Sieraden Ais Ccca»cns~ Eerste steenlegging van 12 woningen aan de Beetzlaan Kinderfeest bij jubilerende Kinderboerderij Ledenwerf-actie voor Chr. schoolvereniging geboren uit ongerustheid Soest loopt niet warm voor energie-discussie §U§S€ON 10 jaar Amnesty in Soest Brede discussie moet spanningen wegnemen 5- Soester Courant van woensdag 9 maart 1983 1B Op het al enige tijd braakliggende voormalige bedrijfsterrelntje op de hoek van de Beetzlaan en de Schriks- laan is inmiddels begonnen met de $buw van vijl 3-kamerwoningen en ze ven 2-kamerwoningen. Deze 12 wo ningen zullen in een woonblok van 3 verdiepingen gerealiseerd worden. Qua vormgeving is getracht zoveel mo gelijk aansluiting te zoeken bij de om- Eggende bebouwing. De bouw van 12 huurwoningen geelt bij een aantal van ongeveer 3000 wo ningzoekenden maar weinig verlich ting van de druk op de woningmarkt. Zoals het er nu uit ziet, zal men er zich bi Soest voorlopig op moeten instellen dat toekomstige bouwplannen in de wo- liingwetsektor betrekkelijk kleinscha lig zullen zijn. Om uit de bouw van die kleine aantallen woningen echter het 'maximale rendement te halen, kan het zinvol zijn om juist die woningen te houwen, die enige doorstroming op leveren. Door het bouwen van één wo ning kunnen in sommige gevallen n.1. 3 woningzoekenden geholpen worden. Als er een bejaardenwoning wordt ge bouwd voor een bejaarde, die een een gezinswoning achterlaat, kan deze vrijkomende eengezinswoning worden toegewezen aan een gezin dat van een flat komt. Deze flat kan vervolgens weer worden toegewezen aan een jong stel, zodat door de bouw van één be- jftardenwoning dan in totaal 3 woning zoekenden aan passende woonruimte geholpen zijn. Van dit projekt zijn zeker de begane grond woningen voor bejaarden zo aan trekkelijk dat het mogelijk moet zijn om die ideale doorstroming te berei ken. Ook het feit dat de woningen in een reeds bestaande wijk gebouwd .worden, heeft z'n aantrekkelijke kan ten. De Woningbouwvereniging "Soest" is van mening dat er binnen de Gemeente Soest met meer van deze kleine pro- jekten open plekken opgevuld zouden moeten worden. Gericht onderzoek in deze richting zou op z'n minst gewenst zijn. Welke plekken zijn er nog beschik baar, is de eerste vraag waarop dan een antwoord moet komen. De Woningbouwvereniging "Soest" Foto: Goos van der Wilt De bouwplaats aan de Beetzlaan. denkt vooralsnog dat bij het opvullen van dergelijke gaten de voorkeur naar bejaardenwoningen uit moet gaan om te proberen de doorstroming op gang te krijgen. Voor de definitieve menings vorm daarover is echter o.m. een na der inzicht vereist in wat voor wonin gen de bejaarden nu willen. Willen ze een twee- of driekamerwoning, een woning zonder tuin of juist met een klein tuintje, wel of geen gestapelde bouw, een zelfstandige woning of een woning verbonden aan een diensten centrum of bejaardenhuis. Al die wen sen zullen ongetwijfeld niet te vervul len zijn, maar er is in ieder geval dan duidelijkheid over wat zij wel en voor al wat ze niet willen. De realisatie van dergelijke bouwplan nen zal zonder meer niet eenvoudig zijn - denk maar aan de plannen m.b.t. het "Geitenweitje" - maar het is zeker de moeite waard dat de betrokkenen bij de volkshuisvesting zich daar meer in gaan verdiepen. De Woningbouwvereniging "Soest" denkt dat er juist in deze tijd creatief en inventief op de volkshuisvestings markt geopereerd moet worden om zo zorgvuldig mogelijk met de beschikba re contingenten om te gaan. Het pro jekt aan de Beetzlaan kan als een voor beeld daarvan gezien worden, maar het moet mogelijk zijn, zeker als alle betrokkenen er hun schouders onder willen zetten, meer van dergelijke projekten van de grond te krijgen. De woningen zullen vermoedelijk om streeks juli van dit jaar voor de ver huur beschikbaar zijn. De gemiddelde huurprijs zal circa 350,- bedragen, waarbij de huur van de driekamerwo ningen daar boven uit zal komen, en de huurprijs van de tweekamerwoningen dan beneden het gemiddelde zal blij ven. Het ontwerp is van het plaatse lijke architektenburo Duêrmeijer, Ver- weij en Messnig, terwijl het projekt wordt uitgevoerd door Aannemingsbe drijf