Samen 288 jaar oud Makelaardij Peters: geen koperscourtage door de achterdeur! Gemeentewerken gaat helpen bij ophalen oud papier Nieuwe Polen-actie gaat van start de Stadhouder Omwonenden ergeren zich aan bouwval afgebrande kleuterschool Onderzoek naar verkeersoverlast bij Molensoos Belasting Adviesburo Soest Onkruidbestrijding in Soest wordt niet afgeschaft André van den Heuvel en Kitty Janssen in toneel voor twee* u DIT KAN ALLEEN BIJ DE ECHTE KLEURENFOTO-SPECIALIST. Geringe belangstelling voor bestemmingsplan Smitsveen TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Zet Uw belastingproblemen schaakmat en laat B.A.S. ze voor U oplossen. 3Help de Polen het Paasfeest vieren3 DE GOEDKOPE BOEKENKELDER flesS foto's van mensen ih'J vn foto-f ilm-uideoc^y Avond van het Nut: Soester Courant van woensdag 2 maart 1983 Foto: Goos van der Wilt Ter gelegenheid van de verjaardag, vrijdag j.1. van hun jongste zuster, mevrouw A. van Esch, zochten haar broer G. Van Esch en haar zuster mevrouw C. Veldhuijzen-Van Asch, de jarie op in haar kamer in het bejaardencentrum Groot En- gendaal. Op de foto van links naar rechts: de jarige mevrouw Van Esch, die 95 werd; haar broer, die inmiddels 96 is, en haar zuster, die de leeftijd van 97 heeft bereikt. Samen zijn zij „goed" voor maar liefst 288 jaar, wat best uniek genoemd mag worden voor drie leden van één gezin. Snel. Lever vandaag nog uw kieurenrolletje bij ons in. Kunt u morgen na de lunch genieten van uw schitte rend afgedrukte kleurenfoto's. En nog op een groter formaat dan normaal ook! Zonder dat 't u een cent méér kost. Alleen bij ons: Van Weedestraat 17 - Soest Telefoon 02155-13917 Tijdens de vorige week in De Open Hof gehouden informatie-avond over het ontwerp-bestemmingsplan Smitsveen, die slechts een handjevol belangstel lenden trok, heeft een aantal omwonen den bewoners van de Ereprijsstraat zijn ergernis uitgesproken over de bouwval die resteert van de afgebran de kleuterschool 't Hummelhonk. De kleuterschool stond destijds op de hoek van de Smitsweg en de Veenbesstraat. In het bestemmingsplan staat voor dit terrein nu een sociale bestemming aangegeven. Voor een van de aanwe zigen was dat op zichzelf al reden tot vrees voor overlast, die uit een derge lijke bestemming in de toekomst voor de buurt zou kunnen ontstaan. Hij be pleitte handhaving van de "educatieve bestemming." "Welke zekerheid heb ik dat er niet iets komt dat overlast be zorgt?" Grote problemen hadden de vragen steller en anderen met de toestand waarin het terrein verkeert. "Ver-, schrikkelijk! Het is één grote, smerige troep," merkt een mevrouw op. "De lieve jeugd heeft eerst de school gron dig gesloopt, en nu zijn ze ook maar aan de straat begonnen. Het is een schandaal dat de gemeente hier niets aan doet." Wethouder drs. G. Plomp beloofde te zullen bekijken wat eventueel onderno men kan worden om aan deze situatie een eind te maken, maar kon niet zeg gen of het de gemeente was die de eerste verantwoordelijkheid droeg. De gemeente had naar zijn mening niet rechtstreeks de zeggenschap over het terrein, maar het bestuur van de school. Uit kranteberichten had men echter opgemaakt, zo bleek, dat het terrein wel degelijk aan de gemeente was overgedragen. De heer Plomp be loofde uit te zoeken hoe de stand van zaken was en de bewoners per brief uit sluitsel te geven. In zijn inleiding had de heer Plomp zich verheugd getoond over het feit dat het bestemmingsplan Smitsveen einde lijk het stadium van de officiële vast stelling kon ingaan. Hij wees erop dat de gemeenteraad het plan al in juni 1964 had behandeld. "Twintig jaar lijkt heel lang, maar het is eigenlijk nog een redelijke termijn als men bedenkt hoe veel procedures eraan voorafgaan en hoeveel instanties (meer dan twintig) bij de vaststelling betrokken zijn." Naar verwachting zal het plan eind vol gend jaar definitieve rechtskracht heb ben. De heer W. Hulsbergen, project-coördi nator voor de Ruimtelijke Ordening van de gemeente Soest, hield een korte uiteenzetting over de gehele procedu