uon Met Pasen mogelijk nieuwe actie voor Polen Installatie Service voert gratis rendementberekening op CV-ketels uit Q0QR Haags Blazerensemble OKTOPUS geeft concert in Soest Makelaardij Peters: geen kilometers aan advertentie millimeters voor huisverkopers! di'Slüdhoudri' Belasting Adviesburo Soest NOODOPROEP i BARBECUE Ve Soest ef Jan Vosman exposeert in VARA-studio Mneti Nu hoeft alleen de zon nog Samaar te gaan schijnen... les4 Gdank)diaseries brilmode Geslaagde 'Polen-avond'in Julianakerk HR-ketel blijkt aanzienlijk zuiniger DE GOEDKOPE BOEKENKELDER Autocrossteam Soest CTS in nood I I JOVD Soest over Overheidssubsidie foto-film-uideoC^ Zet Uw belastingproblemen schaakmat en laat B.A.S. ze voor U oplossen. Soestcr Courant van woensdag 23 februari 1983 1251 1-630506 jas, berging en at je bij het be- enthousiast ge- rte staat en ge- 3t schouw, uit- iuken, toilet en ipkamers, bad- irdieping: vaste ie en grote kin- jndergebouwde n op het Zuid- iroken tot een izenvloeren op scoratieve pia- ïer, open keu- <ast. Slaapver- badkamer met begane grond kamer gevels van gele hand- iuwing aan <ijkt op wei van onder- er, keuken, ng: 4 slaap- i, afzonder- DOp. ver het hele •mfortabele iet c.v.-gas )nd, ruime ar. '115.000,-. tand woon- ners, grote '245.000,-. Vrijstaand en garage. 298.000,-. fvrijstaand rs en tuin 225.000,-. !t balken pla- >l metselwerk, verdieping: 3 oilet en over als kamer in- let c.v.-gas, •wijs huis. 3en dergelijk i van de hoe- waardoor u i grote woon- limte rond de i is vrijwel ur en u heeft i hal met een jend buiten- slaapkamers, toilet. Berg- net c.v.-gas, an verrukke- it boordevol iktijk zijn ge- arker, parket an moderne hal. 1e ver- :terras, bad- oop. Zolder- ie kap die kamer. )2. iwjaar 1974) andom. a zonligging ar gedeelte- 146. Half- a 4000 m* 465.000,-. ilide gebouwd erging, tuin en apen haard en eet met appa- verdieping: 4 net ligbad en ing met fraaie aft tot het dak garage. Dak- een vriende- 3 tuin om het amgeving i verderop be- Foto: Goos van der Wilt sSOESTERBERQSESTRAAT 188.30ESTDUINEN. 02155 12739. dan 2000 boeken in prijs verlaagd in gediplomeerd optomelfist lid O.V. birkstraal 2 soest tel:Ó2155-12874 Dat u bij ons altijd tot een modieuze keuze van een bril v komt is bekend. Alleen voor de zon kunnen wij niet zorgen.. N u het soms langer duurt voor een huis verkocht wordt, moet er langer worden geadverteerd. Een advertentie-opdracht ligt bij Makelaardij Peters vast in een percentage van 0,79% van de koopsom. Hoe vaak er ook wordt geplaatst. Dat kan dus nooit tegenvallen want u weet precies waar u aan toe bent. Of een huis nu een jaar lang in de verkoop staat of maar twee weken - het percentage blijft ongewijzigd. Er wordt geadverteerd tot het huis verkocht is. Dat is duidelijk. Dat is Peters. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, Birkstraat 87,02155-16251, Amersfoort. Stadsring 147,033-630506, Binnenkort ook in Baarn en Hoevelaken. De eigenaar van de eerste in Soest geplaatste HR (Hoog Rendement)-ke tel voor de centrale verwarming, de heer Van Rouwendaal van de Stad houderslaan, keek onlangs met grote tevredenheid naar de afrekening die hij over het stookseizoen 81/82 kreeg. In november 1981 had Installatie Ser vice bij hem een HR-installatie geplaatst, en hij was uiteraard benieuwd naar de uitkomst van deze energie-besparende maatregel. Destijds had hij zich door Installatie Service met enige moeite laten over- tuigen dat zo'n HR-ketel inderdaad voor een aanzienlijke besparing op de stookkosten zou zorgen. In het seizoen 80/81 verstookte hij met de oude CV- installatie nog zo'n 5600 m3 aan gas, en hij was dan ook zeer benieuwd naar de