavische meubelgebeuren koesteren. Beiden van huis uit binnen huisarchitect, hebben zij voor Inter casa een filosofie ontwikkeld, die aan sluiting zoekt bij de ideeën die inter nationaal leven pp het gebied van de vormgeving van het interieur. Dat geeft Intercasa zijn eigen, opvallende gezicht. Voorop in dit concept staat de betaal baarheid. Mooie spullen hebben de naam duur te zijn, maar deze bewe ring wordt ondubbelzinnig gelogen straft door het ruime aanbod van de nieuwe meubelzaak aan Burg. Grothe- straat IA, waar in vrijwel elke prijs klasse veel moois te vinden is. Na een afwezigheid van enkele jaren uit Nederland heeft Van der Weijden het "meubel-gebeuren" zoals hij het uitdrukt: "met de ogen van de klant" gadegeslagen. Dat heeft geresulteerd in een nieuwe filosofie, die hij samen met Van Wieren heeft uitgewerkt. Eén van de centrale gedachten daarin is dat het dikwijls grauwe Nederlandse klimaat juist vraagt om lichte, kleur rijke interieurs, waarin men zich thuis kan voelen. "In dat opzicht kun nen we heel wat van de Skandinaviërs leren. Daar zijn de mensen nog meer dan hier genoodzaakt om veel van hun tijd binnenshuis door te brengen, zodat men wel gedwongen is zich in tensief met de inrichting van de woning bezig te houden." De nieuwe vormgeving, vooral de op vallende inrichting van de etalage, heeft intussen al heel wat mensen naar binnen gelokt, en hun reacties zijn zonder uitzondering zeer positief. In tercasa draait al enige weken officieus, maar vanaf morgen (donderdag 24 februari) is de winkel officieel open. Eenvoud én comfort Er is in de winkel heel veel te zien. De opstelling van de meubels (waarin relatief veel losse fauteuils) en het ruim en licht gehouden interieur van Het winkelpand van Inter Casa aan de Burg. Grothestraat. de zaak ademen een sfeer van eenvoud én comfort. Door de gevarieerde prijs stelling van goedkoop tot duur is Intercasa in feite een meubelzaak zonder hoge (financiële) drempel. De heren Van der Weijden en Van Wie ren hebben de nieuwe zaak grotendeels in "zelfwerkzaamheid" gestalte ge geven, waarin hun oude liefde voor Skandinavië uiteraard een voorname rol speelde. „Skandinavische ontwer pers hebben nu eenmaal veel oog voor licht en kleurencombinaties." Veel nadruk ligt ook op het comfort: "Een fauteuil moet niet alleen mooi zijn, je moet er ook prettig in kunnen zitten. De Nederlander geeft gemiddeld zo'n 15% van zijn inkomen uit aan de inrich ting van zijn woning, en dat is het hoogste van Europa. Daar mag je ook comfort voor verlangen. Ook het economische klimaat in ons grauwe vaderland stelt zijn eisen, dat hebben de heren van Intercasa goed tot zich door laten dringen. Zij spelen daar met het assortiment ook heel bewust op in. "Het wordt tegen woordig weer een kunst om een huis met minder geld toch goed en gezellig in te richten." Comfort en betaalbaar heid gaan bij Intercasa dan ook hand en hand. Niet alleen voor Soest, eigenlijk voor heel Nederland is Intercasa een meu belzaak met een vrij uniek concept. Er is al veel belangstelling uit het bui tenland getoond voor deze „eindelijk weer eens internationaal georiënteer de meubelzaak." Prijsvraag Dat ook het Soester publiek optimaal kan profiteren van de aanwezigheid van Intercasa heeft nauwelijks uitleg nodig. De opening van de zaak wordt zonder allerlei ceremonieel gevierd, maar wel is er een originele prijs vraag, die morgen begint en tot eind volgende week duurt, waarbij de deel nemers een slagzin moeten afmaken waarvan de helft reeds gegeven is (zie ook de advertentie van Intercasa in deze krant). In de winkel zelf is de andere helft van de slagzin te weten te komen, op één woordje na dat moeten de deelnemers zelf verzinnen. Op dinsdag 8 maart verricht de notaris de trekking van de prijzen die er be paald niet om liegen: de drie eerste prijzen bestaan uit fauteuils met een waarde van respectievelijk 1395,-, 920,- en 720,-. Bovendien zijn er twin tig troostprijzen te winnen met een waarde die varieert van 100,- tot 20.-. Intercasa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag, van 9.00 tot 18.00 uur (zaterdags tot 17.00 uur) en uiteraard op de vrijdagse koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. Onbekenden hebben vorige week de kas van de autowasgelegenheid van een garagebedrijf aan de Soesterberg- sestraat opengebroken. De inhoud, 10,- werd meegenomen. In den Bosch onthulle ze met kaarnevaal aaltied ut staand- beeld van Knilles op de mart. Op Soest wouwe ze met de feest- doage denk' niet aachterblieve en toeng deeje ze moar 't zelluf- de met ut kunstwaark in Over- hees. De wethouder van kuituur mos daat klussie opknaappe, en die hebbe ze toeng in de boot enome, waant de controapre- sentoatie laag midde in ut woa- ter. Affing, 't gong nog net, aangders haad meneer Kingma olc nog un scheve schaats motte rieje. Ik zee veurige week aal, daat de cengte veur de nieuwe pliesieauto's noeng in daat kunst en vliegwaark zilte, moar 't ken ok weze, daattut de stu- vers vaan de nieuwe braand- weeroveraals