+D Inn. 8.995.- Moet de goedkoopste 4-deurs van Nederland ook de kleinste zijn? SKODA OPENINGSAANBIEDING e. g. kerkhof b.v. He< Ee Visie Nederlandse Midden- standsbank N.V. op de econo mische ontwikkeling in Neder land in haar jaarverslag V oorbereidingsgroep 5 mei-feest organiseert filmvoorstellingen i verlic verlichting BINNEN EN BUITEN Schoorsteen vegen? De Waakvlam Soest Waterschap De Eem Verpachting kade 1 fles Chinese wijn GRATIS 1 fles Chinese wijn GRATIS Burg. Grothestraat 37 - Soest - Tel. 02155-12537 merk toch hoe sterk Auto Alblas B.V. TIMMERFABRIEK LANGENDORFF LANGENDORFF LAREN B.V. loodgieters- en dakdekkersbedrijf Oudheidkamer Soest Diefstal uit villa Harry Saksioni: 'Strikt persoonlijk' 14 Soester Courant van woensdag 6 april 1983 Uw official Rock port dealer. EXQUISIT SCHOENEN LEER Jlnlll ll lyinl VAN WEEOESTRAAT ito -SUST- TEL 134/3 tOok voor al uw Erkend insl F. C. KUIJPERSTRAAT 24-26 TELEFOON 02155 - 2 06 56 Erkend installateur C.V. SERVICEBEDRIJF TELEFOON 02155-16655 Dijkgraaf en heemraden van het waterschap De Eem maken bekend dat zij voornemens zijn gedeelten van de kade langs de Eem te Soest te verpachten voor het beweiden uit sluitend met schapen. Ingelanden van de afdeling Soest van het waterschap, die voor deze pacht in aanmer king wensen te komen, dienen zich uiterlijk maandag 11 april 1983 schriftelijk aangemeld te hebben bij ons college, Amersfoortseweg 34. 3751 LK BUNSCHOTEN, onder ver melding van het nummer van het landbouw schap en het nummer van de stallijst. Tevens dient aangegeven te worden voor welk ge deelte men in aanmerking wenst te komen Ingelanden met als hoofdberoep landbouw/ veeteelt genieten de voorkeur. Het betreft de volgende kadegedeelten: - de kade langs de Eem te Soest vanaf de ge meentegrens Amersfoort/Soest tot aan het gemaal de Kleine Melm. groot ongeveer 1.80.00 ha. - de kade langs de Eem te Soest vanaf de Eemweg tot aan de scheiding tussen W. v. Logtestein en P. C. Kuijer, groot ongeveer 1.17.00 ha. - de kade langs de Eem te Soest vanaf de af buiging van de Beremaatsgracht tot aan de Praamgracht, groot ongeveer 0.51.20 ha. Bunschoten. 29 maart 1983. Dijkgraaf en heemraden voornoemd. T. Roodhart. dijkgraaf. P. R. Smink. secretaris. CHINEES- INDISCH RESTAURANT Geopend: iedere dag van 12.00-22.00 uur Geldig van 16 maart tot 15 april Iedere klant ontvangt bij het afhalen van eten (minimaal 50,-) Ook wanneer U tijdens een etentje bij ons meer dan ƒ50,- besteedt krijgt U Het nadeel van veel automerken is, dat de goedkopere modellen ook de kleinste zijn. Skoda vindt dat niet terecht; wie niet zoveel geld voor een nieuwe auto overheeft, hoeft daarom nog geen genoegen te nemen met weinig ruimte. Kijk bijvoorbeeld eens naar de Skoda 105, die met zijn prijs van nog geen 9 mille Neerlandsv goedkoopste vierdeurs is. Vier deuren, dat betekent bij Skoda ook écht ruimte voor vier volwassenen. Voorin op de goedgevormde en volledig verstelbare fauteuils, achterin op de komfortabele bank. Over ruimte gesproken: wat dacbt u van twéé bagageruimtes? Er zit er één onder de kofferdeksel, de andere vindt u door de achterbank naar beneden te klappen. En als u die achterbank neergeklapt 'aa(' heeft u een wagenbrede laadvloer, die maar liefst een hele meter lang is. Waarmee Skoda bewijst dat de goedkoopste vierdeurs van Nederland zeker niet de kleinste hoeft te zijn. Elke Skoda-dealer laat u graag zien, wat Skoda onder ruimte verstaat. U bent van harte welkom. Skoda 105 al vanat inkl. BTW, af importeur Soest, Van Weedestraat 53-55, tel. 02155-12334 Voor:» DEUREN EN KOZIJNEN RAMEN (met levering van enkele en dub bele beglazing) van hout en kunststof Tevens TRAPPEN EN BETIMMERINGEN ALUMINIUM SCHUIFDEUREN 1250 AE Laren (N.H.) - Postbus 224 Heideveld weg 11 - 1251XK Laren (N.H.) Telefoon 02153-82318 Wij bieden u een