Soesterberg r ri Wranger! Levi's ebksrElsEriby. lm 25 jaar Anne Frank Huis Onze bomen en struiken, planten, paddestoelen en vogels in vier praktische natuurgidsen Olie: Quovadis Jeugd, sport en gezondheid <S*0tk5e©rgbe zakenlunches en diners "d'Oude Enghe" JEANS INRUIL- AKTIE ƒ12,50 RETOUR voor uw oude BROEK spnrthuis Meer dan een museum, meer dan een monument KNIPTIP Sportkleding Sportschoenen Tips R. WESTRA WASMACHINE of KOELKAST defect? RUIT STUK BEL BRANDSMA vóór 10.00 UUR en de zaak komt nog dezelfde dag voor elkaar... 02155 18104 of 12563 BRANDSMA d'Oude Enghe" nieuwe stijl Eetcafé Bar gezellig eetcafé VAN KLEEF Veiling Soest - Soesterberg PUBLIEK VERKOPEN De Amsterdamse grachten kennen al lang niet meer de stilte die er in liedjes soms aan toe wordt geschreven. Meest al is het er een drukte van belang. Maar ondanks de gebruikelijke drukte valt iedereen het grote aantal mensen op, dat zich 's zomers voor het huis Prinsengracht 263 verdringt: het Anne Frank Huis. In de 25 jaar dat dit eeuwenoude pand Anne Frank Huis heet, hebben onge veer vier miljoen mensen de nauwe trappen bestegen om te zien waar Anne Frank, die een dagboek schreef, dat in ongeveer 15 miljoen exemplaren in 52 talen verspreid is, woonde. Anne Frank is voor veel buitenlanders net zo gezichtsbepalend voor Amster dam als gevels en haringstallen. Anne Frank is eigenlijk een veelzeggender symbool. Zij geeft een gezicht aan de honderdduizenden joodse Amsterdam mers die weggevoerd en vermoord zijn. Anne Frank is ook een symbool voor geloof en optimisme ondanks on derdrukking en terreur. Het is terecht dat het Anne Frank Huis een van Am sterdam 's meest bezocht musea is. De Anne Frank Stichting beheert het Anne Frank Huis. In het huis is het Achterhuis te zien waar Anne Frank en zeven andere onderduikers van 1942 tot 1944 verstopt hebben gezeten en waar zij haar Dagboek schreef. Maar er is meer te zien. Een tentoonstelling laat de geschiedenis van Europa zien van 1933, toen Hitier aan de macht kwam. tot en met 1945, de bevrijding. In een andere ruimte is de geschiedenis van de familie Frank en van het Dagboek te zien. Ook zijn hier een aantal bladzij den van het Dagboek tentoongesteld. In weer een andere ruimte zijn steeds wisselende tentoonstellingen die laten zien dat er nog steeds mensen om hun huidskleur of nationaliteit of geloof als tweederangs burgers worden behandeld of zelfs worden vervolgd. Deze winter is er een tentoonstelling die laat zien dat het zogenaamd gast vrije en tolerante Nederland, dat er steeds zo trots op was dat iedereen er een veilig en goed heenkomen kon vin den, al lang niet meer tolerant is. Deze tentoonstelllingen worden geluk kig door veel scholen en andere groe pen bezocht. Vooral in de wintermaan den, als de grote stroom buitenlandse bezoekers wat afneemt komen honder den van deze groepen naar het Anne Frank Huis. Wie graag naam, eigenschappen, bij zonderheden en nog veel meer wil we ten van wat hij op z'n wandelingen in de natuur ontmoet, kan zijn hart opha len aan een nieuwe serie natuurgidsen. "Veldgids voor de Natuurliefhebber," uit gegeven door Reader's Digest. In vier fraai uitgevoerde, stevig in afwasbare band gebonden, uiterst handzame en in vier kleuren geïllustreerde delen komen de vogels, planten, paddestoe len en de bomen en struiken van West en Midden-Europa aan bod. bod. Meer dan 10.000 afbeeldingen Wie zijch de boeken apart of als serie aanschaft, krijgt wel waar voor zijn geld. De vier boeken te samen beslaan in totaal 1392 bladzijden, bevatten ruim 10.000 afbeeldingen en beschrijven zo'n 1250 soorten. De opzet van elke gids is gelijk: een inleidend deel over met onder andere tips waar de beschreven soorten te zien zijn. Elk boek wordt tenslotte afgesloten met een verklaren de woordenlijst en een