burgemeester P. Scholten opent vrijdagmiddag de lieuwe motorhandel van Ben Nijhuis VAARDERHOOGT Duitse Soest in beroering om kernraketten Gehannes... DOE-HET-ZELVERS nieuwe lente begint met een nieuw tweewielergeluid Rondje Soest Uit, Goed voor u Uit, goed voor u (2) Financiële commissie wil subsidie 'De Borg' blokkeren Nieuw in het ENFOrmatiecentrum Old Country Roses: even beroemd als de Big Ben j ROYALALBECT IKV steunt actie voor Tuin I veranderen: (deel I) Eerst denken dan doen! 13 Soester Courant van woensdag 2 maart 1983 13 Ben Nijhuis. Foto: Goos van der Wilt De motor-, bromfiets- en rijwielhandel van Ben Nijhuis aan de Nieuweweg onderging de laatste maanden een meer dan Ingrijpende verandering. Toen uw verslaggever er in januari binnenstapte, stond het voormalige winkelgedeelte nog volledig in de steigers. Timmerlui en metselaars waren druk in de weer het geheel voor de opening, die vlak voor de lente plaats moet vinden, een totaal nieuw uiterlijk en karakter te geven. De 46-jarige Ben Nijhuis was ook op dat bouwtechnische front volledig van de partij. Zelf hielp hij hard mee om zijn zaak in alle opzichten weer snel volledig te kunnen laten draaien. Maar nu met meer magazijnruimte en een grotere werkplaats dan hij eenentwin tig jaar geleden ooit voor mogelijk had gehouden. Ook de oude showroom is in de afgelopen maanden tot de grond toe afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe. Deze meet nu zo'n hon derdtien vierkante meters. Ben, zoals hij gewoonlijk voor zijn klanten heet, nam in 1961 de rijwiel handel van Dirk Engel over. Met alles erop en eraan. En dat was toendertijd niet zo heel veel. Een enkele schuur, een piepkleine showroom en dan had je het wel gehad. Van lieverlee vroeg daarna het opgekochte bedrijfje aan de Nieuweweg om steeds meer uitbrei ding. Toch was het verkrijgen van de bouwvergunning om de zaak tot haar huidige vorm om te kunnen vormen, beslist niet van het bekende leien dakje gegaan. Gemeenteplannen om daar aan de Eng een nieuw winkelcentrum te laten verrijzen, staken een spaak in de tweewielerplannen van de heer Nijhuis. Toen die gemeente-plannen door de vele protesten uit de omge ving van de baan waren, stond er ook niets meer in de weg om zijn zaak een heel stuk breder van opzet te maken dan ze ooit geweest is. En zover is het dan nu. Groot assortiment De berijders van alle soorten tweewie- Iers worden in het vervolg nu nog ef ficiënter en vollediger geholpen dan vroeger al het geval was. Het assorti ment voertuigen en onderdelen heeft door de vergrote bedrijfsruimten een overzichtelijke plaatsing gekregen. Van crossfietsen tot en met snelle mo torfietsen, waarvan een topsnelheid bereiken van een dikke tweehonderd kilometer per uur. Dit alles valt op de Nieuweweg te zien en te kopen voor wie daar de behoefte aan en het geld voor heeft. 'Met name de verkoop van rijwielen sprong er het afgelopen jaar danig uit', zegt de heer Nijhuis. 'Dat zal wel met de wat teruglopende conjunctuur te maken hebben, denk ik. Ook bestaat er een grote vraag naar de zogenaamde crossfietsen bij de jongere jeugd. Die fietsjes heb ik in de prijsklasse van tweehonderd af tot zo'n tweedui zend gulden voor een echte wedstrijd- fiets. Ach, die jongens zien ze op de televisie, waar er wedstrijden mee ge reden worden en dat stimuleert de vraag. Ben Nijhuis voert een assortiment fietsen in alle soorten, uitvoerin gen en prijsklassen. Je ziet bij hem in de vernieuwde zaak dan ook toer-, sport/trim, en racefietsen in prijzen die zo liggen tussen de circa driehon derdvijftig en vijftienhonderd gulden. Ook staan er een paar heel speciale lichtgewicht fietsen waarvan hij de alleen verkoop voor Soest heeft. Ook zijn bij hem alle accessoires voor de genoemde fietssoorten aanwezig, even als een grote collectie onderdelen voor crossfietsjes. In de fonkelnieuwe showroom zijn dan ook ettelijke gekleurde exemplaren van genoemde sportieve mini-fietsjes aanwezig. Vooral de jongeren tot zo'n jaar of twaalf, verdringen zich er geestdriftig om. Toch vinden ook hun wat oudere broertjes - al of niet met bromfiets of motor aanwezig - het wel grappige dingen. 