V Tweewielercentrum Ben Nijhuis feestelijk geopend ^ibartliuijen Gouden Stuiver voor jeugdmusieal 'Dik Trom' VAARDERHOOGT 1 Oudekwefó <ywd in al/eb! Gehannes... 6 DOE-HET-ZELVERS 'The Messengers' naar Engeland Pogingen tot inbraak bekend Rondje Uit eten B. en W. naar Ajax? SA, uitroep ener voerman Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Diefstal uit auto Aanrijding met letsel Nisotta nu te koop bij aan nemersbedrijf Kees Frank Benzine gestolen Controle deel UI MET GELD KAN NIET ALLES Kies bij betaalbare vakmensen, voor uw "onbetaalbare" ogen precies de juiste bril. Met geld kunt u geen andere ogen kopen. Wel de vakmansverzorging voor uw ogen. Cv f/a\ ge/cei/teut! voor Tuin verandereneerst denken dan doen! (deel II) 13 Soester Courant van woensdag 9 maart 1983 13 Foto: Goos van der Wilt Vrijdagmorgen, 11 maart a.s., om 08.00 uur vertrekt de Soester Gospelgroep "The Messengers" per bus naar Enge land, voor een kort maar druk bezoek. De bus vertrekt vanaf het repetitielo kaal in de Oranje Nassau-school. De tocht voert in eerste instantie naar het Franse Calais, waarna de oversteek naar Engeland volgt. Daar wordt gelo geerd in het Beatrice Webb House bij Dorking (Surrey). Op zaterdagochtend wordt er gerepe teerd voor het concert dat 's avonds wordt gegeven in de "St. Mary the Vir gin "-church in Blechingley, waarbij ook solisten uit het koor zullen optre den. In dezelfde kerk, maar dan op zondag morgen, zingen "The Messengers" tij dens de dienst. Het is die dag moeder dag in Engeland, 's Middags treden "The Messengers" weer op in een kerkdienst in Charlwood. 's Avonds volgt dan een concert in South Merst- ham. Vier "performances" in twee dagen - een druk programma dus voor de Soester Messengers. Toch heeft men hoge verwachtingen van deze concert reis. De terugreis begint maandagochtend weer in alle vroegte. Om een uur of tien 's avonds hoopt men weer terug in Soest te zijn. Wel vermoeid, dat laat zich denken, maar waarschijnlijk wel een goede ervaring rijker. Een 39-jarige inwoner van Den Helder heeft bij de Amersfoortse politie, die hem aan de tand voelde over een al daar gepleegde inbraak, bekend een aantal inbraakpogingen in Soest te hebben ondernomen. Hij had getracht een supermarkt aan de Dalweg, een artsenpraktijk aan de Prins Hendrik laan en een apotheek aan de Weeg breestraat binnen te dringen, maar was daarin in geen van de drie ge vallen geslaagd. Na de 'start' van de burgemeester verschijnen fietscrossers uit de deur van het nieuwe winkelpand. Onder grote belangstelling van het pu bliek, waaronder opvallend veel jeugd, heeft burgemeester Scholten vrijdag middag j.1. de officiële handelingen verricht waarmee het nieuwe Twee wielercentrum van Ben Nijhuis aan de Nieuweweg geopend werd. De heer Scholten deed dat door een levensgrote Honda-motorfiets te starten en (voor deze ene keer) flink gebruik te maken van de claxon. Dat was het sein voor een aantal volledig uitgemonsterde fietscrossertjes om uit de winkel naar buiten te rijzen en een ererondje te maken. Tevoren had Ben Nijhuis de vele be langstellenden verwelkomd en had Nijhuis jr. mevrouw Scholten verrast met een ferme zoen en een fraai boeket. Vanaf de op het trottoir opgestelde katheder bracht Ben Nijhuis zijn dank over aan allen die bij de bouw betrok ken waren en vooral aan de mensen die hem "nooit in de steek gelaten had den", zoals medewerker Aad Pranger, Peet van Brienen, Henk van Velzen, Joop Laseur, Robert Bruin, en zijn broer Paul Nijhuis. Zij allen hadden zich bijzonder ingespannen om de ver bouwing tot een succes te maken. Voor allemaal was er een cadeau. Burgemeester Scholten noemde deze dag een