Gxpaa «<3^aüf3araaxi mm VAARDERHOOGT BOEKEN WEEK 159 169 375 169 i?5 WASSEN in de lófaSSeCêife College gaat niet naar kruisraketten- conferentie Soester Adviesburo komt met veelzijdige microcomputer Landelijke VV V-geschenkbon nu ook te besteden in Soest Vrije tijd? Een boek werkt ft Stadhouder Gehannes DOE-HET-ZELVERS Vroegbloeiende vaste planten: TWEEDE BLAD r49i, HET IS NOG VOLOP Courantenreklame is niet te vervangen UNIFOCALE BRILLEGLAZEN A.S WEERD Voordat uw DONZEN DEKBED aan zijn zomerslaapje begint laat u hem toch even Hij is dan weer schoon en lekker fris voorf 1 9«- Vroeger inzenden van advertenties voor Soester Courant van 6 april a.s. Rondje Soest Boekenweek Hulp Diefstal uit kerk V boekhandel boekhandel voor 13 Soester Courant van woensdag 30 maart 1983 13 Woensdag 23 maart 1983 dmtnistratfe Van Weedestraat 47 A, Soest Tel. 14152 Postgiro 126156 SOESTERSCOURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT 61e jaargang no. 30 Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar 124.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Ofwel enkelvoudige glazen In glas en ekstra dun geslepen. Gekleurd, zelfkleurend en ontspiegeld. In kunststof met krasvaste oppervlakken Vakbekwame glas adviezen nlVinNl* ruoi au f/a\ geAvi/ieiff kVAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02154-17120< Er ligt een Constant ringenmap voor je klaar met meer dan 200 modellen. Gratis! j SOFSTCHB1RGSE5IKAAT 26 - SOttT - TEttf.02155-12982 f ARTIKELEN. emolit ta et Van Weedestraat 52 (achter) - Telefoon 152 29 Door de Paasmaandag missen we een produktie- dag voor de vervaardiging van de Soester Courant van 6 april a.s. De acquisitie voor dit nummer begint reeds mor gen, donderdag 31 maart. Dinsdag 5 april zullen aan ons kantoor nog adver tenties worden aangenomen tot 's morgens 10.00 uur precies. Advertentie-afdeling SOESTER COURANT door Arie Wandelaar Als Arie zijn leven op deze aardse pla neet nog eens zou kunnen overdoen dan zou hij eigenaar van een boekhandel willen worden. Hij is altijd een letter vreter geweest en zal dat tot aan het einde van zijn dagen wel blijven. In te genstelling tot het kijken naar televisie stelt het lezen van boeken de fantasie van een mens in werking. Leven zon der fantasie is je zelf in geestelijk op zicht een zoutloos dieet voorschrijven. Een boekhandelaar daar geen last van. Die schranst wat lectuur naar binnen. Verstaat hij z'n vak goed, dan zullen zijn klanten van zijn kennis en smaak kunnen profiteren. In de grote steden ontkomt Arie niet aan de indruk dat het vak van boekhandelaar niet zo heel veel meer voorstelt. Daar is hij meer een doorgeefluik. Hij verpakt de aankoop, rekent af, en wacht op de vol gende klant. Een verkoper van schep ijs zou er niet de minste moeite mee hebben. De eerlijkheid gebiedt bij deze constatering tegelijkertijd de opmer- king te plaatsen, dat de boekverkoper in de loop der jaren in deze positie ge drongen is. Koning Klant wet, daar toe aangespoord door recensies in kranten, precies wat hij wil hebben. Adviezen worden niet meer gevraagd. Het zal daarom wel zijn dat Arie er de voorkeur aan geeft bij de aankoop van nieuwe boeken de grote stad te mijden. Dicht bij huis is het wat de aanschaf van lectuur betreft goed toeven. Bij De Stadhouder en Van de Ven's boekhandel vindt hij zo'n beetje alles wat er in een goede boekwinkel thuishoort. Een zeer overzichtelijk assortiment, tijd en ruimte om de aankoop te overwegen en verkoopsters en verkopers die, als hun iets gevraagd wordt, duidelijk de in druk wekken te weten waar ze 't over hebben. Vooral dat laatste is, wanneer je een ondoorzichtig woud van boeken binnenstapt, mooi meegenomen. Deze week is het Boekenweek. De Soester Boekhandel heeft er de vlag voor uitge stoken. Terecht trekken uitgevers en boekhandelaren er jaarlijks een week voor uit om met tal van aantrekkelijke aanbiedingen een heel volk op het be staan van 't fenomeen boek te wijzen. Het koopgedrag van Arie's landgeno ten toont opmerkelijke