'Ze moeten niet doen alsof het allemaal maar niks is geweest* >.ui, Voor aanleg van Soester Natuurbad in 1933 kwam heel wat kijken TAXI KLOMP 12984 Leo van den Berg bij 12y% -jarig jubileum kinderboerderij: Het comité van aanbeveling bij de oprichting van de kinderboerderij in 1970 Bezwaarschrift 'Bereidheid tot overleg niet reëel beantwoord' TEL. Munten buit bij inbraak Auto gestolen 9 Soester Courant van woensdag 23 februari 1983 9 '1,5 I.J-. H.K.H. Prinses Beatrix Z.K.H. Prins Claus Mr. S. P. Baron Bentinck, burgemeester van Soest Drs. P. S. J. Ablij, vice-voorzitter "De Veenbes" J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, geneesheer-directeur "Zonne gloren" J. K. de Bruin, lid Provinciale Staten Jean Dulieu, auteur H. J. van der Dussen, directeur Gemeentewerken Piet Ekel, radio- en televisieacteur H. J. van Hal, directeur Gem. Sociale Dienst A. G. Hilhorst, directeur R.K. MAVO voorzitter Soester Zakenkring A. H. Hoegen Dijkhof D. Hoekstra, hoofd Savornin Lomanschool P. G. Jansen, hoofd St. Jozefschool Ben Joosten, voorzitter Artishock Maarten Kooy, organist-dirigent L. J. Linssen, architect Pastoor G. M. Metternich, voorzitter Raad van Kerken Soest B. C. A. Nicolas, huisarts H. Nieswaag, hoofd Rinke Tolmanschool L. Overhoffhoofd Prins Willem-Alexanderschool S. M. Polet-Musler, oud-gemeenteraadslid Ds. L. de Ru, predikant C. van der Schoor, onderwijzer J. F. Sprink, hoofd Van der Huchtschool S. C. van der Steen, voorzitter Stichting Jeugdzorg R. P. Tensen, adjunct-directeur Tensen N.V. Rinke Tolma, veldbioloog M. H. A. van Veeren, notaris Mr. C. C. A. Voskuil, directeur T. M. C. Asserinstituut T. Walma van der Molen-De Vries, gemeenteraadslid M. C. P. Walter-Van der Togt, wethouder K. de Wilde, lid Provinciale Staten E. IJsselmuiden, kapelaan W. G. van Zadelhoff, oud-wethouder, oud-gedeputeerde v.d. Staten van Utrecht Foto: Goos van der Wilt Bij het l2Vt-jarig jubileum van de Kin derboerderij "De Vrije Teugel," dat a.s. zondag 27 februari met een groot feest op de boerderij gevierd gaat wor den, zal waarschijnlijk min of meer uitvoerig worden stilgestaan bij de som bere vooruitzichten, die voor deze om streden "welzijnsinstelling" in Over- hees zijn weggelegd. Het besluit van het Soester gemeentebestuur om de subsidiëring van de kinderboerderij per 1 juli a.s. volledig te stoppen geeft daar aanleiding genoeg voor. Veel mensen zullen dezer dagen ook wel terugblikken naar de tijd waarin nog niemand zich echt veel zorgen maakte (en hoefde te maken) om de toekomst van "De vrije teugel." Het Is Leo van den Berg (32) die, zo zeer betrokken bij het reilen en zeilen van de kinderboerderij, beter dan wie dan ook het verhaal van de dreigende "teloorgang" van "De vrije teugel" kan vertellen. Al vanaf 1975 - langer dan iemand anders - is Leo als beroepskracht zeer intensief betrokken bij het functio neren van de kinderboerderij. In au gustus van dat jaar werd hij aange steld als full-time coördinator, een functie die hij tot september 1980 ver vulde. Vervolgens stopte hij met het werk, legde zich toe op zijn gezin en zijn docentschap drama bij Artishock, en beleefde zijn verbondenheid met de kinderboerderij, "alleen" nog door het voorzitterschap van het stichtingsbe stuur. Toen zijn opvolger een jaar later verdween trad hij opnieuw in dienst als beroepskracht, maar nu voor halve da gen, terwijl Winifred van Soest het full time coördinatorschap overnam. Voor dat hij zich aan "De vrije teugel" ver bond werkte Leo o.m. in het club- en buurthuiswerk in Den Haag en Amster dam, verrichtte sociaal werk onder Surinamers en deed bestuurlijke en po litieke