rele gang van zaken met dit en andere bestemmingsplannen, en de heer J. van Gent gaf een toelichting op de ste- debouwkundige aspecten. Het bestemmingsplan legt grotendeels de bestaande situatie vast, "maar het bepaalt ook de marges waarbinnen nog ontwikkelingen mogelijk zijn," aldus de heer Van Gent. "Men weet nu wat men mag, en wat misschien nog be langrijker is: men weet ook wat de buurman mag." Het plan bevat voor schriften voor de realisering van bijge bouwen of aanbouwen, garages, schut tingen, etc. Het Smitsveen is een wijk met naar verhouding royale groenvoorzie ningen, veel parkeerruimte en een flink aantal kinderspeelplaatsen. In de talrijke "hofjes" is primair rekening gehouden met het verblijfsklimaat en zijn de verkeersaspecten duidelijk op de tweede plaats gekomen. Een aantal kinderspeelplaatsen zal in de toekomst overigens misschien wor den verkleind of opgeheven, aldus de heer Van Gent, met het oog op het ook in het Smitsveen afnemende kindertal. Eén van de aanwezigen deed hem de suggestie aan de hand op de vrij ko mende plaatsen hondentoiletten aan te leggen, omdat er veel klachten zijn over de verontreiniging van de groen voorzieningen door honden. Mede naar aanleiding van een (ano nieme) brief, die het gemeentebestuur, had bereikt van de zijde van enkele bewoners van de Molenstraat, kwam gisteravond in de commissie Ruimte lijke Ordening opnieuw het parkeer probleem bij de Molensoos ter sprake. Jan Visser (Prog. Soest) informeerde wat het College van plan was op dit punt te ondernemen en vroeg om een onderzoek naar de mogelijkheden, bij voorbeeld een parkeerverbod voor één zijde van de Molenstraat. Wethouder G. Plomp wees erop dat' de bewoners in het kader van de hinder wetprocedure nog gelegenheid kregen bezwaren naar voren te brengen ("en dan liefst niet anoniem"). Bovendien had men vanuit de Molensoos het idee geopperd om het terrein ernaast als parkeerterrein te gebruiken. Ook Vis ser meende dat dat denkbeeld de moei te van het onderzoeken waard was, tot de heer Plomp opmerkte dat het ter rein eigendom was van de woningbouw vereniging St. Joseph. Visser: "O, dan zullen de obstakels wel te groot zijn. De heer Plomp wees er bij voorbaat op dat het aankopen van het terrein niet tot de huidige financiële mogelijk heden van de gemeente behoort, even min als van het tegenover de Molen soos liggende perceel grond, dat trou wens een agrarische bestemming heeft. De heer R. van Logtenstein (CDA) bracht naar voren dat zijns inziens niet gewacht behoeft te worden tot de bewoners van de Molenstraat met bezwaren zouden komen. "U moet op de kwestie inspelen en een dynamisch beleid voeren. Los het op!" voegde hij de wethouder toe. Voor de instelling van een parkeerverbod aan één zijde van de Molenstraat voelde hij overi gens niets. Speciale kursussen: English in management English in marketing English in computing English in banking English tor secretaries Wirtschaftsdeutsch Francais économique et commercial Johan Wagenaarstraat 12a, Amersfoort Inl. 033-729097 Informatie 179 woningen Overhees-4: begin maart De persberichten over de bouw van 179 ongesubsidieerde, energie-zuinige woningen in Overhees-4 hebben grote belangstelling gewekt bij de bevolking van Soest. Het gemeentelijke infor matiecentrum wordt bijna overstroomd met aanvragen om meer inlichtingen, die echter op dit moment nog niet ter beschikking zijn. De heer R. van Logtenstein (CDA) drong er vorige week in de vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning op aan dat het informatiepakket zo snel mogelijk beschikbaar zou ko men. Hij pleitte ervoor in het Infocen trum een intekenlijst aan te leggen, zodat belangstellenden het pakket toe gestuurd zou kunnen worden zodra het "loskwam". Het enthousiasme moest worden vastgehouden, aldus Van Logtenstein. De heer W. Hulsbergen kon hem wat dat betreft geruststellen: het Bouw fonds legt dezer dagen de laatste hand aan het pakket en de verwachting is dat het begin maart al gereed zal zijn. Schijnwerper gestolen Een inwoner