Amnesty Soest 10 jaar Theater- en muziekavond I ^uartltuifien 12984 VAARDERHOOGT TAXI KLOMP (iïuclekwetb (fced in tiléeAl Jubilaresse bij de ABN-bank Gemeente, provincie en defensie bereiken akkoord over motorcrossterrein Politie vindt aanschaf dieselauto's nog niet verantwoord tymxöWMtv Gehannes DOE -HET- ZELVERS Een goed gazon! TWEEDE BLAD Ledenvergadering E.H.B.O. Soest Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Technische ontwikkeling niet ver genoeg Oranje boven Oranje boven (2) Soest blijft thuis Vergadering Dave Brubeck komt in Amersfoort TEL. voor 11 Soester Courant van woensdag 6 april 1983 11 De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. houdt op 12 april a.s. haar jaarlijkse al- gemen ledenvergadering in het E.H.B.O.-gebouw, Parallelweg 7a. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op de agenda staan naast de gebrui kelijke punten ook bestuursverkie zingen, de huldiging van jubilerende le den en de uitreiking van de voorlopige diploma's SOESTER8COÖRANT Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Op donderdag 14 april a.s. zal Amnesty in de aula van het Griftland College. Noorderweg 79, Soest in het kader van het 10-jarig bestaan een theater- en muziekavond organiseren. De toegang is gratis. Aan het programma werken mee de theatergroep van Amnesty uit Purmerend en de Chileense zanger Luis Aravena. De groep uit Purmerend brengt hun stuk onder de titel "Aan de autoritei ten." De inmiddels welbekende en ge waardeerde groep noemt het zelf "Een ellendig programma met een vro lijke noot." Bloedserieuze onderwerpen komen de orde zoals: - de uitbuiting en onderdrukking in Latijns Amerika; - gevangenname van vakbondsleden; - angst en gevangenisleven; - het nut van het schrijven van brieven; - de marionettenwereld van de dicta tuur. Kortom: situaties zoals die zich overal ter wereld kunnen voordoen waar men senrechten worden geschonden. Bij het maken van dit programma zijn vaak gedichten gebruikt als uit gangspunt. De vorm is cabaretesk d.w.z. de "zware" onderwerpen wor den afgewisseld met luchtige, gespro ken teksten met liederen. Voor wie wil en kan luisteren, is er ruim vol doende te horen. Aanvang 20.00 uur. Nadere informatie verstrekt: H. Aerts, Kerkpad ZZ 22. Tel. 20161. Bij de ABN-bank, kantoor Van Weede- straat 5, vierde René Douma de afge lopen week haar 12V4-jarig jubileum als werkneemster bij de ABN. Sedert september 1970 is zij werkzaam op het kantoor in het centrum van onze gemeente. Na een korte inwerkperiode bij de bank kwam zij al gauw terecht op de afdeling particuliere dienstverle ning. Het werken op die afdeling is haar altijd goed bevallen; dat moet ook wel, want persoonlijk contact met de cliënten van de bank is haar op het lijf geschreven. Voor vele Soesters is zij geen onbe kende op de bank. Al jaren verstrekt zij cliënten adviezen op het gebied van persoonlijke leningen en andere kre dietvormen ten behoeve van de parti culiere cliënt. Op dit moment is zij doende zich adviezen omtrent de hypo theekverstrekking eigen te maken. Dit houdt verband met de momenteel sterk toegenomen vraag naar hypotheken bij de bank. Overigens ondervindt zij op dit gebied goede ruggesteun van haar chef de heer J. A. Roels. Op de foto, die genomen is tijdens het informeel samenzijn van het personeel overhandigt de heer drs. H. T. J. Erd- mann, direkteur van de bank. een ge schenk namens het personeel aan Renée Douma. De gemeenten Amersfoort, Leusden. Soest en Zeist hebben met het mini sterie van defensie en het provinciaal bestuur overeenstemming bereikt over plaats, inrichting en openingstijden van een regionaal motorcrossterrein. Het gaat om een stiik grond in de ge meente Amersfoort, ten zuiden van de Kolonel