'stok achter de deur' GRATIS HUIS HUIS IN SOEST Chr. schoolvereniging verwerpt splitsing als Wieleréquipe Tempo Soest in de klassieker ,Ster van Bladel' 'De Zonnebloem' gaat weervaren! Filmhuis Winterstadt en Level (voorfilm) t: ~r~~r~rj7 vanweedestraat78 - telefoon 17253 voor ane zeker neig; technische dienst: telefoon 10344 Bestuur aanvaardt amendement niet en treedt af Donderdag 14 april HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Omdat het merendeel van de leden van de Vereniging voor Protestants-Chris telijk Onderwijs te Soest weigerde zich door het bestuur ervan te laten over tuigen dat het bemiddelingsvoorstel (met een splitsing van de vereniging als 'stok achter de deur') écht het eind van alle tegenspraak was, heeft het bestuur de consequenties die het te voren zelf aan het voorstel had ver bonden getrokken en is afgetreden. In een amendement sprak de ledenver gadering zich maandagavond j.I. uit tegen de aan het voorstel tot instelling van een commissie van wijze mannen gekoppelde voorwaarde, dat een ad vies van die commissie én eensluidend én bindend moest zijn, op straffe van splitsing van de vereniging. Met het aftreden van het bestuur dat het amendement tot veler verras sing opvatte als een motie van wan trouwen is voorlopig een hoogtepunt bereikt in een periode vol spanningen en conflicten, die de instelling van een bemiddelingscommissie tenslotte no dig maakte om nog uit de problemen te komen. De commissie zal overigens toch, zij het met een enigszins gewij zigde opdracht, aan het werk kunnen gaan, omdat tegen dat deel van het bestuursvoorstel nauwelijks iemand bezwaar maakte. Drukte Ongeveer 900 leden en belangstellen den woonden de buitengewone leden vergadering van de Vereniging voor PCO in de Julianakerk bij. Al ruim vóór het aanvangsuur gaf dat in de om geving van de kerk een drukte te zien, die waarschiinliik slechts wordt over troffen door de Volkskerstzangavond, die er traditiegetrouw ook wordt ge houden. Al in de eerste sprekersronde werd duidelijk dat het bestuursvoorstel niet zonder meer door de vergadering zou worden geaccepteerd. Een groot aan tal sprekers en spreeksters maakte duidelijk dat zij met het bestuur van mening verschilden over de gewenst heid van de "bindings-" en "eenslui- dendheids"-clausules. Verwonderd vroeg een aantal sprekers zich af wat nu wel de schade was die het onder wijs van de spanningen had opgelopen. Velen deden een klemmend beroep op bestuur en leden om de eenheid te bewaren, al meenden sommigen dat de zaken die in het geding waren het "fundament van de scholen zouden ondergraven en de identiteit zouden ver loochen." Vooral uit kringen van de verontruste ouders (doorgaans aangeduid als de Januari-groep) klonken grote bezwa ren op tegen de wijze waarop het be stuur de moeilijkheden binnen de ver eniging wilde oplossen. Woordvoerders en woordvoersters kapittelden het be stuur, dat het niet getracht had brug gen te bouwen in een eerder stadium. Algemeen ondersteunde men de ge dachte van een commissie van wijze mannen, maar men wees de "ingebak ken" splitsing volstrekt van de hand. Wiens belang? Velen vroegen zich ook af of het mo reel en anderszins geoorloofd was de commissie te belasten met een op dracht met zodanig vérgaande conse quenties dat het voortbestaan van de vereniging op het spel zou komen te staan. "In wiens belang vindt zo'n splitsing plaats? Van de kinderen? Die ondervinden er juist de meest nare ge volgen van! Van het personeel? Hun werkgelegenheid is er rechtstreeks mee gemoeid!" Het voorstel van het bestuur werd ge kenschetst als een "zwaktebod", met de splitsing als het zwaard van Damo- cles boven het hoofd van de leden. Men