ervaring op in het hoofdbestuur van de PPR. Wat trof hij aan toen hij in '75 zijn eerste stappen deed op het terrein van de Kinderboerderij? "Eigenlijk was het een puinhoop," ver telt Leo. "Financieel en organisato risch klopte er weinig, en de gemeente had al laten weten dat er met de boer derij gekapt zou worden als de zaak niet binnen een jaar op rolletjes liep. We zijn er toen keihard tegenaan ge gaan, Ans van Dijk en ik, en natuurlijk Gerrit Radstok, de onderhoudsman." De oorspronkelijke opzet van de kin derboerderij (de opgroeiende jeugd nog een plaats te bieden in een verste delijkende omgeving, waarvan ook Soest in die tijd de kenmerken begon te vertonen, waar zij kontakt konden maken met elementaire dingen als de natuur, levende dieren, etc.) kwam al gauw in het gedrang door de nieuwe ontwikkelingen. Overhees werd gebouwd, en daarop moesten de plan nen van de kinderboerderij al gauw worden afgestemd. Er zouden jonge gezinnen komen, met veel kinderen. Gloriejaren "In nauw overleg met het bestuur en de wijkbewoners hebben we toen een compleet nieuw programma op poten gezet, niet alleen voor de eerste doel groep, de schoolgaande jeugd, maar ook voor de kleinere kinderen, en voor de oudere tieners en de volwassenen. Qua bezoekersaantallen beleefde de kinderboerderij gloriejaren - aantallen die zich pas de laatste twee, drie jaar hebben gestabiliseerd, al komen er in de vakanties nog forse pieken voor," aldus Leo. Hij bevestigt dat de kinderboerderij door de toevloed van kinderen van ka rakter veranderde. "Het kostte veel moeite om daar op een goede manier op in te spelen. De oorspronkelijke op richters leefden misschien met het idee dat alles vanzelf in orde kwam, als de kinderen maar een plaats hadden om zich vrij te voelen. De effecten van het verrijzen van een complete nieuw bouwwijk zijn in die tijd misschien wel overschat." De enorme toeloop van kinderen in Overhees spoelde ook als een golf over de kinderboerderij heen. En mét de kinderen kwamen ook de problemen de boerderij binnen. "We werden gecon fronteerd met veel kinderen die totaal geen wortels in hun nieuwe woonomge ving hadden, die thuis en op school met veel problemen zaten en in elk geval uit een heel ander sociaal milieu kwa men dan de kinderen in de beginjaren van "De vrije teugel." Je zou, voor zichtig uitgedrukt, kunnen zeggen dat hun afkomst in het begin nogal elitair was. De kinderen werden doorgaans door hun ouders met de auto gebracht en gehaald. Dat is wel anders gewor den." Of men het wilde of niet, de kinderboer derij kreeg veel meer een "opvang- functie" dan de gezellige speelplaats die de oprichters wellicht voor ogen had gestaan. "Een voorbeeld? In de eerste jaren waren de materiaalkosten gewoon open. Alles ging prima. Er heerste vertrouwen. Na een half jaar moest alles achter slot en grendel, om te voorkomen dat de kasten werden leeggeroofd." Keuze Geconfronteerd met toenemende agressiviteit was het nodig dat de lei ding van de boerderij zich diepgaand beraadde op de onstane situatie. "We stonden voor een keuze. Ofwel zouden we bepaalde groepen van kinderen gaan weren, waardoor we heel relaxed verder hadden kunnen gaan in de geest van de oprichters, óf we zouden beslui ten "open" te blijven voor alle kin deren, ook de kinderen die problemen opleverden. Welnu, we hébben geko zen. We hebben de uitdaging aanvaard, met open ogen, en we hebben het gewe ten ook!" Met schade en schande, vertelt Leo, is het gelukt om er iets van te maken, al ging het vaak met veel moeite. "Voor een betrekkelijke kleine groep moest je natuurlijk nogal eens voor politie agent spelen. Er waren