Herman van Dam begint videokrant voor Baarn en Soest Twijfels over uitvoerbaarheid aanbevelingen politie-enquête Cursus Ruimtelijke Ordening I van start Gemeentewerken nam afscheid van hoofdopzichter Ravenhorst eerste verkoopster 15 maart a.s Bevestiging van wat we gevoelsmatig al dachten' EERSTE VIDEOKRANT BEL nu voor reservering van los nummer of abonnement. I herman van dam beeldprodukties foto video. 1 Praamgracht 5, 3743 AC Baarn telefoon 02155 -17552 Van Dorresteyn Schoenen vraagt voor haar vestiging in Soest een De gedachte gaat uit naar een modebewust persoon die gewend is zelfstandig te werken en op de juiste wijze leiding weet te geven. Haar verkoopervaring heeft zij bij voorkeur opgedaan in de schoenendetailhandel of konfektie. Belangstellenden SCHOENEN kunnen hun sollicitaties richten aan: Van Dorresteyn schoenen B.V.. van Weedestraat 44, 3761 CE Soest, tel. 02155 -18109. Eventuele informatie kan men eveneens op bovenge noemd adres inwinnen. vakmanschap Scexclusiviteit Foto: Goos van der Wilt Soes ter Courant van woensdag 2 maart 1983 Foto: Goos van der Wilt Ir. S. Brunekreef overhandigt de heer Ravenhorst een cadeau bij diens afscheid van Gemeentewerken. Onder grote belangstelling heeft de dienst Gemeentewerken vrijdagmid dag j.1. afscheid genomen van hoofd opzichter J. Ravenhorst van de afde ling "reiniging en Vervoer". De heer Ravenhorst maakte een dienstverband van ruim 40 jaar vol en verlaat Ge meentewerken per 1 maart a.s., ge bruik makende van de VUT-regeling. Namens het gemeentebestuur opende wethouder drs. J. Th. Oudemans de rij van sprekers, die de heer Ravenhorst nog eens in het zonnetje zetten. De heer Oudemans sprak woorden van lof voor de inzet en de betrokkenheid die de scheidende hoofdopzichter al- i tijd aan de dag had gelegd in zijn ver bondenheid met de gemeente. Die ver bondenheid wordt heel bijzonder ge ïllustreerd door het feit dat ook de va der van de heer Ravenhorst in gemeen tedienst heeft gewerkt en dat hij zijn jeugd in de schaduw van Gemeente werken heeft doorgebracht. De heer en mevrouw Ravenhorst wonen al jaren lang in een woning op het terrein van Gemeentewerken, zodat de binding zeer intensief is geweest. "U hebt zich altijd ten volle ingezet voor uw functie", aldus de heer Oude mans. "U was er altijd en u hebt uw nummer ten volle meegeblazen'." De wethouder schetste de enorme ontwik keling die in 40 jaar heeft plaatsge vonden, ook op het gebied waarop de heer Ravenhorst werkzaam is ge weest, maar vestigde de nadruk op het feit dat in al die ontwikkelingen steeds de mens centraal is blijven staan: "On danks alle veranderingen bleef u op uw post, met een inzet die aller bewonde ring afdwingt." Hij overhandigde de heer Ravenhorst een gouden dasspeld, als "getuigenis van een goede herin nering aan 40 jaar trouwe plichtsver vulling." Ir S. Brunekreef, directeur van Ge meentewerken, stond uitvoerig stil bij de voorgeschiedenis. In 1947 volgde de heer Ravenhorst zijn vader op, maar al tevoren was hij in min of meer los dienstverband nauw betrokken ge weest bij de dienst. In 1960 volgde de functie van opzichter. Sinds die tijd was er inderdaad veel veranderd, on derstreepte ook de heer Brunekreef. "U hebt de reiniging mede helpen groeien tot de organisatie die zij nu is. Al was u niet altijd zo'n makkelijke man, u was rechtlijnig, recht-door-zee, al hield u best van een grapje." De heer Brune kreef sprak zijn dank uit voor alles wat de heer Ravenhorst voor Gemeen tewerken had gedaan. Hij betwijfelde of het gemakkelijk zou zijn zich echt los te maken van de dienst, voor iemand die er zo dicht bij was opgegroeid. Met het oog daarop wenste hij het echt paar Ravenhorst toe dat zij spoedig een nieuwe woning zouden kunnen be trekken. Namens de collega's over handigde de heer Brunekreef een kaarsenstandaard, een thermomter en een portemonnee, terwijl hij tevoren al de bekende envelop had aangebo den. Uit