vroeg zich af of het bestuur een eens luidend advies dat voor de bestuurs leden principieel onaanvaardbaar zou zijn óók als bindend zou beschouwen. "Onverteerbaar", zo werd gesproken over het feit dat het bestuur aan het niet-aanvaarden van zijn voorstel de consequentie van de splitsing had ver bonden. "Da is dus een zaak van slik ken of stikken!" Men noemde het niet alleen onverantwoord, maar zelfs on mogelijk om nu al een besluit te nemen over een advies waarvan de inhoud nog duister is. "Als zij het niet eens worden (de commissie van wijze mannen), zouden wij gedwongen zijn om de ver eniging te splitsen. Dat is toch te gek om los te lopen!" Op grond van het verenigingsrecht, maar evenzeer op grond van de idealen van de vereniging zou het bestuurs voorstel in deze vorm dan ook dienen te worden afgewezen. Het oprichten van een nieuwe vereniging, zoals in het bestuursvoorstel was gesuggereerd, was niet aan de orde. althans niet bij de Januari-groep, werd betoogd. Humanisten Een enkele spreker brak nog een lans voor het bestuur. De grondslag was in het geding, meende men, en daar- Frof. Velema door hartinfarct voorlopig uitgeschakeld Prof. dr. W. H. Velema, hoogle raar aan de Theologische Hoge school van de Christelijk Gere formeerde Kerken te Apeldoorn en één van de drie wijze man nen" die door het bestuur van de Vereniging voor P.C.O. zijn aan gezocht om de "commissie van goede diensten" te vormen, is door een hartinfarct getroffen en daardoor voorlopig niet in staat aan de werkzaamheden van de commissie deel te nemen. Indien onverhoopt mocht blijken dat hij daartoe ook op langere termijn niet in staat zal zijn, dan zal zijn plaats in de commissie worden ingenomen door hetzij ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, hetzij door drs. N. C. van Velzen, conrector van de Evangelische Hogeschool te Amersfoort. Voorzitter J. Kok van de Vereni ging voor P.C.O. te Soest maak te dit maandagavond bekend tij dens de buitengewone ledenver gadering. Zoals bekend maken van het drie manschap naast prof. Velema ook deel uit drs. K. de Jong te Amersfoort, voorzitter van de Unie "School en Evangelie" en ex-staatssecretaris van Onder wijs, en mr. J. Ozinga, advocaat te Driebergen, die als voorzitter van de commissie zal optreden. mee ook het bestaansrecht van de christelijke school. Aan de grondslag mocht niet worden getornd, "anders zou niets ons onderscheiden van de humanisten." Vanuit de schoolteams werd aange voerd dat het voorstel om een commis sie van wijze mannen te benoemen te waarderen was, maar dat de commis sie "dan ook allé kansen moest krij gen om de eenheid te bewaren". Men vroeg zich af of er met dit voorstel niet een te grote druk op de commissie werd gelegd: "Mogen we dit van deze mensen vragen?" Vanuit de groep verontruste ouders werd naar voren gebracht dat men de grondslag niet wilde aantasten, maar scliocmsikci Soes ter Courant van woensdag 13 april 1983 Deze week valt bij u het nieuwe 52 pagina's dikke Philips kleurenmagazine in de bus, boordevol informatie en nieuwtjes. Nieuwtjes waar Schoemaker alles van weet. Van compactdisc en laservision tot de gloednieuwe Philips "sun car". Schoemaker heeft het, én de vakmensen van Schoemaker staan er achter. Eigen technische dienst zorgt voor snelle service en garantie. was voor hen in de optiek van het be stuur kennelijk geen plaats. Opnieuw werd met klem aangedrongen de bin ding en de eis van eensluidendheid te laten vallen: "U verlangt van ons een blanco cheque. Dit kan zo niet!Grote ontevredenheid heerste ook over de opmerkingen van de heer Kok over de positie van het personeel bij een even tuele splitsing. Hij had daarover geen