feestdag voor Soest, en niet alleen voor het Parklaangebied. Hij was er trots op het bedrijf te mogen heropenen, dat "zonder steun van wel ke overheid ook met vereende krach ten" tot stand was gebracht. "Ik ben u ook erkentelijk voor het feit dat u het gemeentebestuur hebt uitgenodigd om deze opening te verrichten. Het bewijst dat overheid en particuliere onderne mer goed met elkaar kunnen opschie ten." De heer Scholten zinspeelde even op de Centrumplannen die voor het betref fende deel van Soest hebben bestaan. "Er zou hier een groot centrum komen, waardoor er lange tijd stilstand is op getreden in de ontwikkeling. Maar toen ik hier in Soest kwam hoefde het al niet meer", aldus de heer Scholten. De burgemeester meende ook dat men in "De Haag" meer doordrongen moest zijn van de betekenis die de ge meente kan hebben op het gebied van de stimulering van het bedrijfsleven. "De gemeente Soest heeft zich opge trokken aan het initiatief van de heer Nijhuis en heeft een fietspad laten aanleggen. Tenslotte: wat is een fiet senwinkel zonder fietspad?" Vervolgens beklom de burgemeester de motorfiets en werd de nieuwe zaak officieel geopend. Ook de moeder van de heer Nijhuis hield een korte toe spraak, waarin ze haar zoon en de an dere betrokkenen van harte feliciteerde met de mooie zaak. Namens de familie bood zijn oudste zuster, mevrouw Gommers, een schrijfmachine aan. Voor mevrouw Nijhuis, "de stuwende kracht achter Ben", waren er bloe men, die haar werden overhandigd door het enige meisje in de familie, Mirjam van Mil. Het gezelschap, onder wie ook wethou der drs. J. Menne, begaf zich vervol gens in de zaak en in de werkplaats, waar nog een geanimeerde voortzet ting van de bijeenkomst plaatsvond. door Ane Wandelaar Als 't eraan zit, hetgeen de laatste tijd helaas steeds zeldzamer wordt, dan willen Marie en Arie nog wel eens een restaurant binnenstappen. In Soest. Het is namelijk een sprookje te geloven dat wat je ver haalt persé lekkerder moet zijn. Dicht bij huis is de interna tionale keuken in onze gemeente uit stekend vertegenwoordigd. Geen wijk zonder "Chinees". Sinds geruime tijd vindt ook de Turkse en Indonesische keuken veel aftrek. Verder een reeks restaurants, die zich uitputten in knus- sig doen en er al of niet in slagen de Franse keuken met sukses te imiteren. Ruim 20 jaren verblijf in Soest hebben Marie en Arie geleerd waar ze voor een smakelijke en betaalbare maaltijd terecht kunnen. Namen noemt Arie niet, smaken verschillen nu eenmaal. Wat alleen opvalt is het volledig ontbreken van een typisch Nederlandse keuken, de uitsmijter-ham buiten beschouwing gelaten. Waar is de kok te vinden die het klaarspeelt een hutspot, ook bekend als peen en uien, te bereiden zoals onze grootmoeders dat deden? Waar is de menukaart te vinden waarop onver valste boerenkool met worst prijkt? En wat dacht U van een heerlijk bord met bruine bonen of capucijners, voor zien van dobbelsteentjes spek, gebak ken en rauwe uien? Je kunt er in Soest een paar schoenzolen voor verslijten, een restaurant vinden waar al dat heer lijks op de kaart staat doe je niet. Dat ia eigenlijk heel erg jammer. Vol gens Arie is de Nederlandse culinaire cultuur niet alleen smakelijk. Ook be taalbaar. Aangezien wij iedere gulden weer om draaien voor wij hem uitgeven komt dat mooi van pas. Wat de calorieën be treft: peulvruchten en koolsoorten met de bijhorende tralala zijn zeker geen grotere dikmakers dan bami nasi frites en een collectie sausjes. Welke Soester restaurant- of bistrokok brengt weer eens een ouderwetse Hollandse pot op tafel? Een mens zal er mee ge straft worden. Arie heeft overal in het land zo zijn re