van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van dief stal van een schijnwerper. Het voor werp was weggenomen van een be drijfsauto van de PUEM, die aan het Harperpad stond geparkeerd. De waarde ervan bedraagt ca. 250,-. H uizenkopers betalen geen courtage in Nederland. Tenminste.als u weet wie de makelaar is die een huis te koop aan biedt. Collectieve woninggidsen vermelden geen namen van makelaars. Als u dus noodge dwongen een tweede makelaar inschakelt, betaalt u toch. Dat kan ook voor de verkopers nadelig zijn (knibbelen op de koopsom). Daarom geeft Peters een eigen huizenkrant uit (De Eekhoorn). Zodat u weet waar u terecht kunt. zonder kosten. Dat is duidelijk. IJ betaalt nooit courtage of kosten voor informatie. Zoals het hoort. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, Birkstraat 87,02155-16251, Amersfoort, Stadsring 147,033-630506 Binnenkort ook in Baarn en Hoevelaken De directeur van Gemeentewerken ir. S. H. Brunekreef, heeft in de commis sie bedrijven en personeel aangekon digd dat Gemeentewerken het initiatief zal nemen om de scholen te helpen bij het inzamelen van oud papier. Ge meentewerken zal bemiddelen bij de handelaren en helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de opslagpro blemen. De heer Brunekreef maakte ook de uit slag bekend van de enquête die gehou den is over het ophalen van oud papier in de gemeente Soest. Men is van plan deze enquête elk jaar te houden, om zo de ontwikkelingen op de voet te kunnen volgen. De enquête werd gehouden op alle scholen en onder de helft van de Soester sportclubs. De kerken heeft men niet ondervraagd. Van de 84 uitgezette enquêteformulie ren kwamen er 57 ingevuld retour. Van deze 57 reagerende instellingen hielden er slechts 18 zich bezig met het apart ophalen van oud papier. Zij zamelen met elkaar 135 ton oud papier in, ter wijl de heer Brunekreef de totale in zameling in Soest op 150 ton op jaarba sis schatte. "Als men nagaat dat in het Soester huisvuil 2500 ton papier zit (dat is 24 procent) dan is het resultaat van 150 ton eigenlijk teleurstellend." Uit de enquête blijkt dat 13 instanties er ooit mee zijn gestopt, omdat vooral de opslag van oud papier een probleem is. Andere wijten dit aan de geringe op brengst en weer andere (30 procent vinden het niet interessant meer. Tweederde deel van het oud papier gaat naar Westra, die 9 cent per kg geeft als men het komt brengen. Som mige clubs brengen het papier zelf naar Utrecht, waar het 12 cent op brengt. In Amersfoort kan men 5 cent krijgen, maar dan wordt het opge haald. In Soestdijk en Soest-midden wordt in het geheel geen oud papier opgehaald. Veel werk verricht op dit gebied de Willibrordusschool in Soest-zuid (maar die wordt binnenkort opgeheven) en Smitsveen en Overhees 2 moeten geïn tensiveerd worden. Naamsverandering: 41,35 Gemeenteraadslid Joop van den Bra- kel (PvdA) legde in dezelfde commis sievergadering wethouder drs. J. Th. Oudemans een brief voor, waaruit blijkt dat het gemeentelijk gasbedrijf een naamsverandering duur laat beta len. De brief had betrekking op het geval van een gescheiden vrouw, die het gas bedrijf had verzocht de gasrekening niet meer op naam van haar ex-echtge- noot te zetten, maar voortaan haar meisjesnaam te hanteren. Prompt kreeg zij voor deze handeling een nota aangeboden van 41,35, inclusief BTW. De heer Van den Brakel verbaasde zich hierover en vroeg of dit geen ver gissing was. De heer B. M. Bone- schansker, directeur van het gasbe drijf, wees op de verordening die door de raadsleden is vastgesteld, maar wil de wel nagaan of in dit geval de veror dening wel goed is toegepast. Fiscale advisering. Verzorging van boekhoudingen. Advisering t.b.v. leningen. Advisering t-b.v. verzekeringen. Smitsweg 537 3765 CR Soest 77 Telefoon: 02155-22302 b.g.g. 02155-15139 In navolging van (en min of meer in aansluiting op) de grote Kerstactie die de Stichting "Midden-Nederland helpt de Polen" eind vorig jaar heeft gevoerd om de nood onder de bevolking van Polen enigszins te verzachten, heeft de