zekerheid verschaft en slechts opge merkt dat het 't streven van het be stuur was dat er niemand op straat zou komen te staan. Amendement Eén van de sprekers, de heer Baren- drecht, diende vervolgens een amende ment in waarin de bezwaren tegen het bestuursvoorstel waren ondergebracht. Het amendement hield in dat aan de opdracht aan de commissie van wijze mannen (waarvan de instelling onver let bleef) werd toegevoegd, dat bij het zoeken naar een oplossing" het be houd van de eenheid van de vereni ging" uitgangspunt moest zijn; dat het advies zou worden beschouwd als een "dringende aanbevelirg"en dat het bestuur na ontvangst van het advies een nieuwe ledenvergadering zou uit schrijven, waarin over de aanbevelin gen zou worden beslist. Vanuit de leden klonken geluiden op om in elk geval nu niet te beslissen, maar anderen veronderstelden dat een aantal leden "toch alleen maar te gen het bestuur waren" of dat de zaak waar 't wezenlfjk om ging nauwelijks aan bod was gekomen: "We moeten vasthouden aan de grondslag. Er is geen behoefte aan interpretatie-vrij heid, er is behoefte aan gehoorzaam heid!" Een spreker constateerde dat de sfeer intussen drastisch veranderd was. Hij vroeg zich verwonderd af waarom het bestuur sprak over escalaties in de machtsstrijd binnen de vereniging, ofschoon het zelf in het bestuursstuk had opgemerkt dat "we voor escalaties bewaard waren gebleven." Verwezen werd ook naar het pas gevierde Paas feest, waarvan de boodschap op de scholen aan de kinderen was doorge geven. "Hun oren zouden tuten als ze dit, wat hier besproken wordt, zouden meekrijgen." De heer Kok, in tweede termijn ant woordend, meende dat de spanningen die in de gezinnen heersten over de problemen binnen de schoolvereniging ✓zéker op langere termijn schade zou den toebrengen aan de kinderen, aan het personeel, aan het bestuur en aan de leden zelf. Hij wees erop dat het be stuur zou aftreden wanneer het be stuursvoorstel niet in ongewijzigde vorm zou worden aanvaard. "Met na druk zeg ik dat het bestuur het uiterste heeft getracht. Daaruit is dit voorstel geboren. Als het voorstel voor de com missie van wijze mannen aanvaard baar is, dan zien zij er nog iets in. Zij hebben grote kennis van zaken. De worsteling van 15 maanden lang vreet aan ons!" Hij vervolgde: "Wij hebben dit stuk met wijs beleid in uw midden gebracht. Als het amendement wordt aangenomen is voor ons de laatste mo gelijkheid uitgeput. Het bestuur zal dan aftreden." Besloten vergadering Op dat moment besloot de heer Kok tot stemming over te gaan, waarbij hij tot veler verbazing aan de vergadering voorlegde waarover zij het eerst wilde stemmen, over het voorstel van het be stuur of over het amendement. Zoals gebruikelijk werd eerst het amende ment aan de orde gesteld. Wel deed zich nog een probleem voor over de vraag of er met handopsteken kon wor den gestemd, dan wel dat dit schrifte lijk diende te gebeuren. Omdat niet al le aanwezigen stemgerechtigde leden bleken te zijn (ofschoon de vergade ring "besloten" was), werd besloten tot schriftelijke stemming. De heer Barendrecht, die nog een re actie wilde geven op de verklaring van de heer Kok, kreeg daartoe niet meer de gelegenheid. Wel wees hij erop dat het bestuur de aanvaarding van de opdracht door de commissie niet ten nadele van het amendement mocht uitleggen, omdat de commissie dit amendement immers niet kende. Desgevraagd antwoordde de heer Kok in de verwarring die ontstond op de vraag of de splitsing een feit zou zijn als het bestuur zou aftreden (na even tuele aanvaarding van het amende ment) eerst met "Ja", maar corri geerde zich direct en ontkende ook dat In de 150 km lange klassieker "De Ster van