Koninginnedag 1983 Soest in soberder uitvoering 0 Chatoux Bode Kruis heeft nieuw onderkomen s A A Regiobrandweer Eemland werk nu met minimum-bezetting Mevrouw Reyerse uit Mariënburg 101 jaar 8?5 DeEekhoorn huizenkrant 2?8 Woensdag 13 april 1983 61e jaargang no. 33 ln november presentatie aan gemeentebesturen TAXI TAK 12636 Kriebels Honsbergen Varkenslappen Vuilnis zakken 8 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Vliespinda's Sinaas appelen 2 kilo O 98 Honsbergen Dure administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOF STFRCOURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— G.control.ard. oplag, a.350 Verschijnt iedere woensdag De in Amersfoort gevestigde regiobrand weer Eemland werkt momenteel met een minimum-bezetting. Als op 1 juni de tweede officier in dienst treedt, Is het aantal officieren bij lange na nog. niet voldoende en daarvoor is het no dig, dat de plaatselijke brandweer korpsen zelf het werk in eigen gemeen te kunnen blijven runnen. Ook de bezet ting van de regionale alarmcentrale met tien centralisten-brandwacht is een absoluut minimum. "Toch komt de organisatie nu een beetje op toeren. We houden voortdurend het oog op zuinig en economisch werken. Anderzijds ho pen we dat de gemeentebesturen ons fle kans geven om een voet aan de grond te krijgen en ons te ontplooien", aldus regiocommandant J. Borger maandagavond in de commissie alge mene bestuurszaken in Soest, waar hij uitgenodigd was om een toelichting te geven op de brandweerorganisatie inde regio. De heer Borger wees erop dat Eem land één van de laatste brandweer regio's in Nederland is, nog net op tiid om de verplichting van hogerhand tot de realisering daarvan te voorkomen. Daardoor zijn de rijkssubsidies veilig gesteld. De regiobrandweer heeft in- Minder groots opgezet, maar nog in alle opzichten de moeite waard - zo is het Koninginnedagprogramma van het Oranje Comité te omschrij ven, dat het de burgers van Soest op zaterdag 30 april a.s. voorzet. Ten opzichte van vorige jaren is het programma iets ingekort. De be langrijkste oorzaak daarvan is gelegen in het feit dat de gemeente lijke subsidie dit jaar is gehalveerd: het bedrag daalde van 12.000,- naar 6.000. Het ligt voor de hand dat onder zulke omstandigheden ook het programma een veer moest laten. In dit geval zijn het zelfs twee veren! "Een gevoelig verlies", noemt Oranje Comité-voorzitter N.H. Breede- veld - die het programma samen met de heer W. Hilhorst en de heer J. Westdijk van de Stichting Beatrix maandag j.1. presenteerde - vooral het wegvallen van de traditionele Taptoe van P.V.O. en andere korpsen op het Kerkplein. Het gebeuren vormde altijd een heel kenmerkend onderdeel van de Koninginnedagviering in Soest. Datzelfde geldt evenzeer voor de bekende kinderoptocht met versierde fietsen, die dit jaar ook ten offer valt aan de gemeentelijke bezuinigings maatregelen. De heer Breedeveld meldt in dit verband dat men aanvankelijk had ge hoopt in de ochtenduren een aubade te kunnen brengen, zoals in veel plaatsen in ons land traditie is. Helaas was de organisatie daarvan, waarbij de scholen zouden moeten worden ingeschakeld, door tijdge brek niet meer rond te krijgen. Het jaarlijkse grote kinderfeest op de SEC-velden kon eigenlijk ook niet doorgaan, maar gelukkig heeft het Oranje Comité de volledige en enthousiaste medewerking gekregen van de leiding van de Kinder boerderij "De Vrije Teugel" aan het Vedelaarpad, waar nu dus het kinderfeest zal plaatsvinden. Voor het overige omvat het programma weer een aantal al langer of nog maar sinds vorig jaar ingevoerde onderdelen, die de feestvierende Soester bevolking zeker aan haar trek ken zal laten komen. Het programma ziet er globaal als volgt uit; 08.30 uur: Luiden van de kerkklokken. 