dagen dat er hier zo'n 150 tot 200 kinderen rond liepen, en dan kost het, ondanks het grote terrein, best moeite om de zaak enigszins in de hand te houden. Is die periode eigenlijk niet bepalend geweest voor het beeld dat langzamer hand bij de Soester burgerij ontstond van de kinderboerderij. Kostte dat de goodwill? "Misschien wel," antwoordt Leo be dachtzaam. "In het begin, bij de op richting, speelde dat niet. De kinderen waren afkomstig uit een goed milieu, en er was inderdaad sprake van een flinke portie goodwill bij de bevolking. Onder die omstandigheden is het ook niet zo'n opgaaf om geld los te peu teren. Al speelt er toch iets "vals" mee: Het is gemakkelijk om geld be- Foto: Goos van der Wilt De kinderboerderij aan het Vedelaar- pad. schikbaar te stellen als er verder geen problemen zijn - de kinderen blijven van de straat en ze hebben het gezellig. Pas als je wordt geconfronteerd met de problemen, dan blijkt dat het helemaal niet zo simpel is. Met geld alleen ben je er dan niet van af. De keuze die wij deden riep problemen op waarvan de mensen eigenlijk liever niets wilden horen. In feite confronteer je volwas senen natuurlijk met hun eigen pro blemen." Toch bleef, op papier althans, grote waardering bestaan voor het werk van de kinderboerderij. De gemeente ver strekte ieder jaar subsidie en stelde de kinderboerderij zelfs ten voorbeeld aan andere instellingen. Het zomer- programma dat "De vrije teugel" sa men met Artishock organiseerde werd drie maal achter elkaar uitgeroepen tot het beste van Nederland, en het ge meentebestuur ging zonder bezwaren akkoord met de in 1976 ingezette om buiging in de richting van het club- en buurthuiswerk, voor alle leeftijdsgroe pen. Karakter "Eigenlijk is het gemeen," aldus Leo. "De gemeente was voortdurend op de hoogte van de ontwikkelingen, stimu leerde die zelfs. Sinds '79 is die om buiging al voltooid. We héten alleen nog "kinderboerderij." En nu hoor je: ja, jullie hadden toch maar liever een échte kinderboerderij moeten blijven, wat het overigens nooit alleen geweest is. Nu wordt er gezegd: tsja, jullie zijn zó van karakter veranderd. Dat heeft zéker een rol gespeeld bij de be sluitvorming over de bezuinigingen! Leo legt uit dat de forse uitbreiding van de activiteiten steeds met dezelfde fi nanciële middelen werd bekostigd. De subsidie bleef de laatste jaren al op het peil van 1979, omdat sinds die tijd geen kostenstijgingen meer berekend wer den. Ook het bestuur veranderde onder in vloed van alle ontwikkelingen van karakter. De meeste bestuursleden zijn niet meer de achtbare burgers van vroeger, maar doorgaans ex-vrijwil- ligers, die zeer betrokken zijn bij wat er op de boerderij gebeurt. De vraag is: kan hij met een goed ge voel feest gaan vieren? "Ja, natuurlijk!" klinkt het zonder aarzeling. "De kinderboerderij heeft in die 12% jaar zo ontzettend veel bete kend voor zoveel mensen. Het wordt ook een soort reünie, bijvoorbeeld voor al die honderden vrijwilligers en vrij willigsters die hier hebben gewerkt, en voor de ruw geschat 250 stagiaires van diverse opleidingen, die hier hun stage hebben doorlopen. De kinderboerderij blijkt door de jaren heen ook een belangrijke functie te hebben gehad voor opleidingen in het sociaal-culturele werk, een functie die van de vaste staf veel tijd en inzet vergde. De begeleiding van de sta giaires en de vrijwilligers kost erg veel energie en aandacht. Feestvieren zonder kopzorg is er na tuurlijk niet echt bij, verduidelijkt Leo. Hij verwijst naar de confrontatie met het gemeentebestuur, naar het be zwaarschrift, dat inmiddels is ver zonden, naar de AROB-procedure