2-ZITSBANKEN VAARDERHOOGT O TAXI KLOMP 12984 l?5 IV 2*5 198 l?5 Verzorgingshuis Braamhage is helemaal af Vorstelijke occasions aan de Koningsweg College vult deel bezuinigingen bij sportstichting in: 42.500 Welterusten! Nieuwe aktiviteit in De Vangrail DOE-HET-ZELVERS TWEEDE BLAD T0NNEfikjis DE KLOK 'Hongaarse week' Van Dam Super van 20 t/m 26 april 'Wederingebruikneming' met twee ontvangsten BIFOCALE BRILLEGLAZEN Geld maakt niet gelukkig autosmeefng 1,1 Passe-partout toch omhoog met 10% Vogels luisteren met het IVN Met raad en daad bij TIFFANY v. Weedestraat 52 - Soest Ledenvergadering NCVB-Soestdijk Ledenvergadering 'Zilver Tetra' TEL FOTO'S, Soester Courant BETAMAX VHS - VCC voor Laurierkers veelzijdig en sterk 13 Soester Courant van woensdag 13 april 1983 13 s In tegenstelling tot eerdere publikaties zal de 'Hongaarse week' bij Van Dam Super aan de Wiardi Beckmanstraat niet worden gehouden in de week van 17 tot en met 24 april, maar van woens dag 20 tot en met dinsdag 26 april a.s. SOESTERCOURANT Het verzorgingshuis van het Vrijzinnig Protestantse Bejaardencentrum Braamhage aan de Inspecteur Schreu- derlaan heeft vorig jaar en het begin van dit jaar een ingrijpende verbou wing ondergaan. Die verbouwing was noodzakelijk om het centrum aan te passen aan de eisen van deze tijd. O.a. de oostelijke vleugel van het gebouw is daarbij volledig vernieuwd. Tijdens de verbouwingsperiode zijn de bewoners tijdelijk ondergebracht in de aanleunwoningen van het chr. bejaar dencentrum Groot Engendaal. Daar hebben zij een uitstekende huisvesting gehad, maar toch is men allerwege zeer verheugd met de gereedkoming van het "eigen" centrum. Samen met de bewoners, het personeel en alle an dere betrokkenen zal het bestuur van Braamhage op 21 en 22 april met een feestelijke ontvangst de wederinge bruikneming luister bijzetten. Omdat de beschikbare ruimte daarvoor te beperkt is heeft het be stuur besloten tot het houden van twee ontvangsten. De eerste is bestemd voor de bewoners, het personeel en allen die direct bij de vernieuwing van Braam hage betrokken zijn geweest, de tweede' voor de bewoners van de flats van Braamhage en de andere relaties. Bei de ontvangsten beginnen om 15.00 uur, waarna de gelegenheid bestaat om het: vernieuwde gebouw te bezichtigen. Voorgeschiedenis Het Vrijzinnig Protestantse Bejaar dencentrum Braamhage werd in 1956 gebouwd. Eind 1956 en begin 1957 wer den de kamers door bewoners in ge bruik genomen. Op 16 maart 1957 vond de officiële opening plaats. Braamhage werd destijds als coöpera tieve vereniging opgericht op initiatief van de Vrijzinnig Protestantse Stich ting voor Bejaardenzorg, uitgaande van de Nederlandse Protestantenbond. Later werden de eigendomsrechten van de bewoners aan deze stichting en aan die van Mens en Samenleving in Utrecht overgedragen. Braamhage kon daardoor niet als coöperatieve ver eniging blijven bestaan. Op 22 januari 1980 werd de coöperatieve vereniging omgezet in de Beheersstichting Braamhage, met gelijktijdige oprich ting van de Exploitatiestichting voor Vrijzinnig Protestantse Bejaardenzorg te Soest. De beheersstichting vervult de funktie van huiseigenaar. Als zodanig is zij be last met het beheer van het onroerend goed. De exploitatie van het verzor gingshuis met de daarbij behorende woningen is opgedragen aan de exploi tatiestichting. De besturen van beide stichtingen wer ken overigens intensief samen. Het af gelopen jaar was deze samenwerking vooral op de vernieuwing van het ver