VVD: Concrete maatregelen in financieel genezingsproces CDA gunt College voordeel van de twijfel i MET HET OOG OP UW BRIL. Makelaardij Peters: geen anonieme woninggids PvdA teleurgesteld over gebrek aan 'onderbouwing' jvm V. V. V. V. 9o 5 5 itiUJiB brilmode ®e Soester* (Duineti uur Belasting Adviesburo Soest a» rnmmm.rn.mM /.www yt 1 FONDUE DANSANT wa 'Van politie en brandweer worden verdere offers gevraagd' 'Nieuw beleid slechts mogelijk door herschikking en afstoten van taken' f 'Er komt geen beleid tot stand als men alleen maar betoogt dat het tot stand moet komen' vd fbto-f ilm-videoc^/ VLEIIGEIS-PIAIVO'S I Zet Uw belastingproblemen schaakmat en laat B.A.S. ze voor U oplossen. nu van uw 24 x 36 mm dia's kleurenfoto's 10 x 15 cm 1 Soester Courant van woensdag 9 maart 1983 De VVD-fractie in de gemeenteraad van Soest heeft in de maandag j.1. ge houden algemene beschouwingen bij de begroting voor 1983 met grote vol doening gereageerd op de visie die het College heeft gegeven op de aanpak van het beleid in de komende jaren. Zij is het eens met het College dat nu moet worden afgestapt van de tot nu gevolg de bezuinigingsmethode en dat er sprake moet zijn van een structurele aanpak: een takenpakket, een perso- neelsplan (en daarmee ook een sociaal plan), binnen het raam van een meerja renbegroting. Fractievoorzitter A. On- derdelinden wees erop dat het "zeer hoge welzijnsniveau van de individuele burger" in de afgelopen jaren groten deels gedekt werd uit de collectieve pot. Er was geen regeling tot het terug betalen van genoten subsidies, omdat daartoe tot voor kort geen aanleiding bestond. "Maar nu is dat anders," aldus de heer Onderdelinden. "Het gemeentelijke fi nanciële genezingsproces hangt nauw samen met een bewustwordingsproces bij de burgers, nu de conjunctuur zich in neerwaartse richting blijft bewegen. Dat proces mag niet worden gefrus treerd door opvattingen bij de overheid dat bezuinigen doel in plaats van mid del zou zijn. "Het is billijk om - waar dat sociaal gerechtvaardigd is - het profijtbeginsel te hanteren," aldus de WD-fractieleider. Voor de komende jaren ziet de VVD- fractie als concrete maatregelen - realisering van de vorig jaar geno men bezuinigingsbesluiten - onvoorwaardelijk sluitend maken van de begroting; - kritische benadering van de met de bezuinigingen samenhangende perso- neelsproblematiek - waar mogelijk tijdelijke voorzie ningen voorkómen, die op langere ter mijn doorgaans schadelijk uitwerken; - protectionistischer opstelling ten op zichte van gemeenschappelijke rege lingen, die voor Soest nadelig uitval len; - behoedzaam gebruik van externe ad viezen - rekening houden met vermindering van de uitkeringen uit het gemeente fonds in de jaren '83 - '86 van ca. ƒ800.000; - de gemeentelijke belastingen, hef fingen en retributies verhogen tot de toegestane overheidsnorm - het bundelen van activiteiten in de welzijnssector. De overheid dient ervoor te zorgen dat ieder een zo groot mogelijke vrijheid geniet, aldus de heer Onderdelinden. Taken die niet of niet zelfstandig door individuen of groepen kunnen worden vervuld, behoort de overheid wel op zich te nemen, al zijn deze be paald en gegrensd. Over de gemeentelijke huisvesting merkte de heer Onderdelinden op dat er geen sprake mag zijn van hap-snap- oplossingen, evenals voor het politiebu reau. De VVD-fractie ziet met belangstelling de beleidsnota van de burgemeester te gemoet over de taakuitvoering van het Soester politiekorps. Van zowel politie als brandweer zullen verdere offers moeten worden gevraagd. Dat kan zon der wezenlijke kwaliteitsvermindering in de dienstverlening van de politie. Het eist wel dat politie en brand weer verder zullen meewerken, in het besef dat "alles wat maar enigszins zweemt naar luxe overboord dient te worden gezet. De heer Onderdelinden bracht naar vo ren dat de brandweer nog wel voor een bedrag van 30.000 a 40.000 gulden zou kunen inleveren, en deelde mee even tueel een motie van die strekking in overweging te nemen. De VVD-fractie voorzitter bepleitte, het betrekken van 4-kamer-eengezinshuur- woningen mogelijk te maken voor 3- persoons-huishoudens, die anders ver plicht zijn hun hele leven in een flat te wonen. Gezien de zorgen over de moge lijkheden tot woningbouw, met name met betrekking tot O verhees III en