Lustrumvoorjaarsshow bij Auto Vandermeer werd 'RAI in 't klein' Pmmm DE SPEELDOOS 4 De nieuwe Zibro-Kamin energiebesparende kachel bespaart 50% op uw energieverbruik Jaap Dekker in restaurant 'Soester Natuurbad' Provincie Utrecht weer uit de rode cijfers Speeldoos agenda maart Pas o] Reum inleve als da kunne Errol Dixon in De Flint te Amersfoort Wijn: Overdaad schaadt DRUKKERIJ SMIT Bij Nijhof-Zelfbouw in Baarn: Het gezellige theatertje in Baarn 'De Rob van Houten Show' Amerika's grootste lach succes in tij den: "Porky's Pikante Pret- - Baarn - Telefoon 02154-18050 park' Kindertheater PUP speelt: 'Oemba Roemba' EEN HEEL JAAR DE SOESTER COURANT VOOR SLECHTS 24 GULDEN Met de l dood op KNIPTIP U hebt ee fotomode uw hond Zet 'm zo op de pla Nederlands bekendste boogie-woogie-pianist KNIPTIP Kinderen filmen- doe het vanaf oog hoogte, want dat geeft de leukste re- sultaten. Gehoorzaamheids- cursus voor honden 11 10 Soester Courant van woensdag 9 maart 1983 De heer A. van der Meer; op de achtergrond het pronkstuk van de show, de Ford Siërra. Foto: Goos van der Wilt Vele honderden bezoekers hebben de grote feestelijke lustrum-voorjaars show Auto Vandermeer in Amersfoort hield tot een buitengewoon succes ge maakt. Naar schatting meer dan 2000 mensen bevolkten zaterdag j.1. de showroom en de werkplaats aan de Fluorweg, waar alles in een feestelijke versiering was gezet, ter gelegenheid van het feit dat het bekende Ford-auto mobielbedrijf sinds vijf jaar op dat adres gevestigd is. Tientallen auto mobilisten hadden het ervoor over om langer dan anderhalf uur in de rij te staan, om hun auto te laten testen in de nieuwe gecomputeriseerde "test- straat." In de tussentijd konden zij zich overgeven aan een "vijfkamp" met een quiz en zich te goed doen aan een hapje en een drankje. In de showroom oogsten uiteraard de nieuwe Ford-modellen, waaronder de beroemde Ford Siërra, zeer veel be langstelling. De wagen is evenals zijn "broertjes," de Fiesta en de Escort, in deze. weken tegen een speciale lustrumprijs verkrijgbaar en uitge voerd in een bijzondere uitvoering: voorzien van de Auto Vandermeer- "striping." Voor deze grote dag hebben wij een uitgebreide koliektie voor u ter inzage. De nieuwste ontwerpen van traditioneel tot modern. Komt u eens langs. Ook de tekst kunnen wij samen met u opstellen. van Weedestraat 47A Soest - Telefoon 14152 De heer A. van der Meer toonde zich zeer tevreden met de belangstelling. "Het is leuk, deze goed aangeslagen promotiedag van het bedrijf. Net een RAI in 't klein. De mensen weten op die manier wat we te bieden hebben." De service komt meer en meer op de voor grond te staan, en wordt van doorslagge vende betekenis voor een automobiel bedrijf. Ook de autoverkoop beweegt zich weer in een stijgende lijn. De inte resse gaat vooral uit naar jonge ge bruikte auto's, constateert de heer Van der Meer. "De mensen willen graag het comfort en de ruimte van de auto behouden, al zie je wel dat het be stedingspakket aan het verschuiven is. Mensen die vroeger in een Taunus re den kiezen nu dikwijls voor een Escort", aldus de heer Van der Meer. Sprekend over de gigantische belang stelling van het publiek voor de lus trumshow verbaast het de heer Van der Meer niet dat de mensen vooral ge- interesseerd zijn in de zuinigheidstest. De nieuwe test-apparatuur in de werk plaats is buitengewoon geavanceerd. "Van deze testkast zijn er nog maar een paar in Nederland," licht hij toe. "Het werkt met een computer en een beeld scherm, waarop de klachten af te lezen zijn en tegelijk wordt aangegeven welke handelingen moeten worden