zorgingshuis gericht. Vernieuwing De eisen die de overheid aan de accom modatie van verzorgingshuizen voor bejaarden stelt, zijn tegenwoordig strenger dan die van een aantal jaren geleden. Het verzorgingshuis voldeed niet aan een aantal van deze nieuwe eisen. Renovatie werd daardoor nood zakelijk, waarbij de oostelijke vleugel van het gebouw volledig moest worden vernieuwd. In het najaar van 1981 werd de keuken gerenoveerddeze moest tijdens de ko mende verbouwing van de overige de len van het verzorgingshuis in funktie kunnen blijven. Voor 62 bewoners moest tijdelijk andere huisvesting wor den gezocht. Deze werd gevonden in de aanleunwoningen van het christelijk bejaardencentrum Groot Engendaal. In de tweede helft van mei 1982 ver huisden de bewoners naar Groot Engendaal. Meteen daarna nam de verbouwing een aanvang. Eind sep tember kwam de renovatie van het overeind gebleven gedeelte van het verzorgingshuis gereed, waarna 40 bewoners konden terugkeren. De eerst gesloopte en daarna herbouwde ooste lijke vleugel werd 18 januari j.1. opge leverd, waarna de overige bewoners terug verhuisden. Thans heeft elke bewonerskamer in het verzorgingshuis een afzonderlijke kit chenette alsmede een aparte ruimte voor wastafel, douche en toilet. Het gebouw heeft verder een ziekenaf deling en afzonderlijke kamers voor o.a. fysiotherapie, bibliotheek, administra tie en een winkeltje, waar de bewoners diverse artikelen kunnen kopen. Ook de ontspanningszaal is gemoderni seerd, terwijl tussen deze zaal en de straat een parkeerruimte voor auto's is aangelegd. Samenwerking De voorbereidingen van de verbouwing werden onder toezicht van gemeente, provincie en rijk gecoördineerd door de Stichting Huisvesting Maatschappe lijke Instellingen (SHMI) te Amster dam. Bij de uitwerking van de plannen en de begeleiding van de verbouwing heeft de zg. bouwcommissie een belangrijke rol gespeeld. Aan het werk van deze commissie namen, onder lei ding van de heer P. A. Boot van de be heersstichting, vertegenwoordigers van de exploitatiestichting, de SHMI, het architectenbureau Duèrmeijer Verweij Messning te Soest, het Aanne mingsbedrijf C. W. van de Grift te Soest, het Technische Bureau Konings plein te Purmerend en de Vrouwenad viescommissie voor de woningbouw in Soest deel. Kosten en prijzen De kosten van de verbouwing werden op 4.700.000,-- begroot. Daarin draagt het rijk met een subsidie van 325.000,-- 5000,-- per bed) bij. Voor het resterende benodigde bedrag is een lening opgenomen die in 40 jaar moet worden terugbetaald. Na de verbouwing zijn de pensionprij- zen voor de bewoners met goedkeuring van de overheid met ±22% verhoogd. De pensionprijs voor een éénpersoons kamer bedraagt thans 3195,-- per maand. De definitieve verhoging kan pas worden vastgesteld nadat alle re keningen betreffende de verbouwing binnen zijn. Bewoners en personeel Het vernieuwde verzorgingshuis biedt plaats aan 65 bewoners. In de 64 bij Braamhage behorende woningen, die niet verbouwd zijn, zijn 74 bewoners gehuis vest. De gemiddelde leeftijd van de be woners van het verzorgingshuis is 84 jaardie van de flatbewoners 80,5 jaar. Braamhage telt 27 arbeidsplaatsen voor personeel. Doordat veel perso neelsleden parttime werken zijn er in totaal 47 medewerkers in dienst van Braamhage. Zij staan onder leiding van de direkteur, de heer H. Busch- mann. De bewoners van het verzorgingshuis, die tijdelijk in de aanleunwoningen van Groot Engendaal waren onderge bracht, hebben daar een goede huis vesting