lternatief ontwerp voor inkelplan Soest-Zuid Chris Uiterwljk organiseert kleine boomplantdag VAARDERHOOGT i? f Spullenmarkt en 'Klungelcabaret' voor uitbreiding „Open Hof' Gehannes DOE-HET-ZELVERS Gemeente: 'Dit station zijn we allang gepasseerd' De klok terug Particulier initiatief: Thema-ochtend over astma in Baarn Expositie Winnifred van Rossum en Madeleine Zeehuisen in Baarn Bromfiets vernield voor Wat doen we in maart? (deel I) 13 Soester Courant van woensdag 16 maart 1983 13 maquette van het nieuwe winkelcentrum Soest-Zuid in opdracht van de heersmaatschappij Soest b.v. ontwikkeld door het Bureau voor Architectuur ick Renooy te Soest. [In opdracht van de Beheersmaat- chappij Soest b.v. heeft het Bureau voor Architectuur Dick Renooy b.v. te Soest een nieuw plan gemaakt voor een winkelcentrum in Soest-Zuid. Het is een alternatief voor het door de ge meente ontwikkelde plan, dat momen teel ter inzage ligt. In de nieuwe opzet is uitgegaan van een aanzienlijk gro tere oppervlakte van het winkelcen trum doordat de Beheersmaatschappij Soest kan beschikken over het terrein naast gebouw Eltheto aan het Driftje, waar een timmerfabriek staat. Het ge meentelijk plan beperkt zich tot het ge deelte van de Soesterbergsestraat waar nu nog het busstation is. In het nieuwe plan is veel aandacht be steed aan de verkeersafwikkeling in het gebied. De beheersmaatschappij zowel als de architect die ze in de arm heeft geno men. vindt het grote bezwaar van het gemeentelijk plan dat het winkel centrum te zeer in elkaar is ge drongen. Als het wordt gerealiseerd zo als nu de bedoeling is. zijn de mogelijk heden ter plaatse uitgeput. Dat is niet het geval met het nieuwe plan, waarin in tegenstelling tot het ontwerp van de gemeente ook woningen zijn opgeno men. Een bezwaar vindt men ook, dat de parkeergelegenheid onvoldoende is. Het gevolg zal zijn, dat de schaarse parkeerruimte langs de Soesterbergse straat ook zal worden benut door be zoekers van het winkelcentrum, zodat de winkels langs de Soesterberg sestraat minder klanten krijgen terwijl wél alle parkeerruimte wordt bezet. 'Het gemeentelijk plan creëert een beetje situatie Van Weedestraat in Soest-Zuid,' aldus één van de mede werkers van het architectenbureau. Honderd parkeerplaatsen bij het nieu we centrum zijn onvoldoende voor een winkelvloeroppervlak van 3.000 vier kante meter, zegt hij. Een aantal daar van wordt al ingenomen door het per soneel van de winkels in het nieuwe centrum, waardoor bezoekers onvol doende parkeergelegenheid hebben. Een ander bezwaar is ook de situering van het buslijndienstgebeuren, op het gedeelte van de Soesterbergsestraat tussen de Korte Ossendam en de krui sing Ossendamweg-Vondellaan. In fei te ontbreekt hier de ruimte voor de busfunkties, die zich momenteel op het busstation afspelen. Kortom, aldus de mensen achter het nieuwe winkelcentrumplan voor Soest- Zuid, de ruimte die men in zo'n cen trum mag verwachten, is er gewoon niet. Daar komt bij, dat ze vinden dat aan de verkeersaspecten te weinig aandacht is besteed. 'Wij vinden dat er geen hart voor Soest-Zuid is gecreëerd, maar dat er een gevaarlijke situatie is geschapen." In hun visie moet de Soesterbergse straat enigszins verlegd worden rich ting busstation. Daardoor wordt het verkeer afgeremd, zoals noodzakelijk is als het om een winkelgebied gaat. Daardoor ontstaat tussen de bestaande Soesterbergsestraat en het gedeelte dat verlegd wordt een ruimte, waar ge parkeerd kan worden en waar een klein busstationnetje kan worden aangelegd. In het nieuwe plan in ook rekening ge houden met woningbouw. Boven de winkels, die niet allemaal aan elkaar worden gebouwd maar in blokken, zijn 67 woningen geprojecteerd. Daardoor is er wat meer financiële armslag voor realisering van