ver richt om de klachten de verhelpen. Het apparaait verricht tientallen metingen, en geeft exact aan welke reparaties eventueel gedaan moeten worden. De servicetijd wordt daardoor sterk be kort, de diagnose is veel vlotter én be trouwbaarder, omdat de menselijke factor goeddeels wordt uitge schakeld." De lustrumshow gaat vergezeld van een aantal bijzondere aanbiedingen. Af gezien van de opvallende "striping" worden de lustrum-wagens afgeleverd compleet met radio, diagonale toeren- teller en een klokje. Om de bijzonder heid te onderstrepen dat het bedrijf 5 jaar aan de Fluorweg gevestigd is, en omdat het zaterdag j.1. 5 maart was, eindigen alle verkoopprijzen met het bedrag van 555, gulden. De aanbie dingen gelden nog een aantal weken. Het opvallende van de serviceverle ning bij Auto Vandermeer is wel dat deze geheel "open" is. De klant mag erbij zijn en kan de zaak op de voet volgen. Met de nieuwe apparatuur is het bedrijf zijn tijd in feite jaren vooruit. "We hopen nog jaren te kunnen door gaan, met het vertrouwen van het pu bliek. Op deze manier kun je dat ver trouwen winnen. De klant kan hier ge woon rondlopen, wij werken met open vizier. Als je het vertrouwen van de klant niet hebt, dan kun je immers geen zaken doen," aldus de heer Van der Meer. Energie-besparen is in deze tijd van stapjes terug en inleveren een woord, dat iedereen aanspreekt. En de groep die wekelijks in de meterkast kijkt om hun gasverbruik bij te houden, wordt met de dag groter. Niet verwonderlijk overigens, want de alsmaar stijgende gasprijs (bijna 60 ct per m3) is er de oorzaak van, dat bin nenkort 10% van ons inkomen aan energiekosten opgaat. Het is niet voor niets, dat de gordijnen eerder dicht gaan, de thermostaat gaat wat lager, en een dikke wollen trui 's avonds is geen vreemd gezicht meer in de huis kamer. Gestimuleerd door subsidies is Neder land massaal aan het isoleren geslagen. Hoewel de rendementen van die inves teringen vaak een erg lange termijn hebben, heeft iedereen wel iets geïso leerd in huis. Maar naarmate beter geïsoleerd werd, verhoogden de poli tici de gasprijs. Nederland begreep toen, dat de oplos sing niet alleen gezocht moest worden in isolatie maar eerder bij de manier van verwarmen en de keuze van de brandstof. De inmiddels traditionele systemen voor centrale verwarming bleken veel te kostbaar en veel te on zorgvuldig met hun dure warmte om te springen. Zelfs de opkomst van de open haard met een warmteverlies van 90% via de schoorsteen werd een halt toegeroepen. Nederland begreep, dat men weer klein schalig of wel lokaal moest verwar men, d.w.z. daar waar je bent. En de allesbrander en de hout- en kolen- kachel leken een gouden toekomst be schoren, totdat bleek dat door schaar ste er moeilijk aan goedkoop brand hout en kolen is te komen. En op dat moment komt Nijhof Zelf bouw in Baarn met een opzienbaren de energiebesparende kachel. Deze unieke kachel heeft een turbo-verbran ding, wat wil zeggen dat de brandstof 2 maal verbrandt, waardoor een rende ment van 100% wordt verkregen, en door de herverbranding van de afval- gassen of wel koolmonoxide is het per centage daarvan gereduceerd tot 0,00%. Sinds die ontdekking ontdekt Neder land de Zibro-Kamin als kleinschalige verwarmingsbron. De 12 kilo wegende kachel is zeer gemakkelijk verplaats baar. Door lokaal te verwarmen en door zijn extra laag brandstofverbruik van 2 liter per 10 uur, bespaart men minstens 50% op de energiekosten. Het brandstofverbruik is minder dan 25 cent per uur. En de Zibro-Kamin is daarmee de allergoedkoopste warm tebron. Zeker in vergelijking met