P/en rente toch jaarlijks beschikbaar? Da's extra hoog." bondsspaarbank KEES FRANK 1 ts e. g. kerkhof b.v. H. WOLFSEN en Zn. Het gas Nieuwe collectie wenskaarten en geschenken Unicef Met raad en daad Het winterweer zat in de staart Bouwmarkt Houthandel NIJVERHEIDSWEG 8 loodgieters- en dakdekkersbedrijf SANITAIR GASTOESTELLEN LOODGIETERSWERK ALLE VOORKOMENDE ONDERHOUD DAKWERKZAAMHEDEN Ijzerwaren - Gereedschappen Electra - Beitsen - Verf Grenen-vuren wandschroten Vuren-grenen rabatdelen Watervast multiplex tot 40 mm dikte Ji 15 1 e Spaardeposito Rekening e 2 of 3 jaar vast e rente jaarlijks beschikbaar e vraag voor meer informatie de folder bij uw kantoor in de buurt Houtkachels en Barbecues JAAR bestaat al weer één jaar. VOS &TUPKER Siersmeden te Soest en Laren FOTO'S, Soester Courant Vanaf 1 maart verkrijgbaar Weerpraatje 14 Soes ter Courant van woensdag 2 maart 1983 Wij bieden u een COMPLETE SERVICE op het gebied van: met VEBIDAK garantie (02155) korte brinkweg 37a 3761 EC soest I 43 ÓZ Plaf ondbalken met kraalrand voor een rustiek plafond SOEST - Tel. 13544. (industrieterrein) Dit Is een kleine greep uit ons assortiment Verder grote sortering vurenhout, plaatmateriaal, glaswol, tempex Isolatie, Ijzerwaren. Electra: spots en Inbouwspots. Midden Noord en Oost Nederland .qcok ^npstprberosestraat 32 Steenhoffstraat 56, telefoon 12691 - Smitsweg 18 hoek Nieuweweg, telefoon 19525 Soes g telefoon 18016 - Koninginnelaan 18, telefoon 16600. AOnzc speciale afdeling Ter gelegenheid hiervan.'geven wij op alle showroomk^hels 10% korting. Koninginnelaan 48 Tel. 12245 JAAR Sierhekken Wand- en tuinversiering Buitenlantaarn Open haarden en accessoires Diverse kachels en allesbranders Reparatiewerken en opdrachten naar eigen idee en ontwerp Dorresteinweg 72 - 3763 LL Soest - Tel. 02155-21552 b.g.g. 17449 Ze hebben het gas te hoog geschat en nu heb ik een deel terug gehad, de rente die hielden ze bij het gas, dat is nu niet eerlijk en komt niet te pas, sta ik in de schuld, dan word ik beboet, waar blijft nu de rente die ik heb tegoed? En blijft nu het gas bij het schatten royaal, dan lijd ik de strop, maar rian zoek ik verhaal, mijn geld is mij lief, zodat ik bedank nog langer te dienen als geldschieters bank, geloof maar gerust dat ik er om vecht, ik wil ook de rente want dat is mijn recht. Het lijkt ook zo leuk, ik krijg wat terug, maar reken u uit zo 's eventjes vlug. van honderden guldens, zo'n zeven procent, leen die nu n's zelf, o zeker, je bent de rente verschuldigd, en 't komt niet te pas dat die blijft als bate bij 't Gas in de kas. Boze buurman De gitaar van een jongeman aan de St. Theresiastraat bracht naar het oordeel van een van de omwonenden vorige week hem onwelgevallige klanken voort. Om zijn woede te koelen sloeg laatstgenoemde de ruit van de voorka mer ln. De politie werd van een en ander op de hoogte gesteld. Brandstichter aangehouden De politie heeft vorige week een 18-ja- rige inwoner van Soest aangehouden, die heeft bekend een aantal malen brand te hebben gesticht. In eerste in stantie stelde hij de politie zelf op de hoogte van een (naar later bleek door hem zelf gestichte) brand in de tele fooncel bij het busstation Soest-Zuid. De politie kon het brandje toen met de autoblusser doven. Enige tijd later bel de dezelfde jongemen uit de bewuste telefooncel op, met de mededeling dat deze opnieuw in brand stond, maar dat hij de vlammen inmiddels zelf had ge blust. Later in dezelfde nacht