IV, zal de VVD-fractie die initiatieven steunen die het mogelijk maken dat hier woningen worden gerealiseerd - buiten bezwaar van 's Rijks schatkist - waarvan de lasten op een gelijk niveau liggen als van gesubsidiëerde wo ningen. De heer Onderdelinden sprak zijn be zorgdheid uit over de vertragingen op het gebied van de Ruimtelijke Or dening, met name voor wat betreft de bestemmingsplannen. Hij bepleitte verder een onderzoek naar de moge lijkheden van "privatisering," bijvoor beeld op het gebied van uit te besteden werk, bestekken en berekeningen. Ook wilde hij bezien of het uitbesteden aan particulieren van bijvoorbeeld de vuil nisophaaldienst en het onderhoud van de sportvelden niet voordeliger zou zijn. Over de werkloosheid merkte de heer Onderdélinden o.m. op dat de gemeen te iets zou kunnen doen voor het opvul len van gemeentebanen met deeltijdar beid. Hij vroeg in dit verband ook aan- A. Onderdelinden (VVD) dacht voor het "Gemeenschapstaken plan," dat zich voornamelijk richt op werkloze jongeren. De VVD-fractie- voorzitter besloot zijn algemene be schouwing met een opmerking over de zorg voor de ouderen. De heer Onder delinden toonde zich bezorgd over de lange wachttijden voor opname in een bejaardencentrum. Hij vroeg zich af in hoeverre de Federatieve Raad voor de Ouderen in de zorg zou kunnen voor zien en of er wellicht noodzaak bestond om te komen tot een intergratie met de Stichting Maatschappelijke Dienstver lening. Tenslotte wekte hij College, raad, ambtenaren en burgers op geen achterdocht te koesteren jegens het ge meentebestuur, al oordeelde hij een kri tische opstelling noodzakelijk. De fractie van het CDA betreurt het, bij monde van haar voorzitter C. Ver- heus, dat het College de begroting 1983 heeft aangeboden zonder een nota van aanbieding, waarin het college zijn zienswijze nader heeft uitgekristalli seerd. Daardoor zal het CDA het col lege primair blijven aanspreken op grond van de punten uit het collegepro gramma, nu het zelf geen beleid ont vouwt. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 - 12874 C. Verheus (CDA) De CDA-fractie heeft wel lof voor de sluitende begroting die het college de raad heeft aangeboden, maar vraagt zich af hoe sluitend deze eigenlijk wel is. Er zijn zoveel zwakke plekken, al dus de heer Verheus, dat de begroting met hetzelfde gemak "nauwelijks slui tend" of zelfs "niet sluitend" genoemd kan worden. Het CDA wil trouwens niet alleen een sluitende, maar ook een evenwichtige begroting. Het moet niet zo zijn dat er binnenkort weer een der de bezuinigingsronde moet gaan plaatsvinden, aldus de heer Verheus. De financiële ruimte voor nieuw beleid kan slechts worden gevonden door het inruilen van minder belangrijke be staande voorzieningen voor nieuwe die meer noodzakelijk zijn, een herschik king van taken dus, en door het afsto ten van taken, door privatisering, parti culier initiatief, uitbesteding, etc. Uit de begroting moeten ook de automatis men worden geschrapt. Eén van de zwakke plekken in de be groting noemde de heer Verheus de ge plande bezuinigingen van 25 november 1982. "Het is nog geenszins zeker dat het daarvoor geraamde bedrag ook wordt gerealiseerd. De methode-Berenschot hoeft van het CDA nog niet helemaal te worden afge dankt. Een aantal zaken is nog wel voor nader onderzoek vatbaar, bij voorbeeld het personeelsplan. In dit verband noemde de heer Verheus ook de onrust die onder het personeel van de gemeente is ontstaan naar aanlei ding van de nieuwe beleidsplannen. Hij drong er bij het college op aan alles te doen om die onrust weg te nemen. De heer Verheus somde nog een aantal "zwakke plekken" in de begroting op. "Als we de rekeningcijfers van 1981 vergelijken met de begroting van dat jaar, vrezen wij het ergste voor de re- keningcijfers van 1982," bracht hij naar voren. Daarnaast werden zijn twijfels versterkt door de naar zijn me ning wat al te optimistische kijk van het college op het grondbedrijf. "Wat te denken van de 10.000 m2 in het plan Egghermonde, waarvan de opbrengst wordt geschat op 175,- per vierkante meter? Ik vraag me af of het college werkelijk meent dat er voor die prijs ook maar één vierkante meter kan worden verkocht! De heer Verheus drong er bij het col lege op aan de grootst mogelijke voor zichtigheid te betrachten met het oog op de