Zo gezien... adama Chaotische taferelen bij verkoop goederen Vrouwenvredeskamp André v.d. Heuvel en Kitty Janssen met 'Top'toneel in 'De Borg' Adama ook groot in grote maten!! Teletronic Nederland b.v. inbraakbeveiligingen |cKingh's 7 ^Hair fashion Onzichtbare banden Directie postkantoor: 'Bezorging kernwapen-telegram was correct' De Eekhoorn hulzenkrant Woensdag6april 1983 nm /~nar"VE3r"\.*Hi~TU t—i mm UJ"1L. A 61ejaargangno.32 TAXI TAK 12636 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Schouder Moes- goud* reinetten Tafel- margarine Knabbel- haver Opbrengst slechts 305, - Bureau voor redactie en J Eft I X. I HL^L I '•'5»2S»#"T A/^ Mm B|B jW 3K ||p H NÉ Söh^ 1 BB jjjjl Bh I BffSk I^BÉ BB Buiten So^st per half jaar 724.- Van Weedestraat Soest W BL- B W B Bm ---~-----j A>^^A 1 Bi Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Verschijnt iedere woensdag door GEKARDPAUL werkzaamheden wordt belast, terwijl een collega het bestellen van tele grammen en expressiestukken gaat overnemen." De heer Drenth gaat verder: "Aan deze persoon is eveneens gevraagd of hij 's middags een telegram op het gemeen tehuis had afgeleverd. Het antwoord was ontkennend. Opgemerkt wordt dat hij ook niet overeenkwam met de per soon die door de bode werd omschre ven." De heer Drenth besluit zijn brief met deze mededeling: "Gezien het boven staande zal het u niet bevreemden dat ik geen reden heb te twijfelen aan de juiste dienstuitvoering van mijn mede werker." GEEF GOUD ALS JE VAN. ELKAAR HOUDT Grothestr. 1302155-2 3271 DAG NACHT Alleen donderdag 200 gram (Mooi mager) van 3.38 voor Erkend door TBBS en UNETO Gespecialiseerd in woningen, kantoren, winkels en scholen. Bouwkundige en elektronische systemen. Stil-alarm aansluiting op centrale meldkamer v.a. ƒ25,- p. mnd. 24 UUR service. Vrijblijvend offerteScherpe prijzen! F. C. Kuyperstraat 28a 3761 EG Soest 02155-18023 Naast ons normale maatassortiment ook extra lengte-, kwart- en halue maten. Voor keuze, kwaliteit en service I herenmode Tel. 02155-12400 herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Voor haar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20 - HILVERSUM <343100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST 017756 Alleen donderdag 3 kilo voor Dit weekend Gouda's Glorie 500 gram nu voor Alleen donderdag Vers gebrand 500 gram van 4.90 voor Nooit eerder heeft iemand uit onze familie het durven riske ren om een reünie op touw te zetten, omdat familieziekte een kwaal is waaraan vrijwel nie mand lijdtZelfs het verschij nen van een kostbaar boek werk waarin een paar enthou siastelingen hun speurzin bot vierden door het in druk uit brengen van familiegegevens tot aan het jaar 1250, vermocht niemand tot aktie aan te zetten. Iemand van de kouwe kant, zoals ze dat als aangetrouwd famielid zelf betitelt, had echter warme belangstelling voor de rest van de familie, waarover zij wel hoorde maar die zij nooit zag. Het storten van een nieuwe betonvloer in een immense, achter hun wo ning gelegen tuinbouwschuur die voor dat doel leeggehaald moest, was de direkte aanlei ding om haar aangetrouwde neven en nichten met hun nog in leven zijnde ouders op te trommelen. Het recept was even eenvoudig als doeltreffend. Bij binnen komst werden we verwezen naar een enorm koffie-appa raat met aanpalende schalen koek, flessen en glazen. Boven deze eenvoudige koek en zopie hing een handgeknoopt Smyr- natapijt met in kleur het on langs ontdekte familiewapen. De rest liep eigenlijk vanzelf. Er valt, als je elkaar in 20 jaar of nog nooit gezien hebt, heel wat informatie uit te wisselen. Muziek was er wel, maar die overstemde het gesprek niet. Officiële toespraken bleven uit; slechts het maken van een paar groepsfoto's vormde een vro lijk intermezzo en het enthou siast aansjorren van familie banden. Zelfs de aangesleepte drank scheen uitsluitend be stemd om drooggelopen kelen weer op orde te brengen. De tuin van de gastheer en gast vrouw bleek een computerbe- stuurde tomatenfabriek, voor