Prijzen kleurwedstrijd uitgereikt bij AutoRooij Geen Pasen zonder Paashaas De wilde ooievaar staat op uitsterven Minute Wax voor iedereen die hekel heeft aan autopoetsen I Wereldattractie in de Efteling Groote autoshow bij Auto Van Doorn Van Pontius naar Pilatus. Donderdagvrijdag en zaterdag a.s. Praktische, zuinige en supersnelle autowas van Turtle Wax Piraha Europese primeur: FOTO'S Radio Amateurs Soest (RAS) gaan eerste lustrum vieren 15 15 Ter gelegenheid van de opening van de Soester vestiging van AutoRooij, enige weken geleden, werd een kleurwedstrijd voor de jeugd georganiseerd. Er kwamen meer dan 200 kleurplaten binnen, waaruit door een deskundige jury een aantal prijswinnaars werd gekozen. Wethouder drs. G. Plomp mocht zaterdag j.1. de prijzen uitreiken. De winnaars waren: Volkert Koelewijn (fiets); Annelous Geldermans (walkman); Manon de Groot (horloge). Spelletjes werden gewonnen door Dennis Broek, Paul Halkman, Richard Ott en Conrad de Meij. Op de foto: wethouder Plomp en Vol* kert Koelewijn. rnto. Gogs van der wm Op veel plaatsen in ons land is de goede week vol aktiviteiten, al of niet door volwassenen georganiseerd. Vaak ook weten kinderen zelf uit traditie wat hen te doen staat. Vermengd zijn heidense en christelijke motieven in dit feest van opstanding, nieuw leven in de na tuur na de doodsheid van de winter. Beeldt sinds eeuwen de Romeinse god Janus met de twee aangezichten aan de ene kant een jongeling, aan de an dere kant een grijsaard - het verdwij nen van het oude en het herleven van het jonge uit, er is bij de aanvang van de lente wel meer sprake van gesplits te persoonlijkheden. Het ophalen van geld en eieren, in de dagen voor Pasen is een folkloristisch gebruik, dat veel plaatsen kennen. Vaak gaat het van ouds onder leiding van twee jongens, die Judas en Kariot worden genoemd. Ook wel Kioter. Is- kariot, de geldzuchtige verrader die voor dertig zilverlingen Christus ver raadde, is in tweeën gesplitst op de zelfde manier als met de naam Pontius Pilatus is gebeurd, in de algemeen be kende uitdrukking van Pontius naar Pilatus sturen. In de folkloristische overlevering zijn ze ook als het ware lijfelijk in tweeën gedeeld in de vorm van twee jongens, die proberen geld bij elkaar te krijgen door eieren te ver kopen, waarvan dennehout wordt inge slagen voor het Paasvuur, Is er geld over, dan wordt er getrakteerd. De jongens, die met manden, nu wel ver vangen door plastic tassen, rondgaan, zingen oude Paasliederen. In Dene kamp sluit dit alles prachtig aan bij het traditionele Paasstaak halen. Daar kent men de gewoonte voor jon gens en mannen om zich bij de kerk te verzamelen en in optocht naar de oude havezathe Het Singraven te gaan. Daarop rust de verplichting 'den paas- staken te leveren'. Zou dit verzoek een jaar worden overgeslagen, dan ver valt de verplichting. De boswachter komt eraan te pas en zo wordt een ge schikte boom uitgekozen. Het is dan Judas of Kioter, die met een touw in de boom klimt om het bovenin vast te ma ken. De boom, geveld en kaal gekapt, volgens overlevering steeds met de zelfde bijl, wordt dan, zo wil de tradi tie, door 'levenden touwen' de lange stoet mannen en jongens oner paasge- zang naar Denekamp gesleept. Na een kerkdienst gaat de boom naar de oude paasbelt. Daar ligt het hout voor het paasvuur klaar. Men graaft een diep gat en richt daarin de paasstaak, waar aan nu een teerton is vastgemaakt, met ladders omhoog. Bij opbod Dan is het weer Judas, die via de lad der naar boven gaat en de paasstaak bij opbod gaat verkopen. Het publiek valt hem in de rede en dan, na veel grappen en plezier, neemt Kioter zijn taak over. Het eind van het