Z» gezien... 9 Gemeentelijke organisatie Vrijwillig Natuurbeheer moet op de helling Aantal misdrijven in Soest opnieuw toegenomen Nu ook in Soest Venus in de zon De Eekhoorn huizenkrant STUNTTEAM SOEST no Woensdag 2 maart 1983 61e jaargang no. 27 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Vivo appelmoes TAXI TAK 12636 Tijdelijke verkeersmaat regel Inbraak bij Cbemcovoor 90.000 zilverhoudend materiaal gestolen Spinazie Cashew noten Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Slagers leverworst Videorecorder gestolen Nieuwe bezuinigingen vergen structurele aanpak: Dames-, heren en kinder- ACAA fietsen (békende merken) vanaf.JL &sÊ tP T-shirts met V-hals "7 50 Merkhelmen van 109.- voor 60?° Wielrennersshirt van 69.90 voor22?° Henri Deux Franse *9 iThé\ jachtkastenAtSVv*" Diverse komplete Franse slaapkamer ameublementen SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag STOHT- TEAM STEENHOFFsTRAAT WEEOeSTRAAT POLITIE 01 2 potten Nu voor door GEHARD PAIJL WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid) De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Volgens mij is er geen enkele weerprofeet geweest die durf de te voorspellen dat er een prachtige zomer, een schitte rend najaar en een zacht win tertje in aantocht waren. Mis schien moeten profeten die ge woon brood eten hun bood schap uit zelfbescherming ook wel een beetje op het publiek afstemmen, want iedereen zou zich immers tijdens verregen de vakanties, druilerige na jaarsdagen en sneeuwstormen de naam weten te herinneren van de ploert die zo veel mooi weer in petto zei te hebben. Enige tijd geleden maakte ik kennis met de man die het wél van tevoren geweten heeft en dientengevolge zijn vakantie voor de verandering eens in ei gen land doorbracht. Hij heeft stralend weer gehad. Toen ik hem voor het eerst ontmoette zou, door een plotselinge en langdurige weersverandering, de gloedvolle herfst nog ge makkelijk een hoge plaats op de ranglijst van de koudste, natste of guurste exemplaren hebben kunnen behalen. Met ongelooflijke stelligheid hoorde ik hem echter beweren dat het goed weer zou blijven en dat er van de toen nog komende winter niets terecht zou komen. Weerkundig gezien dan. Alsof dat alles verklaarde zei hij schouderophalend: "Ach, wat wil jet Het is het jaar van de zon. Ik begreep dat de wind uit de astrologische hoek waaide en vjas net zo sceptisch als de me dewerkers van het K.N.M.I. die hier wellicht ook ooit van gehoord, maar er met geen woord over gerept hebben. Zelf heeft de man er ook geen rucht baarheid aan gegeven. Hij gooit zijn parelen bij voorkeur niet voor de zwijnen. Toen ik hem weer tegen het lijf liep vroeg ik op welk weer we dit jaar zouden kunnen rekenen. Maar die vlieger ging niet op. "Dat weet ik niet," zei hij terughoudend. "Ik ben geen meteoroloog. Het jaar van de zon loopt tot aan de lente en dan komt er dus weer een nieuw jaar en dat zegt niets over het weer. "Waarvan dan wel?" wilde ik weten. Hij lachte wat verlegen en zei dat het nu komende jaar in het teken van Venus staat. Grinni kend om mijn wat glazige oog opslag vervolgde hij: "Harmo nie, hè. Dat is waar het om draait tot aan de lente van 1981,. Ja, en of dat nou gaat over in ternationale verhoudingen of dat we het meer in het persoon lijke vlak moeten zoeken, dat weet ik natuurlijk ook niet. Ik ben geen waarzegger. Wel weet ik dat je, als er wat in de sterren staat geschreven, het altijd zelf op gang moet brengen, anders blijft het daar.Wat Venus betreft lijkt het mij best de moeite van het proberen waard. DAG NACHT In verband met onderhoudswerkzaam heden aan de overweg, wordt in de nacht van donderdag op vrijdag 10/11 maart een tijdelijke verkeersmaatre gel genomen voor de overweg Nieuwe- weg-Ossendamweg. De maatregel. Houdt in dat de overweg vanaf 23.00 uur tot 07.00 uur voor alle verkeer gesloten is. Bij een inbraak bij Chemco aan de De Beaufortlaan in Soestduinen heb ben inbrekers vorige week twee plastic vaten weggenomen, waarin zich 120 kilo "emulsie-afkookresten" bevond. Het materiaal bevat een hoog percen tage aan zilver. De waarde ervan is ca. ƒ90.000,-. Alleen donderdag Alleen donderdag Versgebrande 250 gram van 4.98 voor Dit weekend Alleen donderdag 2* ui. Kip_ karbonade Goedkoper kan echt niet! Alleen donderdag 500 gram van 3.95 voor Tegen alle verhogingen in een lage hypotheekrente voor een goed begin. Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Een bewoner van de Koninginnelaan deed bij de politie aangifte van dief stal van zijn videorecorder. Het appa raat was weggenomen uit de woonka mer van zijn huis. De politie trof geen braaksporen aan. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonej Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Foto: Goos van der Wilt Grote Melmweg 2 - Soest Tel. 02155-22267 Openingstijden: maandag 13.00-18.00 uur, dinsd., woensd., dond. 10.00-18.00 uur, vrijdag 10.00-21.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 uur. "De beschikbare geldmiddelen vor men voor het gemeentebestuur een be langrijk en onmisbaar middel om een beleid te ontwikkelen en om de ge meente te kunnen besturen. Een we zenlijk vraag waarvoor u zich gesteld ziet is dan ook: "Hoe ontwikkelen we een goed beleid voor de komende ja ren, in relatie tot de teruglopende fi nanciële ruimte?" De tot nu toe gevolg de bezuinigingsmethode kan naar ons oordeel voor de toekomst geen functie meer vervullen. Zij heeft ongetwijfeld goede diensten bewezen, doch is niet toereikend voor de oplossing van de problemen voor de komende jaren. De ze vraagt om een zeer structurele aan pak." Met deze woorden heeft het College van Burgemeester en Wethouders zich vorige week tot de leden van de ge meenteraad gewend in een brief, waar in zij aankondigen dat voor 1984 een reorganisatie van het gemeentelijk apparaat onder ogen moet worden ge zien. De maatregelen zijn nodig omdat de uitkering uit het Gemeentefonds van de Rijksoverheid in de komende jaren wordt verminderd. Soest moet rekening houden met een verlaging van die uitkering tot ruim 2 miljoen in 1986. Takenpakket "Het ontwikkelen van een goed beleid voor de komende jaren vraagt primair een formulering van de doelen, die het bestuur de komende jaren wenst te be reiken", vermeldt de brief. De volgen de vragen worden gesteld - Welke aktiviteiten en taken wenst het bestuur te ontwikkelen en te vervul len? - Welke taken zijn verplicht, en op grond waarvan? - Welke taken hoeven niet per se door de overheid te worden verricht? - Welke taken worden reeds vervuld, en welke zijn nieuw? Aan de hand van dit door de raad vast te stellen "takenpakket", zal een personeelsplan moeten worden opge steld, dat een prognose bevat van het aantal medewerkers dat nodig is om de gekozen taken te verrichten. Ook orga nisatorische vragen komen daarbij aan de orde, zoals: - Worden de taken op efficiënte wijze vervuld? - Worden ze door de juiste organisato rische eenheid vervuld? - Is vereenvoudiging en besparing van kosten te bereiken door de werkzaam heden op andere wijze te organiseren, bijvoorbeeld door overdracht aan een andere afdeling of dienst, of door sa menvoeging van afdelingen? Sociaal plan In het personeelsplan zullen ook maat regelen moeten worden opgenomen die vermindering van de personele las ten tot gevolg zouden kunnen hebben. In het verlengde van dit personeels plan ligt een sociaal plan, waarin wordt aangegeven welke procedure wordt ge volgd en welke maatregelen zullen worden genomen bij het doorvoeren van veranderingen in de organisatie. Het College schrijft verder dat voor het berekenen van de kosten, die aan de uitvoering van het "Takenpakket" ver bonden zijn, een meerjarenbegroting noodzakelijk is, waarvan het eerste jaar al 1984 zal moeten zijn. "Het sa menstellen van het takenpakket, het personeelsplan en de meerjarenbe groting zal veel zorg en aandacht, en ook veel tijd vergen. Het uiterste zal moeten worden gedaan om een en an der per 1 januari 1984 van kracht te doen zijn. Werken volgens een strak schema, in goede sfeer en saamhorig heid en met een goede motivatie, is hiervoor vereist. Openheid De raad zal voor het zomerreces ver slag worden gedaan van de stand van zaken, schrijven burgemeester en wet houders. "Het opstellen van de plannen zal in totale openheid en overleg met de medewerkers geschieden: zij zullen zoveel mogelijk bij de samenstelling worden betrokken. Inschakeling van de medezeggenschapscommissie en van de commissie voor het georgani seerd overleg zal plaatsvinden. Het College meent dat het juist is de aanpak van de problemen waarvoor de gemeente zich gesteld ziet in dit stadium in grote lijnèn aan te geven. "Het gaat immers thans om de structu rele aanpak van de problematiek. De wijze van uitvoering en de keuze van de toe te passen werkwijze bij het ont werpen van de diverse plannen vraagt nadere overweging en overleg tussen ons college en onze medewerkers." Het college zal na ingewonnen ambte lijk advies de nodige opdrachten geven en beslissingen nemen. Wethouder drs. J. Menne van Financiën zal de bestuur lijke coördinatie gaan verzorgen. "Hij is hiervoor derhalve eerst verant woordelijke" aldus