zien van hypermoderne snufjes. In een aparte kas ontdekten we de hobby van mijn neef, het kweken van cateeën, cactussen dus. Boven talrijke varianten dreigden lantaarnpaalachtige planten het dak te lichten waar op hij ze eenvoudig een meter inkortte en de staken uitdeelde. Hij heeft ons uitgenodigd om in april terug te komen. Dan bloeit zijn woestijn. We rijden dan tegelijk door naar een tante die op latere leeftijd een talent ontwikkeld heeft dat zijn weerga niet schijnt te hebben. Haar huis moet afgeladen zijn met schitterende, door haar zelf ontworpen en geborduurde schilderijen. Toen ik in gesprek raakte met oom Jan was het heel even als of ook mijn eigen vader voor deze gelegenheid overgekomen was uit het land van waar geen terugkeer mogelijk is. Als ik eraan denk hoe intens hij geno ten zou hebben, stel ik met spijt vast dat we net iets te lang met deze reünie gewacht hebben. Foto: Goos van der Wilt Afgelopen woensdagavond was De Borg als laatste Nutsavond van het seizoen de try-out plaats van het toneelstuk "Eén moment is maar van mij ge weest". Een stuk waarin slechts twee personen voorkomen: de auteur Anton Tsjechov en zijn vrouw, de actrice Ol- ga Knipper. De rollen werden zeer knap gespeeld door André v.d. Heuvel en zijn vrouw Kitty Janssen. De schrijfster, Anne Habeck-Ada- meck, heeft dit stuk gemaakt aan de hand van de briefwisseling die ge voerd werd tussen Tsjechov, door t.b.c. gedwongen in de Krim te leven, en Olga Knipper, als actrice verbonden aan het Moskouse Kunstenaarstheater. Deze gedwongen scheiding werd op het toneel duidelijk aangegeven doordat elk van de twee acteurs zijn eigen speelkant had, hij links met zijn schrijf tafel en zij rechts met haar kaptafel. Het was zeer interessant in de brieven de ontwikkeling van het gevoel voor elkaar te volgen. Werd er aanvankelijk langs elkaar heen geschreven, ieder met een eigen verhaal, van lieverlede groeiden de personen naar elkaar toe. Zij gingen meer en meer eikaars vragen beantwoorden, zodat tenslotte in plaats van twee afzonderlijke mono logen een harmonieuze dialoog tot stand kwam. Het is duidelijk dat zulk moeilijk toneel alleen door topacteurs tot leven ge bracht kan worden, terwijl ook een be kwaam regisseur, in dit geval Jules Croiset, nodig is. Hoe makkelijk kun nen deze beide rollen anders afglijden naar het afwisselend voorlezen van de brieven. Alleen waarlijk toneeltalent is in staat hier een dramatisch gebeu ren van te maken. Met kleine, op zich zelf onbelangrijke, handelingen weten André v.d. Heuvel en Kitty Janssen hun rollen zinvol te maken, Men leert het karakter en de stemmingen van de introverte Tsjechov en de veel opener, daadkrachtiger Olga Knipper kennen. Het doodslaan van een hinderlijke vlieg illustreert prachtig de ongedurig heid die de auteur voelt, omdat hij ver van het culturele centrum Moskou moet leven. Kitty Janssen in een scène van het toneelstuk in De Borg; op de achtergrond haar tegenspeler André van den Heuvel. Foto: Goos van der Wilt De scène waarin de actrice in haar kleedkamer opschrikt van een muis, maar toch de aanwezigheid van die muis niet onplezierig blijkt te vinden, geeft haar eenzaamheid treffend weer. De tijd waarin Tjsechov met zijn vrouw samen is wordt uitsluitend aangegeven door zoveel mogelijk bij de situatie passende muziek. Er werden ook enkel scènes op het midden van het toneel gespeeld; pas sages uit toneelstukken van Tsjechov. De eerste maal is dit niet erg duide lijk. Pas later als er uitgebreid over het ontstaan van deze toneelstukken gecorrespondeerd is, wordt begrijpe lijk dat dit momenten zijn uit het op treden van Olga Knipper als actrice in De drie Gezusters en later in De Ker sentuin, Dit toneel voor twee. waarvan de pre mière op 19 april a.s. in Den Haag 2al plaatsvinden, zal zeker aanleiding zijn voor degenen, die de stukken van Tsjechov niet kennen, deze te gaan zien, zodra de mogelijkheid zich voor doet. Voor wie het lang geleden is dat zij Oom Wanja, De drie Gezusters of De Kersentuin