liedje is dat de teerton wordt aangestoken. De tijd wordt nauwkeurig bekendgemaakt, zodat iedereen weet hoe laat hij terug moet komen. Ondertussen gaat men naar huis om een ei-maaltijd te nutti gen. Deze paasstaak is nauw verwant aan het folkloristische gebruik, waarbij op 1 mei 's nachts een boom uit het bos werd gehaald en waaraan iedereen meedroeg om toch vooral maar deel te hebben in de heilzame kracht, die er van de boom zou uitstromen. Het zijn altijd al voorjaarsvuurtjes ge weest die de lente bemoedigend toe- gloeien. Het ei staat daarbij centraal als vruchtbaarheidssymbool, dat al bij de Germanen bekend was. De levens kracht zou zelfs op anderen kunnen worden overgebracht. Zo is het paas lam van oud testamentische oorsprong. Paasbroden zouden overblijfselen kun nen zijn van oude offermaaltijden die de Germanen aanrichtten, omdat zij er niet zeker van waren dat de lente het weer zou winnen van de barre winter koude. Zij waren het die de haas de bij zondere eigenschap van het leggen van eieren toedachten. En zo is het geble ven, geen Pasen zonder Paashaas. Insluiping Een insluiper heeft, vermoedelijk met behulp van een valse sleutel, in het weekend een portemonnee weggenomen uit de keukenlade van een woning in de wijk Apollo in Soesterberg. In de porte monnee bevond zich een onbekend be drag aan geld. De eigenares deed aan gifte bij de politie. Inbraak in Dorpshuis Onbekenden hebben zondagmiddag het Dorpshuis in Soesterberg met een on welkom bezoek vereerd. Via een lucht rooster is men het gebouw binnenge komen, nadat men eerst de toegangs deur had ontzet. In het gebouw werd de gokautomaat geforceerd. Uit de biblio theek verdween een onbekend geldbe drag en uit de keuken een bedrag van 50,-, alsmede een hoeveelheid zware shag en filtersigaretten. De beheerder deed aangifte bij de politie. Binnenbrandje In een woning aan het Scalmeyerpad raakte door onbekende oorzaak de bin nenzijde van de schoorsteenmantel in brand. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te doven. De schade is daardoor beperkt gebleven, al ging een en ander wel gepaard met hevige rookontwikkeling. Aanrijding met letsel Begin deze week deed zich op het kruis punt Dalweg/Rubenslaan een aanrij ding voor, waarbij een 65-jarige in woonster van Soest en een 73-jarige plaatsgenoot betrokken waren. De vrouw fietste in de richting van de Beu kenlaan en stak op het genoemde kruis punt plotseling de rijbaan over. De haar achteropkomende automobilst kon haar daardoor niet meer ontwijken. De vrouw moest voor onderzoek per am bulance naar Zonnegloren overge bracht worden. Waterleiding gesprongen Maandagavond begaf op twee plaatsen in Soest de waterleiding het. Eerst ge beurde dat op de Kerkstraat en enige tijd iater ook op de Stadhouderslaan. Personeel van de Waterleidingmaat schappij heeft een en ander weer in orde gemaakt. Morgen begint bij het bekende Soester automobielbedrijf Auto Van Doorn, aan de Laanstraat 82, een grootse auto show van nieuwe en gebruikte wagens. Uiteraard valt daarbij de volle nadruk op de nieuwe Honda-modellen, waar mee Auto Van Doorn, nu al weer ruim een jaar aan de Laanstraat Is geves tigd, de slogan "waarborg van goede service", volledig waar maakt. De show begint morgen, donderdag 31 maart, en duurt tot en met as. za terdag 2 april. De openingstijden zijn van 8.00 tot 1800 uur, op donderdag en vrijdag ook 's avonds tussen 19.00 en 22.00 uur. Behalve de nieuwe modellen van Honda - "de meest complete Japan ner" - zoals de Civic, de Accord (nu leverbaar in 3- en 4-deurs-uitvoering en de Quintet, zal de aandacht vooral uitgaan naar de Prelude, die tijdens de afgelopen RAI werd gepresenteerd.De