naam van de afdeling voerde de heer M. C. Pijl het woord. Hij noemde de heer Ravenhorst 'Jee Ar', verwij zende naar een populaire televisieserie en meende dat de reiniging zonder Ravenhorst niet zou kunnen draaien. "Dat is gewoon een feit." Het stuk ken nis en ervaring dat per 1 maart de deur uitloopt is in geen jaren te vervangen, meende de heer Pijl. Hij bood namens de afdeling een decoupeerzaag aan. Eén van de naaste collega's van de heer Ravenhorst, de heer H. Spijker, memoreerde de 38 jaar waarin zij sa men "lief en leed" hadden gedeeld. Door het aantal overuren had Raven horst feitelijk geen 40 maar wel 43 jaar in dienst van Gemeentewerken door gebracht. "We zouden samen wel een boek kunnen schrijven over de periode van 1920 tot 1983", meende de heer Spijker. Hij kreeg de lachers op zijn hand met de opmerking dat de heer Brunekreef het vervolg maar voor zijn rekening moest nemen, omdat dat in twee woorden kon worden weergege ven: "Armoe troef." De heer Spijker bood het echtpaar Ravenhorst, mede namens de afdeling, een fraaie tuin bank aan. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer A. H. Hilgers, bood namens deze een kadobon aan, en de heer J. Lenten haalde als oud-gedien de nog een aantal persoonlijke herinne ringen op. Tenslotte was het de heer D. Pureveen die de heer Ravenhorst voor hield dat de VUT zeer aanbevelens waardig was. In zijn uitvoerige dankwoord stond de heer Ravenhorst zelf nog stil bij de talrijke herinneringen uit het ver leden. Hij noemde het afscheid gran dioos en gaf toe dat het lang niet een voudig was om na zoveel jaren weg te gaan. Herman van Dam, in Soest nog zeer bekend door o.a. zijn fotowerk voor de ze krant, is al enige maanden bezig met de voorbereiding van een uniek projekt voor Baarn en Soest: het uit brengen van een videokrant. Een video krant wil zeggen: een regelmatig ver schijnende video-cassette, "los" ver krijgbaar of als abonnement. Men krijgt er, in kleurig beeld en geluid, een bonte mengeling van nieuws uit de regio, informatie over bedrijven, ge beurtenissen, sport etc. voor, in een programma dat ongeveer drie kwar tier gaat duren. Tussen de diverse "items" door kun nen middenstanders door middel van reclamespots hun afnemers op een zeer indringende wijze bereiken. De krant is een onderdeel van een serie aktiviteiten die Herman van Dam op video-gebied gaat ondernemen. Video is ongetwijfeld het medium van de naaste toekomst en Van Dam ziet veel mogelijkheden daarop in te spe len. Aangezien de voorbereiding, de produktie en de afwerking van derge lijke programma's veel tijd en man kracht vergen, werkt Van Dam met een team dat zorgt voor de organisatie en de presentatie. De technische afwik keling zal zoveel mogelijk in eigen huis plaatsvinden. De jarenlange ervaring, de bekendheid met het vak, het maken van reportages en de manier waarop Van Dam overal is ingevoerd, zullen hem en zijn team zeker goed van pas komen als het gaat om de totstandkoming van de video krant. Ook het andere werk blijft overigens gewoon doorgaan. De bruidsrepor tages worden met evenveel zorg en deskundigheid als voorheen uitgevoerd, terwijl de particuliere, en zeker de be- drijfs-opdrachten eveneens onderdeel blijven uitmaken van het totale pakket. Zijn vrouw Ella assisteert hem daarbij volop. Dat geldt niet alleen voor het totstandkomen van de videokrant, de vele reportages, maar ook voor wat binnenshuis gebeurt, zoals het in eigen beheer afdrukken en vergroten van kleurenfoto's, met behulp van moder ne ontwikkel-apparatuur, waardoor de kwaliteit hoog kan worden opgevoerd. Nieuwsgaring De videokrant, die voor de eerste keer op 15 maart a.s. verschijnt, zal zich op een zo breed mogelijk terrein be wegen en heeft voorlopig een verschij ningsfrequentie van eens in de veertien dagen, later mogelijk zelfs iedere week. Dat heeft als voordeel dat van een de gelijke voorbereiding sprake kan zijn, terwijl