G.W. van der Grift b.v. uit Soest. De Woningbouwvereniging "Soest" fungeert als opdrachtgever en zal de woningen ook in eigendom en beheer nemen. Ju KRIJGT 10 JAAR DE TIJD OM UW BOEK EEN OPTIMISTISCH EINDE TE GEVEN' Onder het motto: tien jaar lang, nog te kort, organiseert de Amnesty groep Soest in het voorjaar een aantal aktivl- ""jjten. De bedoeling hiervan is, stil te pan bij tien jaar Amnesty-werk in »est. Als eerste organiseren zij een jntoonstelling van cartoons: "Teke- Jbnd voor Amnesty" in Artishock, Steenhoffstraat 46 van 18 tot en met 25 art. De tentoonstelling is dagelijks lopend van 14.00 tot 16.00 uur. De toe- ngis gratis. op deze tentoonstelling zijn cartoons te zien van: Fritz Behrend, Jos Collignon, Tom Janssen, Frits Muller, Len Mun- nik, Opland, Peter van Straaten, Yrrah en Stefan Verweij. De catalogus onder dgzelfde titel met een voorwoord van Sumon Carmiggelt is bij de tentoonstel ling verkrijgbaar. De opening van de tentoonstelling is op vrijdag 18 maart om 20.00 uur. Film"Mephisto" samenwerking met het filmhuis 'shock wordt op zaterdag 19 maart fjn 21.00 uur in Artishock de bekende film "Mephisto" vertoond. Deze bril jante film kreeg in 1982 de Oscar voor de beste niet-Amerikaaanse film. De film, onder regie van de Istvan Szabo, ls gebaseerd op de gelijknamige roman van Klaus Mann, de oudste zoon van Thomas Mann, die in 1933 voor het fas cisme uit Duitsland vluchtte. Gedesil lusioneerd door de politieke ontwikke lingen van na de oorlog en zich mis kend voelend, pleegde Klaus Mann in 1949 zelfmoord. Het verhaal gaat over een Duitse ac teur die aanvankelijk afkerig is van het opkomend fascisme, maar die zijn car rière de voorrang geeft, zijn ziel als het ware verkoopt aan de machthebbers van het Derde Rijk, het symbool wordt van het nazi-bewind, mar op het laatst geestelijk volledig kapot gaat. Mephis- to is de titel van film en boek naar de- flguur uit Goethes Faust. De rol in de film van Szabo wordt gespeeld door Klaus Maria Brandauer, die geen se conde uit beeld ls en een prestatie le vert die de film op zich al bijzonder maakt. In het begin is hij een geënga-. geerd revolutionair toneelspeler in een provincie stad. Zijn ambitie ls duide lijk hij wil een ster worden. Daarvoor is hij bereid alles te doen. Visualisering, ln dit geval vooral ge- bjoiik maken van de mogelijkheden die een theater biedt, is het belangrijkste afepect in de vorm welke gekozen ls. Door zich zo binnen de theaterwereld te houden, ls het ook mogelijk binnen te C^ingen in het proces dat een acteur doormaakt, in feite een voorbeeld van het verschijnsel "aanpassing" dat na tuurlijk niet alleen voor kunstenaars ildt. Door het accentueren van de leaterwereld komt de analyse van een menselijke verloedering zeer genuan ceerd uit de verf. Je volgt de aanpas sing vanuit haar ziel en tegelijk krijg je een buitengewoon intens beeld van wat er zich afspeelde in Duitsland onder Hitier. Tevens wordt op heldere wijze geschetst hoe de hoofdrolspeler zich door het succes laat verblinden en zo een instrument van het kwaad wordt, een meeloper in het systeem. De film "Mephisto" is een bijzondere erva ring van een algemeen maatschappe lijk proces^ Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, hangers, ringen, horloges e.d. tot wel 150% onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. "OF diamantairs-juweuer Laanstraat 18. Baarn Tel. 02154-15937 Rembrandtlaan 13. Soest Tel. 02155-12136 Om het W/z-jarlg jubileum van de Kin derboerderij "De Vrije Teugel" ook voor de kinderen nog eens extra luister bij te zetten werd er afgelopen zater dag een groot feest gevierd. Ruim vijf tig van hen werden eerst onthaald op een prachtig toneelstuk, waarin Paul en Mieneke Wareman de hoofdrollen vervulden. Paul speelde een stofzul- germonteur, die had ontdekt dat hij met één van zijn apparaten de dieren verstaanbaar kon laten praten. Hij had dat ontdekt bij zijn goudvis, die hij al 12*4 jaar bezat. Toen hij het beestje had willen opzuigen met de stofzuiger, was het opeens gaan praten. Mieneke speelde de zeer met het Lot van de dieren begane medewerkster van de burgemeester. Ze vond het vréselijk