Vrouwen van Vredeskamp ervaren mannenwereld als obstakel voor de vrede Ford Continental Concept 100 Halfjaarlijkse plantenruilbeurs van 'Groei en Bloei' 'De poëzie van het individu heeft zijn tijd gehad Een elektronische revolutie op wielen Feestavond verstandelijk gehandicapten Deelnemers traditionele Tulpenrally rijden via de show rooms van Auto Vandermeer en Auto Isselt 21 21 Voorverkoop abonnementen Soester Natuurbad Jan Visser stelt H. C. ten Berge voor in Amersfoort Zwart-wit denken overheerst in boek Banden lek gestoken Akkordeonvereniging Animato geeft uitvoering Soester Courant van woensdag 13 april 1 Zaterdagmorgen 16 april a.s. zal het od het terrein van de Gemeentelijke Kwe kerij aan de Moienstraat 157 te Soest (tussen 10 en 12 uur) weer een drukte van belang zijn. Het is op zichzelf reeds de moeite waard om eens te komen kil ken naar de vele enthousiaste tuinlief hebbers, die komen aandragen met plantjes, stekken, eenjarige zaailingen, afleggers van planten en heesters, bloembollen, wortelstokken en overgebleven zaaizaad. De bedoe ling is, dat zij al wat zij hebben meege nomen, afstaan aan anderen om op hun beurt hun tuinassortiment weer aan te vullen met het vele, dat zij op de plan tenruilbeurs kunnen vinden. Twee maal per jaar, in het voor- en najaar organiseert "Groei en Bloei," de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de voor leden en belangstellenden deze plantenruilbeurs, die zich ieder jaar weer mag verheugen in de belangstel ling van tuinvrienden. Dit is nu een ideale gelegenheid met elkaar van ge- dachten te wisselen over wat met plan ten samenhangt, tuinervaringen uit te wisselen en te profiteren van de moge lijkheid. de eigen tuin te verrijken met planten, die bij anderen wegens over kompleet moesten verdwijnen. Wat kunt u alzo meenemen? Kamerplanten of stekken van kamerplanten, te groot uitgegroeide vaste planten, eventueel reeds zelf gewonnen zaad, bodembe dekkers, polletjes, kortom al datgene wat in uw tuin overbodig is geworden. De ruilbeurs is bovendien een uitste kende gelegenheid om familie, vrien den en kennissen eens met de activiteit van "Groei en Bloei" te doen kennis maken. Immers: enthousiaste mensen maken ook anderen weer enthousiast voor alles wat groeit en bloeit. Ook als u zelf niets te ruilen heeft is het alles zins de moeite waard om een kijkje te komen nemen: sommigen komen met volle aanhangwagens met materiaal naar deze ruilbeurs. Bij de Ingang kunt u uw planten inleveren, liefst voorzien van etiketten met naam, kleur en hoog te e.d. Door deskundige handen wordt de inbreng verder gedeeld en ge scheurd en van labels voorzien. Men kan ondertussen rondkijken of er iets van uw gading bij is. Bij leden-deskundigen kan men ook te recht voor informatie over de eventu ele bloeiwijze van de nieuwe aanwinst. Ook over andere problemen op tuin- of plantengebied wordt gaarne advies ge geven. Mocht men nog geen lid van "Groei en Bloei" zijn dan is hier de mogelijkheid om informatie te verkrij gen over doel, streven en programma, dat lezingen, cursussen op velerlei ge bied en excursies omvat. Bij de informatiestand vindt u de nodige documentatie en het prachtige maandblad van de Vereniging, dat ook "Groei en Bloei" heet. Wie zich a.s. za terdag als nieuw lid opgeeft wacht nog een interessante verrassing. Dus tuin vrienden, allen zaterdagmorgen op naar de gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat. U zult daar geen spijt van hebben! De mogelijkheid om in de voorverkoop een goedkoper abonnement op het Soester Natuurbad te krijgen is met een week verlengd. Tot 23 april heeft men thans nog de gelegenheid. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, bij de sportstichting en bij de hulpsecreta rie Soesterberg kan men nog aan vraagformulieren verkrijgen. Hij wordt wel genoemd: de meest gedocumenteerde schrijver die we in Nederland hebben. Zijn poëziebundels krijgen voor de geïnteresseerde lezer een extra dimensie als je iets meer weet van middeleeuwse faganten. Groenland, Azteken, de Eskimo-cul tuur, het sjamanisme, enzovoorts. De auteur H. C. ten Berge (44) maakt niet zoveel onderscheid tussen proza en poëzie, maar de Dichterskring Amers foort heeft hem vooral uitgenodigd als poëet. Hij maakt schitterende gedich ten, al verwijten veel lezers hem dat hij te moeilijk is. Hij schrijft laborato- riumpoëzie, zeggen ze dan. Op vrijdagavond 15 april leest hij voor uit eigen werk in het Miniatuurtheater aan de Appelmarkt. Aanvang: half negen. Jan Visser uit Soest zal hem om 20.00 uur bij het publiek inleiden. Raster Johannes Cornelis ten Berge, docent aan de Akademie voor Beeldende Kun sten te Arnhem, werd geboren in Alk maar. Zijn eerste gedichten ver schenen in 1963 in Podium en Merlyn. In 1967 werd hij oprichter en redacteur van Raster. Hij debuteerde in 1964 met "Poolsneeuw." Zijn mooiste bundels zijn "De witte sjamaan" (1973), "Va-- Banque" (1977) en "Nieuwe Gedich ten" (1981). Hij vertaalde vijftien can- tos van Ezra Pound en verzamelde oude mythen en fabels om die voor de vergetelheid te behoeden door ze te no teren. Zijn reizen bepalen de thematiek van zijn werkwij zijn voortdurend op weg naar een nog onbekend doel dat nooit bereikt zal worden. En elke aan komst is weer een begin van vertrek. Het schrijven van deze Bezige Bij-ac teur is een voortdurende reis door de verbeelding, 't Liefst betreedt hij koude, ontvolkte landschappen en pri mitieve, nog "witte" culturen. Van daar zijn belangstelling voor de oude verhalen van Indianen, Eskimo's en Si- beriërs. "Ze hebben me steeds meer het besef bijgebracht dat de aarde het enige is dat we hebben en dat we die niet hele maal naar de andere wereld moeten helpen. Mensen die wij voor eenvou dige lieden verslijten, hebben ons aller lei dingen voorgedaan waaruit wij lering kunnen trekken. Ik zeg: hebben voorgedaan, gezien de vrijwel voltooi de vernietiging en degeneratie van die schriftloze, non-politieke samenle vingen. Onderwijs en ontwikkeling in de huidige vorm, die een agressieve is, leidt tot economische verpaupering en dientengevolge tot ontbinding van de sociaal-culturele achtergrond. Voeg hieraan toe zijn bewondering voor de middeleeuwse mystica Had- wych, de 9e-eeuwse boeddhistische dichter Han-Shan en Ten Berges af keer van de smalle bekentenislyriek ("de benauwde ik-literatuur van zwe terige zielen"), dan zal het duidelijk zijn dat Hans ten Berge een intellec tuele dichter is, die behoefte heeft aan explosief, poëtisch denken. Hierbij wil hij het liefst zijn eigen persoon in zijn werk maskeren en streven naar anoni miteit, want hij vindt dat de poëzie van het individu zijn beste tijd wel heeft gehad. "Maar," schrijft hij in "Het meisje met de korte vlechten," "we hoeven ons geen ilusies te maken: de autoriteit zal altijd en overal worden hersteld, al zijn haar gedaanten verschillend, de maskers verwisselbaar. Het is de taak en verantwoordelijkheid van kunste naars, denkers en intellectuele wer kers tegen beter weten in te blijven stoken." "Vrouwen voor Vrede? Dat is een huts pot van christelijke godsdienst, spiri tualiteit, pacifisme, socialisme en hier en daar een teentje feminisme. Bond genootschappen met mannen leveren vrouwen meestal niets op. Eruit dus, vrouwen!" En dat terwijl maanden lang een spandoek met de tekst 'Hen nen kunnen niet tegen hanengevech ten' het Vrouwen vredeskamp Soester berg sierde. Een uit zijn verband ge rukte uitspraak van een of ander radi- kaal-feministe of een vorm van kwalijk omgekeerd racisme? Het pas versche nen boekje over het vrouwenvredes- kamp Soesterberg poogt op dergelijke vragen een antwoord te geven. Geïnspireerd door het Britse vrouwen kamp bij de atoombasis Greenham Common even ten westen