Zo gezien... Protest tegen bezuinigingen bij het onderwijs X 4 <w Nu ook in Soest "r De Eekhoorn huizenkrant Albert Heyn trekker in Soest-Zuid? Teletronic Nederland b.v. inbraakbeveiligingen STUNTTEAM SOEST Gevaarlijk taalgebruik In memoriam Rinke Tolman Ongerustheid over toeneming straathandel (Ju Woensdag 16 maart 1983 61 e *aargang no' 29 TAXI TAK 12636 Boeren leverworst Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Vliespinda's Runder lappen S0E5TER S COURANT Bureau voor redactie en administratie: Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Van Weedestraat 47A, Soest - Tel. 14152 Buiten Soest per half jaar f24.- Postgiro 126156 Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Foto: Goos van der Wilt door GERARDPAUL WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 DAG NACHT Alleen donderdag 500 gram van 4.90 voor slechts Onmisbaar bij de keuze van een koophuis in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonej Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Het bezuinigingsbeleid dat door minis ter Deetman van onderwijs wordt ge voerd heeft ook in Soest vorige week tot protestacties geleid. Zo'n tweehonderd kinderen van de Openbare Basisschool De Regentuuter aan de Weegbree- straat arriveerden na een forse wan deltocht, vergezeld van een aantal ou ders en vrijwel alle leerkrachten, woensdagmorgen j.1. bij het gemeente huis. Namens de ongeruste ouders bood Mieneke Wareman ruim tweehonderd handtekeningen aan onderwijs-wet- houder drs. J. L. Menne aan. Zij deed dat met het voorlezen van een gedicht, met als titel "Opstand." Daarin wordt betoogd dat de slavernij, de kinderar beid en de heksenvervolgingen nog zouden bestaan als niet ooit in het ver leden mensen hadden geprotesteerd tegen een onrechtvaardig beleid. Overigens zijn ook op andere scholen in Soest protestbrieven verzameld. Deze zullen het gemeentebestuur nog wor den aangeboden. De bezwaren van de ouders richten zich met name tegen het feit dat de kwaliteit van het onderwijs door de be zuinigingsmaatregelen rechtstreeks wordt aangetast. Zij willen hun zorg en afkeuring daarover duidelijk maken en verzoeken het gemeentebestuur bij de minister fel tegen de plannen te protes teren: "Bezuinigen op onderwijs is be zuinigen op de toekomst De heer Menne nam de handteken ingen omstuwd door een groot aantal leerlingen in ontvangst. Hij beloofde een en ander in het college van burge meester en wethouders te zullen be spreken en ook de minister op de hoog te te stellen. "Hoe dat uitpakt," aldus de wethouder", is niet te zeggen. We zul len allemaal een steentje moeten bij dragen, maar het is inderdaad belang rijk dat er rechtvaardigheid wordt be tracht." De heer Menne stelde overigens met nauw verholen tevredenheid vast dat het protest niet gericht was tegen heV onderwijsbeleid van de gemeente Soest, maar tegen dat van de regering. G. van Brummelen (CDA) stelde het college hierover een aantal vragen in de raadsvergadering van vorige week woensdag, tijdens de behandeling van de begroting 1983 Van Brummelen meende dat bij gebreke van een veror dening allerlei kraampjes en stalletjes niet geweigerd kunnen worden. Hij vond dat de bestaande winkeliers het al moeilijk genoeg hebben en dat zij recht hebben op bescherming van de ge meente. Van Brummelen merkte overigens op dat de Soester middenstand niet tegen de straathandel is. Als er maar geen vergunningen worden afgegeven voor branches die al ruim voldoende in het winkelbestand vertegenwoordigd zijn. Zowel Raymond van Gelder (PvdA) als Jan Visser (Prog. Soest) bestreden de opvattingen van Van Brummelen. Van Gelder pleitte ervoor de belangen van de consument het zwaarst te laten wegen en Visser vond dat het college zich niet voor het karretje van een min derheid (de plaatselijke middenstand) moest laten spannen. Wethouder Plomp reageerde daarop olijk door vast te stellen "dat ook de heer Visser dus vond dat het college zich in zijn beleid nooit moet laten lei den door een minderheid." Hij beloof de de kwestie van de verordening te zullen 'meenemen.' Inbraak Een bewoner van de Gerrit v.d. Veen- straat deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een aantal sieraden en een video-recorder met toebehoren. Inbrekers waren de wo ning binnengedrongen door aan de ach terkant een schuifpui te forceren. De kans bestaat dat Albert Heyn de grote "publiekstrekker" gaat wor den van het nieuwe winkelcentrum dat in Soest-Zuid gerealiseerd wordt. Jenny Allard (D'66). die de kwestie tijdens de begrotingsbehandeling van de gemeenteraad vorige