Zo gezien.. •f 'Bestemmingsplannen flexibel zijn' moeten t Van der Grift-brug aan Soest overgedragen Nu ook in Soest .25?° De Eekhoorn huizenkrant jl^Kingh's j? ^Hairfashion Omstreden schuilkelder zonder ruchtbaarheid opgeleverd STUNTTEAM SOEST n or Woensdag 23 februari 1983 61e jaargang no. 26 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Jongensdromen TAXI TAK 12636 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Slagers rookworst Oud-voorzitter Woningbouwvereniging Soest OPENINGSAANBIEDINGEN Heren- en regenjassen Kinderrokjes Zomermode1 HenriDeuxFranse.fi q jachtkasten l«SUv*" Diverse komplete Franse slaapkamerameublementen afel- Oudste inwoonster van Soest overleden Na aanrijding: doorgereden, dader aangehouden SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag k Foto: Goos van der Wilt GEKARD PAUL DAG NACHT WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag Verse Grof of fijn, per 250 gram van 3.19 voor slechts Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen m Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zoneJ Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Voorhaaren hem VAN HOGENDOBPLAAN 20 - HILVERSUM 043100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST SS 17756 Geboren in een stad als Rotter dam en nog nooit de zee beva ren te hebben was voor mij een onverdraaglijke gedachte. Toen de tijd rijp was om tegen ieders wens en advies in mijn zin door te drijven, meldde ik mij aan als bell-boy bij de Hol land Amerika Lijn. Daar no teerden ze mij zonder omhaal van woorden voor de eerstvol gende afvaart van de Nieuw Amsterdam. Wel moest ik nog even medisch gekeurd worden, een monsterboekje bij de wa terschout halen, mijn slechts voor Europa geldige paspoort laten uitbreiden tot zo wijd de wereld strekt, een apepakkie laten aanmeten en "oh ja, de volgende keer een schriftelijke toestemming van je ouders meenemen. Dat laatste gaf de grootste pro blemen want je kunt onwillige ouders misschien nog wel een pen in de hand drukken, maar ze niet laten tekenen. Eén ding stond als een paal bo ven water, zeelui raken vroeg of laat aan lager wal. De te hulp geroepen ouderling kon het weten. Hij was immers zelf ooit als passagier aan boord van de Nieuw Amsterdam naar Amerika gevaren en wat je dan allemaal zag. Zijn suggestieve verhaal prik kelde mijn nieuwsgierigheid meer dan het me afschrikte. Als dat zo'n heidense bende was wilde ik dat wel eens met eigen ogen aanschouwen. Het geen geschiedde. Varend op het vlaggeschip van "de Lijnmet zwembaden, winkels, liften en bioscopen zag ik daar de Benny Goodman story. De door de zee opgewekte ex tra gevoeligheid zorgde er voor dat de film een beeld op mijn netvlies graveerde van een jonge klarinettist die wat voor zich uit zat te spelen, boven op een plat dak, midden in de stad. Dat beeld en die weemoedige melodie maakte zo'n diepe in druk op mij dat ik vanaf dat moment droomde ooit klarinet te gaan spelen. Veel dromen uit mijn jeugd zijn werkelijkheid geworden en dat is mooi, maar van deze droom is tot nu toe niets terecht gekomen. Dat hele avontuur werd opgerakeld toen ik een grammofoonplaat cadeau kreeg met het klarinet concert van Mozart. Dat instrument beroerde zoda nig mijn ziel dat ik vanmiddag voor ik er erg in had in een mu ziekwinkel stond te informeren hoe duur zo'n instrument was. Ik kwam te weten dat ik bij de zelfde muziekleraar terecht zou kunnen als mijn dochter met haar dwarsfluit. Het lijkt me eigenlijk wel een gek idee om weer als leerling geboek staafd te worden, met het insi- co dat je op je mieter kunt krij gen als je onvoldoende gestu deerd hebt. Als ik het ga doen geef ik tegelijk een van mijn laatste dromen prijs en het is de vraag of in nog genoeg idea lisme heb om nieuwe dromen te dromen. Bij het schrijven van deze "overdenking" hoor ik nog de echo van mijn zoon die mij bemoedigend toesprak: "Wat?Jij een klarinet kopen? Daar ben je toch véél te oud voor! Ter gelegenheid van de overhandiging van de sleutels aan de toekomstige be woners van de laatst gereedgekomen woning in Overhees n-2 - de familie Schlumpf, afkomstig uit Lexmond - heeft de oud-voorzitter van de Woning bouwvereniging Soest, de heer J. van Herwaarden, een pleidooi