bleek een auto bij een garagebedrijf aan de Soes- terbergsestraat in brand te staan. De politie trof onder de toeschouwers op nieuw de 18-jarige Soester aan, die werd meegenomen naar het bureau. Daar bekende hij alle keren de brand te hebben veroorzaakt. In totaal werden bij de garage drie auto's zwaar beschadigd of verwoest. Schadelijk afscheid Een 29-jarige inwoonster van Beekber gen, die op bezoek was geweest bij be woners van de Amersfoortsestraat, keek bij haar vertrek nog even om om naar haar gastheer en gastvrouw te zwaaien. Daardoor botste zij tegen een waarschuwingsbord. Zowel het bord als haar auto werden aanzienlijk be schadigd. De bestuurster liep geen verwondingen op. Luidsprekerboxen gestolen i De luidsprekersboxen aan de luifel van een benzinestation aan de Amersfoort sestraat in Soesterberg werden in het weekeinde door onbekenden weggeno men. De boxen - vier in totaal - werden van hun bevestigingspunt afge schroefd. Vernielingen aan auto's In het afgelopen weekeinde werd de politie weer een aantal gevallen van vernielingen aan auto's gemeld. Van een auto die op de Smitsweg geparkeerd stond werden de vier banden lek gesto ken en de lak bekrast. Een auto aan de Weegbreestraat werd eveneens van een flinke kras voorziendit keer op het kofferdeksel. Van een auto die op het Kerkplein geparkeerd stond werd het kofferdeksel ingedeukt en een mist lamp vernield. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,- per foto, a contant. Van Weedestraat 47A Soest Snelheidscontroles Op drie plaatsen voerde de politie vorige week snelheidscontr6les uit met behulp van de radar-apparatuur. Dins dagmorgen gebeurde dat op de Middel wijkstraat. In anderhalf uur tijd pas seerden daar 426 automobilisten, van wie er 19 de maximumsnelheid over traden. Zij werden bekeurd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 82 km per uur. Donderdagmorgen controleerde de po litie gedurende iets langer dan twee uur op de Stadhouderslaan. Hier pas seerden 348 auto's. 33 bestuurders re den te hard en werden geconfronteerd met een proces-verbaal. Topsnelheid was hier maar liefst 90 km. per uur. Donderdagmiddag stond de appara tuur gedurende een uur opgesteld langs de Dalweg. Hier kwamen 335 auto's voorbij, waarvan er 25 te hard reden. Ook hier was de hoogste snel heid 90 km. per uur. Het Kinderfonds van de Verenigde Na ties, Unicef, biedt elk voorjaar een zeer mooie collectie wenskaarten en ge schenken voor algemeen gebruik ter verkoop aan. Uit de opbrengst van de verkoop van Unicef-wenskaarten wor den belangrijke projecten gefinancierd voor kinderen in nood. Via de samen stelling van een zeer fraaie collectie wenskaarten hoopt Unicef dat het pu bliek de kaarten koopt. Want zoveel mooier de wenskaarten, zoveel meer mensen zullen bereid zijn deze te ge bruiken. Dan komt ook geld beschik baar om de strijd tegen de kindersterf te vol te houden. En dat laatste is hard nodig, want het cijfer van de kinder sterfte stijgt de laatste twee jaar. Vol gens het laatste jaarrapport van Uni cef sterven er per dag 40.000 kinderen onnodig. Voorjaar Mede omdat Unicef de collectie alge mene wenskaarten in het voorjaar be gint te verspreiden zijn veel motieven uit de natuur gekozen als illustratie voor enkele series. Het frisse, vrolijke begin van het leven in de natuur wordt dit jaar het beste weergegeven in de se rie bloemen. Illustratieve hoogtepun ten hierin zijn: 'De Vaas' van de Fran se kunstenaar Millet, 'Bloemen