week woensdag aansneed, meende dat de vestiging van een dergelijke supermarkt strijdig zou zijn met de af spraken die indertijd werden gemaakt bij de vestiging van een andere supermarkt aan de Soesterbergsestraat. De Centra-supermarkt daar zou volgens haar informatie zijn gebouwd met een forse subsidie van de Rijksoverheid, op voorwaarde dat er in de onmiddellijk omgeving geen concurrerende supermarkt gevestigd zou worden. Wethouder Plomp merkte op dez regelingen niet te kennen, maar hij be loofde de kwestie te zullen uitzoeken. Erkend door TBBS en UNETO Gespecialiseerd in woningen, kantoren, winkels en scholen. Bouwkundige en elektronische systemen. Stil-alarm aansluiting op centrale meldkamer v.a. 25,- p. mnd. 24 UUR service. Vrijblijvend offerte! Scherpe prijzen! F. C. Kuyperstraat 28a 3761 EG Soest 02155-18023 Singles, uitzoeken Struktuurverf, diverse kleuren, - van bekend Ned. fabr., per 2,5 kg J Zo goed als nieuwe vitrage, ±4m. lang ƒ15.- Kinderrokjes (zomermode) ƒ1.90 Windjack (ski)topmerk uit Oostenrijk, - tiener- en damesmaten (36 t/m.48) van ƒ149.- voor J O-f Skipakken, maten 36 en 38 van ƒ219.- voor ƒ69.- Skibroeken, maten 36 t/m^48 van ƒ149.- voor 69.- Ruime kollektie dameskleding, Europese topmerken. Bijzonder mooie kollektie damesschoenen voor zeer aan trekkelijke prijzen Bijzonder ruime sortering antiek, Openingstijden: maandag 13.00-18.00 uur, dinsd., woensd., dond. 10.00-18.00 uur, vrijdag 10.00-21.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 uur. Grote Melmweg 2 Soest Tel. 02155-22267 netwtwsst Alleen donderdag Vers gebrande 250 150 Alleen donderdag KILO MAGERE van 18.70 voor Het is niet helemaal toevallig dat de term "no-nonsens-poli- tiekin het engels opgedoken is, terwijl de vertaling in "geen onzin" niets te wensen over laat. Het is afkomstig uit het politieke wereldje van het Bin nenhof waar het sinds kort tot de goede toon behoort om je moerstaal veelvuldig met en gels te larderen. De taal van de machthebbers dus. En juist voor die groep is het bij tijd en wijle heel erg comfortabel om een term achter de hand te heb ben die aller waardering heeft. Want wie voelt zich niet aan gesproken als na moeizame onderhandelingen iemand op staat en zegt: "Nu geen onzin meer. We kunnen ons doel al leen maar op die manier berei ken, dus doen we het zo.Als de man een beetje gezag heeft slaken zelfs tegenstanders een zucht van verlichting en leggen zich bij de genomen beslissing neer. Net als toen mijn vader ingreep als wij zaten te harre warren. We zouden immers eindeloos bezig gebleven zijn als hij het niet zat geworden was en resoluut de beslissing voor ons genomen had. Vooral als de zaken ingewikkeld lig gen of tegengestelde belangen in het geding zijn, lijkt zo'n op treden de beste oplossing. Maar we hebben het dan wel over een vaderlijke maatregel waar onmondige kinderen bij betrokken zijn. Als we dan op de politiek terugkomen klopt die vergelijking dus van geen kant, want ik heb grote twijfels bij het woord vaderlijk en pro testeer als men mij onmondig verklaart. Die tijd heb ik ge had. Ik ben er helemaal niet zo zeker van dat een willekeurige politicus uit Den Haag zich als een vader gedraagt als mijn belangen op het spel staan. Het is voor machthebbers veel te verleidelijk om tegelijk met de echt overbodige franje het begrip "no-nonsense" uit te breiden tot zaken of mensen die een snelle of voordelige beslis sing inde weg staan. "We hebben al lang genoeg ge praat over kernbewapening. Nu geen onzin meer. Die kruis raketten moeten er nu komen" of "Natuurlijk moeten we wijs zijn met de Waddenzee. Maar hou daar nou eens een keer mee op. De olie die daar zit hebben we gewoon nodig. Gespierde taal spreekt tot de verbeelding maar versimpeld no-nonsense-denken wordt de grootste kolder als we de gevol gen voor onszelf uit het oog ver liezen. Op de lange duur dus. Door deze en andere immense problemen kunnen we ons be dreigd voelen. Je zoekt op nieuw zekerheid en probeert die te vinden bij de leiders. Wie zo'n opstelling tot de zijne maakt laat zichzelf onmondig maken. Gevoelens van on macht, verveling, ongeïnteres seerdheid en tenslotte apathie zijn het gevolg. Als dat machts vacuüm opgevuld wordt, wordt het pas echt gevaarlijk. Ik ben benieuwd wie of wat er in de verdrukking komt als er weer over "no-nonsense-politiek" gesproken wordt. Het rijke leven van Rinke Tolman (91) is voorbij. Zaterdagavond om half tien overleed hij in de psycho-geriatrische afdeling van het ver pleegtehuis "De Lichtenberg" in Amersfoort. Drie maanden na de dood van zijn