die gestart wordt als beroep onverhoopt wordt afgewezen. Wat dat betreft is Leo niet echt pessimistisch. "We zullen er alles aan doen om de Kinderboer derij te laten voortbestaan. Wat ons betreft neeft de raad nog steeds een kans, maar dan moeten ze er nu wel zelf mee komen. Russische roulette Hij noemt de besluitvorming over de bezuinigingen "net een soort Russische roulette." "We weten nog niet waarom uitgerekend de kinderboerderij gepakt is. Blijkbaar gokt het gemeentebestuur op het uitblijven van AROB-procedu- res door de instellingen, én het ziet er naar uit dat ze nog aardig goed gokken. Maar dat geldt niet voor de kinderboer derij." Ondanks die strijdvaardigheid is het natuurlijk wel moeilijk geworden, geeft Leo toe. "Je kunt eigenlijk geen plannen meer maken. In juli gaapt er een groot gat. De meeste pijn doet het dat alle mooie woorden uit het verleden niets meer dan holle frases zijn geble ken. Wat betekent de sluiting van de Kin derboerderij concreet? "Nou, ik denk dat veel bezoekers ge doemd zijn voortaan maar zo'n beetje met hun ziel onder de arm rond te lo pen. Wat dat nog voor gevolgen kan gaan hebben hoef ik niet nog eens dui delijk te maken. Voor heel veel kin deren is de boerderij hun tweede thuis geworden. Je moet dat niet onder schatten. De kleintjes, tot zo'n leeftijd van een jaar of acht, negen, kunen zich er trouwens nog helemaal geen voor stelling van maken. En voor de oude ren kan ik het niet voorspellen. Er is al van zoveel kanten op het gevaar van toenemend vandalisme gewezen. Ik hoop dat dat soort gevolgen zullen uit blijven, maar er valt niets te voorspel - lenl" Overbodig Het zou niet nodig moeten zijn dat er een kinderboerderij bestaat: "Eigen lijk hadden we onszelf overbodig moe ten maken. De jeugd van nu staat er toch al slecht voor, er wordt steeds minder naar hun belang gekeken. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling. Het is wél de generatie die het over zo'n jaar of twintig moet maken. De wereld is niet meer gevaarloos en je kunt niet zeggen: we zien wel. De plaats die kinde ren in de samenleving innemen wordt steeds kleiner, en dat gaat zich wreken in het gedrag. Je schrikt nu al van de manier waarop ze met elkaar omgaan - die zinloze agressie soms. Bij de ge meente staan ze verbaasd als er jaar lijks voor 100.000 gulden aan ruiten wordt stukgegooid. Ik verbaas me daar niet over. Trouwens, het subtiele ge- Voor het feest dat de kinderboer derij a.s. zondag gaat vieren zijn veel mensen uitgenodigd, die allemaal op een of andere manier bij "De Vrije Teugel" betrokken zijn, of geweest zijn. Het pro gramma omvat een fototentoon stelling, een doorlopend diapro gramma en de vertoning van filmpjes', die in het verleden zijn gemaakt. Fotoboeken geven ook een goed beeld van de historie. Omstreeks 15.30 uur zullen een aantal sprekers vertellen wat de kinderboerderij voor hen heeft betekend, en zij voor de boerde rij. Dat zijn Paul Wareman, voorzitter, Diet Huigen-Haring, een van de initiatiefnemers en oud-voorzitter, Henny Swets, oud-voorzitter, Gerrie Bouman, docente Mibeon, Jos Jansen- van Breukelen, sekretaris/pen- ningmeester, en Leo van den Berg. Het feest begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. weid van de gemeente maakt veel machtelozer, door haar onoverzien bare beslissingen." De kinderboederij zou op een andere manier overbodig hebben moeten wor den. De probleemsituaties zijn niet op gelost, ook al verdwijnt de boerderij. Die worden er juist erger door, kan de* conclusie zijn. Leo: "In de raad zei burgemeester Scholten tegen Jan Vis ser dat riolen niet kunnen piepen, wél