het plan. Teneinde te voorkomen dat, zoals ge- vreest wordt bij uitvoering van het gemeentelijk plan, het verkeer met be stemming winkelcentrum door de woonstraten komt, is een vaste route gemaakt in het nieuwe plan. Het ver keer uit Overhees gaat via Nieuweweg, Ossendamweg, Soesterbergsestraat, Verlengde Kolonieweg en Eikenlaan terug. De Korte Ossendam, de Schou tenkampweg en de Buntweg moeten al leen open blijven voor het verkeer dat daar thuishoort. Om te voorkomen dat de Eikenlaan teveel verkeer krijgt te Foto: Goos van der Wilt verwerken en eveneens om geen onge wenste situaties te scheppen op de kruising Eikenlaan-Ossendamweg, zou er een nieuwe overweg moeten komen op de plek war die ooit geweest is, bij de Parklaan. Via deze nieuwe over weg, waaraan de aanleg geen pro bleem zal zijn, aldus een woordvoerder van het architectenbureau, kan het verkeer de Nieuweweg bereiken. Gepasseerd Van de zijde van de winkeliersver eniging en de gemeente heeft men overigens met grote verbazing kennis genomen van het alternatieve plan. Op de maandagavond j.1. gehouden infor matie-avond ten behoeve van geïn teresseerde winkeliers, georganiseerd door "Empeo" in De Borg, werd het plan tijdens de discussie ook ter sprake gebracht. Project-coördinator W. Huls bergen van de gemeente merkte in dat verband op dat hij het nauwelijks waarschijnlijk achtte dat de gemeente nog iets met het alternatieve plan zou gaan doen. "Het plan zoals het er nu ligt is op de mocratische wijze tot stand gekomen en verkeert al in een vergevorderd sta dium. Er is al een bestemmingsplan in procedure. De besluityorming is syste matisch opgebouwd! Dit station zijn we al lang gepasseerd." De heer Hulsbergen meende ook dat de suggesties in het alternatieve plan nog veel meer bezwaren zouden oproepen dan het inmiddels aanvaarde plan. De bouw van vrije-sectorwoningen boven de winkels achtte hij een "onhaalbare zaak." Het atlernatieve plan is ontwikkeld vol gens nagenoeg dezelfde formule als het plan dat "Birkstaete B.V." meer dan een jaar geleden al indiende, en dat tenslotte ook heeft moeten wijken voor het plan dat door de gemeente is ont wikkeld. "Het alternatieve plan heeft nauwelijks realiteitswaarde," aldus de heer Hulsbergen. door Arie Wandelaar Het gebeurde bijna tien jaar geleden. Arie's jongste dochter meldde zich na schooltijd bij haar vader. Ze had een blik in haar ogen, die zelfs de meest doorgewinterde opvoeder bij voorbaat kansloos maakt. Haar verhaal. De meester van haar klas moest op korte termijn van een hond hondemand af. Prijs 75,--, en de bijbehorende vacci natiepapieren. Of wij maar wilden toe happen. Ze somde met grote overtui ging de voordelen op die een dergelijke adoptie met zich mee zou brengen. Vooraf had al overleg plaatsgevonden met Marie, die de beslissing afhanke lijk stelde van Arie's goedkeuring. Vrouwen onder elkaar, een man is bij voorbaat kansloos. En dus stapte na de middaglessen een dartele jonge boxer bij ons zijn nieuwe wereld binnen. Asta luidde de naam. Daar hebben wij In het dagelijks gebruik ASJA van gemaakt, hetgeen in een bepaald deel van Roe menië zoveel wil zeggen als vriendin. Wie een huisdier toegang verleent tot zijn dagelijks leven krijgt er een kind bij- Een uitspraak op ervaring geba seerd. De "menagerie" in en rond Arie's huis bestond voor de komst van Asja uit een Cavia (Suzan), een konijn (Apple), een schildpad (Arie), een hamster (Willem) en de goudvissen Joop en Jaap. Het noodlot had voor de dieren beslist dat hun verblijf van korte duur zou zijn. Suzie - Apple en Willem werden met enige plechtigheid achter In onze tuin begraven. Arie's zoon timmerde er zelfs een kruis voor in elkaar, dat als versiering en gar nering een hoeveelheid Heinekendop- pen meekreeg. Rouw was er