Eerste steen voor woningen aan de Beetzlaan dekontakttens 0//0f\ Splitsingsplan Chr. School vereniging wekt beroering ^Alleen deze maand J V. 2 90 Wï/mUEn brilmode Raad kleedt brandweer begroting uit voor 40.000,- Makelaardij Peters: geen kilometers aan advertentie millimeters voor huisverkopers! Wanddekoraties f////////////// Belasting Adviesburo Soest a mwmm.rn.mjL TIJD VAN SPANDOEKEISEN TT irj r -~t Voordat uw DONZEN DEKBED aan zijn zomerslaapje begint laat u hem toch even WASSEN in de WASSERETTE? Hij is dan weer schoon en lekker fris voorf 1 BIRKSTRAAT 2 - SOEST - TEL 12874 Predikanten:Heilloze weg en anti-reclame' ^^foto-filnrvudeoii^ bij TIFFANY v. Weedestraat 52 - Soest Zet Uw belastingproblemen schaakmat en laat B.A.S. ze voor U oplossen. iubVW* Eist u grotere kranteletters? Vraag eenvoudig om een betere bril. Eis wél een vakman! Die u voor 100% het betere adviseert en levert. Met volmaakte garantie en ongekende service H tlth rtKii y/n i/tcü/! OüioeuJKwe VAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120 Soester Courant van woensdag 16 maart 1983 Foto: Goos van der Wilt x f ff. René ten Haaf (1.) en directeur G. Snelder van de Woningbouwvereniging Soest metselen eendrachtig de gedenksteen op zijn plaats. VnV Polycon kontaktlenzen zijn „Z"uurstofdoorlatende harde lenzen die ook nog zacht op het oog aanvoelen. Dat is nieuw. Tot voor kort waren alleen zachte lenzen gasdoorlatend. Maar niet iedereen is geschikt voor zachte lenzen, of men ziet tegen het veeleisende onderhoud èn de hoge kosten op. Toch wil iedereen graag profiteren van die nieuwe ademende lenzen. Zijn er nog meer voordelen van die nieuwe ,,Z"uurstofdoor- latende Polycon lenzen? Gelukkig wel! 1De lenzen zijn buitengewoon ogenvriendelijk. 2. De lenzen bevatten siliconen en voelen daardoor duidelijk zachter aan dan normale harde lenzen èn laten voldoende zuurstof door. 3. Degewenningstijdiszeerkort. 4. De meeste mensen die Polycon lenzen dragen kunnen zonder problemen lenzen en bril afwisselen en blijven steeds helder zien. 5. Overgevoeligheid tegen licht en hinderlijke reflexen worden door de nieuwe Polycon lenzen bijna altijd opgeheven. 6. Sportbeoefenaars hebben meer baat bij de Polycon lenzen, omdat het materiaal een betere warmte-afgifte heeft. Dat is belangrijk voor de zuurstofbehoefte van het oog. Wie heeft er bijzonder veel voordeel van? ledereen die leeft en werkt in een omgeving waar de lucht droger is dan normaal. Dat is in airconditioned gebouwen zoals kantoren, warenhui zen, ziekenhuizen, banken, supermarkten of gewoon thuis waar de C.V. de lucht droog maakt: Polycon lenzen moeten nat bewaard worden, maar vragen géén duur ot gecompliceerd onderhoud. Polycon lenzen geven het comfort van zachte lenzen en het scherpe zien van harde lenzen. Polycon lenzen gaan langer mee dan zachte lenzen. Polycon lenzen kunnen verzekerd worden. Gediplomeerd optometrist - Lid O.V. Directeur G. Snelder en leerling-tim merman René ten Haaf van de Woning bouwvereniging Soest hebben vorige week gezamenlijk de "eerste steen" ge metseld van het complex van twaalf woningen dat aan de Beetzlaan ver rijst. Tijdens de korte plechtigheid op het bouwterrein, waar overigens dui delijk te zien was dat de gedenksteen niet écht de eerste was, herinnerde de heer Snclders eraan dat het een idee van het personeel van de Woningbouw vereniging was geweest om de jongste medewerker en de directeur zelf de steen te laten aanbrengen, daarmee symboliserend dat het een project "voor jong en oud" is. Onder het toeziend oog van aannemer G. W. van der Grift kweten de heren zich van hun taak. De troffels, door de aannemer