stinken. Nou, kinderen piepen wel, maar ze worden niet gehoord! Op zich zelf is het begrijpelijk dat en zuiniger gewerkt moet worden. Daar heb ik ook geen moeite mee, als je de pijn maar rechtvaardig verdeelt, en bij die verde ling de waarden erkent van het werk dat met het geld is opgebouwd. Dat moeten ze niet zomaar ontkennen, niet doen alsof 't allemaal maar niks is ge weest. Veel kinderen van vandaag zijn in materieel opzicht verwend, maar ze krijgen weinig aandacht, weinig ruimte. Op de kinderboerderij krijgen ze die wel. En die dreigt nu 'weg te vallen. Dat is juist wat er niet moet ge beuren. Niet voor niks Niettemin beschouwt Leo van den Berg zichzelf als een optimist. "Ik geloof dat er altijd weer dingen ko men om op voort te borduren. De jeugd zal zich ook niet één-twee-drie gewon nen geven, die heeft ook een élan. Dat moet je niet onderschatten. Ik heb hier 7% jaar gewerkt, en daar is veel ener- Voordat het Soester Natuurbad op 17 juni 1933 zijn poorten kon openen om de Soester en Soesterbergse zwemlus- tigen de kans te geven om te zwemmen of de zon te aanbidden, was er heel wat komen kijken. Op 5 oktober werd vanuit de raad van commissie in het leven geroepen, die moest onderzoeken of het in de ge meente mogelijk was om een zwemin richting te realiseren. Daarbij moest gedacht worden aan een eenvoudig bad, dat niet al te kostbaar zou zijn. Nadat de behoefte gepeild was kwam de commissie tot de conclusie dat een terrein aan de Lange Brinkweg zich het beste leende voor het bouwen van een zwembad, maar het concept-uit breidingsplan van de gemeente liet niet toe dat daar het bad kwam. De plaatselijke V.V. V. gaf echter de tip aan de commissie, dat naast het pomp station Soestduinen een zeer goede mogelijkheid aanwezig was. Daar was voldoende water aanwezig van 18 graden C. De directie Waterleidingbe drijf was zeer ingenomen met het plan en zou alle mogelijke medewerking verlenen. Ten aanzien van de kosten dacht de commissie dat dit werk een zeer geschikt object zou zijn voor de werkverschaffing, zodat de uitgaven voor een groot deel gehaald kon wor den uit de post "Steun bij werkloosheid en werkverschaffing." Op die manier kon de gemeente een zweminrichting krijgen die op de duur rendabel zou worden. De toenmalige gemeenteraad ging akkoord met het plan en in novem ber 1932 werd 'de aanleg van een nauurbad' aangemeld bij het rijk als object in het kader van de werkver schaffing. In Soest kwamen nog twee werken hiervoor in aanmerking: het we genplan voor de wijk 't 'Hart en het uit dunnen en onderzaaien van de gemeen- tebossen. Bezwaren gemeente Utrecht Nadat de werkzaamheden reeds enige tijd aan de gang waren, kwam er in januari 1933 een bezwaar binnen van het gemeentebestuur van Utrecht. Dit bestuur vond dat het zwembad te dicht bij het terrein van de Utrechtse Wa terleiding lag en het bad zou berekend zijn op een bezoekersaantal van 4000 a 5000 per dag. "Voor de watervoorzie ning in Utrecht is het een belang van de eerste orde, dat de winplaats van het water zo volstrekt mogelijk bevrijd zal blijven van gevaar voor besmetting of ander hygiënisch nadeel. Ook zal op deze manier het grondwater verontrei nigd worden door ziektekiemen en door chemische desinfectie," zo schreef het Utrechtse gemeentebestuur, "Opschuiving in westelijke richting .cui het bad zal dit voorkomen." Ook de gezondheidscommissie van de ge meente Utrecht maakte bezwaren. De bassins en verversingsputten moes ten gemaakt worden van materiaal dat doorsiepelen van water onmoge lijk zou maken. Daarnaast moesten de toiletten en douches ver van de prlsse d'eau gebouwd worden. Het Soester