het gemakkelijk realiseerbaar is om zgn. "hot" nieuws in het pro gramma op te nemen. Van Dam stuurt binnenkort een brief naar allerlei in stanties, zoals overheden, vereni gingen, bedrijven en winkelcentra om deze te attenderen op de nieuwe krant, waarin hun nieuws kan worden opge nomen. Dat nieuws betreft in eerste instantie de beide gemeenten Baarn en Soest, maar het ligt voor de hand dat er ook onderwerpen worden behandeld die wat verder weg van de regio komen, maar toch uitstekend passen in de video-krant-opzet van Van Dam. De banden zullen op elk bestaand systeem afspeelbaar zijn. Als uitgangspunt voor de opnamen geldt het zgn. "U-ma- tic" systeem. Dit vormt een goede basis voor het "overspelen" naar an dere systemen, zoals VHS, Betamax en VCC-2000. Van Dam zorgt ervoor dat iedereen op zijn eigen video-ap- paratuur van de krant kan genieten op momenten die men zelf kan bepalen. Prijs en distributie De banden zullen voorlopig uitsluitend bij Van Dam verkrijgbaar zijn. De cassettes kunnen telefonisch of schrif telijk besteld worden. De prijs voor een "los" nummer bedraagt 50,-. Daar zit dan de prijs voor de cassette bij in. Die mag men houden en kan - nadat men de krant heeft gezien en gehoord - voor eigen gebruik worden aangewend. Abonneert men zich, dan bedraagt het basisabonnement even eens 50,-. Alle volgende nummers komen dan op 25,- per uitgave. De cassette wordt steeds bij Van Dam in geleverd of teruggestuurd. De nieuwe krant is ideaal voor gebruik in grotere ruimten, zoals kantines en recreatiezalen. Daarbij kan gedacht worden aan b.v. verzorgingstehuizen e.d. Wie naast de krant geïnteresseerd is in een eigen reportage (dat kan van een bedrijf zijn, over een produkt of een instructiefilm, maar ook een huwe lijksreportage op video is mogelijk) kan terecht bij de videoman en foto graaf Herman van Dam, Praamgracht 5, Baarn, op de grens met Soest. Tele foonnummer voor nieuwsmelding en vragen: 02155-17552. U kunt daar alles te weten komen over de aankoop van video-camera's, monitoren, cassettes, T.V.-toestellen en aanverwante zaken. Van Dam is van maandag tot en met maandag bereikbaar. Herman van Dam, zoals hij vanaf volgende week, compleet met video-uitrus ting, dikwijls te zien zal zijn. De enquête die de Soester politie vorig jaar onder een representatief deel van de bevolking van 16 jaar en ouder heeft verricht, heeft het officiële eindsta dium in de vorm van een nota bereikt en is aan het gemeentebestuur aange boden onder de veelzeggende titel "En wat doen we er nou mee..." Burgemeester Scholten ontving maan dagmorgen j.1. een aantal exemplaren uit handen van korpschef commissaris J. K. Adema. Het is de bedoeling dat het rapport binnenkort in de raads commissie A.B.Z. wordt besproken. Ook de hoofdofficier van Justitie en het Ministerie van Binnenlandse Zaken krijgen exemplaren. De Soester bevol king kan van het rapport kennis nemen in het gemeentelijk informatiecentrum en op het bureau van politie. Op de achtergrond van de enquête stond de vraag hoe men inzicht kon verwer ven over de verwachtingen die de be volking t.a.v. politie heeft, met name waar het haar prioriteiten betreft. Dit onderwerp leeft trouwens niet alleen in Soest, maar is in brede kring in dis cussie. Commissaris Adema meende dat de uitslag van de enquête geen verrassing inhield. "Het stelt me niet teleur. Wat we gevoelsmatig al dachten is nu ze- PntA" Onna van Hor Wilt De eerste cursus-bijeenkomst in de kantine van de Brandweerkazerne. Achter de tafel de heren B. van Os (1.) en W. Huls bergen. De cursus Ruimtelijke Ordening, die door de gemeente Soest in samenwer king met de Vrouwenraad Is opgezet, is sinds vorige week donderdag van start gegaan. In de kantine van de Brand weerkazerne werden de ca. 30 vrouwen die aan de cursus deelnemen na een korte inleiding van mevrouw E. Q. van Woudenberg, voorzitter van de Vrou wenraad, eerst onthaald op een leer zaam dia-klankbeeld, waarin naar voren kwam wat men zich bij het begrip Ruimtelijke Ordening moet voorstel len. Dat werd vervolgens nader toege licht door R.O.