stichting nieuwe plannen opge zet. Het gaat om weer een grote actie in de komende weken, voorafgaande aan het Paasfeest. De effecten van de grote hulp-actie rondom de kerstdagen zijn intussen al grotendeels weggeëbd. De situatie in Polen geeft alle aanleiding om de actie nu nieuw leven in te blazen. Er heerst nog, of opnieuw een schreeuwend ge brek aan een groot aantal elementaire levensbehoeften. Zoals onlangs bleek tijdens de speciale Polen-avond in de Julianakerk rijst ook in onze omgeving allerwegen de vraag of er weer iets voor de Polen gedaan kan worden. De stichting wordt vaak benaderd met de vraag: wat gaan we nu verder doen? Vorige week heeft men zich in de kring van de stichting beraden op de moge lijkheden. Er is besloten om inder daad gevolg te geven aan de aandrang van zovelen, vooral ook omdat men zeer goed op de hoogte wordt gehou den van de problemen in Polen. Het plan is opgevat om ter gelegenheid van het Paasfeest (dat in Polen in het alge meen een nog veel grotere betekenis heeft dan Kerstmis) de Polen, met name de bevolking van Kozle, "iets extra's" te geven, onder het gelegen heidsmotto: "Help de Polen het Paas feest vieren." De nieuwe actie wordt overigens geen kopie van de succesvolle Kerstdozen- actie van vorig jaar. Het is de bedoe ling dat de mensen in Soest (en uiteraard de andere plaatsen) zélf de artikelen aanleveren, zonder dat er een speciale doos per gezin wordt gemaakt. Er wor den geen "individuele" pakketten naar Polen verzonden. Om welke artikelen gaat het vooral? Levensmiddelen: vooral margarine (geschikt zowel voor bakken en braden als op de boterham)slaolie (bij voor keur in blik verpakt) en hard fruit. Kleding: alle soorten kleding zijn wel kom, maar vooral aan sokken bestaat zeer grote behoefte. Verder: men zit zeer dringend verle- Met alleen de stem van Jan Visser (Prog. Soest) tegen, besloot de com missie bedrijven en personeelszaken vorige week een brief te sturen aan de heer J. M. Weijermars waarin duide lijk gemaakt wordt, dat de onkruidbe strijding in de gemeente Soest blijft gehandhaafd. De heer Weijermars was zelf aanwezig in de commissievergadering en maak te gebruik van zijn spreekrecht (pu blieke tribune) om zijn brief van 7 sep tember 1982 mondeling toe te lichten. Hij stelde vast, dat zijn verontrusting over de onkruidbestrijding gevoed werd door de opschriften op de contai ners die door de firma Evergreen bij het spuiten worden gebruikt. „Die waarschuwingen liegen er niet om ten aanzien van vergiftiging, inade ming, windrichting en handen wassen na aanraking," aldus de briefschrijver uit Overhees. Hij pleitte voor een me chanische bestrijding en als daar geen geld voor is, voor de afschaffing van de chemische onkruidbestrijding. Jan Visser onderstreepte dit en stelde voor een proef te nemen met afschaf fing en zich te beperken tot gebieden waar het onkruid op de trottoirs welig tiert. Raadslid J. J. Ebbers (WD) vreest echter, dat er dan ongelukken gebeuren waarvoor de gemeente moet opdraaien. De heer S. H. Brunekreef, directeur Gemeentewerken, merkte op dat welis waar elk gif gevaarlijk is, maar dat de waarschuwingen alleen gelden voor de man die de apparatuur bedient en niets te maken hebben met het gebruik. Voorzitter Hrs.' J. Oudemans stélde vast, dat de grootst mogelijke meer derheid (CDA, VVD en PvdA) achter de antwoordbrief van het college van B. en W. staat en dat in die zin de heer Weijerman8 een antwoord mag ver wachten. gen om damesverband en vitaminen, bijvoorbeeld Davitamon 10. De artikelen kunnen worden ingele verd op de volgende adressen - mevrouw Wijnhof, Korte Brinkweg 37, - mevrouw Grift, Korte Brinkweg 13, - de heer Poortvliet, le Heeserlaantje 24, - Meermarkt Reehorst, Soesterberg- sestraat - Rijwielhandel Grift, Beckeringh- straat 36, - Centrum Maatschappelijke Dienst verlening, Burg. Grothestraat 74. Het is uiteraard ook mogelijk aan de actie deel te nemen door een financiële bijdrage. In dat geval wordt men ver zocht een bedrag over te maken op post giro 54 80 231, ten name