uitgebreid re gister. Niet ingewikkeld Wat de gidsen zo bruikbaar maakt, is dat het nu eens geen ingewikkelde standaardwerken zijn, maar echte praktische herkenningsgidsen. Deter minatietabellen zijn voor de leek vaak nauwelijks te hanteren en daarom ko zen de auteurs van de veidgidsen voor een simpeler en vele malen handzamer oplossing. In de plantengids bijvoor beeld, zijn de soorten op grond van op vallende kenmerken in groepen ver deeld. In een duidelijk overzicht zijn de meest karakteristieke vertegenwoor digers van de groep afgebeeld. Door eenvoudige vergelijking met de plaat jes bepaalt men gemakkelijk de groep VOGW> tuurgetrouwe afbeelding van de soort worden allerlei duidelijke detailte keningen afgebeeld. Zo vindt men bij voorbeeld bij elke vogelsoort behalve een kaartje van het verspreidingsge bied meestal ook een kleurentekening van de vogel in volle vlucht, van de vogel in winterkleed en van bijzonder gedrag. Bij planten, bomen en struiken zijn het vooral de bladeren, bloemen en vruchten die gedetailleerd worden weergegeven, en bij de paddestoelen een doorsnede. Tenslotte staat op elke bladzijde ook nog een kleurenfoto van de beschreven vogel, plant, paddestoel, boom of struik om herken ning in de natuur nog eenvoudiger te maken. Al met al zijn de Reader's Di gest Veidgidsen voor de natuurliefheb ber, afzonderlijk en als serie, voor jong en oud niet alleen te gebruiken als gids voor determinatie in het veld, maar ook als boeiend leerboek en kompleet naslagwerk thuis. De prijs van de Vogelgids en de Padde- stoelengids is 33,- p/st. Van de Wilde Plantengids en de Bomen en Struikengids 39,- p/st. waartoe de plant behoort. Een pagina verwijzing geeft aan bij welke blad zijden in het boek men verder moet zoeken. Door bestudering van daar afgebeelde illustraties vindt men snel de gezochte plant. In de andere delen vindt men op een vergelijkbare manier in minder dan geen tijd zo goed als elke boom en struik, vogel en paddestoel. Veelzijdig gebruik Uniek aan de Reader's Digest veidgid sen is de enorme hoeveelheid fasci nerende informatie die de auteurs, te kenaars en fotografen uiterst overzich telijk in de beschrijvingen verstrek ken. Naast een zeer levendige en na- Niemand de deur uit voor een dagje genieten in de buitenlucht zonder de ca mera! Om alle leuke bele venissen vast te kunnen leggen. Het was de eerste keer sinds de oliecri sis in 1973 dat in januari de olieprijzen aanzienlijk omlaag gingen. Dat kwam doordat de OPEC-landen geen over eenstemming konden bereiken over a produktie-quota. Het gevolg is Europa zich zorgen begint te maken over het energiebeleid voor de toe komst. Er werden moties ingediend door twee groepen leden van het Europees par ment om met spoed over dit onderwerp een debat te houden. Ook werd de Eu ropese Commissie gevraagd concrete actie-voorstellen op tafel te leggen. Tot dusverre lag het accent van het energiebeleid vooral op het ontwik kelen van binnenlandse bronnen zoals de Noordzee, het diversifiëren van de energie-invoer waarbij zou worden overgestapt van OPEC-olie op bijvoor beeld steenkool en het bevorderen van energiebesparing. Europa moest minder afhankelijk worden van dure, ingevoerde olie. De toekomst kan er echter heel anders uit gaan zien wanneer een periode aan breekt waarin de prijs van olie laag blijft. Pierre Cousté, lid van de fractie van Europese Democraten voor Voor uitgang, heeft gewaarschuwd dat wan neer producenten elkaar gaan onder- bieden olie te goedkoop wordt. Wan neer de wereldcommissie zich dan weer herstelt, zal dit tot een nieuwe oliecrisis leiden. Tien jaar geleden bestond 61% van de Europese energie-invoer uit olie. Een aanzienlijke stijging van de olieprijs zette een diepe recessie in gang en bracht de olie-invoerende ontwikke lingslanden aan de rand