-project-coördinator W. Hulsbergen, geflankeerd door gemeen telijk voorlichter B. van Os. De heer Hulsbergen wees op het belang van ordening in de gemeenschappe lijke ruimte die de Nederlanders ter beschikking staat. Er zijn gemiddeld maar liefst 350 inwoners per vierkante kilometer, en het is duidelijk dat dit vraagt om grote zorgvuldigheid bij het verdelen van de ruimte voor wonen, werken, verkeer en recreatie. Niet ie dereen kan dat "op z'n eigen houtje doen," aldus de heer Hulsbergen. Hij schetste de ontwikkeling van één van de voornaamste onderdelen van het R.O.-beleid, het bestemmingsplan, aan de hand van voorbeelden uit de Soester praktijk. Gedetailleerd ging hij in op wat er allemaal bij komt kijken om een bestemmingsplan zijn defini tieve vorm te geven en met welke voor schriften en bepalingen er rekening ge houden moet worden. Vrij uitvoerig werd stil gestaan bij de specifieke Soester situatie met betrekking tot het Centrumplan, dat een aantal jaren ge leden nog voor veel opschudding had gezorgd. Na de koffiepauze was er ruim gele genheid tot het stellen van vragen. Daarin kwamen o.m. het functioneren van de welstandscommissie en de flat splitsingen in het Smitsveen aan de orde. De cursus omvat in totaal vijf ochten den. Twee jaar geleden werd met ca. 60 deelneemster ook al eens een derge lijke cursus gegeven, die toen in De Borg plaatsvond. Vooral de verzoeken uit de bij de Vrouwenraad aangesloten organisaties hebben tot een-herhaling geleid. kerheid geworden. Er blijkt in grote lijnen overeenstemming te bestaan tussen de denkbeelden van het publiek en die van de politie." Wel meende de heer Adema problemen te zien in de uitwerking van te zien in de uitwerking van de in het rapport opgenomen aanbevelingen. "Oplossingen voor de problemen zullen we slechts in de marge kunnen vinden. Dit jaar worden we geconfronteerd met een extra-bezuiniging van 16.000 gulden. Qua financiën en mankracht bevinden we ons in een moeilijke situa tie." Het aantal inbraken neemt toe, het geen een claim legt op de beschik bare mankracht in de avond. Die man kracht komt men derhalve overdag te kort. Ook het wijzigen van de diensten kost veel geld. '"De slagvaardigheid wordt minder", aldus de commissaris. Burgemeester Scholten noemde het rapport een symbool van de openheid waarmee de politie de zaak behandeld heeft. De resultaten zullen inderdaad niet gemakkelijk uitvoerbaar zijn, meende ook de heer Scholten. Toch vond hij het rapport een knap stukje werk van de werkgroep, bestaande uit hoofdinspecteur E. W. Schutzmann, adjudant S. van de Klashorst, adju dant A. van den Born en de heer G. van Beek, aan wie de heer Schuiten met zoveel woorden zijn dank overbracht. "Het kan ons hopelijk een stapje ver der helpen in de discussie over de prio riteitstelling." De titel van het rap port: 'En wat doen we er nou mee. zou overigens naar de mening van de burgemeester op alle overheidsstuk ken moeten staan. Hij onthield zich van een voorlopig oordeel over de inhoud van het rapport, omdat het eerst in de A.B.Z.-commissie aan de orde zal moeten komen. Wel stond hij even stil bij enkele van de aanbevelingen, zo als die waarin wordt gesteld dat de angst voor represialles bij de bevol king (wanneer men een misdrijf bij de politie meldt) moet worden weggeno men. "De mensen moeten niet bang zijn om naar de politie te gaan. Commissaris Adema wees op de pro blematiek van de politieman. "De vei ligheid op straat neemt steeds sterker af. De man verwacht rugdekking van zijn collega's, zoekt steun van de 'ach terban'." Er is naar het oordeel van de heer Adema een wisselwerking tus sen de stijging van de criminaliteit en het bezuinigingsbeleid. "De conclu sie van het rapport komt eigenlijk hier op neer: Je moet er