laties. Vanuit Amsterdam werd hij ge tipt dat het voltallige Ajax-bestuur trainers op 12 mei a.s., hemelvaarts dag, op het Heesterrein in Soest aan wezig zullen zijn. Het schijnt dat de a.s. landskampioenen nog wel enkele spe lers kunnen gebruiken, en die in Soest menen te kunnen vinden. Wat is er na melijk op 12 mei a.s. (noteren vast die datum) aan de hand? Zoals de zaken er thans voorstaan maken burgemees ter Scholten, de wethouders Menne en Plomp, en dè raadsleden Jacobs, Rib- bink, Visser, Van den Breemer en Van Logtenstein deel uit van een voetbal team dat tegen een elftal van Veronica zal aantreden. Aangezien het college van B. en W. de Raad geen volledig team op de been kunnen brengen wordt het elftal met deskundige ambtenaren aangevuld. Wat zal de indrukwekken de Ajax-afvaardiging straks op 12 mei in Soest te zien krijgen? Vast staat dat de ambtenaren opdracht krijgen dit keer in het veld het voorbereidende werk te verrichten, zodat burgmeester, wethouders en enkele raadsleden zelfs voor open doel niet kunnen missen. Ze ker is ook, dat wat de tactiek van het gemeentelijk elftal van Soest betreft, de aanvallen zowel via de linker als rechtervleugel dienen plaats te vinden. Anders dus dan in de landelijke poli tiek waar links in de aanval is, terwijl rechts en het midden de verdediging op zich nemen. De Amsterdamse belangstelling geldt vooral de heren Scholten en Plomp. Getalenteerde spelers met spelinzicht en een enorm schot in de benen. In de hoofdstad doen geruchten de ronde dat beide spelers aantrekkelijke aanbie dingen hebben ontvangen van de Ame rikaanse club Titusville. Ook linksbui ten Jan Visser staat bij de Amsterdam mers in de belangstelling. De hoeveel heid gele en rode kaarten die hij in de afgelopen jaren verzameld heeft zou zijn transfer naar Ajax in de weg staan. Beste mensen. Arie hoeft IJ natuurlijk niet te vertellen dat hij weer eens een hoeveelheid flauwekul op papier heeft gezet. Toch de 12e mei noteren. Op het Heesterrein aan de Kooiweg speelt een gemeente-elftal met de eerder ge noemde spelers tegen Veronica. Ver der probeert oud-Soester Piet Schrij vers, doelman van Ajax en Oran je, die middag een aantal penalties te stoppen en zal Harry Vermegen (Vara-televisie) zijn bekende ongebrui kelijke commentaar leveren. Organi satie: de stichting Jeugdzorg Soest, en dus wordt jong Soest er financieel wijzer van dat gelegenheidsspelers van Veronica en de gemeente Soest voor een keer de veters van de voet balschoenen weer eens vastmaken. Heeft U, toen paard en wagen nog een vertrouwd beeld in het wegverkeer waren, ooit een koetsier "SA" horen roepen? Toch schijnt het woord iets te betekenen als een aanmoediging voor een karrepaard om 't wat sneller aan te doen. Arie komt aan deze wijsheid, omdat hij sinds 1 maart dagelijks aller lei Nederlandse woordenboeken aan het bestuderen is. Een jaarlijks terug kerende bezigheid in verband met de nationale kampioenschappen scrabble, die in Soest gehouden worden. Dit jaar in De Rank op 19 maart a.s. Geloof 't of niet, maar Marie en Arie hebben van hun huiskamer een soort trainings kamp gemaakt. Het scrabblebord als speelveld, de 101 letters als spelers en daar omheen een verzameling woor denboeken. Arie heeft een keer eens het geluk gehad de kampioensbeker mee naar huis te mogen nemen. Dat zal wel meer met geluk dan wijsheid te maken hebben gehad. De laatste ja ren worden er hoeveelheden punten gescoord waar een eenvoudig scrabbble- laar als Arie alleen maar van kan dro men. Het leuke van dit jaarlijkse "feest der letteren" bestaat ondermeer hierin dat iedereen gelijke kansen heeft op dit kampioenschap. Je hoeft er geen uni