van Rooijenweg en ten noor den van de rijksweg 28. De eigenaar, het ministerie van defen sie. stelt het terrein in principe voor één jaar beschikbaar. Het ligt in het voor nemen op 9 april het terrein voor de eerste keer in gebruik te nemen. Tij dens dat jaar zal er slechts in de week enden worden gecrosst. Zaterdags kun nen crossverenigingen uit Amersfoort, Leusden, Soest, Zeist en Bunschoten er terecht voor trainingen. Zondags is er in principe alleen de mogelijkheid voor onderlinge wedstrijden. Op 7 april a.s., om 20.00 uur, zullen de gemeenten en de provincie hun be sluit toelichten in het stadhuis te Amers foort. Ook het ministerie van defensie en de motorcrossverenigingen zullen op deze avond vertegenwoordigd zijn. Alle betrokkenen zien dit jaar als een proefperiode. Het ministerie, omdat de mogelijkheid moet worden opengehou den dat het terrein later weer vol ledig kan worden gebruikt als oefenter rein; gemeenten en provincie, omdat er uitgebreid onderzoek zal worden ver richt naar met name de geluidsover last voor de omwonenden. Dat onder zoek zal worden verricht door provin ciale waterstaat. De provincie start binnenkort tevens de door de wet geluidshinder voorge schreven procedure. Deze procedure geeft belanghebbenden ruime moge lijkheden voor inspraak. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Staenhoffstraat 53 Soest - 02155-21433 door Arie Wandelaar 't Was Oranje, 't is Oranje, 't blijft Oranje boven. Aanhef van een brief die Arie een dezer dagen in de brievenbus vond. Arie zal de laatste zijn om deze leuze te bestrijden. Waar hij wel be zwaar tegen heeft is hetgeen de afzen der, de stichting Beatrix, ons in het verdere verloop van de brief tracht te verkopen. Leest U maar even mee. „Economisch hangt onze vlag er niet zo fier bij. Minder vastberaden dan voorheen wappert hij boven de budget ten en plannen die op allerlei fronten werden en worden gesmeed. De kran ten staan bol van onaangenaam finan cieel nieuws. Het rood, wit en blauw lijkt minder fris en onbezorgd, maar dat zal zéker allemaal tijdelijk zijn. Daar komen wij worstelend wel weer uit. Het "je maintiendrai" zal onge twijfeld zegevieren". Wie de brief verder leest ontdekt dat de Stichting Beatrix een beroep doet op uw vrijgevigheid, teneinde de Koningin nedag van 30 april '83 in ieder geval voor de jeugd te laten slagen. Een prachtig voornemen, daar niet van, maar wie de inleiding goed leest mag vrezen dat de pen die dit geschreven heeft rijkelijk vroeg en langdurig in de Oranjebitter gedoopt is geweest. Nog afgezien van het feit dat Arie onze drie kleur nimmer al of niet vastberaden heeft zien wapperen, de kreet „je maintiendrai" in relatie tot de uitkomst van onze economische en sociale pro blemen slaat natuurlijk helemaal ner gens op. Daar jaag je in Soest en om geving een paar duizend werklozen mee op de kast. Arie is 't er best mee eens dat Koningin nedag, zeker wat de viering voor de jeugd betreft, niet verloren mag gaan. De stichting Beatrix doet er echter ver standig aan enige zin voor realiteit te betrachten. Kan 't toch nog straks een leuk feestje worden. Met of zonder een vastberaden wapperende vlag. Giro Stichting Beatrix: 4161580 te Soest. Wat de viering van Koninginnedag be treft noteerde Arie een aantal dagen geleden een opvallende uitspraak uit de mond van de heer K. Jaarsveld, be stuurslid van ons aller P.V.O. Na een arbeidzaam leven in de Soester harmo nie nam hij tijdens de laatste jaar vergadering afscheid. In zijn afscheids toespraak sprak hij zich uit tegen wat hij noemde „vervlakking van de waar den", iets wat zich onder andere zou uiten in de onwil van de Soester scholen om dit jaar met Koninginnedag nog mee te doen aan een aubade voor