'We houden er niet van om 'nee' te moeten verkopen', merkt de heer Nij huis op. 'Dat is met name de reden dat iedere klant die om een tweewieler komt, hier wel iets van zijn of haar gading vindt. Of dat nu een stevig rijwiel is om de ongeving van Soest te verkennen of een superlichte sport- fiets.' De handel is nieuwe bromfietsen gaf het afgelopen jaar wat minder reden tot juichen. Wel was er veel vraag naar tweedehands exemplaren. Het pro bleem daarmee is alleen: 'hoe kom je eraan?' Bijna automatisch komen we na deze vraagstelling terecht bij de zwaardere broertjes van de bromfiet sen: de motorfietsen. De firma Nijhuis heeft zich vooral op twee topmerken gespecialiseerd. Te weten Honda en Yamaha. De afzet hiervan is redelijk te noemen gezien de huidige economi sche situatie. Vooral het eerste merk motorfiets verheugt zich in een behoor lijke belangstelling. Diverse nieuwe typen hiervan zijn dan ook in de show room aanwezig. Dealercursussen Van de zijde Van de fabrikant en de importeur worden al sinds enige tijd zogenaamde dealercursussen gegeven. Het doel dat men daarbij voor ogen heeft is de dealers van het betreffende merk in den lande up-to-date te in strueren omtrent de laatste typen mo toren - en hun bijzonderheden - die er- weer zo op de markt verschenen zijn. Een motorfiets met vier kleppen per cilinder en zes cilinders in totaal, stelt zo zijn eigen typische eisen aan vak manschap materiaalkennis en wat er zoal meer bij komt kijken. Omdat de importeur nu niet bepaald dat dealer schap 'cadeau doet', moet er aan nogal wat eisen voldaan worden voor een handelaar in motorfietsen daar voor in aanmerking komt. Tijdens zo'n instructiedag ten huize van de impor teur, wordt iedere daarvoor in aanmer king komende dealer - zoals de heer Nijhuis - in de gelegenheid gesteld zijn vakbekwaamheid en merkkennis bij te houden en aan de recente ontwikkelin gen van het desbetreffende merk aan te passen. En dat zoiets nodig is blijkt onder meer uit de prestaties van het huidige type zware motoren dat de vierhonderd meter met staande start in ongeveer elf seconden aflegt. Begrijpelijk dat de dealer van wanten moet weten als hij eraan gaat sleute len! Daarom is het voor eventuele klanten geruststellend te ontdekken dat de handelaar het blok van zijn type motorfiets niet voor het eerst van zijn leven uit elkaar haalt. Want tijdens zo'n dealercursus wordt hij in de gele genheid gesteld zelf het hink var» PPn nieuw model motorfiets te demonte ren en te monteren. Dat gevaarlijke motorrijden. 'Is motorrijden nu zo gevaarlijk als men wel eens beweert?', vroegen we de heer Nijhuis. 'Het risico dat een motorrijder loopt wordt door mensen die niet weten wat het is, sterk over schat! Zelf rijd ik zowel auto als motor. Op een motor moet je in het verkeer beslist niet met de ogen in je zak rijden, anders is het snel gebeurd. Vandaar dat motorrijden zo'n enorm actieve bezigheid is. Je kunt niet zoals verhoudingsgewijs vaker in de meer comfortabele auto gebeurt, halverwe ge de rit je verstand op nul en je blik op oneindig zetten. Motorsport eist je hele wezen en je hele inzet op. De ervaring leert dat motorrijders vaak ook de betere automobilisten zijn, door hun getraindheid met moeilijke verkeers