versitair onderwijs voor gevolgd te hebben, de factor geluk speelt een minstens even grote rol als de aanwe zige kennis der Nederlandse taal. Het geheel roept soms iets op van terug in de schoolbanken. Streng uitziende heren beroepen zich bij meningsver schillen op scheidsrechter Van Dale, "de dikke". Anderen lopen langs de rijen tafeltjes en controleren tellingen en de juistheid van de gelegde woor den. Wie tijdens het spel iets te vragen heeft steekt zijn vinger in de lucht; "meester" komt er aan. Jongelui die een christelijke jeugdsociëteit in Soest in stand houden organiseren voor de elfde keer dit evenement. En met het woord evenement is niets teveel gezegd. Uit alle delen van het land reizen scrab- bielaars een keer in het jaar naar Soest. Bakker Faas uit de Birkstraat heeft elf jaar geleden nooit kunnen dromen dat zijn initiatief zoveel sukses zou hebben. Een sukses zonder een dubbel tje subsidie van de overheid. Arie vindt het heel knap wat die J.O.C.-ers er jaarlijks van weten te maken. Het werd tijd dat 't eens gezegd en ge schreven werd. Vandaar dit stukje. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Een groep jongelui, afkomstig uit Soest, Amersfoort en omgeving, grotendeels betrokken bij de Regionale Muziek school, heeft vorige week in het AVRO- programma "Stuif es in", waarvan Ria Bremer de presentatie verzorgt, beslag weten te leggen op de hoogste prijs: de Gouden Stuiver. De groep deed dat met de opvoering van gedeelten uit de jeugdmusieal 'Dik Trom", waarmee de deelnemers al ge ruime tijd op veel achtereenvolgende vrijdagavonden in de weer zijn geweest. De totale groep, ongeveer 60 jongens en meisjes plus tien volwassen bege leiders, heeft elkaar leren kennen tijdens het muziekkamp, die onder leiding van orgeldocent Ernst Pels twee jaar geleden werd georganiseerd. Ook vorig jaar werd een dergelijk kamp gehouden. Daar werd het plan voor de musical geboren. Bij de muziekleer gehouden. Daar werd het plan voor de musical geboren. Bij de muziekschool leerlingen sloten zich nog een flink aan tal vriendjes en vriendinnetjes aan. Uit de musical werden twee liedjes uitgevoerd, "De Vrek" en "Jij was vijf en ik was vier". De meeste hoofd rolspelers zijn uit Soest afkomstig, zo als Jeffrey Spoor (Dik Trom) en Je roen Briels de Vrek Op 28 mei vindt de échte première plaats, in De Flint in Amersfoort. Er is nu al zoveel belangstelling voor dat er waarschijnlijk wel drie opvoeringen gepland moeten worden. De groep wil trouwens graag vaker optreden, om de gemaakte kosten "eruit te halen." Er is ook heel veel bij komen kijken. De kostuums en de decors zijn door de groepsleden zelf gemaakt, en de musi cal, de liedjes, de dansen zijn door de leden ook zelf bedacht. Al vanaf september zijn de jongens en meisjes in de weer geweest met de repetities. De krokusvakantie werd vrijwel in zijn geheel benut om het stuk er helemaal "in" te krijgen. Dat dat uitstekend is gelukt bewijst de zeer verdiende "Gouden Stuiver" wel. Men spreekt hier en daar al over een Neder landse "Fame"... Foto: Goos van der Wilt De Soester deelnemers aan de jeugdmusieal bij hun terugkomst in Soest, in het trotse bezit van de Gouden Stuiver. Een inwoner van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van diefstal van een toerenteller, een brandblusser, een benzinedop en een hoeveelheid benzine. Onbekenden hadden een en ander uit zijn auto weggenomen, toen deze geparkeerd stond aan de Dr. Schoonenbeeklaan. Het slot van het lin ker portier werd daarbij beschadigd. Vorige week deed zich op de Staring laan een aanrijding voor, waarbij twee inwoners van Soest betrokken waren. Een 18-jarige bromfietser