gehad. Het was echter voor hen een hele opgave om in betrekkelijk korte tijd twee maal te moeten verhui zen. Het personeel heeft hen daarbij voortreffelijk geholpen. Een andere extra belasting voor het personeel was o.a. het feit dat de voor ziening met maaltijden van deze bewo ners in Groot Engendaal vanuit de keu ken in Braamhage bleef geschieden. Ofwel dubbelfocus glazen S Voor veraf en dichtbij zien In glas of kunststof met krasvaste oppervlakken. Gekleurd, zelfkleurend en ontspiegeld. Vakbekwame glas adviezen WEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155 171 door Arie Wandelaar Erfelijkheid is niet volledig bewezen. Of wel? De geleerden schijnen 't er nog niet over eens te zijn. Laat staat dat Arie er een zinnig woord over kan schrijven. Ruim over de helft van zijn leven, acht hij zich wel bevoegd te con stateren dat hij bepaalde eigenschap pen niet van een vreemde heeft. Het wagen van een gokje is zo'n eigenschap. Zijn grootvader van moeders kant presteerde 't op een twintigje de hon derdduizend binnen te halen. Daar kon je in die tijd een paar jaar van buiten spelen. Ook Arie's ouders zijn hun le ven lang trouwe donateurs van de staats loterij geweest. Zonder er overigens een feestje aan over te houden. Toen Arie's vader voor de 2093e keer een niet als "prijs" kreeg toegewezen staakte hij de ongelijke strijd met Vrouwe For- tuna. Geld maakt niet gelukkig, luidde tenslotte zijn eindconclusie. Een wijze filosofie, die Arie nimmer tot naden ken heeft gestemd. Hij stelt zich tot op de dag van vandaag op het standpunt dat er in zijn vaders uitspraak onge twijfeld waarheid en wijsheid schuilt, maar dat de brave man, teleurgesteld door de ervaring, er vergat aan toe te voegen dat 't af en toe best plezierig is wanneer je wat Johan Enschede- papieren achter de hand hebt. Uit de filosofie die Arie er aan toegevoegd heeft, zal het wel te verklaren zijn dat ook Arie op regelmatige tijden tracht het geluk op de proef te stellen. Lit een soort van zelfbescherming heeft hij de staatsloterij als een besmette lijke ziekte uit de gok mogelijkheden verwijderd. Aangezien een mens toch wat wil proberen om onverwacht eens tegen een buitenkansje aan te lopen, is hij zich met toewijding en enige ken nis van zaken (voetbal dus), enkele ja ren gaan toeleggen op de voetbaltoto. Zijn toewijding won het echter van zijn kennis. Slechts één keer meende hij dat de zilvervloot ook voor hem in aantocht was. Jaren geleden, op een zondag middag, vertelde Hilversum II hem dat hij twaalf van de dertien in te vul len wedstrijden van een juist ingevuld kruisje had voorzien, Nog dezelfde zon dagavond is hij met Marie en kinderen naar een restaurant getogen, waar je de Franse taal moest beheersen om er een menukaart te kunnen ontcijferen. De fooi, die Arie aan 't eind van de rit aan de dienstdoende ober verstrekte, mocht er zijn. Leven en laten leven nietwaar. Drie dagen na het uiterst smakelijke, maar toch wel kostbare etentje, stond Arie met het ochtend blad in de hand op het koude zeil. Terug in de werkelijkheid. Ruim 8000 2e prijs winnaars moesten met Arie de buit verdelen. Uitkering per persoon drie en twintig gulden en acht dubbeltjes. Tel uit je winst. De ruim 300 ongeluk- kigen die zich enige dagen met hun eerste prijs halve miljonairs waanden, kregen ieder nog geen vierhonderd gulden toegestopt. Met deze ervaring besloot Arie de voetbaltoto definitief de rug toe te keren. Marie vond 't het verstandigste besluit dat Arie in jaren