situaties en hun meestal sterk voor uitziende (anticiperende) manier van rijden. Jongere knapen die hier een motor fiets komen kopen, terwijl ze net van de brommer afgestapt zijn, waar schuw ik dan ook. Vooral zie ik nogal grote gevaren als ze meteen het zwaar ste type dat ik in huis heb, willen gaan berijden. Momenteel is er een nieuwe wet in voorbereiding waarbij het on mogelijk wordt om gelijk van een vijftig cc brommertje op een zware motorfiets met een cilinderinhoud van zo'n duizend kubieke centimeter te stappen. Volgens die nieuwe wettelijke beper king moet er een zekere geleidelijk heid wat betreft cilinderinhoud in zit ten voor je het zware soort motoren mag besturen. En dat is een zaak waar ik het roerend mee eens ben! Motor sport vraagt immers ervaring maar ook een enorme zelfbeheersing', aldus de heer Nijhuis. Als oud-motorcrosser en trialrijder weet Ben Nijhuis ook dat motorsport beslist niet goedkoop is. Dat is ook één van de redenen waarom hij alle begrip op kan brengen voor de financiële problemen waar jongelui die willen gaan racen voor komen te staan. Met persoonlijke adviezen, maar even eens met daden, helpt hij hen dan nog wel eens op weg voor zover dat in zijn vermogen ligt. En deze mentaliteit van 'motorrijders onder elkaar' is voelbaar in de nieuwe zaak. Er is passende en persoonlijke aandacht voor de proble men waar motorrijders doorgaans mee worden geconfronteerd. Maar ook de rijwiel- en bromfietsklanten worden beslist niet vergeten. Van hen hoopt de heer Nijhuis alleen dat ze ooit nog eens zijn liefhebberij die hij in de motor sport heeft, gaan delen door bijvoor beeld één van de lichtere 'fietsen' (zo spreken motorrijders meestal lief kozend over dat wat hen dierbaar is... of zwaardere 'kanonnen' (weer zo'n vakuitdrukking) te gaan bemannen. En dat laatste hopen we met hem oprecht en van harte. De vele maanden keihard werken van hem, zijn vaste s? door Arie Wandelaar Een mens wil wel eens wat anders. bedoeld, begon Arie zich af te vragen? Je betaalt er uiteindelijk per persoon een tientje reiskosten voor om dat aan de weet te komen. Vooralsnog bleef het antwoord op deze vraag uit. In plaats van de beloofde hoofdfilm mochten wij van de bioscoopeigenaar proeven van wat er over een week of wat in hetzelfde theater werd ver wacht. Dat geeft de argeloze bezoeker het idee dat hij iets te vroeg zijn tientje voor de film van zijn keuze heeft neer geteld, en dat wat binnenkort "wordt verwacht" beter zal smaken. Voor zo ver een onduidelijke projectie onze brilleglazen niet besloeg was Aas der Azen een bijzonder amusante film. Even hadden Arie en Marie de indruk dat de film onder de voorstelling ge broken was. Een constatering die op een misverstand bleek te berusten. Zelfs een toegangsprijs van tien gulden per persoon schijnt onvoldoende te zijn om bioscoopexploitanten uit de rode cij fers te halen. Om daaraan iets te doen wordt het op prijs gesteld wanneer de bioscoopbezoekers zich tijdens een vol maakt overbodige pauze naar de foyer Daarom stelde Marie onlangs voor met begeven, teneinde zich met ijs, koffie, Arie weer eens een bioscoop van bin nen te bekijken. Het was lang geleden dat wij samen tegen betaling in het duister hadden zitten turen. Iets van zes gulden per persoon waren wij toen kwijt. Kun je nagaan. Uit het zeer ge varieerde filmaanbod, dat bestond uit "Feest onder de Tirolerrokjes" tot "Aas der Azen," had Marie de laatste gekozen. Kwestie van smaak. Wij er naar toe. „Uit, goed voor U, het was niet tegen dovemansoren gezegd. Wat bioscoopexploitanten evenwel onder deze aanmoedigende en uitnodigende tekst in praktijk verstaan is ons een raadsel. In het Grand-theater te Amersfoort houdt men