van "Stichting Midden-Nederland helpt de Polen" te Soesterberg. Eventueel kan men gebruik maken van bankrekening 16.21.68.071 van de stich ting bij de Rabobank in Soesterberg. Het postgironummer van de bank is 21 71 31. De stichting is ook diverse malen be naderd door mensen die een reactie uit Kozle hebben ontvangen op het Kerst pakket. Dikwijls bestaat de behoefte om de betrokken Poolse gezinnen op nieuw een pakket( je) te sturen. De stichting ziet wel mogelijkheden om zulke pakketten te transporteren, zo wordt medegedeeld. Voor het trans port wordt dan wel een bedrag in reke ning gebracht, terwijl men natuurlijk ook zelf het pakket dient samen te stel len. 'Bakkie' gestolen Een inwoner van Soest deed aangifte bij de politie van de diefstal van een 27 MC-zender. Het apparaat was wegge nomen uit een vrachtwagen die aan de Koningsweg geparkeerd stond. Een tochtraampje van de wagen bleek te zijn opengebroken. Aanrijding met letsel Op de kruising van het Nassauplant- soen en de Prins Hendriklaan deed zich maandag j.1. een ongeval voor waarbij een 85-jarige fietser uit Soest en een 24- jarige automobilist, eveneens uit Soest, betrokken waren. Op de kruising verleende de bejaarde fietser geen voorrang aan de automobilist. Hij kwam ten val en liep een hoofdwond en een hersenschudding op. Voor behan deling werd hij overgebracht naar Zon negloren. Meer dan 2000boeken in prijs verlaagd in van boekhandel Van Weedestraat/ ^Stadhouderslaan Wij kopen uw oude boeken bel eerst 17699 ZONDAG A.S. OP UW SCHERM (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen ji Als u méér wilt weten over dit onder werp of als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken: we zullen u graag alle informatie geven. Inruil-occasions Birkstraat 2 SOEST Kledingdief aangehouden De man die vorige week bij een kle dingzaak aan de Van Weedestraat een bodywarmer en een trui wegnam is door de politie opgespoord en aange houden. Via het kenteken van de gesig naleerde auto heeft men zijn identiteit kunnen achterhalen. De man, een 21- jarige inwoner van Wageningen vertel de dat hij op doorreis was geweest, komende uit Amsterdam, waar hij naar zijn zeggen heroïne had gekocht. In Soest had hij dringend geld nodig. De kledingstukken had hij overigens nog in zijn bezit. In de maand februari heeft het Nut te Soest zeer bewust afgezien van de ge bruikelijke Nutsavond en als het ware een pas op de plaats gemaakt. Een pas op de plaats die als bezuiniging nodig was om in de maand maart een hoge sprong te kunnen maken. Op 30 maart a.s. brengt het Nut in De Borg een voorstelling die, door de twee acteurs die er aan meewerken, als zeer bijzonder wordt getypeerd. Onder re gie van Jules Croiset zullen André van den Heuvel en Kitty Janssen te zien zijn in hun vertolking van "Eén mo ment is maar van mij geweest,een to neelstuk dat geschreven werd door de bekende Duitse toneel- en T.V.-stuk- kenschrijfster Anna Habeck-Adameck. André van den Heuvel is momenteel o.a. door te T.V.-serie "De Weg" een van Nederlandse bekendste acteurs en ook Kitty Janssen is een zeer geliefd atrice. Op 19 april zal in den Haag de grote première van dit toneelstuk plaatsvin den, dat berust op de briefwisseling van de Russische schrijver Anton Tsjechov en zijn echtgenote, de toneel speelster Olga Knipper. Het Nut te Soest prijst zich erg geluk kig dat zij op 30 maart in De Borg een voorstelling kan brengen die als een voorloper op deze première beschouwd kan worden. Deze avond, waarvoor waarschijnlijk grote belangstelling bestaat, zal voor iedereen toegankelijk zijn. Voor Nuts leden zal echter wel, mits zij snel rea geren op de hun toegezonden kaart, een reductie op de toegangsprijs gelden. Na 20 maart zal een voorverkoop van kaarten komen op nog nader te bepalen datum, tijd en plaatsen. Als lid van het Nut te Soest kunt u zich ten allen tijde opgeven bij Mevr. M. v.d. Have-Voor- neveld, Larixlaan 11, tel. 15761 en bij Mevr. Mr. A. Muntz-v.d. Woude, Stad houderslaan 52,tel. 18075. t

Soester Courant | 1983 | | pagina 3