centrale ver warming, open haard en allesbrander of die nou op gas, stroom of huisbrand olie werken, wint de Zibro-Kamin zui nige kachel het altijd op brandstof verbruik per gestookt uur. In goed geïsoleerde woningen kan best één kachel in het woonvertrek voor behaaglijke warmte in huis zorgen ter vervanging van een dure c.v. in stallatie, zegt Nijhof Zelfbouw. Zeker in dit "kwakkel' seizoen is de c.v. installatie een inefficiënt systeem omdat vooral door de hoge gasprijs op de slaapkamers enz. de verwarming toch niet wordt gebruikt. Met een eenvoudige rekensom kunt u bepalen wat de prijs is per gestookt uur van de c.v. installatie. Het spreekt voor zich dat een kleinschalige ver warmingsbron als Zibro-Kamin met een brandstofverbruik van 25 ct per uur, altijd als winnaar uit de bus komt. De opzienbarende energiebesparende kachel is elke dag brandend te zien in Nijhof Zelfbouw te Baarn en de mede werkers van Nijhof zullen u graag ad viseren over wat u kunt besparen met kleinschalig te verwarmen. Het ziet ernaar uit dat de provincie Utrecht in 1984 weer een sluitende be groting zal hebben. Dat stelde het pro vinciebestuur zich in 1981, geconfron teerd met een dreigend tekort van bijna 7 miljoen gulde n, ook ten doel. Nu lijkt een overschot van anderhalve ton in 1983 al mogelijk. Dit blijkt uit de Voorjaarsnota 1983, waarin het dagelijks bestuur van de provincie de financiële situatie schetst. Gedurende de maand maart zal de nota in de meeste statencommissies worden behandeld, waarna de voltal lige vergadering van provinciale sta ten zich er in april over kan uitspreken. De Voorjaarsnota gaat vergezeld van een prioriteitenbepaling op grond van het beleidsprogramma voor het college van Gedeputeerde Staten voor de periode 1982-1986. Een aantal nota's en plannen die volgens g.s. prioriteit ver dienen, vergen in 1984 ruim acht ton. Dit bedrag moet worden bijeenge bracht door op enkele andere uitgaven te bezuinigen. In 1981 viel het besluit om in fasen te bezuinigen en zo tot een sluitende be groting in 1984 te komen. Het maxi maal aanvaardbare tekort in 1982 werd op 4,4 miljoen gulden gesteld, dat in 1983 op 2,2 miljoen. Twee bezuini gingsronden, één van 10 en één van 9 procent, moesten het tekort tot de ge noemde bedragen terugdringen. Enkele meevallers hebben er echter toe geleid dat 1983 op dit moment een overschot van 153.000 gulden vertoont. Ook voor 1984 wordt een, zij het zeer bescheiden, voordelig saldo verwacht. Overigens zijn in deze bedragen mee- of tegenvallers die zich in 1983 nog zouden kunnen voordoen niet verwerkt. Dankzij het huidige financiële beeld is een nieuwe bezuinigingsronde niet no dig. "Dit stemt tot tevredenheid," zeg gen Gedeputeerde Staten, maar zij voegen hier onmiddellijk een waar schuwing aan toe. "Daarmee is overigens niet gezegd dt alle moeilijk heden nu voorbij zijn." Grote uitgaven waarvoor de provincie Utrecht in de nabijè toekomst staat en aangekondig de kortingen op de uitkeringen van het Rijk aan de provincie maken naar hun mening voorzichtigheid nodig. Die vobrzichtigheid maakt nieuwe uit gaven niet onmogelijk. Het geld daar voor moet echter uit andere begro tingsposten komen. Tot de belangrijke nieuwe zaken die g.s. in 1984 willen aanpakken, behoren het milieubeleids plan en het provinciaal verkeers- en vervoersplan. Verder is geld nodig voor enkele nieuwe medewerkers. De belangrijkste bezuiniging die g.s. voor stellen om deze uitgaven mogelijk te maken is die op het fonds gladheidsbe- strijding, waar zij een half miljoen minder in willen stoppen. Verder willen zij geen geld meer