benne. De braand- weermaanne wouwe weer us un feessie bouwe, en doar wouwe ze verkleed in overaals an mee doen, ongder ut motto: "Over- aal, overaal, woar de braand- weer is, doar is ut baal", en daat gun ik ze vaan gaanser haarte. Toch ben'k blie, daa'k noeng weet waat of ut zilver in de Overheese viever veurstelt, daan kaan'k aaltied nog us goan kieke of daat ik ut mooi vin of niet. In eejn vaan de gemeengte- kaantore haadde ze aal un joar laang un schilderie vaan de controapresteerders haange, en toeng kwoame ze d'r aachter daattut op ze kop hong. Zo is Hannes niet de enige die d'r geejn verstaand vaan het, daat zie je moar. En waat me verstaand te bóve goat is daazze met bezunige nog kaans zien om in ut noa- tuurbad in vier moande tieds veur f1250 op te telefonere. Zouwe ze drie moal doags de woaterstaand hebbe motte deurbelle an 't A.N.P. Grave- beneden-de-Sluusun haalleve meter verlaoging; Soestbeneje- de-kluus: BLUT. En doar vaalt niks om te laache. Daat deeje ze bie de sportstich ting wel. Die kwoame d'r vaan an de hik. Ajje 't ming vraagt, daan mok zegge: Blief nog effe an de hik, jonges.' Jullie motte un ton op- hikke en daat wordt un zwoare bevaalling. Doar maajje licht wel un verloskundige bie hoale. De stichting zit toch wel in 't ziekefonds? Loat die kundige geejn recept uutschrieve - daat kost okweer un knoak HANNES VAN DE NENG De nieuwe prijscourant wordt op aanvraag gratis toegezonden. ARNHEMSEWEG 37 TELEFOON 033-14485 AMERSFOORT Gevestigd sedert 1890 vochtbehoefte dan andere planten. Dagelijks gieten zal in veel huiskamers nodig zijn. De potkluit moet steeds goed vochtig blijven. De fijne wortels van varens zijn erg gevoelig voor de in het gietwater opgeloste voedingszouten, zodat het ook veel beter is om met goed regenwater te gieten. In leidingwater- zit bijvoorbeeld chloor, keukenzout en kalk en in sommige gevallen zelfs fluor. Deze zouten worden niet door de planten opgenomen en worden afgezet aan de oppervlakte van de potkluit, zichtbaar in de vorm van een dun, wit laagje boven op de aarde. Voor hen die niet aan goed regenwater kunnen komen brengt het vooraf koken van het gietwater uitkomst. De zouten slaan dan namelijk neer in de ketel in de vorm van ketelsteen. Bij het geven van kunstmest aan varens moeten we ook heel voorzichtig zijn. We geven maximaal 3 tot 4 keer per seizoen en dan nog slechts de halve dosering dié op de verpakking staat. Als we met deze bovengenoemde regels goed rekening houden, dan zullen de varens prachtig groeien en ons zeker niet teleurstellen. Het zal zelfs nodig zijn om eens per jaar te verpotten. Een plastic pot is het meest geschikt omdat deze lang vocht vasthoudt in tegenstelling tot de poreuze rood aardewerk potten. Voor een goede afwatering kunnen onderin wat potscherven worden gedaan, dit bevordert ook de beluchting van de wortels. Als grondmengsel gebruiken we het liefst speciale varengrond, die kant en klaar te koop is. Tot de bekendste varens voor de huiskamer behoren de krulvaren, de ijzervaren, dubbelloofvaren, streepvaren, hertshoornvaren, het venushaar en de tongvaren die allen in veel natuurlijke en kweek- variëteiten worden aangeboden. Voor hen die in het verleden vaak teleurstellende resultaten behaalden met varens in huis, zou ik willen zeggen, houd genoemde varenwensen een beetje in de gaten, probeer het nog eens een keer en U zult zien dat het dan een stuk beter gaat. Voor verdere informatie over varens kunt U altijd terecht op Uw Tuincen trum. Er zijn op de wereld talloze varens met een enorme verscheidenheid aan verschijningsvormen. Er zijn er die niet hoger worden dan enkele centimeters, maar in de tropen komen ook boomvarens voor die enorme hoogten kunnen bereiken. Varens, die tot de zogenaamde lagere planten behoren omdat zij zich niet door middel van zaad vermenigvuldigen maar door sporen aan de onderzijde van de bladeren vinden wij eigenlijk over de hele aardbol verspreid. Ook in ons land zijn er verschillende soorten inheems. Naast de groep winterharde varens die we dus het gehele jaar door in onze tuinen kunnen kweken, neemt de laatste jaren het assortiment exotische varens voor huiskamercultuur flink toe. Het kweken van varens in huis is dan ook heel boeiend. Er wordt vaak beweerd dat dit heel moeilijk is maar dit is slechts gedeeltelijk waar. Als we met een paar belangrijke dingen rekening houden, valt het erg mee. Omdat varens in de vrije natuur vrijwel altijd in de schaduw van andere planten, zoals bomen en heesters groeien, zijn ze heel geschikt om bijvoor beeld in een vensterbank op het noorden te kweken. Hel is echter wel verkeerd om er van uit te gaan dat varens met het donkerste plekje in huis nog genoegen zouden nemen. Schaduw wil nog niet zeggen weinig licht. Integendeel als we plezier willen beleven aan dit soort planten dan is licht, zelfs veel licht een eerste vereiste. Direkte zon is funest en heeft meestal verbranding van de plant tot gevolg. Verder hebben varens een wat grotere

Soester Courant | 1983 | | pagina 11