beschikbaar gesteld, moch ten zij als herinnering houden. In een korte toespraak op het kantoor van de Woningbouwvereniging Soest stond de heer Snelder stil bij de lange voorgeschiedenis van het project, dat mogelijk is geworden doordat 80% van de aankoopsom van de grond wordt gedekt door een zgn. "reconstructiebij- drage" en een "lokatiesubsidie", die door de Rijksoverheid worden ver strekt. De grondkosten waren daar door laag uitgevallen. Het project, be staande uit vijf 3-kamerwoningen en zeven 2-kamerwoningen, dateert feite lijk al van 1977. De Stuurgroep HAT (Huisvesting Alleenstaanden en Twee- persooonshuishoudens) had een be langrijk aandeel in het initiatief. De grond kon in 1978 al worden gekocht; in 1981 werd het bedrijf gesloopt dat op de plaats stond waar nu de wonin gen worden gebouwd. Als alles meezit zullen de woningen in juli gereed zijn. De heer Snelder merkte op blij te zijn met de realisering van het project, om dat de woningen goed passen in de omgeving. Vooral voor bejaarden is het wonen in een bestaande om geving van belang. Zij willen dat graag, doorgaans liever dan vertrekken naar een bejaardencentrum, aldus de heer Snelder. De Soester gemeenteraad heeft tijdens de vorige week gehouden begrotings vergadering ingestemd met het schrap pen van een aantal posten op de brand weerbegroting. In totaal beknotte men de geplande uitgaven voor een bedrag van ca. 40.000,-. Zowel van de zijde van het CDA, bij monde van de heer A. Bolhuis, als van de zijde van de PvdA-fractie, in de per soon van Raymond van Gelder, werden diverse voorstellen ingediend. Het CDA wilde bezuinigingen doorvoeren tot een bedrag van rond de 13.000,-. De voor stellen van de PvdA gingen nog verder, doordat ook op de post verlichting en verwarming flink gesneden werd. Het bedrag hiervoor, evenals voor het on derhoud aan de gebouwen, werd terug geschroefd naar het niveau van 1981. De andere bezuinigingen betreffen on der meer de posten cursussen, represen tatiekosten. kleding van commandant en ondercommendant, reis- en verblijf kosten, contributies, kantoormachines en het onderhoud van de voertuigen. Burgemeester Scholten verzette zich aanvankelijk tegen de voorgenomen bezuinigingen. Hij zag de besluitvor ming liever uitgesteld tot een vergade ring van de commissie ABZ, waarin de financiën van de brandweer uitvoe rig aan de orde zouden komen. Ondanks- het verzet van de burgemeester, die eerst advies van de brandweer wilde inwinnen, werd de stemming over de voorstellen toch gehouden. Zowel de heer Bolhuis als Raymond Gelder als Neks Blommers (VVD) lie ten zeer kritische geluiden horen. "In het verleden heeft de brandweer zich altijd onttrokken aan de bezuinigingen," "meende de heer Bolhuis. Neks Blom mers kwam met vergelijkende cijfers van Zeist en Soest. In Zeist (61.000 inwoners) bedraagt de brandweerbegroting 1.600.000,-, in Soest (40.000 inwoners) 1.700.000,-. Per hoofd van de bevol king betaalt men in Zeist slechts één gulden aan de brandweer, in Soest is dat zes gulden. "Als te zijner tijd zou blijken dat er op" dat altijd nog worden teruggedraaid," dat altijd nog worden teruggedraaid, meende Raymond van Gelder. Aanrijding met letsel Op de Beukenlaan deed zich vorige week een aanrijding voor, waarbij een 37-jarige bromfietser uit Amersfoort en een 35-jarige fietser uit Soest be trokken waren. De fletser stak plotse ling het rijwielpad over op het moment dat de bromfietser daar naderde. De laatste kwam ten val en moest met een aantal verwondingen per ambulance naar Zonnegloren worden overge bracht. Nu het soms langer duurt voor een huis verkocht wordt, moet er langer worden