COMPLETE SERVICE op het gebied van: SANITAIR LOODGIETERS- WERK ONDERHOUD GASTOESTELLEN ALLE VOORKOMENDE DAKWERKZAAMHEDEN met VEBIDAK garantie Verkoop van SHELL GASFLESSEN Propaan en Butaan korte brinkweg 37a '02155) 3761 EC soest 1 43 32 Voor een pen zatei aan. Het gezichtei beheerst beste var SEC spe en Hees situatie c ten, Dac kreeg H< den om c van de V Dijk en SEC kre maar ééi Holward zet van naast zaj ze eerste geheel oi van Hunt van Dijk te omsp instantie diger k\ wijk die Gijs Egb< de bal m Scheidsr cideerd sen Wi; liet. Er gezegd waar Pit hij werd zen. De zaken di Voor de lopen z strijd te, uit Moi Naast H slagen e het doer de Kuil, genstan las de k keld is. grote et ploeg: 3- Het eer lende E houden afstand: op 0-1 ki handig Rheene ploegen kwamei vallen I nodige het sne! na een Evenals andere jaren wijdt de NMB Bank een uitvoerige analyse aan de financieel-economische ontwikkelingen in 1983. Daarin neemt zij stelling tegen de door een aantal landen genomen protectionistische maatregelen, omdat deze een grote be dreiging vormen voor de groei van de wereldhandel en de stabiliteit van het internationale financiële stelsel. Om dezelfde redenen is zij van mening dat omvangrijke wisselkoersherzieningen binnen het EMS, in het algemeen al leen aanvaardbaar zijn wanneer deze in voldoende mate gepaard gaan met bestedingsbeperkende maatregelen in de landen met een betalingsbalanste kort. Ten aanzien van de internationale fi- nancieringsproblematiek waarschuwt de bank voor een te sterke afname van de internationale kredietverlening en pleit zij, vooral met het oog daarop, voor een verdere vergroting van de rol van het IMF in het kredietverlenings proces. Met betrekking tot de stijging van de binnenlandse liquiditeitenmassa en de nationale liquiditeitsquote in Neder land constateert de bank dat, ofschoon er sprake was van een sterke stijging, een dergelijke ontwikkeling in het licht van de conjucturele situatie niet on rustbarend is. Vestigingsplaats van de detailhandel In het verslagjaar wordt een be schouwing gewijd aan het onderwerp "Vestigingsplaats van de detailhan del." De aanleiding hiervoor was het feit dat de MBO in het verslagjaar haar 500.000 m2 vloeroppervlakte voor win kels en aanverwante bedrijven reali seerde. De feitelijke reden was echter, dat de detailhandel, die gedurende een aantal decennia haar omzet voortdu- rend kon uitbreiden, nu geconfronteerd wordt met een vrij scherpe daling van de detailhandelsbestedingen, een daling waaraan nog geen einde is ge komen. Deze omslag gaat gepaard met een duidelijke verandering in het con sumentengedrag en het comsumptie- patroon. De ontwikkeling dwingt tot een herbe zinning op de vestigingsplaatsproble- matiek. Dit geldt niet slechts voor pro jectontwikkelaars, die in nauwe samenwerking met gemeenten en anderen de locatie, de bereikbaarheid en het functieniveau van winkelcentra bepalen, maar meer nog voor de detail list, die uit de voor hem ontwikkelde vestigingsmogelijkheden zijn keuze moet doen, waarbij een verkeerde keu ze fatale gevolgen voor hem kan heb ben. Detailhandelsformules, die prijsvrien- delijkheid met een ruime keuzemogelijk heid combineren zullen ook in grote winkelcentra verder penetreren. Dit kan in een aantal gevallen er toe leiden dat traditionele winkelformules het veld moeten ruimen. Franchisingfor- mules zullen ook in de foodsector een belangrijke plaats gaan innemen. Er zal waarschijnlijk een toenemende concurrentie tussen winkelcentra on derling komen. Dit vereist een grotere bereidheid van ondernemers tot onder linge samenwerking bij de promotie van een centrum als geheel. Er wordt voor gepleit, dat de winkeliers deze activiteiten zoveel mogelijk onder eigen beheer opzetten. Vervolgens wordt ingegaan op de lease-formule, die door de MBO is ge ïntroduceerd en