mogelijke tegenvallers met be trekking tot de Rijksuitkeringen over de eerstkomende jaren. "Vóór alles zullen we moeten uitgaan van een sluitende begroting, zoals in Onze eigen woninggids (De Eekhoorn) scheelt kopers en verkopers enige duizendjes. Want u weet dat elk huis daarin vermeld, in de verkoop staat bij Makelaardij Peters. Zodat u geen zoekopdracht hoeft te geven. En geen courtage betaalt. Vandaar dat op de koopsom bij Peters geen extra kosten komen. Dit geeft ook de verkoper de zekerheid dat zijn vraagprijs geen "overvraagprijs" is. U weet waar u aan toe bent bij Makelaardij Peters. Peters bv Makelaardij o g voor wonen in de groene zone Soest, Birkstraat 87,02155-16251. Amersfoort, Stadsnng 147 033-630506 Binnenkort ook in Baarn en Hoevelaken "Onder de huidige omstandigheden is een krachtig bestuur vereist, dat doe len formuleert en richting geeft aan de ambtelijke organisatie bij het realiseren daarvan. Het functioneren van de raad en het college sinds september, hier aan getoetst, baart ons zorgen." PvdA- fractievoorzitter Raymond van Gelder liet er geen twijfel over bestaan dat hij vindt dat het college te kort is gescho ten, omdat het "na zes maanden niet verder is gekomen dan het voornemen om voor de zomer een totaalplan voor het gehele beleid aan te bieden." De werkwijze levert te weinig resul taat op. "Er komt nooit politiek beleid tot stand ais men alleen maar betoogt dat het tot stand moet komen, of peper dure adviseurs inschakelt om met keu rig verzorgde rapporten en het gebrek aan besluitvorming te camoufleren. Bij gebrek aan een onderbouwing van - de zijde van het college was de raad, aldus Van Gelder, wel gedwongen ei gen afwegingen te maken. Kijkend naar de saldi (verschil tussen geraam de inkomsten en uitgaven per hoofd stuk) constateerde hij bij vrijwel alle begrotingshoofdstukken een daling, met uitzondering van de brandweer en de sociale zorg/maatschappelijk werk, die resp. 20% en 21% stijgen. Daarte genover staat bijvoorbeeld de daling van de saldi bij het openbaar en bijzon der onderwijs met resp. 13% en 8%. "Aannemen van deze begroting bete kent dus dat de raad kiest voor de brandweer en de sociale zorg ten koste van het onderwijs," bracht Van Gelder naar voren. Met een prioriteit voor de sociale zorg had de PvdA-fractie overigens geen moeite: "Wij staan vierkant achter de genen die in onze maatschappij toch al in de hoek zitten waar de klappen val len," maar wel met de hoge prioriteit van de brandweer. "Wij hebben de in druk dat de laatste jaren de afweging tussen wat mogelijk is en wat mini maal noodzakelijk is bij de aanschaf fingen voor de brandweer onvoldoende heeft plaatsgevonden. Een inhaalma noeuvre in negatieve zin lijkt ons dan ook terecht." Van Gelder meende ook dat het poli tieke keuze was om de reorganisatie van Gemeentewerken uit te stellen en dit uitstel te financieren uit o.m. de on derwijsbegroting. Door de begroting "met impliciete politieke keuzes" zon der beleidsmatige onderbouwing aan de raad voor te leggen staat het be stuur van Soest "in zijn hemd," aldus Van Gelder. College en raadsfracties vragen wel aan de gesubsidiëerde in stellingen om beleidsnota's, stellen de subsidie er zelfs van afhankelijk, maar schuiven de eigen beleidsnota's met ge mak voor zich uit en stelt "en passant" aan de raad voor enige van die instel lingen de nek om te draaien. "Ik hoop vurig dat de raad daaraan niet zal meewerken," aldus Van Gelder de PvdA- het colleprogramma duidelijk is vast gelegd," aldus de heer Verheus. Met triestheid constateerde de CDA-frac- tievoorzitter dat de grootste gemeente lijke dienst de Sociale Dienst is, waar van de omzet nog steeds stijgt, en daar door evenredig het deel dat voor re kening van de gemeente komt. "Aan verdergaande bezuigingen zal de komende jaren niet te ontkomen zijn. Maar dat zal dan moeten geschieden op het totale pakket van de gemeen telijke uitgaven. Dus niet eerst de mid delen verruimen door de burgers ho gere lasten op te leggen, maar eerst de gemeentelijke huishouding kritisch onder de loupe te nemen," aldus de heer Verheus. Hij stond ook nog even stil bij de "be stuurlijke kant van de begrotingsme daille." Ook in dat opzicht legde de heer Verheus een aantal zwakke plek ken bloot. Hij oefende kritiek op het op treden van burgemeester