er in ieder ge val merkwaardige opvattingen op na. Toen wij er op een doordeweekse mid dag binnenstapten bleek de kassa te zijn gesloten. Nadere informatie maakte ons duidelijk, dat toegangsbe wijzen aan het buffet verkrijgbaar wa ren. Een morsige juffrouw, druk doen de met de verstrekking van voedsel en drank aan bezoekers, voorzag ons, na betaling van twintig gulden, van kaart jes. Een nog morsiger uitziende heer maakte zich uit een schijnbaar belang rijk gesprek vrij, en vond tijd onze toe gangsbewijzen te controleren. Wij do ken op de tast in een donker gat. Zoch ten en vonden, na enige eerder gearri veerde bioscoopbezoekers van blauwe tenen te hebben voorzien, onze plaat sen. Het begin van de voorstelling deed ons denken aan de reeks gratis adver tentiekranten die je wekelijks als onge vraagd drukwerk in de brievenbus krijgt. In dit geval reklame via een dia projector. Vervolgens mochten wij ons vergapen aan twee eveneens onge vraagde reclame-films. „Uit, goed voor u." Wat zou daarmee nou worden frisdrank of alchoholische versnape ringen te laven. De prijslijst in de bios coopkantine maakte ook daar duidelijk dat slechts de zon voor niets opgaat. Na onze vrijwillige donatie te hebben vol daan, een verdere kennismaking met daarvoor verstrekte saucijzebroodjes te hebben afgewezen, kregen wij toe stemming de film uit de zien. "Uit, goed voor u". Het is maar hoe je er tegenaankijkt. Zou het iets met een generaüeverschil te maken hebben? vroegen Marie en Arie zich af toen ze thuis de uitgave van dertig gulden (toegangskaarten - consump ties en reiskosten) aan het nabeschou wen waren? Een sluitend antwoord hebben wij er niet op gevonden. Wel was er de constatering dat zeer prettig zittende bioscoopfauteuils een aar dige film het voor drie tientjes niet win nen van een volkomen gebrek aan ser vice en sfeer. Onbewust dringt zich dan toch een vergelijking op, wanneer je samen nogmaals gehoor geeft aan de roepstem van de reklame, die blijft volhouden dat "Uit, goed voor u" Is. De consument op onderzoek. De nieuwe poging dichter bij huis: Dorpshuis De Borg, plaats van handeling voor een optreden van de bekende Soester ama teur toneelvereniging Soester Applaus. Toegangsprijs 7,50 per persoon. Naar ons oordeel niets teveel voor een bijna drie uur durend redelijk onderhoudend amusement. Bovendien is er de weten schap dat de ondernemende amateurs hoofdzakelijk op deze inkomsten zijn aangewezen om enigszins op een ver antwoorde wijze hun voorstelling(en) te kunnen brengen. Binnen de muren van Dorpshuis De Borg die avond ge zellig geroezemoes. Buiten de toneel zaal de sfeer van "Uit, goed voor u." Wij hebben ons er maar geen zorgen over gemaakt, dat wij, zonder dat daar toezicht op werd gehouden, onze kle ding voor drie uur aan een geïmprovi seerde vestiaire toevertrouwden. Soest- tenaren onder elkaar, wat kan je ge beuren? En om nou met winterjassen aan in een toneelzaal te gaan zitten is ook zo wat. Vooraf prima koffie, vrien delijke bediening en zeer betaalbare prijzen. „Uit, goed voor u." Wij dach ten het te hebben gevonden. De kantte keningen die nu volgen maken deze uit spraak echter volstrekt tegenstrijdig. Om alle misverstand te voorkomen, de kritiek die Arie nu laat volgen is niet gericht tegen het Soester Applaus en de direktie van Dorpshuis De Borg. Zij moeten roeien met de riemen die zij hebben. Daar missen zij er een paar van. Niet sinds vandaag, maar vanaf de ingebruikneming van De Borg. To neeltechnisch ontbreken er een aantal essentiële voorzieningen, waardoor het kan gebeuren dat men aan het voor doek moet plukken en rukken teneinde een voorstelling te laten beginnen en eindigen. „Uit, goed voor u," is toch