van Londen, werd op 24 mei 1982 bij de luchtmacht basis Soesterberg het eerste Nederlandse vrouwenvredeskamp op gezet. Bijna vijf maanden hebben de plaatselijke autoriteiten het kampe ment gedoogd. Vorig jaar oktober was voor het gemeentebestuur van Soest de maat vol: het besloot het vredeskamp te ontruimen. Uit het 168 pagina's tellende boekje over het kamp, met de ietwat mislei dende titel 'Ontmantel de basis' (de ac tiviteiten en functie van de vliegbasis blijven namelijk onvermeld), valt óp te maken, dat het kampement veel meer een vrouwen- dan een vredeskamp was. Niet zozeer het oorlogsvraagstuk als wel het mannenvraagstuk, in al zijn ge ledingen, blijkt de vrouwen maanden lang bezig te hebben gehouden en zelfs slapeloze nachten te hebben bezorgd. Het laatste mag best letterlijk worden opgevat, want bij herhaling zijn de vrouwen lastig gevallen door balorige jongelui. Misschien was juist de weinig man- vriendelijke houding van de meer radi- kale vrouwen wel de reden dat het Vrouwenvredeskamp Soesterberg lan delijk en vooral in Soest zoveel emoties en verdeeldheid heeft opgeroepen. Markant daarbij was overigens dat be langstellenden van elders aanmerke lijk milder oordeelden over het kamp dan sympathisanten uit de directe om geving. "Onbekend maakt onbemind" gaat hier dus niet op. Zo bleken bijvoorbeeld leden van de Soester vredesbeweging, die nagenoeg dagelijks het kamp be zochten, duidelijk meer moeite te heb ben met de soms fanatieke wijze en het compromisloze gedrag waarmee de vredesvrouwen ageerden tegen de mannenwereld en het militarisme. Sub-cultuur Een en ander hield waarschijnlijk ver- band met het feit dat het kamp in de eerste maanden van zijn bestaan voor al door leden van de gematigde bewe ging Vrouwen voor Vrede werd be mand (lees: bevrouwd), terwijl het la ter meer in handen kwam van radikale feministes en punkers van buiten Soest. De bezetting van het raadhuis van Soest door de vrouwengroep 'Radi kale Amsterdamse Guerrilla Strijders' (de naam alleen al. typeert al enigszins de harde sfeer waarin het kamp was gekomen. In deze polarise rende stemming werd het kamp zelf al gauw doel (in plaat van middelvan de actie, en met het voortdurende gekisse bis tussen vrouwen en gemeentebe stuur begon de situatie rond het vrou wenkamp Soesterberg opvallend veel gelijkenis te vertonen met het touw trekken destijds om de houten kruisen op het Amsterdamse Museumplein voor de vier in El Salvador vermoorde IKON -journalisten Een deel van de radikale vrouwen in het kamp neigde er steeds meer toe de eigen belevingswereld inzake mannen en militarisme als voldongen feiten aan andere vrouwen op te leggen. Zij leken even te bepalen welke vrouwen wel of niet aan het criterium 'feminis me' voldeden. Voor deze feministes was het verzet tegen de mannenmaat schappij allengs een manier van leven geworden, een eigen sub-cultuur. Het grote gevaar daarvan werd reeds zichtbaar in het Vredeskamp, doordat deze militante feministes zich naar binnen keerden, zich derhalve ver vreemdden van de buitenwereld en de samenleving steeds meer zwart-wit gingen afschilderen. Het heeft het vrouwenvredeskamp Soesterberg in zijn laatste weken van bestaan beslist geen goed gedaan. Zelfs binnen delen van de Soester vredesbeweging (vooral het IKV) had men langzamer hand ernstige twijfels over de intenties en oprechtheid van deze militante vrouwen. Algemeen werd ervaren dat het kamp een averechtse uitwerking begon te krijgen. Het riep onnodig te genacties en geweld op. En dat zou de met name radikale feministes aan het denken hebben moeten zetten. Voorals nog lijken juist deze militante vrou wen, gezien de teneur van het boek over het vredeskamp, van het gebeu ren weinig geleerd te hebben. Dialoog De vrouwen hielden dan blijkbaar niet van 'hanengevechten,' maar hennen- gevechten tussen Vrouwen voor Vrede en