de brief. De brief besluit met de opmerking dat het college het zeer op prijs zal stellen indien de raad instemt met de inhoud van de brief. "Overeenstemming tussen uw raad en ons college over de te volgen weg in deze problematiek achten wij een noodzakelijke voor waarde om een goed resultaat te berei ken." De brief wordt onderwerp van de dis cussie tijdens de algemene beschou wingen bij de begrotingsbehandeling in de raadsvergaderingen van 7 en 9 maart a.s. De stijging van het aantal misdrijven in Soest, die zich al tal van jaren af tekent in de cijfers die de politie daar van bijhoudt, heeft zich ook het het af gelopen jaar flink doorgezet. In 1982 deden zich in Soest maar liefst 1716 geregistreerde misdrijven voor; in 1981 was dat aantal nog op 1510 gebleven. Verreweg het grootste aantal meldin gen van misdrijf heeft betrekking op wat omschreven wordt als "eenvoudi ge diefstal", namelijk 726. Vorig jaar stond hiervoor nog een aantal van 675 genoteerd. De tweede belangrijke cate gorie is de zogenaamde "gekwalifi ceerde diefstal", waarmee doorgaans inbraken worden bedoeld. Dit aantal steeg van 371 in 1981 tot 463 in 1982. Een belangrijke categorie is voorts die van de vernielingen. Daarvan werden er 270 geregistreerd, tegen vorig jaar nog 200. "Rijden onder invloed" kwam 101 maal voor. In 1981 was dat nog 94 maal. Overigens zijn de criminaliteitscijfers over vrijwel de gehele linie gestegen. Over de oorzaken van die stijging kun nen geen duidelijke uitspraken worden gedaan, aldus korpschef commissaris J. K. Adema. Enerzijds zal het vermin derde toezicht door de politie een rol spelen, veroorzaakt door de bezuini gingen die ook op het politie-apparaat drukken, anderzijds zullen waarschijn lijk ook de economische ontwikkelin gen in de cijfers een rol spelen. De ontwikkeling van de geregistreer de aantallen misdrijven laat al sinds 1968 een voortdurend stijgende lijn zien. In dat jaar kwamen slechts 245 gevallen ter kennis van de politie. Halverwege de jaren zeventig passeer de men de 1000 en sindsdien loopt het aantal gestadig op in de richting van de 2000 misdrjven per jaar. Al een aantal zaterdagochtenden is de werkgroep 'Vrijwillig Natuurbeheer Soest' (beter bekend als 'Bijltjesdag') onder leiding van Chris UiterwJjk druk in de weer geweest met het natuurre servaat achter de Wieksloterweg O.Z. Het gebied, dat eigendom is van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, wordt al sedert een paar jaar stukje voor stukje onder handen genomen door de vrijwilligers. Het is de bedoeling dat het reservaat in zijn oude glorie zal herrijzen, wat zo veel wil zeggen als dat het in zijn his torische staat van woest veengebied zal worden teruggebracht. Door de veranderingen in de grondwaterstand in het betreffende gebied is het in de loop der jaren te droog komen te lig gen, waardoor het oorspronkelijke moeras-achtige karakter verloren ging- Door het afplaggen van de grond krijgt de originele vegetatie weèr een kans. En inderdaad zijn daarvan de eerste sporen al merkbaar: op reeds in eer dere jaren afgeplagde stukken ziet men al weer zonnedauw, dopheide en struikheide omhoogkomen. De 'opslag,' o.m. een aantal zegge-gras- soorten, komt op sommige plaatsen goed op. De werkgroep is vooral doende met het kappen en zagen van berken. Zodoende kan er begroeiing ontstaan van ver schillende niveau's, die het gebied ook aantrekkelijk maken voor wild en vo gels. In april worden de tot ruim 1 meter afgezaagde berken ten behoeve van verdere afplagging met een lier uit de grond getrokken. Een aantal berke- stammen wordt nog verder afgezaagd. Daaruit ontstaat dan weer struikgewas op een bepaalde hoogte, die voor de vo gels extra aantrekkelijk is. De totale oppervlakte van het reser vaat beraagt weliswaar zo'n 4 hectare, maar de werkgroep zal daarvan maar een deel afgraven. De hoogste bomen blijven staan, als een beschermende rand om het gebied heen. Dat zal te meer noodzakelijk zijn als men be denkt dat het nieuwbouwplan Overhees 4 op slechts luttele tientallen meters af stand van het reservaat zal gaan ver rijzen. Het gebied is overigens een van de laatste stukjes echt Soesterveen. Het behoud ervan zal vooral van belang zijn voor de vogels en het wild, maar ook voor educatieve doeleinden. Overigens kan de werkgroep nog best wat hulp gebruiken. Wie er iets voor voelt kan zich in verbinding stellen met coördinator Chris Uiterwijk, tel. 11381. met veter aan de onderkantB o (Nog vele andere wielrenattributen) Bijzonder ruime sortering antiek, o.a.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1