geadverteerd. Een advertentie-opdracht ligt bij Makelaardij Peters vast in een percentage van 0,79% van de koopsom. Hoe vaak er ook wordt geplaatst. Dat kan dus nooit tegenvallen want u weet precies waar u aan toe bent. Ot een huis nu een jaar lang in de verkoop staat of maar twee weken - het percentage blijft ongewijzigd. Er wordt geadverteerd tot het huis verkocht is. Dat is duidelijk. Dat is Peters. Peters bv Makelaardij o.g voor wonen in de groene zone. Soest Birkstraat 87,02155-16251, Amersfoort, Stadsring 147,033-630506 Binnenkort ook In Baarn en Hoevelaken. ZONDAG A.S. OP UW SCHERM (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen zwartwit Als u méér wilt weten over dit onder werp of als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken: we zullen u graag alle informatie geven De gerezen conflicten binnen de Ver eniging voor Proeatants-Christelijk Onderwijs (PCO) te Soest zijn voor het bestuur aanleiding geweest een plan tot splitsing van de vereniging te ont wikkelen, dat momenteel wordt be sproken met een aantal direct of indi rect betrokkenen. De 7 lagere en kleu terscholen die de vereniging in heel Soest beheert zouden volgens het plan moeten worden verdeeld over twee verenigingen, waarvan er één een na drukkelijk "reformatorisch" stempel zou moeten gaan dragen; de andere vereniging zou dan een minder "zwaar," meer "algemeen-christe lijk" karakter dienen te krijgen." Naar verluidt zouden de scholen in een verhouding van mogelijk twee-vijf of drie-vier over beide verenigingen moe ten worden verdeeld. Over de vraag welke scholen het hier betreft is intus sen een golf van speculaties ontstaan. Met name in de kringen van het perso neel van de scholen heerst daarover grote ongerustheid. Het overgrote deel van de schoolhoofden en hoofdleidsters zou zich sterk tegen een dergelijke op- ?"m en Ch"ft i h "'J f1' delineverzetten v»»r, het. behpud van één proles- Van de ziidé van het (daaeiiiks) be «antichristelijkeschoolvereniging! van de zijde van het (dagelijks) be- wij dringen erop aan de levensvat- stuur van de vereniging onthoudt men baarheidvan «en speciale school ntóst de zeven bestaande scholen te onder zoeken, zodat het aanwezige schoolver band niet wordt verstoord. Bestuur alsnog akkoord met bemiddeling Vlak voor het ter perse gaan van deze editie werd bekend dat het bestuur heeft besloten voorlo pig af te zien van de splitsings plannen en in te gaan op de voor stellen tot bemiddeling, zoals die door de groep van verontruste ouders zijn gedaan. Ook de her vormde en gereformeerde-pre dikanten hadden daarop sterk aangedrongen. Naast drs. K. de Jong zullen nog twee hoogleraren ("van buiten af") worden aangezocht om als "commissie van wijze mannen" op te treden. Wie de hoogleraren zijn is op dit moment niet be kend, daar zij nog benaderd moeten worden. zich in dit stadium liever van elk com mentaar dat de onrust zou doen toe nemen. Voorzitter J. Kok: "Het ligt al lemaal heel erg moeilijk. Over de toe komst is op dit moment nog geen zinnig woord te zeggen. De voorstellen zijn nog in beraad. We zullen moeten pro beren geen brokken te maken. Ledenvergadering De heer Kok houdt het wel voor waar schijnlijk dat binnen afzienbare tijd een algemene ledenvergadering zal worden bijeengeroepen, waarin de voorstellen en de ermee samenhangen de problematiek ter sprake zal worden gebracht. Vooralsnog verwijst hij naar een bijzondere bijeenkomst op 24 maart a.s., waar een vertegenwoordiger van de Besturenraad PCO en een vertegen woordiger van de PCO-vakorganisatie aanwezig zullen zijn en zich met elk van de drie geledingen zoals die zich tot nu toe manifesteren zullen