zielig dat de dieren van de kinderboer derij na 12*4 jaar dreigden geslacht te worden, en het leek haar prachtig om de dieren met behulp van de spreek- stofzuiger eens uit te horen over wat ze zelf vonden van het lot dat hun te wach ten stond. Alle geïnterviewde dieren, waaronder de ezel, de eend, het konijn, de kip, de geit, het paard en het schaap, verklaarden dat ze het reuze naar de zin hadden op de boerderij. Voor de slachtbank voelden ze inder daad niet veel. De kinderen gingen vervolgens in drie groepen uiteen. Er kon zelf toneelge- speeld worden en aan een quiz meege daan, en op een andere plaats waren de kinderen druk in de weer met het ver sieren van de cake, die later zou wor den opgegeten. Met een "tekenfilmpa rade" werd de geslaagde feestmiddag afgesloten. Een scène uit het toneelstuk tijdens het kinderfeest bij "De Vrije Teugel". Fnln flnna van Hoi- Wilt Een groep van ca. 25 leden van de Ver eniging voor Protestants-christelijk Onderwijs te Soest heeft het initiatief genomen tot een grote ledenwerf-actie. Dezer dagen worden zoveel mogelijk betrokkenen, met name de ouders van de kinderen die de christelijke scholen in Soest bezoeken, benaderd met een brief, waarin zij worden opgeroepen zich als lid van de vereniging aan te melden, voorzover zij dat nog niet zijn. Bij de brief is daartoe ook een aanmel dingsformulier gevoegd. Als motief voor deze actie vermeldt de groep dat de spanningen die al sinds ongeveer een jaar binnen de vereni ging aan de dag treden (over de grond slag- de bijbel en de "Drie Formulieren van Enigheid" - en de uitleg daarvan) een zo breed mogelijke discussie bin nen de vereniging noodzakelijk maken. De groep pleit ervoor dat deze discus sie over de grondslag en de daaruit voortvloeiende consequenties, met name voor de gang van zaken op de scholen) op korte termijn en zo diep gaand mogelijk wordt gevoerd, ten einde de gerezen spanningen weg te nemen. Breed Van groot belang vindt de groep het, dat een dergelijke discussie ook zo breed mogelijk wordt gevoerd, met an dere woorden: dat zoveel mogelijk rechtstreeks betrokkenen (met name de ouders) eraan deelnemen. Veel ouders blijken echter (nog) geen lid van de vereniging te zijn. Mede daar aan is het te wijten dat een discussie, zoals die wordt verlangd, tot dusverre geen kans heeft gekregen. Het bestuur en de vereniging vertonen beide een relatief grote invloed van bepaalde kerkelijke richtingen. Een voorstel om de discussie aan te gaan werd op de eind vorig jaar ge houden ledenvergadering dan ook ge torpedeerd door een overigens betrek kelijk kleine meerderheid. De groep leden die thans het initiatief heeft genomen tot de ledenwerfactie hoopt daardoor te bereiken dat de ver houdingen binnen de vereniging een zuiverder afspiegeling zullen vormen van de kerkelijke richtingen die het Protestants-Christelijk Onderwijs in Soest dragen. De vereniging wordt nogal gedomineerd door de kerkelijke richtingen die men doorgaans aanduidt met "evangelisch" of "reformato risch." Potentiële nieuwe leden worden in de brief gewezen op de voorwaarden en de consequenties van het lidmaat schap, zoals die door de vereniging zijn gesteld. Tevens worden zij opge roepen attent te zijn op de ledenver gaderingen en deze zoveel mogelijk bij te wonen. De groep besluit de brief met erop te wijzen dat men het Pro testants-Christelijk Onderwijs in Soest een warm hart toedraagt, zich echter zorgen maakt over de gerezen span ningen en bevreesd is voor de gevolgen daarvan. Inlichtingen over de leden werfactie verstrekt de heer W. Huls bergen, Colenso 82, tel. 14506. Uiterste poging Ongeveer tegelijkertijd met de leden werfactie heeft de groep ongeruste le den zich met een uitvoerige brief tot het bestuur van de vereniging gewend. Men wil daarmee "een uiterste poging ondernemen om alsnog een oplossing te vinden voor het geschil, dat tussen twee grote groepen leden is gerezen." De brief is geschreven in de overtui ging dat "wij er niet in mogen berusten dat tussen geloofsgenoten zelfs geen gesprek meer mogelijk zou zijn over een geschil dat hen verdeeld houdt. Een dergelijke situatie is immers on waardig voor een vereniging