radikale feministes waren aan de orde van de dag. Hoewel een aantal vrouwen voortijdig kwaad afhaakte, hebben de meeste vredesvrouwen deze confrontaties juist als een construc tieve dialoog ervaren, al hebben de fe ministes uiteindelijk het hennenge- vecht gewonnen. In het boekje wordt er geen geheim van gemaakt dat de vrouwen in het kamp onderling sterk verschilden in maat schappijvisie. Integendeel: het ge schrift is een smeltkroes van allerlei individuele meningen over de discus sies in het kamp en pretendeert beslist niet een collectieve maatschappijbe schouwing als achtergrond te geven, hoeveel (gelijk in het kamp) ook hier de radikaal-feministische leer weer de bo ventoon voert. Het nadeel is echter dat door de enorme diversiteit aan ziens wijzen aan de inhoud van het boekje nauwelijks een touw is vast te knopen. Iedereen mag haar zegje doen, met als gevolg dat een duidelijke lijn in het boek ontbreekt. En dat maakt het ge heel er niet leesbaarder op. Mannen Toch beveel ik iedereen, vrouwen en mannan, het boekje aan. Al is het maar om de sfeer te proeven van wat de vre desvrouwen nu uiteindelijk heeft bewo- De glanzendzilveren auto verliet de snelweg en reed de uitgestrekte buiten wijken van de stad binnen. De bestuur der was een volslagen vreemdeling in deze stad; toch wist hij ogenblikkelijk waar hij was. Door een simpele druk op een sensortoets onder het beeld scherm op het dashboard verscheen voor hem het stratenplan van de stad. Een bewegende pijl op de plattegrond gaf de positie van de wagen aan en de richting waarin deze reed. Diep in de eeuwige duisternis van de buitenaardse ruimte straalde een navi- gatiesatelliet lokatiesignalen uit die door de wagen werden opgepakt via een gestroomlijnde antenne op het kof ferdeksel. Een ingebouwde computer analyseerde de signalen middels zijn geheugencircuits teneinde de positie van de wagen te bepalen en op het scherm weer te geven met een nauw keurigheid die nooit meer dan 400 me ter kon variëren, ongeacht waar ter wereld de wagen zich bevond. Terwijl de satelliet zijn baan vervolgde, bere kende de in de wagen gemonteerde ont vanger voortdurend de wagenpositie aan de hand van gegevens afkomstig van een ingebouwd elektronisch kom pas en een snelheidssensor. Een realiteit, geen droom. Een enkele keer is de werkelijkheid even vreemd als fantasie. Satellietna- vigatie bestaat en het is het opvallend ste kenmerk van de Continental Con cept 100, een experimentele wagen, die door door Ford in de Verenigde Staten is ge bouwd en waarvan mag worden aange nomen dat hij de grootste hoeveelheid elektronische apparatuur bevat die ooit in een automobiel is samenge bracht. Satellietnavigatie is slechts één functie van de boordmonitor - een 228 mm kat- hodestraalbuis die middenin het dash board van de Continental Concept 100 is ingebouwd. De bestuurder kan door het indrukken van keuzetoetsen het mi lieu binnenin de wagen controleren, de technische werking van de wagen in de gaten houden, controleren of de por tieren goed gesloten zijn en de banden de juiste spanning hebben. Tot de verdere functies bghoren het vermelden van de datum, de tijd en de duur van de reis. Dit elektronisch sys teem van de nieuwste generatie kan de gegevens weergeven als grafieken, ta bellen en diagrammen zowel in woor den als in cijfers. Daarbij kan de be stuurder met een druk op een knop het gewenst beeld kiezen. Naast de boordmonitor bevindt zich een paneel waarop drie verschillende waarschuwingen kunnen worden weer gegeven, t.w. "Let op," "Gevaar" of "Onderhoud," en dat dient om de aan dacht van de bestuurder te vestigen op de informatie op de kathodestraalbuis. Dit kan een aanwijzing zijn betreffende het bereiken van de minimum brand stofvoorraad ("Let op"), oververhit ting van de motor ("Gevaar") of de noodzaak tot het laten uitvoeren van een onderhoudsbeurt "Onderhoud"). LCD-lnstrumentenpaneel Nog een opvallend kenmerk van de Continental Concept 100 is het grootste "Liquid Crystal Display "-instrumen tenpaneel dat momenteel in auto's wordt toegepast. Deze LCD van 300 x 102 mm (30.600 mm2) geeft de wagen snelheid, het motortoerental, de brand stofvoorraad (grafisch en digitaal), de motortemperatuur, de accuspanning en de oliedruk aan. De informatie van de meters wordt weergegeven in de vorm van lichtbalkjes. Door middel van een spraak commando systeem kan de bestuurder opdracht geven om de ruitewissers aan te zetten, de koplampen in of uit de schakelen en de radio-antenne uit de schuiven. Stemvoorbeelden van de bestuurder zijn opgeslagen in een geheugen dat onderscheid kan maken tussen com mando's en normale conversatie. De wagen kan ook "terugpraten" middels een spraaksynthesizer die waar schuwt wanneer de portieren of het kofferdeksel niet goed zijn gesloten en de bestuurder vertelt dat hij het olie- peil, de brandstofvoorraad, het koel vloeistof- of ruitesproeierniveau, het remsysteem of de dynamolaadstroom moet controleren. Een sonardetectiesysteem waar schuwt de bestuurder indien de wagen obstakels op zijn weg ontmoet. Op deze wijze wordt de bestuurder bij parkeer- of andere manoeuvres geattendeerd op voorwerpen die zich buiten zijn ge zichtsveld bevinden. Openen van portieren en starten zon der sleutel De Continental Concept 100 heeft geen sleutels voor de portieren of het con tactslot en is ook niet voorzien van por tierhandgrepen; in plaats hiervan draagt de bestuurder een zendertje bij zich waarmee hij binnen een afstand van 65 meter de voorportieren en het kofferdeksel kan openen. Het zendertje kan ook de interieurverlichting ontste ken, de claxon inschakelen en de kop lampen laten knipperen zodat de be stuurder gemakkelijk zijn wagen kan vinden op een drukke parkeerplaats. Daarnaast kan het bestuurdersportier worden geopend door middel van vijf tiptoetsen en een soortgelijk systeem wordt toegepast om het ontstekings contact aan te zetten en de motor te starten. De codes voor het bedienen van de toetsen zijn door de fabriek in de microcomputer van het systeem ge programmeerd, maar naderhand kunnen door de eigenaar andere codes worden gekozen. Veiligheidsvoorzieningen De actieve veiligheidsvoorzieningen van de Continental Concept 100 omvat ten een anti-blokkeersysteem voor de remmen, een elektronische geregelde luchvering die zich automatisch aan past aan de veranderingen van het wegdek of de beladingstoestand en hoog gemonteerde elektroluminescen- tie-stoplichten van een soortgelijk type als op toestellen vna de Amerikaanse luchtmacht wordt toegepast om bot singen tijdens de vlucht te voorkomen. De aandrijving geschiedt door een viercilinder 2.3 liter motor met ben- zine-inspuiting en turbocompressor; de motorwerking wordt onder alle be drijfsomstandigheden gecontroleerd door een EEC-IV elektronisch bewa kingssysteem. Het satellietnavigatie- informatiesyteem in de expermentele Ford Continental Concept 100. Deze boordmonitor bestaat uit een 8-kleuren kathodestraalbuis-unit met keuzetoet sen. Als de bestuurder op een bepaalde knop drukt verschijnt er een straten plan van de stad, terwijl een bewegen de pijl de positie aangeeft van de wa gen en de richting waarin de wagen rijdt. Daaronder bevindt zich een con trolepaneel voor een video-spelcompu ter en HIFI geluidsaparatuur, de zevenbands equaliszer, de mini-casset- tespeler de de weerscanner. De Continental Concept 100 beschikt ook over hoogst geavanceerde HiFi-ge- luidsapparatuur met afzonderlijke be dieningspanelen vóór- en achterin de wagen (onderling verbonden door op tische glasvezelkabels), een zeven bands equalizer met grafische controle van de klankregeling en hoofdtelefoons voor de achterpassagiers. De cassette speler werkt met mini-cassettes die ruim drie maal zo