09.00 uur: Natuurfietstocht van IVN, onder het motto: "Leer uw ge- meente beter kennen." 10.00-17.00 uur: Kunstmarkt bij Artishock, met vele vormen van kunst en cultuur, maar ook organisaties met ideële doelstellingen. In het Ar- tishockgebouw bovendien twee exposities en teken- en kinderfilms voor de jeugd. 10.30-16.00 uur: "Spel zonder Grenzen" op de Eng, georganiseerd door de Stichting Jeugdzorg. Vanouds bekend zijn de spectaculaire onder delen als de Zeephelling en het Waterbad. Er wordt gestreden om de "Spel zonder Grenzen"-Wisselbeker, beschikbaar gesteld door de SOES TER COURANT. 10.30-16.00 uur: Ruiterfeest bij stal "Duinbak", Bosstraat 94, met o.m. een behendigheidsrit en ringsteken. Het feest wordt gevierd bij ruiter sportcentrum "Eldorado". li.00-12.00 uur: Voor de tweede keer een Stratenloop in Soest-Zuid, een recreatieloop over max. 4500 meter, georganiseerd door S.O. Soest - at letiek. 12.00-17.00 uur: Groot kinderfeest op de Kinderboerderij, met een zoek actie naar een horloge, en tal van andere kinderspelen. Bovendien kindertheater en een kinder-vrijmarkt. 13.30-15.00 uur: Oriëntatierit voor auto's, motoren, bromfietsen en fiet sen, vanaf de Brandweerkazerne. Een gezelligheidsrit voor het hele gezin. 14.00-17.00 uur: Speelfilm in de Molensoos, Molenstraat, voor jongeren vanaf 16 jaar. 19.30-20.30 uur: Volkszang in de Oude Kerk, met o.m. oud-vaderlandse liederen. Met medewerking van het koor van de Ned. Protestanten bond. o.l.v. G. van Doren. Organist is Steef van 't Slot. 20.00-01.00 uur: Koninginnebal in De Borg, met muzikale medewerking van The Pacemakers. Tevens prijsuitreiking van het "Spel zonder Gren zen" door burgemeester P. Scholten. 20.00 uur: Popgroep-optreden in de Molensoos, voor de jeugd vanaf 16 jaar. 21.00 uur: Lampionoptocht, vanaf de Open Hof, hoek Dalweg/Veenbes- straat, m.m.v. van P.V.O. en Lisiduna uit Leusden. De route voert door de wijken Klaarwater en Smitsveen. Voor het welslagen van het programma op Koninginnedag is wederom de onontbeerlijke medewerking verkregen van de E.H.B.O. Soest en Scouting Nederland. Binnenkort valt het complete feestprogramma in de brievenbus bij alle adressen in Soest. De Stichting Beatrix, die zeer nauw samenwerkt met het Oranje Co mité, zoekt nog gaarne donateurs, die het wellicht mogelijk zullen maken dat het Koninginnedagprogramma voor 1984 weer even groots wordt als het in het verleden was. Giften kunnen worden overgemaakt op postgiro 41 61 85, ten name van de Stichting Beatrix, Soest. Tevens vestigt de Stichting nog eens de aandacht op de uitgebreide brief die bij de meeste inwoners enkele we ken geleden werd bezorgd, met een accept-girokaart. Het Oranje Comi té heeft de stichting verzocht haar geldelijke steun voor de Koninginne dagactiviteiten uit te breiden, nu de gemeentelijke subsidie is gehal veerd. en dat is niet mogelijk als de stichting zelf niet over voldoende middelen beschikt... Vernielingen Vrijdagavond werden 5 ruiten van het gebouw van de Stichting Jeugdwerk in Soesterberg vernield. De Stichting is gehuisvest in de voormalige Carolus- school aan de Gen. Winkelmanstraat. DAG NACHT Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zonej Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Om verzekeringsadvies te winnen, ga je bij van Rouwendaal naar binnen. Bij ons hypotheekrente vanaf 7,6%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Uil Juwelier GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES Burg. Grothestr. 