botste bij het passeren tegen de auto van een 64-- jarige automobilist. Hij kwam daarbij ten val en werd voor onderzoek per am bulance naar Zonnegloren overge bracht. Het prefab schoorsteenkanaal 'nisotta' (afkomstig uit Duitsland) wordt met ingang van heden verkocht door Kees Frank, Koninginnelaan 48 te Soest. Ter introductie ontvangt u 10% korting. De 'nisotta' bestaat uit een buitenman tel van bimsbetonblokken en een kern van chamotte-elementen met afgeron de hoeken en 200 mm lang en breed. De hoogte van het kerndeel is gelijk aan drie op elkaar gestapelde bimsblok- ken. Tussen bims en chamotte is een isolatielaag van steenwol voorzien. In totaal heeft het rookkanaal een ge wicht van circa 160 kg per strekkende meter. De blokken worden aan elkaar gelijmd. De opbouw is eenvoudig, ter wijl de 'nisotta' voldoet aan de Duitse brandveiligheidsnormen. De Prefabschoorsteen kan worden toe gepast bij nieuwbouw- en renovatie projecten, alsmede in bestaande wo ningen, daar het kanaal zelfdragend is. Voor de buitenafwerking op het dak is een stalen dakdoorvoer met loodslabbe be schikbaar. Volgens Kees Frank is de binnentemperatuur in het kanaal overal gelijk, waardoor terugslag van de rook wordt voorkomen. Wilt u meer informatie dan is het goed even kon- takt op te nemen met Kees Frank Ko ninginnelaan 48 tel. 02155-11066. De 'nisotta,' een prefab schoorsteenka naal uit bims- en chamotte-elementen. Een bewoonster van het Harperpad meldde de politie vorige week dat de benzine uit haar auto was gestolen. Naar schatting ging het om een hoe veelheid van ca. 50 liter. In de wijk 't Hart vond vorige week controle plaats van de delen Hl van het kentekenbewijs. Er werden 7 overtre dingen geconstateerd. De gemeengte goat bezunige op ut bezunige, ak ut goed be- griept. Met die blieje boódschaap kaajje volgus ming twee kaan- te uut. Ze motte mingder bezu nige of nog meer. Ik doch daat- tut leste wel 't gevaal zaal we- ze. Moar ze goan ongs wel un haandje helpe. Gemeengtewaarke komt voor- temee oud pepier ophoale. Zit je net an un baakkie leut, goat de bel. Twee aamtenoare in overaal an de deur. Un gróte vraachtwoage met un heftruuk der bie. "Heppu nog ouwe kraangte meneer? Zuk laache. Daan vroagt ik eerst om un le- getimoatie, waant un mens wordt baar waantrouwig, vaan- doag de daag. Waat zouw de ge meengte bieje veur 't oud pe pier? Vrogger op schóól kojje vaan tied tot tied ouwe lompe en tod- de meeneme. Daan kwaam der un maannetje met un haangd- kaar en die wouw ze hebbe. Je kreeg der geejn cengt veur moar un windmoletje of un peer- descheet. Zaa 'k je effe uut me- koar legge. Daa's un stukkie rubber en ajje d'r op bloast, daan geeft daat un geluud as un scheet vaan un peerd. Moar die aapperoate zulle noeng wel uut de produktie weze, doch ik. Ik het ze nooit meer ezien of beter, eheurd. Ut ophoale vaan oud pepier met un vraachtwoage is un kost- boare zoak en doarom kriege ze doar wel subsidie vaan de gemeengte veur, denk'! Ak nog un goeie road maag ge ve an de ophoalders, - d 'r mot in 't roadhuus of argus aang- ders nog un heule stoapel plaan- ne legge, die nóóit meer deur- goan. Bevobbeld vaan de weg over de Neng en de Centrumweg. Daat ben bie mekoar wel zo'n tien kilometer plaanne en daa 's un heul end pepier. Ok vaan 't nieu we roadhuus ben d'r un heule zooi. Die vaan 't pliesieburo zouw ik nog niet vurt doen. Je ken nóóit wete, zaa'k moar zegge. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Soesders, steunt deze aaktie kraachtdoadig. Zo krie ge we de gemeengte zelluf ok us an 't inlevere. Aal ben ut daan moar kraangte en plaanne. HANNES VAN DE NENG jfWiwuR. fiiOt WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120.