nog steeds wordt toe gepast. Bij deze formule weet de ge bruiker op voorhand welke leaseprijs hij jaarlijks moet betalen. Ook kent hij de koopprijs indien hij op het contrac tueel vastgelegde tijdstip besluit te kopen. De voordelen hiervan zijn dat zowel de leasetermijn als de koopprijs inflatievrij is en dat de gebruiker niet behoeft te betalen voor de door hem op gebouwde goodwill. Deze leaseformule van de MBO heeft tot dusver aan de gebruikers een voordeel van globaal 500 min geleverd. De detaillisten zullen zich intensiever en kritischer met de vestigingsplaats- problematiek moeten bezighouden, maar ondanks de moeilijke periode die de detailhandel thans doormaakt, blij ken er bij voortduring interessante ont- wikkelings- en vestigingsmogelijkhe den te zijn voor actieve ondernemers. De MBO zal ook in de jaren tachtig een belangrijk aandeel hebben in de uit bouw en de aanpassing van het winkel apparaat. Resultatenontwikkeling NMB Bank 19X3 De bank heeft in 1982 een winst behaald van 89,8 min, 39minder dan in 1981 Het bruto resultaat (winst voor voor zieningen en belastingen) over geheel 1982 was 14hoger dan dat over 19*1. Een samenvattend overzicht van de winst- en verliesrekening geeft het ol- gende beeld (percentages ten opzich te van 1981, resp.1980) Baten Dasten Bruto resultaat Toevoeging aan voorzieningen Belastingen Niet uitkeerbaar exploitatie resultaat NMS Winst 1982 1981 x i min x l min 1.635,7 10 1.009.5 500,0 20,7 15,6 14 61 75 55 549,3 310,0 81,7 10,0 147,5 5 45 19 19 De belangrijkste oorzaken, die hebben geleid tot de bevredigende ontwikke ling van het gecombineerde bruto re sultaatwaren: - de toeneming van de kredietverlening met 7% tot 37,9 miljard, met name als gevolg van kredietverlening aan de overheid, verstrekte woninghypothe ken en buitenlandse kredietverlening; de reeds in 1980 geconstateerde groei vertraging in de kredietverlening aan het Nederlandse bedrijfsleven heeft zich in 1982 verder voortgezet - een ten opzichte van 1981 verbeterde gemiddelde rentemarge - een kostenstijging, die kon worden be perkt tot 8enerzijds als gevolg van een nagenoeg gelijke personeelsbezet ting in het binnenland ten opzichte van ultimo 1981 en anderzijds door een ge ringe stijging van de algemene kosten. De positieve effecten op het bruto re sultaat zijn met name in het tweede halfjaar 1982 van invloed geweest 20%). Immers in het eerste halfjaar van 1982 steeg de bruto winst ten op zichte van de overeenkomstige periode in 1981 met 6 Desondanks kwam de netto winst aan zienlijk lager uit dan in 1981dit vindt zijn oorzaak in de omvangrijke dotatie aan de voorziening voor algemene be drijfsrisico's. De dotatie aan de VAR bedroeg over 1982 500 min (1981: 310 min). De slechte gang van zaken in het Nederlandse bedrijfsleven en de daaruit resulterende toeneming van de risico's, alsmede de gestegen landen risico's, maakt deze hogere dotatie noodzakelijk. Toevertrouwde en opgenomen gelden stegen met 3,9 miljard of 7% tot 57,1 miljard. Het totaal van de gecombineerde ba lans steeg ten opzichte van ultimo 1981 met 7% tot 59.6 miljard. Het aansprakelijk vermogen bedroeg ultimo 1982 2.307 min, een stijging met eveneens T/r. Het aantal medewerkers per ultimo 1982 bedroeg in het binnenland 10.588 (1981: 10.603) ën in het buitenland 360 (1981: 315). Als gevolg van de winstdaling en de vergroting van het geplaatste aande lenkapitaal met 5% kwam de winst per aandeel uit op 14,70, 42% lager dan in 1981 25,37, niet gecorrigeerd voor kapitaalmutaties i In verband met deze ontwikkeling wordt het dividend verlaagd tot 8,- per aandeel van 50.