genomen had. Geld moet nog altijd verdiend worden, luidt het principe dat zij er op nahoudt. Breng daar maar eens wat tegen in als je met twaalf goeie kruisjes niet verder komt dan drie en twintig gulden en een breuk. De voetbaltoto bleef, de lotto kwam. De uitvinder ervan zou Arie niet plat krij gen. Een verstandig mens betaalt maar een keer in zijn leven leergeld. Een gedachte die stand hield tot de dag dat Arie van een oude kennis iets vertrou welijks kreeg medegedeeld. "Ben net terug uit Duitsland", was 't allereerste dat hij kwijt wilde. "Leuke vakantie gehad?" wilde Arie vervolgens weten. Hij lachte onduidelijk, keek om zich heen, trok Arie aan de mouw van zijn colbert en fluisterde zeer zacht: "Ik ben er 500.000 Duitse Marken gaan ha len. Gewonnen in de Duitse Lotto. Mij zul je niet meer horen zeggen dat ik van de Duitsers nog een in de oorlog gestolen fiets tegoed heb". Het ongeloof moet van Arie's gezicht af te lezen zijn geweest, en dus vervolgde hij, zij het op iets luidere toon: "Ons zien ze hier niet meer, we gaan naar Spanje ver huizen. Mondje dicht hè, voor heel Soest bij mij aan de bel komt trekken". Arie beloofde discretie, vroeg en kreeg toe stemming voor Marie een uitzondering te maken. Op weg naar huis stapte hij van zijn fiets en goede voornemens af, en maakte een stop bij rijwielhandel en sigarenmagazijn De Bruin. Ter plek ke liet hij zich door een allervriende lijkste mevrouw De Bruin de spelre gels en mogelijkheden van het lotto spel uitleggen. Terloops informeerde hij bij de informante of er in haar rayon wel eens grote prijzen gevallen waren. Ze had iets begrijpends en be moedigends in haar ogen toen Arie het pand met een mapje lotto-formu lieren verliet. Sinds Arie uitleg heeft ontvangen staat hij wekelijks, in ge zelschap van lotto-formulieren, met haar of haar door de natuur verwen de dochter oog in oog. Op hoop van zegen, placht men in Scheveningen te zeggen. Het verschil tussen halen en brengen is tot nu toe zeer duidelijk ge weest. Marie is zo wijs geworden dat ze Arie, zonder kommentaar te leve ren, wekelijks met zijn cijfertjes aan laat stakkeren. Oud maar nog niet wijs, schijnt ze te denken. Hoe graag zou Arie haar op een zondagavond, wan neer alle ballen zich verzamelen, eens van het tegendeel overtuigen. Het ver haal van de gewonnen 500.000 Duitse Marken heeft haar nimmer uit haar evenwicht gebracht. Geld moet im mers verdiend worden. Wat is waar heid en wijsheid wanneer 't geld be treft. Een vraag die Arie sinds vrijdag j.1. nadrukkelijk bezighoudt. Net had hij zijn wekelijkse lotto-donatie bij De Bruin afgedragen, of hij werd staande gehouden door zijn naar Spanje geëmi greerde kennis. "Ben je op vakantie in Nederland?" wilde Arie weten. Even was 't stil. Arie kon hem monsteren. Hij was wat dikker geworden en zag er moe uit. "Ik heb mijn vrouw in Spanje moeten achterlaten. Wij waren er drie maanden toen ze stierf', luidde zijn ver haal. Hij snoot zijn neus en vervolgde: "Alleen wordt je in zo'n land gek. Daar om ben ik maar teruggekomen. Geloof mij Arie, geld maakt niet gelukkig." Arie's vader had 't kunnen zeggen. Arie Wandelaar MITSUBISHI DEALER - PEUGEOT - OCCASIONS Autocentrum Soest bv UW DEALER VOOR 01100/ Koningsweg 14 - Soest Tel. 02155-13227 Foto: Goos van der Wilt Het College van Burgemeester en Wet houders heeft alvast een deel van de in totaal 114.000,- die de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport dit jaar moet opbrengen, ingevuld. Het College komt tot een