en Vlinders,' van de Britse schilder Te- rence Warren, of het veldboeket van de grote Nederlandse kunstenaar Van Gogh. Terzijde van illustraties voor wens kaarten wordt ook een zeer origineel bloemmotief gebruikt voor de nieuw samengestelde correspondentiemap. Het ontwerp ervoor 'Bloemenhart' is van de Finse kunstenaar Lausamo- Laine. Het wordt gerekend tot de beste illustraties uit de Unicef-collectie van dit voorjaar. Weliswaar zijn illustraties van veel Europese kunstenaars gebruikt, maar ln de serie 'Interculturele Kunstwer ken' komen toch ook ontwerpen uit Afrika en Azië aan bod. Met de zoge naamde blauwe batikkaarten uit Indo nesië wordt nog eens onderstreept dat volkskunst uit andere werelddelen zeer CHOLESTEROL - Als ik niet meer dan 250 mg cholesterol per dag naar binnen wil krijgen, wat moet ik dan beslist laten staan? Noemt u eens wat voe dingsmiddelen met veel van deze stof. Antwoord: In milligrammen per 100 gram dan maar: eierdooier 1500; ham en rauwe haring 700; kuit 600; kippele- ver 500; varkensnier 450; kalfslever 400; runder- en varkenslever 300; gar nalen en roomboter 250. Maar wie eet er nu een ons eierdooiers per dag op? Een kippeëi weegt maar 50 tot 70 gram. In plaats van 't voorgenomen cholesterol-arme diëet kunt u ook elke dag een paar theelepeltjes soja-lécithi- ne gebruiken, want dat vermindert het cholesterolgehalte. Overleg eens met uw huisarts wat in uw geval het beste REKENPENNINGEN - Hierbij pot- loodovertrekjes van een aantal mun ten. Een handelaar vertelde me, dat het rekenpenningen waren. Hoe reken de men daarmee? Antwoord: Deze rekenpenningen wa ren geen betaalmiddel, maar werden door kooplieden, in overheidskantoren, op markten en op scholen gebruikt om te rekenen. Men trok op een houten tafel van de kraam of in de herberg, in kantoor en in de school, of op de grond vijf evenwijdige lijnen. De onderste was voor de eenheden, de tweede voor de tientallen, de derde voor de honder den, enz. Zo kon men optellen of aftrekken door het aantal penningen op elke lijn te vermeerderen of te ver minderen. Om het aantal rekenpen ningen niet al te groot te maken, kon- geschikt is als illustratie voor wens kaarten, die bruikbaar zijn voor veler lei doeleinden. Evergreens in mini-kaarten De mini-kaarten, wenskaarten op klei ner formaat, 7,5 x 10,7 cm, zijn de laat ste jaren zeer populair geworden. Van daar dat met de mini-soorten een serie 'Evergreens' is samengesteld. Hierin zijn de beste en meest gevraagde ont werpen opgenomen. De serie 'Ever greens' bij de grotere Unicef-wens kaarten op formaat 11 x 15,5 cm, is een reeds lang gewaardeerd artikel. Geschenken Aan de Unicef collectie wenskaarten en geschenkartikelen is dit voorjaar een nieuw soort produkt toegevoegd. Voor het eerst brengt Unicef zoge naamde geschenk-kaartjes bestemd voor mededelingen bij het geven van een cadeau(tje). Voor de puzzel werd het nieuwe ontwerp de 'Ark van Noach' van de kunstenaar Mervilus uit Haïti als illustratie gebruikt. Een origineel geschenk is voor veel mensen de spe ciale geschenkdoos. In een zeer fraaie doos zitten veertig verschillende wens kaarten met inlegvellen, die te gebrui ken zijn voor alle gelegenheden, het hele jaar door. Educatieve produkten Een belangrijke taak van Unicef is het stimuleren van begrip over en voor kinderen in andere levensomstandig heden. Daarom zijn een aantal origi nele produkten vervaardigd, die ook te gebruiken zijn in het onderwijs. Op merkelijk is de