- (1981: 12,-, daling derhalve met 33% Op 12 januari 1983 is reeds een interim- dividend beschikbaar gesteld van 3.50 in contanten, zodat als slotdividend resteert 4,50 in contanten (1981: het dividend werd naar keuze van de hou der geheel uitgekeerd in contanten dan wel 6,75 in contanten en 2,50 in aandelen). De algemene vergadering van aan deelhouders zal worden gehouden op 8aprila.s. Weesboom, borrie houten, wagen buun - namen die in het boerenbedrijf ge bruikt werden. Zo heeft ieder beroep of ambacht zijn eigen benamingen voor gereedschappen en gebruiksvoor werpen: benamingen waarvan de oor sprong soms moeilijk terug te vinden is. Ook nu ontstaan trouwens nog steeds nieuwe benamingen, onder andere door nieuwe technieken. Vele oude voorwerpen en gereedschap pen zijn geleidelijk uit het dagelijks gebruik verdwenen en daarmee ook hun benamingen. Maar het antwoord op de vraag, wat nu een weesboom, borrie hout, de wagen buun is, is te vin den in de Oudheidkamer aan de Fer- dinand Huycklaan 18, Soest. De openingstijden zijn zaterdags en zondags van 13.00 -17.00 uur. Cursus 'Fietsreparatie' De Volksuniversiteit Soest/Soester- berg heeft nog plaats voor mannen, maar ook voor vrouwen op de cursus 'Fietsreparatie.' Er is veel geld te be sparen als men de kleine reparaties aan het rijwiel zelf verricht. Ook over het onderhoud van het populaire, maar toch wel zachtjesaan kostbare ver voermiddel, kan men op deze korte cursus nog veel opsteken. De cursusavonden worden gehouden op maandag 18 en maandag 25 april a.s. (van 19.15 tot 21.15 uur) in de Tech nische School, Soesterengweg 15, te Soest. De cursusprijs bedraagt: 25.--. Aanmelden kan men zich woensdag ochtend op het kantoor, Steenhoff- straat 46, Soest, van 9-12 uur. Tel. 02155-22195. Buiten kantoortijd: mevr. Heijkamp, tel. 02155-13226 te Soest, en mevr. Op- ten, tel. 03463-1310 te Soesterberg. Auto in beslag genomen In het weekeinde hield de politie op de Van Weedestraat een Soester automo bilist aan. wiens auto in zeer slecht staat van ouderhoud bleek te verkeren. De auto was opgevallen omdat de ach terverlichting niet brandde. Voor ver der technisch onderzoek is de wagen aan het bureau geplaatst. Racefietser over de kop Vrijdagavond j.1. sloeg een 19-jarige jongeman uit Soest op de Soesterberg- sestraat, bij het kruispunt Eikenlaan, met zijn racefiets door onbekende oor zaak over de kop. Met een hoofdwond werd hij naar Zonnegloren overge bracht, waar hij voor observatie moest blijven. Nog maar een week of vier en het Is weer 5 mei: "Bevrijdingsdag." De scholen hebben vrij, en ook een aantal ambtelijke diensten wordt stilgelegd. Helaas is het nog steeds niet zo, dat 5 mei een echte vrije dag is voor ie dereen. Toch is het goed om. met of zonder vrije dag. feest te vieren en stil te staan bij het feit dat we op die 5e mei 1945 be vrijd werden van de Duitse onderdruk king. Bovendien is het dit jaar 50 jaar geleden dat Hitier in Duitsland aan de macht kwam en het fascisme opbloei de. Daardoor komt de 5e mei dit jaar toch wel in een speciaal licht te staan. Van de geschiedenis kén en móet je Met die gedachte voor ogen heeft de "Voorbereidingsgroep 5 mei-feest" ge meend een steentje te moeten bijdra gen aan de bewustmaking, met name van de jeugd. Zij organiseert daarom een filmmiddag in de Kinderboerderij aan het Vedelaarpad, voor kinderen in de leeftijdsgroep van 10 tot 13 jaar (bo venbouw lagere school), en een avond- filmvoorstelling voor jongeren boven de 13 jaar in "De Vangrail," aan de Nachtegaalweg. Beide voorstellingen zijn gratis toegan kelijk. Nadere gegevens over de film en aan vangstijden zullen t.z.t. in de plaatse lijke bladen en via de scholen worden bekend gemaakt. Paasdagtoernooi D.V.S. geslaagd Maandagavond 28 maart vond het jaarlijkse Paassneldamtoernooi plaats In het clubgebouw van de Damver eniging Soest. Een 46-tal leden had zich aangemeld voor dit evenement dat van start ging om half negen. In partijtjes van 10 minuten op de klok moest er zeer snel gespeeld worden en kwamen er soms