13 EPARATIES Soest 02155-23271 gespeeld op de ontwikkelingen en is daardoor, ondanks de minimum-be zetting, inmiddels het begin geworden van een organisatie "waar we wat mee kunnen doen", aldus de heer Borger. "Een organisatie ook waarin men een redelijk contact met elkaar heeft, dankzij de grote gemotiveerdheid die de brandweerkorpsen in Eemland heb ben." Het is de bedoeling dat eind van dit jaar drie officieren piketdienst gaan draaien in regionaal verband. Daar naast zal toch elke gemeente z'n eigen piketdienst moeten regelen. In dit ver band komt het de heer Borger juist voor dat Soest de beschikking heeft over twee beroepsofficieren, zoals thans het geval is. In verband met de noodzaak tot bezuinigen zijn in Soest stemmen opgegaan om na de pensio nering van commandant J. F. Groart, einde dit jaar, geen tweede officier meer te benoemen. De meeste com missieleden vonden dit echter onjuist; twee beroepsofficieren is een nood zaak, meenden zij. Alleen de heer C. Verheus (CDA) en Raymond van Gel der (PvdA) behielden hun stem voor. Van Gelder had de grootste bezwaren. Hij vond dat de oplossing moest wor den gezocht in het werven van vrijwil lige officieren, "ook onder vrouwen' Brandweercommandant J. F. Groart legde uit dat dit erg moeilijk is. Vrij willige officieren kunnen niet dag en nacht paraat zijn omdat dit niet ver langd, laat staan geëist kan worden van mensen die een normale werk kring hebben. Bovendien ontstaan er problemen als er door welke oorzaak ook èèn of meer officieren afvallen, bijvoorbeeld door overplaatsing of be danken. De meerderheid van de com missie was het daarmee eens. De commissie was het ook eens over de wijziging van het vervangings schema voor brandweervoertuigen in Soest en Soesterberg. Door deze naar volgende jaren te verschuiven worden tot de vervangingsdatum behoorlijke uitgaven voorkomen, hetgeen een niet onaanzienlijke besparing oplevert. Presentatie regio Op vrijdag 11 november presenteert de regiobrandweer zich officieel aan de gemeentebestuurders in Eemland. In de regiocentrale in Amersfoort zijn dan geïnteresseerden welkom om de nieuwe regio-alarmcentrale te bekij ken, alsmede de belangrijkste nieuwe voertuigen, zoals de commando-ver bindingswagen, de schuimblusauto en de hulpverleningsvoertuigen. Foto: Goos van der Wilt De afdeling Soest/Soesterberg van het Nederlands Rode Kruis heeft sinds kort een nieuw onderkomen. Het is de villa "De Zonheuvel," gelegen aan de Soesterbergsestraat 127 in Soest, op korte afstand van het ziekenhuis Zon negloren. Daarmee beschikt het Rode Kruis eindelijk, na jarenlang van di verse lokaties gebruik te hebben ge maakt, over een definitief eigen "on derdak," van waaruit alle activiteiten van nu af aan centraal kunnen worden georganiseerd. De officiële ingebruikneming van "De Zonheuvel" zal plaatsvinden op zater dag 23 april a.s., 's middags om 15.30 uur, als de villa op feestelijke wijze wordt geopend. Een zeer belangrijk deel van het Rode Kruis-werk wordt verricht door de "co lonnes." Deze bestaan uit een groep vrijwilligers, die regelmatig een oplei ding volgen, met lessen over EHBO, ziekenverzorging, ziekteleer en gewon den onder ramp-omstandigheden. De lessen zijn noodzakelijk voor het goed geoefend zijn van de colonneleden, wanneer zij bij de hulpverlening wor den ingeschakeld, waar deze ook wordt gevraagd, zowel in vredestijd als in oorlogsomstandigheden. Voor die hulpverlening beschikt het Rode Kruis-afdeling trouwens over een P.A.M.-wagen (Personeel Ambulance Materiaal) en een V.G.M.