iets anders dan met je zitvlak op een veredelde keukenstoel te worden gede poneerd. Toen Arie nog wel eens deel uitmaakte van het "hand-in-handje" le gioen loste hij dit houten ongemak op door zich tegen betaling van een kwart je een zitkussentje aan te schaffen. Geen afdoende oplossing voor mensen die a raison van 7,50 een avondje uit zijn. Nou is een voetbalstadion na tuurlijk iets anders dan een toneelzaal, maar toch. Beter iets dan niets. Overigens wil Arie best wel eens kwijt dat hij het bestuur van De Borg en di recteur Gjaltema niet benijdt. Zij moe ten zich bezighouden met een stukje "speelgoed" dat knap rammelt. Het Soester CDA wil in 1983 nu eindelijk eens resultaten zien, de WD geeft nog twee jaar om orde op zaken te stellen, Progressief Soest zou er 't liefst een kinderspeelplaats van maken. Het nieuwe De Borg-bestuur en direc teur Gjaltema kunnen de mouwen op stropen. Het is Arie's oprechte mening dat deze mensen slechts een eerlijke kans van slagen hebben wanneer ze, naast vertrouwen, ook de middelen en mogelijkheden krijgen aangereikt om van De Borg een Dorpshuis te maken waarvan iedere Soester straks zegt: "Uit, goed voor U." Ook, misschien wel juist, in Soest. Gebeurt dit niet, dan heeft de gemeente straks weer een pro ject in voorraad dat met verlies ter verkoop kan worden aangeboden. Arie Wandelaar De vier aanwezige leden van de finan ciële commissie, Jenny Allard (D'66), de heren J. Blom en R. van Logtenstein (beiden CDA) en Jan Visser (Prog. Soest) hebben het college van B. en W. geadviseerd het bestuur van De Borg voorlopig slechts ƒ71.400,- subsidie uit te betalen voor 1983. Dat is een derde deel van het totale bedrag voor dit jaar. Het college van B. en W. wil het vol ledige tekort van ƒ214.200,- voor 1983 dekken. Eerst zal het bestuur van het dorpshuis vóór 1 mei een beleidsplan op tafel moeten leggen t volgens de diverse sprekers. Dit beleidsplan zal dan in april in de gemeenteraad vastgesteld moeten worden, waarna voor de rest van het jaar de overige subsidiegelden kunnen worden uitbetaald. Jenny Allard vroeg zich af wat het kost om De Borg binnen vijf jaar af te bou wen of financieel af te stoten: „Eerst moet blijken of we wel dolgelukkig zijn met de activiteiten van De Borg, en of Soest op die activiteiten zit te wachten." Jan Visser nam het het nieuwe bestuur van De Borg kwalijk dat het nog geen beleidsplan heeft kunnen maken, maar wel de financiële eisen kenbaar heeft gemaakt: voor een aantal jaren een subsidie van minstens een kwart mil joen. De commissieleden waren overigens van mening dat het tekort over 1982 a raison van ƒ256.606,- uitbetaald moet worden. De WD-leden van de financiële com missie (mevrouw Blommers en de heer Jacobs), de heer van Garderen (SGP/ GPV/RPF) en de heer van Gelder (PvdA) waren niet aanwezig. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangen de tekeningen van de 28 premie-huurwoningen die in de omge ving van de winkels in Overhees ge bouwd zullen worden. Het zijn drieka merwoningen (woonkamer, grote- en kleine slaapkamer). Ze worden in twee bouwlagen gebouwd. De huurprijs zal rond de 350 gulden per maand komen te liggen. De verwachting is dat eind juni, begin juli met de bouw begonnen kan worden. Op toeristisch gebied zijn vijf fietsrou tes gereed gekomen. Het zijn alle rou tes die in Soest beginnen en de fietsers door Soest en omgeving voeren. Vier routes hebben een lengte van ongeveer een halve dag en voor de vijfde moet men een hele dag uittrekken. monteur Aad en de bouw- en inrich tingsspecialisten om dit tweewieler- paleis zijn huidige moderne gezicht te geven, zullen dan nog vollediger tot hun recht komen. De firma Nijhuis hoopt 4 of 5 