uitkomst over 81/82. Welnu, de HR-ketel (én Installatie Ser vice) hebben hem niet teleurgesteld: de nieuwe installatie bespaarde hem ruimschoots meer dan de helft van de stookkosten: in 81/82 2500 m3! In geld uitgedrukt toch zo'n slordige 1800,-. Het gasbedrijf voerde zelfs nog een extra controle op de meter uit, om vast te stellen dat er geen vergissing in het spel was. "In de praktijk blijkt nu wel dat de HR- ketel inderdaad een aanzienlijke be sparing kan geven", stel de heer J. F. Pieters, directeur van Installatie Ser vice met voldoening vast. "Uiteraard spelen ook factoren als het stookge- drag en de geïsoleerdheid van het huis een rol. Je kunt niet garanderen dat het in alle gevallen zo'n opzienbarende besparing oplevert, maar het is wel een uitstekend voorbeeld om te laten zien wat de HR-ketel doet." Dat wordt ook aangetoond in een rapport van de gezamenlijke gasbedrijven en fabri kanten, waaruit blijkt dat de tijd van de "kinderziekten" bij de HR-instal- laties definitief voorbij is. Technisch medewerker F. H. van Dijk van Installatie Service legt graag nog eens uit waarop het principe van de HR-ketel berust. De gemiddelde water temperatuur in de installatie kan be hoorlijk omlaag worden gebracht om dat de rookgassen, die anders onbe nut uit de schoorsteen verdwijnen, worden gebruikt om het water op te warmen. De overmatige hoeveelheid vocht in de gassen wordt weer aan de ketel afgegeven. Door het relatief kou dere retourwater condenseren de gas sen eerder en de daardoor vrijkomen de warmte wordt weer aan het koel water afgegeven. Een rol speelt bij oudere installaties ook het aantal en de capaciteit van de radiatoren. In later geïsoleerde hui zen zou men met minder radiatoren of met radiatoren met een geringere capaciteit kunnen volstaan, bij de aan leg van een HR-installatie. De gewone CV-Ketels leveren door gaans een rendement van 60 a 70% op. De HR-ketel daarentegen geeft een ge middeld rendement van 90 a 92%. In stallatie Service voert bij oudere CV- ketels als men dat wenst graag een rendementsberekening uit, vertelt de heer Pieters. Hij wijst bovendien op de nog altijd bestaande eenmalige subsi die die de Rijksoverheid verstrekt bij de aanschaf van een HRketel. "Die 250,- is ook niet weg. Voor een zo zuinig mogelijke verwar mingsinstallatie is uiteraard goed on derhoud eveneens een factor van groot belang. Ook in dat opzicht heeft In stallatie Service de klant heel wat te bieden. Een onderhoudsabonnement, inclusief het optreden bij storingen, kost slechts 85,- per jaar. Daar komt dan nog bij dat Installatie Service het hele jaar door klaar staat om het on derhoud te verzorgen. Installatie Service is overigens een van de erkende installatiebedrijven die ter wille van de vrijheid van de consu ment liever niet opgaan in de nieuwe stichting EGAS, die het onderhoud van de gasapparaten wil overnemen van het Gasbedrijf, dat per medio dit jaar uit financiële overwegingen stopt met onderhoud. "Je kunt de mensen niet verplichten, vinden wij", aldus de heer Pieters. "De consument moet volstrekt vrij zijn in zijn keuze. Onze service is ruim voldoende, en de mensen kunnen bij ons uitstekend terecht." van boekhandel Ondanks de kou en de concurrentie van een voetbalwedstrijd op de tele visie is de avond die vorige week woens dag in de Julianakerk werd georga niseerd door de Stichting "Midden-Ne derland helpt de Polen" een groot suc ces geworden. Een goede honderd be langstellenden waren komen opdagen om te luisteren naar de heer A. Blok zijl, coördinator van de stichting, die commentaar leverde bij een groot aan tal dia's en foto's die tijdens de reizen naar en in Polen werden