-aanhanger (Verzamelplaats Gewonden Mate riaal). De wagen en de aanhanger krij gen een plaats in de beide garages, die bij de villa horen. Voor deze hulpverlenende taak van het Rode Kruis heeft de afdeling overigens nog plaats voor veel vrijwilligers. Be langstellenden kunnen na de officiële opening alle gewenste informatie ont vangen en zich aanmelden. De leden van de colonne verlenen ook assistentie tijdens de vakantieweken die het Nederlandse Rode Kruis organi seert. Het beschikt daarvoor over het hospitaalschip de "Henry Dunant" en de vakantiehuizen "IJsselvliedt" Wezep en "de Valkenberg" in Rhe- den. Jaarlijks kunnen een twintigtal gasten uit Soest en Soesterberg worden uitgenodigd voor een weekje-uit. Ook de Welfare-vrijwilligsters maken gebruik van het nieuwe onderkomen voor hun maandelijkse kontaktochten- den en andere activiteiten. Deze vrij willigsters helpen in diverse bejaar denhuizen en dienstencentra met ge zellige en zinvolle vormen van vrije tijdsbesteding. Ook thuis worden deel nemers aan de activiteiten bezocht. "De Zonneheuvel" biedt ook ruimte voor het houden van vergaderingen, terwijl ook de administratie er onder dak vindt. Het bestuur van de afdeling is dan ook zeer ingenomen met de inge bruikneming van de villa en rekent erop nog beter in staat te zullen zijn aan alle verplichtingen voor wat be treft de opleiding en het paraatzijn te voldoen. Foto: Goos van der Wilt De gemeenschapsruimte van het be jaardencentrum Mariënburg aan de Burg. Grothestraat was zaterdag j.1. versierd met slingers, omdat mevrouw M. Reyerse-Lapplé haar 101e verjaar dag vierde. Dat gebeurde in tegen woordigheid van haar medebewoners en -bewoonsters, die rondom de koffie en de cake waren samengekomen om het feest een beetje mee te vieren. Echt jarig was mevrouw Reyerse ove rigens nog niet; pas de volgende dag (zondag) zou het zover zijn, maar die dag wilde zij liever in de kring van haar familie doorbrengen. Om tien uur arriveerde de heer J. L. Menne. die mevrouw Reyerse in zijn kwaliteit als loco-burgemeester de feli citaties van het gemeentebestuur kwam aanbieden. Hij deed dat met de overhandiging van een uitbundig bloeiende azalea, die onderstreepte dat het voorjaar inmiddels was ingetreden en dat de zomer weer voor de deur staat. De heer Menne hoopte dat me vrouw Reyerse nog lang in Mariënburg zou verblijven en wendde zich via de microfoon tot het gehele gezelschap, dat hij "op deze stralende dag" een heel goede morgen toewenste. "Het zou niet beter hebben kunnen wezen," al dus de wethouder. Hij vertelde dat hij eens had nagegaan wat de gemiddelde leeftijf van het Col lege van Burgemeester en Wethouders van Soest was, in vergelijking met die van mevrouw Reyerse. "Het gemiddel de van die 'jongens' (zoals de heer Menne het College omschreef) be draagt nog niet eens de helft van de uwe," sprak hij mevrouw Reyerse toe, waaruit hij de conclusie trok dat Soest "een heel jong bestuur heeft' Mevrouw Reyerse, die nog zeer goed van de tongriem gesneden is, zou hem in het spreken gemakkelijk kunnen verslaan, vreesde de heer Menne. "Als u 't woord krijgt kom ik er slecht af, heb ik gehoord." Gelukkig voor de wet houder ging mevrouw Reyerse, die aangaf nogal vermoeid te zijn, niet op zijn uitdaging in. De heer Menne be sloot zijn toespraak met de woorden: "We gaan de zomer in. Dat geldt ook voor de gemeente Soest als geheel. Hoop doet leven!Hij wenste de jarige nog een lang en in alle opzichten plezie rig verblijf in Soest toe. Mevrouw Reyerse volstond met een kort dankwoord, en liet het woord ver der over aan de dames van de bewo nerscommissie, die haar een