maart de vele klanten, vrienden en bekenden feestelijk voor de officiële heropening van haar totaal vernieuwde zaak te verwelkomen. Echt Engefe porselein Met de Bondsdagverkiezingen van 6 maart voor de deur is er in het West- duitse Soest nogal wat beroering ont staan over de kernbewapening. Leden van de "Soester Friedensintitiative" gesteund door 3000 burgers uit hun stad pogen reeds geruime tijd Soest-Duits- land tot kernwapenvrije gemeente te maken. De stadsautorilelten willen er voorshands niets van weten en daar mee is dan een ernstig conflict gerezen tussen met name burgemeester Bus- mann en een niet gering aantal burgers van Soest. Vorig jaar juni startte de "Friedensini- tiative" de actie voor een zogeheten atoomwapenvrije zóne in Soest-Duits- land. Zoals bekend dreigt het Duitse Soest te worden overschaduwd door een in toenemende mate vermilitari- seerde samenleving met inbegrip van de bouw van atoomschuilkelders en de mogelijke stationering van nieuwe kernraketten dan wel onderdelen daar van. Blijkens de "Friedensinitiative" behoort de deelstaat Nordrhein-Westfa- len, waarin Soest ligt, tot het gebied met het grootst aantal nucleaire wa pendepóts in de Bondsrepubliek. Des kundigen menen zelfs dat Nordrhein- Westfalen het atoomrijkste gebied ter wereld is. Zo staan in minstens 41 plaatsen in deze aan Zuid-Nederland grenzende deelstaat kernraketten op- Vergeleken met het Nederlandse Soest gonst het in Soest-Duitsland van de mi- litarie en vooral nucleaire activiteiten. Uit betrouwbare bronnen in kringen van de Westduitse vredesbeweging is bekend geworden dat op slechts 5 kilo meter van het centrum van Soest kern- wapendepöts zijn. Even ten noorden van Soest staan atomaire houwitsers (kanonnen met korte loop) van het ka liber 155 mm opgesteld. Daarnaast werd in oktober 1981 bekend dat bovendien in het stadscentrum zelf onderdelen van kernwapens liggen opgeslagen. Het zou hier gaan om een bataljon houwit sers van het kaliber 155 mm. Militaire deskundigen noemen deze wapens (met nucleaire kop) ook wel mini- atoombommen. Voorts zijn er in het Duitse Soest nog Amerikaanse, Britse en Belgische troepeneenheden gesta tioneerd. Volgens Annemarie Grajetzky, woord voerster van de "Soester Friedensini tiative," staan nergens in Nordrhein- Westfalen raketten zo dichtbij het stadscentrum opgesteld als in Soest. Verschuilen Vragen stellen over dit soort zaken in de gemeenteraad, gelijk het IKV hier in Soest ook doet, levert weinig resul taat op. In beide Soester steden ver schuilen de gemeentelijke autoriteiten zich achter het regeringsstandpunt, dat het al dan niet plaatsen van atoom wapens een taak van de rijksoverheid is. De burgers moeten veelal bij de vre desbeweging aankloppen om te weten te komen of in hun gemeente nucleaire wapens zijn opgeslagen. De "Soester Friedensinitiative" laat het er echter niet bij zitten en wil klaar heid van de gemeentelijke autoriteiten inzake het groeiend aantal nucleaire Annemarie Grajetzky opslagplaatsen in Soest. Inmiddels hebben tientallen leden van de "Frie densinitiative" het afgelopen half jaar duizenden handtekeningen verzameld voor een kernwapenvrij Soest. De druk vanuit de Soester bevolking op het stadsbestuur is daarmee groter gewor den. En aan de vooravond van de par lementsverkiezingen in de Bondsrepu bliek is op menig verkiezingsbijeen komst in Soest het kernwapenvraag- stuk het central thema. De IKV- kern Soest heeft zich eerder al solidair verklaard met de "Friedens initiative." Burgemeester Busmann weigert voor alsnog in te gaan op de voorstellen van de "Friedeninitiative" en blijft vast houden aan het feit dat de kernwapen- problematiek buiten de competentie van de