verschillen aan. Nederlanders met een middelbare op leiding kopen jaarlijks voor 132 guiden aan boeken, wie met lager onderwijs genoegen nam, of moest nemen, geeft aan boeken niet meer dan 60 gulden per jaar uit. Oppervlakkig bezien toch nog forse bedragen. Vergelijk de cijfers eens met de bedragen die een kijkend en luisterend gezin kwijt is aan luister en kijkgelden. Dan doen wij ons zelf nog veel tekort. Over koopgedrag ge sproken en geschreven. De non-fiction- boeken winnen het nog steeds van de fictionboeken. Wij leven wat onze smaak en fantasie betreft liever van daag en morgen dan in een nieuwe eeuw of een andere wereld. Zou het met de spreekwoordelijke nuchterheid van ons volkje te maken hebben? Als u na het lezen van 't voorgaande het tijd vindt een van de leden van de vereni ging van boekhandelaren te gaan bezoe ken, dan nog deze tip. De gemiddelde prijs van een nieuw aan te schaffen boek schommelt rond de 19 gulden. Voor de een veel, voor een ander be trekkelijk weinig geld. Hoe u er ook te- genaankijk't, wat de aanschafprijs be treft staat ook vast dat er van één titel soms meerdere uitgaven bestaan. Best de moeite waard er eens naar te infor meren. Het kan u zoveel geld schelen dat u met meer boeken thuiskomt dan u zich had voorgesteld. De Boeken week '83, wij zitten er middenin. Arie's adviesDoe er iets mee. "Het boek moet dienen als een bijl voor de bevroren ziel in ons." Dat is geen uitspraak van Arie, maar van ene Franz Kaf ka. Een Oostenrijkse schrij ver, die een allesbehalve leuk leven heeft gekend. Het boek kan best een aardig hulpmiddel zijn om ons inner lijk een beetje te ontdooien. Arie ziet, als 't om een ontdooiingsproces in deze zin gaat, nog een aantal andere moge lijkheden. Een daarvan kreeg hij aan gereikt door leerlingen van de school Overhees. Ze hebben met het organi seren van allerlei acties een bedrag van ruim 5000 gulden bijeen geschar reld waarvoor in een Kenia's dorp 254 kippen en negen kippenhokken kunnen worden gekocht. Een aankoop die tot stand wordt gebracht door de Stichting Terre des Hommes. Goed voorbeeld doet goed volgen. Wij leven wanneer u dit leest in de week voor Pasen. Met verontschuldigingen aan alle spullen- en rommelmarkten die dit jaar in Soest worden gehouden, wil Arie de Paasak- tie voor Polen nog even in uw herin nering oproepen. Onde het motto "Help de Polen Pasen vieren" vertrekken er weer transporten naar Polen. Artike len die op het verlanglijstje van de or- ganistie staan zijn: margarine slaolie alle soorten kleding (speciaal sok ken), verder damesverband en vitami nes. Wie iets kwijt wil zal er de moeite voor moeten opbrengen 't zelf te brengen. Niet naar Polen, maar naar de navolgende inleveringsadressen: Centrum Maatschappelijke Dienstver lening, Burg. Grothestraat 74, Rijwiel handelaar Grift, Beckeringstraat 36 - Meermarkt Reehorst, Soesterbergse- straat - R. Poortvliet, Heeserlaantje en mevr. Grift, Korte Brlnkweg 13. Arie als bedelpredikant. Het is een rol die hem absoluut niet ligt. Mensen oproe pen om aan hun medemensen te den ken, terwijl heel Nederland langza merhand wel kan weten hoe de situatie in Polen er voorstaat. Waarom wach ten wij dan nog langer? Geef wat er op 't eerste gezicht gemakkelijk te missen is. Geef ook eens iets wat misschien minder eenvoudig gemist kan worden. Geef iets van jezelf. Allemaal Zalig Pasen Gezegend Pasen - Vrolijk Pasen of Prettige Paasdagen. U kiest maar uit waar u voor in aanmerking komt. Hopelijk kunnen een aantal Polen dat laatste ook zeggen ais ze zien dat er nog mensen in Soest be staan. Arie Wandelaar De conferentie over de rol en de taak van gemeentebesturen bij de eventuele introductie van de kruisraketten in ons land, zoals die door een aantal vredes organisaties op 9 juni a.s. wordt gehou den, zal het zonder een vertegenwoor diging van het Soester college van bur gemeester en wethouders moeten doen. De initiatiefnemers Interkerkelijk Vredesberaad, Pax Christi, Stop de N-bom, Vrouwen voor