mooi winterwerk voor uw camera en 'ïttmen.. Gek eigenlijk, dat het woord winter vaak in verband wordt gebracht met slaap. Er is in de winter, vooral buiten, van alles te beleven. Mensen, die graag mooie foto's maken, komen dan tijd te kort om die winter- weelde in beelden te vangen. Mist en ijzel, vorst en sneeuw... ze versieren alles om ons heen, zodat er bij zondere foto's zijn te maken. Ja, er is in deze dagen volop winterwerk voor uw foto- of filmcamera! Wie er op uit trekt, kan veel van dat moois in blijvende beel den vastleggen. Mist schept sfeer Een lichte mist is vaak ideaal voor het maken van stads- en landschapsfoto's. De voorwerpen op de voorgrond worden donker weergegeven en wat zich op de achtergrond bevindt, wordt grijs en wazig. Grasspriet met telelens 't Lijkt een beetje overdreven: een beijzelde grasspriet hoefje toch niet met een telelens te fotografe ren? Het hoeft niet, maar het kan wel. Door de lange brandpuntsaf stand is het scherptegebied klein en daardoor komt alleen het on derwerp scherp in beeld en de achtergrond onscherp. A Is je het met een telelens fotografeert, dan levert zo'n simpel motief toch een aardige foto op. Als het heeft geijzeld Dan is het goed er heel vroeg op uit te trekken nog vóór de zon dat moois doet ontdooien. De kracht van deze foto zit vooral in de dieptewerking, die door de rails wordt gesuggereerd. Uit deze foto blijkt, dat het nu buiten vaak mooi is ook al heeft het niet ge sneeuwd. IJsbaan in de avondzon Hebt u wel eens aan het eind van de middag gekeken bij een ijs baan? Er hangt dan zo'n aparte sfeer, de schaduwen zijn lang. Als je fotografeert met wat tegen licht, dan zorgen die donkere figu ren op het witte ijs voor een bij zonder effect. A Is de zon laag staat en de scha- duwen de wielsporen een extra accent geven, dan wordt, het een foto, die boeiend wordt door het lijnenspel. Vissers in silhouet y Een goed standpunt kiezen... ook daarin schuilt soms het geheim van een mooie foto zoals deze op name laat zien. De brede uitsnede versterkt het ruimtelijke effect. Sporen in de sneeuw Als je zo'n foto rond het middag uur zou maken, dan wordt het een vlak en oninteressant plaatje. jwiograjei-en Wie er op een mooie winterdag een paar uurtjes op fotosafari gaat, kan treffende foto's schieten, vooral omdat het er nu rustig is. Zoals deze foto van een slapende ijsbeer, die van de winterkou geen last zal hebben. Het kost f43,50 en is verkrijgbaar in de fotohandel. Poes voor raam Als het buiten koud is, dan kan de poes echt behaaglijk voor het raam naar buiten kijken. Zet 'm op dat geliefde plekje eens op de foto. Dat is dan een blijvende her- Iinnering aan die gezellige huisge noot. Mooie foto's maken Fotograferen is niet moeilijk. Maar wie alle mogelijkheden van de camera wil'benutten en erg geslaagde foto's wil maken zoals bijv. de winterplaat hiernaast, moet wel iets van fotograferen we ten. Een ideale gelegenheid biedt de Teleac-cursus 'Fotograferen en Filmen', die vanaf zondag 6 fe bruari 1983 wekelijks wordt uitge zonden. Voor deze twaalfdelige televisie-cursus van steeds een halfuur is een fraai uitgevoerd cursuspakket beschikbaar. Dieren in de winter In de vrije natuur zult u in dit sei zoen niet veel dieren voor de lens krijgen. Maar dierentuinen zijn meestal ook in de winter open. Winter-wonderland f Toegegeven: zo mooi als op deze foto is het 's winters zelden. Maar als de wereld er op een morgen zo uitziet, dan is dat een extra reden om snel uw camera te pakken en zulke foto's te schieten van winter-wonderland. huis te donker is, dan helpt de flitser om toch een zonnige foto te maken. En wanneer u filmt, dan is er de fllmzon die er voor zorgt, dat alle winterse hoogtepunten in huis bewaard blijven voor nu en voor later. Hoogtepunten in huis Ook in huis zijn er nu veel leuke, ontroerende en 'historische' mo menten, die een foto verdienen. Zoals bijvoorbeeld het aansteken van de verjaarstaart. A Is het in Plezier op de slee Helaas zie je het niet zo vaak, want ideale plekjes om te sleeën zijn er niet veel meer. Maar als er bij u in de stad of in uw dorp zo'n sleefeest aan de gang is: richt er de camera eens op. Het is een erg fotogeniek onderwerp.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15