gemeente Soest valt. Annema rie Grajetzky meent dat de burgemees ter zich verstopt achter strikt juridisch argumenten en heeft aangekondigd dat de "Friedensinitiative" doorgaat met het inzamelen van handtekeningen. Geen genoegen De IKV-kern Soest beraadt zich mo menteel over de zaak, in de eigen ge meente, maar lijkt geenszins genoegen te nemen met de in maart vorig jaar aangenomen CDA/WD-kernwapen- motie. In die motie werd toen gezegd "dat door een onverantwoorde vereen voudiging van de problematiek een niet te effectueren uitspraak van ge meentebesturen inzake het kernwa penvrij maken van hun grondgebied het begaan van deze weg eerder be lemmert dan bevordert." In de prak tijk betekent dat, aldus het IKV, dat de burgers van de gemeente Soest blijk baar juridisch niet verschoond kunnen blijven van kernwapenmateriaal in of rondom hun woonplaats. Beide Soester steden kunnen dus gedwongen worden atoomwapens te accepteren binnen de gemeentegrenzen, ook al wil de burge rij daar niets van weten. De "Soester Friedensinitiative" en het IKV erken- Un poar weke eleje haa'k un stukkie over Soesderbaarg uut de baalvunt loate rolle en toen haa 'k ter bie beloofd, daa 'knog us waat zouw schrieve over ongze overdebultse gebieds- dele. Maar ik kwaam der niet doaluk an toe, waant ik ben eerst weer drok eweest mettut moederlaand Soest. Intusse kreeg ik wel un brief vaan de oanvoerster vaan ut Soesderbaargse bevrijdingsle ger. Joa, je leest ut goed, ze hebbe doaro un generoalse. Ming ok best, 't is toch omtrent aallus emaancipoatie waajje verneemt! Affing, toen'k daat oorlogsbulletin eleze haad, toeng waas ik ter toch wel aachter, daa'k geliek haad, daatter waat breujde over de bult. Moar waatter aallemoal pre cies in die daagorder sting, daat zeg ik móói niet. Daat blieft ongder ons. Aangders griept de censuur in. En ik zeg ok niet of ik veur of teuge zei- lufbestuur vaan Soesderbaarg ben. Waant ajje us effe heul goed noadenkt, daan vaalle we op un laastig paarket. Wullie ben un heule tied eleje bevried deur de Cannedeze en Soesderbaarg het de hullup vaan de Oameri- koane bie de haangd. Op un end zitte we met ze aalle in de NA TO en daan kriege we voortemee ingewikkelde toestaangde. De veiligheidsraad wordt met spoed bie mekoar gedrumd en daan hejje kaans op bestraaf- fende moatregele. Ze verbieje zo aachter mekoar de uutvoer vaan Soesder knolle en daan kaan ik nóóit Soest uut, ak us un daagje met de vrouw uut wil. Daan goan ze ongs isolere, we komme overaal bute te stoan. Hejje heul geejn kon- taakt meer met de buurlande. As 't met aalle geweld fout wordt, kuwwe nog geeneens un beroep doen op de Verenigde Noaties; die wete licht niet an welke kaant vaan de bult of ze motte stoan oflegge. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, bekiek us of ter niet un kemissie vaan goeje dienste ken opdroave, die un volks stemming uutschrieft. Moar 't mot aalles wel "pro dejo" goan, waant zukke jonges ben meestaai dure klaangte. Ze zien d'r heul geejn gaat in om eerst nog un stel woarnemers te sture. En pottekiekers hewwe niet no dig. Je het aal zaat an: HANNES VAN DE NENG nen weliswaar, dat de hogere overheid kernwapenvrije gemeenten toch kan dwingen tot nucleaire activiteiten, maar achten zulks wel een erg letter lijke juridisch formele benadering van de hele atoomwapenproblematiek. De lagere overheden hebben genoeg in strumenten, zo menen de vredesgroe pen, om het de Rijksoverheid op zijn minst lastig te maken bij een eventuele plaatsing/transport van (nieuwe) kernraketten op gemeentelijk grondge bied. Hoe is het anders te verklaren dat in de Bondsrepubliek en Nederland reeds tientallen gemeenten zich wel "eenzijdig" kernwapenvrij