reserveren voor de subsidiëring van regionale sportaccommodaties (een mogelijkheid waar nauwelijks gebruik van werd ge maakt) en nagaan of de werkzaamhe den van de Raad voor het milieubeheer niet sterk kunnen worden beperkt. De provincie heeft op dit gebied tegen woordig veel meer deskundigheid in huis dan toen de Raad werd ingesteld. Bovendien spreken tal van adviseurs en belangenvertegenwoordigers bij het bepalen van het provinciale milieube leid hun woordje mee, aldus g.s. Tolofnnn DP1 RA. 1 PHcn Rembrandtlaan 35 Donderdag 10 maart, 20.30 uur: De nieuwe show van de man van Funhouse. Rob van Houten is zo langzamerhand een bekende verschijning op de Nederlandse t.v. Hij werkte mee aan de De Lachende Scheerkwast, Sesam straat, De Frank Kramer Show, enz. Van Houten blinkt uit in het neerzetten, spelen en uitdiepen van verschillende personages. Hij weet personen ragfijn op het toneel te plaatsen, figuren die we kennen uit het dagelijkse en niet alledaagse leven. Men ziet er verschillende van in "De Rob van Houten Show," een nieuwe theatherproduktie, die in de allereerste plaats de bezoe kers wil amuseren. "Enter tainers op het slappe koord en de hoge draad." Amusement staat voorp bij Rob van Houten en zijn naaste mede werker, pianist Pim de Bruyn Kops. Kaarten 12,50 Pas 65 en C. J.P. ƒ10.-. Vrijdag 11 maart 20.30 uur: tepunt moest worden eindigt in"* een letterlijk dieptepunt wanneer zij via een luik in de vloer, in het water onder het pand terecht komen. De verne. dering is groot en zij willen niets liever dan direkt wraak nemen. Maar de tegenstand is te groot en hulp van de plaatselijke sheriff hoeven ze ook niet te ver- wachten gezien het feit dat deze de broer van Porky is. Vooral Mickey zint op wraak, omdat hij degeen is geweest die het voor- stel tot het bezoek heeft gedaan. Ondertussen gaat de schooltijd 'gewoon' door. Wat een ieder vroeger en nu nog graag op school had wilen doen, maar niet durfde, wordt door het zestal met volle overtuiging uitge- voerd. Zo kan bijvoorbeeld ge- beuren dat een supercondoom op de buik van de humorloze, maar vetvolle gymlerares be landt en dat het wolvengehuil van de andere lerares tijdens een innig samenzijn met de gymleraar, ervoor zorgt dat de hele gymzaal blauw ligt van het lachen. Ondanks al de onderbre kingen blijft de wraakgedachte aanwezig. En nadat Mickey enkele malen alleen op wraak uit is geweest en steeds bonter en blauwer terug is gekomen, besluiten de zes gezamelijk te werk te gaan. De aktie wordt groots opgezet en nog groter uit gevoerd. Wat voorheen bekend stond als Pretpark, ia na de aktie veranderd in een prutpark. Kaarten 6,-. Leeftijd: 16 jaar. "Porky's Pikante Pretpark' speelt zich af in de vijftiger ja ren. Hoofdpersonen zijn zes stu denten van de Angel Beach High School, beter bekend als de Angel Beach Six. Hun dagelijkse bezigheden richten zich voor het overgrote deel op het opdoen van seksuele ervaring. Zij be sluiten derhalve een nacht door te brengen in het pikante Pret park van Porky. In dit park wil len ze zich eens uitvoerig laten bezighouden door de daar in ruime en gewillige mate aanwe zige dames. Helaas loopt het voor het zestal niet zo af als zij hadden gehoopt. Wat een hoog- Zaterdag 12 maart, aanvang lij. 00 uur: "Oemba Roemba" of "Mannetje An ders" is het verhaal van iemand die uit een ander land komt, er heel an ders uitziet, en bovendien heel andere praat Zit hem daardoor alles tegen? Zou hij daarom zo moeilijk werk kun nen vinden? Totdat hij een hel dendaad verrichtdan gaat hij alles veel beter. Oemba Roemba speelt samen met: Snoet de