het gemeentehuis. Arie begrijpt 't verdriet van de heer Jaarsveld, hij deelt 't niet. Bovendien is hij van mening dat klager aan het verkeerde adres is. De tijden dat je met een vlaggetje en een toeter in je handen op Koninginne dag de longen uit je lichaam stond te zingen zijn voorbij. Dat kan je betreu ren, maar je mag het geen vervlakking van waarden noemen. De jaarlijkse aubade op 30 april was toch niet meer dan het verplichte sausje over een vrije schooldag. Een vrije schooldag voor na-oorlogse kinderen, want wie in de vooroorlogse jaren in de schoolbanken zat greep er, althans in Ari's jeugd, al tijd naast. Wijlen Koningin Wilhelmina vierde haar verjaardag op 31 augustus. Dan had je nog vakantie. 1 September was de dag van het nieuwe schooljaar. En om de Zwarte Piet naar de Soester scholen te schuiven vindt Arie ook hoogst onredelijk. Soest en Oranje mo gen dan onverbrekelijk aan elkaar ge koppeld lijken: als 't er op aankomt voor de Soester gemeenschap een feestje te bouwen dan moeten wij te genwoordig ook met de pet rondgaan. Neem het hoofden van scholen en leer krachten dan eens kwalijk dat ze zich met hun leerlingen voor dit verplichte zangcorvee niet laten oproepen. Koninginnedag vieren. Prachtig. Maar dan wel in vrijheid en blijheid. Het eerste is een waarde die in ons land ge lukkig niet vervlakt en ook de andere 364 dagen wordt gekoesterd. En wat de blijheid betreft: Arie vreest dat oud en jong die in deze tijd is ver leerd. Daar kan geen koningin iets aan doen. Ook niet als ze jarig is. Ergens in de buurt van 9 juni a.s. gaan een aantal burgemeesters van grote en kleine Nederlandse steden met een club vredesorganisaties rond de tafel zitten om zich te buigen over de vraag: „Wat is de taak, rol, of mogelijkheid van een gemeenteraad bij de introduktie van kruisraketten in Nederland; hoever gaat de zeggenschap over het eigen grondgebied?" De initiatiefnemers hebben alle colleges in het land daar voor een uitnodiging gezonden. Of zo'n conferentie veel zoden aan de dijk zal zetten meent Arie te moeten betwijfe len, Volgens hem zijn wat plaatsing van de kernraketten betreft de kaarten geschud. Het wachten is slechts op wie ze in ontvangst moet nemen. Deson danks zou het thema voor ieder college van B en W, zeker wanneer het een ge meente bestuurt waar de meest gehoor gestoorde in staat is het geluid van straaljagers op te vangen, de moeite van het kennisnemen waard zijn. In Soest, II raad het al, wordt daar anders over gedacht. Burgemeester en wet houders hebben de organisatoren, ruim voor de aanvang van de thema-dag, schriftelijk laten weten dat op hun aan wezigheid niet hoeft te worden gere kend. Het college beroept zich daarbij op een uitspraak van de raad waarbij bezorgdheid over de ontwikkelingen rond de bewapening werd uitgesproken. De raad, zo meent het college, heeft, zoals onlangs is gebleken, geen verde re behoefte aan discussie over dit on derwerp. Deelname aan de conferentie kan daarom tot onduidelijkheid leiden. Op het eerste gezicht een verklaring waar geen speld tussen te krijgen is. Bij nadere beschouwing blijkt die con clusie iets te voorbarig te zijn. Want iets dat mogelijkerwijs tot onduidelijk heid kan leiden is geheel iets anders dan dat het bij voorbaat tot de gevrees de onduidelijkheid zal leiden. Het aan tal letters ontloopt elkaar niets. Het verschil zit 'm jin de mogelijkheid en de zekerheid. Het is zoiets als de schuil kelder die bij een aanval van kern wapens in ieder geval veiligheid kan bieden, maar waarvan allerminst vast staat dat de vluchtplaats ook bescher ming zal bieden. Arie is oprecht van mening dat het Soester College van B en W 't niet kan maken bij een derge lijke conferentie niet thuis te