bedrag van 42.500,- verdeeld over de volgende posten: - kosten vermindering sportvelden ƒ20.000,- vermindering personeelskosten ƒ6.000,- - verhoging passe-partout met 10% ƒ14.000,- - vermindering reis- en verblijfskosten ƒ2.500,- Een en ander is gegoten in de vorm van een voorstel dat a.s. donderdag in zo wel de bestuurs- als de deelnemersver gadering van de Sportstichting aan de orde komt. Beide vergaderingen vinden plaats in het clubgebouw van het sportpark Bos straat-Oost. De bestuursvergadering die om 19.00 uur begint, gaat vooraf aan de deelnemersvergadering, die 20.30 uur aanvangt. De bezuinigings voorstellen vormen het enige agenda*? punt. Zoals bekend heeft de Sportstichting lh het kader van de gemeentelijke bezui nigingen een bedrag "opgelegd" ge kregen van 100.000,-. Dit bedrag werd nog verhoogd, doordat de deelnemers- vergadering zich destijds tegen een meer dan 4% verhoging van de passe- partoutbedragen uitsprak, waardoor het tekort met 14.000 groeide. Tegen de bezuinigingen hebben de deelnemers overigens luid geprotes teerd. Het bestuur van de Sportstich ting deed een klemmend beroep op de gemeenteraad om geen besluiten te ne men die een "ernstige aantasting van taken en functies" tot gevolg zou hebben. In dat verband is zelfs de term "onzorgvuldig bestuur" gevallen. De bezwaren leidden er in elk geval toe dat de gemeenteraad de begroting van de sportstichting niet in de begrotings vergadering van maart j.1. behandelde, maar het punt aanhield tot een volgende vergadering. Zaterdagmorgen 16 april kunt u met IVN Eemland in alle vroegte mee op een "vroege vogel excursie" in de bos sen van Groeneveld en Buitenzorg in Baarn. Vertrokken wordt om 6.00 uur van de parkeerplaats aan de Raven- steynselaan. Dat is komende van de richting Soest de laatste zijweg links voor Kasteel Groeneveld. Let op de ge plaatste borden. De wandeling wordt gemaakt onder leiding van vogelken ners van IVN Eemland. U kent dat spreekwoord wel, waarin wordt gezegd "In mei leggen alle vo gels een ei." Dat klopt in het algemeen wel, maar voor het zover is moet er door al die vogeltjes veel werk worden verzet. Het begint al heel vroeg in het voorjaar, wanneer de woongebieden, de territoria moeten worden verdeeld. Vooral de mannetjes zijn daar druk mee. Ze dreigen en imponeren en vech ten om alle konkurrenten te verjagen en lonken ondertussen naar de vrouw tjes om één daarvan als huwelijks partner te krijgen. En als dan eindelijk een paartje elkaar gevonden heeft, heeft het nog een hele tijd nodig om aan elkaar te wennen - een soort verlo vingstijd dus. Ondertussen wordt er al hard gewerkt aan het nest. Dan volgt de paring en pas daarna worden de ei eren gelegd. Vogelzang speelt bij dit alles een grote rol. De mannetjes verjagen er hun ri valen mee en degelijk is het een middel de vrouwtjes te lokken. Daarom is er juist in het vroege voorjaar veel vogel zang te horen en bovendien verliezen de vogels dan een beetje van hun na tuurlijke schuwheid. We kunnen ze in deze tijd ook wat beter zien nu er nog weinig blad aan de bomen is. IVN Eemland organiseert daarom juist nu zo'n vroege vogelexcursie. Omdat het voor leken vaak erg moeilijk is om alle verschillende geluiden uit elkaar te houden en te herkennen is hulp van er varen vogelkenners zeer gewenst. De vogels zingen meestal rond zonsop gang. Immers is het dan nog te donker om voedsel te zoeken en de vogels heb ben dus tijd over om te zingen. Willen we veel vogels horen, dan moeten we dus vroeg op