Prelude, die leverbaar is in vier uit voeringen: Special, EX, EX-automaat en EXR, wordt hiermee voor het eerst in Soest geïntroduceerdDe EXR heeft als bijzonderheid dat er extra een anti- blokkeersysteem op de remmen is aan gebracht Bezoekers van de show hebben uiter aard de gelegenheid om een proefrit te maken. Tijdens de show heeft Auto Van Doom ook een speciale aanbie ding. de Honda Civic 3-deurs Luxe wordt geleverd met een extra nuttig accessoirepakket, bestaande uit: licht metalen wielen, body-lijsten, een sun- roof open dak, verstelbaar in 5 s'an- den, en een complete set vloermatten. Occasions Ook in goede gebruikte auto's heeft Auto Van Doorn een uitstekende naam opgebouwd. Die reputatie dateert al van de tijd dat het bedrijf gevestigd was aan de Dorresteinweg, nu meer dan een jaar geleden. Auto Van Doom brengt een aantal geselecteerde jonge gebruikte wagens, van alle merken, met een BOVAG-garantie die varieert van drie tot twaalf maanden. Tijdens de autoshow zijn uiteraard ook deze wagens te zien Overigensde occasions staan altijd vóór het bedrijf gepar keerd, zodat de belangstellende er ook in het weekeinde eens een blik op kan werpen Plaatwerkerij Sinds 1 maart beschikt Auto Van Doorn ook over een modern geoutilleerde plaatwerkerij/spuiterij, waarin het "nieuwste van het nieuwste" aanwezig is en waarin de activiteiten plaatsvin den onder leiding van Renny Metz, een man met jarenlange ervaring op zowel plaatwerkerij- als spuitgebied, een combinatie die maar zelden voorkomt. De schade-afdeling van Auto van Doom behoort dan ook tot de modern ste in de wijde omgeving, waardoor een goede en snelle service mogelijk is. De afdeling beschikt over een speciale spuit-moffel-cabine. een elektronische kleurmeng-installatie (met maar liefst 7500 standaardautokleurenen spe ciale richtapparatuur om grote scha des te kunnen herstellen. In feite zijn alle laksoorten in alle kleuren voor handen, zodat elke autobezitter voor het repareren van lakschade bij Auto Van Doom uitstekend terecht kan Auto Van Doom zorgt ook voor een snelle afwerking met de verzekering. Als extra-service beschikt Auiu Doom bovendien nog over een eigen sleepdienst en heeft het bedrijf de be schikking over een aantal "vervangen de" auto's zodat de gedupeerde auto mobilist niet zonder wagen zit zo lang zijn eigen voertuig "onder behan deling" is. De nieuwe afdeling is uiteraard ook te bezichtigen tijdens de autoshow. Fancy-fair Zanglust Het Gemengd Koor "Zanglust" uit Soesterberg heeft van burgemeester en wethouders toestemming gekregen om op 27 april in het gebouw "De Hoek steen" een fancy-fair te houden voor de aanschaf van nieuwe muziek. Fietstoertocht Midden Nederland De Toerclub Batavus uit Leusden heeft van burgemeester en wethouders toe stemmen gekregen om op zaterdag 3 september de gemeente Soest aan te doen voor de Fietstoertocht Midden- Nederland. Toestemming gebruik Korte Duinen voor filmopnamen TV Department Amsterdam heeft van burgemeester en wethouders toestem ming gekregen om ten behoeve van filmopnamen voor een brandpreventie film gebruik te maken van de Korte Duinen. Brand in woning Aan de Nieuwe weg deed zich vorige week midden in de nacht een brand voor, die was veroorzaakt door een smeulende sigarettepeuk. Deze had de bank van een bankstel in de woon kamer vlam doen vatten. De schade door de rookontwikkeling was aanzien lijk. In 1982 heeft er in Nederland nog maar één paar wilde ooievaars gebroed in het Overijsselse Grafhorst. Het jaar daarvoor broedden er nog drie paren in ons land. Een snelle achteruitgang met een onontkoombaar resultaat: het uit sterven van de witte ooievaar in deze