Muis, Bakker Bolleman, Zuster Angelique en vele anderen. Spe lers en poppen in een nieuwe produktie van Kindertheater PUP, voor kinderen van 4-10 jaar. Kaarten 3,-. Knipkaarten geldig. Donderdag 10 maart, 20.30 uur. "De Rob van Houtenshow". Een nieuwe produktie van Rob van Houten, bekend van Fun House en T.V. Kaarten 12,50 en 10,-. Vrijdag 11 maart, 20.30 uur. Het grote lachsucces. "Porky's pikante pret park". Kaarten 6,-. Zaterdag 12 maart, 14.00 uur. Kinder theater Pup met: "Oemba Roemba" voor kinderen van 4 -10 jaar. Kaarten 3,-, knipkaarten geldig. Donderdag 17 maart, 20.30 uur. Eén van de toopers op filmgebied! Met Meryl Vrijdag 18 maart, 20.30 uur. Cabaret liefhebbers opgelet! Hier zijn ze weer. De heren van Cabaret Van Santen met "De Pianist". Een avond goede pret en kolder met Van Santen. Kaarten 12,50 en 10,-. Zaterdag 19 maart, 14.00 uur. De nieuwe jeugdfilm van Baarnaar Karst van der Meulen. "Knokken voor twee". Uitge breide informatie volgt binnenkort. Kaarten 4,-. Donderdag 24 maart, 20.30 uur. "Van de koele meren des doods". Nederland se topper met in de hoofdrol Renée Soutendijk. Snel bellen en bestellen. Kaarten 6,-. Vrijdag 25 maart, 20.30 uur. Verras send, overrompelend: Mar jol Flore in haar nieuwe programma "Humor en Hartstócht". Ga er maar eens rustig een avondje voor zitten. Kaarten 12,50 en/10,-. Zaterdag 26 maart, 14.00 uur. Het Pop pentheater Kollektief speelt: "het Draai- molenpaardje". Voor kinderen van 4 - 8 jaar een juweel van een voorstel ling. Kaarten/3,-. Padden hebben eei maart/begin april pad naar de water] zijn geboren. Soms maar honderd mei en toe moeten ze v gen. Sloten en a onderweg tegenko liggen. Alleen die neringen la goed g len zij zich weer va In het maartnumi tijdschrift Grasdu breid artikel ovei trekgedrag van de ne pad, die nog ov vinden is: in venn sen, op heidevelde sen en zelfs in st doende water, 's ondergronds uit zomermaanden e vroege voorjaar ns temperatuur en v lend voor de aanvi paddetrek. Bij ee: tuur van +5 gr£ hoge vochtigheidi gaat het paddeleg Zonder eerst op voedsel. Het waa vaart naar de eig nog steeds niet du gezicht heeft het risico's. Riskante tocht Tijdens de trek st het dodelijke geva worden. In ons ov kans dat er ondei overgestoken mo groot. Padden zijr en daardoor traaj ren, hetgeen de maakt. Bovendier de neiging om in derende auto te vi gevolg is dat er misschien wel tl het leven laten t trek. Bezuinigingen; in drijfssluitingen. I een moeilijke tijd ten is het altijd eei reuma inleveren. Wat wel kan, dat honderdduizender dragelijker make het organiseren kanties in binnen door het verlenei dragen aan reum* de wal en het sci Het geld dat daa voor het grootste d zameling, die Hei fonds organiseert maart. Draag daa bij, want er zijn n voor nodig is. Vei aan wetenschapp reuma heeft nog daarom voor de geneeslijk. Denkt meer inlichtingen het Nationaal Rh linckstraat 62, 25] 324, voor het gev mist, want andei schatbare vrijv toch wel met uw b Antiekbeur In het H.F. Witt* wordt in het we maart weer de, halfjaarlijkse ai Na het sukses va ook deze beurs v van kunst, anti* Meer dan 20 ant nen hun uiteen! tiek, uit binnen- beurs bijeengebr taaibaarheid vai voorop staan bij ditioneel Hollanc bilair, zilver en barometers, m meetinstrument* nen en tal van dige zaken zuller zien en te koop zi zullen te zien zi; slagstempels va gouden pond vai Paul Kruger zei: log naar Nederl tiekbeurs is geoj maart, samenvj vond in de Bilt, i en zaterdag en z dagelijks van 10 wie niet zo bek* H.F. Witte-Dor] Henri Dunantple aan parkeerrulr zal de antiekbeu: aangegeven. De bekende