van de af grond. Goedkope olie kan ertoe leiden dat er minder geïnvesteerd zal worden in al ternatieve energiebronnen. Wanneer die investeringen opdrogen zal Europa even afhankelijk worden van onbe. trouwbare olieleveranties uit het poli. tiek labiele Midden-Oosten, aldus de heer Cousté. Eenentwintig leden van het Europese Parlement hebben zich achter de heer Cousté geschaard in zijn bezorgdheid over de gevolgen van schommelingen in de olieprijzen. Ze willen een trialoog tot stand brengen tussen de geïndus- trialiseerde lande, de olieproducerende landen en de Derde Wereld. Ze deden nieuwe voorstellen over een samen- werkingsovereenkomst tussen de Ge. meenschap en de Golfstaten. Nauwere banden zouden volgens hen leiden tot olieprijzen die de wereldeconomie zou den stimuleren en energiebesparingen zouden bevorderen. De eventuele gevolgen van dalende olieprijzen voor de energieprogram ma's van Europa houden ook Chris- topher Audland bezig, de Directeur- Generaal voor Energie van de Euro pese Commissie. In een toespraak tot Europese petro- chemische producenten in Brussel be. schreef hij welke nadelige gevolgen een overvoerde oliemarkt zou hebben voor energieinvesteringen. Vooral de steenkoolsector die toch al te lijden heeft gehad van de inkrimpingen in de Europese staalindustrie zou getroffen worden. Hij is tegen "een radicale ver- andering van het algemene energiebe- leid." Het huidige beleid gaat in de juiste richting. De Europese Commissie zal binnen kort de Raad van Ministers een verslag overhandigen over het effect van de "onzekere situatie" in de energiesec tor. De vraag waar alles om draait is, of de bestaande instrumenten om het beleid uit te voeren voldoende zijn om de lid-Staten van de Gemeenschap er van te overtuigen dat ze, indien de olie prijzen blijven dalen, toch moeten doorgaan met het verminderen van hun invoer. Het Anne Frank Huis is dus meer dan een monument: het vertelt over het verleden, over de oorlog en de bezet ting met het doel ook iets aan te geven voor de wereld van vandaag: welke ge varen dreigen nu. Welke oplossingen voor de ekonomische krisis en werk loosheid moeten wij in elk geval ver mijden? Het Anne Frank Huis is meer dan een museum. Niet alleen over toen, maar ook over nu. Maar ook op andere ma nieren dan via tentoonstellingen pro beert de Anne Frank Stichting diskri- minatie, racisme en anti-semitisme te bestrijden. De Anne Frank Stichting ontwikkelt programma's voor leraren maatschappijleer over hoe ze met ra cisme en diskriminatie om moeten gaan. De Stichting maakt ook lesma teriaal, verzorgt lezingen, verzorgt tentoonstellingen elders, geeft trai ningen en ondersteunt organisaties die het racisme in Nederland willen be strijden. .Dat doet de Stichting overigens niet al leen in Nederland. Haar 'materiaal gaat over de grenzen naar bijvoorbeeld Duitsland, Amerika en Japan. Daar naast doet de Anne Frank Stichting ook onderzoek en heeft een eigen dokumen- tatiecentrum dat voor het publiek open staat. De Anne Frank Stichting doet al dit werk grotendeels met het geld dat be zoekers en donateurs daarvoor opbren gen en daarom doet de Stichting dan ook een beroep op alle Nederlanders die zich zorgen maken over het groei end racisme en de toenemende diskri minatie om haar werk mogelijk te ma ken. Het bezoek aan het Anne Frank Huis komt voor 90 procent uit andere lan den. Nederlanders zouden er voor moe ten zorgen.dat hun kinderen weten wat er in de oorlog gebeurd is. Daarom is het een goed idee om eens naar Am sterdam te gaan en daar het Anne Frank Huis te bezoeken. Voor groepen, die een begeleidend programma wen sen - rond de tentoonstelling 'Neder land tolerant. en rond de andere tentoonstellingen - is het nodig van te voren een afspraak te maken. (020- 264533) Het Anne Frank Huis ligt