vrouw Kathe stierf hij, alleen, en uitgeput door de ouderdom. Donderdagmiddag a.s. om 1 uur wordt de beroemde natuurmens Tol man begraven op de begraafplaats aan de Veldweg, een deel van de Eng, waarop hij zo bijzonder gesteld was Rinke Tolman werd in mei 1891 geboren in het Friese Oosterzee. Op de Rijkskweekschool in Groningen kreeg hij ruzie; hij vertrok naar Am sterdam en probeerde daar op eigen gelegenheid zijn studie af te ma ken. Hij zakte op het vak Natuurlijke Historie. De opstandige, wat anarchistische en stijfkoppige Rinke trouwde in 1915 de dichteres Kathe Mussche, kwam wat tot rust in Soest en stortte zich in de journalistiek. Van 1918 tot 1938 was hij buitenland-redacteur van het Utrechts Dagblad bij dr. P. H. Ritter jr. Hij bekwaamde zichzelf in de biologie en begon boeken te schrijven over de natuur. Tot 1940 verzorgde hij in de N.R.C. een natuur-historisch feuilleton en schreef ook in de Maasbode en in het bekende familieblad "De Spiegel." Duizenden artikelen van zijn hand zijn bewaard geble ven. Hij gooide nooit iets weg. Het archief van Rinke Tolman is een goudmijn voor verzamelaars en museumdirecteuren. De Soester Hans van Doorne, die veel voor hem deed, heeft alles in 125 plastic vuilniszakken een paar jaar gelden mee naar huis genomen en is nog steeds bezig elk velletje papier uit te zoeken en te rubriceren. Veel kostbaar materiaal is al verzonden naar het Natuurhistorisch Museum in Leiden. De autodidact Tolman schreef meer dan vijftig boeken over de natuur. "Bloei der seizoenen" (1920) was zijn eerste publikatie. Andere bekende werken zijn "Langs heg en steg," "Vlinders," "Zwervend langs de zuid- wal," "Kijk uit je ogen," "Je raakt nooit uitgekeken," "Een krans van groen" en niet te vergeten "De Kievit," een monografie van onze natio nale vogel. In 1978 hield Simon Carmiggelt de tweede druk van dit boek. bij boekhandel V.d. Ven ten doop. Als Rinke in de polder liep, herkende en begroette hij de kieviten die terug waren in ons land. Hij was een uniek mens. "Wat leeft en bloeit" schreef hij samen met Jan Strijbos, die andere bekende bioloog van zijn generatie, met wie hij een uit voerige correspondentie onderhield. Met Ds. van Schaick maakte hij het natuurtijdschrift "In Weer Wind." Ook het in Soest bekende "De Jeugdnatuurwachter" telde vele abonnees. Tolman vertaalde uit het Frans, Duits, Engels, Zweeds en Deens. Hij schreef gedichten in het Fries. Ik heb, zolang ik in Soest woon, deze man bewonderd om zijn creativiteit en zijn kennis. Hij was altijd vriendelijk en strijdbaar. Al vóór de Twee de Wereldoorlog schreef hij in één van zijn boeken ove de Eng in Soest en verweet het gemeentebestuur een slecht landschapsbeleid. In 1942/'43 zat hij acht maanden als gijzelaar in St. Michielsgestel. Voor zichzelf kwam hij altijd slecht op. Man en vrouw leefden vaak van het minimum. Zij stelden geen eisen. Twaalf jaar geleden lieten zij zich wegsturen uit hun huis aan de Parklaan. Dat was niet nodig geweest, achteraf. De verhuizing naar de flat aan de Albert Cuyplaan betekende voor dit echtpaar een ramp. Rinke Tolman ontving de Orde van Oranje Nassau; hij was ereburger van Soest, waar een school naar hem is genoemd. Wie Rinke Tolman kenden, zullen hem niet vergeten. Hij ruste in vrede. Jan Visser De Soester middenstand ziet met lede ogen toe hoe gemakkelijk de straathan del zich in Soest van een standplaats aan de openbare weg voorziet. Dat komt omdat er geen gemeentelijke standplaatsenverordening bestaat, en het is dan ook hard nodig dat die er komt. Als het om verzekeren gaat, staat van Rouwendaal paraat. Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 1 64 67 Nieuwe evenementencommissie 'Tïpsi' organiseert lentebal in De Borg Sedert enige weken is In Soest een een nieuw particulier initiatief van de grond gekomen, dat is opgezet door vijf inwoners van onze gemeente. Zij hebben zich verenigd onder de naam "Tipsi", die een afkorting is van: "Tot Ieders Plezier - Soester Initiatief nemers." De commissie stelt zich ten doel op gezette tijden diverse festivi teiten te organiseren, zoals feestavon den, bingo-avonden, klaverjasavon- den, barbecue-avonden, etc. Op zaterdag 19 maart wordt de eerste activiteit georganiseerd: in "De Bo»"g" aan de Wlllaertstraat wordt een groots lentebal gehouden, met muzikale om lijsting door het orkest Brouwer uit Utrecht. Bovendien zal er een tombola worden gehouden. Het lentebal vindt plaats in de grote zaal van DeBorg en begint om 20.30 uur. De toegang is geheel gratis.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1