Vrede, e.a.heb ben overleg gepleegd met een aantal burgemeesters van gemeenten in Ne derland, waaronder Smallingerland, Enschede, Brummen, Peize, Venray, Wouw en Brielle. Daaruit is het idee van de conferentie ontstaan, speciaal ten behoeve van gemeentebestuurders, omdat het vraagstuk in zeer veel ge meenten in de raad aan de orde is en wordt gesteld. Doel van de conferentie zou moeten zijn het nader bezien van de rol en de taak van de gemeentebesturen bij de eventuele plaatsing van de kruisraket ten en andere nucleaire wapens, met op de achtergrond de spanningen die de kernwapenproblematiek (ook) in de "lokale" samenleving oproept. Nadere bezinning op die rol en taak bij de be hartiging van de belangen van de in woners is gewenst, aldus de uitnodi gingsbrief, die ondertekend is door burgemeester A. Smallenbroek van Smallingerland en Mient-Jan Faber namens het LOVO (Landelijk Overleg V redesorganisaties Raadslid Jan Visser (Prog. Soest), die tijdens de algemene beschouwingen bij de begrotingsbehandeling het col lege al de suggestie deed ruimte in Soest voor de conferentie ter beschik king te stellen, deelde vorige week mee dat hij de brief tijdens de vergadering van de commissie Algemene Bestuurs zaken van 11 april a.s. aan de orde zou stellen. Vorige week echter heeft het college al vast zijn standpunt over de eventuele deelname door het Soester gemeente bestuur gepubliceerd. Het college laat bij monde van de voorzitter, burge meester P. Scholten, weten: "Uitgangs punt voor het college is het standpunt van de raad. De raad besloot indertijd zijn bezorgdheid uit te spreken over de ontwikkelingen rond de bewapening (motie maart 1982) en heeft verder geen behoefte aan discussie, zoals bij de begrotingsvergadering twee weken geleden nog is gebleken. Deelname aan de conferentie kan daarom tot ondui delijkheid leiden. Wij verwijzen ten overvloede naar hetgeen daarover van onze zijde bij de algemene beschou wingen kortgeleden in antwoord op op merkingen van raadslid Visser is ge zegd. Het college gaat derhalve niet naar de conferentie Handels- en Adviesburo A. J. Brink aan de Wieksloterweg te Soest heeft zijn programma kantoormachines uit gebreid met een microcomputersy steem waarvan de toepassingsmoge lijkheden bijna onbegrensd zijn. Het gaat hier om de ITT 3030 micro computer (zie foto) die het zelfs de kleinste onderneming mogelijk maakt een computer aan te schaffen. Voor goede voorlichting op dit terrein en goede begeleiding naar de gebrui ker toe heeft het Buro A. J. Brink zich verzekerd van de medewerking van een specialist, de heer Hans Snel. Om een aantal redenen is er gekozen voor de ITT 3030. Eerstens vanwege de naam ITT. de 3030 is het resultaat van jarenlange ervaring op het gebied van computertechniek. Verder kan men kort en krachtig zijn, namelijk de prijs- prestatie verhouding bij de ITT 3030. De ITT 3030 is geconstrueerd volgens het moduulprlncipe. Dit komt een be trouwbaar functioneren ten goede en tevens is een eventuele uitbreiding geen enkel probleem. Het interne ge heugen kan bijvoorbeeld worden ver groot tot 256 K byte. Dat is de hoeveel heid informatie als op 1000 volgetypte bladen A4. De ITT 3030 bevat de meest produktieve en flexibele microproces sor ter wereld. Daarmee kunnen alle CP/M programma's verwerkt worden die in feite ontwikkeld zijn voor de grote computers. In de standaarduit voering is de ITT 3030 al een compleet tekstverwerkingssysteem. Overigens is vrijwel alle randapparatuur op de ITT 3030 aan te sluiten. De ITT 3030 is zodanig uitgevoerd dat hij in geen en kele kantoorruimte misstaat. Voor wie is de ITT 3030 nu geschikt? Hij bewijst zijn kwaliteiten op alle ter reinen van handel en industrie, in de medische sector, dienstensector, ad viesbureaus, hotels, makelaarskanto ren, in de transportwereld enz. Maar ook in allerlei overheidssectoren, land bouw en veeteelt, scholen e.d. komt de ITT 3030 van pas. Voor een zo volledig mogelijk overzicht van alle toepassingsmogelijkheden, voor