geven. Nogmaals, hij verwacht niet dat alle bestaande vredesorganisaties, en dat zijn er langzamerhand in ons land heel wat. in staat zullen zijn een ommekeer teweeg te brengen. Het kan, sterker nog het zal, bij de Soester burgerij als hoogst onduidelijk overkomen wan neer andere colleges na 9 juni over meer en andere informatie beschikken dan de onze. Wat wapentuig betreft zit ten wij in Soest niet bepaald op een on bewoond eiland. Alleen Jan Visser ais mogelijke waarnemer ter plekke, is wat aandacht en belangstelling rond onze veiligheid betreft, onvoldoende. Arie Wandelaar De politie van Soest voelt er nog niets voor om dit jaar al over te gaan tot de aanschaf van dieselauto's in plaats van de tot nu bij het korps gebruikte ben- zine-auto's. Commissaris J. K. Adema heeft het College van Burgemeester en Wethou ders meegedeeld dat de stand van de techniek nog niet zo ver is gevorderd dat het verantwoord is reeds dit jaar een of meer auto's met dieselmotor aan te schaffen. "De technische ont wikkeling blijkt nog niet zo verte zijn," aldus de commissaris, "dat het moge lijk is om na het starten van de auto on middellijk voluit te rijden. Dit is een eis die aan een politie-auto dient te worden gesteld. De commissaris verwacht wel dat binnen een of twee jaar wel mogelijk is. De voortgang in de verbetering van auto's met dieselmotoren zullen op de voet worden gevolgd en zodra het financieel en technisch redelijk verantwoord is zal er een proef worden genomen met en auto van dit type, ten behoeve van de surveillancedienst. Het College stelt de gemeenteraad voor alsnog vier bezineauto's te kopen. Het bedrag dat daarmee gemoeid is ligt op 80.000, al gaat daar nog 23.000 af aan inruil waarde. Vanuit de gemeenteraad was bij de be grotingsbehandeling nog aangedrong en op de aanschaf van dieselauto's om dat deze een langere levensduur heb ben en omdat de brandstofkosten lager zouden zijn. Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland houdt op vrijdag 8 april a.s. haar laatste ledenbijeen komst van het winterseizoen in de zaal van het EHBO-gebouw, Parallelweg 7. De vergadering begint om 20.00 uur. De heer A. Potjer, dierenarts te Utrecht, zal spreken over de Varoa, de meeste gevreedse parasiet voor bijen. Kort geleden heeft de heer Potjer aan het Instituut voor Bijenkunde in het Duitse Oberursel, dat onder leiding staat van prof. Rütner, nog onderzoek gedaan over de varroatose in de im kerij. De heer Potjer zal uitgebreid in- Er zijn groten in de jazz, die met hun prestaties een breder publiek bereiken dan anderen met evenveel talent. Des kundigen kunnen met veel woorden precies vertellen hoe dat komt. Eén van die mensen, die enkele komplete generaties naar zijn hand wist te zet ten en daar nog ononderbroken mee bezig is, is Dave Brubeck. Sinds 1951 is het Dave Brubeck Quartet niet alleen een naam, die volle zalen trekt, maar die zalen vol gemêleerd publiek tot laaiend enthousiasme brengt. De naam van saxofonist Paul Desmond klinkt nog - jaren na zijn dood - door in de muziekwereld. De plaats van Desmond werd ingenomen door Jerry Bergonzi. die met bijtende vibratoloze toon kan spelen, waar dit te pas komt. maar daarnaast ook zijn tere. vriendelijke momenten kent. Het quartet wordt volgemaakt door Randy Jones op drums en Chris Brubeck elek- tric bass en trombone. Zonder in superlatieven te vervallen, de feiten op een rijtje. Al meer dan 40 jaar werkt Dave Brubeck als jazzpianist. Om een breder publiek te bereiken pio nierde hij met grote symphonieorkes- ten. Zijn plaat met Leonard Bernstein en het New York Philharmonic maakte historie. Hij maakte eindeloos veel tournee's over de hele wereld. Dave Brubeck is één van de weinigen die doorstromen, steeds