contreien. Hoe lang zal het nog duren voor hij voorgoed uit ons land verdwe nen is? De bedreigingen van deze bijzondere vogel zijn groot in dit volgepakte, geïn dustrialiseerde Europa. Terwijl in 1910 nog 500 nesten werden geregistreerd, bleek twintig jaar later in 1929 bij een nieuwe telling door de ornitholoog Ha- verschmidt, het aantal ooievaar in Nederland was gehalveerd: totaal 209 bewoonde nesten. De dalende lijn bleek niet meer tot stilstand te brengen. Vlak na de Tweede Wereldoorlog waren er nog 117 paren, in 1950 84 en vijf jaar later nog maar 57. Vanaf 1972 varieert het aantal bewoonde nesten van 4 tot 11 paren. Er zijn vele oorzaken genoemd van de ze snelle achteruitgang. Oorzaken als de industriële revolutie, waardoor be gonnen werd met de ontginning van woeste gronden, de opkomst van de Heidemij, de moderne landbouwmet hoden, het gebruik van chemicaliën in landbouw, veeteelt en tuinbouw en ook de hoogspanningsleidingen zijn een be langrijke bedreiging voor de trekkende ooievaars. Het blijven echter allemaal veronderstellingen, want er valt niets met zekerheid te zeggen. De ooievaar heeft geen last van de ring, maar toont wel belangstelling. als prooi. Helaas moeten wij dus vast stellen dat het met de wilde ooievaars in Nederland is afgelopen. Maar ook in het buitenland bedreigt een grote reeks gevaren de ooievaars tijdens de trek en in de winterkwartie ren. Ook daar wordt hevig gespoten met chemicaliën om insektenplagen te bestrijden. Vooral de aanval op de, sprinkhaan in Afrika - het belangrijk ste voedsel voor de overwinterende ooie vaar - eist zijn tol. De vogels worden daardoor meer in de richting van de Projectooievaars Gelukkig is er ook nog goed nieuws te melden over de ooievaar, zodat deze voor Nederland behouden kan blijven. In 1970 heeft de Nederlandse Verenig ing tot Bescherming van Vogels het ini tiatief genomen tot het in semi-ge- vangenschap fokken van ooievaars en deze tot broeden te brengen, de zgn. 'project'-ooievaars. Daartoe werd in Groot-Ammers in de Alblasserwaard het ooievaarsdorp "Het Liesveld" in gericht. Een succesvol experiment want elk jaar vliegen er meer jonge vo gels uit. die op hun beurt ook weer in vrijheid gaan broeden. Sinds vorig jaar is er voor het eerst zelfs sprake van 'gemengde huwe lijken.' Dat wil zeggen: verbintenissen tussen een wilde en een project ooie vaars in Nederland roept de vraag op buitenstations van "Het Liesveld" bij gekomen: in Herwijnen (Gelderland), Eernewoude (Friesland), Zegveld (Utrecht), De Wijk (Drente), Gorssel (Gelderland), Leek (Groningen) en Haastrecht (Zuid-Holland). De toename van het aantal projectooie vaars in Nederlnad roept de vraag op of bepaalde gebieden in ons land weer geschikt gemaakt kunnen worden voor nieuwe vestigingen van ooievaars. Bij zulke gebieden moet men echter wel denken aan oppervlakten van enkele honderden hectares. Een basis daar voor kunnen terreinen zijn, die nu al in beheer zijn bij natuurbeschermingsin stanties. De meest geschikte plaatsen zijn uiteraard de buitenstations van "Het Liesveld." Ooievaars trekken nu eenmaal ooievaars aan. Holt Lloyd te Almere brengt een re volutionaire autowas van Turtle Wax op de Nederlandse markt. Iedereen die een broertje dood heeft aan het in de was zetten van de auto kan nu de be faamde Turtle Wax glans en bescher ming realiseren zonder krachtinspan ning, met minimale moeite en binnen een kwartier met deze nieuwe was, die de naam Minute Wax eer aan doet. De combinatie van siliconen en was maakt Minute Wax tot een zeer gemak kelijk te gebruiken autowas. In een on afhankelijke test bedroeg de gemiddel de tijd voor het in de was zetten van elk type