ver staan. Het gaat daarbij om het perso neel, het bestuur en de groep veront ruste ouders, die zich vorige week met een uitgebreide brief tot het bestuur hebben gewend, waarin wordt aange drongen op een uiterste poging tot ver zoening en saamhorigheid. Tevens ver zochten de ouders het bestuur met klem in te gaan op het bemiddelings aanbod van ex-staatssecretaris K. de Jong, thans voorzitter van de Unie "School en Evangelie," waarbij ook de vereniging in Soest is aangeploten. De plannen zijn intussen al verschil lende malen onderwerp van discussie geweest binnen het bestuur. Afgewacht moet nog worden of het algemeen be stuur zich in de voorstellen van het da gelijks bestuur zal kunnen vinden. De splitsingsplannen, waarover al enige tijd geruchten de ronde deden, vormen de climax in een ontwikkeling die de schoolvereniging het laatste jaar intens heeft beziggehouden. De plannen zijn mede aanleiding geweest voor de ledenwerf-actie die de groep verontruste ouders vorige week is ge start. De groep dringt erop aan de een dracht te herstellen en ruimte te schep pen voor een brede, diepgaande discus sie over het christelijk onderwijs en met name over de functie van de grondslag van de vereniging. In deze kring heeft men met verbijstering kennis genomen van de plannen, waar mee het bestuur nu rechtsteeks aan koerst op een splitsing. Verklaring Vrijdag j.1. heeft het bestuur bovendien opnieuw een gesprek gehad met de her vormde en gereformeerde predikanten van Soest, die al enige maanden ge leden hun waarschuwende stem lieten horen, nadat zij in hun gemeente werden geconfronteerd met allerlei onrust en tegenstellingen. Nu waren ook de predikanten van de Chr. Gere formeerde kerk en de beide voorgan gers van "In de Ruimte" aanwezig. De hervormde en gereformeerde predikan ten hebben zich in het laatste gesprek onomwonden uitgesproken tégen de be stuursplannen. In een gezamenlijke verklaring merken zij op: "Als dienstdoende hervormde en ge reformeerde predikanten willen wij ernstig waarschuwen voor de heilloze weg die het bestuur van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Onderwijs te Soest wenst te gaan, tot splitsing van de schoolvereniging in twee verschui lende verenigingen." De kerkgeschiedenis leert ons dat dit leidt tot voortgaande splitsing. Dit is een anti-reclame voor kerk, christen- Meer aan de hand Desgevraagd tekent één van de predi kanten, ds. L. J. van den Brom, daarbij op persoonlijke titel nog aan dat hij zich zeer grote zorgen maakt over de ontwikkelingen binnen de vereniging. "Het is niet gemakkelijk aan te tonen, maar naar mijn overtuiging is er veel méér aan de hand dan wat er formeel naar buiten komt. Dit kan ook zeer ennstige conseqenties hebben voor heel protestant-christelijk Soest, ook afge zien van de schoolvereniging," aldus ds. Van den Brom. Naar zijn gevoel zijn er binnen de ver eniging momenteel groeperingen werkzaam die de geloofwaardigheid van het protestants-christelijk onder wijs ondermijnen, al vreest hij dat dit mede onder invloed is komen te staan van andere krachten. "Ik vrees dat dit muisje nog een ernstig staartje zal krijgen," aldus ds. Van den Brom, "in dien de ledenvergadering met deze plannen onverhoopt akkoord zou gaan. Het is trouwens zeer de vraag of de splitsing, als die eenmaal een feit zou zijn, bij de uitvoering van deze plannen zou stoppen." Ds. Van den Brom voorziet een levensgrote poten tiële splijtzwam in de eventueel nieuw op te richten schoolvereniging naar "reformatorische" snit. "Daarin zal zich waarschijnlijk dezelf de problematiek gaan weerspiegelen als nu in een politieke partij als de R.P.F. aan de