Komen en gaan bij de NMB te Soest uon Aktie Sympati: gaat van start ilïGsi DINEREN 'Chemische onkruidbestrijding gevaarlijk en vaak overbodig' DeSoestef Duinen Viermaal gratis filmles thuis Sommige momenten in het leven zijn een vakfotograaf waard. Belasting Adviesburo Soest ijnf -4 mm „Paspoort" van de komende directeur: de heer R. J. Kooij Marjolein mag er zijn brilmode Gemeente Soest gaat experimenteren met alternatieven BIJ KAARSLICHT? „Paspoort" van de gaande directeur: de heer W. Rietveld ZONDAG A.S. OP UW SCHERM vakantiefilms ^3 foto-f ilm-videoC^ Voordat uw DONZEN DEKBED aan zijn zomerslaapje begint laat u hem toch even WASSEN in de TjUoSSOCOttk Hij is dan weer schoon en lekker fris voorF 19»" Zet Uw belastingproblemen schaakmat en laat B.A.S. ze voor U oplossen. „VastGoedMarkt" informeert over vestigingsmogelijkheden bedrijven in provincie Utrecht 3 Soester Courant van woensdag 6 april 1983 3 Foto: Goos van der Wilt Ex-burgemeester mr. S. P. baron Bentinck was één van de velen die afscheid kwamen nemen van de heer Rietveld. De nieuwe NMB-directeur werd in 1942 in Den Helder geboren. Volgde lager en middelbaar on derwijs en trad op 18-jarige leeftijd in dienst bij 's Rijks be lastingen. Zijn militaire dienst plicht rondde hij af als reserve officier bij de Koninklijke Land macht. In 1964 begon zijn loop baan bij de NMB in Amsterdam. Vervolgens werden Alkmaar - Den Helder - Beverwijk - Heems kerk - Haarlem - Zaandam en Driebergen zijn standplaatsen. In zijn laatste standplaats was hij sinds 1 april '79 directeur. Dankzij veel gerichte studies en een groot stuk ervaring staat hij bij zijn werkgever als een be kwame allrounder bekend. Met zijn echtgenote en drie kinderen is hij een aktief beoefenaar van de volleybalsport, bestuurslid van de volleybalvereniging Uni- tas te Doorn, arbiter bij de Ne derlandse Volleybal Bond, lid van de medezeggenschapsraad der Chr. MEAO te Amersfoort en van de Rotaryclub Drieber- gen-Rijsenburg. R. J. Kooij. de komende man De straks naar Amersfoort vertrek kende NMB-directeur W. Rietveld mag in Soest wel de levende vertaling wor den genoemd voor de slagzin „De NMB denkt met U mee". Tot die conclusie moet men wel komen wanneer men af gaat op het groot aantal belangstellen den dat er dinsdag 29 maart j.1. een paar uuurtjes voor vrij maakte om de scheidende NMB-funktionaris de hand te drukken. Naarmate de receptie vorderde was de grote zaal van restaurant Darthuizen veranderd in een bloementuin, en leek de geschenkentafel op een uitstekend gesorteerd filiaal van een exclusieve distilleerderij. Een overigens niet zo verwonderlijke belangstelling. Naast een cliëntenbestand bestaande uit de biteuren, crediteuren, rekeninghou ders, termijndeposito-klanten en zilver- vloters heeft de straks scheidende di recteur gedurende zijn ruim 16-jarig verblijf in Soest veel te maken gehad met het grote en kleine gebeuren in Soest en omgeving. Sinds de oprichting, in 1971, was hij penningmeester van het Baron Bentinckfonds, vanaf 1968 penningmeester van de Soester Zaken- kring, lid van het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Eemland te Amersfoort, en vanuit deze funktie had hij zitting in de commissies Financiën en Makelaardij en Tussenpersonen. Verder in Soest enige jaren secretaris van de Soester Ondernemer en penningmeester van de inmiddels geliquideerde kortebaan- vereniging „Oranje Boven". Zijn zake lijke relaties en persoonlijke vrienden hebben zijn afscheidsreceptie benut om met woorden, handdrukken en ge schenken hun sympathie