Bladel," waar de kasseien troef waren, maakte de Tempo-ploeg zich afgelopen weekend sterk. De coureurs van de Soester club verkeren in een goede conditie, door een goede voorbe reiding in o.a. de zwaarste Belgische voorjaarsklassieker, Gent-leper, de gevreesde "Kattekoers." In de stromende regen, gaf Jimmy van Overbeek van de 5 man sterke équipe het eerste plaagstootje na 20 km. Later was het de sterke Stef Smit (winnaar van de Ronde van Amersfoort) die vooruit ging rijden op de kasseistroken in een van de vele lussen die de renners reden rond Bladel. Op dat moment even paniek in de Tem po-gelederen; na 50 km reed Jimmy Overbeek lek (werd slecht geholpen en kwam nooit meer terug) en vlak erna Jos Schaap die in een valpartij van 20 man onderuit ging en gehavend de strijd moest staken. Door deze valpar tij werd alles uit elkaar getrokken. Alle resterende Tempo-coureurs; Stef Smit, Nico Oord en Wlcher van de Hoef, zeer attent van voren. Het bleef lekke banden regenen. Na 70 km. Stef Smit, die een ander wiel kreeg. Gelukkig snel geholpen, kon hij na een kwartier achtervolging aanslui ten bij de eerste groep! Helaas, door deze zware inspanning moest hij even later toch weer loslaten. Inmiddels was Wicher van de Hoef, de ,,pijl" uit Baarn, gedemarreerd en kreeg vier man mee, n.1. Dick Ariessen, Jo Idili, Ebel Keizer en Eddy Veeke, welke laatste even later toch weer moest los sen. Ook Nico Oord die sterk in de jacht- groep erachter reed, kreeg een lekke band, weg kansen, want het ging in die fase van de strijd te hard. Nog slechts één man in koers, maar die bleef in een zinderende finale overeind en greep in de eindsprint de overwin ning vóór Dick Ariessen en Jo Idili. Tempo's eerste klassieke zege dit sei zoen is binnen. Ondanks de massale pech toch groot succes. Terecht, want alle coureurs reden bijzonder sterk! En dat als enige ongesponsorde club tussen het puikje van de Nederlandse amateurs. Het enige waar deze klasse- ploeg nog om schreeuwt is een of twee fijne sponsors uit de regio! Dit jaar zal de bekende boottocht van de Zonnebloem-afdeling Soest/Soester- berg plaatsvinden op 30 mei. De tocht wordt uitgevoerd met een nieuwe boot, ,,de Maasvallei", die veel groter is dan de bekende ,,Alex van Wayenburg." In totaal kunnen er 140 passagiers mee op reis. De tocht wordt georganiseerd voor hoog-bejaarden, langdurig zieken en gehandicapten van alle leeftijden. Ieder die niet zelf meer met b.v. een bus mee kan is van harte welkom. De kosten voor deze dag varen (inclusief een warme maaltijdbedragen 27,50 p.p. Voor echtparen 50-. Wanneer er in uw omgeving mensen zijn die mee zouden willen varen, wilt u die dan op geven vóór 19 april bij Voor Soest: mevr. A. v. Hoorn, In- singerstraat 27, tel. 19875. Voor Soesterberg: mevr. F. J. Huyf, Prof. Lorentzlaan 24, tel. 03463-1636. Natuurlijk mag men ook zichzelf opge ven voor deze bootreis. Autobezitters die zich op 30 mei beschikbaar willen stellen voor vervoer van onze gasten naar het vertrekpunt Baarn, kunnen zich opgeven bij: mevr. W. Creton- Schorn, Colenso 132, tel. 14480. Zij krij gen dan tijdig bericht wanneer zij moe ten rijden. het bestuur al een besluit zou hebben genomen over de oprichting van een nieuwe vereniging, "al was er wel over gesproken". De heer Kok: "Het gaat er nu om: keurt u het beleid van het bestuur af door de aanvaarding yan het amendement?" waaruit kon worden vastgesteld dat het bestuur het amen dement beschouwde als een motie van wantrouwen. Tijdens de schorsing, waarin de stem men werden geteld, was de spanning in de kerk zeer goed voelbaar. Deze ont laadde zich voor een kort moment in applaus toen de heer Kok de uitslag bekend maakte: 