gehouden voor vergaande versoepeling van het instrumentarium dat gebruikt wordt bij het totstandbrengen van de woning bouw. Met name brak de heer Van Her waarden een lans voor flexibiliteit in de bestemmingsplannen, die voldoen de ruimte open moeten laten om te kunnen inspelen op actuele ontwikke lingen. "Geen starre vastlegging van aantal len, categorieën, etc., maar zodanig flexibel dat er op het moment van bou wen geen belemmeringen zijn. Dat mo ment van bouwen is weer afhankelijk van het contingenteringsbeleid van de overheid." De heer Van Herwaarden meent dat er in het kader van die flexibiliteit meerjarenafspraken ge maakt moeten worden. Leegstand Eerder had hij opgemerkt dat men zich niet blind moet staren op het feit dat het in Overhees gestelde doel (272 wo- Zonder zelfs maar de geringste rucht baarheid (dat is in Soest wel eens an ders) is veertien dagen geleden de hier en daar nogal omstreden schuilkelder onder het kantoorgebouw "Birkstaete" op de hoek van de Blrkstraat en de Van Lenneplaan opgeleverd. Een delegatie van het College van Burgemeester en Wethouders heeft er intussen, op uitno diging van de firma Philip Schaap As surantiën - de initiatiefnemer tot dè bouw - een kijkje genomen. Het kantoorgebouw zelf is overigens nog niet klaar. Op de plaats waar het verrijst was voorheen de busonderne ming van de firma Tensen gevestigd. De kelder biedt in geval van nooa De- scherming aan 2500 personen, ook tegen "fall-out," de radio-actieve neer slag die het gevolg kan zijn van een nu cleaire explosie. Uiteraard biedt de kelder ook schuilgelegenheid bij andere calamiteiten. Zolang de schuilkelder niet nodig is voor de bescherming is hij in gebruik als archiefruimte. Indien dat op grond van bijvoorbeeld de internationale vei ligheidssituatie nodig of gewenst is kan de burgemeester de kelder "opvor deren," krachtens een daartoe met "Birkstaete opgestelde overeenkomst. In tegenstelling tot andersluidende be richten draagt de gemeente Soest vol gens gemeentevoorlichter B. van Os niets bij in de kosten van de schuilgele genheid. Alle kosten worden gedragen door de Bescherming Bevolking, aldus Van Os, en in het verlengde daarvan door het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De schuilkelder heeft overigens de warme belangstelling van het onlangs heropgerichte Vredesplatform Soest, waarin diverse vredesgroepen en poli tieke partijen samenwerken. Op grond van verschillende overwegingen in het Vredesplatform weinig ingenomen met deze schuilgelegenheid. ningen) gerealiseerd is, doordat alle huizen ook bewoners hebben gekregen. "Er kan een tijd komen waarin dat niet meer het geval zijn en dan zijn we ons doel voorbijgeschoten. Dan bou wen we voor de leegstand." De heer Van Herwaarden kwam tot de ze gedachte, omdat het nogal wat moeite heeft gekost om huurders en ko pers voor Overhees II-2 te vinden. "Een opdrachtgever wil voldoende ze kerheid hebben over zijn afzetmoge lijkheden. Die zekerheid is alleen te verkrijgen wannneer de markt van vraag en aanbod op dat moment vol doende inzicht geeft. Wat in feite ge vraagd wordt is een dynamisch markt model, dat doorlopend inzicht ver schaft. Dat betekent frequent onder zoek bij alle belangstellenden. Op basis van de uitkomsten van dat onderzoek moeten er zo zorgvuldig mogelijk be stemmingsplannen worden gemaakt, gronden worden aangekocht, en wo ningen worden gebouwd," aldus de heer Van Herwaarden. Wisselende omstandigheden "Een bestemmingsplan nü voorberei den betekent pas over een aantal jaren daadwerkelijk bouwen. In de plannen moet rekening gehouden worden met wisselende omstandigheden, zoals de inkomstenontwikkeling, de werkgele genheid, de energieprijzen, de huur verhogingen, de huursubsidie en de premiebijdrage, etc. Deze wisselende omstandigheden hebben een enorme invloed op de vraagkant van de markt. "Wie vandaag nog wilde en kon kopen, kan dat morgen wellicht niet meer," aldus de heer Van Herwaarden. Hij bepleitte in het kader van de eer dergenoemde flexibiliteit meerjaren afspraken. "In het belang van de wo ningbouw in Soest verdient dit alle aandacht in zowel bestuurlijk, politiek als ambtelijk opzicht. Brugfunctie Bij de overhandiging van de sleutels aan de familie