voor hem en zijn echtgenote tot uitdrukking te bren gen. Daaronder vanzelfsprekend mr. S. P. Baron Bentinck en bestuursleden van het Bentinckfonds. Namens deze Soester stichting kreeg de vertrekken de bankfunctionaris fietstassen aan geboden. Ook ter receptie aanwezig wethouder drs. G. Plomp namens het college van B. en W. „Ceremoniaris", de algemeen procuratiehouder J. Sma ling, zorgde tijdens deze receptie voor een uitstekende verkeersregeling, waardoor niemand van de vele aan wezigen voor „rood" kwam te staan. Althans niet in Darthuizen. m Over mannelijke aandacht niet te klagen, f prachtige modieuze bril daarbij helpt staat boven water. Zegt ze.. en. En dat die I >taat als een paal gediplomeerd optomelrist lid O.V blrksiraat 2 soest tel 102155-12874 Van de beide chemische onkruidbestrij dingsmiddelen die ook in de gemeente Soest worden gebruikt, simazin en pa- raquat, is vooral het laatste zeer giftig. Het is waarschijnlijk de oorzaak van enige tientallen sterfgevallen per jaar in Nederland en er bestaat geen mid del dat als tegengif zou kunnen dienen. Dit betoogde Hans van Genderen, me dewerker van de vereniging Milieude fensie. vorige week dinsdag tijdens de discussie-avond die de milieugroep Soest had georganiseerd in 'De rooie haan' aan de Birkstraat. Van simazin, dat weliswaar minder sterk giftig is, kan worden gezegd dat het heel lang actief blijft; het is moeilijk afbreekbaar en blijft nog jaren lang in de bodem zitten. Beide bestrijdingsmiddelen bevatten stoffen die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van kanker bij proefdieren. Ook dat zou de gebruikers van de mid delen tot grote voorzichtigheid moeten manen. In de meeste gemeenten van Nederland worden simazin en paraquat echter nog steeds gebruikt. Van para quat kan nog gezegd worden dat het ervan verdacht wordt de erfelijke ei genschappen aan te tasten. Statsbosbeheer heeft, mede op grond van deze informatie, onlangs besloten het gebruik van simazin en paraquat te staken, zo kon Hans van Genderen mededelen. De risico's van het gebruik zijn te groot. Afval Ook het chemisch afval dat ontstaat bij de fabricage van de chemische be strijdingsmiddelen is een factor, die er toe zou moeten bijdragen dat het ge bruik van de middelen zou moeten worden gestaakt. Dit afval is soms nog giftiger dan de bestrijdingsmidde len zelf. Een aantal van de inmiddels beruchte gifbelten in ons land is recht streeks afkomstig van de fabricage van chemische onkruidbestrijdings middelen, zoals in de Volgermeerpol der, in Groningen en in Gouderak. Nog altijd wordt b.v. dioxine op het Noordzeekanaal geloosd, aldus Hans van Genderen. Dat men in de landbouw, waar het tenslotte gaat om de productie van voedingsgewassen, de afweging in het voordeel van de bestrijdingsmiddelen laat doorslaan mag nog begrijpelijk zijn, meende hij, als het gaat om ge meentelijke groenvoorzieningen ligt dat heel anders. 'Een plantsoen levert geen produktie'. Sprekende over mogelijke alternatie ven voor de chemische middelen stond Van Genderen stil bij de redenen van de onkruidbestrijding. In de eerste plaats is het een kwestie van gewon- te. Het gebeurt zonder dat iemand zich afvraagt of het wel zo hard no dig is. In de tweede plaats vinden (overigens steeds minder) mensen on kruid niet mooi. Nu is mooi een re latief begrip en er ontstaat toch steeds meer waardering voor het onkruid, aldus Van Genderen, die het woord on-kruid een on-woord noemde. In de derde plaats overwoekert onkruid soms andere gewassen; dan is er door een an der beheer