suksesvol blij ven. in feite klassieke jazz produceren. Zijn nieuwste plaat "Tritonis" is enthousiast ontvangen en rijst naar eenzame hoogten op internationale bestseller lijsten. Nummers hiervan staan nu op het repertoire, naast de oude "Long ago and far away", "Bro- ther can you spare a dime", "Black and Blue", maar vooral de specifieke Brubeck composities met de vreemde maatindelingen "Unsquare dance" in 7/4, "Blue Shadows in the streets" in 9/8 en "Take Five" in 5/4. En natuurlijk zijn fameuze "Blue Ron do a la Turk"; wat door Al Farreau's versie nu weer op een andere wijze in de belangstelling staat. Stichting Jazz in Amersfoort in samen werking met Cultureel Centrum "De Flint" presenteert op donderdag 21 april a.s. Dave Brubeck Quartet in Cul tureel Centrum "De Flint". Coninck- straat 60 te Amersfoort. Dit concert wordt van 22.00-23.00 uur rechtstreeks uitgezonden door Tros Sesjun. Toegangsprijs: f25,-. Donateurs Stich ting Jazz in Amersfoort: f20.- Plaatsbespreken vanaf l week voor de voorstelling bij Cultureel Centrum "De Flint" gaan op de herkenning van de ziekte en op de behandelwijze, met name op de biologische bestrijding van deze mijt. Tijdens de vergadering kan men ook weer monsters bijen en/of wasmul mi croscopisch laten onderzoeken op ziek ten en plagen. Hiervoor gelden de ge bruikelijke voorschriften. Fotowedstrijd De afdeling organiseert een fotowed strijd voor de leden-imkers (of hun huisgenoten), in twee hoofdcatego rieën: kleuren- en zwart/wit-foto's. Elke categorie omvat drie themagroe- pen: 1. Bijen en bloemen 2. Werken met bijen; 3. Honingwinning. De foto's dienen voor de ledenverga dering van november 1983 te worden ingeleverd bij onderstaande adressen - W. Mariens, Tristanpad 3, 3816 SG Amersfoort en P. Seegers, Braamweg 20,3768 CH Soest. Inlichtingen verkrijgbaar bij de secre taris, tel. 033-751209. Ajje voortemee un heule zooi Soesders bie Aartisjok ziet stoan, daan kaai je d 'r vaan op- pan daattut aallemoal vriewil- ligers benne die de pliesie un haandje wille hellepe. Die vroagt haandlaangers om fiet- se te nummere. Ze ben vaan plaan om aalle riewiele te groavere. Daat vink un haar- stikke goed plaan. Zo uwe die vriewilligers nog lóón kriege ok? Of motte ze daat groatus veur niks an de pliesie koado doen? 't Liek me un heule klus, aal die fletse op Soest nummere. Hoe- veul zouwe daatter wel niet we- ze? Ik hetter aallenig aal twee. Eejn om boödschaappe meej te doen en un aangdere om ge woon op te rieje en d'r niet aaf te staappe. Un mens durf om trent ze flets naargus meer neer te zette. Aal hejje d'r un slot op zitte, ze jaatte um toch wel. Ajje vaandoag de daag un moagd wil hebbe, daan mojje d'r vaanaaf de wieg bie blieve stoan en ajje je flets wil houwe mojje daat ok, op hede. A s de vaakketurebaankers daat klussie plaat kriege, zou we ze daan ontsloage worre Haarstikke bedaankt en ajju? Of zouwe ze in de socioale laas- te vaalle, met vaakkaansietoe- slaag en kingderbieslaag As de pliesie slim is, en daat ben ze hiero, daan houwe ze die fietsegroaveurs in dienst. D'r is nog aangder waark zaat. As ik 's oaves met de hongd an ze leste plaas bezig ben, daan ziet ik heule troepe fletse zongder licht rieje, om moar us waat te noemen. Ik begriep best daat de pliesie ok mot bezunige, moar zo krie ge ze de kaans om 'n poar rot- klussies aaf te schuve noar de hulptute, zaa 'k moar zegge. En daan hebbe die maanne zelluf meer tied veur de zwoare ge- vaalle. Moar Hannes goat niet te veld met de pliesie. Ik het zelluf aal waark om aallus in de goate te houwe op Soest, veur me eige. En ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k ok liever stukkies schrief daan bekeu- ringe. En daan mok oknog effe zegge, •daa'k volgende