Boogie-woogie-pianist Jaap Dekker zal a.s. zaterdagavond 12 maart 'live' optreden in het café-restaurant van het Soester Natuurbad aan de Van Weerden Poelmanweg in Soest- duinen. Er is in Nederland geen andere pianist aan te wijzen die de boogie-woogie zo veel inhoud heeft gegeven als Jaap Dekker. Hij begon zijn loopbaan als leerling van Rob Hoeke aan het eind van de jaren zestig als organist van diverse popgroepen, o.a. het destijds roemruchte "Moan", nu opererend onder de naam "Long Tall Ernie The Shakers." Sinds 1971 heeft Jaap Dekker zijn eigen weg gezocht in de muziek. Hoogtepunten uit zijn carrière waren de eerste prijs in het Loosdrechtse Jazzfestival en zijn successen als ma ker van Filmmuziek. Jaap Dekker wordt begeleid door Ab Dekker op de drums en Toon Seegers op de bas. Zelf bespeelt hij behalve de piano ook accordeon, synthesizer, mondharmonika, clavinet, elektrische piano en orgel. Duidelijk is te horen dat Jaap Dekker van oorsprong een pure blues-pianist is. De blues is overal doorheen te ho ren. Zij aanslag heeft een moordend ritme; hij is dan ook een van de snel ste pianisten ter wereld, met meer dan 1250 aanslagen per minuut. "Boogie-woogie" moet je snel en hard spei^... vcui de meest expres sieve vormen van pianospelen, aldus Jaap Dekker. Het optreden in het restaurant van het Soester Natuurbad begint om 21.00 uur en duurt tot ongeveer 00.30 uur. De zaal is open vanaf 20.00 uur. De entree is vastgesteld op 7.50 per persoon, waar bij twee consumpties zijn inbegrepen. Alcoholproblemen In de nacht van vrijdag op zaterdag j.1. heeft de politie het nodige te stellen ge had met automobilisten die het gebruik van alcoholhoudende dranken niet had den geschuwd. Op de Van Weedestraat hield zij een 20-jarige inwoner van Dinxperlo aan. Wegens technische ge breken aan het voertuig wilde men de auto naar het bureau overbrengen. De mede-inzittende eigenaar van het voer tuig, een 49-jarige Soester, wilde echter de sleutels niet ter beschikking stellen en trachtte de Dinxperlose chauffeur uit de politieauto te halen. Dat werd hem door de politie verhin derd, waarbij gebruik moest worden gemaakt van de wapenstok. Hoewel geboeid trachtte de chauffeur in de schermutselingen de Soester te hulp te komen, maar ook dit werd hem door de politie niet toegestaan. De jongeman werd tenslotte op het bureau onderwor pen aan een bloedproef. Bovendien werd hij geverbaliseerd wegens het rij den zonder rijbewijs. Dat was ahbij een vorige gelegenheid ingevorderd. In dezelfde nacht hield de politie op de Steenhoffstraat een inwoner van Soest aan. Hij had ook drank gebruikt, maar hij kwam er met slechts een rijverbod af. Op de Van Lenneplaan botste, onder invloed van drank, een 49-jarige Soester tegen een boom. Zijn auto werd daarbij totaal vernield. Aanvankelijk bleef de man met een hoofdwond be wusteloos liggen, maar toen de ambu lance arriveerde verzette hij zich tegen transport naar het ziekenhuis. Op het bureau kon de gewaarschuwde arts hem behandelen en tegelijk de bloed proef afnemen. Stichting Jazz in Amersfoort presen teert op zondag 20 maart 1983 in het restaurant van Cultureel Centrum "De Flint", Coninckstraat 60 te Amers foort Errol Dixon, (Mr. Boogie Woogie Errol Dixon, blues pianist/-zanger, werd in 1937 geboren in Jamaica, ver trok op 12-jarige leeftijd met zijn ouders naar New York, hoorde als kind al veel blues en werd later door de muziek in het zwarte ghetto Harlem sterk be- invloed. In 1957 vertrok hij naar Londen, trok langs vele clubs, totdat in 1961 de door braak als soul-zanger een feit werd. Zijn plaat "Midnight