doorgaans wel een mouw aan te passen. In die gevallen, waar in het inderdaad hinderlijk is, kan het onkruid dan altijd nog op mechanische wijze worden verwijderd. Andere kijk Hij bepleitte een ander 'groenbeheer', waardoor de gemeenschap ook een an dere kijk krijgt op het groen. Actieve voorlichting en opvoeding, niet alleen in het onderwijs maar ook aan vol wassenen, is daarbij van groot belang. Een aantal gemeenten heeft dat goed begrepen. In Lelystad bijvoorbeeld wordt niet meer gespoten en men is er zeer actief met de voorlichting. Het grootste deel van het groen in een gemeente hoeft helemaal niet be spoten te worden. Het beste is zelfs er gewoon niets aan te doen: 'We moeten flexibeler worden over de vraag wat ergens kan groeien', aldus Van Genderen. De praktijk in een aantal gemeenten wijst intussen uit dat het achterwege laten van chemische onkruidbestrijding ook een aanzienlijke kostenbesparing met zich meebrengt, zoals in Huizen, Amersfoort en Zwolle. Overigens is het zinloos, aldus Van Genderen, om van de ene dag op de andere te stoppen. In de gemeente Den Haag, waar men dat wel had gedaan, is het experiment dan ook mislukt. Experimenteren Na de pauze ontstond een levendige discussie, waaraan ook de heer P. Klan- dermans van de gemeentelijke dienst 'Groen en Recreatie' deelnam. Hij ver telde dat de gemeente uiterst zorgvuldig met de chemische bespuitingen omgaat. Wel gaf hij toe dat een nieuw beleid wordt voorbereid en dat het vele 'kijk-groen' in Soest, waarin veel geld is geïnvesteerd, aan gevaren bloot staat. Daarom heeft men deze maand in de milieucommissie afgesproken in een bepaalde 'oude' wijk van Soest te gaan experimenteren met een an dere manier van onkruidbestrijding. Welke wijk dat is wordt nog bestu deerd. In ons intieme Franse specialiteitenrestaurant kunt u nog voor redelijke priizen genieten van de culinaire creaties van onze chef kok en zi|n brigade Wij sturen u graag onze brochure voor diners met meer dan 10 personen Met wisselende specialiteiten Gewoon eens doen' restaurantHBBI Gemeentelijke INFO- centrum voortaan van 9 tot 5 uur geopend Vanaf dinsdag 5 april in het Gemeente lijk INFOrmatiecentrum van 's mor gens 9 tot 's middags 5 uur doorlopend geopend. Dat betekent een verruiming van openstelling met twee uren. Tot nu toe zijn de openingstijden van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Vooral het feit dat het INFOrmatie centrum nu ook tussen de middag open is, zal voor velen erg pleziering zijn. De naar Amersfoort vertrokken directeur van de NMB-bank te Soest, de heer W. Rietveld werd in 1930 in Gouda geboren. School opleiding: lagere school en HBS. Startte zijn carrière in augustus 1945 bij de NMB te Utrecht. Ver trok in 1965 als algemeen procu ratiehouder uit de Domstad en werd in Driebergen directeur van de plaatselijke NMB. Twee jaar later, in september '67, volg de zijn benoeming tot algemeen directeur van de NMB te Soest, inclusief de NMB vestigingen Soest-Zuid en Baarn. Tussen zijn start bij de NMB en zijn benoe ming tot directeur volgde hij met succes een reeks van cur sussen die betrekking hadden op het bankwezen. Met echtgenote en dochter verkende en bewon derde hij gedurende zijn ruim 16-jarig verblijf in Soest fietsend en wandelend dorp en omgeving. In zijn schaarse vrije tijd waren biljarten en het verzamelen van postzegels zijn belangrijkste hobby's. Per 1 mei a.s. is hij benoemd tot directeur van de NMB vestiging te Amersfoort, waar onder res sorteren de kantoren Bunscho ten. Leusden, Nijkerk en het