klein zijn als nor male bandjes, maar over dezelfde ge luidskwaliteit en speelduur beschik ken. Tot de verdere apparatuur be hoort een weerscanner om actuele weersinformatie te geven en een video- spelcomputer voor de achterpassa giers. Een voor Amersfoort uniek gebeuren bii Ford dealer Auto Vandermeer Amersfoort BV en Mazda dealer Auto Isselt BV, op de Fluorweg is het feit, dat op zaterdag 16 april om 11 uur, de deelnemers aan de A.M.A.C. Tulpen rally de showrooms op de Fluorweg passeren. Voorafgaande aan dit gebeu ren kunnen de liefhebbers van deze vorm van autosport op vrijdag 15 april in de showroom van Auto Isselt kennis maken met de Mazda RX-7. Een potentiële kanshebber voor de eindzege in de Internationale A.M.A.C. Tulpenrally zal de Deense equipe Mor- ten Spiro/Kirsten Jonsson zijn, rijdend in een Mazda RX-7 in Groep A. Spiro is voor insiders in de rallywereld geen on bekende, met name omdat hij nogal eens buiten Denemarken rally's rijdt, hoewel het Deense nationale kam pioenschap voor hem voorop blijft staan. Zij zullen op deze dag 's middags in de showroom van Auto Isselt aanwezig zijn met hun rallyauto en in een gezel lige sfeer handtekeningen uitdelen!! Voor de geïnteresseerden, de motor van de RX-7 levert in zijn huidige Groep a-versie 200 pk. Auto Isselt In de showroom van Auto Isselt kunt u de supersnelle Mazda RX-7, de splinter nieuwe 626 coupé, de fraaie 929 coupé en de 323 GT bewonderen. Tevens biedt Auto Isselt u als sportieve occasions twee Mazda RX-7's aan met één jaar garantie, een aanbieding waar de lief hebber alleen met veel moeite beslag op kan leggen. Verder worden er vele speciaal geselecteerde sportieve auto's in het Japanse occasioncen trum aangeboden. Dit geheel wordt omlijst met spectaculaire racefilms, waar vooral de kinderen zeer enthou siast over zullen zijn. Auto Vandermeer In de showroom van Auto Vandemeer zijn als „Primeurs" opgesteld de zeer sportieve Escort XR 3 injection en de unieke Siërra 1600 Lustrum Sport van Auto Vandermeer, voor een speciale prijs van 23.995,-- incl. B.T.W. Tijdens dit sportweekend zijn de sportieve Ford's van Auto Vandermeer sterk in prijs verlaagd! De Fiësta 1100 Bravo Sport van 19.326,-- voor 17.995, de Escort 1300 Bravo Sport van 22.078,-- voor 20.995,-- en de Fiësta 1300 Super Sport De Mazda RX-7 van Hans van de Beek, bekend van de Paasraces. Tweede Paasdag was traditioneel de opening van het nationale raceseizoen op het circuit van Zandvoort. Daarbij was in de toerwagenklasse ook de 30-- jarige Hagenaar Hans van de Beek met zijn Mazda RX-7 weer van de par tij. Belangrijk is in dit verband, dat inmiddels gereden wordt volgens het officiële FIA Groep A reglement, in te genstelling tot vorig jaar, toen Zand voort een soort 'eigen' reglement ken de. Ook deze RX-7 staat fraai ten toongesteld in de showroom van Auto Isselt. Zowel Auto Vandermeer als Auto Isselt haken op dit alles in met een spörtieve autoshow. van 20.708,-- voor 18.700,--. Boven staande sportuitvoeringen zijn voor Auto Vandermeer opgebouwd en slechts uitsluitend te bezichtigen en te koop bij Auto Vandermeer! Dit alles gecompleteerd met in de oc casionafdeling een keur van sportieve gebruikte auto's, in alle merken en uit voeringen. U ziet dat zowel Auto Van dermeer als Auto Isselt wederom veel aandacht schenken aan dit voor Amersfoort unieke gebeuren. Zij ver wachten zowel van de sportliefhebber als van degeen die dit ook wel eens mee wil maken, veel belangstelling. Woensdag 20 april organiseerd de sa menwerkende oudervereniging Phila- delphia en V.O.G.G., weer een feest avond voor verstandelijk gehandicap ten. Deze avond zal worden gehouden in het gebouw Concordia Kerklaan 1 te Hoogland en aanvangen om 20.00 uur. Het zal een "muzikale" avond worden waarbij vele nederlandstalige liedjes gespeeld en gezongen zullen worden door een jongeren muziekgroep