gemaakt. Het publiek kreeg dan ook een uit stekend beeld van de heersende om standigheden en van de wijze waarop de in Nederland ingezamelde hulp in Polen wordt verstrekt. Naast de verkoop van souvenirs en ge bruiksvoorwerpen uit Polen, waarvan de opbrengst (enige honderden gul dens) uiteraard ook aan het werk van de stichting ten goede komt, was er ook ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. De grote vraag die daarbij naar voren kwam was: "Wat kunnen we nog meer voor Polen doen?" De heer Blokzijl benadrukte dat er, ondanks de hulp, ook nu nog veel ge brek is in Polen. Met name kleding (sokken, ondergoed) damesverband en vitaminen zijn niet meer te krijgen. Vooral voor de kinderen is dat laatste erg belangrijk. Tot dusver vertrekt nog bijna ieder weekend een vrachtwagen vol hulp goederen naar Polen. Nog altijd stroomt er veel kleding binnen in de opslag- Veel mensen ontvangen brieven uit Polen, dikwijls in het Duits, vaak ook Van Weedestraat/ Wij kopen uw oude boeken bel eerst Fiscale advisering. Verzorging van boekhoudingen. Advisering tb.v. leningen. Advisering t.b.v. verzekeringen. Wij zoeken met SPOED 2,5 hectare terrein waar wij I wedstrijden kunnen verrijden. I Nadere informatie tel. 035-41369 035-832536 I II Inruil-occasions Birkstraat 2 SOEST BUITEN DE DEUR 7 dagen per week een uitgebreid barbecuebuffet (reserveren is wel nodig) Onbeperkt sausen, vlees soorten en salades. Bij mooi weer ook op ons buitenterras van 2 tot 100 personen. Prijs p.p. 122.50 kinderbarbecue tot 6 jaar f 10.- tot12|aar 115.- MBMin Op vrijdag 25 februari a.s. om 20.00 uur zal het Haags Blazersensemble Okto- pus musiceren in het kerkgebouw van de N.P.B. in de Rembrandtlaan te Soest. Het programma vermeldt o.a. werken van Mozart (waaronder een selectie uit diens Zauberflöte), Vincent d'Indy en Charles Gounod. De toegang ls gratis. Het Oktopus-blazersensemble werd in het voorjaar van 1979 opgericht door een groep jonge musici uit Den Haag en omgeving. De basisbezetting is blaasoktet met contrabas; ook maken twee fluitisten en een cellist deel uit van de vaste medewerkers. Voor deze combinatie van spelers bestaat een uit gebreid en aantrekkelijk repertoire, zodat een zeer flexibele program mering ook van werken, die door hun uitzonderlijke bezetting weinig worden uitgevoerd, mogelijk is. Dirigent van het Oktopus-blazersen semble is Bastiaan Blomhert, die te vens de musicologische research ver zorgt: veel blaasmuziek is niet uitgege ven en slechts aanwezig in bibliotheken en archieven. Inmiddels werden en kele twintigste-eeuwse 'premières' van oudere muziek gebracht. De gemeente Den Haag stelde Oktopus een studio met inventaris ter beschik king en dankzij giften van enkele cul turele fondsen bezit het ensemble een uitgebreide bibliotheek en bescheiden opname faciliteiten. Bouwde het ensemble in de eerste tijd voornamelijk repertoire op, sedert sep tember 1980 treedt de groep ongeveer 25 maal per jaar op in binnen- en buitenland. Speciaal voor Oktopus werden door de Nederlandse componisten Henk Badings en Jos Post werken geschre ven resp. Azioni musicali en Per due; in 1982 zullen nieuwe werken van Jan van Dijk, Ed de Boer en Claus Kuyper aan het repertoire worden toegevoegd. In samenwerking met de Culturele Raad van Alphen aan de Rijn werd een jeugdprogramma voor kinderen van 7 tot 11 jaar ontwikkeld en gereali seerd. Oktopus werd uitgenodigd voor het Holland Festival 1982 een produktie van Mozart's Zauberflöte te verzorgen in samenwerking met het Nederlands Pantomimetheater van Rob van Reijn (opvoeringen in Amsterdam en Den Haag). De in Baarn wonende Jan Vosman (29) exposeert van woensdag 