stadsbij kantoor Euterpeplein. De Medische Adventzending begint haar jaarlijkse verkoopaktie ten be hoeve van ontwikkelingshulp op zater dag 9 april a.s. Deze aktie is een adven- tistische bijdrage aan de wereldgezond heidszorg. Vanaf 9 april gaan ruim duizend men sen op pad om door middel van de ver koop van een extra-editie (een over druk) van het blad „Houvast" een groot bedrag bijeen te brengen voor het werk dat de Medische Adventzending in meer dan honderd landen doet. Ieder jaar weer, ook nu het waarschijn lijk moeilijker wordt, trekken de vrij willige medewerkers, die van deur tot deur gaan, er belangeldos op uit. Ook worden de drukkosten van de tijd schriften niet in mindering gebracht op de opbrengst van het blad Sympatia. Deze drukkosten worden elk jaar ge dragen door het Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten in Neder land. Op déze wijze komen de binnen gekomen gelden voor de volle honderd procent ten 'goede van het ontwikke lingshulpwerk. Gewoontegetrouw geeft de Medische Adventzending inzage van de jaar opbrengst aan het Centraal Archief voor het Inzamelingswezen te Amster dam. De Medische Adventzending is één van de toonaangevende hulporganisaties op het gebied van ontwikkelingshulp- samenwerking. Samen met anderen wordt ingespeeld op de noodsituaties in de derde- en vierde wereld. Juist in deze tijd van teruglopende economie en zwaardere belastingen is het zaak U hebt een filmcamera en filmt al of niet regelmatig. De resultaten zijn goed, maar u zou eigenlijk best eens wat meer willen weten van de werking van een camera, van onderwerpen al9 de beeldopbouw, de verschillende ca mera-bewegingen, van het werken met overvloeiers en het in elkaar zetten van een film in het algemeen. Vier gratis lessen Dan is er goed nieuws voor u! Want Te- leac verzorgt op dit moment een weke lijkse televisie-cursus "Fotograferen en Filmen." De laatste vier lessen van deze cursus zijn gewijd aan het onder werp "Smalfilmen." Elke les duurt een half uur en in die in totaal vier maal wordt erg veel verteld over het filmen. Een goede gelegenheid dus om uw ken nis te vergroten of -als u nog geen film- ervarig hebt maar er wel mee wilt be ginnen- er in een korte tijd een heleboel van op te steken. Vier zondagavonden De lessen worden gegeven elke zon dag 's avonds van half zeven tot zeven uur op Hilversum 2. De eerste filmles is op zondag 10 april en daarna elke week tot zondag 1 mei. Als de zondag avond u slecht uitkomt, dan is dat geen bezwaar: elke les wordt namelijk op de donderdag erop herhaald en dan van vijf minuten voor half zeven tot vijf voor zeven ook op Nederland 2. De onderwerpen In de eerste Teleac-filmles gaat het over de camera, het licht en de film, de toepassing van kleur en de verschillen de begrippen, die bij het filmen worden gebruikt, de z.g. filmtaal. De tweede les is nu bijzonder nuttig, want die gaat over het maken van een goede vakan tiefilm, waarin begrippen als continuï teit, beeldafwisseling, het filmplan en stap voor stap de uitwerking van zo'n plan wordt besproken en -dat is het voordeel van een televisieles- ook met bewegen de beelden kan worden geïllustreerd. Aandacht voor de montage De derde les gaat over het filmen van mensen, dieren en dingen. En in de laatste les wordt veel aandacht besteed aan het maken van leuke titels en de montage van een film. Het hoofdstuk "projectie" vormt de passende afslui ting van deze mini-cursus, die begin nende en ook al meer ervaren filmers veel goede en nuttige informatie zal ge ven over de