week met vaa- kaansie ben. Een soort ver- loate Poasvaakaansie dus. Duum us veur móói weer veur HANNES VAN DE NENG Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt April is een maand waarin doorgaans veel uren in de tuin worden doorgebracht. We willen alles graag weer op orde hebben en daartoe behoort ook ze ker het gazon. Het gazon blijft voor veel mensen altijd weer een zorgelijk iets: Er wordt van alles ge probeerd om het zo groen en glad mogelijk te krij gen, hetgeen helaas maar al te vaak een teleur stellend resultaat oplevert. Daarom deze keer wat bruikbare tips voor de verzorging van ons groene laken in de hoop daarmee gedesillusioneerde gazon- bezitters weer wat nieuwe moed te geven Een veelgehoorde klacht is een overdaad aan mos sen in het gazon, iets dat vooral gedurende de rust periode van het gras opvalt. Wat is nu de oorzaak van die mosgroei en hoe is het tegen te gaan? Op de ierste plaats heeft het ontstaan van mos in de Broene mat meestal meerdere oorzaken tegelijk Een veel gemaakte fout die zeer mosgroeibevor- derend werkt is het te kort maaien van een gazon. Hierdoor komen de wortelhalsjes van de grasplant jes in de volle zon terecht zodat zonnebrand optreedt Het gras sterft dan geleidelijk af. Waar gras ver dwijnt ontstaat mos en onkruidgroei. Een goede maaihoogte is zo'n 2,5 a 3 cm. De snijhoogte van de maaimachine kunnen we op een vlakke ondergrond zoals bijv: het tegelterras bepalen. Een gazon dat veel belopen wordt of dat ligt op grond die van na ture snel dichtslaat zullen we voor een gezonde gras- groei regelmatig moeten beluchten: De bemesting van een gazon is vanzelfsprekend ook een heel belangrijk punt. Op een normaal gazon wordt 's-zomers zo'n 20-30 keer gemaaid: Het gras dat wordt afgemaaid heeft om te kunnen groeien de nodige hoeveelheid voeding aan de bodem onttrok ken. Als we hier tegenover geen regelmatige voe- ting toedienen is het logisch dat het gazon vrij snel in kwaliteit zal afnemen. Een gift compost in voor en najaar volgens de aangegeven hoeveelheden op de verpakking is geen luxe; Voor een extra gezonde groei kan er gedurende de groeimaanden worden overbemest met gecoate mengmeststof fen die gedu rende lange tijd hun voeding aan het gazon afgeven (3 maanden werkingsduur)Deze meststoffen geven geen verbrandingsgevaar: Ook enkele tips voor die genen die een nieuw gazon willen gaan creërenEr zijn dan twee mogelijkheden. Willen we snel een beloopbaar gazon dan is het leggen van graszoden de beste oplossing: Na de aanleg met graszoden hebben we over het algemeen ook duidelijk minder onkruidproblemenVoor heel grote oppervlakten of voor tuinbezitters die wat zuinig aan moeten doen bestaat de mogelijkheid van inzaaien. Dit kan zowel gebeuren met een speel als een siergrasmengsel; Zeer belangrijk is de grondbewerkig voor het zaaien of het leggen van zodenDe grond moet van te voren worden doorgespit en vermengd tot 50 liter compost per 10 vierkante meter. Op erg droge grond kan ook wat tuinturf worden doorgewerkt. Met het gebruik van tuinturf wel oppassen want een teveel aan dit produkt doet het gazon veren, waardoor de mat zwakker wordt. Hierna wordt de grond goed geëgali seerd en ontdaan van scherven stukjes boomwortel e.d: Als de grond goed vlak ligt kunnen we deze stevig aanlopen. Eventueel herhalen we de hark- en aanloop ceremonie. Vervolgens wordt er ingezaaid, of wor den zoden gelegd. Graszoden worden uitgerold en goed op de grond en tegen elkaar gedrukt; Na het leggen kunt u het beste niet op de zoden lopen (3 weken). Bij droog weer moet er uiteraard tijdig gesproeid worden. Over de verdere verzorging van gras vertel ik de komende maanden nog meer.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11