352 leden bleken vóór het amendement te hebben ge stemd, 274 leden tegen, zodat het was aangenomen. Nieuwe verkiezingen De heer Kok volstond met de mede deling dat het bestuur de lopende zaken zou regelen en op korte termijn een ledenvergadering zou uitserhijven, waar nieuwe bestuursverkiezingen ge houden zouden worden. Ben van de sprekers merkte nog op dat het hem speet dat het bestuur de herhaaldelijk uitgestoken hand niet had willen aannemen en deed de heer Kok de suggestie op korte termijn kontakt op te nemen met de Januari- groep. Aan het slot van de vergadering (het liep inmiddels naar het middernachte lijk uur) ontstond nog enige verwar ring over de vraag of het eerste deel van het bestuursvoorstel (de instel ling van de commissie van wijze man nen) nu wél of niet door de vergadering was aanvaard. Na enig heen-en-weer gepraat kwam vast te staan dat de commissie inderdaad aan het werk zou kunnen gaan. Aan het slot van de avond dankte de heer Kok de aanwezi gen voor hun geduld. Direct na afloop wilde de heer Kok liever nog geen commentaar geven op de gebeurtenissen van de avond. Wel liet hij doorschemeren persoonlijk grote moeite met de genomen beslis singen te hebben, maar hij wilde zich eerst in de kring van het bestuur op het vervolg beraden. Bij een grote groep leden heerste na af loop een duidelijk gevoel van grote op luchting. Niettemin circuleerden in de wandelgangen al direct berichten over het ophanden zijn van de oprichting van een nieuwe schoolvereniging, waartoe dan kennelijk kringen rondom het afgetreden bestuur het initiatief zouden willen nemen. De toekomst van het christelijk onderwijs in Soest lijkt daardoor feitelijk nog niet zekerder dan vóór de ledenvergadering... Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 195 77. Open avond in Jenaplan school 'De Regentuuter' "Ik ga voor het eerst naar de grote school," is een uitroep die ouders doet glimmen en de kinderen van trots ver vult. Je hoort er echt bij en je wordt al groot. Hoe wordt het kind opgevangen en be geleid en hoe speelt de Jenaplan» methodiek hierop in? Dat kan men allemaal horen op dins dagavond 19 april in Jenaplanschool "De Regentuuter," Weegbreestraat 104, om 20.00 uur. Iedere belangstel lende is welkom om kennis te maken met de Jenaplan-gedachte. is alleen, zijn vrienden maakt hij het niet makkelijk om met hem om te gaan, voor vrouwen maakt hij dat meestal onmogelijk. Op een dag komt een jonge vrouw, Lena genaamd, in de bar. Ook zij is een vreemdeling, maar slechts op doorreis. Charlie en Lena komen met elkaar in kontakt. Zij zijn echter niet voor elkaar geschapen: het ontbreekt hem aan de kracht zich in te spannen en aan zijn verlangen toe te geven om met haar weg te gaan. Wat overblijft is een korte liefde en een onaangenaam afscheid. Vooraf aan Winterstadt wordt Level gedraaid, een korte film (12 min.) van de Nederlandse Christine Koenigs uit 1982. Zij kreeg, tijdens de Nederlandse Filmdagen in Utrecht, hiervoor de sti- muleringsprijs van het Vrije Circuit vanwege "de bijzondere conceptie en vormgeving". Vanaf kwart over acht is het Filmhuis geopend. Thee en koffie zijn dan ver krijgbaar. Aanvang21.00 uur Entree: 5,-/CJP 4.