ook bij de kinderen op de dag dat zij ontdekten dat Jaap en Joop met de kat van de buurman waren vertrokken en de schildpad Arie van zijn winterslaap een eeuwigheid had gemaakt. Wat le vensduur betreft heeft Asja ze alle maal geklopt. Nauwelijks een half jaar oud deed ze zo ongeveer alles wat mensen ook hun kinderen verbieden. Ongeveer ons gehele gezin bemoeide zich in de beginfase met haar opvoe ding. Ieder deed z'n best bij haar in een god blaadje te komen. ASJA was niet alleen mooi, ook verstandig. Ze maakte geen misbruik van de omstan digheden en verdeelde haar aanhanke lijkheid rechtvaardig en met gevoel voor stijl. Arie ging 't meest aan haar hechten toen ze wat ouder, nog ver standiger en gevoeliger was geworden. Haar meest opvallende karaktereigen schap was er een die mensen nogal eens tekort komen: trouw. Op een afstand van vele kilometers kon ze ruiken, ho ren of voelen dat een huisgenoot er aan kwam. Stapte dan uit haar mand en postte vol geduld achter de voordeur. Wie lang of kort ziek was kon er op re kenen dat ze naast het bed van de pa tiëntie) de wacht hield. Geloof 't of niet, maar Bach en Mozart waren haar favoriete componisten. Voor muziek van deze componisten zoch ze een plaatsje bij de geluidsboxen en spitste langdurig haar oren. Wanneer Arie met haar aan de wandel ging voerden wij hele gesprekken. Om niet helemaal voor gek versleten te worden bij voor keur wanneer er geen mensen in de buurt waren. Niemand zou de conver satie immers begrepen hebben. Sinds drie weken zijn wij niet meer met el kaar in gesprek. Zonder vooraf te laten blijken dat ze iets mankeerde vond Marie haar voor altijd ingeslapen in de huiskamer. Arie heeft haar niet meer willen zien. Een toevallig aanwezige hulsvriend begreep de situatie en bracht haar naar een dierenarts. Sinds 't gebeurde zijn er drie weken verstre ken. Verslijt Arie maar voor een senti mentele dwaas, maar nog altijd is 't heel erg stil In huis. Je moet een hond hebben gehad om te kunnen voelen en begrijpen dat ook de dood van een dier Iets ingrijpends in een mensenleven is. In de crisisjaren groeide Arie op in een Haags arbeidersbuurtje waar armoe en werkloosheid hand ln hand gingen. Arie zou over die tijd een boek kunnen schrijven. Anderen doen dat beter. Wellicht ook met meer gezag. Toch wil Arie over die tijd iets kwijt. Aanleiding daarvoor een krantenbericht waarin melding wordt gemaakt van de te ver wachten aanstelling van een sociaal controleur, die in Baarn en Soest bij werklozen en bijstandtrekkers op huis bezoek gaat, teneinde er zich van te vergewissen of er fraude wordt ge pleegd. Vergelijkingen gaan altijd mank, desondanks roept dit bericht beelden op uit Arie's kinderjaren. Arie's ouders hadden een kruideniers winkel, Arie's vader had er in de vroege ochtenduren nog een baantje bij als bakker en broodbezorger. Op geregelde tijden kwamen leden van het parochieel armbestuur bij de kruide nier inlichtingen inwinnen op welke wijze "steunbonnen" (waarde een gul den of een rijksdaalder) die aan katho lieke werklozen waren verstrekt wer den besteed. Zonder dat 't zwart op wit stond gingen de gevers ervan uit dat met deze bonnen uitsluitend de aller noodzakelijkste levensmiddelen moch ten worden ingekocht. Wie voor steun bonnen "luxe" als eieren - rookworst - koek of biscuits kocht, en daarop werd "betrapt," kon verdere steun wel ver geten. Van de kruidenier werd ver wacht dat hij niet alleen leverancier was, maar ook informaties over zijn af nemers verstrekte teneinde "fraude" te voorkomen. Arie's ouders waren in hun geloof een voorbeeld. Zeer principiële mensen. Daarnaast sociaal voelend en liberaal. Het bestond toen al. 