serie bouwplaten 'Edu- coll.' waarmee kinderen vanaf acht jaar huizen en woonvormen in ver schillende ontwikkelingslanden op schaal kunnen namaken. In de serie boeken 'Mijn Wereld' met informatie over kinderen en hun leefgewoonten in andere landen zijn de delen 'Kinderen op School' en 'Kinderen Thuis' beschik baar. Volkenkundige Encyclopedie Unicef brengt in de vorm van een los bladig album een volkenkundige ency clopedie uit over de leden van de Ver- Gisteren stond de lentemaand maart weer op de kalender en kan de balans enigde Naties. Elk jaar verschijnt een deel, waarin aandacht wordt besteed aan zestien landen. Bij het album wordt een serie postzegels geleverd, compleet met Unicef eerste-dag-en- velopppen. De postzegels worden offi ciéél door de Verenigde Naties uitge geven. Op de postzegels staan de vlag gen van alle landen afgebeeld. Naast een gezaghebbend naslagwerk, is het Unicef-album 'Vlaggen van de Ver enigde Naties' ook voor verzamelaars daarom een fraai en kostbaar bezit. Actie tegen de kindersterfte In het laatste jaarrapport van Unicef wordt gewaarschuwd tegen een drei gende stijging van de kindersterfte. Per dag sterven er volgens dat rapport reeds 40.000 kinderen onnodig. Ontdek king van nieuwe medicijnen en tech nieken maken het echter mogelijk die kindersterfte terug te dringen en dat zonder veel extra kosten of grote nieuwe investeringen. Als voorbeeld hiervoor geldt de ontdekking en de praktische toepassing ervan, van de Orale Reheydratie Therapie. Het me dicijn dat hierbij wordt gebruikt be staat uit een mengsel van zout en sui ker, opgelost in gekookt water. Dit mengsel blijkt een effectief middel te gen diarree. Deze maag- en ingewand ziekte veroorzaakt in de onderontwik kelde gebieden uitdroging en de dood van miljoenen kinderen per jaar. Ver spreiding van de anti-uitdrogingszou- ten in alle dorpsapotheken en medische centra is daarom belangrijk voor het leven van kinderen. Met de opbrengst van de verkoop van de Unicef-wens kaarten wordt de verspreiding van de medicijnen voor de Orale Rehydratie Therapie mede gefinancierd. Het is daarom voor veel kinderen van levens belang, dat de Unicef-wenskaarten veel worden gebruikt. Unicef wenskaarten zijn verkrijgbaar bij: Unicef-Nederland, Postbus 85857, 2508 CN Den Haag. worden opgemaakt van de winter, be rekend over de drie volle maanden. Duidelijk is gebleken dat het venijn in de staart zat, want zowel december als januari leverden geen vorst op van enige betekenis. Januari behoorde zelfs bij het groepje warmsten van de ze eeuw. In de eerste februaridagen kregen de hogedrukgebieden vat op de situatie, werd de wind noordoost en het ging vriezen. In het grootste deel van ons land kon worden geschaatst. Wel blijkt tegen het einde van de win ter dat de koude laag verticaal al be hoorlijk dik moet zijn, wil de zon er in de middag al niet zo sterk doorprikken dat het kwik boven het vriespunt komt. In het begin van de laatste fe- bruariweek arriveerde nog een keer een hogedrukgebied, afkomstig van Groenland, met helder weer en vorst in de nacht. Februari is grotendeels droog gebleven en de sneeuw had ook weinig te betekenen. Al zijn de eindcijfers nog niet bere kend, zeker is wel dat de winter in zijn geheel als zachter dan normaal kan worden genoteerd met voldoende neer slag en dicht bij het normale aantal uren zon. De kou drong de laatste week van fe bruari met sneeuwval tot in Grieken land door en zelfs tot op Kreta viel