eventuele demonstraties, kunt u geheel vrijblijvend kontakt opnemen met Handels- en Adviesburo A. J. Brink te Soest. (Tel. 02155-14706). Na overleg met de VW-Soest heeft de VVV-Amersfoort/Eemland besloten de landelijk besteedbare VVV-geschenk- bon te introduceren in Soest. Met deze bon kan men terecht in ongeveer 200 plaatsen in het hele land. In het Eem- land waren dat tot nu toe Amersfoort, Baara, Spakenburg en Leusden. In de omgeving alle grote plaatsen zoals Amsterdam, Hilversum, Utrecht en Zeist. En dus nu ook in Soest. De WV-geschenkbon is te koop in de waarden 10,--; 12,50; 15,-; 20,--; 25,--; 50,-- en 100,--. Iedere combi natie Is uiteraard mogelijk. De ge schenkbon is verkrijgbaar bij de VVV- Amersfoort/Eemland, Stationsplein 28 in Amersfoort, tel. 033-635151. Getracht wordt op korte termijn ook een of meerdere verkooppunten te krijgen binnen de gemeentegrenzen van Soest. De winkels in Soest, die de geschenk bonnen als betaalmiddel accepteren zijn herkenbaar aan een sticker. Bo vendien worden zij opgenomen in een boekje, dat bij iedere bon in de envelop wordt gestopt. Een insluiper heeft zich vorige week meester gemaakt van een aantal ge bruiksvoorwerpen in de R.K. Carolus Borromeüskerk aan de Rademaker- straat in Soesterberg. De dief kwam het kerkgebouw binnen door een raam, waartoe hij eerst een aantal glas-in- lood-ruitjes had vernield. De dader nam een zilveren "corpus" mee, een zilveren wierookvat en een aantal tin nen schalen. Bovendien bleek hij de nacht in de ruimte boven de sacristie te hebben doorgebracht, zoals uit de sporen was af te leiden. van 24 maart t/m 2 april 1983 Kies nu uit een fantastische nieuwe boeken oogst Nederlandse literatuur MAARTEN 'T HART: De kroongetuige Een literaire thrillerf23,50 HUGO CLAUS: Het verdriet van België Is dit het meesterwerk? f 45, HERMAN PIETER DE BOER: Het papieren Badpak Cabaret litéresque f 24,50 MARTEN TOONDER: Dit gaat te ver De nieuwe "Bommel" M9,50 SIMON CARMIGGELT: Met de neus in de boeken Geïllustreerd door Peter van Straatenf 23,50 HARRY MULISCH: De aanslag Meer dan 150.000 exemplaren verkochtf 24,50 Vertaalde romans JOHN LE CARRÉ: De lokvogel Adembenemende politieke thrillerf29,90 MARILYN FRENCH: Bloedend hart Goedkope editie f 14,90 GABRIEL GARCIA MARQUEZ: Het kwade uur Nobel Prijs, goedkope editief 12,50 HAROLD ROBBINS: De Schijnheiligen Z'n allernieuwstef29,90 JEFFREY ARCHER: De verloren dochter Het wereldsucces f 29,90 Prima kadoboeken RIEN POORTVLIET: Braaf Het magistrale hondenboek f49,50 "Maritiem". De Nederlanders en de zee, van de TV serie f29,50 XAVIERA HOLLANDER: Xaviera over mannen De langverwachte gebruiksaanwijzingf24,50 De Spectrum Atlas van de Weg Het op één na Beste Boek van de Weg, slechtsf 49,90 En bovendien ontvangt U gratis bij aankoop van tenminste f24,50 aan boeken het nieuwe boekenweekgeschenk van WIM KAN, SOMS DENK IK WEL EENS BIJ MEZELF, een felbegeerd kleinood. (Zolang de voorraad strekt) Soesterbergsestraat 53 Soest-Zuid Tel. 12419 Van Weedestraat hoek Stadhouderslaan Soestdijk - Tel. 17699 .As 't noeng moar uut is: un film over ongze braandweer. Daat zaal me un klaap geve. As ut un sprekende film wordt, daan hóóp ik daazze Soesders zulle spreke, daan wor ut heulemoal echt. Ak tied het, daan mok toch us effe kieke bie de opnoa- mes, moar ik wil der niet op- komme. Wie weet waat ovve ze aallemoal vaan plaan benne met de figuraante. Je het ok kaans op un naat paak, waant ze zaalle best an 't spute sloan. Wie zouw de hoofdrol kriege? Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daat ken nóóit iemaand angders weze daan de komme- daant. Daat zouw toch un praachtige afsluting weze vaan ze blusboan, as tie voortemee in ze pensioen vaalt. In me jeugd hek nog met um op stroat espeuld. We moeste toeng aal aaltied braandweertje speule, ok ajje heul niet wouw. Ze voader waas ok komme- daant op Soest, dus ut zit wel in de femielie, zaa'k moarzeige. Vrogger haajje veul mooiere braande daan op hede. Hooi- baarge ginge an de lópende band in de fik en heibraande haajje zomers omtrent aalle doage. Teugewoördig ben ze d'r veul te gauw bie en as 't braandt is 't veul te vlug uut, d 'r is niks meer an. Aal met aal is t moar un moöi komplement daazze juust ong ze braandweer motte opneme. Daat hebbe ze in de Hoag toch wel in de goate, daawwe op Soest bie de tijd ben. Ik wou nog effe d'r op wieze daaz ze niet vergete om ut kaarstboóm-versiere te filme, waant daat vin ik ok haarstikke móói waark. En daat doen ze aal joare, daat motter ok op! Kaatte uut hoge böme plukke en zillevere gaanze op Over hees in 't woater pöte. Vaan aallus kaajje loate zien. As ze daan toch op Overhees an 't op- neme goan, rie daan effe deur noar De Borg. Doar motte de vievers leeg om paarkeer- ruumte te moake. Doar ken Groart ze maanne us loate zuge in ploats vaan spute. En daan hek ut ter aal zo voak over ehaad, moar ik weet ut nog nooit: Woar is de ouwe laadderwoage? Die legt me dwaars op de moag. Is tie noeng aal verplaatst of stoat ie te verpietere? Gemeengte Soest, hier legt je kaans vaan 't joar. Je ken um te koop aanbieje in de film. Un poar móóie braandweer- vrouwe in baadpaak op de laadder en je ben um zo kwiet. HANNES VAN DE NENG Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Er zijn heel wat vaste planten die nu al volop staan te bloeien en die trappelen van ongeduld om hun bloemen te doen ontluiken. We gaan eens kijken naar een aantal van die vröegbloeiers, die dankbaar zijn in vrijwel iedere tuin. Nu reeds in volle bloei staat de Arabis of randjesbloem (ook wel rijstebrei) die in verschillende kleuren en vormen worden ge kweekt. Het meest zien je de witte en rose - rode vorm, die dan ook lang en rijk bloeien. Ook volop in de bloei zijn al de verschillende Primula- soorten of wel sleutelbloem. Erg veel vrolijke kleuren biedt de vrij algemene P. veris. Wat minder bekend is de P. denticulata of bolprimula, die een bolvormige bloei- wijze te zien geeft op een steel die zo'n 20 - 25 cm. bo ven de plant uitsteekt. Heel leuk. Een heel lage sterk bodembedekkende soort is de P. Juliae Wanda die vanaf halfmaart tot half juni met enkele periodes van nabloei een massa kleine paarse bloempjes voortbrengt. De gele voorjaarszonnebloem biedt ons nu al de kans om een bosje bloemen uit eigen tuin te snijden. Ook in de tuin aan de plant komen de op gele margrieten lijkende bloemen erg leuk uit. Voor deze plant is een halfbeschaduwde standplaats ideaal. Een leuke plant, vrij ouderwets, maar niet erg veel gebruikt is het Druiphart of tranend Mariahartje. In de halfschaduw en op niet al te droge grond doet de Dicetra (zoals de plant officieel heet) het erg goed en geeft dan zijn wonderlijke gevormde bloemen te zien. Momenteel is de plant in de tuin bezig met het vormen van knoppen. De bloei volgt van half april tot eind juni. En vrij bekend maar toch altijd weer fraaie bodembedekker is Aubriéta of blauwkussen, een plant die in bloei werkelijk zijn hollandse naam eer aandoet. Door de geweldige hoeveelheid blauwe, paarse of rode bloempjes, naar gelang de variëteit, is de plant in bloei zelfs niet meer te zien. Het groen verdwijnt dan onder een kleurig kleed. De bloei van dit bloeiende kussen start omstreeks deze tijd en duurt met nabloei mee gerekend tot half juni, kan half schaduw verdragen. Het wildemanskruid is al haast niet meer te stuiten en werpt zeer binnenkort zijn wollig behaarde Ane- moonbloemen te kijk. Een rijke bloeier met nadien een leuke pluisvrucht. Halfschaduw waardeert het plantje het meest. Draba of vroegeling, de naam zegt het al, bloeit al enige tijd in zijn frisgele kleur. Een leuk klein rotsplantje met een rijke bloei. Op een zonnige standplaats tussen wat stenen komt de plant het best tot zijn recht. Iberis of scheefbloem tenslotte vormt nu al de eerste bloemen en heeft een fijn groen gewas dat ook 's winters in tact blijft. De plant heeft witte schermvormige bloemen en bloeit vanaf nu tot half juni.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13