gezien hebben, is het een stimulans deze kennismaking te hernieuwen met de mogelijkheid tot dieper inzicht. Leuk is het tenslotte te kunnen ver melden dat het niet alleen een zeer be vredigende avond is geweest voor de toeschouwers, maar ook voor André van de Heuvel, Kitty Janssen en Jules Croiset. Na afloop van de voorstelling vertelden zij dat zij zeer blij waren met de grote opkomst en de gespannen aan dacht van het publiek. In antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid Jan Visser (Prog. Soest) over de omstreden bezorging van de 'kernwapen-telegram' van het Vredesplatform Soest - ter gelegenheid van het 'kernwapen-telegram' van het den aan het gemeentebestuur, ter on dersteuning van Jan Vissers motie over de opslag van kernwapens op bet grondgebied van de gemeente - heeft de heer D. Drenth, directeur van het postkantoor te Soest, hem per brief meegedeeld dat hij vasthoudt aan zijn lezing over de bezorging van het tele gram. Zoals bekend werd de tekst van het telegram niet tijdens de raadsverga dering in maart voorgelezen, omdat het volgens de burgemeester niet op tijd was gearriveerd. Van de zijde van het postkantoor heeft men dit altijd be streden. De heer Drenth herhaalt in zijn brief aan Jan Visser dat het telegram om 9.53 uur via de telex binnenkwam op het postkantoor aan de Steenhoffstraat. "De besteller die speciaal belast is met de bezorging van telegrammen en ex pressiestukken stond op het punt te vertrekken, toen het telegram binnen kwam. Hij heeft daarop gewacht. Om plm. 10.00 uur is hij zijn bestelling gaan uitvoeren. De besteller verklaart dat hij enkele minuten daarna het telegram op het gemeentehuis heeft afgeleverd." Op het gemeentehuis is een gesprek ge voerd in aanwezigheid van de gemeen tesecretaris, de bode die het telegram in ontvangst heeft genomen, de besteller en de heer Drenth zelf. Daarbij heeft de besteller uiteengezet hoe en aan wie hij het telegram heeft afgeleverd. De bode verklaarde dat het telegram hem wel was afgeleverd, maar niet op het genoemde tijdstip. Bovendien meende hij dat er een andere besteller was ge weest. "Het zal u duidelijk zijn dat het dan heel moeilijk wordt om tot eenslui dende conclusie te komen," aldus de heer Drenth. Hij merkt vervolgens op: "Stel dat de besteller het telegram niet om 10.00 uur zou hebben besteld. Dan had hij na zijn rit te hebben uitgevoerd het telegram om 11.00 uur alsnog kun nen bestellen. Afleveren om 13.30 uur (zoals van de zijde van het gemeente bestuur is beweerd, red.kan onmoge lijk hebben plaatsgevonden, omdat de besteller om 12.00 uur met andere Verzekeringsadvies nodig. Wat moet ik beginnen? Stap dan bij van Rouwendaal naar binnen! Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Deurwaarder A. Bosveld tracht zich met grote moeite verstaanbaar te maken boven het lawaai van de vrouwen die de ver koop wilden verhinderen. Y De "executoriale verkoop" van de goe deren van het voormalige Vrouwen vredeskamp in Soesterberg, vorige week donderdagmiddag op het terrein van het compost- en waterzuiverings- bedrijf aan de Maatweg, is gepaard gegaan met Chaotische taferelen en zelfs enige schermutselingen tussen protesterende vrouwen en de politie. Enige tientallen vrouwen - ex-deel neemsters aan het kamp en sympathi santen - trachtten de verkoping te ver hinderen door groot rumoer en luide protesten. Aanvankelijk slaagden zij daarin, maar door tussenkomst van de politie lukte het deurwaarder A. Bos veld uit Amersfoort toch, zo goed en zo kwaad als. het ging. de goederen bij opbod te verkopen. Direct al bij de eerste poging van de deurwaarder begonnen de vrouwen ge zamenlijk hardop een tevoren op schrift gestelde verklaring voor te lezen, die ook onder de omstanders werd ver spreid. Daarin beschuldigden zij de gemeente Soest ervan gestolen spullen te verkopen. De gemeente was name lijk tot verkoop van de goederen waar onder een vijftal caravans, tenten, dekens, etc.) overgegaan, omdat de kosten van de ontruiming van het kamp, in oktober j.1., nog altijd niet door de Vereniging Vrouwenvredes kamp waren betaald. Het gaat daarbij om een bedrag van intussen ruim 7000,-. De goederen zouden dan ook niet eerder worden teruggegeven dan nadat deze kosten waren betaald. Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 ttF Amersfoort, 033-630506 Slechts een handvol potentiële kopers had zich naar het terrein aan de Maat weg begeven. Wel waren er veel be langstellenden, zowel van gemeente zijde als van de politie. Deurwaarder Bosveld trachtte een aantal malen de verkoop te beginnen, maar werd daar in gehinderd door de vrouwen die hem met spreekkoren overstemden. De deurwaarder liet de vrouwen tenslotte weten dat hij hen van het terrein zou laten verwijderen indien zij zich niet zoudenaanpassen In de verklaring die de vrouwen met luider stemme voorlazen verweten zij de gemeente Soest vanaf het begin al les te hebben gedaan om het kamp weg te krijgen. "Klaarblijkelijk be schouwde men het Vrouwenvredes kamp als een bedreiging van de open bare en militaire rust en orde. Het militaire systeem moet zijn vernie tigende gang kunnen gaan; vredesini tiatieven moeten direct de kop inge drukt worden." De vrouwen protesteer den tegen het feit dat: - de Soester autoriteiten het kamp on rechtmatig hadden ontruimd; - de Soester autoriteiten stelselmatig geprobeerd hadden het kamp weg te krijgen; - de gemeente Soest caravans en ande re spullen van het kamp verkocht als waren het hun spullen - zelfs persoonlijke bezittingen als kle ren etc. niet aan de vrouwen waren teruggegeven; - de gemeente Soest tot verkoop over ging voordat er een uitslag was van het proces dat het Vrouwenvredes kamp heeft aangespannen tegen de onrechtmatige ontruiming. Omdat de vrouwen zich door de deur waarder niet lieten wegsturen werd de politie te hulp geroepen. Binnen korte tijd verscheen dan ook een ploegje agenten in uniform, die de vrouwen zonder succes op afstand trachtten te houden. Later, toen de deurwaarder zich terugtrok in één van de gebouwen van het compostbedrijf, sloten zij de toegang daartoe hermetisch at. Dat had echter het bezwaar dat er geen enkele "serieuze koper" meer binnen kon gaan, zodat van een werkelijke "openbare" verkoping geen sprake zou zijn. Tenslotte besloot deurwaarder Bosveld, ondanks al het rumoer (de vrouwen brachten indianengehuil ten gehoren en bonkten op de deuren), staande in de deuropening tot verkoop over te gaan. Slechts de mensen die vlak bij hem stonden konden daardoor nog meebieden. De bakfiets met dekens en slaapzakken ging als eerste weg, voor de prijs van één gulden: het eerste bod. Een partij plastic boten, rugzakken, een koptele foon, een wekker, een nietmachine en een tas met knotten voor 50,- van eigenaar. De eerste caravan bracht niet meer dan vijf gul den op, de tweede slechts twee gulden. Een berg tentzeilen en ander kampeer materieel ging voor de som van 12,- naar de nieuwe eigenares, die de spul len vrijwel direct doorgaf aan de oor spronkelijke bezitsters. De derde cara van bracht eveheens niet meer dan 5,- op, maar de volgende leverde de som van liefst 100,-. Een vouwcaravan kwam tegen de prijs van 130,- terecht bij de "echte" eigenaar, die het voer tuigje destijds in alle argeloosheid had uitgeleend aan een van de deelneem sters aan het kamp. De man toonde zich hevig teleurgesteld dat hij voor zijn eigendom nu weer zoveel geld moest neertellen, dankzij de "prijsopdrij ving" door een andere gegadigde. Overigens bleek na afloop van de ver koping dat vrijwel alle goederen te recht waren gekomen bij hun oor spronkelijk eigenaressen. Bovendien had de verkoping, tot zichtbaar genoe gen van de vrouwen, slechts een fractie opgebracht van het bedrag dat het Vrouwenvredeskamp de gemeente nog schuldig was. Met een zucht van ver lichting verliet deurwaarder Bosveld tenslotte het terrein. Met dit laatste hoofdstuk leek de turbulente geschie denis van het Vrouwenvredeskamp voorlopig te zijn afgesloten.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1