Scholten bij een aantal gelegenheden, met name over de gang van zaken in de commis sievergaderingen, waarin naar de me ning van de heer Verheus geen beslui ten genomen mogen worden, en de ma nier waarop soms met de spreektijden wordt omgesprongen. "We zullen elkaar wederzijds vertrouwen moeten geven, maar ook de nodige ruimte. Pri mair staat het belang van onze ge meente voorop, maar dat neemt niet weg dat er bij het nemen van beslis singen politieke keuzen gemaakt moe- tn kunnen worden. R. E. van Gelder (PvdA) voorzitter verklaarde het in grote lijnen eens te kunnen zijn met de aanpak van het beleid, maar zich zorgen te maken over de haalbaarheid. De PvdA-fractie zou graag zien dat er wordt onderzocht of en tegen welke kosten er in Soest een "ambachtsver- zamelgebouw" kan worden opgericht. Er komen veel verzoeken om onthef fing van de hinderwet voor kleine be drijfjes. Op grond van planologische overwegingen kan die vrijstelling niet worden gegeven, ondanks het gevoel dat de betrokkenen daarmee onrecht wordt gedaan. Dikwijls komt het be sluit neer op sluiting, omdat vestiging op b.v. een industrieterrein niet renda bel is. Het resultaat is dat de betrok kenen werkloos raken. Naar aanleiding van de problemen bij de sportstichting meende Van Gelder dat het aanbeveling verdiende zich nog eens te bezinnen op "onverenigbaar heid van het bestuurslidmaatschap van een gesubsidieerde instelling en het lidmaatschap van de raad," daar bij doelend op het feit dat de voorzitter van de stichting tevens wethouder is: de heer Plomp. Hij had grote moeite met het "gewapper met bestuursver- antwoordelijkheid" in dit verband. Te vens bepleitte hij een onderzoek naar de mogelijkheid of de stichting niet zou kunnen worden vervangen door een soort "beheerscommissie." Van Gelder stelde het college nog vra gen over deéltijdarbeid en de kosten van de gemeenschappelijke regelingen, vroeg aandacht voor het probleem van de werkloze schoolverlaters en stak tenslotte zijn bezwaren tegen de inge voerde nieuwe procedure met betrek king tot de ingekomen brieven niet onder stoelen of banken. "De aanzet van het beleid stelt ons in hoge mate teleur," zo besloot de PvdA-fractie- voorzitter zijn betoog. "Vooralsnog zullen wij het college echter het voor deel van de twijfel gunnen en het kri tisch, aan de hand van de feiten, beoor delen." J. J. Ebbers nieuw lid beroepschriften commissie? De Commissie voor de Beroep schriften zal, naar het zich laat aanzien, binnenkort weer com pleet zijn. Burgemeester en Wethouders hebben de heer J. J. Ebbers (VVD) voorgedragen om de opengevallen plaats door het vertrek van Jenny Allard (D'66) in te vullen. Eind vorig jaar gaf Jenny Allard haar lidmaatschap van de com missie op omdat zij zich niet kon verenigen met de wijze waarop de commissiemeerderheid de kwestie-Afslag Richelleweg had behandeld. Van de commissie maken ver der deel uit: Joop van den Bra- kei (PvdA), Ries van Logten- stein (CDA) en G. Beyen (VVD). Voorzitter is de heer mr. J. Beyering. jroot succes voor de laatste keer in Oostenrijkse sfeer op zaterdag 12 maart a.s. f30.-p.p. H^estaurantMHHI ZONDAG A.S. OP UW SCHERM (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotografeten en Filmen "les6 Als u méér wilt weten over dit onder werp of als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken: we zullen u graag alle informatie geven. Inruil-occasions Birkstraat 2 SOEST Diefstal portemonnee Een bewoonster van het Harperpad deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van haar por temonnee. De buit bestond verder uit een bankpasje, een ziekenfondskaart, een stippenkaart en een bedrag van 40,-. De portemonnee is haar waar schijnlijk ontstolen in een plaatselijke supermarkt. sinds 1887 Gespecialiseerd in de betere merken, zoals STEINWAY SONS 'SCHIMMEL BöSENDORFER YAMAHA BECHSTEIN ZIMMERMANN GROTRIAN—STEINWEG in diverse modellen en uitvoeringen. UTRECHT, Biltstraat 62-68, tel.030 - 712299 AMERSFOORT, Arnhemsestraat 8-10, tel. 033 - 630144 's Maandags gesloten. Fiscale advisering. I Verzorging van boekhoudingen. I Advisering tb.v. leningen. Advisering t.b.v. verzekeringen. Smitsweg 537 3765 CR Soest Telefoon: 02155-22302 b.g.g. 02155-15139 ffijjegn deze maand p y A Van Weedestraat 17, Soest. Tel. 02155 -1 3917 f A

Soester Courant | 1983 | | pagina 3