dag treedt." (In de R.P.F. woedt een scherpe tegenstelling tussen enerzijds "evangelischen" en anderzijds "reformatorischen"). Geloofwaardigheid Ds. Van den Brom ziet zich als pastor verplicht een ernstige waarschuwing te laten horen tegen de wijze waarop in bepaalde kringen met deze dingen wordt omgegaan: "De geloofwaardig heid van de kerk zélf is hierbij ook in zeer ernstige mate in het geding. Het gebeurt nu dat mensen van één en de zelfde kerk, die dezelfde belijdenis onderschrijven, in de schoolvereniging gespleten optreden", constateert hij met teleurstelling. Grote moeite heeft ds. Van den Brom vooral met de recente aanzienlijke aanwas van leden die principieel de grondslag met name de "Drie Formu lieren Enigheid") niet kunnen onder schrijven. en waartegen ok de leden werfactie van de verontruste ouders is gericht. "Het leeuwedeel van deze aan meldingen is afkomstig van kringen als "In de Ruimte" en soortgelijke groe peringen, waar men een ander type christendom voor ogen heeft dan in de kerken van de calvinistische traditie," aldus ds. Van den Brom. "Van de zijde van "In de Ruimte" is daarover wel vergoelijkend opgemerkt dat deze mensen zij het niet alles, dan toch wel 99% aan de grondslag onder schrijven." Ds. Van den Brom merkt in dit verband op dat men in deze kringen in strijd handelt met een we zenlijk bestanddeel van de "Drie For mulieren," namelijk de artikelen 27 tot en met 34 van de Nederlandse Geloofs belijdenis. "Dat kun je toch niet afdoen als één procent," meent ds. Van den Brom. "En dan breng ik de Heidel- bergse Catechismus nog niet eens tot sprake. Ten diepste wil lk waarschu wen tegen de suggestie die hiervan naar buitenstaanders uitgaat, dat de denkbeelden van "In de Ruimte" steu nen op de calvinistische traditie, wat niet juist is. Men is vrij om een geloofs weg te kiezen, maar niet om te pronken met andermans traditie. De predikant benadrukt: "Ik acht dit een groot gevaar. Heel veel mensen uit de calvinistische traditie onderkennen de angel niet die hierin feitelijk ver scholen is." In een "reformatische" schoolvereniging voegt men in Soest bij elkaar, wat niet bij elkaar past, is de overtuiging van ds. Van den Brom. "Als je een beetje gevoel hebt voor het kerkelijk gebeuren, dan vraag je je af: Moet dat nu?" Hij wijst o.m. op de theologische opvattingen rondom de (kinder)doop, die in de door hem aan geduide kringen wordt afgewezen. Onbuigzaam? In hoeverre het schoolbestuur op zijn Birkstraat 2 SOEST Inruil-occasions splitsingsplannen zal terugkomen, nu een voornaam aantal groepen tegelijk tegen deze plannen in het geweer komt (schoolteams, verontruste ouders en predikanten) is een open vraag. Naar verluidt kiest het bestuur vooralsnog een onbuigzame houding en lijkt men het plan tot splitsing ondanks de grote weerstand te willen doorzetten. Ongetwijfeld kan men op de eerstvol gende ledenvergadering, die naar alle waarschijnlijkheid begin april zal moeten plaatsvinden, een stevige discussie tegemoet zien over de cen trale vraag: hoe kan het bestuur in een conflict met een groot deel van de le den, waarbij de laatsten het verwijt te horen hebben gekregen dat zij ontrouw waren aan de grondslag van de ver eniging, zich geloofwaardig beroepen op de steun van een grote groep andere leden, die zelf de grondslag voor een belangrijk deel niet respecteren? Fiscale advisering. I Verzorging van boekhoudingen. Advisering t.b.v. leningen. Advisering fcb.v. verzekeringen. Smitsweg 537 3765 CR Soest Telefoon: 02155 - 22302 b.g.g. 02155-15139 nu 24 kleurenfoto 10 yA Van Woedestraat 17, Soest. Tol. 02155 -1 39 17 J A

Soester Courant | 1983 | | pagina 3