aan de Prin sengracht 263, vlakbij de Westertoren en is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 10.00 tot 17.00 uur. Over sportkleding is veel te vertellen. Vroeger maakte niemand zich er druk over. Een hemd, broek en gympies en klaar was Kees. Tegenwoordig ligt dat wel even anders. Voor praktisch elke sport kun je nu aparte kleren kopen. In hoofdzaak heeft sportkleding 2 funk- ties: 1. het opnemen van zweet; 2. het vasthouden van lichaamswarm te. Behalve het materiaal zijn ook nog een goede pasvorm en slijtvastheid belang rijk. Sportkleding moet lekker zitten, voldoende bewegingsvrijheid geven en vaak gewassen kunnen worden. Ver trouw niet op de aangegeven maat, maar pas de kleren eerst voor je ze koopt. Veel jongens en meisjes beoefenen twee of meer sporten. Natuurlijk kun je dan moeilijk allemaal verschillende kleren kopen. Belangrijk is dat je er op let dat je ondergoed vöcht op kan ne men en dat de bovenkleding afgestemd is op de sport, bijvoorbeeld water- of winddicht. Ook voor schoenen zijn maat en pas vorm heel belangrijk. Je tenen moeten de ruimte hebben en de voet moet gesteund worden door de schoen. Ook schoenen moeten vocht kunnen opne men, dus let op het materiaal. Boven dien is het soort schoen afhankelijk van de sport waaraan je doet. Er is een enorme keus en de prijzen zijn pittig, dus het loont om vóór de koop eens goed rond te kijken en zeker te weten wat je nodig hebt. Een voorbeeld: voor veldsporten zijn schoenen met verwisselbare noppen te koop. Deze noppen zijn afgestemd op de toestand van het veld en het weer. Prima, maar dan moet je wel de noppen goed uit elkaar houden en een goede tang hebben. Maar al te vaak komt het voor dat er gesport wordt met de verkeerde noppen. De blessure ligt dan snel op de loer. Met name de knie is dan erg kwetsbaar. De schoenen zijn ook nog eens duur en als je dan in de groei bent, gaat het aardig in de papieren lopen. Het is dan ook verstandiger schoenen met vaste noppen te dragen tot je uit de groei bent. - Nieuwe schoenen en snel blaren? Aantrekken en goed nat maken, dan past de schoen zich aan je voet aan. Je moet schoenen altijd "inlopen". - Toch nog blaren? De voetzool van je kous vochtig maken en met een stukje zeep bewerken. De glijlaag voorkomt blaarvorming. - Kousen met gaten? Weg ermee, want zo krijg je blaren. Houd je teennagels goed recht geknipt en sport niet in te grote of te kleine schoenen. - Te strak elastiek in de kousen bezorgt je kramp. Houd je kousen op met een reepje verbandgaas of breed klitband, waardoor je je kousen losser of vaster kunt binden. Dit is het eerste artikel uit een serie van zes in het kader van het jaarthema in 1983 van het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg"Jeugd, Sport en Gezondheid". De volgende artikelen verschijnen in april, juni, augustus, oktober en de cember, en zullen gaan over onder andere voorkómen van blessure, war- ming-up, trainingsopbouw en plezier in sport. Nieuweweg59 - Soest Telefoon 13288 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. Bel technisch bureau DIRECT 24 uurs service. Geen voorrijkosten Tel. 02154-15308 Laat U niet met de brokken zittenA Een paar uur vakantie SAUNA en FITNESS CENTRUM Open ma. t/m zo. 12.00-24.00 uur Zwem bad Turks bad Sauna Sportzaal Trimbaan Whirlpool Zonnebanken Kapsalon Relaxruimte f Amersfoortsestraat 105107 Soesterberg Telefoon 033 622460 622988 rijrichting richting Soesterberg Hier is het let op witte hek 'l- 02.155-13331 Ook voor uw maandag t/m vrijdag geopend vanaf 12.00 uur. Zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. Middelwijkstraat 2 - Soest - Tel. 02155-13331 Kindermaten ƒ8,50 retour (ongeacht merk en staat van de broek) Grote keuze, alle modekleuren - rose - geel - lichtblauw. Gewassen Jeans - Stone washed Jeans