sneeuw. Een week daarvoor kreeg Spanje met sneeuw een staart van de koudegolf mee, althans in het noorde lijke deel. Late sneeuwstorm Vrijdag 25 februari is het 25 jaar gele den dat in 1958 een zware sneeuwstorm ons land trof, voorafgegaan door veel ijzel. Weg- en treinverkeer kwamen hier en daar stil te liggen. Zo iets ver wacht je aan het einde van de winter nauwelijks, maar het kan wel, zoals ook op 5 en 6 maart 1942, toen er ook een sneeuwstorm woedde. Wanneer maart op de kalender prijkt, willen wij hopen dat de eerste zonnige en wat aangenamere lenteda gen niet lang meer op zich zullen laten wachten. den 5 stuks op één lijn worden vervan gen door een penning tussen deze en de volgende streep. Met zo'n zakje reken penningen spaarde men dus schrijf materiaal uit. Bovendien kon in vroe ger eeuwen niet iedereen lezen en schrijven. schrik voor zwezerik Ik reis verschil lende beurzen af, maar als ik recepten van geblancheerde, gepaneerde of ge bakken zwezerik ter sprake breng, lopen de mensen hard weg. Waarom toch die weerzin? Maakt onbekend zó onbemind? Antwoord: In vele streken is de naam al voldoende om het (in Frankrijk bij zonder geliefdegerecht de rug toe te keren. Want op het platteland is zweze rik een aanduiding van de uitgesne den en opgedroogde penis van een beer, dat is een gecastreerd manne tjesvarken. Dat deel van het dier was altijd erg vet, maar minder goed eet baar, en werd daarom gebruikt voor het invetten van gereedschap, vooral zagen. Enkele voedingsdeskundigen gaven deze naam echter aan de hals- klieren van het jonge kalf, die in het tweede jaar verschrompelen, maar het eerste jaar gebakken, geblancheerd of gepaneerd zo lekker zijn. LEREN LAMP? - Ik heb nog stukken zelf gelooid geiteleer liggen. Hoe maak ik daar een lampekap van? Antwoord: Laat dat leer liggen en neem liever perkament. Leer droogt sterk uit als 't verhit wordt door die lamp en zal gauw verschroeien. Boven dien laat het geen licht door. WINDKRACHT - Wat betekenen die cijfers als De Bilt over de windrichting in 't weerbericht spreekt? Antwoord: Het getal van de wind kracht geeft de windsnelheid op 10 me ter hoogte boven vlak terrein volgens de schaal van een Britse admiraal sir Francis Beaufort (1774-1857), gemo derniseerd door sir G. C. Simpson, en wel als volgt 0-1 km/u, dat wil zeggen wind stil, de rook stijgt recht omhoog: .7 T® km/u, flauwe wind, de richting is zichbaar aan rook; 2 6-11 km/u, zwakke wind, blade ren ritselen; T=km/u, lichte koelte, twijgen zijn in beweging; 4 19-28 km/u, matige wind, stof en papier dwarrelen op T TT ^8*3® km/u, vrij krachtige wind, bebladerde takken zwaaien 6 38-50 km/u, krachtige wind, paraplu s zijn moeilijk te houden; 7 - 50-61 km/u, harde wind, veel bomen bewegen; br^e^af-krn'U' s*ormacktig. twijgen 9 72-86 km/u, storm, eerste dak pannen worden afgerukt: 10 86-101 km/u, zware storm, bomen worden ontworteld; 11 =101-115 km/u, zeer zware storm, zware schade aan daken en bomen; 11® en meer km/u, ofwel orkaan, ernstige schade aan gebouwen en bos sen. Te land worden 1 en 2 wel eens samengevat als zwakke wind, en 3 en 4 betiteld met matige wind. U schrijft in over i.huizenhoge golven" bij IZ* maar 031 z«n overdreven ™a,n'J^e!1 dle zeSswijze ontstond waren de huisjes nog erg klein en juist bij orkaankracht slaat de storm de zee ;;P an«°et 2® de golven tot schuim mrtort j gevaarlijkst zijn ïïlfonverwachte windsto ten van soms wel 140 km/u.

Soester Courant | 1983 | | pagina 14