-. een gezamenlijk beraad over de uit leg ervan nastreefde. Een sprieuze poging daartoe was nog steeds niet on dernomen, en in zekere zin kwam de commissie van wijze mannen dan ook nogal vroeg. Tegen de splitsing als "stok achter de deur" had men onover komelijke bezwaren, en er volgde een klemmend beroep op de leden om een scheuring te voorkomen. Speciaal de leden die zelf geen kinderen op de scho len hebben werd op het hart gebonden: "Realiseer u goed wat u anderen aan doet, terwijl u zelf geen pijn hoeft te lijden." In de pauze, waarin het bestuur zich terugtrok om zich te beraden op de opmerkingen in eerste instantie, ge lukte het koster Donze op verbluffende wijze de 900 aanwezigen binnen de re cordtijd van tien minuten van koffie te voorzien, die vanaf vier verschillende tapplaatsen in de kerk werd gedis tribueerd. CDA-Soos in Soest en Soesterberg Ten einde raad Na deze onderbreking was het woord aan de voorzitter, de heer Kok. Hij bracht naar voren dat het voorstel wer kelijk het uiterste was waartoe het bestuur bereid was. Het bestuur was "ten einde raad" en kon op deze ma nier niet verder gaan. "Een splitsing is op zichzelf inderdaad geen goede zaak", aldus de heer Kok, "maar als een huis zo tegen zichzelf verdeeld is misschien wel het verstandigst." Los koppeling van de voorwaarden wees hij af. "Dan blijven we aan de gang en wordt het langzamerhand een on doenlijke zaak." Over een eventueel nieuw op te richten schoolvereniging merkte hij op dat er "gelukkig geen plannen in die rich ting" waren, al zou het praktisch noch juridisch een probleem behoeven te zijn. Over de problemen, die steeds weer uitkomen bij de (uitleg van de) grondslag, zei de heer Kok: "Als we een interpretatie van een interpretatie zouden toestaan wordt het een Baby lonische spraakverwarring. Zo raken we het fundament kwijt en kom het Schriftgezag op lossen schroeven te staan." Hij maakte duidelijk dat het bestuur onverkort vasthield aan het voorstel. De tweede sprekersronde verliep een stuk grimmiger dan het eerste deel, en er vielen een aantal harde woor den. Vooral de positie van hervormde en gereformeerde leden, die uitspra ken van hun synodes over homofilie etc. onderschrijven, kwam daarbij nog even ter sprake. Binnen de vereniging Regie: Bernhard Giger. Met: Peter Hasslinger, Gisèle Ratzé, Janet Haufker, Lorenz Hugener e.a. Zwitserland 1981. Ter afsluiting van het Noord Hollands Filmfestival draait Filmhuis Artishock op donderdag 14 april de film Winter stadt met als voorfilm Level. Tien jaar geleden is de man die zich Charlie noemt, op weg van Amsterdam naar het zuiden, in een rustieke stad (Bern) blijven hangen. De rust die de stad hem bood, had hij destijds nodig. Langzamerhand is echter de rust voor hem een probleem geworden. Na al die jaren is hij verstard en verstomd. Hij is nog steeds een vreemdeling in de bar; de bar die evenwel zijn nieuwe thuis werd. Wat er door zijn hoofd gaat, wat er in hem en met hem gebeurt, bespreekt hij niet met anderen. Hij voert alleen gesprekken met zichzelf, die hij op de band opneemt. Dag in dag uit loopt hij van zijn huis - een ruimte die nooit werd ingericht - naar de bar en omge keerd. Hij drinkt en vaak teveel. En hij Op donderdag 14 april zal wederom de bekende CDA-Soos plaatsvinden. Deze soos is bedoeld om de Soester bevol king in de gelegenheidd te stellen haar problemen met het gemeentebeleid ter kennis van de CD A-fractie te brengen. In Soest wordt de soos gehouden in res taurant Van de Brink en in Soesterberg in De Hoeksteen. Aanvang 20.00 uur. Na aanrijding doorgereden Een 83-jarige Hilversumse automobi list veroorzaakte vorige week op een parkeerterrein aan de Dorresteinweg een aanrijding, waarbij ook een auto mobiliste uit Bilthoven betrokken was. De man stapte weliswaar uit, maar volstond tegenover een getuige met de opmerking "dat hij maar een arme AOW-er was", zodat hij vond dat hij wel door kon rijden. De getuige kon het kenteken echter aan de politie doorge ven, die de Hilversummer later kon aanhouden. Een en ander kwam hem aldus op een proces-verbaal te staan. Beide auto's liepen schade op.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9