S[3E5bSoest6rbergsestraat3 - fel.02155-1274^^^ STOMERIJ „IA" b.v. TELEFOON 02154-13954 VOOR GOED EN SNEL CHEMISCH REINIGEN. TABAK SPECIAAL ZAAK v. Weedestraat 86 - Soest Laanstraat 49 - Baarn 100 CD sigaartjes voor 16,-. Op één na de beste en goedkoopste tegelzetter van Soest M. Westerveld 2e Heezerlaantje 8 Tel. 02155-15367 Wegens omstandig heden bellen tussen 12.00-13.00 uur en 17.00-19.00 uur. Als elke seconde telL Op bijna 300plaat sen in heel Neder land worden cur sussen gegeven in de technieken van mond-op- mond beademing en hart massage, waarmee tegen woordig steeds vaker men senlevens gered worden. Ook dat is een voorbeeld van het voorlichtings- en preventiewerk van de Hartstichting waar zij jaarlijks ruim f 4.000.000- aan uitgeeft. i Aan wetenschappelijk onderzoek, het overdragen van kennis, publieksvoorlichting Ven patiënten werk tezamen gaf de Nederlandse Hartstichting in 1982 in het totaal f 14.200.000- uit. Voor al dit werk is de Hartstichting geheel op uw giften aangewezen, ft want de waarderingssubsidies van de Overheid dekken nog niet één procent van de uitgaven. STEUN DAAROM DE COLLECTE AAN DE DEUR EN OP STRAAT, ft OF STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 300 of BANK 70.70.70.600. nederiandse hartstichting I vrienden van de hartstichting Sophialaan 10, 2514 JR 's-Gravenhage, Giro 300, Bank 70.70.70.600 Notarissen M. H. A. van Veeren en Mr. H. H. Elferink te Soest zullen op MAANDAG 11 APRIL 1983 's avonds 8 uur in het Wijkgebouw "De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest ex art. 1223 lid2B.W. I. Het woonhuis met schuur, erf en tuin, Julianaplein 12 te Soest kad. bekend gem. Soest, sectie K nr. 2805, groot 4.47 are. Onr. goed bel. 1983: f253,-eig.; f203,- gebr. Het perceel is zonder toestemming van de hypotheekhouder verhuurd. II. Het winkelpand, ingericht als bar-res- taurant, met bovenwoning, ondergrond en erf, Steenhoffstraat 57 te Soest kad. bekend gem. Soest, sectie A nr. 4816, groot 2.70 are. Onr. goed bel. 1983: f242,-eig.; f 195,- Het perceel is leeg en ontruimd tg aan vaarden. III. In samenwerking met Notarissen Mr. Th. W. J. M. van Nierop en Mr. Dr. W. G. C. M. Lourijsente 's-Gravenhage: De villa met garage, erf, tuin en bos Amersfoortsestraat 76a te Soesterberg kad. bekend gem. Soest, sectie E nr. 3145, groot 32.65 are. Onr. goed bel. 1983: f400,- eig.; f322,- gebr. Het perceel is zonder toestemming van de hypotheekhouder verhuurd. IV. In samenwerking met Notaris Mr. D. C. Hoevers te Amersfoort: Het landhuis Leeuwenstein met tuin en bos, Amersfoortsestraat 75a te Soesterberg kad. bekend, gem. Soest, sectie E. nr. 3882, groot 67.24 are. Onr. goed bel. 1983: f593,- eig f478,- gebr. Het perceel is in gebruik bij de eigenaar. V. In samenwerking met Notaris Mr. D. C. Hoevers te Amersfoort: Een perceel bos met zwembad met bij gebouw, tennisbaan en houten schuur, nabij perceel IV aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg kad^ bekend gem- Soest, sectie E nr. 3883, groot 2.09.81 ha. Onr. goed bel. 1983: f 145,- eia - f 115 - gebr. Het perceel is in gebruik bij de eigenaar. Combinatie van de Percelen IV en V. Gegadigden dienen op de veiling desqe- wensteen verklaring betreffende hun fi nanciële gegoedheid te kunnen overleggen. rIn'!f'?l"<F"™'nscla9S en donderdags van 14.00 tot 16.00 uur. 9meM983n d8 koopPennin9en- vóór of op Aanvaarding bij betaling van de kooppen- ningen. VaJ 1® Parcelen kan zo nodig noemnJnniCthtin9en: ,en kant0re van voor- Sr,d,e,n 02"5|.in2315; WeedeS,raat 2 voor perceel III tevens ten kantore van no- tanssen Mr. Th. W. J. M. van Nierop en Mr. tel. ^70 244460 niSen te '^Pnhage, voor percelen IV en V tevens ten kantore van notaris Mr. D. C. HoeverV llwhieJ! weg 80 te Amersfoort, tel. 033-635164.

Soester Courant | 1983 | | pagina 18