uit Hoevelaken, het geheel zal worden om lijst door een Oud Hollandse volksdans groep die oude volksdansen zullen uit voeren. De organisatie hoopt er een gezellige en ontspannen avond van te maken en nodigt dan ook iedere verstandelijk gehandicapte uit om op deze avond te komen. De zaal is open om 19.30 en er zal 5,- worden gevraagd om de kosten te dek ken. Een bewoner van de Haverweerd meldde de politie vorige week dat twee banden van zijn auto waren lek gesto ken. De wagen had op het parkeerter rein voor het flatgebouw gestaan. Voor de uitvoering van de akkordeon vereniging Animato aanstaande zater dag 16 april in het wijkdienstencen trum De Borg bestaat al een redelijke belangstelling. Voor de pauze treden de A en B-orkesten van Animator op als mede een akkordeonduo. Na de pauze wordt het podium ingeruimd voor de toneelvereniging. Het Soester Applaus die de eenakter "Help ik leef" van John Tolly zal opvoeren. Kaartjes a 4,50 kan men in de voor verkoop krijgen bij de adressen Pias- weg 57a en Burg. Grothestraat 6 (slij terij V.d. Linden). Indien nog voorra dig op 16 maart vanaf half acht 's avonds aan de zaal. De uitvoering be gint om 20.00 uur. gen tot het opzetten van zo'n kampe ment. Daar zit een stukje schaars wor dend idealisme achter en dat strekt de vrouwen tot ons aller lof. Wellicht leidt het tot meer wederzijds begrip. In die zin heb ik waardering voor het boek. Ook kan het boekje een goede hulp zijn voor vrouwen om verder te werken aan het eigen bewustwordingsproces. In het laatste, weinig heldere hoofd stuk 'Naar een feministische vredesbe weging' komen met name de radikale vrouwen weer aan het woord. Zij willen de strijdbijl opnemen 'tegen de man nenmacht in de vredesbeweging.' Want, zo concluderen zij, de vredes apostel bij uitstek, Gandhi, heeft toch ook maar zijn vrouw verkracht! - een even warrige conclusie als de oproep in hetzelfde hoofdstuk tot een "kook-, neuk- en baarstaking" én "leer je dochters tot judo, karate, zelfverde diging te motiveren," in de hoop zo de mannenmaatschappij teniet te doen. Wat een dergelijke oproep nog met vrouwen voor vrede heeft te maken, is mij volstrekt onduidelijk. Een vorm van rassen/mannenhaat? Het is jammer dat een op zich aardig en lezenswaardig boekje als over het vrouwenkamp Soesterberg zo overgoten is met retoriek en zwart-wit- denken. Zo worden in vrijwel alle hoofdstukken mannen afgeschilderd als gevaarlijke machtswellustelingen en ziekelijke sexmaniakken. Alle man nen worden gemakshalve op één grote hoop gegooid. Alle ellende in de wereld wordt in de schoenen van de mannen geschoven. Zelfkritiek lijkt deze radikale vredesvrouwen vreemd in de oren te klinken. Nergens in het boek worden alternatieven aangedragen hoe mannen zich dan dienen op te stellen jegens vrouwen. In tegendeel: Het boek werkt eerder sterk rolbevestigend voor mannen. Juist deze leemte bij de auteurs doet de ge loofwaardigheid van het boekje geen goed. Veel mannen zullen na lezing het boek hoofdschuddend op tafel leggen en zuchten: deugt er dan werkelijk niets van ons mannen? Het blijft een delicate zaak om als man een recensie te schrijven over een spe cifiek voor vrouwen bedoeld boek. Toch heb ik het gewaagd. Het heeft namelijk weinig zin om vrouwen, mensen te vervelen met meningen die ze al lang hebben. En het moet moge lijk blijven dat vrouwen en mannen kritisch over elkaar kunnen schrijven. Al met al is de inhoud van het boekje gelijk het vrouwenvredeskamp Soesterberg was: enthousiast, spon taan, warrig en vol commotie, maar daarom nog niet minder boeiend en in teressant. Adriaan Slooff Vereniging Vrouwenvredeskamp: Ontmantel de basis. Uitgave vrouwenkamp, Birkstraat 29, Soest. Tel. 14851. Prijs 14,-. Folo: Herman van Dam Het Vrouwen-Vredeskamp In de eerste dagen van zijn omstreden bestaan (Archieffoto).

Soester Courant | 1983 | | pagina 21