't Had geen naam, 't hoorde bij de levensin stelling van sommige mensen, 't Heeft ze een flink deel van een toch al niet florissante omzet gekost. Vooral Arie's moeder huldigde het standpunt dat je feestdagen als een verjaardag - Pasen - Kerst en Oud en Nieuw best met de be steding van bonnen mocht vieren. Een fles limonadesiroop bij een verjaardag eieren met Pasen een pakje roombo ter voor de Kerst, krenten-sucade en rozijnen rond Oud en Nieuw. Van haar mocht 't. Geen armbestuur dat 't aan de weet kwam. Dacht ze Wie 't ongeluk had "luxe" op tafel te hebben wanneer een van de leden van het armbestuur op bezoek kwam kon verdere hulpverlening wel vergeten. Wie opbiechtte waar het spul tegen inwisseling van steunbon nen was gekocht kwam er met een een malige ernstige waarschuwing van af. De dag dat men "steunbonnen" niet meer in de winkel van Arie's ouders te recht kon is dan ook gekomen. Arie schreef het reeds: vergelijkingen gaan altijd mank. Maar wat moeten bij standtrekkers en werklozen zich voor stellen wanneer straks de nieuw be noemde sociaal controleur op huisbe zoek komt? Uitgerekend bij groe- peringen die het begrip welvaart uit sluitend van horen zeggen hebben. Natuurlijk is fraude niet toegestaan en moet er van overheidswege iets aan gedaan worden. Een sociaal controleur daarvoor in dienst nemen en bij de laagste trede laten beginnen is ech ter een gedachte, waarbij vooral prin cipiële oude socialisten zich in hun graf zullen omdraaien. ARIE WANDELAAR Als één van de weinige gemeenten in de provincie Utrecht neemt Soest sinds vorig jaar niet meer deel aan de natio nale boomfeestdag. De leden van de gemeenteraad haalden toen, in ver band met de grote financiële perikelen, een streep door de paar duizend gulden die met het festijn gemoeid zijn. Ook voor dit jaar is het bedrag niet opge voerd en het ziet er niet naar uit dat Soester zesde klassers nog eens aan het 'georganiseerd' boomplanten toeko men. Dankzij een initiatief van de wijd en zijd bekende natuurvriend Chris Uiterwijk zal onze gemeente echter niet geheel verstoken blijven van dit nationale evenement. Op woensdag 23 maart, 's morgens om 9.45 uur, zullen 31 zesde klassers van de Basisschool 'De Bron' in de wijk Overhees, een even groot aantal bomen en enige struiken planten in de omgeving van de Di Lassostraat. Ondanks het advies van de inmiddels opgeheven boscommissie, om de boomplantdag in een wat eenvoudiger en minder kostbare vorm te handha ven, besloot de gemeenteraad destijds Op de informatieavond in De Borg bleek dat zich inmiddels bij Empeo al zo'n 70 kandidaten voor een vestiging in het nieuwe winkelcentrum hadden aangemeld. Tijdens de bijeenkomst voegden zich daar nog eens tien poten tiële winkeliers bij. Supermarkt Ook de vestiging van een supermarkt kwam ter sprake. In de gemeente raadsvergadering van vorige week had Jenny Allard (D'66) erop gewezen dat het een publiek geheim was dat Albert Heyn grote belangstelling had voor een vestiging. Zij meende dat dit strijdig was met afspraken, gemaakt bij de vestiging van de Centra-supermarkt in Soest-Zuid. De heer Hulsbergen deelde maandag mee dat er van zulke afspra ken geen sprake is. Het streven van de gemeente is overigens gericht op de vestiging van een warenhuis, en niet van een supermarkt in het nieuwe win kelcentrum, aldus de heer Hulsbergen. toch er geen geld meer voor beschik baar te stellen. Er werd een streep ge haald door een jarenlange traditie dat leerlingen van de zesde klassen van de Soester basisscholen in de maand maart bomen plantten in het kader van de Nationale boomfeestdag. De re sultaten daarvan zijn ondermeer te zien rond het sportcomplex van de voetbal vereniging VVZ aan de Eemweg, aan de Nijverheidsweg, de Lange Brinkweg en bij de sporthal Beuken dal. Mede op aandringen van het Stichts Landschapbeheer heeft Uiterwijk be sloten het