hebben verklaard, zo vragen IKV en "Frie densinitiative" zich af. Adriaan Slooff Eén tuin is nooit af. Regelmatig valt er wel iets te verbeteren, of gewoon te veranderen. Dit geldt ze ker voor mensen bij wie tuinieren de hobby is. Er zijn veel enthousiaste tuinbezitters die in de tuin zit ten zodra het weer het maar toelaat. In dat geval ko men de wensen eigenlijk vanzelf naar voren. Dit kan bijvoorbeeld een klein tweede terras zijn in de och tendzon, waar al vroeg in de morgen een kopje koffie gedronken kan worden of een beschutting op de hoek van het huis waar altijd de nare wind om de bocht waalt, juist daar waar de middagzon het eerste ver schijnt. Worden de kinderen te groot voor een zand bak, dan kan daar nu misschien de al zo lang ge wenste vijver worden gerealiseerd. Ik noem zo maar eens wat denkbare veranderingen die ineens opkomen of die juist al lang tot de wensen behoren. Er zijn in verhouding maar vrij weinig tuinbezitters die hun tuin aan laten leggen. De meesten leggen zelf hun tuin stukje bij beetje aan al of niet geholpen door een handige buurman, kennis of familielid. Vooral kersverse bewoners van een nieuwbouwhuis hebben het eerste jaar na de verhuizing weinig geld aan de tuin te besteden. Dit is helemaal niet zo erg, want na een jaartje "tuinleven" is het veel duide lijker wat de wensen zijn en hoe dat moet worden uitgevoerd. Bijna altijd wordt.het.terras als eerste veranderd, vergroot, gevarieerd bestraat, vaak an ders van vorm om in het geheel van de tuinindeling te passen. Een terras moet verder zonnig zijn, be schut liggen, tegen wind en inkijk. Door in grotere oppervlakten enig niveauverschil aan te brengen wordt het niet saai. Een compleet tuinstel van het vroege voorjaar tot in de herfst op het terras maakt buiten eten, koffiedrinken etc. goed mogelijk, als tenminste de zomer wat mee wil werken. Als we een beetje praktisch te werk gaan keizen we voor het zitgedeelte in de tuin een bestra tingsmateriaal dat een behoorlijk vlak resultaat op levert. Een terras van kinderkoppen bijvoorbeeld zal gegarandeerd wiebelende stoelen opleveren. Voor het maken van een afscherming tegen wind en inkijk is er tegenwoordig een heel grote keus aan materaal die u op het tuincentrum ook veelal in praktijk toegepast kan zien. Het is verstandig om bij de aanschaf van een tuinafschelding wel te beden ken of de gebruikte materialen een beetje bij het huis passen. Dit lijkt voor de hand liggend, maar in de praktijk blijkt nog maar al te vaak dat hier toch weinig rekening wordt gehouden. We kunnen ten- eerste werken met een materiaal dat in huis ook al tijd een belangrijke plaats inneemt en wel: hout. Hout is een natuurlijke bouwstof en laat zich daar om goed in de tuin gebruiken, omdat het bijna nooit als storend element werkt. Hout is mooi om te zien en doet warm aan. Door uit het grote assortiment houtmaterialen het meest bij het huis passend arti kel te zoeken en deze in een goed overwogen tint te schilderen kan de tuin als het ware in het huis over gaan. Bij de aanleg van een houten tuinafschelding mag het toekomstige tuininterieur niet uit het oog worden verloren. Bij bouwwerken als een schutting kunnen we het beste rechte onopvallende planken of rondhouten palen kiezen in een eenvoudige maar de gelijke constructie. Bij de aanleg van een tuin wordt er overigens altijd varT uitgegaan'dat'steen het meest geschikte materiaal is om een pad of een ter- ras mee te bestraten. Dit komt natuurlijk omdat steen al eeuwenlang zijn nut in deze heeft bewezen. Toch is er met hout als bestratingsmateriaal ook heel veel mogelijk. Hierover vertel ik u volgende week meer.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13