Train" stond enige weken in de Engelse en Jamai- caanse hitparade. In 1968 trok hij zich terug uit de kom- merciële muziekwereld en koncentreer- de hij zich op zijn eigenlijke muzikale interesse: de Blues! Sinds 1971 is hij een graag geziene gast in de Europese Jazz-clubs. Diverse platenopnames vergrootten zijn popu lariteit. Optredens tijdens het Jazz Festival Wroclaw in Polen en het Pori Festival in Finland behoren tot de hoog tepunten in zijn karrière. Errol Dixon zingt naast de traditionele blues zeer veel nummers uit de vijf tiger jaren, wervelende stukken die de rock 'n roll dicht benaderen. Dixon slaagt er als geen ander in, het publiek mee te krijgen, een schitterende show te brengen, waarbij tenslotte het pu bliek danst en meezingt. Aanvang 15.00 uur. Toegang 10,-; 7,50 voor donateurs van de Stichting Jazz in Amersfoort. Kinderen tot 12 jaar onder begeleiding gratis toegang. De strijd tegen additieven in voedings waren duurt voort. Hygiënisten en eco logen sporen meedogenloos kleurstof fen, emulgatoren, conserveringsmid delen en andere verdachte stoffen op die wij vaak nietsvermoedend inne men. Wijlen Victor Michel, Belgisch lid van het Europees Parlement, heeft S02 ontdekt als toevoeging in witte wijn. Het was hem gebleken dat men dage lijks slechts een kwart liter witte wijn behoeft te drinken om de toegestane dagelijkse hoeveelheid sulfiet te over schrijden. Voegt men daar de even tuele consumptie van gedroogd fruit en druivesap aan toe dan wordt het duide lijk dat deze overdaad schaadt. Boven dien is de toevoeging van deze stof niet noodzakelijk: een Duitse producent is erin geslaagd een wijn te produceren zonder sulfiet en andere chemische toevoegingen. Welk standpunt neemt de wetenschap hierover in? Hygiënisten beweren dat sulfiet vitaminen vernietigt, met name thiamine. Toch mag men niet uit het oog verliezen dat het menselijk lichaam zelf al een aanzienlijke hoe veelheid sulfiet voortbrengt die circa het twintig- tot veertigvoudige be draagt van de hoeveelheid die gemid deld per dag via voedsel en drank wordt opgenomen. De hoeveelheid die wijn drinkers per dag innemen is daarom gering. Bovendien beschikt het mense lijk lichaam over een uiterst vernuftig detoxlficatiesysteem dat sulfieten in sulfaten omzet en uitscheidt. In 1981 stelde het Wetenschappelijk Comité voor de Menselijke Voeding daarom vast dat de opname van sulfieten geen bedreiging vormt voor de gezondheid. Wijnproducenten denken dat wanneer bij de bereiding van wijn volledig wordt afgezien van het gebruik van sul fieten, min of meer ingrijpende smaak- veranderingen zullen optreden, afhan kelijk van de wijnsoort en de opslag duur. Een argument dat voor wijnken ners veel gewicht in de schaal legt. De Europese Commissie kan zich beide standpunten indenken. Men kan echter met geringere hoeveelhedeh sulfieten werken zonder smaakverlies. De wijn technologie heeft de laatste jaren zo veel vooruitgang gemaakt dat het mogelijk is de doses te beperken zon der de smaak aan te tasten. In 1981 diende de Europese Commissie al een voorstel in bij de Raad van Ministers om het maximumgehalte aan zwavel- dioxyde in een groot aantal wijnen met 25 mg per liter te verlagen. Zo kunt u weer op uw gezondheid drinken. Ook m Soest bestaat de mogelijkheid voor bezitters van honden om hun dier een Gedrags- en Gehoorzaamheidscur sus te laten volgen. De Hondenvereni ging „Zoys" organiseert cursussen voor beginners" en „gevorderden", terwijl er ook gelegenheid bestaat om het offi ciële landelijke gehoorzaamheidsdiploma te behalen. t

Soester Courant | 1983 | | pagina 10