jaarlijkse boomplanten door schoolkinderen toch in ere te houden. Hij kan, zoals het er naar uitziet, re kenen op steun voor zijn initiatief, van de afdeling "Groen en Recreatie" van de gemeente. Deze afdeling verzorgt het gemeentelijk groen en heeft onder andere tot taak nieuwe wijken van be planting te voorzien. Zo staat ook de Di Lassostraat in Overhees II op de nomi natie. Dankzij Chris Uiterwijk helpen de leerlingen van de school "De Bron" daarbij en zo blijft deelname aan de boomfeestdag voor Soest behouden. Volgend jaar zal er ongetwijfeld wel weer een ander deel van de gemeente voor be- of herplanting in aanmerking komen. De goede samenwerking met de heer P. G. Klandermans, plaatsver vangend hoofd van de afdeling 'Groen en Recreatie,' staat daar borg voor. Uiterwijk weet zich verzekerd van de enthousiaste medewerking van de heer B. H. Weistra, hoofd van de basis school; van de Bottelmij 't Gooi, die al jarenlang het vrijwillig natuur beheer sponsort en ook nu weer zorgt voor de frisdrank, èn van bakker Van Brum- melen uit de Kerkebuurt, die spontaan heeft aangeboden veertig gevulde koe ken te leveren. Chris zelf neemt de kosten voor zijn re kening die verbonden zijn aan de aan schaf van dertig knipplaten a vijftig cent voor de Nationale Boomfeestdag, ontworpen door de regionale commis sie van Staatsbosbeheer. Uiterwijk heeft het geld er graag voor over. Vol gens hem is het in deze materialis tische tijd meer den ooit noodzakelijk In 'De Vonk' in Baarn wordt a.s. dins dag 22 maart een thema-ochtend gehou den met als onderwerp "Stoornissen van de luchtwegen bij kinderen." Dr. Van Gennip zal het onderwerp inleiden. Aan de orde komen allerlei klachten die kinderen kunnen vertonen, zoals oorpijn, snotteren, verkoudheid, etc., maar ook allergieën, bronchitis en astma. De Vonk is gevestigd aan de Burg. Penstraat 6 in Baarn. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en de toegang is vrij. Er is een crèche. A.s. zaterdag 19 maart vindt om 13.30 uur in de tentoonstellingsruimte aan de Laanstraat 2o in Baarn de opening plaats van de expositie van werken van Winnifred van Rossum en Madeleine Zeehuisen. De opening wordt omlijst met muziek van Martie en Kees Veld huis fluit en spinet Winnifred van Rossum exposeert beel den, mens- en dierfiguren, voorname lijk uitgevoerd in klei, maar ook in hout en brons. Zij kreeg haar opleiding aan de Vrije Academie in Laren en is momenteel lerares handvaardigheid in Baarn. Ook volgde zij lessen bij de eertijds in Soest woonachtige beeld houwer Ed Zeegers. Winnifred is lid van de Baarnse kunstenaarsgroep "De Vrije Gedachte", die sinds enkele maanden sterk in de belangstelling staat. Madeleine Zeehuisen woont in Naar- den en studeerde eveneens aan de Vrije Academie in Naarden. Haar werk bestaat uit portrettekeningen, veelal uitgevoerd in houtskool. De expositie duurt tot en met vrijdag 1 april. De openingstijden zijn: dins dag tot en met zaterdag, van 14.30 tot 17.00 uur. de jeugd "met de neus op de natuur te drukken." Vooral de zelf geplante boom geeft naar zijn mening een echte bin ding. Omdat het in dit geval om een gering aantal gaat, en ieder kind zich zijn leven lang zijn eigen boom zal we ten te herinneren, kunnen de gemeente én de buurt verzekerd zijn van toezicht en goede verzorging. De boomplantdag wordt met de verto ning van Uiterwijks diaserie "Mooi Soest-Houden zo!besloten. Foto: Goos van der Wilt De werkzaamheden voor de uitbreiding van De Open Hof zijn inmiddels in volle gang. Op zaterdag 19 maart a.s. wordt in De Open Hof in Soest een grootse spullen- markt gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor de vernieuwing en uitbreiding van dit hervormd-gerefor meerd kerkelijk centrum. De bouw werkzaamheden zijn al enkele weken