pad. Dus liefhebbers: Vrijdagavond op tijd naar bed, zaterdag 16 april vroeg op en om zes uur aanwezig aan de Ra- vensteynselaan. Denk aan warme kle ding, het kan dan fel koud zijn en bij het luisteren wordt veel stil gestaan. De wandeling zal ongeveer twee uur duren. WEE WAS RUARUS? - Ik ben in het be zit van een schilderij, dat gesigneerd is met de naam Ruarus en een veer- plaats langs een rivier voorstelt met een ruiter te paard, die de veerman roept, en een los paard en een veulen. Op de achtergrond heuvels. Formaat 36^ x 46^. Weet u iets van deze Rua rus? In mijn lexicons komt hij niet voor. Antwoord: Er heeft inderdaad een kunstschilder geleefd met de naam Ruarus, namelijk omstreeks 1530. De juiste geboortedatum en sterfdag zijn niet bekend. Hij is vooral bekend ge bleven als miniatuurschilder. Het is jammer, dat u geen duidelijke kleuren foto insloot en ook niets vermeldde over de vermoedelijke ouderdom van dit werk. Hebt u de indruk, dat het in derdaad erg oud is en dat kunt u mo gelijk ook aan de wijze van inlijsten zien), laat het dan eens aan kenners zien. Musea zullen dan zeker belang stelling hebben. Is het van jonger da tum, dan zou het van een onbekende maker kunnen zijn die mogelijk een be kende naam geleend heeft. Dat soort praktijken kwam vooral in de oorlog voor, toen de kunstschilders zich op al lerlei manieren trachtten te onttrekken aan de verplichting om zich te laten inschrijven bij de Kultuurkamer van de nazi's, maar ook wel om andere redenen. Over Ruarus kunt u het een en ander naslaan in "Niederlandisches Künstler-Lexikon" van dr. Alfred von Wurzbach, deel II, pag. 474, in "Het leven en werken der Hollandse en Vlaamse kunstschilders" (7 delen, 1857-1864) door Christ. Kramm, deel V pag. 1395, en verder in "Nagler Künstler Lexikon", 1835-1852, deel XIII pag. 511. Zulke werken zijn in een grote bibliotheek en in musea wel voor handen. klassiek: CH i Mollerusstraat 7 :>7 li» BW Baarn tel. 02154-12797 Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust In een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! k.deboer&zoonbv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitectuur svm De afdeling Soestdijk van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt haar eerstvolgende ledenvergadering op donderdag 14 april In het wijkge- bouw van de Emmakerk, Regentesse- laan 2. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Er wordt een bingospel gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor een goed doel. De Soester Aquariumvereniging "Zil ver Tetra" houdt op dinsdag 19 april a.s. een ledenavond in De Rank, Soester- bergsestraat 18. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Aan de orde komt het programma van het afgelopen jaar, waarover uitge breid kan worden nagepraat, en de wensen van de leden voor het program ma van het komende jaar. Het bestuur nodigt alle leden dringend uit tot het bijwonen van de vergadering. Koffie, karwei-ochtend Iedere woensdagochtend van 10 tot half 12 is er in De Vangrail aan de Nachte- gaalweg 8c een koffie, karwei-ochtend. Deze ochtend is bedoeld voor iedereen van 18 jaar en ouder. Wat kunt u zoal doen op deze ochtend? Koffie drinken (0,50 per kopje): tafeltennis; kaarten; dammen; biljarten (tafel); sjoelen en creatief bezig zijn. Bij genoeg animo kan dit alles ook in competitieverband. De eerste ochtend is woensdag 20 april. U hoeft niet persé ieder week te komen. Heeft u zin, kom gewoon eens aan. Binnenkomen kost geen geld, binnen blijven hoeft ook niets te kosten. Wilt u meer weten, bel dan even met De Vangrail, tel. 17616 en vraag naar Diana, Ries of Jos. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. geplaatst in de Soester Courant, kunnen worden afgehaald of nabesteld tegen de prijs van 10,* per foto, a contant. Van Weedestraat 47A Soest VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het geslacht Prunus is erg omvangrijk en kent naast de grote verscheidenheid in "bloesemboompjes" ook een flink aantal bladhoudende vertegenwoor digers, samengevat onder de Nederlandse naam Laurierkers. Het zijn allen struiken met dikke leer achtige bladeren die behoorlijk schaduw kunnen verdragen. Sommige soorten zijn goed te gebruiken voor een dichte haag, anderen zijn meer geschikt als bodembedekker of als onderbeplanting onder bomen. Een groot voordeel is natuurlijk het winter groen blijven van de struiken waardoor ze op plaat sen waar verder haast niets groeien wil 's winters beschutting geven en tegen inkijk beschermen. Om enig inzicht te geven in de verschillende groei vormen en hun gebruiksmogelijkheden zal ik de belangrijkste laurierkersen bespreken. De bekend ste kweekvorm is de grootbladige laurierkers ofwel Prunus laurocerasus 'Rotundifolia' een krachtige groeier met grote frisgroene bladeren. Deze plant kan wel tot 3 meter hoogte uitgroeien maar ver draagt snoeien in het jonge groen net als de overige laurierkersen heel goed. Ook de breedtegroei is aanzienlijk, zodat dit wel de meest populaire groen- blijvende vulheester genoemd mag worden. Op vrij korte termijn groeit een jong exemplaar uit tot een forse struik die vooral in wat ruime tuinen voor wel kome privacy kan zorgen. De witte bloempluipjes verscliijnen pas op latere leeftijd maar zijn dan zeer talrijk aanwezig. Voor tuinen waarin de haag wel tot een meter breed te uit mag groeien is de grootbladige laurierkers ou.» prachtige haagplant; 3 stuks per 2 meter lengte is toereikend voor een gesloten haag in vrij korte tijd. Een wat minder grofgroeiende kweekvorm is de variëteit "Rheinvaanii" die smaller opgaat en ook in hoogte minder snel toeneemt. Met zo'n groei- hoogte van zo'n 2 meter moet wel rekening worden gehouden. Het veel smallere blad is enigszins ge vouwen en donkergroen van kleur. De bloei begint al op jeugdige leeftijd en is erg rijk. Een sterke struik ook eveneens te gebruiken als haag. Wat luchtiger van groei en daardoor niet ge schikt voor een dichte afscheiding is de laurier kers "Rudol Billeter" met smalle frisgroene blade ren voorzien van een kartelrandje. Deze vorm be reikt een hoogte van 1.5-2 meter en groei vrij breed uit. Leuk als groepsbeplanting in grotere tuinen of als een wat losse afscheiding. Een haast bodembe- dekkende groeier is "Zabiliana" met zijn horizon taal uitstaande takken. Vrij donkergroen blad en een goede wil tot bloeien maken deze groeivorm tot een heel sterke onderbeplanting onder bomen. De meest compacte laurierkers is de variëteit "Otto Luyken" met donkergroene smalle blaadjes. Zijn maximale hoogte is een meter waarbij dan zo'n zelfde breedte wordt bereikt. Zoals reeds ge zegd zijn laurierkersen sterk en groeien op vrijwel iedere grond. Toch kunnen we ze met het planten het beste wel wat verwennen om een snelle hergroei te garanderen. Wat tuinturf en compost (eventueel oude stalmest) doormengen in het plantgat, bij heel slechte grond vervangen we de oude grond door fris se bemeste tuinaarde.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13