Schlumpf en verwijzend naar de overdracht van de brug over de vijver langs de Koningsweg, die een half uur later zou plaatsvinden, zei de heer Van Herwaarden: "In de rol van Woningbouwvereniging Soest herken ik de brugfunctie tussen architect en aannemer enerzijds en de koper ander zijds. Naar mijn mening is een woning- bouwverenging bij het bouwen van een premie-koopwoning uitstekend in staat om die brugfunctie te vervullen, en zij sluit ook volledig aan op haar doelstel lingen om zich juist voor die markt m te zetten." De heer Van Herwaarden bepleitte een continuering van deze rol in het belang van de Soester bevolking. Een groot aantal belangstellenden, onder wie ook vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, maakte vervol gens gebruik van de gelegenheid om de woning te bekijken. Directeur G. A. M. Snelders van de Wo ningbouwvereniging wees er, in een slotwoord op het kantoor van de W.S. op, dat er in het plan voor Overhees II-2 aanvankelijk teveel premie B-wo ningen opgenomen waren geweest. In goed overleg werd een deel daarvan vervangen door premie A-woningen, meer woningwet- en meer twee- en driekamerwoningen. Hij prees het hoge tempo waarin de bouw door aan nemer V.d. Grift was gerealiseerd - binnen 11 maanden - en had alle lof voor de samenwerking met architect en aannemer, die hij een fraaie herin nering aanbood. Opening donderdag 24 februari om 10.00 uur (Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag) Bijzonder ruime sortering antiek, o.a. Openingstijden: maandag 13.00-18.00 uur, dinsd., woensd., dond. 10.00-18.00 uur, vrijdag 10.00-21.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 uur. Grote Melmweg 2 - Soest lij 'j Tel. 02155-22267 llit handen van de heer J. van Herwaarden (r.) neemt de heer Schlumpf de sleutels van zijn nieuwe woning aan de Klarinet in Overhees II-2 in ontvangst. •uda's Glorie Dat gebeurde met een korte plechtig heid op het laag liggende middenstuk van de brug, waar ir. S. H. Brune- kreef, directeur van Gemeentewerken, de laatste hand legde aan één van de daar geplaatste bankjes. De heer G. W. van der Grift, die de brug bij de uitreiking van de eerste sleutel in de nieuwe wijk, op 30 sep tember vorig jaar, had beloofd, stond in zijn korte toespraak stil bij de snel heid waarmee de-bouw van Overhees n-2 was gerealiseerd. De heer Brunekreef wees op de letter lijke brugfunctie van het bouwsel, dat twee wijken van Soest met elkaar ver bindt. Over de opvallende vorm van de brug merkte hij op dat deze goed in de omgeving is ingepast. De brug was volgens hem ook een symbool van de goede samenwerking, die de reali sering van de bouwplannen had geken merkt. "Ik hoop dat de brug nog heel lang het symbool daarvan zal zijn", aldus de heer Brunekreef. Op de leeftijd van 102 jaar is maandag morgen in Mariënburg, Burg. Grothe- straat 80, overleden mevrouw Martha Sebastiana Bon-Zeldenthuis. Mevrouw Bon, die op 16 augustus 1880 in Sneek werd geboren en al geruime tijd de oudste inwoonster van Soest was, ver bleef in Mariënburg sedert november 1977. De politie ontdekte vorige week zater dag op de Laanstraat een aan de lin kerkant beschadigde personenauto. Bij de auto trof zij nog laksplinters en een Renault-embleem aan. Via de rijks dienst voor het wegverkeer kon de eigenares van de auto worden achter haald. Na onderzoek ontdekte de poli tie op de Smitsweg een Renault, die aan de rechtervoorzijde ernstige scha de had opgelopen. De eigenaar, een 20-jarige inwoner van Soest, werd na der aan de tand gevoeld en bekende de aanrijding te hebben veroorzaakt. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt. Onder het toeziende oog van aannemer G. W. van der Grift bevestigt ir. S. H. Brunekreef het laatste onderdeel aan de brug die de Spinet in Overhees over de vijver heen verbindt met het voet pad langs de Koningsweg. De brug die het Soester bouw- en aan nemingsbedrijf G. W. van der Grift over de vijver langs de Koningsweg bij de nieuwe wijk Overhees H-2 heeft gebouwd, is sinds vorige week aan de gemeente Soest overgedragen. Foto: Goos van der Wilt Een polis groot of klein, U moet bij van Rouwendaal zijn. Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67

Soester Courant | 1983 | | pagina 1