^^ Ik wil graag direct weer inhaken op datgene waar we vorige week mee besloten; houtmaterialen als bestrating. Zoals ik reeds vermeldde staan de meeste mensen er nogal sceptisch tegenover, omdat in het verleden de ervaring leerde dat het hout ging wer ken en/of rotten. Tegenwoordig zijn echter veel be tere kwaliteiten hout in de handel voor dit doeleind. Hardhout soorten of onder hoge druk geïmpregneerd vuren en grenen, waardoor de eerste sporen van rot ting pas na Dentallen jaren gaan optreden. Er wor den de laatste jaren heel fraaie houtprodukten op de markt gebracht die door hun drukimpregnatie en dompeling (waardoor de mooie bruine kleur ont staat) zeer geschikt zijn om als tuinvloer te gebrui ken. Dikke houten planken zijn in combinatie met dikke onderliggers heel goed tot een prachtige vlon der te verwerken. Zo'n houten terras kan het ver lengstuk van de houten vloer in de kamer zijn, maar ook een wat verhoogd houten terras meer naar achterin de tuin (bijv. bij een vijver) doet het erg goed. Een vlonder moeten we altijd zodanig constru eren dat het hout zo min mogelijk met het vocht in aanraking komt. Door tussen de planken steeds een ruimte van een cm. aan te houden kunnen vuil en water goed worden afgevoerd. Een voorbeeld van zo'n vlonder-constructie vindt u overigens ook wel in de ideeëntuinen van de meeste tuincentra. Een ander leuk houtprodukt voor paden of terrassen is de houten tegel, die meestal in de maat 50 x 50 wordt aangeboden. De tegel bestaat uit een aantal plankjes naast elkaar met ook hier tussen ieder plankje een afstand van een centimeter. Bij het leg gen voor een bestrating van deze tegels gebruiken we wederom dikke palen (7x7 cm of 9x9) als onder liggers. Voor kleine paadjes door de tuin en - vooral voor ronde terrassen zijn de bekende houten schij ven een ideale bestrating. Onder hoge druk geïm pregneerde exemplaren gaan tientallen jaren mee en zijn eenvoudig te onderhouden. Ze zijn bovendien zacht om op te lopen, ook met blote voeten. Geen gevaar voor splinters. De schijven moeten zo wor den gelegd dat de voegen zo smal mogelijk zijn. Ze zijn bovendien zacht om op te lopen ook met blote voeten. Geen gevaar voor splinters. De schijven moeten zo worden gelegd dat de voegen zo smal mogelijk zijn. Deze tussenruimte worden dan met zand of fijn split opgevuld. De houteschijven zijn verschillend van diameter zodat er speels mee ge werkt kan worden. We kunnen eigenlijk eindeloos veel blijven variëren met hout. Steeds weer valt op dat we met het ge bruik van houtmaterialen een zachte overgang krij gen tussen huis en tuin en een nooit storende combi natie met de beplanting. Gaan we bij een wat moderner en strakker huis uit van "gezaagd" of hoekig hout dan is het onverstandig dit te doorkruisen door het gebruik van rondhout en andersom. Het maakt de tuin onrustig. Als we houtprodukten aanschaffen is het belangrijk dat ze drukgeïmpregneerd zijn. Voor al bij die materialen die in voortdurende aanraking met een vochtige ondergrond gaan komen, zoals rond en vierkantpalen is dit een vereiste. Bij het dompelen of impregneren wordt het hout slechts ge durende korte tijd in een bad met carbolineum ge dompeld. Dit geeft natuurlijk wel enige bescher ming, maar vergt wel regelmatig onderhoud. Druk geïmpregneerd is onderhoudsvrij. We kunnen hoogstens eens in de paar jaar het hout een kwast geven als de kleur ons niet meer aanstaat, maar voor de verduurzaming is dit niet nodig. Drukge ïmpregneerd hout is wel iets duurder dan geïm pregneerd hout, maar dit prijsverschil is niet erg groot.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13