van christe nen, die met elkaar de doelstellingen van christelijk onderwijs steunen en allen de grondslag van onze vereni ging onderschrijven." Aan dat laatste wil de groep geen twijfel laten bestaan. De bedoeling van de groep is, aldus de brief, de eendracht binnen de vereni ging te herstellen. De brief gaat uitvoerig in op de aan leiding van de gerezen conflicten, met name het bestuursstandpunt over de Wet Gelijke behandeling. "In een zaak van zo groot principieel belang", al dus de brief, "had daarop diepgaand beraad behoren te volgen in de leden- vergadering. Dit beraad is echter niet gevoerd." Ook de onderlinge verhoudingen bin nen de vereniging worden aan de orde gesteld. Over de grondslag merkt de brief op dat de interpretatie daarvan vooral een vraag van theologische aard is. Een tweede vraag is "hoe wij met el kaar behoren om te gaan binnen een vereniging die zich christelijk noemt." Daarbij dient men zich te beraden over hoofdpunten als Geloof, Hoop, Liefde en de Gemeenschap der Heiligen. Onder de titel "Hoe nu verder" spreekt de brief over de wijze waarop christe nen over eikaar oordelen; de vraag rijst of er nog wel sprake is van een algemeen protestants-christelijke ver eniging, wanneer een betrekkelijk klei ne meerderheid op de ledenvergade ring eigenlijk uitspreekt dat er binnen de vereniging geen plaats is voor leden van de Nederlands Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, die het standpunt van hun synodes ten aanzien van homofilie en ongehuwd samenwo nen delen. "Gezien de geschiedenis van onze ver eniging is het een onaanvaardbare ge dachte", zo gaat de brief verder, "dat de vereniging zozeer van karakter zou veranderen zonder dat daaraan een fundamentele, principiële discussie is voorafgegaan." De groep is van me ning dat zo'n discussie er snel moet komen. "Wij staan immers voor de vraag hoe wij verder willen gaan: met elkaar of zonder elkaar? Het is natuurlijk mogelijk de weg van de minste weerstand te volgen ver volgt de brief. "Als wij elkaar gaan verketteren ligt de oplossing voor de hand. Dan kiezen we de scheuring als de meest beproefde methode in onze kerkgeschiedenis." Een geschil kan zo hoog oplopen dat er een ogenblik komt dat de wegen zich van elkaar moeten scheiden, geven de briefschrijvers toe, maar dat ogenblik "mag en kan toch niet bereikt worden zonder voorafgaand uitvoerig, diepgaand en liefdevol be raad." Bemiddeling De groep kiest duidelijk voor een uiter ste poging om samen verder te gaan als "huisgenoten des geloofs." Zij hoopt van het bestuur voorstellen te mogen ontvangen van een christelijke oplos sing van het conflict. Men kan zich echter voorstellen dat het in de ontsta ne situatie niet gemakkelijk zal zijn om alsnog tot goed overleg te komen. De groep stelt het bestuur daarom voor gebruik te maken van een aanbod tot bemiddeling, dat door de voorzitter van de Unie "School en Evangelie" werd gedaan. De Unie is een organisa tie die het gehele christelijk onderwijs omvat, zij is geen "partij" en heeft ervaring met de tegenstellingen als die zich in de vereniging voordoen. De voorzitter van de Unie, de heer K. de Jong Ozn. (ex-staatssecretaris van Onderwijs) is bereid tot een poging tot verzoening. De groep eindigt de brief aldus: "Wij menen aan onszelf, aan onze vereni ging en aan de belangen van het christe lijk onderwijs verplicht te zijn dit aan bod te aanvaarden.Zij hoopt dat ook het bestuur daartoe bereid zal zijn: "Het moet toch mogelijk zijn om in gesprek te blijven - in de naam van God in wie wij samen geloven. Afschriften van de brief heeft de groep ook gestuurd aan de hervormde en gereformeerde predikanten van Soest, de schoolhoofden, de diverse (wijk) kerkeraden, de Unie School en Evan gelie, de Besturenraad PCO, het be stuur van de Vereniging voor Pro testants-Christelijk Voortgezet Onder wijs te Soest en de PCO-vakorganisatie. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 Soest 02155-21433 Foto: Goos van der Wilt De eerste van de twee bijeenkomsten die in Soest - evenals in 1000 andere plaatsen in Nederland - worden g den in het kader van de "Brede I schappelijke Discussie" (BMD) over het Energie-beleid, trok vorige week maar een handvol belangstellenden naar "Credo". Mogelijk was de schrale opkomst mede te wijten aan het feit dat pas enkele dagen tevoren bekend heid aan de bijeenkomst was gegeven, al wist de voorzitter, Nico Kool, te mel den dat er ook wel avonden zijn gehou den waarvoor niemand kwam opda gen. In een korte inleiding ging de voorzit ter in op doel en opzet van de bijeen komsten. Deze eerste avond was voor namelijk bedoeld voor informatievol gende week, op donderdag 17 maart a.s., wordt, eveneens in "Credo", een tweede avond gehouden, waarin de discussie meer centraal zal staan. Het is de bedoeling dat dan ook de vorige week uitgereikte vragenformulieren worden ingevuld, waarop de deelne mers hun mening over het in de toe komst te voeren energiebeleid kunnen geven. Discussieleider Dolf Coppes presen teerde vervolgens een diaklankbeeld, waarin een overzicht werd gegeven van de aanleidingen tot en de voorge schiedenis van de Energie-discussie (de Oliecrisis in het begin van de jaren zeventig, o.a. gevolgd door "autoloze zondagen", het groeiende verzet tegen de bestaande en geplande kerncentra les, etc.). Min of meer uitvoerig werd stilgestaan bij de verschillende ener giebronnen die ue wereld tot dusver kent, zoals de "fossiele" energie (hout, olie, kolen, aardgas) en de kernener gie, die evenals de fossiele brandstof fen, "eindig" is, en bij de diverse "al ternatieve" energiebronnen, zoals zon- ne-, wind-, bio-, aard- warmte- en wa terkracht-energie. Ook vormen van energiebesparing passeerden de revue, en een hoeveelheid cijfermateriaal. De kernenergie roept in het algemeen vier bezwaren op, aldus de heer Cop pes. 1: de omstreden veiligheid van de centrales, 2: Het probleem van het radio-actieve afval, 3: De kwetsbaar heid van de installaties in tijden van oorlog of terrorisme, 4: Het vrijkomen bij de verwerking van o.m. plutonium, dat voor de fabricage van de hevig omstreden kernwapens gebruikt kan worden. Overigens wordt in Nederland slechts 7% van de energie aangeboden in de vorm van elektriciteit, waarvan weer l a 2% door kerncentrales wordt ge leverd. Van de na de pauze geboden gelegen heid tot het stellen van vragen werd spaarzaam gebruik gemaakt. (Vra gen, vooral van technische aard, kun nen overigens ook worden opgestuurd naar de Stuurgroep, waarna schrifte lijke beantwoording volgt. In antwoord op een pleidooi om het ver voer per schip weer te laten prevaleren boven het moderne wegvervoer, boven het moderne wegvervoer, merk te de heer Coppes op: "In het verleden is er dikwijls voor de gemakkelijkste en de voordeligste weg gekozen. Het is juist de bedoeling van de Energie discussie om tot een goed en samen hangend beleid voor de toekomst te ko men." Hij wees ook op de specifieke energie-problematiek van de Derde Wereld. Het oordeel dat men velt over de bruikbaarheid van de alternatieve energiebronnen is dikwijls afhankelijk van iemands persoonlijke instelling: optimistisch dan wel pessimistisch, al dus de heer Coppes. Een bundeling van diverse vormen van alternatieve energie zou overigens wel degelijk een reëel alternatief kunnen verschaffen voor de bronnen die tot dusver worden gebruikt, bracht hij naar voren. Eèn van de aanwezigen, de heer Bak ker uit Soestdijk, verzocht zijn geheel eigen zienswijze op het probleem van de kernenergie naar voren te mogen brengen. In overleg met het publiek werd hem dat in beknopte vorm toe gestaan. De heer Bakker heeft een bro chure geschreven met een indringende waarschuwing tegen het gebruik van kernenergie, die naar zijn mening „na- tuur-ontbindend" werkt, met alle ge volgen van dien. Bovendien wees hij erop dat deze afbraak een onomkeer baar proces is. De heer Coppes waarschuwde ertegen dat voor- en tegenstanders van kern energie elkaar met "karikaturen" om de oren slaan. Hij noemde dit één van de voornaamste beweegredenen voor het organiseren van de discussie. Tenslotte werden de vragenformu lieren uitgereikt en kort toegelicht, waarna de voorzitter de aanwezigen bedankte voor hun komst en hen opriep ook op 17 maart weer aanwezig te zijn.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9