boeiende hobby van het smalfilmen. Een unieke service Wie de kursus wil volgen, zal onge twijfeld behoefte hebben aan meer informatie en zal in bepaalde geval len ook graag meer persoonlijke voor lichting op prijs stellen. Dat is moge lijk dankzij een initiatief van Van Essen foto-, film en video Birkstraat 2, Soest tel. 12874. Deze fotovakzaak zal niet alleen graag eventuele vragen beantwoorden maar kan ook de apparatuur en accessoires, die in de kursus worden besproken, na der toelichten en demonstreren. Wie de kursus volgt en er meer van wil weten: dankzij de service van bovengenoem de fotozaak is het mogelijk via deze persoonlijke aanvulling het maximale profijt van de Teleac-kursus te verkrij gen. (18.30-19.00 uur op Ned. 2 met herhaling op donderdag) de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen Als u méér wilt weten over dit onder werp of als u belangstelling hebt voor apparatuur, accessoires of technieken: we zullen u graag alle informatie geven. Birkstraat 2 SOEST Inruil-occasions Het maken van een geslaagde vakantiefilm. Fotograferen en Filmen. een van de onderwerpen, die worden besproken in de Teleac televisiecursus: dit gigantisch werk op gang te houden. In het tijdschrift dat wordt aangebo den tijdens deze aktie (9 april tot en met 14 meiwordt de aandacht geves tigd op Latijns-Amerika, West-Nigeria, Sierre-Leone, Ghana, Nieuw-Guinea, Haiti en Nepal. Om deze projekten financieel te kun nen blijven onderbouwen wordt er een beroep gedaan op een zo breed moge lijk publiek. Het gironummer van de Medische Ad ventzending, Bosch en Duin is 17797. Je trouwdag. De reünie. Het zoveel jarig huwelijks feest. Een kindervriendschap. Het jubileum. Je lievelingsdier. Of gewoon de allermooiste baby. Oogstrelende en hartverwarmende moment opnamen, die ik met alle liefde en vakmanschap voor u vastleg. Kom eens langs voor zo'n moment met toekomst. Van Weedestraat 17 - Soest Telefoon 02155-13917 Van Weedestraat 52 (achter) - Telef oon 152 29 Fiscale advisering. I Verzorging van boekhoudingen. I Advisering t.b.v. leningen. Advisering t.b.v. verzekeringen. Smitsweg 537 3765 CR Soest Telefoon: 02155-22302 b.g.g. 02155-15139 Medio maart is een speciale editie ver schenen van het maandblad VastGoed Markt (VGM) over de provincie Utrecht. Het blad bevat informatie over met name de vestigingsmogelijkheden voor bedrijven in deze provincie. De uitgave, die met medewerking van de Samenwerkende Kamers van Koop handel in de provincie Utrecht tot stand kwam, verschaft onder meer gegevens over kantoor-, bedrijfs- en winkel gebouwen. Door middel van een bijdrage van de adjunct-secretaris van de Eemlandse Kamer, de heer drs A. Boone, wordt in een afzonderlijk artikel speciaal aan dacht besteed aan de regio Eemland. Naast algemene informatie over de centrale ligging in Nederland en de goede bereikbaarheid met zowel het openbaar vervoer als via het rijks wegennet, wordt nader ingegaan op de groeistadstatus van Amersfoort. Te vens komt hierbij aan de orde de wo ningbouw en de regionale opvangtaak die Amersfoort in dit kader heeft. Overigens wordt ook informatie ge geven over de overige Eemlandge- meenten, aldaar aanwezige vestigings mogelijkheden (bestaand en te ontwik kelen bedrijfsterrein, geplande woning bouw en winkelvoorzieningen, alsmede de kantorensector). Belangstellenden voor dit themanum mer van VGM kunnen een exemplaar bestellen bij het secretariaat van de Kamer van Koophandel voor Eemland, telefoon 033-12964, toestel 36.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3