auto minder dan 15 minuten. Naast het gemak beschermt Minute Wax tegen regen, sneeuw, zout, teer en olie. Nadat de auto is gewassen en af gedroogd, kan Minute Wax, dat in een handige spuitflakon wordt geleverd, op de auto worden gespoten. Vervolgens wordt het met een zachte lap over het te poetsen gedeelte verdeeld en kan meteen worden begonnen met het afve gen. Het is niet nodig te wachten tot de was is opgedroogd. Minute Wax is niet alleen voor de re gelmatige autopoetser een uitkomst, maar vooral voor de automobilist die het regelmatig onderhoud van de lak vanwege het vele werk uitstelde. De spuitflakon waarin Minute Wax wordt geleverd, is voorzien van een schroef- ventiel, zodat rappe kinderhandjes geen kwaad kunnen. Na gebruik kan de flakon nog voor vele andere karweitjes worden gebruikt. Minute Wax is krijgbaar in warenhuizen en autosnops en kost 19,95 per flakon van 350 ml. Het Brabantse sprookjespark de Efte ling kreeg er een nieuwe attractie van wereldniveau bij: de wildwaterrivier Piraha. Het gaat om een kunstmatig aangelegde, woest stromende rivier waarin de bezoekers in ronde UFO- achtige vaartuigen door het terrein worden gevoerd, dat sterk doet denken aan een stuk van het Andes-gebergte. Het uiterst ambiteuse project heeft dan al voor 150.000 manuren of 100 manja ren werk gezorgd. De realisatiekosten belopen ruim 10 miljoen gulden. Het is onderdeel van een 5 jarenplan waar mee in totaal 50 miljoen gulden is ge moeid. De Piraha is een staaltje van toege paste waterbouw dat nergens in Eu ropa zijn weerga kent. De rivier is 600 meter bij een breedte die uiteenloopt van 4 tot zelfs 15 meter. Het water in de rivier wordt langs kunstmatige weg in beweging gehouden. Daardoor ont staat een woest kolkende stroom die de opvarenden van de ronde boten welke de rivier zullen gaan bevaren (1800 mensen per uur!een onvoorspelbare, maar volkomen veilige tocht garan deren. De rivier is gesitueerd in een fantas tisch landschap van overhangende rotspartijen, stroomversnellingen, wa tervallen, duistere tunnels en gordij nen van water. Het "droge" landschap lijkt rechtstreeks uit Zuid-Amerika af komstig. Rauwe heuvels en rotsen waartussen restanten zijn van Inca bouwsels. De bezoekers van het sprookjespark kunnen dit Inca-gebied via bruggetjes en ezelspaden betreden, vanwaar men een prachtig uitzicht op de wilde rivier en de daarin varende boten heeft. Naar verwacht wordt zullen een kleine 2 miljoen mensen in 1983 de Efteling bezoeken, waarvan meer dan de helft een tocht op de nieuwe wildwaterrivier zullen maken. ia geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van ƒ10,- per foto, a contant. Soester Courant Van Weedestraat 47A Soest Snelheidscontrole Bij een (zonder behulp van de radar- apparatuur) uitgevoerde snelheidscon trole op diverse plaatsen in Soest hield de politie vorige week 6 automobilisten aan. Vier van hen reden 80 km, één reed 75 km en één zelfs 90 km per uur. Zij zijn allen bekeurd. De vereniging van 27 MC-amateurs R.A.S. (Radio Amateurs Soest), opge richt in februari 1978, gaan het vijfja rig bestaan vieren met een feestavond op vrijdagavond 1 april a.s. Dat gebeurt in het "Tempozaaltje" op het industrie terrein. De avond begint om 20.00 uur en is bestemd voor leden en genodig den. De radio-amateurs hebben zich in het verleden al vele malen verdienstelijk gemaakt voor de gemeenschap van Soest zo ontplooiden zij in 1981 nog een aantal activiteiten ten behoeve van het Bentinckfonds, waarvoor zij 1000,- bij elkaar brachten. De leden komen overigens iedere laatste vrijdag van de maand bij elkaar in het Tempo zaaltje.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15