verrassende uitslagen tot stand. De 4-tallen waren ingedeeld naar sterkte van de spelers zodat ook de lager geplaatsten dezelfde kansen had den als de hogere geplaatsten. Voor de winnaars waren kippen en eieren als hoofdprijs terwijl iedereen die meedeed een prijs in ontvangst kon nemen. Een drietal spelers, t.w, Chr. Bakker, J. Mahabir en Th. Schimmel scoorden het hoogst met 11 wedstrijdpunten, onmid dellijk gevolgd door J. den Os en Ed Spiegel met 10 punten. De middenmoot bestond uit 22 spelers die allen 6 t/m 8 wedstrijdpunten verzamelden. Al met al was het weer een zeer geslaagd toer nooi dat ook deze keer weer mogelijk werd gemaakt door de medewerking van V.d. Meer's Bakkerij uit Amers foort. Diefstal uit auto Een inwoner van Soesterberg deed bij de politie aangifte van de diefstal van een reserve-contactsleutel, een booster en een vuldopsleutel van een gastank. Een en ander was in het weekeinde weggenomen uit zijn auto, die gepar keerd stond aan de Plesmanstraat. Waarschijnlijk hebben de dieven ge bruik gemaakt van een valse sleutel. Auto opengebroken Door het forceren van het kofferdeksel hebben onbekenden uit een auto die ge parkeerd stond aan de Monnikenbos weg twee tassen, een rijbewijs, sleu tels, een portemonnee met 70.- en een portefeuille met 400,- gestolen. De ge dupeerde, een inwoner van Stolwijk, deed aangifte bij de politie. Zondagmiddag j.1. werd een 22-jarige inwoner van Soest aangehouden omdat hij een aantal voorwerpen uit een dichtgetimmerde vUla aan de Soester- tot voor kort als vermaakscentrum dienst deed, naar buiten bracht. De man wilde zich meester maken van 11 meter telefoon kabel, een relaisschakelaar en twee ultzetijzers. Vrijdag 8 april - 20.30 uur Vrijdag 8 april terug in De Speeldoos de zo langzamerhand wereldberoemde gitarist Harry Saksioni. De kaartver koop is gestart op dinsdag apru. Harry Saksioni werd op 23 oktober 1950 in Amsterdam geboren en kreeg op zijn lle jaar zijn eerste gitaar. Na twee jaar gitaarles maakte hij zijn eerste composities waaronder stukken voor het Amsterdams Mandoline-or kest. In zijn tienerjaren speelde Harry in diverse popgroepjes en deed hij van '66-'68 als 16-jarige sessiemuzikant veel studiowerk. Op menige hitsingle uit die tijd is hij te horen. In 1968 komt Harry bij het cabaret van Sieto Hoving terecht, waar hij een jaar electrische gi- taar heeft gespeeld. In dat jaar kwam ook een verzoek van Harlekijn om op Herman van Veeris elpee "Goed voor een Glimlach" mee te spelen. Vanaf het seizoen '72-'73 begeleidt hij Her man op de acoustische gitaar op de plaat en op het toneel. In 1975 volgt het eerste tv-solo-optreden van Harry in de "Van Speyckshow" en het Duitse tv- programma "Session," waarna in 1977 een solotournee volgt door Nederland. In dat jaar registreert de Nederlandse tv een optreden in Antwerpen met als hoofdbestanddeel de 2l-minuten u comP°sitie "Vensters. - die h2- n !'geV0?rd samenwerking met het Nationaal Belgisch Orkest. Harry »~,rde flat laar tevens de H .y00r het toneelstuk "Witte nni^ï V?" Dost°jevski (Theater- ""Jfj f,ï,w®Tkte mee aan de kinder tv- Wonderlijke Avonturen van Herman van Veen." Vanaf 1978 breid- Hoü^rry' na?St de voorstellingen met «vit??" Va" n' 2l;in bidividuele ac- üiut! i".eer en meer uit met als resultaat dat hij in 1980 met een eigen groep op tournee ging langs de grote theaters van Nederland, België en Duitsland. Het zgn. kleine circuit is tot "ouwelijks aan bod ge- n' heeft het verlangen om nn n ï16 theaters <m sociëteiten ,h,m nooit losgelaten. "In ^""'Jamet alleen die gitaar voor een hi„i oP optreden, geeft weer een rnoinf .ere spannihg dan een groep Xk Wafh -Tf ee" heel Sr°ot P"- andor m t -1 h6t een kan' hoe« bij het ander niet en andersom." Zoals de titel "WHinS laatst verschenen elpee d®voo3s;^«*

Soester Courant | 1983 | | pagina 14