gemeentebestuur antwoordde dat het bad niet meer verschoven kon worden en dat de gezondheidscommis- gie in gaan zitten. Het zou jammer zijn als we moeten stoppen, maar mensen gaan weer een andere kant op. Het is niet voor niks geweest. Wat zijn de vooruitzichten? "We hebben met z'n allen afgesproken dat we ook niet weglopen. We laten de zaak niet in de steek. Er zijn mij al banen aangeboden, maar we hebben elkaar beloofd dat we blijven zolang het nog niet volstrekt zeker is dat de kinderboerderij dicht moet. We leggen sie Baarn en omstreken een gunstig ad vies omtrent de plannen had uitge bracht. Verder zouden alle wanden zo danig bekleed worden, dat er geen water doorheen zou kunnen. Overschrijving krediet Op 12 april 1933, toen het zwembad zijn voltooiing naderde, kwam de gemeen teraad in een geheime zitting bijeen want de werkzaamheden werden op een allesbehalve goede wijze uitge voerd. Ook de kosten rezen de pan uit. In november 1932 was door de raad 64.000 gulden beschikbaar gesteld. De overschrijding was niet minder dan 40.000 gulden. Daar schrok de raad van. Als reden van deze overschrijding werd opgegeven dat de inrichting node loos ingewikkeld was opgezet. Vooral de afwatering had doelmatiger kunnen geschieden. Zo werd de biologische reiniging belemmerd door te weinig stilstand van het water. Naast de onvoldoende voorbereiding door de dienst openbare werken, was er ook een groot gebrek aan leiding tijdens de uit voering van het werk waardoor onno dig werk verricht werd. Grillige plas De zwemmers en zwemsters konden op 17 juni 1933 bezit nemen van het Soester Natuurbad. Het bad had een grillige vorm, met aflopende stranden van 30 meter tot 80 meter breed. De plas was verdeeld in drie gedeelten: een ondiep gedeelte van 3000 vierkante meter (tot 100 cm), een half diep ge deelte van 6000 vierkante meter (100 tot 200 cm) en een duikgedeelte van 1900 vierkante meter (200 tot 375 cm). Er was een duiktoren. een loopstelling en een waterval. Het personeel bestond uit één badmeester, twee assistenten, twee mensen voor de entree en vier personen voor de garderobe. Men kon een badpak huren voor 15 cent; een handdoek lenen kostte 10 cent en voor het huren van een badmuts betaalde men eveneens 10 cent. Een abonne ment kostte 5 gulden. Wanneer er twee personen uit één gezin kwamen betaal de men 4 gulden. Voor drie personen 3,25 gulden, voor vier personen 2,75 gul den en voor meer dan vier personen 2,50 gulden. Een abonnement voor overmogenden was gratis. Lagere schoolkinderen betaalden 50 cent en leerlingen van de Ulo één gulden per jaar. Een dagkaart kostte 50 cent; de jeugd onder 14 jaar had voor half geld toegang. Wanneer het zwembad open was tot 12 uur betaalde men 15 cent, tussen 12 en 5 uur 25 cent en na 5 uur 15 cent. bescheiden zonnebaden V oor het zonnebaden had de raad van viJftig jaar geleden een speciale in structie in het leven geroepen. De dames en heren mochten niet naast el kaar zonnebaden in badkostuum, omdat- zo stond in de instructie-"prik kelen van het zedelijk gevoel daardoor niet uit zou blijven." De damesga- derobe lag dan ook links van het huidige restaurant terwijl de heren- kleedcabines op de plaats stonden waar nu de gaderobe is. Men was ver plicht gebruik te maken van het daar voor bestemde terrein voor de heren en Leo van den Berg. ons niet neer bij de sluiting. We gaan niet onfatsoenlijk te keer, ook al heeft het gemeentebestuur ons wel onfat soenlijk behandeld. We hebben onszelf niets te verwijten. Er is me wel kwalijk genomen dat ik tijdens de hoorzitting m'n emoties teveel liet blijken. Nou, ik zit daar niet zo mee. Ze