bloemetje en een pakje overhandigden, en me vrouw Rupert, die haar namens het be stuur van de stichting Mariënburg eveneens haar gelukwensen en een bloemstukje aanbood. Zij sprak daar bij de hoop uit dat zij mevrouw Reyerse nog heel lang elke morgen gezellig aan haar tafeltje zou zien zitten. Mevrouw Reyerse verblijft al sinds '79 in Mariënburg en heeft het er, naar haar zeggen, heel goed naar haar zin. Wethouder drs. J. L. Menne feliciteert mevrouw Reyerse met haar 101e verjaar dag. WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! (lkinbmJ De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 door GEKARD PAUL Zo, dat was een hele klus. Ik heb echt voorjaar gevierd. Een paar vrije dagen opgenomen en de zaak eens grondig schoongemaakt. Thuis noemden ze dat de Grote Schoonmaak. Dan kreeg alles een goede beurt, ook die dingen die je nou niet alle dagen aan een nauwkeurige inspectie on derwerpt, zoals bijvoorbeeld de stofzuiger zelf. Zo'n ding wordt toch ook vuil als je d'r niks aan doet. Op gevaar af dat zij die dat anders doorgaans nog wel doen mij deze keer ook niet serieus nemen, durf ik te stellen dat één zo'n extra beurt per jaar echt niet zo overbodig is. Over De Uithaal in het na jaar valt nog te praten, maar dan voel je ook niet zo die krie bels die helemaal bij het voor jaar horen. Als de lucht zwanger is van groei, het gras weer groen wordt en de tuin tot leven komt word je vanzelf aktief. Je loopt er al een tijdje over te dubben of het behang gesausd moet worden of dat het nog een jaar tje meekan en ineens denk je: kom op, niet zeuren, gewoon er tegenaan. Dat "even" loopt wel wat uit, want het plafond moet gebeuren en daarna steekt de gang weer zo af. Een beetje morsen op de parket vloer helpt je over de drempe om die tegelijk maar eens ste vig onder handen te nemen Dweilen en in het glansspul zet ten nadat de hele tent is leegge sjouwd. En als toch alles van z'n plaats hebt is het mooi meegenomen als je de hele troep meteen maar schoonmaakt en het leer invet. De kamer wordt tot verboden terrein verklaard totdat de vloer droog is en in tussen worden de meubels in de boenwas gezet. Een aparte behandeling krijgt de Mechelse kast die de kamer niet zonder vakkundige hulp van verhuizers kan verlaten. Die schuift dus wat onwennig heen en weer en wordt pas in de was gezet als alles klaar is. Echte bijenwas, gemaakt door een vriend die in een vroeger leven voor meubelmaker gestudeerd heeft. Generaties lang heeft men al staan poetsen op dat bakbeest, maar ik krijg er geen genoeg van. Ik ver warm de was in "het bad van Marietje" tot het wat smeuiïg wordt en het gemakkelijker te verwerken is. O ja, eerst ga ik er natuurlijk met de stofzuiger (met borsteltje) overheen. De was krijgt een poosje de gele genheid om in te trekken en daarna begint het grote poets festijn. Met twee lappen, want terwijl ik met het ene vod poets verwarm ik de andere lor. Dat werkt lichter. Ik poets me te pletter, want na die kast komt er nog een manshoge spiegel en een eettafel met vier stoelen van dezelfde makelij. Met allerlei tierelantijntjes en leeu wekoppen dus. Een eigenaardige hobbyEer lijk gezegd verdenk ik mijn ga de er soms van dat zij het heel geraffineerd elk voorjaar zo ver laat kamen dat ik onge hinderd mijn poetsmanie kan botvieren. Zij heeft andere hob- bies. 150 gram van 3.38 voor Deze week alle varkensprijzen ver omlaag, o.a. KILO magere van 13.00 nu Dit weekend Komo-keur Rol a 20 stuks 250 gram (Zie onze advertentie) Alleen donderdag 500 gram vers gebrande Alleen donderdag Cyprus voor hand en pers

Soester Courant | 1983 | | pagina 1