aan de gang. De vernieuwde en uitge breide Open Hof zal naar verwachting begin juli ter beschikking van de ge meente komen. Je kaan omtrent geejn kraant in je haangde kriege of ter stoan heule verhoale in over korter waarke of over deeltied- boane. ledereejn is ter haar- stikke drok mee om uut te ving- de wat ovve we met de armoei an motte. We zouwe eerst un VAD kriege. Toeng wier ut un VUT. Voorte- mee wor ut un DUT. ledereejn laanger sloape. Daat scheelt op aallus. Mingder ete, niet zo veul PUEM gebruke. De ver- waarming loager droaie. Niet zo veul autorieje, een goa zo moar deur. Zouw de gemeeng- te zelluf wellus an deeltied- boane denkeDe baarrege- meester zee daatter zaat vaan ze maanne woare, die wel vleftien ure aachter mekoar an 't wark zoate. Die ete daan zeker in de raadszaal of ah der bero. In de eejne haangd un broodje koas en met de aangdere in de begroting schraappe. Daat goat nooit goed. Op un end kaajje moar ééjn ding tegeliek goed doen. Awwe noeng op ut roadhuus ok es deeltiedboane zouwe oprich- te, zouw daat niks weze Twee baarregemeesters. Eejn om winkels te opene en Sinter- kloaze binne te hoale en zulk soort waark. De aangdere om op ze bero te zitte en huus- waark te moake. Om de week worde de klusse ommeruuld, daa's niet zo soai. En daan mo tiveer je mekoar ok meer, zaa 'k moar zegge. Twee finaanciële wethouwers. Eejn om te bezunige en eejn om geld uut te geve. Kieke wie of daat te laange leste wint. Un soort tweekaamp om de stuvers vaan de burgers. Twee opeboare wethouwers veur gemeengtewaarke en zo. Un maannelukke veur de schóne stroate en un vrouwe- lukke veur de vuule waas, waant die- legt der zaat. Deuze boane kaajje vaan eiges niet omrule, die ben te persoönluk. Bie de sportstichting moeme de boel ok us uut mekoar split- se. Eejn boas veur 't butege- beure, zoas voet- en haangd- baal en un boas veur 't binne- waark, ongder aangdere; daamme en schoake en gaan- zeborde. Ik het zo nog laang niet aalle beschikboare boane behaan- deld. Eerst us effe aafioaachtè, waat of de road ter vaan zeit. Ajja 't ming vroagt, daan mok zegge, denk ter us over noa, moar daan wel in deeltied en niet vieftien ure aachter me koar. Denk andeD UT! HANNES VAN DE NENG Een bewoner van de Weegbreestraat deed bij de politie aangifte van de ge deeltelijke vernieling van zijn brom fiets. die in de kelderbox onder zijn woning geparkeerd stond. In de nacht van zaterdag op zondag drongen onbe kenden de kelderbox binnen door het verwijderen van een raam. De onfor tuinlijke bezitter van de bromfiets ont dekte dat men de gehele "cockpit" van zijn voertuig had gesloopt. Diverse tel lers en het complete stuur waren ver dwenen. Ook waren er kabels doorge knipt. De schade bedraagt al met al zo'n 400 gulden. Voor de spullenmarkt is een groepje uit de centrale actiecommissie weken in touw geweest om overal bruikbare goe deren vandaan te halen. Alles wat nog te goed was voor de vuilnisbelt was welkom. Er staat a.s. zaterdag een ge varieerde verzameling klaar. Op dezelfde zaterdagavond, om 20.00 uur, begint in De Open Hof een unieke en eenmalige voorstelling door het Soester Klungelcabaret. Deze groep is tien jaar geleden opgericht vanuit het JOC in Soest-Zuid. Verschillende keren is een programma opgevoerd rond bij zondere dagen en gelegenheden. In de loop der jaren werden de programma's steeds beter. Het Klungelcabaret maakt nu gebruik van professionele licht- en geluidsapparatuur. Het programma zaterdagavond in De Open Hof is getiteld "De collecte is deze week bestemd voor. Allerlei zaken binnen en buiten de kerk worden met veel humor voor het voetlicht ge bracht. Degenen die het Klungelcaba ret altijd al eens wilden zien en horen hebben dus nu nog een kans. Voorlopig is dit de laatste keer dat de groep op treedt. Door verhuizingen wordt het steeds moeilijker de medewerkers bij elkaar te krijgen. Diefstal uit auto Een 22-jarige inwoonster van Amers foort deed bij de politie aangifte van de diefstal van haar rijbewijs, haar pas poort, een portemonnee met 225,-, zil veren oorbellen ter waarden van 150,-, een tasje met toiletartikelen ter waar de van 100.