praten toch over je levenswerk. de dames boven de leeftijd van tien jaar. Onder zonnebaden verstond de instructie "het uitgestrekt liggen met de kennelijke bedoeling gedurende enige tijd op de huid de stralen van de zon te laten inwerken." De bevolking was het met deze instructie niet eens. In verband met de voor familiever band zo hinderlijke bepaling van het gescheiden zonnebaden in het Soester Natuurbad werd door de bevolking een lijst met ruim zeshonderd handte keningen aan het gemeentebestuur overhandigd. Maar het gemeentebe stuur bleef vasthouden aan de instruc tie. Wanneer een raadslid met eigen ogen had gezien dat aan de instructie geen gevolg was gegeven, stelde hij er in de eerstvolgende vergadering vra gen over, met als gevolg dat het bad- personeel de volgende keer goed moest opletten. Stichting Voor de goede organisatie van het Na tuurbad werd op 20 november 1933 de Stichting tot Beheer van het Soester Natuurbad opgericht. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. Een bewoner van een flat aan de Smits- weg deed bij de politie aangifte van de diefstal van tien zilveren guldens, ca. 100 zgn. Unie van Utrecht-rijksdaalders en voor ca. 1000,- aan munten met een dubbele beeldenaar. Tevens miste hij wat kleingeld en een spijkerbroek. De totale waarde van de buit bedraagt on geveer 1500,-. Een inwoner van Soest, die in de Pe trus en Pauluskerk aan het Kerkplein verbleef, miste na de kerkdienst vrij dagavond j.1. zijn autosleutels uit zijn jas, die hij in de garderobe van de kerk had gehangen. Tot zijn schrik ontdekte hij dat zijn auto was gestolen. Het be treft een Mitsubishi Colt met een waarde van ca. 9000,-. De gedupeerde eigenaar deed aangifte bij de politie. In het bezwaarschrift dat de stichting Kinderboerderij "De Vrije Teu gel" bij de gemeenteraad heeft ingediend zegt men verbaasd te zijn over de beslissing om de subsidie in te trekken en verbolgen over de wijze waarop college en raad de bezuinigingsoperatie hebben aange pakt: op een veel te abrupte manier, zonder samenspel met de betrok kenen. "U hebt gekozen voor een politiek van confrontatie. De dialoog was al bij voorbaat monddood gemaakt. Het werk van jaren, steeds gesteund door de gemeentelijke overheid, wordt zomaar overboord ge gooid, en dat zonder nadere motivatie." De Kinderboerderij schrijft verder: "Al onze aktiviteiten om de beslis sing om te buigen bleken geen enkele rol te spelen. Vanaf het begin van de bezuinigingsoperatie stonden we met de rug tegen de muur. Wij heb ben aangetoond bereid te zijn tot overleg, maar dit is niet reëel beant woord." Nog verbaasder is men over de inhoudelijke kant van de zaakde vraag naar het waarom is niet beantwoord. "Geen enkel criterium is openbaar gemaakt. hebt het bestaan zonder opgaaf van redenen een beslissing te nemen. Dat staat in schril contrast met de relatie die de gemeente lijke overheid tot dusver onderhield met de Kinderboerderij." Na een opsomming van de gevolgen van de eventuele sluiting van de Kinderboerderij besluit het bezwaarschrift met de opmerking: "U zult moeten beseffen dat u vooral jonge mensen treft, die zelf nog niet mogen beslissen en toch al niet zoveel uitzicht hebben op betere tijden. Wij ge ven u dit alles in overweging in de hoop nu eens serieus genomen te wor den. We hebben niet de illusie dat u op slag zult veranderen, maar wel de hoop dat echt overleg zal kunnen leiden tot een herbezinning. Als verantwoordelijke gemeentebestuurders kunt u dit bezwaarschrift ge bruiken als aanleiding, om met echte argumenten onze plaats in de Soester gemeenschap te bezien."

Soester Courant | 1983 | | pagina 9