meer aan doen, maar de mogelijkheden worden steeds minder." Ook het afnemen van de "so ciale controle" speelt een rol, aldus de commissaris. Hoofdinspecteur Schutzmann, onder wiens leiding het rapport werd samen gesteld, noemde het "een spiegel die het korps zichzelf heeft voorgezet." Er komt nog een brede evaluatie met o.m. functionarissen van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken, die bij de voorbereidingen ook betrokken zijn geweest. "We zijn nog lang niet klaar met dit rapport", aldus de heer Schutz mann. De resultaten van deze (in eerste in stantie proef-) enquête zijn zo betrouw baar dat een verder onderzoek niet nodig is. Het rapport bevat de volgende conclussies en aanbevelingen: Conclusie 1: Er ontbreekt een duide lijk inzicht in en een goede kennis van het funktioneren van de politie Aanbeveling: Nagegaan dient te wor den op welke wijze aan de voorlichting, meer dan tot op heden het geval is, op gestruktureerde wijze gestalte kan worden gegeven. Conclusie 2: Ondanks het feit dat de politie in zijn taakuitoefening de aan spreekbaarheid een (zeer) hoge priori teit geeft blijkt, het publiek deze aan spreekbaarheid als te gering te erva ren. Aanbeveling: Onderzocht en bespro ken dient te worden hoe de aandacht die de politie hieraan besteedt beter kan worden afgestemd op de behoefte van de bevolking. Conclusie 3: Daar waar de politie in haar taakuitoefening blijkens de enquête het milieu een lage prioriteit toekent, geeft de burger aan dat vele onderwer pen met een milieu-aspect een grote bron van ergernis voor de bevolking vormen. Aanbeveling: Bezien dient te worden in hoeverre de politie in samenwerking met ander disciplines (zoals gemeente werken, plantsoenendienst, gemeente informatiedienst, enz.) en eventueel scholen hierin een meer projectmatige aanpak kan bewerkstelligen. - Door middel van interne bezinning trachten aan onderwerpen met een milieu-aspect een hogere prioriteit te geven. Conclusie 4: Ondanks het gegeven dat de politie in haar taakuitoefening een zeer hoge prioriteit geeft aan de bestrijding van het rijden onder invloed van alco hol, geeft de bevolking aan dat hieraan nog meer aandacht besteed dient te worden. Aanbeveling: Naast het intensiveren van de alcoholcontroles dient te wor den bezien in hoeverre het repressieve karakter hiervan meer afgestemd kan worden op een optimale preventieve werking van deze controles. Conclusie 5: Zowel uit de enquête als uit de responsbijeenkomsten blijkt dat het gedrag (verkeersgedrag, baldadig heid, vernielzucht) van vele jeugdigen meer aandacht van de politie behoeft. Aanbeveling: Bezien dient te worden in hoeverre de relatie tot de jeugd kan worden aangehaald door: - Preventief en/of repressief politie optreden; - politiebemoeienis met een educatief karakter; - voorlichting; In dit opzicht kan ook de aanbeveling bij conclusie 2 worden genoemd. Conclusie 6: Blijkens de enquête wor den aan verkeersovertredingen die directe gevolgen voor derden kunnen hebben een hogere prioriteit toegekend dan aan de overige. Aanbeveling: Onderzocht dient te wor den in hoeverre, afhankelijk van tijd, plaats en omstandigheden, de aandacht van de politie m.b.t. die overtredingen een hogere prioriteit kan krijgen. Conclusie 7: Uit de responsbijeen komsten is gebleken dat de bevolking vaak geconstateerde onrechtmatig heden niet meldt, uit angst voor repre sailles. Daarnaast wordt door hen, die wél melding maken van ongewenste c.q. ongeoorloofde situaties, getwijfeld aan de zorgvuldigheid waarmee met de gegevens die voor de dader(s) tot iden tificatie van de melder kunnen lei den, wordt omgesprongen. Aanbeveling: Bezien dient te worden op welke wijze de vertrouwensrelatie met het publiek kan worden verbeterd; immers een goede vertrouwensrelatie met het publiek is een van de pijlers van een goed functioneren van de poli tie.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9