- en het kentekenbewijs van haar auto. De spullen waren weg genomen uit haar wagen, die aan de Zandlaan geparkeerd stond. De dieven hadden om binnen te komen de ruit van het rechtervoorportier vernield. We moeten deze maand ook onze rozei: weer snoei en, een bezigheid waar veel mensen flink tegenop zien, bang de struiken met snoeien te verknoeien. Vreemd eigenlijk want zo moeilijk is het niet. We zorgen allereerst dat we ongeveer vijf takken aan de stuik laten zitten en wel de stevigste. Deze vijf tak ken snoeien we tot zo'n 15 a 20 cm boven de grond af. Als het mogelijk is juist boven een naar buiten (ge rekend vanaf het hart van de struik) groeiende knop. We noemen dat een buitenoog. Deze knop zal ook uitgroeien tot een naar buiten groeiende tak, en zo blijft de rozestruik mooi breed. Sterk groeiende rozen zoals "Queen Elisabeth" worden altijd iets minder diep gesnoeid. Zwak groeiende rozen daar entegen kunnen we het beste extra kort 10 - 15 cm snoeien om de groei te stimuleren. Rozen op stam en miniroosjes worden op dezelfde manier gesnoeid. Als de vaste planten zijn afgeknipt, het onkruid is verwijderd of wanneer een border opnieuw is inge plant, is het goed, tussen de planten compost goed verteerde mest of tuinturf te strooien. Tuinturf dient als vochtvasthoudend middel, met mest en compost brengen we bovendien nog voedsel in de grond. We moeten overigens met de hoeveel heid bemesting in een border altijd oppassente veel mest heeft tot gevolg dat de planten te hoog en te slap worden en daardoor gemakkelijk omvallen en sneller vatbaar zijn voor ziekten. Een laagje tuin turf tussen de planten gaat onkruidgroei tegen dat vooral in heidetuinen van belang is omdat tussen heide niet geschoffeld mag worden i.v.m. de opper vlakkige beworteling. Volgende week bespreken we nog wat meer "maart-werk" zoals het zaaien van allerlei eenjarige planten, het snoeien van klimro zen, heide en heesters. In de tuin beginnen momenteel allerlei planten bo ven de grond te komen. Het wordt dan nu ook duide lijk tijd dat we weer in de tuin aan de gang gaan. Al le dode stengels worden van de vaste planten afge knipt er wordt opgeruimd en het onkruid wordt radi caal verwijderd. Hierbij moeten met name de wor telonkruiden zo grondig mogelijk worden uitge roeid. De meest voorkomende wortelkruiden zijn het kweekgras, de hanepoot of zevenblad en de winde. De vlezige wortelstokken moeten in zijn geheel wor den verwijderd. Het achterblijven van een klein stukje ervan levert al dezelfde zomer weer een be hoorlijke plant op. Op zich is zo'n groen veld van winde of hanepoot wel mooi, maar in een tuin nau welijks te handhaven. Na de winterse rust gaan we ook het gazon weer te lijf en wel het liefst met een stevige metalen hark. Hiermee wordt het gras stevig bewerkt, zodat dood gras en mos weggehaald worden. Daarna wordt met een verticuteerhark of een greep de bovenste grond laag losgemaakt. Beide bewerkingen hebben tot re sultaat dat het gras weer ruimte en lucht krijgt om te groeien. Na het harken en vertlcuteren wordt er een laagje siertuincompost over het gazon uitge strooid. Op plaatsen waar de grond vast is Ingelopen is het nuttig eerst wat scherp zand (metselzand) tus sen het gras te harken. Dit vult de door het vertl cuteren ontstane gaatjes, waardoor als het ware kleine luchtkanaaltjes in de grond ontstaan.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13