23 februari tot en met 16 maart in de VARA-studio, Heuvellaan 33, Hilversum. De uit Twente afkomstige onderwijzer van de Nieuwe Baarnse School heeft in de enkele jaren dat hij in Baarn woon achtig is al enkele éènmansexposities achter de rug. 1980 Artishock, Soest; 1982 Speeldoos, Baarn. Ook nam hij deel aan enkele groepspresentaties. Zijn werk bestaat hoofdzakelijk uit fijn uitgewerkte pentekeningen. Het is een sinds 1977 nog steeds groeien de serie werkstukken die alle bestaan uit geëngageerde, surrealistische beel den van onze samenleving. In een interview heeft Jan Vosman eens over zijn werk gezegd: "De een loopt met een spandoek, een ander heeft een grote mond. Ik beeld mijn maatschap pijkritische opvatting uit in mijn teken werk." Het zijn alle doordachte beel den waaraan van de eerste idee en kompositieschetsen tot het eindresul taat ongeveer drie maanden wordt gewerkt. In aansluiting op deze pentekeningen exposeert Jan Vosman een aantal tekeningen in conté, oliepastel en kleur potlood. Ook deze werkstukken geven een ver beelding van de realiteit, doch net even anders dan ze schijnt te zijn. Bij dit werk ontleent hij zijn onderwer pen aan de literatuur, dromen, visuele flitsen uit zijn omgeving, etc. De opening van deze expositie is op woensdagmiddag 23 februari, om 16.00 uur. VARA-studio, Heuvellaan 33, Hil versum. Gelijk met deze presentatie exposeert de heer Elzinga uit De Rijp ook in de studio. Majel Lustenhouwer verzorgt het mu zikale gedeelte van de opening. Ieder een is hierbij van harte welkom. Openingsuren: 10.00 - 17.00 uur. Toe gang vrij. in het Pools. De stichting heeft goede kontakten met een vertaalbureau, dat tegen een billijke vergoeding de brie ven kan vertalen. Wie terug wil schrij ven kan dat overigens het beste in het Duits doen. Kontaktadressen van de stichting voor Soest is mevrouw B. Grift, Korte Brink- weg 13, tel. 12538. plaats van de stichting in Soesterberg. De heer Blokzijl kondigde aan dat men zich binnen de stichting voorneemt ook met Pasen weer een grote actie te voeren. Op welke manier dat gaat ge beuren is nog niet bekend. Het Paas feest neemt in Polen overigens een nog grotere plaats in dan het Kerstfeest. Foto: Goos van der Wilt De heer A. Blokzijl aan het woord tijdens de dia-presentatie over Polen. Smitsweg 537 3765 CR Soest Telefoon: 02155 -22302 02155-15139 De JOVD (Jongeren Organisatie Vrij heid en Democratie) afdeling Soest, (het zijn geen VVD jongeren), organi seert op vrijdag 25 februari een avond met een gastspreker. De spreker van deze avond zal de heer H. H. Jacobse, tweede kamerlid voor de WD, zijn. De heer Jacobse zal spreken over het onderwerp: "Overheidssubsidies aan bedrijven en de gevolgen hiervan." Dit onderwerp is zeer aktueel als voorbeeld de ADM werf in Amsterdam. Na de pauze is ruim tijd tot het stellen van vragen. De avond zal op vrijdag 25 februari worden georganiseerd in restaurant Van den Brink, Soester- bergsestraat 122 te Soest. De avond zal om 20.00 uur aanvangen. De JOVD afdeling Soest gaat begin maart starten met een ledenwervings campagne aan de Van Weedestraat. Er zal dan een standje worden inge richt, waarin de JOVD zal trachten meer bekendheid in de omgeving van Soest te verkrijgen. Op het programma staan nog een Rus land-avond, een defensie-avond en naar alle waarschijnlijkheid wordt er ook nog een avond met gemeente raadsleden georganiseerd. ZONDAG A.S. OP UW SCHERM (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen Als u méér wilt weten over dit onder werp ot als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken: we zullen u graag alle informatie geven

Soester Courant | 1983 | | pagina 3